VIDEO Traian Basescu, dupa depunerea juramantului de catre noii ministri: Trebuie sa aveti capacitatea de a le explica romanilor ca avem nevoie de inca un an de austeritate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 3 septembrie 2010, 11:50 Actualitate | Politic


Toti cei 6 noi ministri ai Cabinetului Boc - Ion Ariton (Ministerul Economiei), Gheorghe Ialomitianu (Ministerul Finantelor), Ioan Botis (Ministerul Muncii), Anca Boagiu (Ministerul Transporturilor), Valeriu Tabara (Ministerul Agriculturii) si Valerian Vreme (Ministerul Comunicatiilor) au depus juramantul, vineri la pranz, la Palatul Cotroceni.




Decretele de revocare din functie a fostilor detinatori ai acestor portofolii din Guvern (Sebastian Vladescu, Adriean Videanu, Mihai Seitan, Radu Berceanu, Mihail Dumitru si Gabriel Sandu) au fost semnate vineri dimineata de presedintele Traian Basescu, odata cu decretele de numire a noilor ministri.


Declaratiile presedintelui Traian Basescu, dupa depunerea juramantului de catre cei 6 ministri:

  • Ii felicit pe cei care si-au asumat intrarea in Guvern.
  • Le multumesc celor 6 ministri care au plecat dintr-un Guvern care, in ciuda dificultatilor, reuseste sa tracteze Romania din criza economica spre crestere economica.
  • Vreau sa le multumesc celor 6 care au plecat pentru apartenenta la aceasta echipa sacrificata de la inceput de situatia dificila creata de criza economica globala. Nicio secunda nu accept ideea ca ministrii nu ar fi facut ce trebuia in perioada de criza, au facut ce trebuia in limita posibilitatilor Romaniei. Guvernul a intrat in criza cu un buget afectat de o politica populista. Masurile care s-au luat nu puteau fi evitate, daca ne dorim ca Romania sa nu intre intr-un colaps financiar. Si acum, cu toate masurile luate, toate resursele se duc in cheltuieli, nu in investitii, exista deficite la fondurile de pensii, somaj, la plata arieratelor.
  • Va cer romanilor si dumneavostra sa fiti solidari pentru masurile de austeritate care trebuie sa continue.
  • In lipsa unor masuri de austeritate care sa vizeze inclusiv cheltuielile sociale, vom avea o crestere de cel mult 1% in 2011, ceea ce nu va angrena noi locuri de munca. Numai prin austeritate putem obtine o crestere economica in 2011, eu sper la 3-4%, daca Guvernul ia masurile care trebuie.
  • Investitiile si atragerea fondurilor europene sunt esentiale.

  • Fac apel la fermitate, dar si la capacitatea de a explica romanilor ca avem nevoie de inca un an de austeritate si solidaritate, care sa creeze premisele de crestere economica solida in favoarea oricarui roman. Trebuie sa se inteleaga ca o perioada de criza nu poate fi trecuta de un popor fara solidaritate.
  • Nu putem cere solidaritate romanilor daca noi protejam anumite categorii de salariati bugetari.
  • Niciun ministru nu este lansator de subiecte de dezbatere atata timp cat ele nu au fost stabilite in Guvern. Unitatea echipei guvernamentale e fundamentala pentru increderea populatiei, iar populatia are nevoie de un Guvern in care sa creada ca poate scoate tara din criza.
  • Romania are o productie industriala la nivelul din 2008, dinainte de intrarea in criza. Marea problema e in sectorul constructiilor. Unul din marile falsuri ale cresterii economice a Romaniei a fost boom-ul imobiliar - in centrul Bucurestiului erau preturi ca la Paris. Eu cred ca economia se aseaza acum pe o structura sanatoasa, totul este sa puteti aseza si bugetul pe o structura sanatoasa.
  • Voi fi partenerul dumneavoastra atata timp cat masurile vor fi luate cinstit si nu se produc exceptii, nu voi sta deoparte si voi spune "Ia uite ce face Guvernul".
  • Constat in fiecare luna ca inca sunt ministere in care functionari, fie si directori, incaseaza 13.000 de lei net, cand salariul ministrului e de 4.000 de lei. Macar in perioada de austeritate, aplicati austeritatea pentru toti.
  • Daca vorbim de solidaritate, vreau sa fac cateva observatii. S-a mers pe ideea reducerii veniturilor salariilor bugetarilor cu 25%. In aceste conditii, mi-a fost foarte greu sa inteleg sau sa accept ceea ce s-a intamplat luna trecuta, plata stimulentelor pentru cei din Ministerul de Finante si Ministerul Muncii, ca si cum Finantele realizasera veniturile in bugetul de stat, iar Ministerul Muncii eliminase munca la negru. De aceea, va cer ferm, celor doi ministri, sa nu repetati eroarea de sfidare a opiniei publice. Mi s-a parut penibil ca in aceste conditii demnitari ai statului isi doneaza integral salariul, iar cele doua ministere acorda stimulente pentru brava activitate de nerealizare a veniturilor si de inflorire a muncii la negru. E o atentionare pe care o fac catre toti membrii Cabinetului.
  • In ceea ce priveste economia, sunt optimist. Drumul este corect, trebuie sa continuam, dar trebuie sa ii facem pe romani sa inteleaga ca nu luam masuri impotriva lor, ci facem acum ce trebuie pentru ca in 2012, 2013 sa putem creste salariile si pensiile. Apelul meu la Guvern este la responsabilitate si actiune, chiar daca ea inseamna erodare. Atata timp cat nu veti explica ceea ce trebuie, daca ministrii nu vor explica de ce iau masuri de austeritate, nu aveti sanse sa va solidarizati populatia.
HotNews.ro a transmis LIVE TEXT ceremonia de depunere a juramantului de catre noii ministri.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















