Crin Antonescu: Nu sunt interesat de intalnirea cu FMI, voi fi prezent din politete

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:00 Actualitate | Politic


Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat, sambata, ca nu este interesat de intalnirea pe care conducerea liberala o va avea cu delegatia Fondului Monetar International (FMI), dar va participa la aceasta intrevedere "dintr-o minima politete".

"Va spun foarte sincer, desi e total nepoliticos, ca nu sunt interesat de intrevederea cu FMI. Dintr-o minima politete institutionala o sa fiu prezent, iar pe continut discutiile vor fi purtate de catre domnul Claudiu Doltu, care este ministrul nostru de Finante si Economie din umbra, insotit de Varujan Vosganian si Daniel Chitoiu. Interesul meu pentru intalnirea cu FMI este scazut, absent", a afirmat Antonescu, citat de Agerpres.

El a aratat ca pozitia sa este o urmare a faptului ca si FMI s-a purtat nepoliticos cu liberalii si in general cu opozitia din Romania.

"FMI ne da intalnire noua pentru discutii a doua zi dupa o motiune de cenzura pe care nici n-o ia in serios, macar din respect pentru aceasta procedura democratica - poate Guvernul cadea - asa incat domnul Franks si (...) insotitorii de pe la Uniunea Europeana, de la Comisia Europeana fac formalitati cu noi. Daca fac formalitati, nu sunt pasionat de formalitati. Le raspund pentru ca ma simt obligat de functie, dar interesat nu sunt", a spus liderul PNL.

Crin Antonescu a criticat atitudinea de excesiva ''deferenta'' a autoritatilor romane fata de seful delegatiei FMI in Romania, Jeffrey Franks, acuzandu-l in acest sens pe Traian Basescu.

"FMI a gasit sat fara caini, domnul Franks nu a mai fost tratat in viata vietilor domniei sale cu atata deferenta de un presedinte de tara. Domnul Franks vine, mai mesteca o guma, isi mai pune ochelarii, isi mai scoate ochelarii, mai spune cat trebuie sa fie deficitul. Domnul Basescu zice 'Sa trati!', ii ordona dupa aceea lui Emil Boc", a declarat Antonescu.

Declaratiile au fost facute la ceremonia de deschidere a Scolii romano-finlandeze din Bucuresti.

Update: Antonescu a declarat dupa intalnirea cu delegatia FMI ca reprezentantii Fondului si-au exprimat interesul fata de ideile din programul liberal de guvernare, precizand ca institutia ar trebui sa aiba in vedere faptul ca actualul Guvern nu va dura o eternitate.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3074 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    WOW ! (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:08)

    diddlyjo [utilizator]

    the show must go on, go on, go on...
    • +4 (4 voturi)    
      WOW! WOW! (Duminică, 31 octombrie 2010, 8:25)

      misha [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

      Nu uitati si de interesul "politicos" manifestat de liberali la dezaterea OUG 50.
      Acelasi: noi nu participam azi, ca avem alta treaba.
      Pe astia nu-i intereseaza decat spaga.
      Halal liberali!
  • +16 (22 voturi)    
    politicos rau... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:14)

    dum_i [utilizator]

    "Domnul Franks vine, mai mesteca o guma, isi mai pune ochelarii, isi mai scoate ochelarii, mai spune cat trebuie sa fie deficitul. "

    Da "domnule fost candidat la functia suprema", esti politicos rau...

    In alta ordine de idei, am si eu o intrebare. Cunosc (si nu putini) oameni tineri, cu bun simt, cu facultate muncita, cu idei samd. Cum ar putea un om de asta sa poata face ceva ca politician? Pentru ca sincer, cred ca niciodata poporul roman nu a fost mai prost reprezentat de "alesi".

    Nu credeti ca ar fi timpul pentru 1-2 noi partide, conduse de oameni care totusi au cu ce se lauda, fara trecut securist si fara aere de escroci (vezi DD)?

    Pentru ca oameni cinstiti in romania totusi mai sunt..
    • +13 (15 voturi)    
      omule (Duminică, 31 octombrie 2010, 1:01)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui dum_i

      la mintea lui Crin, mai pui 1 leu si cumperi o creta.
  • +19 (25 voturi)    
    Pai normal ... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:15)

    Reader [anonim]

    fie ca-ti convine sau nu, draga floricel, romania e legata de FMI pentru multi ani de aici inainte. doar noi si copii nostri vom / vor plati aceste imprumuturi, dar ce sa-l intereseze pe crinut? Pe el nu-l intereseaza viitorul tarii, il intereseaza doar razboiul personal al lui DP contra lui base
    • +1 (1 vot)    
      Ar fi bine sa te informezi nitel (Luni, 1 noiembrie 2010, 11:48)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Reader

      Imprumutul de la FMI de 11.5 mld DST (1 DST = 1.13 eur) s-a dus la BNR (~9.5 mld DST) si la MFP (`2mld DST). Si va fi platit in mod proportional:
      ~ 2 mld DST de catre MFP (adica noi si copiii nostri), da' nu mai tirziu de 2016, ca altfel intram in incapacitate de plata
      ~9.5 mld DST de catre BNR si copiii ei, tot pina-n 2016.
      Uite aici scadentarul returnarii imprumutului, ca sa te dumiresti:
      http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/pachet_acorduri/pachete_2010/ScadentartranseFMIiunie2010.pdf
  • +13 (17 voturi)    
    cel putin impertinent (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:15)

    NewLevel [anonim]

    Daca o ajunge Cantonescu la putere ar fi in stare sa-i si mestece guma lu' Franks numai sa-si aminteasca asta unde e Romania pe harta. Numai ca atunci s-ar putea sa nu mai vrea Franks sa stea de vorba cu smecherii astia din spatele blocului.
  • +18 (22 voturi)    
    penibil! (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:27)

    daroc [utilizator]

