VIDEO Senatorul PSD Ioan Mang propune Universitatii "Babes Bolyai" retragerea titlului de profesor universitar lui Emil Boc * Rectorul Andrei Marga: Vom discuta aceasta cerere

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 4 noiembrie 2010, 19:21 Actualitate | Politic


Senatorul PSD Ioan Mang a propus, joi, Senatului Universitatii "Babes Bolyai", sa ia in discutie retragerea titlului de profesor universitar de drept constitutional premierului Emil Boc, transmite Agerpres. Mang sustine ca Boc "se afla nu la prima greseala, este din cate stiu eu la a sasea sau a saptea greseala de acest gen". Intr-o declaratie citata de Ziua de Cluj, rectorul UBB, Andrei Marga, spune ca Senatul Universitatii va lua in discutie cererea formulata de Mang.

"Propun Senatului Universitatii Babes Bolyai, in calitatea mea de cadru didactic universitar, sa puna in discutie retragerea titlului de profesor universitar de drept constitutional domnului Emil Boc, pentru faptul ca se afla nu la prima greseala, este din cate stiu eu la a sasea sau a saptea greseala de acest gen", a declarat Mang, care este seful Departamentului de Educatie din PSD.

Senatorul PSD i-a solicitat ministrului Educatiei, Daniel Funeriu, sa-si prezinte demisia, "in mod onorabil", din functia pe care o detine, deoarece ar fi dovedit ca "nu este pregatit pentru aceasta functie, ca nu cunoaste sistemul de educatie si ca nu stie sa comunice cu cei din sistemul de invatamant".



Intr-o declaratie facuta pentru Ziua de Cluj, rectorul UBB, Andrei Marga, a spus ca "cererea senatorului Mang, ca a oricarui alt cetatean, va fi supusa atentiei Senatului UBB, care urmeaza sa ia o decizie in privinta lui Emil Boc".

"Orice cetatean poate solicita cu bune motive retragerea unui titlu, avand in vedere incompetenta dovedita de titularul sau. In acest caz, este clar ca Emil Boc a dovedit, in mod repetat, ca nu stie drept constitutional", a afirmat Marga, adaugand ca "dupa cum ne spun juristii, pregatirea juridica a lui Emil Boc este slaba".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2996 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    mda (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:30)

    anonim [anonim]

    pai asa ar trebui sa dati afara mai mult de o treime din cadrele UBB.
    • -5 (9 voturi)    
      nu toate cadrele fac legi neconstitutionale (Joi, 4 noiembrie 2010, 21:55)

      lucian [anonim] i-a raspuns lui anonim

      toate cadrele alea isi asuma responsabilitatea pe niste legi neconstitutionale?

      sau doar boc?
      • +3 (3 voturi)    
        Adevarat (Vineri, 5 noiembrie 2010, 8:47)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui lucian

        Unele nu fac nimic sau mai rau - vezi cadrul de nadejde - Bombonica Nastase - se ocupa doar de trafic de influenta/spagi/fuga de justitie.
      • +2 (4 voturi)    
        'cadrele' (Vineri, 5 noiembrie 2010, 11:33)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui lucian

        Tovarase, cadrele alea experte in legi constitutionale freaca menta la greu daca n-au reusit in 20 de ani sa spuna cum ar trebui sa arate o constitutie care sa nu mai necesite interventia CCR de 20 de ori pe zi pentru ca fiecare articol este interpretabil. Unde scrie in constitutie ca guvernul nu-si poate asuma responsabilitatea pe o lege care se dezbate in parlament? La ce articol? Poate in timp ce cauti acest articol dai peste articolul 69 si imi explici cum servesc aia de la psdnl poporul cand absenteaza toti de la sedinte si blocheaza orice initiativa legislativa.. Nu ai nevoie de mai mult de un neuron ca sa pricepi ca isi ating scopurile prin mijloace care fac rau economiei nationale si in general societatii noastre.
      • 0 (0 voturi)    
        frunze filosofice (Luni, 8 noiembrie 2010, 8:35)

        atreus [anonim] i-a raspuns lui lucian

        si marga ce frunze filosofice taie pe la ubb? M-am cam saturat de filosofi neaplicati. Sa faca ceva concret pentru sistemul de invatamant si apoi mai vorbim.
    • +11 (11 voturi)    
      :))) (Joi, 4 noiembrie 2010, 22:48)

      cosmin [anonim] i-a raspuns lui anonim

      asta-i ala care a spus ca poarta doliu pana la caderea guvernului.
      ar fi mult mai indicat pentru el sa poarte doliu dupa propriul creier :D
  • +23 (33 voturi)    
    Javrele la atac ! (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:34)