9202 vizualizari

  • +14 (28 voturi)    
    mda (Vineri, 3 septembrie 2010, 12:16)

    relu [anonim]

    Trec ai nostri, vin ai nostri,
    Noi ramanem tot ca prostii...
    • +8 (10 voturi)    
      Române (Vineri, 3 septembrie 2010, 12:49)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui relu

      Ar merge ca versuri la Prostește-te Române :)
      • +5 (9 voturi)    
        sau... (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:34)

        relu [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        mai bine la "Trei culori cunosc pe lume".

        Asta e din ciclul:
        "Din doua una, dati-mi voie: ori sa se revizuiasca, primesc! Dar sa nu se schimbe nimica; ori sa nu se revizuiasca, primesc! dar atunci sa se schimbe pe ici pe colo, si anume in punctele esentiale Din aceasta dilema nu puteti iesi Am zis!".

        Saracu' nenea Iancu, dac-ar sti el cata dreptate are si acum dupa mai bine de 150 de ani...
        • 0 (4 voturi)    
          Limba romana (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 0:39)

          profu' [anonim] i-a raspuns lui relu

          Basescu nu stie sa faca diferenta intre "a avea nevoie" si "a fi necesar". De austeritate nimeni nu are nevoie domnule Presedinte. Dumneavoastra aveti nevoie de saracie sau credeti ca poporul roman are nevoie de saracie ? Ca ar fi necesar, e altceva.
          • +4 (6 voturi)    
            E discutabil... (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 3:00)

            icflorescu [utilizator] i-a raspuns lui profu'

            Exprimarea a fost într-adevăr nefericit aleasă, însă are și omu' partea lui de dreptate. Probabil că a vrut să spună "ne trebuie", însă trebuie să recunoaștem și că "avem nevoie".

            Până nu ajungem la fundul sacului, marea majoritate a românilor nu-și vor da seama că trebuie să și muncească, și că statul nu este un tătic grijuliu care trebuie să aibă grijă să nu le lipsească lor nimic, indiferent de prezența sau absența chefului lor de muncă.

            Sper că va veni în curând momentul în care politicienii, indiferent de culoare (Băsescu, Ponta, Diaconescu, PDL, PNL, socialiști, nu contează) vor fi nevoiți să recunoască că nu mai au cum să dea pomeni și că nu mai avem de unde să ne împrumutăm.

            De-abia atunci cred că putem visa la o revenire.
            • +1 (1 vot)    
              despre munca, roman, si guvernare (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 7:44)

              Attila [anonim] i-a raspuns lui icflorescu

              Bine... ca veni vorba de munca.... ca sa trimiti romanul la munca intai trebuie sa-i creezi locuri de munca, pentru ca d-aia guvernezi o tara, nu doar sa disponibilizezi si sa-i trimiti in somaj. E de fapt un cerc vicios. Guvernantii trimit romaniil la munca si ii trag de urechi de ce nu muncesc in timp ce trimit zeci sau sute de mii de oameni in somaj. Ti se pare corect ? Sunt convins ca romanul e inca muncitor, si nu e chiar asa de puturos pe cat il vad guvernantii nostrii. Daca ai afla si parerea altora despre cum munceste romanul peste hotare vei ramane surprins. Romanul chiar munceste, oriunde in Europa, America, presteaza diferite munci, de la cules capsuni pana la joburi de profesor sau doctor, insa numai in Romania se intampla sa nu munceasca, asa-i ? Cum ramane insa cu cei care desi nu se spetesc cu munca ne conduc si in acelasi timp baga si mana pana la cot in sacul asta "fara fund". De ce fara fund ? Pentru ca de cand am ajuns datornici Bancii Mondiale, FMI-ului, si normal ca sacul nu mai are demult fund. Pe ei nu-i trimite nimeni la munca ?
              • 0 (0 voturi)    
                sarcina unui guvern (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 17:01)

                PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui Attila

                este să creeze locuri de muncă !
              • 0 (0 voturi)    
                despre oameni și mentalități (Luni, 6 septembrie 2010, 3:29)

                icflorescu [utilizator] i-a raspuns lui Attila

                Și totuși, crezi că Românii care pleacă în Europa sau America primesc de lucru acolo de la guvern?