    Crin Antonescu nu este interesant de intalnirea cu FMI, in conditiile in care neintrarea in incapacitate de plata a Romaniei depinde atat de mult de FMI?
    Iar motivatia sa, "ca si FMI s-a purtat nepoliticos cu liberalii si in general cu opozitia din Romania" este penibila, juvenila si jenanta pentru un om ce a avut pretentia sa fie presedintele Romaniei!
    La el toata problema se reduce la un joc cine cu cine este politicos sau nu? Mai departe de atat "nu-i bat farurile?"
    Atitudinea lui Antonescu din cazul de fata este absolut penibila!
  • +14 (18 voturi)    
    Esti un mare liberal.... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:27)

    sorin [anonim]

    nu intelegi nimic din calculul economic si mai vrei sa fi presedinte.....zi-i lu Patriciu, poate are el bani de salarii la 2 miliane de bugetari!
  • +12 (16 voturi)    
    Crin ochi de peste,dublul repetent ! (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:28)

    martin [anonim]

    Adevarul este ca nu-l intereseaza nimic din problematica economica, fiindca oricum nu intelege nici cea mai mica idee sau afacere, inafara de ale sale proprii, unde evident ca foloseste in interes personal orice afla.
    Asa ca poate lasa sa se ocupe pe orice ministru din guvernul fantoma, ca oricum e mai destept decat Crin, care inafara unei oratorii absolut goale de continut, este un zero perfect !
    • -2 (2 voturi)    
      exemplu? (Duminică, 31 octombrie 2010, 8:26)

      hainu [anonim] i-a raspuns lui martin

      Cunosti bine se pare afacerile personale ale lui Antonescu. Da si tu exemplu concret de afacere.poate ne inspiram si noi,daca zici ca are asa succes
  • +9 (13 voturi)    
    I-auzi! (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:29)

    dan [anonim]

    Buna treaba cu Antonescu asta ...nu prea pare ca are discernamant. El trebuie sa fie rau ! atata tot ...sau poate inrait !?
  • +14 (18 voturi)    
    crin antonescu (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:31)

    impartial [anonim]

    asa se exprima un fost ,si poate viitor , candidat la presedintia Romaniei. Este jenant.
  • +22 (26 voturi)    
    MI SE RUPE DE TOATE !!!!!! (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:33)

    tomei [anonim]

    Te-ai pregatit sa predai elevilor istoria si nu ti-a placut. Te-ai hotarat sa faci sau sa scrii istoria unui partid si reusesti s-o ,,mazgalesti" rau de tot. Mereu iti pute ceva doar doar sa-ti acoperi incompetenta ,nepriceperea, impotenta in a face ceva serios in ,,pretioasa " ta existenta. Vinovati sunt si cei care propaga sondaje nerealiste, sondaje care iti mangaie orgoliul si te iluzioneaza ca suntem interesati de unul ca tine. Oricum ,ti-e foarte bine sa TE scalzi in felul acesta. MUNCA ESTE FOARTE GREA MAI ALES CAND O URASTI ASA DE MULT.!!!!!!!!
  • +21 (25 voturi)    
    Cere-te afara! (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:35)

    Liviu Iordache [anonim]

    Mai baiatule, daca nu esti interesat de nimic, de ce distrugi un partid cu lenea care te doare?
  • +22 (26 voturi)    
    tu vrei respect? :))) (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:40)

    suca [anonim]

    pai crinule, ce atitudine vrei sa aiba fata de tine cand esti chiulangiul numarul unu din parlament.
    din politete institutionala te-au invitat ei :)

    cand opozitia are alte preocupari decat a avea grija de tara asta cam cum vrei sa te trateze FMI-ul? cu respect?
    pai inafara de motiuni si de a tipa ca voi nu participati la sedinte ale parlamentului, la invitatii la presedintele Romaniei si tot asa, cam ce respect ai vreau tu?

    bai nene, io nu inteleg, pe voi va consiliaza cineva?
  • +12 (16 voturi)    
    Crin da dovada ca este soi de calic. (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:49)

    gabor [utilizator]

    Observam cu totii ca sufera de narcisism,fiindca in viata nu poti razbate de unul singur.Romania nu putea lupta cu criza, prin care trece toata lumea,fara ajutor.
  • +16 (20 voturi)    
    Gigi contra (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:52)

    dadan [utilizator]

    asta sa se ia de mana cu Poanta si sa se arunce de pe casa poporului...ar faca tarii un mare bine...asta si cu obraznicatura de la PSD reprezinta chintesenta fuduluiei si prostiei romanesti garnisita cu aroganta si nesimtire din belsug....nimic constructiv, nimic pozitiv doar sa strice, sa faca misto, sa injure, sa dea jos, sa puna conditii....ma mir cum de liberalii de rand il mai rabda pe ipocritul asta.....
  • +20 (24 voturi)    
    Asa. asa . . (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:53)

    gheorghe [anonim]

    . . . nu te lasa Crinut demonstreaza si ultimei babute din cel mai pierdut sat cat de destept si intransigent te-a facut mamica matale. Mai ales ca ai si argumente, mama lui de fond. a venit cu mana intansa sa ceara bani de la noi si tot el cu pretentii! Eiii! Acu pe bune intreb si eu: Cum Doamne iarta-mna te mai suporta aia din partid cand vad ca ii tragi la vale?
  • +14 (18 voturi)    
    somn usor (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:58)

    siha [anonim]

    pai ne-am obisnuit cu tine chiulind pentru un somn bun, fantoma politica ce esti!
    ar trebui dat numele tau unui somnifer, macar asa sa ramai cu ceva in istorie.
  • +15 (19 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 14:59)

    gerry [anonim]

    pai dl. crin nu este interesat de nimic cu privire la mersul romaniei, nu ne mira deloc
  • +15 (19 voturi)    
    Antonescu (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:05)

    gdans [utilizator]

