VIDEO Conducerea Spitalului de Urgente "Sf Ioan" din Iasi ii imputa medicului Tudor Ciuhodaru suma de 30.000 lei

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 10 ianuarie 2011, 14:33 Actualitate | Politic


Tudor Ciuhodaru
Foto: Agerpres
Conducerea Spitalului Clinic de Urgente "Sfantul Ioan" ii imputa doctorului Tudor Ciuhodaru, seful Unitatii de Primire a Urgentelor o suma de aproape 30.000 de lei si il acuza ca ar fi semnat fise de pontaj din care ar rezulta ca medicul a fost prezent in acelasi timp si la spital, si la Camera Deputatilor, relateaza Agerpres.

Potrivit reprezentantilor Spitalului Clinic de Urgente "Sfantul Ioan", in perioada mai 2009-noiembrie 2010, medicul Tudor Ciuhodaru figureaza prezent, in acelasi timp, atat la spital, cat si la Camera Deputatilor, motiv pentru care in sedinta de luni a Comitetului Director s-a decis imputarea sumei 29.343 lei.

"Dupa ce au fost analizate pontajele de la spital si situatia prezentelor la Camera Deputatilor, s-a constatat ca intr-o anumita perioada, dr. Ciuhodaru a fost prezent in acelasi timp, scriptic, la ambele locuri de munca, timp de 151 de zile. Pentru aceste zile remuneratia primita necuvenit de la bugetul statului este de 29.343 de lei. Conform legislatiei, medicii parlamentari pot sa lucreze in unitatile sanitare pana la 50% din timp. Din pacate, aceste aspecte au fost aduse cu intarziere la adresa conducerii, abia la inceputul lunii decembrie 2010. Imediat, in conditii de maxima urgenta, a fost declansata o ancheta interna", a declarat dr. Vladimir Poroch, managerul Spitalului Clinic de Urgente "Sf. Ioan".

Pe de alta parte, medicul deputat Tudor Ciuhodaru sustine ca reprezentantii Spitalului Clinic de Urgente nu ii pot imputa cei 30.000 de lei, intrucat a respectat prevederile legislative. Pentru a demonstra acest lucru, Ciuhodaru este decis sa apeleze la instanta. Mai mult, medicul deputat catalogheaza decizia conducerii Spitalului "Sf. Ioan" din Iasi drept una politica.

"Ma surprinde ca o astfel de decizie apare la nici 24 de ore de la inscrierea mea in Partidul Conservator.(...) La intrarea in Parlamentul Romaniei am obtinut o hotarare ce imi permite sa continui aceasta activitate (medic de urgente - n.r). Am fost in Spitalul de Urgenta zi si noapte, am fost cand putini lucrau, am fost la sfarsit de an sau de sarbatorile legale. (...) Faptul ca am fost un om care a spus de fiecare data ce probleme sunt in sistemul medical, care a militat in permanenta pentru ca imobilul care se construieste in curtea spitalului sa aiba destinatia de Spital de Urgenta, pentru rezolvarea problemei medicale in Romania, ma face sa cred ca decizia are un alt substrat. Ma surprinde ca un coleg mai tanar, medic, care a stat atat timp in spital si a vazut activitatea mea medicala nu si-a dat seama de acest lucru. De ce nu s-a sesizat pana acum pana acum in ultimii ani de zile?", a declarat pentru Agerpres doctorul deputat Tudor Ciuhodaru.

Acesta nu a exclus posibilitatea ca decizia de luni a Comitetului Director al Spitalului Clinic de Urgente "Sfantul Ioan" sa fie data si sub altfel de presiuni, mai ales ca in aceasta perioada se vorbeste despre desfiintarea unitatii medicale ca entitate juridica.

Potrivit unui proiect de hotarare de guvern, este necesara comasarea spitalelor clinice de urgenta "Sf. Ioan" si "Sf. Spiridon" din Iasi prin desfiintarea celui dintai.

Doctorul deputat Tudor Ciuhodaru a explicat ca aceasta comasare a spitalelor de urgenta 'Sf. Ioan' si 'Sf. Spiridon' din Iasi, prevazuta de Ministerul Sanatatii, nu va conduce la cresterea calitatii actului medical, ci doar la temporizarea rezolvarii terapeutice a urgentelor. In opinia sa, o solutie ar fi adoptarea imediata de catre Camera Deputatilor a proiectului legislativ care prevede mutarea Spitalului Clinic de Urgenta 'Sf. Ioan' in noua cladire din Copou, unde lucrarile de finalizare au ajuns la nivelul parterului.