    Valentin [anonim]

    Au sarit javrele la atac. Ce legatura are respingerea unei legi la CC cu competentele constitutionale ale lui Boc? Aia voteaza consitutionalitatea unei legi dupa cu totul alte criterii decit ce spune legea fundamentala. Ele sint eminamente politice, adica daca legile respective satisfac sau nu intereseslor clanurilor din care fac parte.
    Cit despre marga, ce sa mai zic... Asta iese din rectorat doar cu picioarele inainte.
    • +16 (20 voturi)    
      marga este mopul universitatii asa cum androneasca (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:41)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      este mopul politehnicii!iti este rusine cu universitarii astia...
      • +1 (1 vot)    
        Unde sunt studentii??? (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 1:28)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

        De ce nu iau atitudine, Marga si Andronescu sunt culmea impertinentei - dovada ca zilnic semneaza condica la moguli, isi compromit universitatile, studentii. Oamenii astia nu merita functii de conducere, studentii ar trebui sa-i puncteze negativ.
    • +7 (7 voturi)    
      Mang este specializat in ascultari (Joi, 4 noiembrie 2010, 21:53)

      Gilbert [anonim] i-a raspuns lui Valentin

      CVul lui incepe dupa 1990 -pana atunci a lucrat in Securitate ,dar astazi e mason, profesor universitar si leader PSD! intrun cuvant un democrat cu brisca,sub ea ceva se misca.....
  • +17 (21 voturi)    
    chestie de principii (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:36)

    kiki [anonim]

    asta nu face decat sa infirme criteriile - teoretic academice - si sistemul de acordare a titlului de profesor universitar nu numai la clluj, la ubb, dar in romania (dat fiind ca toate dosarele trec prin niste comisii ministeriale).
    in cazul de fata, marga e cel putin un ipocrit: 1) ma indoiesc ca oricine se trezeste poate reclama retragerea titlului de profesor (ca s anu mai zic ca nu apare niciaeri nici competetnta reclamantului in mateir, nici dosarul de argumetne); 2) titlul se acorda pe baza unui dosar cu activitati si cunostinte acumulate in trecut! deci, intervalul dintre acordarea titlului si reclmarea retragerii lui nu conteaza in evaluare; 3) daca ar fi asa, poate ca senatele univ nu s-ar ocupa decat de treburi de genul asta....
  • +19 (27 voturi)    
    babes, boi ai... (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:37)

    victor tonta [anonim]

    In cazul asta, ar trebui retrase si diplomele celor 4 membri ai Curtii care au votat pentru constitutionalitate. Si, dupa aceeasi logica, ar trebui retrase si diplomele tuturor juristilor parlamentari ai coalitiei Griv(ei)co, incepind cu Tonta, deoarece au contestat legi pe care apoi Curtea le-a declarat constitutionale. Si lui Marga, care sta la discutii cu acel cap patrat din PSD...
  • +12 (18 voturi)    
    tigania desteptilor tarii (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:38)

    zamolxis [anonim]

    Faceti sange in baliga degeaba.Asta era acu cea mai importanta problema de rezolvat a tarii.Asta arata mizeria de mentalitate ce avem.Si mai avem `pretenti de la tigani sa se comporte civilizat ????.numai in tiganie stam noi romanii la cel mai inalt nivel.
  • +11 (17 voturi)    
    Da si nu (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:43)

    judex [anonim]