    . . . nu vrea sa discute cu F.M.I. pentru ca este habarnist si de fapt, nici nu putem sa avem pretentii de la un profesor de istorie; deleaga pe cineva care se pricepe.
    Nu ar fi inca nimic anormal, daca acest tupeist nu ar aspira de fiecare data la posturile majore de prim-ministru sau presedinte.
    Liberali sustinatori ai PNL-ului, va simtiti bine reprezentati de Antonescu ?
  • +16 (20 voturi)    
    dar oare ce il poate interesa pe crin? (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:05)

    toro [utilizator]

    Crin critica orice actiune a guvernului, refuza orice cooperare, nu il intereseaza nimik ... in afara de putere. Baietelul care l-o luat pe NU in brate, nu este nimik nou sub soare, dar totushi la varsta lui ar trebui sa se maturizeze. Sincer, nici pe mine nu ma intereseaza persoana lui, dar nu am ce face. Peste tot te impiedici in declaratiile nulitatii.
  • +12 (16 voturi)    
    asta-i rablagit complet la cap! (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:05)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    altceva nu poate fi. dl. Goe.
  • +12 (16 voturi)    
    De ce este interesat chiulangiul ? (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:06)

    B.F. [anonim]

    Sa ajunga presedinte !
  • -10 (14 voturi)    
    Hmmm (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:07)

    MRSmrs [utilizator]

    Foarte tare si corect comentariul lui Antonescu!
    • +10 (12 voturi)    
      ha (Duminică, 31 octombrie 2010, 1:06)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui MRSmrs

      cand iti spun 3 oameni ca esti beat, te duci la culcare. Daca nu, te faci de rahat.
  • +16 (20 voturi)    
    Eu as spune ... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:07)

    Diletant [utilizator]

    ... ca lipsa dumneavoastra de interes se traduce prin lipsa de idei, domnule Antonescu. Mai lasati demagogia!
  • +13 (17 voturi)    
    FUDULIA SI PROSTIA (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:07)

    mara [anonim]

    sunt calitatile multor politicieni.Daca si profesionistii nu-s de nasul domnului Antonescu,probabil ca apreciaza ca numai Obama e de nasul lui.Jenant politician care nu realizeaza ca de fapt e un nimic un nimeni,care nu se poate lauda decat cu absenteismul din Parlament.
  • +12 (16 voturi)    
    raspuns (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:12)

    un cetatean [anonim]

    cata nesimtire din partea unui lider de partid!!! Cum indrazneste oare sa ceara votul cetatenilor care el e dezinteresat?
  • +17 (21 voturi)    
    poate treci si pe la Parlament (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:18)

    telecrin [anonim]

    ...tot asa, macar din politete...
  • +12 (16 voturi)    
    sunt prea BUN !!!!!! (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:18)

    crina [anonim]

    Te-ai pregatit sa predai elevilor istoria si nu ti-a placut. Te-ai hotarat sa faci sau sa scrii istoria unui partid si reusesti s-o ,,mazgalesti" rau de tot. Mereu iti pute ceva doar doar sa-ti acoperi incompetenta ,nepriceperea, impotenta in a face ceva serios in ,,pretioasa " ta existenta. Vinovati sunt si cei care propaga sondaje nerealiste, sondaje care iti mangaie orgoliul si te iluzioneaza ca suntem interesati de unul ca tine. Oricum ,ti-e foarte bine sa TE scalzi in felul acesta. MUNCA ESTE FOARTE GREA MAI ALES CAND O URASTI ASA DE MULT.!!!!!!!!
  • +11 (15 voturi)    
    tot din politete (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:21)

    the [utilizator]

    ma abtin sa spun în public ce cred despre matale, Crin Antonescu ...
    Urmatoarea declaratie s-o faci la întâlnirea amicala a florareselor din piata Universitatii.
    Promit sa fiu interesat.
  • +13 (17 voturi)    
    presedinte de partid? (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:39)

    max [anonim]

    Omul asta e intreg la cap?!!! Nu e vorba aici de proasta crestere ci de logica elementara: poate fi luat in serios un presedinte de partid care vorbeste asa? Poate fi luat in serios un partid care alege presedinte o asemenea caricatura? Asta se mai gindeste si la alceva decit la propriile mofturi si aere? Incredibil!
  • +21 (25 voturi)    
    Declaratie halucinanta (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:47)

    Fara speranta [anonim]

    Am ramas interzis citind aceasta declaratie !
    Nu-mi vine in minte decat replica din reclama unei bauturi spirtoase: "..N-ai cu cine mah!...niste tarani! "

    Din pacate cu un asemenea lider, ale carui declaratii dovedesc lipsa totala de orice intelegere, a relitatilor economice mondiale actuale, nu vad cum PNL-ul poate sa dovedeasca ca este altceva decat celelalte partide.
    • -12 (16 voturi)    
      Acum inteleg... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 19:06)

      George [anonim] i-a raspuns lui Fara speranta

      ... ca si tu faci parte din cei care fac "temeneli" in fata celor de la FMI (si nu numai, pe lista mai sunt Basescu, Guvernul, partidul lor, etc...)
      • +5 (7 voturi)    
        aha (Duminică, 31 octombrie 2010, 1:08)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui George

        inteleg ca tu mananci gratis undeva.
        • -6 (6 voturi)    
          Intelegi gresit (Duminică, 31 octombrie 2010, 10:04)