                Care să fie oare diferența între cei ce lucrează afară și cei ce NU LUCREAZĂ aici? Păi, primii fac ceva, caută, întreabă, mai învață o limbă străină... Cei din urmă doar se plâng.
            • 0 (0 voturi)    
              Din nou indemnul la munca? (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 9:47)

              garabetian1 [anonim] i-a raspuns lui icflorescu

              Da noi vrem sa muncim,cine a zis ca nu? Dar unde, ca in tara nu prea mai avem unde,nu noi suntem de vina!!!

              Dupa ce au distrus totul ce am facut pe vremea impuscatului....,da cu acea industrie si agriculura neperformanta prin 1988 parca ne scapase de datorii.

              Ei nu aveau decat sa le modernizeze si sa le faca performante,nu sa le vanda la fier vechi,sa le inchida si sa le vanda la pret de nimic.In afara de a distruge ce noi am facut alta ocupatie nu au avut.

              Iar cu bani pe care si iau insusit ce au facut?.Pai cam nimic in afara de asi face viata un paradis, pentru ei,iar bani miliardarilor si milionarilor zac prin banci straine.

              Normal ca a ajuns un popor de asistati sociali,ce sa faca nea vasile daca i sa luat acel strung vechi si i sa vandut la fier vechi.De ce nu i sa adus altul in loc fie el chiar si unul C.N.C,invata el sa lucreze cu el.

              Iar agricultura a fost in general semi automatizata,ici colo irigata,productie chiar daca de multe ori era umflata in cifre, facea destul export.
              • 0 (0 voturi)    
                Atitudine pasivă!!! (Luni, 6 septembrie 2010, 3:23)

                icflorescu [utilizator] i-a raspuns lui garabetian1

                Atitudine pasivă generalizată, asta e problema. În mod paradoxal, există foarte mulți oameni care se plâng că ar vrea să muncească și n-au unde, și exista și oameni care spun că ar vrea să le dea altora de lucru dar n-au cui.

                Asta nu înseamnă oare că nea Vasile căruia "i s-a luat strungul" așteaptă să-l ducă cineva de mânuță, eventual guvernul, sau polițistul satului, să-i arate cam pe unde s-ar găsi de lucru?! Sau nu cumva înseamnă că nea Vasile ăsta consideră alte feluri de muncă a fi sub demnitatea lui profesională? Sau că se așteaptă ca statul să vină să-i spună, "bai nea Vasile, nu mai e nevoie de strungari, învață și tu să sapi sau să cosești"?...

                "Da' noi vrem să muncim, dar unde?!" Hm, asta îmi aduce aminte, într-un fel, de balada "Miorița".

                Da, au fost furate multe, au fost distruse multe... dar de văzut înapoi n-o să le mai vedem, stai liniștit.

                Și nu, statul nu va crea locuri de muncă, pentru că nu ăsta este rolul lui, nicăieri în lumea capitalistă, iar cea comunistă aparține trecutului.
                Rolul statului ar putea fi, cel mult, acela de a STIMULA crearea de locuri de muncă. Și din păcate nu se achită de rolul ăsta.
      • +5 (7 voturi)    
        nu ! (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:53)

        D [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

        ar fi mai bine :"prosteste-l pe romanul ce doarme somn de moarte"
        • -1 (1 vot)    
          Pic si Poc (Boc) (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 8:22)

          Boc-agiu [anonim] i-a raspuns lui D

          Astia l-au remaniat pe Lolec si l-au pus pe Bolec. Anca Boagiu ministru ? Ce stie tanti aia sa faca in afara sa suga seva tarii precum fac (si au facut) si ceilalti ? Locul ei era la cratita la facut sarmale , nu la condus un ministerul.
    • +5 (13 voturi)    
      Pai inca un an, ca apoi pierd alegerile si dispar (Vineri, 3 septembrie 2010, 15:19)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui relu