    1) Mang are tot dreptul sa critice puterea, ba chiar si obligatia sa o faca, si asta pe orice motiv i se pare intemeiat.
    2) In schimb, Marga s-a afundat inconstient intr-un conflict de interese jenant. El amesteca interesul sau personal de politician (PNT-CD, partid neparlamentar, critic cu guvernul prin prisma vorbelor lui Ciorbea) cu politica de cadre a UBB. Cred ca gestul sau este mult mai descalificant decat presupusa eroare a lui Boc, in conditiile unei CCR aflata la remorca partidelor politice care isi impun "reprezentanti". Cred ca Senatul UBB ar trebui sa reactioneze urgent si sa refuze politizarea universitatii.
    • +6 (6 voturi)    
      PNTCD??? (Joi, 4 noiembrie 2010, 22:35)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Marga face parte din PNTCD? D-l Coposu se zvarcoleste in mormant....Pe mana cui a lasat acest partid...Marga nu are altceva de facut decat sa-si faca stagiul de latrat alaturi de Androneasca la iRTV si Antene, sunt penibili politicienii astia, cu ce curaj privesc in ochii studentilor? Sunt ceva studenti pe aici, sabotati-i cat puteti, astia au denigrat invatamantul romanesc, se comporta ca-n bazar....Halal profesori.
      Prin faptul ca seara de seara latra la "moguli" nu mai merita nici cea mai mica atentie! Sa lase locul tinerilor!
  • +8 (14 voturi)    
    ! (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:49)

    dan [anonim]

    Ce oameni mici !
  • +10 (16 voturi)    
    infantili (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:51)

    agora [anonim]

    Ca sa vezi cu ce se ocupa "universitarii " Asa fratilor, daca nu puteti cladi.....demolati, demolati , demolati .... de asta suntei buni.... Ce caractere,domnule!
    • +8 (8 voturi)    
      Culmea demolatului (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:11)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui agora

      sta intr-o expresie romaneasca: isi taie singur craca de sub picioare. Stai ca am mai gasit una: isi da cu strangu-n dreptu'. Oare la ce politician ma gandesc?
  • +8 (12 voturi)    
    bocu nost' (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:52)

    arghelean [anonim]

    macar stie sa cosasca. Ceilallti de la PSD nu stie nimic.
  • +6 (12 voturi)    
    Intrebare (Joi, 4 noiembrie 2010, 19:58)

    Nedumerit [anonim]

    Nu va suparati, cine e Ioan Mang? Multumesc pentru raspuns.
    • +9 (11 voturi)    
      io an mang ? (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:26)

      toma [anonim] i-a raspuns lui Nedumerit

      membru de baza al PCC ( partidul comunist chinez )
      profesor la academia politica "mao tse dung"
  • +11 (17 voturi)    
    cat de jos ati ajuns! (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:01)

    mihai [anonim]

    In loc sa va preocupe soarta invatamantului romanesc,voi ,cei care ati contribuit la degradarea lui sistematica ,nu stiti ce sa mai scorniti sa-l ingropati si mai adanc. Marga vorbeste? Ce a facut in calitate de ministru? Rusine ! Rusine ,dobitocilor ,voua ,celor care va sunt incredintati tinerii acestui popor! Ce sa invete de la voi? Doar sa invete sa adulmece ciolanul? Ce contributii deosebite aveti in domeniul stiintei ? V-ati facut cumva remarcati prin activitatea stiintifica ? Nu! Doar prin ciolan!
    • -4 (6 voturi)    
      pai... (Joi, 4 noiembrie 2010, 21:08)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mihai

      .. a elimina incompetentii din sistem este o contributie la cresterea calitatii sistemului, iar boc a dovedit, net, ca in afara de mitraliera (fara catare) din gura e nul ca jurist si ca om politic! de ce l-ar lasa sa se fuduleasca cu un titlu universitar nemeritat? atentie, acum discutam despre b o c!
  • +11 (17 voturi)    
    am senzatia intoarcerii in timp (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:04)

    mar [anonim]

    undeva in anii 50, mai lipseste tribunalul poporului, mana ridicata ca steag rosu au, pontac cu sapca cu stea au.
    Pe zi ce trece PSD-ul incepe sa actioneze ca in anii 50, infiereaza cu manie pur stalinista tot si pe toti care sunt impotriva lor, care vor reforma statului. Mai tb. sa imfiinteze canalul si au rezolvat problema.
    Oare nenea asta realizeaza aberatiile pe care le sustine si faptul ca face o propunere total neconstitutionala si ilegala. Vai steaua lui de parlamentar si a celor care l-au votat!
  • +10 (14 voturi)    
    Cine s-a gasit (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:17)

    marga cu targa [anonim]