          George [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

          Muncesc pentru mancarea mea, muncesc mult, si sunt satul ca din munca mea sa manance si alti nesimtiti,in primul rand pdl-istii de la guvernare. iar daca te numeri si tu printre ei (asa rezulta din comentariile tale), ma abtin in a-ti spune ce ti-as oferi, din banii mei, pentru a manca si tu...
      • +3 (3 voturi)    
        Mai Apis! (Duminică, 31 octombrie 2010, 9:39)

        gheorghe [anonim] i-a raspuns lui George

        Tu daca ai nevoie de bani si mergi la cineva sa te imprumute te duci la respectivul cu injuratura si mandria in dinti ,sau umil si cu vocea cat mai mieroasa si convingatoare? Ce dracu e asa greu de inteles? Avem nevoie de bani ca de aer pentru ca in ultimii douazeci de ani am papat toata averea tarii si cum FMI ne poate da normal ca iti impune conditii pentru a fi sigur ca ii si primeste inapoi. Accepti. bine! Nu, sa fii sanatos ramai mindru si cu pantalonii rupti in fund! Aici nu e vorba de politica mai, asta e economie unde bla bla bla-urile celor din opozitie nu valoreaza doi bani.
        • -3 (3 voturi)    
          Mai... gheorghe! (Luni, 1 noiembrie 2010, 9:05)

          George [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

          S-o crezi mata ca banii aia de la FMI au avut (sau vor avea) destinatii economice. Toti acesti bani s-au folosit (si se vor folosi si in continuare) doar pentru scopuri politice, adica pentru a asigura linistirea populatiei (mai pe romaneste, ca sa intelegi, pentru plata pensiilor, pentru plata salariilor bugetarilor, adica Puterea se pune bine cu cei care ii voteaza in mod covarsitor). Da-mi un exemplu prin care cei peste 20 miliarde de euro au avut o destinatie economica! Aud!? Taci?
    • +12 (16 voturi)    
      nu poate (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 19:22)

      gheo [anonim] i-a raspuns lui Fara speranta

      in mod normal, un lider care doreste binele cetatenilor unei tari este dispus sa faca eforturi si compromisuri pentru acestia.
      desi nu-mi place politica lui J Franks, eu unul as fi mers sa ma intalnesc cu el si sa-i fac propuneri concrete despre cum ar trebui organizat bugetul, despre cheltuieli, despre impozite, despre cum vom creste economic.
      atitudinea asta de 'pleaca si joaca-te la scara ta' nu se potriveste unui lider.
      daca domnu' Antonescu era normal la cap venea cu niste propuneri inteligente relativ la economia Romaniei si daca fmi sau guvernul le respingeau, ii putea injura.
      bun, guvernul ne-a aratat cat poate si e de rau.
      dar nu am auzit ceva mai structurat din partea pnl care sa indice ca ei ar putea schimba situatia economica.
      ne zbatem intr-o mare de hotii si impotenta si alternativa e tot o hotie si o impotenta.
    • +4 (4 voturi)    
      Daca asta ai inteles... (Duminică, 31 octombrie 2010, 8:43)

      Fara Speranta [anonim] i-a raspuns lui Fara speranta

      ...din ce am vrut eu sa spun, imi pare rau.
      Distanta de la un raspuns obraznic pana la un raspuns politicos este la fel de mare ca si aceea de la un raspuns politicos pana la "a face temeneli".

      Nu cred ca Basescu, PDL-ul, Guvernul si lista este deschisa sa adaugi pe cine vrei tu, pot fi acuzati de lipsa de educatie, respect si de impertinenta de care dl Antonescu da dovada.

      Poti da dovada de intransigenta si poti arata ca esti impotriva fara a te comporta intr-un mod suburban, de mahala.
  • +20 (24 voturi)    
    Tot nu intelege nimic ,de ce sa participe (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:54)

    Eneas [anonim]

    economistii WB vorbesc chinezeste pentru Crin ,el nu are cum sa discute la nivel de inteligenta medie o problema economica !nu are mobilierul necesar ,creierasul lui e mobilat doar cu plapumi si saltele...
  • +19 (23 voturi)    
    Niciun 'Jos' ? Neinteresant. (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 15:56)

    XtrO [utilizator]

    Daca nu e cu 'Jos Basescu' sau 'Jos Guvernul Boc', evident ca stimabilul chiulangiu cu papion e absolut dezinteresat....
  • +18 (22 voturi)    
    adevarul legat de crin (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 16:04)

    relu [anonim]

    Crinutz blegutz recunoaste, in sfarsit, ca il doare in cot cam de tot ce este important legat de Romania: acordul FMI, aprobarea legilor in parlament (pe unde nu calca mai deloc)..In general, cam asta este atitudinea lui..din minima politete institutionala, ar trebui sa lase pe altii in locul lui..ca oricum nu se pricepe la nimic..
    Ciao, Crinu' puturos!
  • +20 (24 voturi)    
    Mda (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 16:06)

    Dan [anonim]

    Aveti solutii pentru Romania ca vreti sa o ducem mai bine, te duci la acea intalnire cu mare interes, nu din politete.
    Acesti oameni vroiau sa ne conduca.
    • -9 (13 voturi)    
      Decat sa ne conduca... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 19:07)

      George [anonim] i-a raspuns lui Dan

      ...FMI-ul, mai bine Crin!
      • +11 (13 voturi)    
        mda (Duminică, 31 octombrie 2010, 1:10)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui George

        depinde unde vrei sa te conduca. Nu l-as lasa sa ma conduca nici la WC
      • +3 (3 voturi)    
        Decat (Duminică, 31 octombrie 2010, 17:59)

        Luk [utilizator] i-a raspuns lui George

        Putin via Patriciu via Crin

        Mai bine FMI. Toti vor sa ne calareasca, dar rusii o sa ne-o traga pana ne omoara...

