VIDEO Opozitia a depus motiunea de cenzura impotriva Guvernului Boc. UPDATE Motiunea va fi dezbatuta si supusa votului pe 27 octombrie

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 18 octombrie 2010, 13:43 Actualitate | Politic


Partidele de opozitie au convenit luni textul motiunii de cenzura impotriva Guvernului Boc, care va fi depusa la Parlament luni dupa-amiaza, a anuntat presedintele PNL, Crin Antonescu. Potrivit liderului liberal, "Motiunea Romaniei majoritare, motiune populara" are sanse "mai mari ca oricand" sa treaca.

Declaratii Crin Antonescu:
  • Am convenit textul motiunii de cenzura "Motiunea Romaniei majoritare, motiune populara", intrucat este sprijinita de majoritatea zdrobitoare a Romaniei
  • Motiunea va fi depusa astazi la Birourile Permanente ale celor doua Camere, urmand ca aceasta sa fie dezbatura si votata saptamana viitoare
  • Ne vom intensifica eforturile pentru a strange un numar cat mai mare de voturi
  • Apoi vom contura pana la detaliu varianta de guvern a Opozitiei pentru cazul in care, spre binele tuturor, Guvernul Boc va trebui sa plece
  • Sansele acestei motiuni sunt mai mari ca oricand
  • Avem sperante mari, dar garantii nu putem avea. In fata fiecarei urne de vot, fiecare parlamentar are doua bile si o constiinta


Liderii PNL, PSD si PC s-au intalnit, luni, la Palatul Parlamentului, pentru a discuta ultimele detalii legate de motiunea de cenzura. Documentul va fi depus la ora 15.30, a anuntat presedintele social-democratilor, care a afirmat ca opozitia "a gasit cele opt voturi" care i-au lipsit in 15 iunie pentru a demite guvernul Emil Boc. Potrivit presedintelui Senatului, Mircea Geoana, data probabila pentru dezbaterea si votarea motiunii va fi 25 octombrie.

UPDATE (ora 14.30) - Motiunea de cenzura a fost depusa la Parlament

Opozitia a depus la Senat si Camera Deputatilor motiunea de cenzura impotriva Guvernului Boc. Documentul intitulat "Motiunea Romaniei majoritare, motiune populara" a fost semnat de 209 parlamentari.

  • Roberta Anastase (PDL): Nu se pune problema sa nu mergem la dezbaterea motiunii de cenzura. Sigur, vom decide daca vom participa efectiv la vot, daca vom vota. In fond, si dansii trebuie sa demonstreze ca au o majoritate
  • Attila Verestoy (UDMR): Nu cred ca e momentul in care UDMR sa incalce o intelegere facuta cu PDL. Nu cred ca UDMR va avea derapaje; noi suntem suficient de discplinati si constienti ca promisiunile politice trebuie servite si nu incalcate
UPDATE (ora 17.00) - Motiunea se va citi in plen pe 20 octombrie si va fi dezbatuta pe 27 octombrie

Motiunea de cenzura depusa de partidele de opozitie impotriva Guvernului Boc va fi prezentata in sedinta comuna a celor doua Camere ale Parlamentului in 20 octormbie, urmand ca dezbaterea textului si votul asupra motiunii sa aiba loc in 27 octombrie, anunta Mediafax.

Decizia in acest sens a fost luata, luni, de Birourile Permanente ale Senatului si Camerei Deputatilor.

Potrivit chestorului Senatului Ioan Chelaru, sedinta comuna a Camerelor Parlamentului din data de 20 octombrie este programata sa aiba loc la ora 10.00.

Reuniunea Senatului si Camerei Deputatilor din 27 octombrie urmeaza sa inceapa la ora 11.00.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3137 vizualizari

  • +16 (26 voturi)    
    Re. (Luni, 18 octombrie 2010, 14:12)

    Cristi C. [anonim]

    Si care o fi majoritatea zdrobitoare? Aia a lui SOV, Voiculescu si Patriciu? Continua sa visezi, chiulangiule!
    • +13 (19 voturi)    
      Democratia nu s-a schimbat prea mult :) (Luni, 18 octombrie 2010, 14:28)

      Marcu [anonim] i-a raspuns lui Cristi C.

      Motiunea 'Prosti, dar multi'.