      Pt totdeauna, ca PNTCD-UL.
  • +3 (31 voturi)    
    austeritatea lui peste (Vineri, 3 septembrie 2010, 12:33)

    pepe [anonim]

    asta nu poate uita ca nu i-a iesit manevra cu pensionarii si insista! mai bine si-ar chema maimuta de la Bruxeless, ar fi o economie pentru tara
    • +5 (9 voturi)    
      Cu al de Ion Ariton? (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:52)

      andreiutz [utilizator] i-a raspuns lui pepe

      Noi tre sa induram criza cat voi va infruptati din bugetele tarii?! Huooo!
  • -2 (24 voturi)    
    OMG (Vineri, 3 septembrie 2010, 12:40)

    Vlad [anonim]

    Aceiasi Marie cu alta palarie
    "in ceea ce priveste economia, sunt optimist. Drumul este corect, trebuie sa continuam, dar trebuie sa ii facem pe romani sa inteleaga ca nu luam masuri impotriva lor, ci facem acum ce trebuie pentru ca in 2012, 2013 sa putem creste salariile si pensiile" - nu stiu cum mao pot crede oamenii asemenea baliverne, LOL, auzi cresteri salariale, acum cateva zile auzeam niste declaratii cum ca in 2011 vor fi marite salariile si pensiile. Niste demagogi .....incompetenti. Cea mai penibila clasa politica din 89 pana acum se acopera de penibil cu fiecare ocazie, nu's in stare sa aplice niste masuri dure de reforma, dau din colt in colt ......, acolitii lor de imbogatesc iar prostimea sufera. Sa urmarim un pic averile lor cum sporesc de la mandat la mandat si putem trage din asta multe concluzii. Din pacate romanul este prea naiv si se vinde pe o rude de salam ......... de toata jena atat marele nostru conducator cat si "onorabilul" guvern
    • +4 (8 voturi)    
      toti fura (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:54)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad

      problema e ca in an de criza primesc si injuraturi.
      daca crezi ca un partid fura mai putin decat altul te inseli.
      si cu asta nu vreau sa le tin apararea.
      dar ma uit ca de austeritate au nevoie toti din europa - sau aproape. de aia, daca ai fii injurat clasa politica si ai fii aratat ca polonezii (de ex.) pot, atunci nu primeai atatea minusuri.
  • +1 (25 voturi)    
    Nu e haios omul? (Vineri, 3 septembrie 2010, 12:44)

    Gigi [anonim]

    "Guvern care, in ciuda dificultatilor, reuseste sa tracteze Romania din criza economica spre crestere economica."

    Uite dom'le cum creste economia pe langa noi si nu ne dam seama....

    Si imi place ca la final o baga p'aia cu ... "in 2012 vom mari pensiile si salariile ca e an electoral, ce mama naibii!"

    El crede in continuare ca rezultatul austeritatii este "cresterea economica" in ciuda faptului ca toti economistii mai seriosi i-au spus invers.

    Si multe, multe alte bazaconii debiteaza... vestea proasta e ca pana in 2014 nu vom scapa de el.

    Mai mult ma distreaza ca indivizii astia se dau de "dreapta" in timp ce vin cu masuri de genul introducerii pensiei minime garantate si reducerii pensiei elitei intelectuale fosta bugetara (magistrati, ofiteri, aviatori etc). De asemenea impozitarea suplimentara a PFA, DDA si impozitul forfetar au fost masuri clar "de dreapta". Si ne mai asteapta o carca de alte masuri "de dreapta" in 2011:

    http://capital.ro/articol/o-noua-crestere-a-taxelor-varianta-de-lucru-in-2011-138570.html
  • 0 (28 voturi)    
    solidaritate??? retardatilor ! (Vineri, 3 septembrie 2010, 12:45)

    Bogdan [anonim]

    Pai cum vrei sa demonstrezi tu solidaritate cand dai salarii in sectorul public de 400-500 de lei retardatilor !?!? Vi se pare in continuare ca sunt bugetarii favorizati?? O sa ramana in sistemul bugetar numai gospodinele si frustratii care nu-si gasesc de lucru in alta parte!! Asa sa faceti voi reforma statului
    P.S.
    Lui Nuti de ce nu-i spui de salariile astronomice pe care le da la Turism, mai latino lover??
    • +4 (6 voturi)    
      ai luat minusuri (Vineri, 3 septembrie 2010, 14:07)

      vasile69 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      pentru ca nu ai facut distictie intre diferitele categorii de bugetari.
      ex: lumea crede ca prin primarii erau doar gospodine si frustrati si inainte de taierea salariala.
      in medicina, orice ai spune - si nu neg ca nu se da/ia spaga, evident - mai exista si oameni care-i fac treaba ca altfel ai fii avut alta rata de decese intraspitalicesti. sau la CFR, unde daca se bagau bani in infrastructura era chiar rezonabil.
  • +6 (16 voturi)    
    13.000 (Vineri, 3 septembrie 2010, 12:48)

