VIDEO Mugur Mihaescu nu exclude o candidatura la alegerile prezidentiale din 2014

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:14 Actualitate | Politic

Mugur Mihaescu
Foto: Agerpres
Presedintele executiv al Partidului Verde, Mugur Mihaescu, a declarat, sambata, la Ramnicu Valcea, intr-o conferinta de presa, ca nu exclude o candidatura a sa la alegerile prezidentiale din 2014, relateaza Agerpres.

"La alegerile locale de anul viitor mi-am propus sa nu candidez pentru nimic, ci doar sa fiu omul din umbra al oamenilor de bun simt pe care-i va promova Partidul Verde. Este foarte important sa accedem in Parlament, pentru a putea sa ne luptam pentru legi si aspecte care noua ni se par de bun simt si corecte pentru Romania. Nu vom face aliante politice cu niciuna din cele trei formatiuni - PSD, PNL, PDL - ci vom face aliante doar cu oamenii care au valoare, care au verticalitate, care au o carte de vizita. Pentru 2014 nu exclud insa candidatura mea la alegerile prezidentiale", a precizat Mugur Mihaescu.

Liderul Partidului Verde se declara dezamagit de ceea ce s-a intamplat in Romania, in ultimii 20 de ani, sustinand ca "toate partidele politice au avut pe hartie proiecte si programe extraordinare, dar in concret nu s-a intamplat nimic".

Referitor la Codul muncii, Mugur Mihaescu a declarat ca vede in el foarte multe lucruri bune, dar si lucruri scrise 'de mantuiala'.

"Vedem ca astazi clasa politica este polarizata si discuta cu incrancenare pe tema noului Cod al muncii. Din punctul meu de vedere sunt foarte multe lucruri bune si corecte, dar am si impresia ca au fost trecute si lucruri de mantuiala numai asa ca sa fie scrise. Sunt de acord cu o restructurare a clasei bugetare, e necesar maxim un numar de 750.000 de angajati in sistemul public, dar cei care parasesc sistemul bugetar trebuie sa aiba o alternativa de a se angaja in sistemul privat", a spus el.

Mugur Mihaescu a intrat in politica dupa ce "ca simplu elector a votat si cu unii si cu altii". "In 1996 am votat cu CDR-ul, in 2000 cu PSD-ul, dupa aia am votat cu altii. Am ales acum sa intru in politica pentru ca in spatele meu este fiica mea si consider ca, daca noi n-am facut nimic pentru parintii nostri, macar pentru viitoarea generatie putem sa oferim o Romanie a bunului simt", a motivat el.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2315 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Corect! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:19)

    adrian88000 [utilizator]

    " Sa radem cu Stan si Bran"!
  • +3 (5 voturi)    
    Asta ne mai lipsea..... (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:20)

    tasha [anonim]

    Doamne fereste
  • +4 (6 voturi)    
    ha (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:24)

    MirceaA [utilizator]

    a luat-o razna si asta.
    • +1 (1 vot)    
      s'o fi oferit (Sâmbătă, 12 martie 2011, 21:15)

      panfil [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      'nainte sa glasuie ponta.
      asa'i, nu toti pot sa fie presedinti :-)
  • -2 (6 voturi)    
    . (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:25)

    rpd [utilizator]

    Tot respectul pentru tot ceea ce incearca sa faca, insa nu stiu cat de buna e ideea ca el sa candideze. Poate ar trebui sa promoveze o alta persoana de valoare. Insa cu intrarea in parlament ideea e f buna.
  • +3 (3 voturi)    
    alegeri (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:28)

    viorel [anonim]

    @ MM
    nu prea vad sanse nici pentru PER nici pentru PV la alegerile locale...doar daca construiti filiale in teritoriu...a mai fost o incercare de construire a unui partid de la televizor ( PNG cu Becali) si si-a gasit cativa agenti imobiliari si maturatori pe la cluburi sportive si s-au vazut rezultateie...)
    In alta ordine de idei, nu sesisez carisma care v-ar da sanse la prezidentiale, prin genul de umor (bascalie) promovat, mai degraba vi s-a lipit eticheta de Garcea pe frunte, greu de desprins, chiar daca a fost lipita doar cu scuipat...
  • +5 (7 voturi)    
    Dispari! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:28)

    Bebe [anonim]

