Ce au inteles liderii PDL din perdaful lui Traian Basescu: Pasat si Ridzi sa demisioneze din partid. Grija liderilor locali: Daca isi ia presedintele mana de pe noi?

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 9 februarie 2011, 22:19 Actualitate | Politic


Criticile pe care Traian Basescu le-a adresat PDL au creat in interiorul partidului panica, nervi si resemnare. Liderii din teritoriu au inrosit telefoanele parlamentarilor de la Bucuresti. Unii presedinti de organizatii au iesit in conferinte de presa sa se dezica de votul dat in cazul Pasat. La centru, democrat liberalii s-au impartit din nou in doua tabere. O parte accepta palma data de presedintele Traian Basescu, altii evite contactul cu presa. Fie au refuzat sa comenteze declaratiile presedintelui, fie au fost ironici, Radu Berceanu luand peste picior criticile lui Traian Basescu.

In randul deputatilor tensiunea a atins cote maxime. Desi a sustinut un briefing de presa pe problemele administrative ale Camerei, presedintele deputatilor, Roberta Anastase a evitat sa faca declaratii de presa in legatura cu mustrarile presedintelui Traian Basescu. Anastase a fost extrem de tensionata si s-a retras in birou imediat ce si-a finalizat discursul.

Surse parlamentare au declarat pentru Hotnews.ro ca liderii deputatilor au solicitat inregistrarea video din momentul votulul. In biroul lui Anastase s-au perindat o serie de democrat liberali si, conform surselor citate, s-au facut analize si calcule cu cine a tradat, cati au fost prezenti si cum au votat parlamentarii. 

O parte din democrat liberali au declarat public ca acuzatiile si supararea presedintelui sunt indreptatite. Lideri ca Elena Udrea, Cezar Preda, Sulfina Barbu si Raluca Turcan au incercat sa-l multumeasca pe presedinte cerand demisiile lui Dan Pasat si Monica Iacob Ridzi.