        Rusii sunt precum parazitii imbecili: nu reusesc sa traiasca impreuna cu gazda :)) :))
      • 0 (0 voturi)    
        Tunati si adunati.. (Luni, 1 noiembrie 2010, 13:03)

        ana [anonim] i-a raspuns lui George

        Si o sa-ti plateasca el salariul,pensia din banii lui de muzeograf.De unde apareti mai frate,si insirati numai tampenii?
        • 0 (0 voturi)    
          Nu am nevoie (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:17)

          George [anonim] i-a raspuns lui ana

          Eu am locul meu de munca, nu la stat, cum probabil il ai tu! De aia sunteti vasali guvernului si lui Basescu! Va e frica de faptul ca v-ar lasa fara mancare! Te intrebi de unde aparem... hmm, ar fi bine sa fim mai multi ca sa ii intrecem pe prostii care au votat majoritari in 2008 si in 2009!
  • +19 (23 voturi)    
    o fi stiind sa fie si politicos (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 16:09)

    bula [anonim]

    acest Ipo-Crin?. Sau modul sau de comportare e numai de a-l insulta pe fiecare?. J.Franks nu a avut un comportament cf. cu regulile FMI? adica Ipo-Crin insulta FMI?
  • +17 (21 voturi)    
    Prostul nu e prost destul... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 16:18)

    denvarel [utilizator]

    ... daca nu e si fudul.
  • +11 (15 voturi)    
    Verde imparat (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 16:23)

    Sandocan [anonim]

    Mai interesat ai fi de o bucata faina de ciolan pe care sa o rozi pentru binele populatiei nepastuite...
  • +19 (23 voturi)    
    s-a intrecut pe sine in imbecilitate (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 16:32)

    zaboo [utilizator]

    acest papitoi coafat
  • +20 (24 voturi)    
    naormal (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 17:00)

    mihai [anonim]

    ca Floarea Andoginescu nu este interesat de intalnirea cu economistii FMI.Daca el ajunge presedinte,Johannis aduce banii de acasa.....
    • -10 (14 voturi)    
      M-ai impresionat... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 19:10)

      George [anonim] i-a raspuns lui mihai

      ... cu vasta ta cultura greaca! Apropo, sa vezi cum Grecia (care are o situatie de vreo 10-15 ori mai grea decat Romania) se va redresa mai repede decat noi, fiindca pe ei ii indruma Uniunea Europena, nu FMI-ul, ca pe noi...
  • +16 (20 voturi)    
    dedicatie pentru antonescu (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 17:05)

    Adriana [anonim]

    Pe spinarea unui bivol mare,negru,fioros Se plimba o cotofana Cind in sus si cind in jos. Un catel trecand pe-acolo s-a oprit mirat pe loc:-Ah,ce mare dobitoc! Nu-l credeam asa de prost Sa ia-n spate pe oricine....Ia stai ,frate, ca e rost Sa ma plimbe si pe mine! Cugetand asa, se trage indarat sa-si faca vint Se piteste la pamant Si deodata-zdup ! ii sare Bivolului in spinare............................Ce s-a intamplat pe urma nu e greu de-nchipuit.Apucat cam fara veste,bivolul a tresarit.
    • +3 (9 voturi)    
      Alt erudit! (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 19:12)

      George [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      Observ ca zicerile lui Crin Antonescu dezvolta in multi din cei ce scriu pe aici adevarate descatusari culturale! Deci, iata si un aspect pozitiv!
  • +15 (17 voturi)    
    ma bucur (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 17:12)

    panfil flecaru [anonim]

    sper ca liberalii au pus femeiu pe un drum bun, drept si plin de crini.

    sa fie primit !
  • +18 (22 voturi)    
    mai crin (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 17:33)

    schumi [anonim]

    Stai acasa din politete. Decat sa tai frunza la caini la intalnire mai bine faci asta acasa. Trimite oameni mai capabili care sa dea niste idei, nu-l mai trimite pe Fenechiu, ca stie doar tunuri imobiliare si discoteci.
  • +17 (21 voturi)    
    Crin, ai o minte precum ti-e numele... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 17:47)

    Trojan.H [utilizator]

    De rahat!
  • +17 (21 voturi)    
    "Minima politete"... (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 18:16)

    Mih. [utilizator]

    ...s-ar putea traduce prin maxima incompetenta.
    Antonescu nu se dezminte.
  • +9 (13 voturi)    
    Exchivare (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 18:30)

    xian [utilizator]

    Pai ar fi trebuit sa discute prin transator, si atunci o intoarce ca la Ploiesti !
  • +13 (17 voturi)    
    Eu am crezut ca acest liberal (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 19:11)

    katy [anonim]

    numai se face dar e prost de-a binelea
  • +13 (17 voturi)    
    JENANT (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 19:18)

    MIRELA [anonim]

    Graieste dl. profesor repetent,cel mai mare chiulangiu si omul a carei cheita o invarte Patriciu.O aroganta de neimaginat care nu poate ascunde decat nonvaloare.Oricum nu cred ca pricepea nimic din ce se vorbea acolo.
  • +13 (17 voturi)    
    liberali mai existati??? (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 19:23)

    roman diaspora [utilizator]

    ...cititi mai sus si luati aminte, inlaturati javra asta din fruntea partidului pana nu e prea tarziu! Cei ce scriu aici nu sunt toti PDL-isti! Daca opozitia nu-si gaseste alti lideri, se duce de rapa cu marionetele astea...
  • +13 (17 voturi)    
    Normal (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 20:56)

    Cocolina [utilizator]

    nici nu ne asteptam sa fie altfel din partea ta,nesimtitule.Pui bete in roate in tot ce tine de politica tarii,si pe urma ai tupeul ordinar sa spui ca te intereseaza soarta romanilor!Nu ai timp de nimic pt ca tre'sa pregatesti motiune de cenzura,una dupa alta,fara numar!?
  • +6 (14 voturi)    
    Ce Papagal Manelist (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 21:17)

    Uncle Sam [anonim]