    Mai nea' Mihaiescule de ce nu te duci mai matale in vagauna aia din Sadova de unde ai iesit si sa ne lasi in pace? Daca imi e permis sa intreb, mata pe unde te-ai scolit? Ce reper moral ai 'mneata? Sau crezi ca daca ai fost "vedeta" te pricepi la toate? De alde din astia nu mai are nevoie tara asta!!!! SICTIR!
  • +6 (8 voturi)    
    Si cine o va vota pe Leana? (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:34)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Garcea?
    Hai, omule, chiar te crezi buricul pamantului?
    Crezi ca daca esti oltean, restul nu au radacini?
    Opreste/te!
    Limiteaza/te la chelalaiala ta!
    Restul.... e tacere!
    • -1 (1 vot)    
      hmm (Duminică, 13 martie 2011, 11:04)

      Kumsa [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      da, da' in oltenia se foloseste varianta corecta "restul nu ARE radacini"
      • +1 (1 vot)    
        In traducere pentru tine (Duminică, 13 martie 2011, 19:34)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Kumsa

        ... restul... adica moldoveni, dobrogeni, ardeleni, banateni... NU AU RADACINI?
        Partial ai dreptate, dar la fel de partial... NU AI!
        • -1 (1 vot)    
          n-am cu cine (Luni, 14 martie 2011, 11:59)

          Kumsa [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Moldovenii, dobrogenii, ardelenii nu AU radacini ca "e mai multi"
          RESTUL e singular...deci (nu am cum sa iti si desenez) nu ARE radacini.

          Acum e clar? TOTAL nu AI nicio treaba cu limba romana. DND
  • +6 (8 voturi)    
    Candidatura. (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:35)

    Lucstem [anonim]

    Asta ar fi o gluma mult mai buna decat multe din cele produse de "Vacanta Mare".
    Bafta la glume!
  • +1 (1 vot)    
    acum stim cine e alba ca zapada! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:43)

    echos [utilizator]

    :)
  • +7 (9 voturi)    
    Nerusinare in Romania (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:45)

    rares [anonim]

    Mugure, ne crezi tembeli?!? Ia-ti o Vacanta.. Mare!
    • 0 (0 voturi)    
      Mai Garcea, (Duminică, 13 martie 2011, 17:58)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui rares

      Tu nu intelegi ca esti identificat cu Garcea atat ca rol cat si ca fizic,ca nu stie omul daca joci teatru sau ai intrat definitiv in pielea lui?Pai nu te vezi in oglinda?De ce oare unii vor neaparat sa parvina politic,sa ajunga la un osut daca la ciolan nu apuca???
  • +4 (4 voturi)    
    el sau (Sâmbătă, 12 martie 2011, 15:57)

    coco [anonim]

    candideaza el sau leana lui pirtag????
  • +3 (3 voturi)    
    Aaa..., pardon ? (Sâmbătă, 12 martie 2011, 16:01)

    Nicolae Ionescu [anonim]

    "Ei asta chiar n-o mai pot inghiti, Garcea presedinte ?!"

    "Verzii" astia n-au deloc instinct politic, nu inteleg ca cei mai multi romani nu prea fac distinctie intre Garcea si Mugur Mihaescu. Va mai curge multa apa pe Dunare pana cand o persoana cu o astfel de cariera va putea candida la presedintie in Romania.

    Pa "Verzii" !
  • +2 (2 voturi)    
    tare domnu Leana lu Costel (Sâmbătă, 12 martie 2011, 16:12)

    rakkone [utilizator]

    A citit deja tot Codul muncii si poate emite cugetari pe marginea lui, a calculat intre doua fomlfeuri numarul optim de bugetari si in finalul apoteotic prevesteste ca va aduce bunul simt, el cel mai de seama aparator al bunului simt in "sourile" tembele ale Vacantei Mari.
    Citand din Eminescu, "Încât fonfii şi flecarii, găgăuţii şi guşaţii,
    Bâlbâiţi cu gura strâmbă sunt stăpânii astei naţii!" sau ma rog, vor sa fie.
  • +2 (2 voturi)    
    ?? (Sâmbătă, 12 martie 2011, 16:14)

    elis [anonim]

    hai ma... chiar asa crezi ca a fi presedinte e ca si cum ai coana Leanta?
  • +3 (3 voturi)    
    Grozav! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 16:39)

