PSD Olt a votat excluderea din partid a senatorului Ion Toma. Acesta sustine ca "a aflat din presa" de decizie

de A.N.     HotNews.ro
Sâmbătă, 5 martie 2011, 18:54 Actualitate | Politic

Ion Toma, exclus din partid
Foto: Agerpres
Biroul Permanent Judetean al PSD Olt a votat in unanimitate excluderea din partid a senatorului Ion Toma, vicepresedinte al formatiunii social-democrate, transmite Agerpres. Toma a declarat ca a aflat din mass-media despre intentia organizatiei de Olt de excludere a sa din partid.

Decizia PSD Olt a fost anuntata de presedintele filialei, Paul Stanescu, care a mentionat ca hotararea va fi comunicata si forurilor de conducere centrale ale partidului.

Stanescu a afirmat ca organizatia PSD Slatina a decis joi, intr-o sedinta a Comitetului Executiv, suspendarea pe o perioada de un an din partid a senatorului Toma. Decizia PSD Slatina a fost validata in unanimitate de catre Biroul Permanent Judetean al PSD Olt, care s-a intrunit vineri. In plus, organizatia a decis, tot in unanimitate, si retragerea sprijinului politic pentru functia de vicepresedinte al PSD, ocupata de senatorul Ion Toma.

Stanescu a evitat sa spuna care sunt motivele sanctionarii vicepresedintelui PSD, afirmand doar ca "s-a facut o analiza si nu dorim sa facem publice chestiuni care tin de treburile interne ale partidului".

Agerpres precizeaza ca, avand in vedere ca senatorul Toma a fost ales prin vot, la Congresul partidului, vicepresedinte al PSD, doar Consiliul National al PSD poate hotari daca va fi sau nu exclus, iar deciziile organizatiei locale Slatina si a celei judetene Olt sunt numai niste propuneri sau recomandari, potrivit prevederilor statutare ale partidului.

Senatorul Ion Toma a declarat ca a aflat din mass-media despre intentia organizatiei de Olt de excludere a sa din partid, adaugand ca nu cunoaste motivul pentru care s-ar cere sanctionarea sa: "Nu stiu nimic despre acest subiect, am aflat din ziare si de la prieteni, care m-au sunat sa-mi spuna la randul lor ce au aflat din presa. N-am fost chemat la sedinta si nici n-am fost anuntat pe marginea acestui subiect de colegii de la PSD Olt".

Ion Toma a condus organizatia PSD Olt in perioada 2005-iulie 2010.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4927 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Dictatorial, nu? (Sâmbătă, 5 martie 2011, 20:43)

    Draky [utilizator]

    Probabil ca dl. Ion Toma nu s-a "aliniat" politicii de negare continua a pesedeilor.
    E curios acest stil de a face politica, dar se potriveste cu spiritul local: sa moara si capra vecinului.
    Adica daca pesedeii nu au idei, sau nu pot sa le puna in practica, sa nu se aplice nici ideile altora.
    Pesedeii au impresia ca detin informatia adevarului absolut, ei, doar ei.
    Numai progres nu se poatte numi acest tip de atitudine.
    Dumnezeu sa-i ierte!
    • 0 (0 voturi)    
      Asa a diktat Ponta (Luni, 7 martie 2011, 9:12)

      Panait [anonim] i-a raspuns lui Draky

      Cu siguranta ca nu i-a convenit lui Ponta/Nastase ca acest senator sa mai ramana la conducerea PSD Olt, atata timp cat Toma era un apropiat al lui Mircea Geoana si atata timp cat cei doi, Ponta/Nastase, conduc partidul dictatorial.
  • 0 (0 voturi)    
    o chestie ''mondiala'' (Sâmbătă, 5 martie 2011, 22:02)

    ciprikus [utilizator]

    ce s-a intamplat la slatina oare? sa fie ceva legat de bercea mondialu?
  • +3 (3 voturi)    
    Nefiind la guvernare,ciolanu-i mic. (Duminică, 6 martie 2011, 9:50)

    mvm [anonim]

    Astia de la PSD se cearta pe ciolan.Nefiind la guvernare ,nu mai ajunge ciolanul la toti,mai ales cand esti hulpav.Si in OLT ,si Stanescu si Toma sunt lacomi.Nu incap amandoi.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum ramane... (Duminică, 6 martie 2011, 12:17)

    BalL [utilizator]

    ...cu votantii anuntatei motiuni de cenzura ? Cu castigarea majoritatii in parlament ?!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 6 martie 2011, 22:00)

    silviana [anonim]

    si in curand psd-ul se va duce de rapa! in stilul cu care conduce ponta cam asta se va intampla!
  • 0 (0 voturi)    
    ponta (Duminică, 6 martie 2011, 22:01)

    ioana [anonim]

    asta e numai mana lui ponta! la cat de ofticos e cred si eu! acum se razbuna pentru chestiile la care era supus inainte! nu-si mai vede lungul nasului
  • 0 (0 voturi)    
    no comment (Duminică, 6 martie 2011, 22:02)

    simona [anonim]

    pai la cat de prostanac si ofticos e ponta cred si eu...e in stare sa distruga de tot psd-ul...face unele pase proaste! nu cred ca merita sa fie asta presedintele psd-ului
  • 0 (0 voturi)    
    ..nc (Duminică, 6 martie 2011, 23:26)

    gica [anonim]

    il excludeti pentru ca a fost corect. voi nu acceptati oamenii corecti. sunteti degeaba pesedistilor! sa dati afara din partid un om pentru ca nu e ca voi.
  • 0 (0 voturi)    
    asa ai ajuns? (Duminică, 6 martie 2011, 23:27)

    horatiu [anonim]

    acum vad si eu cat de jos e dispus sa mearga ponta. in calitate de presedinte psd, ar trebui sa fie mai rational si sa nu mai gandeasca cu picioarele
  • 0 (0 voturi)    
    nu credeam (Duminică, 6 martie 2011, 23:28)

    calin [anonim]

    ponta chiar sufera de bagare in seama. daca a vazut ca omul asta nu il baga in seama si nu ia in considerare aberatiile sale, l-a dat afara
  • 0 (0 voturi)    
    Sfarsitul PSD-ului... (Luni, 7 martie 2011, 9:15)

    Cata [anonim]

    Este cert ca actuala conducere a PSD respectiv Ponta/Nastase, vor duce partidul la un sfarsit grabnic. Prostia de care da dovada acest cuplu nu aduce nimic bun in PSD.
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare pt. Hotnews (Luni, 7 martie 2011, 9:23)

    Vetran [anonim]

    Suspendare pe un an e totuna cu excluderea din partid?
  • 0 (0 voturi)    
    ponta trebuie sa plece (Luni, 7 martie 2011, 22:38)

    flori [anonim]

    este o mare greseala ,ion toma nu a gresit cu nimic .ponta este un mare oftigos ca ion toma ia fost apropiat lui geoana.ponta este un mascarici el trebuie sa fie dat afara din partid
  • 0 (0 voturi)