    Cine s-a gasit : PSD care are numai inculti ii cere lui Andrei Marga(PNL Cluj) sa-i retraga titlul universitar lui Emil Boc.
    Nu cred ca vor indrazni totusi sa faca asa ceva.
  • -8 (16 voturi)    
    A absolvit dreptul la distanta si acum e profesor (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:17)

    .... [utilizator]

    ...universitar si inca la o universitate de prestigiu din inima Ardealului!
    Problema nu e daca o sa-l dea afara sau nu, ci cum de a ajuns profesor universitar un asemenea specimen care pare sa nu se priceapa la nimic (apropo de cosit, ati vazut cum tundea musuroaiele sau infingea coasa in pamant?).
    • +4 (4 voturi)    
      Aiuritule... (Joi, 4 noiembrie 2010, 22:41)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui ....

      Intreba-te mai bine cum au ajuns la Curtea Constitutionala persoane care pretind a cunoaste dreptul constitutional, dar 4 dintre ei gandesc altfel decat ceilalt 5. Caruia dintre ei sa cerem retragerea titlului? Toti au facut dreptul la fel ca Dl.Boc care, teoretic, ar fi putut sa fie de partea celor 4 sau a celor 5. Asta demonstreaza ca trebuie urgent refacuta Constitutia asta incalcita.
      • -2 (6 voturi)    
        Vezi ca seful CC e omu lu Basescu si e din Cluj. (Vineri, 5 noiembrie 2010, 0:36)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui mercedes

        Singura lui activitate in calitate de absolvent de drept e aceea de jurist consult la o firma din Cluj. Si omu asta se presupune ca trebuie sa fie expert in drept constitutional (pe bune, nu ca Boc).
        Te rog, nu mai da exemple de incompetenti din propria curte.
  • +11 (13 voturi)    
    marga (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:17)

    lb [anonim]

    il credeam baiat dezghetat, dar se pare ca e doar un mic politician wannabe
    • -6 (10 voturi)    
      Depinde care sunt criteriile tale de apreciere. (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:32)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui lb

      S-ar parea ca dupa criterile tale, Boc e destept si Marga prost.
      De fapt cam astea sunt in mare masura criteriile de apreciere dupa care se ghideaza cei ce conduc destinele tarii si ne mai miram de rezultate!
  • +10 (12 voturi)    
    De ce este necesara urgent o lege a educatiei. (Joi, 4 noiembrie 2010, 20:28)

    mircea [anonim]

    Si cine sunt cei care se opun,pentru-ca au interese materiale de a se mentine actualul sistem de educatie.Marga,parea odata un om serios.Daca ajunge sa puna botul la prostiile unora din PSD si PNL,nu face decat sa se compromita si la varsta lui,nu e recomandat.
    • -3 (5 voturi)    
      daaa (Joi, 4 noiembrie 2010, 21:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      e mult mai bine ca Marga sa militeze pentru legea asta care-l pune la cheremul unuia ca funeriu, si a fi inlocuit cu boc, ca de fapt asta-l doare pe barbacot, odata iesit de la Palatul Victoria e somer sadea, si s-ar cocota mititelul in fruntea UBB, unde ar arata ca un cos pe nas!
      • +2 (2 voturi)    
        Prostul moare de grija altuia (Vineri, 5 noiembrie 2010, 7:14)

        Luci [anonim] i-a raspuns lui srpc

        Dl Marga ar putea sa ne arate dece nu este de acord cu unele prevederi ale legii educatiei. Ar fi putut sa contribuie in acest fel la creearea unei legi mai bune. Dar el ce face? Cand n-a mai fost ministru si-a luat catrafusele si a plecat. Acum revine intr-un mod neasteptat improscand cu noroi. Poate ca invidia il roade atat de mult incat trece la rafuiala, cu Boc cu Funeriu. Se aseaza la nivelul Androneascai.
  • +3 (3 voturi)    
    Marga se vrea "dezinteresat" in parlament (Vineri, 5 noiembrie 2010, 8:05)

    hotnewsfil [utilizator]

