Victor Ponta (PSD): Marian Vanghelie risca sa nu mai fie luat in serios ca lider al organizatiei, deoarece consilierii sai "voteaza cu Elena Udrea"

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 8 martie 2011, 17:04 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat marti ca liderul organizatiei Bucuresti a formatiunii social-democrate, Marian Vanghelie, risca sa nu mai fie luat in serios, in conditiile in care consilierii sai "voteaza cu Elena Udrea", transmite Agerpres. Ponta afirma ca exista un sentiment general si din partea Uniunii Social-Liberale si din partea altor colegi social-democrati, ca decizia necolaborarii cu PDL, luata la nivel national, trebuie aplicata si la nivelul Bucurestiului.

"Domnul Vanghelie, in primul rand, risca sa nu mai fie luat in serios ca lider la Bucuresti, daca, pe de-o parte, el e contra doamnei Udrea, dar consilierii domniei sale voteaza cu doamna Udrea. E greu sa-l mai crezi serios. Ori asta este un risc foarte mare pentru el, inseamna ca nu mai stapanesti organizatia de Bucuresti sau inseamna ca lucrurile acolo scapa de sub control. Eu astept sa vad exact tot ce s-a intamplat. Stiu ca s-a suprapus acel vot rusinos, din punctul meu de vedere, si inacceptabil al celor trei consilieri ai nostri impreuna cu PDL, cu sarbatorirea onomasticii, sau ma rog, zilei de nastere a domnului Vanghelie. Nu vreau sa fiu absurd, dar am dat un semnal foarte clar si nu voi da inapoi de la acest semnal. Sper ca il receptioneaza", a spus Ponta, comentand pe marginea votului din Consiliul General al Municipiului Bucuresti, unde consilierii PDL si o parte din cei ai PSD au votat saptamana trecuta bugetul capitalei cu amendamentele pe care le-au propus consilierii democrat-liberali.

Intrebat despre motivatia presedintelui PSD Bucuresti, potrivit careia cei trei consilieri social-democrati "au dat semnal ca lideri de sindicat", Ponta a raspuns: "Ei, bun. Atunci sa mearga la sindicatul respectiv. Nu-i tine nimeni cu forta in PSD, daca ei sunt in primul rand dedicati, nu stiu care era sindicatul, sindicatului PDL banuiesc".

Ponta a acuzat-o pe ministrul Dezvoltarii, Elena Udrea, ca "prin tot felul de aranjamente si misculatii cu PRM si cu PNG (...) practic a incercat sa puna mana si pe banii Bucurestiului impotriva primarului votat, impotriva proiectelor de care era nevoie pentru bucuresteni... Cand trei consilieri ai nostri merg la aceasta actiune impotriva bucurestenilor si, practic, de deturnare a banilor bucurestenilor catre grupul condus de doamna Udrea, categoric nu, povestea cu sindicatul nu tine absolut deloc. Si, din punctul meu de vedere, cred ca trebuie sa faca foarte rapid o alegere".

Consilierii PDL si o parte din cei ai PSD au votat saptamana trecuta, in cadrul sedintei CGMB, bugetul capitalei cu amendamentele pe care le-au propus consilierii PDL.

Presedintele PSD Bucuresti, Marian Vanghelie, a declarat, ulterior, ca nu se pune problema sanctionarii celor trei consilieri social-democrati, care sunt din zona sindicala si au votat la rugamintea liderului de sindicat.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2349 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    LA MULTI ANI... (Marţi, 8 martie 2011, 17:08)

    dixi [anonim]

    ...tuturor femeilor si mamelor pdl-iste,psd-iste,pnl-iste si nu numai!!
    • 0 (0 voturi)    
      Ponta vorbeste de seriozitate???? (Joi, 10 martie 2011, 20:19)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui dixi

      Ponta s-a gasit sa faca teorie?? El care acum spune ceva si pe urma retracteaza? Papagalul asta de Ponta va duce PSD-ul la destramare.
      Cine s-ar mai indoi atunci ca Geoana ar putea face un PARTID ADEVARAT DE STANGA care sa ia locul actualului PSD.
      Daca intr-adevar Geoana a facut ceea ce a zis Nastase la Ramada cu diversi membri PSD, atunci nu-l condamn absolut deloc.
  • +4 (4 voturi)    
    gica contra (Marţi, 8 martie 2011, 17:16)

    ady [anonim]

    asa baietel.. uitasi sa spui manca-ti-as!!
  • +4 (4 voturi)    
    Discriminare (Marţi, 8 martie 2011, 17:16)