  • Elena Udrea, presedinte PDL Bucuresti: "Nemultumirea pe care a afisat-o Presedintele aseara fata de PDL este justificata. A girat politic pentru noi. Fara Traian Basescu, singuri impotriva lui Vantu, Voiculescu sau Patriciu, PDL nu ar fi condus Romania. Suntem, deci, datori sa tratam cu maxima seriozitate semnalul Presedintelui si sa schimbam ceva. Nu vreau sa dau sentinte, dar cred ca varianta cea mai buna este acum demisia lui Dan Pasat ¬ o varianta mai buna si pentru deputatul PDL, dar si pentru partid"
  • Cezar Preda, vicepresedinte PDL: "Presedintele e suparat pentru ca are si de ce. In timp ce toate institutiile statului incearca sa aplice reformele, noi in Parlament venim si sabotam toate eforturile de reformare. Ne-am dat cu stangul in dreptul, desi avem acelasi obiectiv ca si presedintele si sper ca macar acum in al doisprezecelea ceas poate colegii Pasat si Ridzi o sa inteleaga miza pentru Romania si o sa-si dea demisia. Nu cred ca presedintele va rupe relatia cu partidul si nici partidul cu dansul. Avea aceleasi idei si urmarim acelasi obiective. Ca sunt unii care nu le place sa li se spuna ce sa faca, asta e alta chestiune. Nu cred ca va fi o ruptura intre  noi".
  • Vicepresedintele PDL a comentat si sfaturile presedintelui Traian Basescu pentru alegerile interne."Recomandarile lui Traian Basescu sunt foarte bine intentionate numai ca unor nu le place sa li se dea sfaturi. Ce au Voinescu, Baconschi si Macovei? Eu i-am vazut activi mai mult ca alti membrii si nu am ce le reprosez.  Se zbat, vin cu declaratii publice fac ceva pentru partidul asta, au o vizibilitate buna. Ce e reticenta asta ca nu sunt vechi in partid?  Toata lumea trebuie sa inteleaga ca trebuie sa ne reformam" a declarat Preda pentru Hotnews.ro.
  • Raluca Turcan, vicepresedinte PDL: "Cred ca se impune demisia domnului Pasat si cred ca ar fi singur actiune care ar putea reduce rapid costurile de imagine atat pentru PDL cat si pentru Romania tinand cont de evaluarea la capitolul justitiei. In cazul in care domnul Pasat nu demisioneaza PDL, trebuie sa faca o miscare politica drastica si sa ia o decizie transanta in cazul acesta si in cazul Ridzi"
  • Sulfina Barbu, vicepresedinte PDL: "Criticile sunt perfect indreptatite cu atat mai mult cu cat presedintele a venit  la grupurile parlamentare si a prezentat riscurile pe care ni le asumam daca nu dam un vot pentru cercetarea in instanta a domnului Pasat. Cu siguranta am fi putu face mai mult lucurui si unul dintre ele ese schimbarea Regulamentului in astfel de situatii si introducerea unui vot transparent, deschis. Dezamagirea presedintelui nu este legata de faptul ca nu l-am ascultat ci de faptul ca prin votul dat de colegi am afectat credibilitatea Romaniei"  
Sursele Hotnews.ro sustin ca dupa interviul presedintelui de aseara liderii locali au inrosit telefoanele parlamentarilor. "Partidul a dat in clocot azi, toti am primit telefoane din teritoriu cu critici si intrebari de genul: "ce dracu faceti acolo? Daca presedintele isi ia mana de pe noi?". Am reusit sa ne decredibilizam ca partid. S-au aparat penalii intre ei si pentru asta am fost bagati toti in aceiasi oala" au declarat sursele citate.
  • De altfel, in teritoriu liderii de organizatii au declarat in conferinte de presa ca nu-si asuma votul dat de deputatii PDL. Presedintele PDL Mures, Dorin Florea a criticat votul dat de deputati "Trebuie sa dai curs la o cercetare. Aici, la domnul Pasat, nu stiu ce a facut, dar daca e atat de nevinovat, ca toti sunt nevinovati, du-te domnule, supune-te cercetarii. La vot, din Mures, au fost prezenti deputatii si au votat 'pentru'. (...) Regret ce a facut PDL-ul ieri. Nu vreau sa fiu etichetat dupa asta, eu, om batran in administratie''a declarat Florea citat de agentia Agerpres.
  • Si presedintele PDL Braila, Constantin Dimitriu s-a dezis de votul deputatilor PDL. "Coalitia nu a functionat, au lipsit foarte multi deputati. In cazul Brailei, parlamentarii nostri au votat pentru incuviintarea arestarii deputatului Pasat. Pot garanta pentru asta. Ce s-a intamplat marti este un lucru nefericit pentru democratia din Romania', a declarat Dimitriu potrivit Agerpres.
Altii pedelisti dau vina pe conducerea partidului. "Din punctul meu de vedere presedintele are dreptate, vinovata este conducerea partidului care nu a reusit sa mobilizeze si sa stabileasca o strategie pentru votul din Parlament. S-a vazut clar ca liderii partidului nu mai detin controlul asupra parlamentarilor. Atat Anastase cat si Toader au negociat si au dat ordin dar, nu au avut puterea sa-i controleze. Conducerea partidului nu s-a implicat deloc. Unde a fost strategul  si negociatorul sef al PDL domnul Blaga? Toti se lupta pentru conducerea partidului dar de fapt nu fac nimic sa-l controleze. In final cand o sa ajunga la ciolan o sa constate ca nu mai au ce sa roada"a declarat un demcorat liberal.
 
Pe de alta parte, o serie de parlamentari au lasat sa se vada ca nu sunt impresionati la criticile formulate de Basescu si considera ca prin rezultatul votului in cazul Pasat, garda veche a dat sah lui Basescu, sustin sursele citate.

Berceanu despre Basescu: De dansul depinde decizia. O fi suparat
 
In timp ce deputatii s-au ascuns cat au putut mai bine si au incercat sa gaseasca vinovatii la Senat, democrat liberalii au parut relaxati si neafectati de criticile lui Traian Basescu.

Intrebat de ziaristi daca presedintele a rupt relatia cu PDL, senatorul PDL, Radu Berceanu a comentat:"De dansul depinde decizia, nu este o chestiune reciproca ci e o decizie unilaterala . Eu stiu de ce o fi zis lucrul asta, o fi suparat".