      'Capul lui Basescu vrem'
      • +2 (2 voturi)    
        Din pacate (Luni, 18 octombrie 2010, 16:37)

        Lucifer [anonim] i-a raspuns lui Marcu

        alora le-a mers.......

        Reguli de functionare:

        Cititi de 5 ori si votati odata.
        Daca nu intelegeti mai bine renuntati.
      • +1 (1 vot)    
        pt. o secunda! (Marţi, 19 octombrie 2010, 10:21)

        bula [anonim] i-a raspuns lui Marcu

        as vrea sa treaca motiunea. Sa-l vad pe Crin premier (i-o coace Basescu) cum scoate bani pt pensii si salarii, cum mareste salariile bugetarilor in tmp ce duce cota la 10%,cum ii injura pe cei de la FMI. Toate astea cu Ponta furios in coasta. Va obtine un guvern psd-pnl INVESTITURA? va vota PSD un premier PNL? sau trantesc un guvern ca sa se trezeasca cu Crin premier? sau Grapini?
    • +3 (3 voturi)    
      Oare... (Luni, 18 octombrie 2010, 15:16)

      Hopeless [anonim] i-a raspuns lui Cristi C.

      ....sa "cele doua bile si constiinta" parlamentarilor arata asa cum mi le imaginez eu?!?! Adica...doua bile ( sau "balls")...si o constiinta la mijloc....Cred ca da...am dreptate....doar este vorba despre parlamentari!!!!!
    • +7 (9 voturi)    
      Oare... (Luni, 18 octombrie 2010, 15:28)

      Hopeless [anonim] i-a raspuns lui Cristi C.

      ...Crin idiot....sau...javra de Antonescu ...sau...Antonescu incompetentul... sa fie cumva pleonasme?!?! Ma gandesc ca in cazul lui...da...sunt pleonasme! Daca spui Crin Antonescu se subintelege ca este: idiot, incompetent, javra, chiulangiu...
      • +2 (2 voturi)    
        asta nu e un mod de a (Luni, 18 octombrie 2010, 16:41)

        Lucifer [anonim] i-a raspuns lui Hopeless

        propaga democratia si bunul simt niciunde. Am cuvinte la fel de dure pt cei ca el ( Antonescu ) dar nu se cade .
        Pur si simplu nu se face o astfel de manifestare intr-un spatiu public cum este si acest forum.
        Sau vrem sa ramanem la stadiul de broasca ?
    • +4 (6 voturi)    
      stanga roshie e tot stanga galbena (Luni, 18 octombrie 2010, 15:33)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Cristi C.

      asta ca sa nu ne mai imbatam cu apa de ploaie, guvidele de Crin este innecat de propria apa de ploaie...deci ? de cand tov campeanu a baut palma pe la spatele seniorului cu tov Nelu cotrocelu lucrurile au ramas inghetate..adica roshii de ura si neocomunism , Muzeografu sau ne naiba e talibanu sef de la liberali impreuna cu aragaz cu patru ochiuri care a ajuns general desi era doar sergent major la UTC pesede..arata clar ca ei stiu cat si cum s emai poate fura ..de ce sa ii lasam si pe ei ? cand pe base il putem trage la dare de seama..mai e putin si ii expira mandatu..pe hulpavii roshii si galbeni..gen kimerii roshii nu o s aii putem trage la rost decat..cum spunea Nea Brucan..dupa 20 de ani !!!! jos clasa politica si jos diletantii din politica..repet..indiferent daca sunt roshii galbeni sau portocalii..la parnaie cu ei !!!!
  • +17 (25 voturi)    
    Adica in cuvintele lui Vintu... (Luni, 18 octombrie 2010, 14:14)

    radu [anonim]

    motiunea prostimei!
    Ati convenit cu psdistii ca nu se mai poate, trebe dati jos astia pina nu apar si stenograme mai nasoale....