    Sandu [anonim]

    Oamenilor, 13.000 s-a dat salariu la M. Dezvoltarii !!!!!!!!!!!!!!! De ce UDREA nu e demisa ???? Pt. are sustinerea lui Base' ghinion pt ceilalti. Multumiri celor care au votata PDL - sa va fie de cap ca nu v-ati invatat minte data trecuta !!!!
  • -1 (25 voturi)    
    Oricum, tot mai bine decit cu PSD-ul (Vineri, 3 septembrie 2010, 12:48)

    anonim [anonim]

    sau cu curva de PNL. Mult mai bine.
    Cind erau bani in 2007 - 2008 s-au angajat 250.000 de bugetari (PNL la guv), nici un leu in Autostrazi (PNL la guv) , s-au vindut BCR si Petrom iar banii s-au dus la salarii si multe altele. Acum ce sa facem ? sa platim 80% impozit pentru ca unii au fost cretini ? sau sa ii dam afara si sa se duca acolo unde le este locul si anume la munca ? Vai si amar de noi sa vina PSD-ul, cred ca vom emigra cu milioanele , cu ca pina acum doar citiva.
    • -1 (17 voturi)    
      Re: (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:28)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui anonim

      si dc d-l basescu impreuna cu faimosul guvern nu au restructurat aparatul bugetar asa cum trebuia sa faca .... ??? lasa demagogia mic activist portocaliu
    • 0 (16 voturi)    
      eu zic (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:36)

      Araya [anonim] i-a raspuns lui anonim

      sa mai iesi pe strada din beci de unde postezi si sa vezi ce "bine" e
    • +2 (6 voturi)    
      eroare (Vineri, 3 septembrie 2010, 17:33)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Pai, pleaca deja cu miile, tinerii mai ales.
  • +2 (16 voturi)    
    cum dracu'? (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:05)

    cici [anonim]

    Tatal europarlamentarei Elena da cu oistea in gard: daca ministrii au fcut ce trebe, da ce ii schimbi, bulibaseo?
  • +13 (17 voturi)    
    Concluzia: (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:11)

    bigbrother [utilizator]

    Doi romani stateau la o cafea. Unul zice:

    - Trecut de cacat am avut, prezent de cacat avem, bine ca nu avem nici un viitor...
  • +9 (9 voturi)    
    Daca nu se fac reformele reale pe care le asteptam (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:13)

    Sile [anonim]

    Anul asta o sa fie lung de de f'o spe ani.O zi buna!
  • +11 (17 voturi)    
    nu avem nevoie de explicatii (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:17)

    nouvelobs [anonim]

    de SOLUTII dle presedinte.

    daca vreti sa explciati ceva..aveti purtator de cuvant, departament de comunicare profesionist.
    ceea ce lipseste sunt solutiile solide, clare. oug 58 este un excelent contraexemplu. se arunca cu ordonante idioate care nu fac decat sa mareasca dezordinea. vorbiti de simplificari, mai ales dl boc, si pe teren avem exact contrariul. "atacati" un segment de privilegiati si loviti numai pe cei in regula si onesti. aceastea toate imi par de o incredibila lejeritate, superficialitate. "specialistu"l vladescu de N-spe mii de ori pe la ministerul finantelor...nu a reusit sa reformeze un "birou" darmite finantele. consulta cifrele ca un contipist oarecare "cu zecimale" s-i dadeau 0.03 crestere. super tareee. avea proiecte in sertare dar ..nu le vedea nimeni. era vizibil la tvcu explicatii contradictorii. sa ne lasati cu explicatiile..
  • +8 (16 voturi)    
    Ha Ha Ha (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:18)

    Marian [anonim]

    Nu aveam nici un fel de dubiu ca masurile de austeritate vor continua si in 2011 si in 2012 si tot asa... o tara care nu reuseste sa-si plateasca pensionarii si bugetarii este o tara falimentara.
    • +5 (5 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 3:04)

      icflorescu [utilizator] i-a raspuns lui Marian

      ...la fel și o țară care ține cu tot dinadinsul să plătească milioane de pensionari și de bugetari în condițiile în care nimeni nu prea mai vrea să muncească...
  • +3 (13 voturi)    
    ramanem cu speranta (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:22)

    catalin060666 [anonim]

    sper sa-l ia cat mai repede dracu si sa ne lase in pace pana cand nu ne aduce mai rau ca in Haiti sau Congo.
  • +4 (8 voturi)    
    de cand sa inceapa numaratoarea ? (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:22)

    cititor hotnews [anonim]

    Dupa expirarea mandatului ?
  • +7 (17 voturi)    
    dute sa nu mai auzim de tine (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:34)