Berceanu a comentat si recomandarile sefului statului in ceea ce priveste alegerile interne din PDL.  "Din cate mi-aduc aminte a fost competitie si la alegerile din  1991 si in 2000. Acum sunt niste etape normale care aseaza lucrurile inainte de congres, singura diferenta este ca atunci nimeni nu facea recomandari", a declarat Berceanu.
In timp ce Berceanu vorbea cu ziaristii, cei doi senatori PDL care-l insoteau comentau pe margine intre ei: "Sa ne mai lase si presedintele cu nemultuirile lui".
 
Secretarul general al PDL, Vasile Baga nu a vrut sa comenteze: "Nu comentez, fiecare are dreptul la o opinie".
Presedintele Traian Basescu i-a criticat, marti seara, pe parlamentarii PDL intr-un interviu acordat TVR. Dupa ce deputatul PDL Dan Pasat a scapat de arest cu ajutorul colegilor de partid, seful statului a lasat sa se inteleaga ca a rupt relatiile cu parlamentarii PDL.

"Stiu ca nu mai pot avea sperante sa-i rog prea multe (...) Nu mai astept nimic de la PDL dupa votul de azi(...) Trebuie sa recunosc ca au marcat si o atitudine de dispret pentru ceea ce i-am rugat sa faca in interes national si am luat nota de chestiunea asta. Am luat nota si de lipsa de apetit a conducerii partidului (PDL-n.r.) de a-i mobiliza sa fie prezenti, si de lipsa de apetit a sefilor de grupuri de a-i mobiliza sa fie prezenti, si de lipsa de apetit a sefului de grup de a negocia cu celelalte partide din alianta un vot corect", a declarat presedintele.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4635 vizualizari

  • +18 (26 voturi)    
    Berceanu sa se duca la PSD (Miercuri, 9 februarie 2011, 22:35)

    mircea [anonim]

    unul din putinele motive pentru care nu consider PDL un partid total diferit e prezenta unor indivizi ca Berceanu care au averi mari, performante putine si tupeu la greu..sincer Berceanu s-ar potrivi mai bine in PSD..eu vreau sa pot sa votez PDL cu increderea data de Cezar Preda, Monica Macovei si altii
  • +15 (21 voturi)    
    daca este asa (Miercuri, 9 februarie 2011, 23:10)

    mia [anonim]

    daca este asa cum spune dna Pirvu,este bine,inseamna ca cei din teritoriu realizeaza ca locomotiva partidului este Basescu,asa cum la PSD
    Iliescu ramine un reper pentru electoratul psd-lui!
    Amenintarea voalata ca poate sa faca compromis pentru alta guvernare,si-a facut efectul!Forta politica a lui Basescu se observa din sondajele in care are 18%
    cu toate castie toatalumea ca nu mai poate candida,asta inseamna ca 18% vor merge pe mana lui ,a candidatului pe care il va recomanda si a partidului
    pe care il va gira !Sa ai din start 18% cu taieri ,cu criza,cu greve,cu o opozitie agresiva si "unita" e ceva!
  • +12 (18 voturi)    
    O miscare desteapta... (Miercuri, 9 februarie 2011, 23:19)

    Andrei [anonim]

    ... si pe care o astept este scuturarea (reformarea) PDL-ului de hahalerele "vechi" (se stiu care) ori scindarea si formarea unei noi formatiuni politice.
    Daca nu o sa vina pana la urmatoarele alegeri, nu o sa mai vina niciodata...
    • +2 (6 voturi)    
      se pune de o sciziune (Joi, 10 februarie 2011, 8:04)

      simplicius [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      nu va fi in parti egale sciziunea!!! var. A pleaca Blaga si altii -un grup mic- spre PSD si ramane PDL .var. B. se creaza Alba ca Zapada, inclusiv aripa liberala (Valeriu Stoica si ai sai), cu sustinerea pe fata a lui Basescu.
  • -14 (20 voturi)    
    cata slugarnicie! (Miercuri, 9 februarie 2011, 23:21)

    cotoi [anonim]

    Niciunul dintre liderii PD nu a avut curajul sa-l contrazica pe Zeus, sa spuna ca greseste sau ca nu sunt de acord.