    Justin Puscasu [anonim]

    Ma gandesc la o finala intre Garcea si DDD!
    Incep deja sa-l regret pe Ninel Potarca.
  • +2 (2 voturi)    
    La cati au candidat . . . (Sâmbătă, 12 martie 2011, 16:41)

    Gheorghe [anonim]

    . . . merge si un mascarici!
  • +1 (3 voturi)    
    Hai sictir! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 16:45)

    florin [anonim]

    Am mai avut un oltean si s-a ales prafu'!
  • +4 (4 voturi)    
    Inca o gluma (Sâmbătă, 12 martie 2011, 16:56)

    pseudo [utilizator]

    "Am ales acum sa intru in politica pentru ca in spatele meu este fiica mea si consider ca, daca noi n-am facut nimic pentru parintii nostri, macar pentru viitoarea generatie putem sa oferim o Romanie a bunului simt"

    Sper ca e vorba de promovarea unei noi serii din "Leana si Costel", pentru ca gluma candidaturii pare la fel de rasuflata ca si poantele vechi.
    Multa bafta la relansare, Leana!
  • +3 (3 voturi)    
    de ce (Sâmbătă, 12 martie 2011, 16:58)

    fdf [anonim]

    in tzara asta toti pacalicii ajung sa faca politica? o fi un blestem national?
  • +3 (3 voturi)    
    *Veacul nostru ni-l umplura saltimbancii si irozii (Sâmbătă, 12 martie 2011, 17:22)

    Eneas [anonim]

    Nu se nasc glorii pe strada si la usa cafenelii,
    N-avem oameni ce se lupta cu retoricele suliti
    In aplauzele grele a canaliei de uliti,
    Panglioari în ale tarii, care joaca ca pe funii,
    Masti cu toate de renume din comedia minciunii?
    Au de patrie, virtute, nu vorbeste liberalul,
    De ai crede ca viata-i e curata ca cristalul?
    Nici visezi ca înainte-ti sta un stâlp de cafenele,
    Ce îsi râde de-aste vorbe îngânându-le pe ele.
    Vezi colo pe uriciunea fara suflet, fara cuget,
    Cu privirea-mparosata si la falci umflat si buget,
    Negru, cocosat si lacom, un izvor de siretlicuri,
    La tovarasii sai spune veninoasele-i nimicuri;
    Toti pe buze-având virtute, iar în ei moneda calpa,
    Quintesenta de mizerii de la crestet pâna-n talpa.
    Si deasupra tuturora, oastea sa si-o recunoasca,
    Isi arunca pocitura bulbucatii ochi de broasca!*
    chiar toti Garceaoizii, Felixoizi,irozii, nerozii si cretinoizii se arunca la presedentie ,doar ca suntem prosti de rabdatori? In halul astas a scazut inteligenta poporului roman?
  • +1 (1 vot)    
    presedinte fost actor (Sâmbătă, 12 martie 2011, 17:50)

    cititor [anonim]

    Am avut presedinte super-comunist, cripto-comunist, fost marinar dece nu am avea si unul fost actor, doar au avut si americanii si uite cum ce bine le-a fost, asa ca nu cerd ca ar fi rau. Dar iata cam ce calitate de actor si de presedinte am avea, vizionati
    http://www.youtube.com/watch?v=1Aopxd4CDVE.
    Toti manelistii( si ce multi sunt) ar fi foarte fericiti.
    Candidatul cu cea mai mare probabilitate de reusita(asa zice el) D.D este in pericol.
  • +2 (2 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 12 martie 2011, 18:15)

    pamfletaru [utilizator]

    fantastic.. pe cand o candidatura si a lui adrian copilul minune?!
  • +1 (1 vot)    
    îl votez oriunde se bagă (Sâmbătă, 12 martie 2011, 18:24)

    visio [anonim]

    m-am săturat de psd, pnl, pdl, udmr, etc; ia să facă toți ăștia un joc de glezne bunicel, de vreo 10 ani..să vedem cum evacuează psd pentru că nu își plătește datoriile, samd...
  • +3 (3 voturi)    
    super (Sâmbătă, 12 martie 2011, 18:34)

    iondelaraion [anonim]