    Crin nene ce faci mata, vorbesti cu Vintu in privat?
    • +3 (3 voturi)    
      pe mess (Luni, 18 octombrie 2010, 15:57)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui radu

      asa vorbesc oamenii in ceva cafe internet..de unde s anu ii prinda concurenta..ce dobitoc guvidele..asa se explica ca de fapt el este pe mess cu sponsorii si nu in parlament unde sunt Sponsorii care L au Votat..Poporu Roman Prostit de Pelin, Crin..
  • +14 (22 voturi)    
    da pe vantu l-ati informat? (Luni, 18 octombrie 2010, 14:18)

    mogul [anonim]

    ati primit acordul lui vantu si felix? vezi sa nu-ti rupa urechile crinulet....
  • +12 (20 voturi)    
    motiunea (Luni, 18 octombrie 2010, 14:19)

    elena [anonim]

    Incepand cu titlul aceasta motiune e o minciuna.Titlul corect e-Motiunea Romaniei minoritare(poporul psd), motiunea mogulilor nepopulari.Ce are de spu s ofilitul pnl despre colaborarea cu banditul natiunii -sov-sau zice ca nu-l cunoaste.
    • +1 (1 vot)    
      motiune (Marţi, 19 octombrie 2010, 11:28)

      bc [anonim] i-a raspuns lui elena

      aceasta motiune arata incompetenta opozitiei si neputinta lor de a iesi din gandirea comunista. daca ar fi la guv ar aplica aceleasi masuri. opozitie, sunteti niste gu ie ale trecutului.
  • +13 (21 voturi)    
    Pai (Luni, 18 octombrie 2010, 14:19)

    Luk [utilizator]

    era de asteptat :))

    "Motiunea populara" e un titlu perfect pentru PSDNL.

    Traiasca Crin!
  • +14 (22 voturi)    
    "Motiunea Romaniei majoritare. Motiunea populara" (Luni, 18 octombrie 2010, 14:21)

    vio [anonim]

    astia din opozitie au organizat un plebiscit in care poporul le-a dat vreun mandat ?
    a-ti si uitat de referendumul prin care fraierii in numele carora depuneti motiunea au hotarat in procent covarsitor sa va reduca numarul la 300 ?
    aud ?
  • +6 (14 voturi)    
    Ca la 1918.... (Luni, 18 octombrie 2010, 14:27)

    mass [anonim]

    Mai lipsea expresia "Motiunea Romaniei dodoloatza". Ca doar ne adresam poporului de care suntem alaturi.
  • +7 (15 voturi)    
    Aprobarea lui SOV o aveti? (Luni, 18 octombrie 2010, 14:37)

    Mihai [anonim]

    Deci v-a dat SOV verde la motiune? I-a facut recenzia ca si poemelor lui Dinescu? Si ce-a zis, "corespunde intereselor de business"?
  • +6 (10 voturi)    
    si care e, (Luni, 18 octombrie 2010, 14:39)

    nahir [utilizator]

    crinutule, majoritatea Romaniei invocata? aia data de sondajul facut in 2-3 blocuri din berceni, ca gasesti acolo fo 1000 de respondenti?
  • +6 (10 voturi)    
    Asta-i adevarata nesimtire?! (Luni, 18 octombrie 2010, 14:45)

    Rescatorul [anonim]

    Care toti romanii sunt de acord cu cardasia PSD/PNL/PC/PRM/Realitatea-FNI/Antenele-Felix? Ma simt realmente jignit de o asemenea minciuna. De unde stie patricianul asta, din sondajele care l-au dat pe Geoana presedinte? Numai un referendum poate arata ce vor toti romanii. Altfel, astfel de informattii sunt minciuni sfruntate si lipsa de bun simt. Astia sunt liberali? Rusine, comunisti vopsiti in galben!
  • +12 (12 voturi)    
    Un pic off-topic (Luni, 18 octombrie 2010, 14:49)

    Gigell [anonim]

    Ma uitam ca lui Madoff i-au dat parnaie pana in 2139. SOV de ce e liber ?
  • +8 (12 voturi)    
    mai crinut..vezi ca apari prin stenogramele (Luni, 18 octombrie 2010, 14:49)

    neutrino [anonim]

    lui SOV.. e drept, momentan doar ca subiect..dar se pare ca iti da meditatii la condus partidul.. Ce te faci ca intra la inchisoare si nu mai are cine sa iti sopteasca..
    P.S. si tu mai crinut la SPA, ce dumnezeu..faceati cu randul, cand tu cand Gionel????
  • +6 (10 voturi)    
    majoritatea e cu noi (Luni, 18 octombrie 2010, 14:51)

    panfil flecaru [anonim]

    interesant. cum s'o fi aflat ! :-)
    unu doi, unu doi
    sindicatili e cu noi
    unu doi, unu doi
    si mogulii e cu noi
    unu doi, unu doi
    si popo'u e cu noi,
    unu.....doi.... 209....
    o majoritate mai mica decat, cand cu suspendarea.