    GRIG [anonim]

    iar ne prostesti , parca iesisem din criza, acum ne ceri inca un an de austeritate ?
  • 0 (14 voturi)    
    final pt pdl (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:40)

    dumil [utilizator]

    cred ca de data asta PDL-ul si-a semnat certificatul de deces.
    Am tot sperat ca poate de data asta vor pune niste oameni mai competenti si mai putin afiliati politic. La fel ca si in celelalte partide baronii au castig de cauza intotdeauna.
    Nu inteleg de ca l-au demis pe ministrul agriculturii cat si pe Vladescu, mister total.
    Nu pot sa spun decat ca sunt complet dezamagit ...
    O singura sperenta mai am, sa se faca in urmatorul an acea restructurare in sistemul bugetar macar de 100.000 de posturi....in rest spor la capusat in continuare domnilor!
    • +6 (20 voturi)    
      ne prosteste si ne invarajbeste (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:46)

      catalin060666 [anonim] i-a raspuns lui dumil

      nu din cauza celor 100000-200000-400000 de bugetari de care se tot aminteste suntem in rahat..poate sa dea afara 1000000 din bugetari si tot nu va fii bine daca nu renunta la FURACIUNI DIN BANI PUBLICI.....
      • +3 (5 voturi)    
        furaciuni din banii publici (Vineri, 3 septembrie 2010, 17:55)

        bula [anonim] i-a raspuns lui catalin060666

        A. din buget 3% se duc la UE - nu e furaciune aici B. 80% din buget se duc pe "social" - aici e furaciune: 24% din dosarele de invaliditate sunt FALSE, 25% din dosarele de ajutor social sunt FALSE, totalul pacientilor de la medicii de familie ajung la 24 de milioane, 50% din concediile medicale sunt false. In rest nu functionarii publici pot fura de aici. C. din cei 17% ramasi se face furaciune. Ce nu se spune este ca furaciunea e mult mai mare la nivel local (drumuri ce nu s-au facut, scoli goale - vezi pe porcisme.ro unde 99% din porcisme sunt locale). Iar la nivel local, la numar de primarii, PSD si PNL conduc cu 63%. Si nici asta nu se prea spune pe sticla. PS. intr-o comuna de 3000 de loc de langa Bucuresti exista un ofiter al starii civile. Intr-un a oficiat 13 casatorii, a inscris 14 nasteri si 15 decese. A mai eliberat 120 de certificate. A pontat 2200 de ore de munca, a primit 1800 lunar salariu. Asta DA, furaciune si sunt cam 3000 de comune in RO.
  • +1 (15 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:46)

    [anonim]

  • 0 (14 voturi)    
    Avem nevoie neaparat? (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:49)

    Mihai [anonim]

    De inca un an de austeritate? Pentru ce? Ca sa ne simtim bine?Sa mai poata fura la adapostul austeritatii? Sa mai dam contracte clientelei politice care va finanta urmatoarea campanie electorala a pdl. Presedintele asta isi bate joc de noi, oare cat a baut inainte de discurs, nu mai cred o vorba din ce spune.
    Un guvern de doi bani, parca am fi la circ.
  • 0 (14 voturi)    
    masuri populiste???? (Vineri, 3 septembrie 2010, 13:56)

    watcher [anonim]

    Acum 1 an si 10 luni, va mai amintiti?


    Traian Basescu a decis sa promulge legea gratie careia salariile profesorilor cresc cu 50%. A facut acest gest, desi Guvernul s-a impotrivit vehement masurii. Presedintele a considerat insa indicata majorarea salariala.


    Ce declara chioru: "Ideea ca nu sunt bani nu este o realitate, bugetul poate fi asezat pe prioritati. Daca vrei sa asiguri resurse pentru profesori sau nu. Bani exista si toate analizele probeaza acest lucru", a mai adaugat seful statului.


    Ce spunea atunci tariceanu: "Atunci când se anunţă vremea rea, când vine iarna, când vine viscolul, e normal să-ţi pui peste haina care o ai poate un palton, o căciulă, nu să îţi scoţi şi haina şi să ieşi în faţa viscolului în cămaşă. Cam asta rezultă din ce am face noi dacă am aplica această lege a salarizării cu 50% în acest moment, în acest context economic extrem de dificil”, sau
    " Toţi trebuie să înţeleagă că o astfel de măsură este catastrofală pentru economia românească, lucru agravat de uriaşa criză financiară mondială care ar putea afecta economia României” a rezumat Tăriceanu situaţia.
    • +1 (9 voturi)    
      Stai linistti ... (Vineri, 3 septembrie 2010, 14:32)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui watcher