    GARCEA presedinte! Super tare, cineva este papagal...
  • 0 (0 voturi)    
    buna treaba! (Sâmbătă, 12 martie 2011, 18:42)

    dares [anonim]

    are chelie e bun de presedinte :))
  • +2 (2 voturi)    
    o tara de ticniti (Sâmbătă, 12 martie 2011, 18:47)

    vasile [anonim]

    Daca a ajuns si asta sa candideze, nu ne mai ramane decat sa urmam sfatul lui Bombonel si sa plecam in Congo
  • 0 (2 voturi)    
    domnilor (Sâmbătă, 12 martie 2011, 19:11)

    mandea [anonim]

    nimic nu este imposibil in tarisoara noastra; dupa un chior merge si-un chel. Aratarea asta are toate sansele sa castige tinand cont ca o majoritate formata din betivi, manelisti si pleava in general l-ar vota. Prosti dar multi.
  • +2 (2 voturi)    
    garcea (Sâmbătă, 12 martie 2011, 19:28)

    ucin [utilizator]

    se vede... imparat. O lume nebuna, nebuna....?!
  • 0 (2 voturi)    
    unu (Sâmbătă, 12 martie 2011, 19:37)

    unu [anonim]

    asta cu siguranta ar fi un presedinte mai slab decat basescu. abia leaga doua vorbe si spune trei prostii.
    cu cat un om este mai cultivat, cu atat "sfera" lui de cunostinte interactioneaza in mai multe puncte cu necunoscutul si-atunci, acel om, devine modest, constient de micimea lui.
    Invers, cu cat biluta este mai mica, cu atat suntem mai increzuti si mai plini de tupeu.
    • 0 (0 voturi)    
      curiozitate (Duminică, 13 martie 2011, 14:10)

      visio [anonim] i-a raspuns lui unu

      îți place rău de tot combinația de taste Ctrl+C și Ctrl+V, așa-i? oricum, apreciez că faci eforturi serioase, deși nu înțelegi ce postezi...
      • 0 (0 voturi)    
        unu (Duminică, 13 martie 2011, 18:48)

        unu [anonim] i-a raspuns lui visio

        ce tot indrugi acolo?!
  • 0 (0 voturi)    
    ori...ori... (Sâmbătă, 12 martie 2011, 22:25)

    John [anonim]

    Ori tzara e vraiste si chiar oricine se imagineaza presedinte , ori democratia a ajuns la perfectiune...
  • 0 (0 voturi)    
    florinel piersic sau (Duminică, 13 martie 2011, 2:10)

    bica [anonim]

    ungureanu? ba, romanii nu au lideri, mai stam o tura? pina la urmatoare micare, ori aducem un neamt, ori cautam un dictator.....cineva trebuie sa se riste ca sa iasa si restul de 70% la vot si sa terminam joaca, dar daca nu sprijinim oamenii noi, ala nu o sa faca nimica...
  • 0 (0 voturi)    
    Pai iar ? (Duminică, 13 martie 2011, 6:50)

    Eu [anonim]

    Si dupa alegeri vom merge toti in vacanta mare...
  • 0 (0 voturi)    
    Mare e gradina DOMNULUI (Duminică, 13 martie 2011, 8:25)

    Radu Chifulescu [anonim]

    Se pare ca dl.Mugur Mihaiescu nu mai poate iesi din pielea personajului care la consacrat "'militianul Garcea".Acum incepe un nou serial,mutat in spatiul public,Garcea-sef de partid-se viseaza locatar la COTROCENI.
    Asta da comedie.
  • 0 (0 voturi)    
    prejudecati... (Duminică, 13 martie 2011, 11:06)

    danarad [anonim]

    cei mai multi prin comentariile lor,probabil se gindesc la ,,Garcea' ,putini incearca sa gindeasca ceeace spune spune omul Mugur Mihaescu,asta arata ca cei mai multi, nu sint departe ca mentalitate de ,,Garcea''..
    Leana si Costel are o continuare; ponta si crin,iar vacanta marein u.s.l.
    • 0 (0 voturi)    
      Nedumerire! (Duminică, 13 martie 2011, 18:17)

      ioil [anonim] i-a raspuns lui danarad

      Poate sa-mi spuna cineva,de ce majoritatea postarilor de comentarii sant in favoarea si pro Basasescu,pro PDL(marea majoritate} din moment ce d-l poanta si antonesii sustin ca PDL nu ar avea decat 9-10 % sustinatori?Cum de comentatorii arata exact pe dos procentajele?