    Crin asta e o specie rara de papagalus tupeisto-ciunga-erectus, ce limbaj pe el, mai e si sef la PNL, vai de liberalism. Cred ca seniorii liberali s-au zvarcolit in mormant de n-shpe ori deja.
    Se mai visa si presedinte papagalul, o sa ramana in istorie ca un mare wanna be, asta nu intra nici in Parlament pe barba lui. Vai de el, sa-i dea careva o perversa sa-i stinga lumina ca se chinuie degeaba.
    • +3 (3 voturi)    
      De obrazniciile lui Crinutz... (Duminică, 31 octombrie 2010, 5:33)

      samurai [utilizator] i-a raspuns lui Uncle Sam

      am incetat a ma mira de mult ! ...dar de faptul ca nici-un membru PNL nu are curajul sa strige "Imparatul e gol", ma mir. Pina si in vai-de-capul-lui de PSD sint voci care au curajul sa-l critice (si pe buna dreptate) pe Victoras Poanta. Oare mai nou se distibuie gratuit bromura la toti membrii Penibilei?
    • +1 (1 vot)    
      LUI UNCLE SAM (Luni, 1 noiembrie 2010, 11:59)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui Uncle Sam

      Membrii pnl-ului actual nu sunt PNL-isti decat prin initialele partidului autentic pe care au reusit sa-l desfiinteze, furandu-i insa sigla. Adevaratii Liberali sunt cei care complecteaza astazi PD+L. *Capii* si sefii actualului pnl sunt vandutii sau santajatii FSB. Crin este doar un prost fudul manat in *lupta* doar de oportunism iar restul simpatizantilor ... niste naivi. Altfel, comentariul tau este foarte pertinent si ti-am dat plus.
  • +2 (2 voturi)    
    liber'al (Sâmbătă, 30 octombrie 2010, 22:33)

    tanatos [utilizator]

    ma intreb ce poate trece prin capul unui sef de partid liberal, care baleiaza de cativa ani intre 10-15% din optiunile de vot, cand se refera astfel la institutia care astazi da de mancare, propriu zis, la cateva milioane de romani (daca nu chiar noua tuturor).
    cum poti sa uiti, ca lider de partid, ca pensiile si salariile de stat sunt platite in acest moment din banii FMI (si UE), fara de care eram toti lihniti. cum poti sa uiti ca tu, mare partid liberal, ai marit pensiile peste capacitatea economiei de a le plati, ai crescut iresponsabil numarul functionarilor publici (prin infintarea nesimtita a numeroase agentii guvernamentale care pun 7 stampile pe o foaie, doar ca sa creasca birocratia si agonia noastra a tuturor), ai permis sporuri neacoperite economic pentru functionarii publici, dar nu ai dat macar 5 legi care sa incurajeze comertul si afacerile in tara pe care o guvernezi.
    sa nu ma inteleaga nimeni gresit, mi se pare tragic ce se intampla acum: stiu functionari publici care muncesc enorm si-si fac datoria fata de locul de munca si tara, pensionarii merita sa aiba o viata decenta. e foarte dur ce se intampla, sunt situatii disperate si toti politicienii actuali sunt vinovati pentru situatia asta. toti au vrut sa ne foloseasca ca masa de manevra pentru a-si atinge obiectivele lor personale. s-a facut politica doar pentru o casta aflata la putere si cred ca inca se mai face, desi nu prea mai e mult de impartit.
    cum poate un lider de partid sa declare asemenea nerozie? cat de indiferent,neinformat si insensibil la adresa noastra a tuturor?
    cate palme mai trebuie sa luam de la toti politicienii actuali pana, sper, o sa apara un partid sau cativa politicieni din partidele actuale, care sa puna inainte interesul nostru.., reformulez, sa puna intainte SI interesul nostru al tuturor, nu doar al lor?
    din pacate, Crin Antonescu nu e capabil sa reprezinte liberalismul, nu are inteligenta sau sarguinta sa o faca. SI o spun ca unul care a votat liberalii 12 ani.
    • +1 (1 vot)    
      LUI TANATOS (Luni, 1 noiembrie 2010, 12:10)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui tanatos

      Adevaratii Liberali sunt cei ce formeaza astazi PD+L. Cei ce au furat doar sigla PNL desfiintand partidul istoric sunt liberali cum sunt eu astronaut, sunt mai degraba securisto-fsb-isti, iar simpatizantii lor, imi pare rau ca ma repet, sunt doar niste naivi.
  • +1 (1 vot)    
    chiulul ,ca profesie (Duminică, 31 octombrie 2010, 1:00)

    pyxy [anonim]

    Cat il mai suporta PNL pe acest om ca no.1 in partid atata timp cit el nu stie decat sa chiuleasca.El (prin deputati) nu participa la sedintele Camerei,nu se duce la intilniri cu Basescu,nu e interesat de FMI.. Il lnteleg ca poate are probleme(ne amintim ce prezenta a avut in toate posturile ocupate),dar sa lase pe altul care are timp si de partid ca noi de aia ii votam sa se duca la munca unde sunt alesi si sa lupte(cu argumente si in cadrul regulior jocului politic).Doua babe : el si Che Gargara Ponta,nu stiu decat sa se planga : "nu ne lasa Basescu","ne-a furat PDL mamaliga" ,"ne-a tras-o Roberta",etc.
  • -1 (3 voturi)    
    MAAAAMAAA, CATI SUNTETI! (Duminică, 31 octombrie 2010, 4:55)

    db [anonim]

    multi, frate, multti, nu gluma! Ma simt ca pe vremea lui Iliescu, cand deschideam gura sa-i lamuresc pe "oamenii de bine" ca nu prea e chiar asa cum spune el...si ca opozitia are un punct de vedere pertinent.
    Intre timp, v-ati gasit altii de atacat si altii de aparat, cu acelasi fel de insulte si acelasi fel de limbaj.
    Vai voua!
  • +2 (2 voturi)    
    Sunteti nedreptzi (Duminică, 31 octombrie 2010, 7:37)