Luni, conducerea Directiei de Sanatate Publica Iasi urmeaza sa trimita la Bucuresti variantele finale privind cele doua spitale.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4604 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    Onorabilul medic (Luni, 10 ianuarie 2011, 14:48)

    Dr.Love [anonim]

    Cine mai crede in faptul ca medicii sunt in cea mai mare proportie onorabili ?Sunt medici pentru bani sau fac bani pentru ca sunt medici ? O dilema morala care este tot mai mult ilustrata de evenimentele din spitale .Raspunsul care se contureaza este ca medicii sunt in cea mai mare proportie medici pentru bani .Simplu si pragmatic.Asa ca povestile cu medicul om sau medicul minune poate fi ilustrat doar prin 2-3 cazuri izolate.Foare putin .In rest spaga cu 2 maini.Daca nu dai, mori cu zile .
    • -7 (7 voturi)    
      PDL vs. PC (Luni, 10 ianuarie 2011, 18:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui Dr.Love

      Cand era la PDL era extrem de bun in ambele posturi. Cum a trecut la un alt partid cum apar probleme. Sigur, e doar o coincidenta. Da, da :-)
      • +5 (5 voturi)    
        Ai vrut sa spui PSD (Luni, 10 ianuarie 2011, 19:44)

        lup_cj [utilizator] i-a raspuns lui George

        Deputatul a fost in PSD inainte de a deveni independent, nu dezinforma.
        • 0 (0 voturi)    
          Chiar si asa (Marţi, 11 ianuarie 2011, 12:29)

          Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui lup_cj

          Si chiar daca a fost in PSD. De ce nu s-a sesizat nici o autoritate? In tara asta membri unui partid au dreptul sa fure?
    • +2 (2 voturi)    
      nici daca se inventa teleportarea (Marţi, 11 ianuarie 2011, 1:51)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Love

      Nu se putea achita de ambele sarcini.Bucurestiul nu-i in Copou. Basca faptul ca de cate ori deschid televizorul dau de el, parca ar fi Nichita (macar aia s-a mai potolit).
  • +11 (11 voturi)    
    Oare (Luni, 10 ianuarie 2011, 14:54)

    CCC [anonim]

    nu ar trebui modificata legea care permite medicilor parlamentari sa lucreze 50% din timp in spital, in functie de distanta de la spital la parlament? Inteleg daca este un spital la 100 de km de parlament, dar spitalul e tocmai la Iasi. Omul nu are cum sa fie fizic in cele 2 locuri si sa-si faca ambele job-uri bine. Asa nu mai oferim posibilitate lichelelor sa minta.
    • +6 (6 voturi)    
      Actorii pensionari... (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:11)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui CCC

      ... au fost nevoiti sa aleaga intre pensie si salariu de bugetar, iar medicii parlamentari iau doua salarii de la buget in acelasi timp.

      Hai ca poate de acum se mai termina cu chiulul in Parlament...
  • -7 (9 voturi)    
    S-a inscris in PC si l-au "dat in gît" (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:03)

    Oscar [anonim]

    Cam asa se vede.
    • +5 (5 voturi)    
      Depinde de unde vezi tu (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:44)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Oscar

      Daca te uiti din partea cealalata, atunci l-au "dat in git" si repede s-a inscris la PC.
      • 0 (0 voturi)    
        Vad obiectiv si cronologic (Marţi, 11 ianuarie 2011, 15:57)

        Oscar [anonim] i-a raspuns lui elena

        Gresesti: mai intai s-a inscris in PC si dupa aceea i-au facut ancheta, nu e cum ai spus tu.

        :)
    • -1 (5 voturi)    
      Si ce repede s-au miscat...! (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:45)

      George [anonim] i-a raspuns lui Oscar

      Aviz amatorilor! Aveti grija, toti aveti dosarele in care se pastreaza totul, si bune si rele, iar cand e nevoie, cand figura personajului nu mai e de interes, "... pac la Razboiu"...!".
    • +6 (6 voturi)    
      adica tu zici (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:52)

      CCC [anonim] i-a raspuns lui Oscar

      ca fizic era posibil ca el sa indeplineasca ambele job-uri, si totul este doar o vendeta politica? Hai sa ne oferim noua insine respect, si sa vedem situatiile simple si practice.
  • +6 (6 voturi)    
    CUMUL (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:21)

    Petre Dan Constantin [anonim]

    Este vorba de cumul de funcții ori de cumul de bani ? Dar de la Realitatea n-a luat parale ? Mă cam miram eu de ce tot timpul îl dau oamenii lui Vântu pe post. Ignoram faptul că omul este telegenic întrucât este parlamentar și își pregătește adeziunea pentru PC
  • +5 (5 voturi)    
    ciuha (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:22)

    ioan [anonim]

    Si apare si toata ziua la tv dandu-se mare sfatuitor ,este putin mai mult paranoic
    • +1 (5 voturi)    
      Sunt alti si mai si... (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:50)

      George [anonim] i-a raspuns lui ioan

      ... Ninel de la Fierbinti-Ialomita e campion. SI are toate ingrdientele spuse de tine: si apare, se da si mare sfatuitor, si mai e si paranoic!
  • -4 (4 voturi)    
    /// (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:23)

    dan [anonim]

    pana acum era legal? daca nu trecea la pc mergea in continuare asa? sa cred ca toti cei care sunt cu puterea fura? nu pot sa cred...
  • +2 (4 voturi)    
    Vladimir poroh (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:24)

    drak latinu [utilizator]

