Ioan Oltean (PDL): In interiorul partidului exista o "framantare" intre oamenii responsabili si cei care "mai au gargauni si pasarici"

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 4 martie 2011, 17:55 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PDL Ioan Oltean a declarat, vineri, ca in interiorul partidului exista in acest moment o "framantare" intre oamenii "responsabili" si cei care "mai au gargauni si pasarici", transmite Agerpres. Oltean a facut aceste afirmatii la o zi dupa ce, intr-un interviu pentru HotNews.ro, europarlamentarul PDL Cristian Preda a spus despre premierul Emil Boc ca "il vad, de pilda, candidat cu sanse la primaria Clujului, o maniera mult mai sanatoasa de a te revigora politic decat aceea de a recastiga congresul PDL. Mi se pare ca-i o proba mult mai puternica, cursa de la primaria Cluj, decat altceva". Preda a spus din nou ca premierul trebuie schimbat, adaugand ca nu-l vede pe Boc "in postura de incapatanat care nu se da dus din birou".

Iata cele mai importante declaratii facute de vicepresedintele PDL:
  • este o framantare incontestabila la nivelul PDL intre oameni care sunt cu o responsabilitate maxima, sunt responsabili si realizeaza importanta momentului respectiv, si intre oameni care mai au si gargauni, si pasarici, dar cert este ca la un loc PDL priveste cu maxima responsabilitate actul politic care urmeaza sa aiba loc in 13-14 mai, la Conferinta nationala a partidului
  • Cristi Preda este un tip care nu vede niciodata barna din ochii lui, ci doar paiul in ochii altora, pentru ca am ramas extrem de neplacut surprins de declaratiile pe care le-a facut Cristi Preda. A avut posibilitatea luni, in sedinta Biroului Permanent, sa spuna ce a avut de spus, sa-i spuna premierului Boc in fata ca nu mai este o solutie pentru Romania. Iar el, in loc sa o faca acolo, in structura politica de baza a partidului, o face a doua zi, in presa, ceea ce nu este nici etic si nici moral pentru Cristi Preda
Ioan Oltean a declarat ca spera ca in viitoarea conducere a partidului sa intre oameni care doresc sa faca politica in interiorul structurii, si nu pe bloguri.

Vicepresedintele PDL nu a cerut sanctionarea lui Preda pentru afirmatiile facute: "Stiu ca ati vrea tot timpul sa luam masuri, dar nu luam masuri. Dumnezeu nu bate cu bata intotdeauna. Asteptam congresul partidului".

Vicepresedintele PDL a spus ca Emil Boc sa fie lasat sa guverneze pana la finalizarea mandatului, in 2012.

Joi, intr-un interviu pentru HotNews.ro, europarlamentarul PDL Cristian Preda a spus despre premierul Emil Boc ca "il vad, de pilda, candidat cu sanse la primaria Clujului, o maniera mult mai sanatoasa de a te revigora politic decat aceea de a recastiga congresul PDL. Mi se pare ca-i o proba mult mai puternica, cursa de la primaria Cluj, decat altceva". Preda a spus din nou ca premierul trebuie schimbat, adaugand ca nu-l vede pe Emil Boc "in postura de incapatanat care nu se da dus din birou".


Citeste mai multe despre   






















1495 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    da sigur (Vineri, 4 martie 2011, 18:37)

    vali [anonim]

    Nea Olteanu!
    Cum iti mai merg afacerile cu energie cu statul ?
    Astia cu "gargauni" nu prea ii inghit pe cei asezati bine in pozitia de sugative la firmele statului! Asta e problema cu ei!
  • -1 (5 voturi)    
    Cristi Preda nu stie ce vorbeste (Vineri, 4 martie 2011, 18:39)

    jon [anonim]