    Macar Blaga a zis ceva banal, nu s-a facut pres.
    • +5 (11 voturi)    
      in Romania Libera (Joi, 10 februarie 2011, 0:43)

      mia [anonim] i-a raspuns lui cotoi

      dna Fahti face niste dezvaluiri, vorba lui Radu Moraru
      senzationale:Blaga a amenitat in iarna ca pleaca cu 25 parlamentari la PNL,de aceea pe harta USL
      Transilvania era alui Antonescu,de aceea Felix il suspenda pe Basescu pe 25 martie si Hrebe facea
      socoteala ca le lipsesc 30 de parlamentari,asta-i foamea de putere!,dna Fahti spune si despre presiuni la DNA!In concluzie ,a mai cazut un mit-Blaga-Cezar Preda acum o saptamina era cu Blaga ,acum o perie pe Macovei!
      Concluzie:cu Basescu nu te pui!!
    • +1 (9 voturi)    
      da ma... (Joi, 10 februarie 2011, 1:14)

      seba [anonim] i-a raspuns lui cotoi

      da si cata prostie....in capul tau.
    • +10 (12 voturi)    
      Eheee (Joi, 10 februarie 2011, 1:53)

      ionut [anonim] i-a raspuns lui cotoi

      Unde sunt vremurile cand Premierul Romaniei isi invita concetatenii sa-i numere ouale de la tribuna Parlamentului si nea Nelu pastra "echilibrul politic" si nu comenta nimic pe subiect.
      Ce va mai placea linistea si consensul intre hoti. Din pacate pentru voi vremurile alea nu se vor mai intoarce.
      Si stii ceva, daca il apreciezi asa mult pe Blaga fa-i o invitatie la voi in "uniune". Daca il luati si pe Berceanu si pe Videanu ar fi perfect.
    • -1 (1 vot)    
      Parca tie frica. (Joi, 10 februarie 2011, 9:30)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui cotoi

      Spune drept.Esti motanul Felix,dar acum iti zici Cotoi de frica.Tie teama daca apare un partid "Alba ca Zapada".Nu numit asa ,ci cu oameni curati,cinstiti si cuajosi.Esti convins ca sunt destui din astia in Romania,dar sunt tinuti deoparte de ochii presei si ai lumii de oameni ca tine,care vor sa demonstreze ca in Romania toti suntem o apa si-un pamant.Pleca ai nostri,vin ai nostri.Parca nu mai tine
  • -7 (13 voturi)    
    ce-i asa de important? (Miercuri, 9 februarie 2011, 23:53)

    taranistu [utilizator]

    Nu moare Romania fara Basescu sau fara PD-L.
    • +1 (5 voturi)    
      si daca moare?! (Joi, 10 februarie 2011, 6:10)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui taranistu

      Sansele cu Ponta si Antonescu sunt prea sumbre pentru un experiment !
  • +10 (16 voturi)    
    Ma jur ca te votez din nou Traiane! (Joi, 10 februarie 2011, 0:02)

    gigi [anonim]

    Le-ai dat-o la toti care ti-au stat in fata.
    Am o presimtire ca Berceanu, Blaga si Videanu nu o mai duc ei asa linistiti ca pana acum.
    E bineeee, se alege neghina de grau.
  • +8 (10 voturi)    
    Viata bate filmul... (Joi, 10 februarie 2011, 0:46)

    Sarsaila [anonim]

    Ce gaini! Ce baza poti sa ai pe astia? Poti sa faci reforma statului cu gaini?