    De unde este strainul asta ? Numai roman nu este !
  • +8 (8 voturi)    
    Medicii UCID..... (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:31)

    ilie [anonim]

    Acum doua zile fratele meu,om inca tanar, a fost dus cu salvarea la Urgente la Spiridon in iasi cu insuficienta cardiorespiratorie acuta.Nu s-a uitat nici un medic la el ca n-a avut cine le da SPAGA.Fratele meu suparat ca nimeni nu-l baga in seama desi horcaia ca nu avea aer ,a plecat din spital.La 3 ore a murit.Oare cum mai pot dormi astfel de medici cand stiu ca in urma lor lasa cadavre datorita indiferentei lor.RUSINE SISTEMULUI SANITAR ROMANESC>In America astfel de medici ar ajunge la puscarie.E greu sa dotezi paturile in spital cu o masca ca in avion si pacientul sa nu mai depinda de BUNAVOINTA UNUI DOCTOR criminal ???!!! Aude cineva......
    • -4 (4 voturi)    
      paysane (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:50)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui ilie

      dixit: "fratele meu a plecat din spital"...paysane...fiecare doarme cum isi asterne
  • +8 (8 voturi)    
    Multumesc Hotnews (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:38)

    ilie [anonim]

    Fii tu Hotnews cel ce trage semnalul de alarma.Da te rog mesajul meu.Nu sun t povesti.Cutremurator ce se intimpla in tara asta.Mor oamenii cu zile.SAtai cu orele la urgente fara sa te vada un medic.
    • -5 (5 voturi)    
      Mai sus cineva il acuza ca de ce nu... (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:52)

      George [anonim] i-a raspuns lui ilie

      ... este la sedintele parlamentului. Tu il acuzi ca de ce nu sta la spital. Hotarati-va odata!
      • +5 (5 voturi)    
        pai este vinovat pentru amanoua (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:58)

        CCC [anonim] i-a raspuns lui George

        cita vreme ia bani penstru amandoua si nu face nimic bine! Cum poate sa voteze si legi in parlament si sa fie si sef la UPU Iasi? Sefii n-ar trebui sa munceasca mai mult decat subalternii lor?
      • +7 (7 voturi)    
        Raspunsul la-i dat singur (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:17)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui George

        E clar ca omul nu poate fi in doua locuri simultan. Si ne-am si hotarat. Sa nu mai fie in niciu unul din cele doua locuri. Decat doctor la urgente ce da toata ziua interviuri in timp ce pacientii mor cu zile si politician mai mult absent ca sa se duca sa ia bani pe garzi sa-l scutim de ambele slujbe si sa-l trimitem la plimbare. Nu merita nici una din ele !
      • +6 (6 voturi)    
        nu noi (Luni, 10 ianuarie 2011, 16:41)

        zigzag [anonim] i-a raspuns lui George

        el trebuie sa se hotarasca si sa ne anunte in ce postura si in ce interval orar e disponibil. daca el semna condica pentru 4 ore, apoi trebuia sa fie in spital in acele 4 ore, nu? daca mai semna si la parlament, trebuia sa fie si acolo. daca fizic ii era imposibil, trebuia sa renunte la una dintre ele. ce face el e furt si fals in acte. poate tie iti plac infractorii...
  • +7 (7 voturi)    
    parlamentar de doi lei (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:51)

    popa maria [anonim]

    bine ti-a facut da banii inapoi
    • +3 (3 voturi)    
      nu'i purtati voi de grija (Luni, 10 ianuarie 2011, 19:02)

      dr.fleix [anonim] i-a raspuns lui popa maria

      noi, doktorii ne ajutam intre noi.
      doua trei aparitii la 3 si si'a facut indoit.
      sa fie el sanatos. a facut ce trebuia sa faca.
      gheishe e urmatorul pe lista.
      si el, sarcul, are niste datorii. tre'sa cheltui daca vrei sa nu rami fara coledz, mai ales cand ...
      dar s'o lasam, intre noi sunt alte asemanari...
      ne'am servit patria !
  • +8 (8 voturi)    
    Asa-i trebuie (Luni, 10 ianuarie 2011, 15:56)

    Bogdan [anonim]

    Un vechi proverb spune cam asa:"maimuta cu cat se urca mai sus in copac ,cu atat i se vede mai bine fundul".
    O "oarecare" influenta o are cumva si inscrierea acestuia intr-un partid?
  • +2 (2 voturi)    
    gunoioameni (Luni, 10 ianuarie 2011, 20:47)

    danarad [anonim]

    a-ti vazut vreun medic sa protesteze impotriva coplatei ? ii platesc o data prin contributii la stat, apoi cind mergem la cabinet la medicul de familie. nu am auzi nici sindicatele sa protesteze. apoi, de ce un medic are voie cabinet privat si angajat la stat,in ce tara din europa e permis lucrul asta?