    Razvan_M [utilizator]

    Ce-ai ba cu minoritatile? Cand ciordeste pt. PSD este bun, a?
  • +9 (9 voturi)    
    Are curaj Ponta. (Marţi, 8 martie 2011, 17:16)

    mircea [anonim]

    Isi permite sa-l ia de urechi pe Vanghelie?Parca vad ca maine isi cere scuze cu caciula in mana.Se pare ca Vanghelie intelege mai bine politica,in sensul ca adversarii politici nu-ti sunt dusmani.Sunt competitori.Ponta are o atitudine tribala pe care si-o pune in evidenta in fiecare zi.
    • +1 (1 vot)    
      Asa se intampla mereu! (Marţi, 8 martie 2011, 20:32)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Daca nu, are grija tatuca sa il faca sa isi ceara scuze! ilici mondialu', la asta nu m/am gandit!
  • +6 (6 voturi)    
    Pontonisme (Marţi, 8 martie 2011, 17:16)

    Mircea [anonim]

    Ponta .Stii ca ai scapat la fotografie de Vanghelie.Nu te baga ca daca se supara Vanghelie risti tu sa nu mai fii luat in serios.Oricum si acum esti in echilibru precar .Un simplu esec se va transforma in pierderea sefiei.Tu crezi ca o sa candidezi peundeva? Nu, tu esti doar iepure acuma.Te-au scos la inaintare.Oamenii sunt cu Vanghelie.Tu doar te joci de-a seful da nu exagera .
  • +4 (4 voturi)    
    pai si cu victoras cum ramane? (Marţi, 8 martie 2011, 17:22)

    el [anonim]

    ba ca apare in playboy cineva de la timisoara e rau si o trimite la PDL, ba nu....

    si parea o speranta candva....
  • +7 (7 voturi)    
    prostia doare? (Marţi, 8 martie 2011, 17:23)

    mariage [utilizator]

    As dori ca Ponta sa-mi raspunda personal, vezi doamne in democratia originala a PSD nu conteaza care sunt prioritatile urbei, conteaza sa votezi invers decat PDL Propun urmatorul scenariu: PSD are majoritate absoluta in consiliu, PDL poate obtine votul pe care il doreste votand invers, Ponta isi va obliga ciracii sa voteze contra numai pentru ai face in ciuda elenei Udrea.
  • -8 (8 voturi)    
    Ce tepoti astepta de la un prost! (Marţi, 8 martie 2011, 17:27)

    albescu [anonim]

    Dl Vanghelie are probleme mari nu numai cu limba romana dar si cu logica. Cu un asa specimen, foarte greu se poate oferi o alternativa la gasca PDL. Cred ca locul lui e alaturi de Udrea nu de PSD, sau cu ata mai mult de liberali.
    • +3 (3 voturi)    
      haha (Marţi, 8 martie 2011, 20:12)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui albescu

      nu stiu de cate ori a ramas repetent Vanghelie, dar stiu ca Antonescu a ramas de 2 ori.
  • +8 (8 voturi)    
    ponta (Marţi, 8 martie 2011, 17:38)

    ALEXANDRU [anonim]

    Victoras Ponta se comporta ca un sef de trib, ii lipsesc f. multe omului asta si vrea cu tot dinadinsul sa fie mare sef de guvern; are un limbaj atat de sec, nu l-am auzit sa spuna si el ceva inteligent , n-are stofa ce mai...
  • +2 (2 voturi)    
    Ce gaina! (Marţi, 8 martie 2011, 17:47)

    Fricosu [anonim]