    Oricum, panica mare in seara asta, nu numai la PDL. Cred ca noi am vazut doar suprafata aisbergului... Ce sa fie, ce sa fie?
  • +2 (4 voturi)    
    aruncati o privire si aici (Joi, 10 februarie 2011, 1:25)

    taranistu [utilizator]

    http://www.puterea.ro/news15085/Deputatul-PDL-Sorin-Buta-a-primit-verdict-de-turnator.htm
  • +3 (7 voturi)    
    Reactie (Joi, 10 februarie 2011, 1:35)

    Ioan [anonim]

    Rusine!!! Mare rusine pentru PDL!!!
  • -2 (6 voturi)    
    "Nu mai astept nimic (Joi, 10 februarie 2011, 8:08)

    Fleru-i fler [anonim]

    de la PDL dupa votul de azi(...)"-zis-a presedintele...Ce chestie...Eu unul nu m-am asteptat la nimic (bun) de la PDL niciodata.E adevarat ca nici de la Basescu...Ce inseamna sa ai fler politic...:)))
  • +2 (6 voturi)    
    ????????????????????? (Joi, 10 februarie 2011, 9:19)

    MARIA [anonim]

    ...dar daca votul din Camera a fost lucratura lui Felix?... lauda lui de suspendare a lui Basescu sa se sprijine pe tradarile din PD-L?!..aveti impresia ca pedelistii nu stiau ce reactie va avea Presedintele la un asemenea vot in Camera?...sunt convinsa ca au facut-o intentionat!...cum de fapt a facut si PSD-ul!..toti nesimtitii astia sunt mai presus de lege!
  • 0 (4 voturi)    
    Dar de Ritzi va Pasat ? (Joi, 10 februarie 2011, 10:03)

    Paul Snaider [anonim]

    Murdarie si hotie. Cind hoata de Roberta a furat voturile la Legea pensiilor, lege ce afecteaza milioane de romani i-a luat apararea. Cita nerusinare, cita hotie, cita porcarie zace in PDL !!!
    • -3 (3 voturi)    
      Mai bolovane (Joi, 10 februarie 2011, 11:16)

      Ionel [anonim] i-a raspuns lui Paul Snaider

      Roberta ca si Sobolanul Rozaliu cand a fost presedinte de camera au datoria de a da citire rezultatelor, la fel ca si CC cand da citire rezultatelor alegerilor. Cei ce au numarat voturile au fost altii.
      Daca tot esti acuzatorul macar fi corect . cand Sobolanul si nu numai el, toti presedintii de camera au folosit metoda asta din 1990 nu ai facut galagie.
      Asa ca tine-ti pliscul bolovane.
  • -1 (3 voturi)    
    berceanu,blaga,videanu (Joi, 10 februarie 2011, 10:06)

    lzrd [utilizator]

    domilor,bine a zis ca santetzi mici!
    interesul national este o notiune vaga si straina de voi;
    pacat de restul(majoritatea)membrilor pdl.
  • -2 (4 voturi)    
    un nou partid (Joi, 10 februarie 2011, 10:14)

    bedexe [utilizator]

    se pare ca e nevoie de inca un partid
  • -1 (1 vot)    
    lupta pt ciolan... (Joi, 10 februarie 2011, 10:48)

    Vendetta [anonim]

    eu nu mai cred in politicieni patrioti si interesati doar de binele tari... nu cred ca exista asa ceva... nici la noi, nici la alte popoare... Politica in esenta ei este o forma (mai pasnica) de impunere a vointei proprii... Concret: votul pdl-istilor din parlament a venit sa confirme ca intre partidele politice din romania nu exista diferente... sau mai exact clasa politica romaneasca este formata din indivizi al caror singur motiv de existenta este sa se imbogateasca (pe ei si pe cei apropiati lor)....
    Punctual:
    - Base e suparat pt ca "garda veche si anume BVB-ul" l-au tradat sau incearca sa il tradeze... (evident miza o reprezinta alegerile urmatoare ....)
    - BVB nu mai au incredere in "iscusinta presedintelui" si incearca sa il "debarce" pt a-si asigura "loc caldut" si peste 2 - 3 ani.... Altfel, exista riscul de a pierde niste afaceri sau mai grav exista riscul unor dosare pe la DNA (mai ales pt videanu' cel roscovan)
    - Parlamentarii (din pdl si nu numai) au votat ce i-a indemna constiinta (adica cum sa arestam unul de-al nostru.... ce doar el a furat)... Exact asa s-a intamplat si in cazul Nastase ... etc
    - Uderea urmareste puterea, femeia aia nu are scrupule si se vede cat de curand in locul lui Base (Doamne fereste!)
    - Preda, Voinescu and co. reprezinta ultima voce a presedintelui in pdl.... nu este exclus ca si ei sa aiba interesul de a "urca pe scara ierarhica" dar pt asta trebui inlaturati "dinozaurii"

