PNL propune ca votul prin ridicarea mainii in sedintele de plen sa fie scos din regulamentul Camerei Deputatilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 10 noiembrie 2010, 13:52 Actualitate | Politic


PNL propune ca votul prin ridicarea mainii in sedintele de plen sa fie scos din regulamentul Camerei Deputatilor (nu si in sedintele din comisiile de specialitate), a anuntat, miercuri, Calin Popescu Tariceanu. Fostul premier a explicat ca initiativa vine "tinand cont de frauda de la votarea Legii pensiilor".

Opozitia boicoteaza de mai multe saptamani lucrarile Camerei Deputatilor, cerand inlocuirea Robertei Anastase - pe care o acuza de fraudarea votului la Legea pensiilor - de la conducerea forului.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2007 vizualizari

  • -1 (11 voturi)    
    buna sau rea (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:00)

    eu [anonim]

    o propunere buna... de fapt nu e buna ca e de la PNL :)))
    • +6 (10 voturi)    
      cu traditie.. (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:15)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui eu

      pai e cam greu pentru nepotii parlamentarilor pnl sa voteze in prin ridicarea mainii. la votul electronic insa e mult mai simplu. au deja traditie :)
      • +4 (10 voturi)    
        bai (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:26)

        eu [anonim] i-a raspuns lui pehash

        pai si de ce mi-ai dat minus... am zis ceva rau ?
        la unii voteaza nepoatele .. la altii se numara din 2 in 2.. la altii se numara ouale... asa e la noi... toti o apa si un pamant.. nu inteleg cum mai puteti fi patimasi
    • +3 (3 voturi)    
      buna pentru chiulangii (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 16:06)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui eu

      votul electronic da sansa chilangiilor sa-si exprime opinia
  • +10 (12 voturi)    
    nu inteleg (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:07)

    dj [utilizator]

    nu de la ei era persoana pentru care a votat nepoata?
    Nu a propus madam Anastase sa se discute imbunatatirea sistemului de vot?
  • -1 (7 voturi)    
    muaahaahaha (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 14:22)

    MirceaA [utilizator]

    te pomenesti ca acum nepoata e ciunga si nu poate vota decat electronic.
    • +5 (7 voturi)    
      Propun sa se voteze prin telefon ! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:08)

      vamaiot [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Astfel, putem avea urmatoarele avantaje:

      - prezenta 100% (pentru cei cu baterie)

      - economie la utilitati pentru salile respective

      - transparenta totala asupra deciziei fiecarui votant, acesta luandu-se dupa degetul propriu

      - numaratoare impecabila, Roberta se va inlocui cu un Robotel

      - bonus la apelurile efectuate, fiecare apel aduce un procent si incasarilor impozitate

      - transformarea postului de demnitar in part-time, astfel reducerile salariale aplicate lor sunt in coerenta cu oerenta cu absenteismul

      - observand ca stenogramele sunt mai interesante decat cuvantarile, romanii vor sti in sfarsit ce draq se discuta in Parlament !

      - se pot evita imbratisarile, si injuriile nedorite aviz Teo Trandafir si Vadim Tudor

      - apare libertatea de a se vorbi si alta limba in parlament:
      pentru limba romana, apasati 1
      pentru ungureste, apasati 2
      pentru tiganeste, apasati 3

      PS:
      Cer oricarui partid sa ma sprijine pentru a tranformarea ideii mele in Propunere Legislativa !
  • +10 (10 voturi)    
    Nu se vrea.... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:01)

    Mircea [anonim]

    Dacă "DOMNII" parlamentari ar dori corectitudine, ar introduce prezenţa şi votul pe bază de sistem biometric - amprentă digitală, foarte facil ca preţ şi imposibil de fentat.
    Sistemul le întocmeşte automat şi pontajul la sfârşitul lunii. Vor încasa banii funcţie de prezenţa la parlament şi de votările la care au participat.
    • +9 (9 voturi)    
      si inca ceva (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:09)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      salariu in functie de prezenta
    • +5 (5 voturi)    
      Nu se vrea ca-i doare... (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:37)

      Ritzi Pitzi [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Cu autentificarea biometrica ar trebui sa-si taie cate un deget ca sa poata vota unul in locul altuia...
  • +3 (5 voturi)    
    Da' cu stanga e voie?! (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:19)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Ca peneleii sunt cu stanga acum, nu?!
  • +4 (4 voturi)    
    Buna initiativa (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:27)

    luxdesign28 [utilizator]

    Dar de ce vine asa de tarziu ?
  • +5 (5 voturi)    
    In tot raul e si un bine (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 15:39)

    dorin bretan [anonim]

    Pai daca e vot electronic , la ce bun votul cu manuta, cu biluta . Poate se termina odata circul pe care toti l-au folosit si acum il infiereaza cu manie proletara. Numai ca nu am inteles ce pateste cel care voteaza in locul altcuiva. Oamenii de rand fac puscarie. Parlamentarii de ce nu? Conform carei constitutii unii da si altii nu.
  • +2 (2 voturi)    
    sa nu uitatzi (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 17:03)

    crin taricescu [anonim]

    desi se discuta mai de mult, tot noi am propus si asta.
    spre buna ordine in palavrament.
    propun, ca fiecare deputat sa aiba cartela colegilor.
    in special a marilot chiulangii.
  • +1 (1 vot)    
    Olteanu (Miercuri, 10 noiembrie 2010, 19:02)

    marius [anonim]

    Poate ca era bine sa faca asta de cand era Bogdan Olteanu acolo, pentru ca se facea absolut la fel si exista si de atunci ca si de acum imagini pe care unele posturi le-au dat.
    Dar nu conteaza ce se vede la unele posturi, conteaza ce vede marea masa a prostimii pentru ca din aparente urca in sondaje orice partid, fie PNL, PDL sau PSD.