    succes, mai draga !

    hahahaha ! tot ciuruitzi raman !
  • +6 (10 voturi)    
    Hmmmm... Cuibul de viespi deranjat bazaie iar... (Luni, 18 octombrie 2010, 14:52)

    George [anonim]

    Aveti permisiunea lui Vantu otrepelor???? Antonescule, vezi ca si tu esti membru in SPA-ul lui Vantu... Crezi ca in situatia asta te mai asculta altcineva decat gasca din jurul tau chiulaule? "Motiunea populara"??? Zau? De cand un partid asa zis liberal e si popular???? Mars inapoi la cotet cozilor de topor! In curand va asteapta puscaria pentru atentat la siguranta nationala. In ultimii ani ati lucrat fatis impotriva Romaniei si la dosare e totul. Ar trebui sa va tremure chilotii pentru cate mizerii ati facut in Romania.
  • +5 (7 voturi)    
    Opozitie hei alo... (Luni, 18 octombrie 2010, 14:55)

    haiducul [anonim]

    ...vreti sa aratati ce?...ca existati,nici o sansa,vom avea eventual un guvern Boc al XII lea,sau prim ministra Udrea.Nu mai vedeti voi scaun la putere cel putin in viata asta,mai asteptati inca vreo.... 45 de ani pana vor veni iar agenturile straine ca in 1989 ca sa-i dea jos.SILA.Voi nu ati invatat inca ca Romanul este individualist...ca-i doare-n c...r de cei saraci,las,mincinos fericit ca-i moare capra vecinului....
  • +7 (9 voturi)    
    Dupa titlu (Luni, 18 octombrie 2010, 15:02)

    mos ion roata [utilizator]

    vad ca ati ajuns la mintea lui D.D.Cum ati numarat voi de va iesit motiunea majaritati,motiunea populara?Si cum o veni aia cu Romania majoritara? va faceti de ras penibililor!
  • +1 (5 voturi)    
    doua bile si... o constiinta (Luni, 18 octombrie 2010, 15:04)

    relu [anonim]

    Crinutz ne spune ca fiecare parlamentar are doua bile si o constiinta...mira-m-as: dupa cum actioneaza aceasta alianta de curvari, eu cred ca au doua gauri si o bila in loc de constiinta...
    • +2 (4 voturi)    
      constiinta dintre cele 2 bile... (Luni, 18 octombrie 2010, 15:29)

      anm [anonim] i-a raspuns lui relu

      ...mai degraba.
  • +2 (8 voturi)    
    Mafia ajuta Opozitia (Luni, 18 octombrie 2010, 15:13)

    nico2 [utilizator]

    Mai mult ca sigur vom avea o iarna f. grea.Indiferent de rezultatul votului.Daca trece motiunea vom avea o perioada de 3-4 luni in care Romania nu va avea guvern si inca o perioada de 4-5 luni in care se vor vedea eventualele rezultate pozitive.Daca trece motiunea si cade guvernul vom avea si o perioada in care Romania nu va avea Presedinte.Caderea Presedintelui este miscarea nr.2 a aliantei PSD+PNL+PC.In total anul 2011 va fi unul pierdut ptr. continuarea reformelor necesare.Daca nu cade Guvernul, se vor continua masurile de reforma ale statului si multa lume va fi deranjata.Opozitia va incerca sa speculeze orice nemultumire aparuta.Altceva nu este in stare sa faca.De fapt este singurul lucru la care se pricepe Opozitia.In loc sa discute in Parlament legile propuse de Putere si sa aduca imbunatatiri in asa fel incat sa mearga treaba bine, ei isi strang de fiecare data jucariile din tarana si se ocupa de afacerile personale.
  • +7 (11 voturi)    
    Motiunea "majoritatii" (Luni, 18 octombrie 2010, 15:21)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Dl Antonescu nu a fost informat ca SOV l-a demascat "prostimii".