    PS. Tot ce am spus despre pdl este valabil si pt PSD si pt PNL, se schimba doar "actorii"!
    • -1 (1 vot)    
      Cel care-si doreste ciolanul mai mult, (Joi, 10 februarie 2011, 11:13)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

      trebuie votat. Doar unul foarte corupt dar si hapsan va putea schimba politica romaneasca cand isi va da seama ca poate strange mult mai multi bani , pe fata, in mod legal din taxe si impozite decat pe la spate, cu dedesubturi ca pe vremea fanariotilor. Pana acum, cine-a ajuns prim ministru in Romania nu a fost constient de puterea pe care o are, poate cu exceptia lui Bombonel.
  • -1 (1 vot)    
    polul drept, sau un partid de drapta (Joi, 10 februarie 2011, 11:52)

    lamationairetia [utilizator]

    Este un moment care nu trebuie nici cum ratat, acum cand PNL a trecut inpolul stang! PDL este singur in polul drept dar trebuie sa demonstreze ca este un partid de dreapta, sa convinga electoratul debusolat. In acest sens, PDL are obligatia morala fata de Ro sa se reformeze cu adevarat, nu doar in vorbe, sa vina cu strategii viabile pe termen mediu si lung, cu personalitati credibile " nesifonate" in scandaluir diverse, oameni cu tinuta morala. Vor exista intotdeauna " grupuri de interese", in interiorul partidului, dar cu un sistem de vot corect, sansele ca cei cu adevarat valorosi sa fie alesi, vor creste. Mai este putin timp pana la alegrile din PDL . Sunt cateva prezente care-mi dau incredere si care trebuiesc sustinute: Raluca Turcan,Sever Voinescu,Cezar Preda, Sulfina Barbu, Monica Macovei, Ioan Olteanu, Negoita, Valeriu Stoica, Th Stolojan, Th Baconski( am citat din memorie doar pe cativa, mai sunt si altii meritosi, mai putin vizibili). Ce nu are PDL in acest moment pus la punct, este strategia de comunicare. Cei ce apar la TV im dau senzatia ca abia stiu subiectul cat despre a combate in mod convingator, adversarul, nici vorba!!! Unde sunt purtatorii de cuvant, de ce dau interviuri oameni de stat cand nu sunt siguri pe subiect? De ce nu folosesc raspunsul: "Nu comentez" in situatiile critice pentru a nu mai fi vanati de presa? Unii oameni de stat au aparitii lamentabile. Nu li se contesta calitatile de specialisti, dar nu pot sa fie in acelas timpt si buni purtatori de mesaj. Ce fac consilierii de imagine???? Unele aparitii aduc un deserviciu evident actualei guvernari chiar in prezentarea unor situatii care in mod normal ar avantaja-o. Am tot respectul pentru dl Boc, o persoana integra care si-a asumat o misiune aproape imposibila si a "incasat" eroic multe lovituri nedrepte, dar cred ca nu are calitati de strateg pentru actuala perioada in care intra PDL. Cand veti alege viitorul presedinte al PDL ganditi-va la Romania viitoare! Doamne ajuta!
  • 0 (0 voturi)    
    'cu o floare nu se face ....." (Joi, 10 februarie 2011, 20:56)

    mo [anonim]

    asa l-am consolat, atat cat puteam eu, in urma cu 2 zile pe presedinte... dar de azi afirm ferm: presedintele nu mai este singur - are, cert, tot poporul alaturi.

    Toate 'meciurile' cu adversarii sai stiuti sau nestiuti.... le-a castigat; ar fi cazul ca invinsii sa plece, ne-am saturat de analfabeti in arta conducerii unui stat sau a unei natii.
    "Imnul se canta numai pentru locul 1 !"
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit. (Vineri, 11 februarie 2011, 21:29)

      Om [anonim] i-a raspuns lui mo

      Tu nu esti tot poporul.Asa ca lasa-te de afirmatii ferme,dar aiurea...