      ... or sa ti-o serveasca pe aia cu "Tariceanu a marit pensiile". Trecand peste faptul ca pensiile au fost marite in 2007 (an neelectoral si cu bugetul de pensii excedentar, crestere economica etc.) se vor face ca nici nu stiu ca mare parte din deficitul actual al bugetului de pensii se datoreaza acumularii de datorii de la companiile de stat (administrate de oameni numiti politic de PD) si pensiei minime obligatorii (introdusa tot de PD in 2009).
    • +1 (1 vot)    
      LUI WATCHER (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 23:25)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui watcher

      Guvernul PNLa propus marirea, apoi guvernul PNL s-a opus maririi LA TELEVIZOR si apoi, toti, absolut toti (100%) PNL-isti au votat PENTRU marire. Cum se cheama asta? Corectitudine sau MINCIUNA si IPOCRIZIE ?
  • +7 (17 voturi)    
    rusine! (Vineri, 3 septembrie 2010, 14:40)

    contele_de_saint_simon [utilizator]

    Ar trebui sa toti romanii sa mearga la televiziunea publica sau altundeva si sa-i transmita toti acestui impostor care a condus Romania timp de 6 ani deja: "Sa-ti fie rusine, Traian Basescu!".

    Prea putin ar fi ca omul asta sa fie expulzat din Romania. Revolta mea vine nu din cauza lipsei de competenta EVIDENTA pe care presedintele, premierul si ministrii PD-L au dovedit-o pana acum in administrarea perioadei de criza financiara. Ca o paranteza, intr-o corporatie, sa spunem asemenea celei in care lucrez eu, oamenii astia ar fi UNDER-PERFORMERS la orice evaluare indiferent de criteriile de evaluare.

    Revolta mea vine din morala absolut DEGRADANTA a acestui om care a distrus ROMANUL cu identitatea sa si CONSTIINTA si-asa debila a romanului post-revolutie.

    Traian Basescu A MINTIT din 2008 incoace intr-o maniera care sfideaza orice limita. Oricata coruptie ar fi fost inainte, oricat populism ar fi fost inainte, NIMIC nu se compara cu MINCIUNA acestui om. Cu ipocrizia sa, cu comportamentul sau TIPIC pentru un parvenit, un om de talie mica care poarta o palarie mult prea mare.

    Probabil ca si o jurnalista neavenita precum dna Pora ar inventaria fara drept de apel toate minciunile, omisiunile, inadvertentele acestui Traina Basescu.

    Circusmtante atenuante? Nicidecum. Pedeapsa? O gluma.

    Rusine... Nu altii sunt de vina pentru ca suntem condusi de viermii actuali, noi suntem de vina pentru ca simulam starea de cadavru. Astfel, ne mananca de vii. Iar noi stam... Unii ii si votam... Altii ne revoltam... Pana cand vom disparea...
    • +2 (14 voturi)    
      nu poate sa-i fie (Vineri, 3 septembrie 2010, 15:06)

      Kapo [utilizator] i-a raspuns lui contele_de_saint_simon

      Nu poate avea rusine un om fara bun simt, cum s-a dovedit in ascesti ani! Si refuz sa accept masuri de austeritate la propunerea unui presedinte care in prag de alegeri nu vedea criza economica decat peste ocean, nu si la granitele Romaniei. Individul asta vede lucrurile exacta asa cum le priveste, chioras!
      • +1 (9 voturi)    
        Le vede ... (Vineri, 3 septembrie 2010, 15:43)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui Kapo

        ... fix cum ii convine, lui si gastii sale!
      • 0 (10 voturi)    
        sa plece! (Vineri, 3 septembrie 2010, 16:41)

        contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui Kapo

        Atunci sa plece, dle! Sa plece chioras unde vrea. Probabil ca ar ramane cu o imagine decenta in istorie daca ar demisiona acum, decat daca va continua inspre ciuda romanilor.

        Oare daca romanii ar protesta la portile Cotroceniului, ar ceda? Oare nu ar trebui sa demaram un asemenea protest din mediul virtual in cel al realitatii?

        Oare Serviciile deja cerceteaza IP-ul PC-ului de unde tastez? //(editat de HotNews.ro)
  • -3 (3 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 3 septembrie 2010, 15:11)

    kronk [anonim]

    De ce pe ministrul de externe nu l-au remaiat ca de remaniere nici vorba.Ne face tot felul de mizerii ca sa nu primim noi pasapoarte in occident desi avem toate drepturile ca romani.Sau mai bine ar fi sa ni se retraga cetatenia pe GRATIS.Asa ca sa scapam de jegul din rominica.
  • +4 (6 voturi)    
    un an? (Vineri, 3 septembrie 2010, 15:13)

    cet23 [anonim]