    De ce ne-ar placea Antonescu si Ponta? Pentru ca zice SOV?
  • +6 (8 voturi)    
    CRIZA DE MORALITATE (Luni, 18 octombrie 2010, 15:27)

    Mara [anonim]

    In Parlament,inaintea motiunii de cenzura,ar trebui citite stenogramele lui Vantu.Lipsa de moralitate a oamenilor politici ,a liderilor de sindicat si a jurnalistilor au adus Romania in situatia actuala.Interesele PSD+PNL nu au legatura cu interesele ROMANIEI.
    • -4 (4 voturi)    
      Vorbind de moralitate. (Luni, 18 octombrie 2010, 16:42)

      frankestain [utilizator] i-a raspuns lui Mara

      Da-mi un exemplu de un om MORAL din conducerea PDLului.
  • +6 (6 voturi)    
    Ce comedie macabra... (Luni, 18 octombrie 2010, 15:28)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    ...traim :)
  • +7 (7 voturi)    
    declaratie Crin (Luni, 18 octombrie 2010, 15:51)

    io [anonim]

    bine ca n-a fost prof de romana ...
    citez: "Sansele acestei motiuni sunt mai mari ca oricand".
    Normal ... pentru ca ACEASTA motiune n-a mai fost depusa niciodata !
  • +7 (7 voturi)    
    experienta profesionala a lui Crin (Luni, 18 octombrie 2010, 15:56)

    gaga [anonim]

    Crin Antonescu mai bine s-ar duce in economia reala sa capete putin experienta profesionala. Ca daca viseaza prin motiunile lui sa il aduca din nou pe Vosganian la finante si pe Fenechiu & comp la justitie, educatie, interne etc. rezultatul va fi disparitia PNL. Oricum cu asemenea reprezentanti, miscarea liberala este din pacate compromisa.
    Ca bine a scris traficatu de influenza, asistam la o comedie macabra dar care nu ne este servita gratis, ci se joaca pe banii nostri.
  • +6 (6 voturi)    
    Antonescu nu a convenit nimic. (Luni, 18 octombrie 2010, 17:06)

    mircea [anonim]

    PSD au facut textul motiunii de cenzura,iar Antonescu a fost de acord,fara sa-l citeasca.Halal partid liberal,presul ciumei rosii.De ce unii lideri liberali joaca cum canta PSD?Pentru-ca PSD joaca cum canta Vantu,Voiculescu,Patriciu,iar ei sunt santajati cu motive ordinare,care ar face pe oricine sa roseasca.Numai pe ei nu.Pentru-ca sunt atat de copromisi,incat numai moartea ar putea sa-i mai scape.Ce inseamna pentru unii onoarea si bunul simt?Pentru cei de la realitatea si antene,si nu numai,pentru-ca tentaculele se intind si spre Prima si Pro Tv,onoarea si bunul simt numai poate fi recuperata.Sunt atat de compromisi acesti indivizi incat nimic si nimeni nu le mai poate face bine.Au ajuns ca o secta sinucigasa.
    • +1 (1 vot)    
      compromisuri (Marţi, 19 octombrie 2010, 2:53)

      mercedes [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Ai dreptate, asa a procedat Crin Antonescu chiar si atunci cand i s-a impus sa se recasatoreasca chiar cu fosta iubita a lui Patriciu, Alina. Europarlamentara. S-a conformat directivelor Nasului.
  • +4 (4 voturi)    
    Ma rog la Dumnezeu (Luni, 18 octombrie 2010, 19:33)

    S S [anonim]

    Sa nu citeasca cineva de-afara textul motiunii ca se duce naibii totul (curs, increderea investitorilor etc). Auzi...guvernul B.U.B.A sau "Pachet de măsuri (Termen scurt 6-9 luni)" - incredibil!
  • -1 (1 vot)    
    Ei,si daca trece... (Marţi, 19 octombrie 2010, 8:34)

    Ganditorul mioritic [anonim]

    Ce fani Antonescu-Ponta vor deveni,brusc,unii de pe aici...Unii daca nu ling Puterea nu se simt bine...Nu conteaza care...
  • 0 (0 voturi)    
    guvern (Joi, 21 octombrie 2010, 16:00)

    florina [anonim]

    stati linistiti ca vine molea sindicalistul cu 3000 de cfr-isti si trece motiunea. oare psd-ul il iarta de dosarele penale pe care le are acest hot.