    Marga tine cu tot dinadinsul sa intre in parlament, la alegerile urmatoare (2012). Salariu mare, pensie exceptionala, relatii, influenta, sansa de a fi numit ministru si chiar prim-ministru. Merita osteneala gurii si sacrificarea prestigiului cu care a fost acreditat (pe nedrept!).
    Asa se explica de ce s-a blocat, in ultimul timp, pe sticla TV ce au programe politice stabilite de Vantu si de Voculescu. asa seexplica d ce se injoseste incalificabil, in rolul de vuvuzea in slujba partidelor aflate acum in opozitie.
    Televiziunile mogulilor il promoveaza ii pun zilnic la dispozitie tribuna TV de la care sa il atace pe Basescu, ca sa acumuleze notorietate politica (de doi bani).
  • +3 (3 voturi)    
    FOST STUDENT A LUI MANG (Vineri, 5 noiembrie 2010, 8:43)

    Ady [anonim]

    1. Am terminat la Oradea Facultatea de Informatica acum cativa ani, avandul ca profesor pe domnul Mang. Intr-un an intreg a avut o singura prezenta la cursuri. La caseria facultatii mergea mai des.
    2. Un coleg de al meu a reclamat acest fapt domnului rector Maghiar. Acel coleg nu a mai terminat facultatea odata cu noi.
    3. Majoritatea echipamentelor IT din Univ. Oradea se achizitioneaza de la firma Kyesys spoita acum cu numele decIT, firma domnului Mang.
    4. Acum cativa ani a fost un scandal imens la Oradea cand un "distins" profesor universitar, om de afaceri si politician a oferit "cadouri" plicuri cu bani unor ziaristi din Oradea. Numele lui era Ioan Mang

    Aceasta este fata LUPULUI MORALIT IOAN MANG
  • +3 (3 voturi)    
    E o greseala (Vineri, 5 noiembrie 2010, 8:45)

    Bogdan [anonim]

    individul se numeste Manga, doar asa se explica "initiativa". fiind seful departamentului "educatie" din PSD cu siguranta este "Garantat Vanghelie". faptul ca Marga, ce dorea sa-si promoveze o imagine de "fin intelectual" ia in considerare elucubratiile unor indivizi manga, nu face decat sa arate adevarata "calitate" umana dar si profesionala a celui ce se vede deja ministru sau chiar pri-ministru. Cred ca demonstrat deja incapacitatea de a conduce si a reforma asa ca iluziile sunt desarte mai ramane doar sa-si urmareasca frustrarile.
    PS Despre "profesorul" Nastase - maestru in arta coruptiei si evitarii justitiei, nea Manga nu are nimic de zis ?
  • +4 (4 voturi)    
    universitarii sunt antireformisti (Vineri, 5 noiembrie 2010, 9:04)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    orice am spune, ii doare in cot.

    Dl Boc nu merita acest tratament mitocanesc aplicat de mirositorii de levatica de la Universitate BB, Cluj.

    Sper ca votul sa infirme faptul ca toti de acolo sunt o apa si un pamant.

    Altfel Ardealul intra in logica miticilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Asa e... (Vineri, 5 noiembrie 2010, 13:27)

    George [anonim]

    Tovarasu' Mang(a) are dreptate... Dl Funeriu nu cunoaste "sistemul" din invatamant (si nu de invatamant). Din care bineinteles face parte si tovarasu' Mang(a). Ii doare rau pe acesti tovarasi ce se doresc nemuritori, vesnici. Iar legea educatiei ii deranjeaza rau din locurile pe care le ocupa abuziv de zeci de ani... Indivizi care infiereaza cu manie proletara pe toti cei care au indrazneala sa le tulbure somnul lenes in care sunt cufundati.
  • 0 (0 voturi)    
    au veni corbi la hoit (Sâmbătă, 6 noiembrie 2010, 10:58)

    tepes [utilizator]

    Domnule Manga de ce vrei sa ii iei dreptul la munca unuiom indiferent cine este el care a muncit pt.acea diploma,dar tie ti-a facut cineva evaluarea profesionala?