    All Gaarf [anonim]

    Chiar asa domnilor,nu apreciati sinceritatea absoluta a marelui orator al natiei.Omul ne rata in toata splendoarea goliciunea unui impostor ajuns prin caruselul politichiei pe un scaun nevisat dar care,pur si simplu l-a imbatat crezandu-se mare om politic.Inconjurat de aplaudacii nelipsiti din anturajul nulitatilor ne ofera cu marinimie show dupa show aproape zilnic.
    Domnule Antonescu,multumim pentru sinceritate.
    Ce ne-am fi facut daca va ofeream pentru cinci ani locatia din varful cotroceniului?
    Multumim proniei ceresti ca ne-a ferit de aceasta cazana.Domnule Crin va astaptam cu interes noile
    dezvaluiri incitante ale preocuparilor unui mare politician.SOMN USOR!!
  • 0 (0 voturi)    
    Eu nu cred (Duminică, 31 octombrie 2010, 7:48)

    catalinusus [anonim]

    (null)
  • +1 (1 vot)    
    Crin & Ponta - DEZAMAGIRI TOTALE (Duminică, 31 octombrie 2010, 8:45)

    eu [anonim]

    Si Crin si Ponta ar trebui sachimbati cat mai repede din functiile de pres de partid pentru a avea o sansa de schimbare politica la urmatoarele alegeri
    Crin este de o AROGANTA INGROZITOARE !
    M-am PLICTISIT CUMPLIT de discursurile SFORAITOARE ale lui Ponta @ Crin !
  • +1 (1 vot)    
    DA SIGUR SIGUR!!? (Duminică, 31 octombrie 2010, 8:49)

    tornado [utilizator]

    DA floricel esti tot mereu gica contra !! la tot ce se misca in acesta tara crezi ca romani te plac dipotriva nu te vor majoritatea cine o fi tu ??te crezi f destept un increzut cu aire de delta !!, dar in schimb nu spui nimic important atit ca tu crezi ca esti f corect ,,ce corectitudine la tine doamne!! dar cred ca ai ramas blocat de la alegeri tu esti cu CEVEGARA *PONTA* si acela un arogat ca tine CINE SUNTETI VOI 2 neveniti in politica romanesca!!DA DA DA DA!!
  • +1 (1 vot)    
    O floare impura cu ochi de peszte fiert! (Duminică, 31 octombrie 2010, 11:16)

    Gabi M [utilizator]

    Nu se dezminte obraznicatura tupeista!Dupa ce ca isi incaseaza salariul dela Parlament degeaba(nr.1 in chiul) s-a gandit ca nu poate sa se comporte altfel ca deobicei si ca trebuie sa chiuleasca si dela intalnirea cu FMI!Ca de inteles ceva stie si el ca nu intelege nimic!Cand va disparea acest gargaragiu chiulangiu din fruntea PNL voi vota din nou PNL-ul!
  • -6 (6 voturi)    
    O la la la la ... (Duminică, 31 octombrie 2010, 13:10)

    Gigi Kent [utilizator]

    ... ce veselie pe aici.

    Iar a spus Antonescu ceva ca imediat s-au activat postacii de serviciu. Cu observatii fine de tipul "ochi de peste" pana la constatari ipocrite de tipul "chiulangiule" sau "repetentule". Dragilor daca va enerveaza PNL-ul si Antonescu atat de tare votati va rog cu "adevaratii liberali" din PD si nu va mai agitati atat ca poate va plesneste o vena...Doamne fereste!

    In ziua in care Antonescu nu va mai fi injurat de fanii PD o sa incep sa am seriose semne de intrebare. Sau ceea ce face / spune nu mai are impact printre pedistii socialo-democrato-crestin-democrato-liberalo de stanga-centru-dreapta (si in general de orientare doctrinara dupa cum bate vantul) sau a inceput sa le cante acestora in struna.

    Pambuccian a zis dupa ultima discutie cu FMI-ul ca orice solutie se propune este inutil. "Negocierile" sunt inutile pentru ca FMI-ul este interesat doar de reducerea deficitului bugetar. De ce s-ar duce partidele de opozitie la "consultari" cu FMI-ul? Pentru ca are FMI-ul de bifat o agenda? Pentru ca le e frica ca li se va intampla si in Romania ce li s-a intamplat in Ungaria unde au fost trimisi sa plimbe ursul?

    In general nu as intelege de ce opozitia ar adera la toate aceste formule care vor sa mimeze "normalitatea" (sa nu mai depuna motiuni, sa nu mai incurajeze oamenii sa iasa in strada, sa mearga la "consultari" cu Basescu / PD-ul) atunci cand nu e cazul. Deocamdata ramane cum am stabilit ... Basescu trebuie suspendat cu prima ocazie posibila, Boc trebuie sa mearga sa faca "reforma statului" acasa la el la Rachitele, Udrea trebuie sa ... e greu de zis ce trebuie sa faca Udrea pentru ca pana sa ajunga ministru nu prea a facut nimic. Anastase trebuie sa mearga sa participe la concursuri de miss +40 si sa invete sa numere samd. Nu s-a schimbat nimic intre timp. PNL-ul nu are ce cauta la guvernare alaturi de partidul stat PD si nici nu are nevoie de voturile postacilor de serviciu.
  • +3 (3 voturi)    
    Nici nu e de mirare... (Duminică, 31 octombrie 2010, 13:26)

    bigradu [anonim]

    Ca sa fii interesat de un subiect trebuie sa pricepi ceva din el. Ori priceperea dlui. Antonescu pe subiecte economice este "sublima dar lipseste cu desavarsire".
  • +3 (3 voturi)    
    coplesit sunt, Doamne, coplesit (Duminică, 31 octombrie 2010, 15:41)

    vero [anonim]

    va dati seama ce coplesit a fost J.F. cand s-a vazut onorat cu prezenta de domnia sa, crin antonescu, atat de scump vederii noastre si condicii de prezenta (de la facultatea prin care s-a tarat, condicii de prezenta de la scoala, condicii de prezenta de la servici)!
  • +2 (2 voturi)    
    Politete? (Duminică, 31 octombrie 2010, 17:18)

    mariage [utilizator]