    Europarlamentar ingamfat se agata de emil boc si de PDL ca sa-l scape
    • +2 (2 voturi)    
      asa e (Vineri, 4 martie 2011, 21:59)

      daniel c [anonim] i-a raspuns lui jon

      tre sa recunoastem ca desi, uneori are idei pozitive pt partid, alteori o ia chiar razna, iar ceea ce a facut acum, denota si o nota de lasitate, pt faptul ca nu a avut curajul sa-i spuna in fa ta lui Boc ceea ce gandeste despre el. Si sincer Boc cat de mult ar fi gresit in acesti 2 ani de guvernare(daca a gresit), ramane omul care si-a sacrificat imaginea, pt a scoate tara din criza. Sincer nu-l vad pe Cristi Preda capabil sa conduca PDL, nu deocamdata, si asta pt ca politica = compromis, mai mult tre sa fie asemenea unei maini de fier invelita de o manusa de matase, iar el nu este in stare sa fie un bun negociator, pt a face compromisuri avantajoase pt partid si pt tara, in favoarea poporului, el stie doar sa taie in carne vie( asemenea lui Basescu de acu 7 ani, ca acu e putin mai cizelat)
  • +5 (7 voturi)    
    ratiune (Vineri, 4 martie 2011, 18:45)

    postac portocaliu [anonim]

    sper ca pdl sa se uneasca, sa-i includa si pe cei noi

    si mai imi doresc sa invete sa comunice
    altfel,buba
  • +5 (7 voturi)    
    mda! (Vineri, 4 martie 2011, 18:56)

    seth [anonim]

    Va duce-ti d...lui singuri. O sa-i dati la o parte pe reformatori. L-as mai vota o data pe Basescu, dar pe voi nu!
    • 0 (2 voturi)    
      rectificare (Vineri, 4 martie 2011, 19:14)

      seth [anonim] i-a raspuns lui seth

      duceti. Asa-i cand mana e mai iute decat neuronu'
  • 0 (2 voturi)    
    Olteanu (Vineri, 4 martie 2011, 19:00)

    ion [anonim]

    Ce a facut acest Olteanu de se crede asa responsabil?.Ne-am saturat de oameni"responsabili" de genul lui Olteanu,Videanu,Berceanu,Boureanu care nu accepta conditiile puse de cei care vor curatirea PDL de PENALi.Daca PDL vrea reforma....... fara sa se schimbe nimic eu unul nu mai sunt dispus sa-i votez a doua oara.
    O data il pacalesti pe om.
    Si ca mine gandesc foarte multi.
    Pe cine mai pot pacali"responsabilii"de mai sus?
    Pasarea pe limba ei piere d-le Olteanu apropo de pasarici.
    Si colivia PDL va fi tare goala daca nu va curatati de uscaturi.
    Se vede ca va este frica de conditiile impuse de Macovei,Preda,Voinescu.
    Daca ati fi curat le-ati saluta.
    Semneaza; Unul cu gargauni care a votat PDL si Traian Basescu.
  • +3 (3 voturi)    
    cine oare este responsabilul? (Vineri, 4 martie 2011, 19:03)

    gigi n [anonim]

    Evident ca responsabil este Oltean,ca si Berceanu,Videanu etc.etc.Cu”responsabili”ca Oltean se va alege praful complet de PDL.
  • 0 (4 voturi)    
    alo... (Vineri, 4 martie 2011, 19:07)

    mihai [anonim]

    poti sa ne faci o schita cu aia pe care ii numesti ,,responsabili,,??? is o mana de oameni in pdl responsabili si cu 7 ani de acasa... si din pacate nu fac parte din guvernul asta nenorocit... nu is pe placul jupanului...deh
  • -3 (3 voturi)    
    a zis bine Preda... (Vineri, 4 martie 2011, 19:29)

    costica [anonim]

    Cu Boc in frunte PDL e mort la alegerile din 2012. Nu vad cine in afara de PDLei l-ar mai vota!! Urla romanii de incompetenta lui Boc, pai cum sa mai voteze PDL ati vazut azi la Pitesti cum strigau contra lui Boc?! Cum sa-l tii la PDL si sa vii in 2012 in fata electoratului ?! Pe de alta parte, in Evenimentul zilei de azi junele Cristian Boureanu vicepresedintele PDL ii ataca pe Preda si pe Macovei si pe Voinescu si spune ca :