    De ce ti-e frica, Victoras? Vezi peste tot numai conspiratii, toata lumea te fura, te pacaleste, te conspira... Victima perfecta, nu? Unde am mai auzit asta? A, la poporul roman parca. Si daca ajungi presedinte, crezi ca o sa iti treaca spaima asta? Nup! Dimpotriva, mai al dracu o sa te temi si cit o sa fii predsedinte o sa fii ocupat cu uciderea dusmanilor de acum. Nici o noutate, asa facem de sute de ani, nimeni nu are timp de construit, doar de darimat ce a fost inainte... De-aia votam negativ, de-aia ne smiorcaim continuu si vedem numai conspiratii peste tot... Esti cel mai bun dintre noi la acest moment, nimeni nu mai se plinge asa de tare ca tine... Pai ar fi cazul sa obtii victoria, Victoras!
  • +2 (2 voturi)    
    Opozitie...pe intelesul lui ponta (Marţi, 8 martie 2011, 17:49)

    Vali [anonim]

    Ponta intelege opozitia in felul urmator ... fie un amendament rau sau bun (ma refer in general) eu trebuie sa fiu contra. Nu este propus de PSD ... nu e bun.
    Ponta si sa nu-l uitam pe crin floare imaculata nu stiu ce este aia opozitie constructiva....
    Vai de noi sa ajunga unii ca astia sa ne conduca. Actualul guvern....asa varza cum este....este mai bun decat corcitura strutocamila USL.
  • +1 (1 vot)    
    Opozitia Gica contra (Marţi, 8 martie 2011, 20:24)

    Horia [anonim]

    Mongoloidul ar vrea asa: se propune canalizare si apa curenta in Ferentari. Daca initiativa este a PDL sa se voteze contra. Dar Vanghele este primar in Ferentari. El ce sa faca? Sa ceara consilierilor vot contra? Si logica poate continua dar Mongoloidul nu pare avea decat logica lui: sa facem totul pentru distrugerea Romaniei si pe urma sa o vanda Nastase precum petrolul din subsol.
  • 0 (0 voturi)    
    Victoras draga... (Marţi, 8 martie 2011, 22:45)

    Raluca [anonim]

    Tu nu mai esti de mult luat in serios ca lider al psd... Esti mic si neinsemnat pe langa Vanghelie...de-astia ca tine gaseste pe toate drumurile...
  • +1 (1 vot)    
    Uluitor (Miercuri, 9 martie 2011, 1:38)

    Alex [anonim]

    Alt prostanac se pare ca la psd e o pepiniera.....
    • +1 (1 vot)    
      Corect (Miercuri, 9 martie 2011, 9:11)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Din pepiniera vin tare din urma, Sova, Corlatean, Surupaceanu, Badescu , Banicioiu si multi altii pe care ii recunosc la vedere dar nu le mai stiu numele.
  • 0 (0 voturi)    
    Cat a platit Udrea? (Miercuri, 9 martie 2011, 11:47)

    baciu [anonim]

    Udrea isi aplica planul de a pune ghearele pe Bucuresti si a inceput asa incet, incet sa puna paie pe foc in PSD. Cred ca plateste bine daca i-a facut pe consilierii PSD sa voteze pentru propunerea PDL.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Vineri, 11 martie 2011, 0:32)

    lkasjf [anonim]

    hmmm...Ma mir de cum a ajuns ponta sa fie presedinte al psdu-lui ca nu are mai nimic in cap! cred ca locul si functia potrivita pentru el ar fi cea de mascota! are fata si stofa de asa ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    crai de parlament (Vineri, 11 martie 2011, 1:31)

    horia [anonim]

    vad ca ponta e o vedeta in psd...ii place sa apara in lumina reflectoarelor, sa acorde interviuri de incompetent. asta nu e om politic , ci un personaj monden, un fel de "crai" din parlament. ponta, da-ti demisia din psd
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Vineri, 11 martie 2011, 1:32)

    tudor [anonim]

    de cand e ponta in fruntea partidului, psd-ul nu a avut nimic de castigat ci ,din contra, de pierdut. intr-un an de zile a reusit sa faca, ce nu au facut altii intr-o viata. a facut ca din locul unu sa fie pe printre ultimele locuri.
  • 0 (0 voturi)    
    luati o masura (Vineri, 11 martie 2011, 1:33)

    cristina [anonim]

    astia din PSD ar trebui sa ia o masura in legatura cu ponta. sa nu mai accepte in partid copilasi neinstruiti. asta e omu' lu nastase! asta e baiatul lui din PSD