    D-le Antonescu, eu sunt de o cu totul alta parere in legatura cu meritele dumneavoastra, va spun "d-le" si "dumneavoastra" numai din politete.
  • -3 (3 voturi)    
    opinie (Duminică, 31 octombrie 2010, 18:28)

    laurentiucat [utilizator]

    s-au strans toti portocaliii sa-i dea replica lui antonescu.vad ca lipsesc vreo doi :breteanu si rescatorul..
    am vazut ca antonescu la intalnirea aia formala, a facut si glume in engleza si parca fata de basescu avea o pronuntie mai buna.in imaginile de la intalnire, am vazut ca antonescu s-a dus pregatit ,adica si-a luat doi specialisti in domeniu.nu l-am vazut pe basescu flancat nici macar de lolek si bolek, adica maimutoii aia de la finante si de la munca,la discutia cu fmi.asta denota ca base se pricepe bine la toate,d-aia si suntem pe ultimul loc in ue ,luandu-ne-o inainte si bulgaria, sub ilustra sa guvernare,bineinteles.de boc,nu are rost sa pomenim..e jenant.da' ce sa priceapa niste fanatici?cum sa "vada"ei ce e normal si bine cand conducatoru vostru iubit va tine in pozitia de drepti.el va spune cand sa vorbiti,cand sa taceti si cand sa stati in cap..pardon asta nu va cere, ca s-ar putea sa va desteptati..bineee!

    p.s.
    ptr baietii din servicii care au si ei opinii(p-aci,prin alte parti): ce bine-mi pare ca v-a taiat 25%...acu fie vorba intre noi 25% e brut,de fapt cred ca v-a taiat 30-35% net...ca asa se calculeaza la comandantu vostru iubit.mai ales ca el e o fiinta extra-.ordinara
    • +1 (1 vot)    
      contra-opinie (Duminică, 31 octombrie 2010, 23:34)

      tanatos [utilizator] i-a raspuns lui laurentiucat

      replierea ulterioara a presedintelui PNL nu este o scuza pentru stupizeniile pe care le declara. Ca lider de partid trebuie sa ai mai mult discernamant cand declari ceva si trebuie sa te gandesti la consecinte.
      Asocierea cu neo-comunistii din PSD, (desi acesta denumire ii onoreaza, de fapt este un partid de lacuste care a ras Romania de toate resursele), precum si politicile pe care le-au promovat cat au fost impreuna la guvernare au fost anti-romanesti si anti-liberale. PNL nu mai are coloana vertebrala de ceva timp, a dus o politica de curvasareala, fara pic de linie si a deraiat total de la doctrina liberala. Nu cunosc propunerile lor economice pt aceasta criza, dar nici nu am vazut vreun liberal care sa sustina ceva pertinent in ultimii ani.
      La fel de vinovati sunt toti: cei de la putere, cei din opozitie. O clasa politica incapabila sa conduca, incapabila sa lase ceva in urma, impotenta in a face ceea ce trebuie facut: legi corecte si inteligente pentru polis, pentru cetatenii care ii aseaza pe scaunele din Parlament.
      Poate nu toti realizeaza, dar daca ar apare acum un lider gen Codreanu, 90% din populatie l-ar vota, chiar daca ar fi cel mai rasist partid din Europa. Aici sta pericolul: daca partidele politice clasice nu vor oferi o solutie, in vidul produs se vor produce fenomene pe care nimeni nu le va putea controla. Nu suntem departe de acele vremuri in conditiile in care relatiile sociale din Ro se degradeaza pe zi ce trece, fara ca nimeni sa nu ia masuri..
      • -3 (3 voturi)    
        dar ai idee de ce? (Luni, 1 noiembrie 2010, 0:13)

        laurentiucat [utilizator] i-a raspuns lui tanatos

        ptr ca sunt din astia care generalizeaza ca tine.toti am furat,toti am mintit,toti ne-am calcat cuvantul..etc.eu nu fac parte din acestia si sunt destui in parlament si-n claa politica care sunt cinstiti si corecti.antonescu nu e hot ,nu e mincinos si vad ca stie sa adune competente.sunt oameni ca mircea diaconu,adriana saftoiu,atanasiu la psd,aveam o stima pana la faza cu votul pentru sever voinescu .vezi ca o gramada de lacuste au trecut la unpr si sunt aliati cu pd-l.a spune ca ca psd e negru si pd-l e roz e o tampenie .
        vrei program de guvernare? ti-l fac eu ptr toate partidele si nu e mai mare de 5 puncte.
        1.toate achizitiile publice pe seap.
        2.firmele de stat, achizitii si vanzari pe bursa.
        3.declararea averilor licite si a celor ilicite cu plata unei taxe de 5-10% si pedepse dure de-acum incolo ptr evaziune.
        4.examen national ,public ptr functionarii publici si asigurarea independentei acestora la schimbarea guvernelor prin inlocuiri doar pana la nivelul secretarilor de stat.
        5.unificarea bazelor de date ale populatiei si agentilor economici si declararea semestriala a tuturor taxelor si impozitelor de plata.
  • +1 (1 vot)    
    Pai normal (Luni, 1 noiembrie 2010, 11:43)

    bogdan [anonim]

    Atita timp cit FMI nu spune ca basescu si plosnitele lui fura romania, ce interes ar putea sa aiba pentru tine intilnirea cu FMI. Oricum nu pricepi nimic din economie, asha ca probabil discutiile alea cu cifre sunt plictisitoare rau.