    "Personal, nu cred că această grupare, autointitulată reformistă, mai are ceva de oferit partidului sau societăţii decât acest discurs anticorupţie care de multe ori este lipsit de conţinut. Este trist că, pentru astfel de luări de poziţie, PDL, care a dat singurul premier cu imaginea de "om curat", este perceput drept corupt. Cred că problema PDL este legată de percepţia publică de partid incompetent şi mai puţin de partid corupt. "

    Mi-a placut aia cu PDLul incompetent, dar si corupt zic eu !!!!
    Cat priveste "gargaunii si pasaricile" de care vorbeste personajul exotic(altfel nu-i pot spune!!) Dl Oltean eu zic asa: intarata-i drace!! ca asta le mai lipsea la cate bube au astia-n cap acum!!! Hai inainte cu lupta anticoruptie cu Dl Blejnar coruptul in frunte!!! Ce spectacol palpitant vor avea PDLeii la Congres, mama, mama !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Valeu! (Vineri, 4 martie 2011, 20:05)

    it_s__not_news [utilizator]

    Ce limbaj de mahala... Din ce hazna provin astia, totusi ?
  • +1 (1 vot)    
    despre preda (Vineri, 4 martie 2011, 21:15)

    maria [anonim]

    d-le Preda ,D-UL bOC a dat proba la Cluj de 2 ori si a cistigat cu 65 % di n voturi ,dar nu se lauda ca dvs.Nu trebuie sa-i spuneti lui ce sa faca .Intii ajungetyi la nivelul lui si apoi debarasati-va de el.N-aveti rusine?Politica se face la firul ierbii in teritoriu ,cu oamenii simpli,sa te zbati pt problemele lor ,nu pe blog.Dvs ce succes politic ati avut?Ati dat proba electoratului pt cei 7000 de euro pe care-i incasati?Mare greseala a facut Basescu v-a scos din anonomat si acum faceti talente.Pe cine nu lasi sa moara nu te lasa sa traiesti.Daca ai avea bun simt nu te-ai lua la intrecere cu opozitia in a critica premierul si ati fi loial partidului care te-a facut om politic.Astazi partidul v-a dat o lectie ca sa va vedeti lungul nasuluio.Cita incredere aveti in institutiile statului daca faceti voi justitie pe bloguri.Mai mare rusinea si de d-na MACOVEI mai e si procuror.Pt ea instantele nu inseamna nimic,a luat-o ca Ponta.Nu justitia e cea care sa dea verdicte,dam noi ca sintem procurori si sintem si destepti.Mi-e sila de asa ceva ,iimi pare rau ca v-am sustinut din toata inima.Mai bine v-ati lupta ca procesele sa fie judecate mai rapid decit sa va bateti cu colegii din partid pe principii fara logica.Vorba lui Plesu cind ti-e lene sa gindesti si sa gasesti niste argumente ,ii dai cu principiile.Plecati din partid ati facut destul rau ,mergeti cu D-zeu inainte.Lasati-i pe cei care si-au asumat scoiaterea tarii din criza s-o faca.Ei au treaba nu stau pe bloguri sa va dea replica.hABAR N-Aveti pe ce lume sinteti.traiti virtual.
  • 0 (0 voturi)    
    Andrei Pleșu: (Vineri, 4 martie 2011, 22:51)

    George 1 [anonim]

    „Principiile sunt uneori cel mai înalt mod de a gândi al oamenilor care nu obișnuiesc să gândească”.
    Cîtă dreptate are și cum se potrivește ca o mănușe cazului postat pe acest forum!
    Trebuie să mai învățăm „câte ceva ” de la marii oameni, suficient ca să ne putem comporta decent în orice situație. Este bine să începem, totuși, odată!