    Inca un an de austeritate? Ce optimist presedinte avem! :)))
  • +1 (3 voturi)    
    tara de oameni nenorociti (Vineri, 3 septembrie 2010, 15:51)

    tara de putori [anonim]

    nici de luna asta nu au taiat stimulentele la ANAF,oameni lacomi ,nenorociti si puturosi,si-au dat lor stimulente din cutia milei,nu-s in stare sa produca nimic,zac degeaba prin birouri la Anaf,
  • 0 (6 voturi)    
    Hai sa va spun (Vineri, 3 septembrie 2010, 17:21)

    zack [anonim]

    ce se va intampla la Finante: spagile se vor tripla, incasarile la buget se vor injumatati, iar basescu va plange in fiecare dimineata ca l-a dat afara pe Vladescu.Pariaza cineva cu mine, daca are alt scenariu?
  • +1 (11 voturi)    
    Auzi la el! (Vineri, 3 septembrie 2010, 17:27)

    prima doamna [anonim]

    mai fratilor cat il masi suportam pe individul asta?! cum adica, el continua sa faca apel la romani?! cu ce drept?? sa faca apel la neamul lui care nu e in niciun caz poporul roman! ce tupeist! cica sa mai contyribuim un an la prosperitateaw lui... vai de capul lui! sper sa il va d mai repede fugarit in piata publica de cetatenii dezlantuiti, de romanii treziti din somn! la fel pe toti cei din gasca lui de hoti! doamne, ma rog la tine sa ne scapi de nemernicii astia cat mai rapid s mai spectaculos psibil! ne-au furat veniturile, si-au pus hotii in posturi cheie, sia-u facut averi fabuloase... au distrus institutiile statului create si puse pem picioare atta de greu in decurdul multor ani de romani adevarati.(editat de HotNews.ro)
    • +1 (1 vot)    
      al cui discurs l-ai citit? (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 12:12)

      curios [anonim] i-a raspuns lui prima doamna

      A vorbit Basescu, nu Voiculescu, Patriciu, Vantu, Nastase, Tiriac, Dipo etc. Asta cand e vorba de averi fabuloase DOCUMENTATE nu zvonite. Iar cand vorbesti de instituiile statului vorbesti de justitie? sau de politie? puse pe picioare de romanii adevarati (Iliescu, Nastase, Nica, ...)?? Eu cred ca te superi ca ti-a spus in fatza Basescu ca s-a terminat SACUL CU POMENI! cum se numeste cel ce traieste din pomeni? cumva POMANAGIU?
  • +1 (11 voturi)    
    Nenea basescu ! (Vineri, 3 septembrie 2010, 17:58)

    stafia-bunicului-mogulilor-extrem-comunisti [anonim]

    am o nedumerire , pana mai ieri dumneata ne spuneai frumos, frumos ,, despre taieri'' , acum ii pui ce cei din jurul tau sa-ti prezinte planul salvator pt tara ? Pe langa TAIERI , mai ai ceva in tolba de masuri au ba ? Nu de alta dar atunci sa stim si noi ca oricine poate sa conduca aceasta tara .
  • +3 (9 voturi)    
    Mincinos notoriu! (Vineri, 3 septembrie 2010, 18:06)

    Rody [anonim]

    Parca , in campania electorala, in iarna, Baselu se batea cu pumnii in piept ca iesim din criza ca sa-l voteze fraierii !
    • +1 (1 vot)    
      daca stii sa citesti (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 12:15)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Rody

      si altceva decat fituica de la partid, citeste datele economice. AU IESIT din criza: industria, transporturile, EXPORTURILE. Au ramas constrcutiile (trebuie sa-ti explic de ce?), agricultura unde 90% este la negru! Comertul in detaliu nu a iesit din criza, dar cred ca vanzazile le negru au crescut in comert.
  • -3 (3 voturi)    
    Stimulentele (Vineri, 3 septembrie 2010, 19:55)

    Barengoo [anonim]

    Stimulentele au fost ca si salariile, reduse cu 25%. Deci, nu au fost oamenii penibili.
  • +1 (1 vot)    
    Iarasi despre stimulente (Vineri, 3 septembrie 2010, 20:07)

    Barengott [anonim]

    Plus ca la sfarsitul lui 2008 stimulentele erau de 3 salarii, acum e 1,5. Deci, austeritate exista mai mult ca in alte parti.
    Mai bine s-ar preocupa sa faca naiba reduceri de personal, nu taieri de venituri.
    Daca tai veniturile din salarii, ramai cu incompetentii in sistem, adica cei pentru care si salariu luat e mare, nemaivorbind de stimulente. Cei pregatiti vor pleca in alta parte.
    Daca dai afara oamenii cei mai slabi pregatiti profesional, ramai cu salariati mai bine platiti.
    Apoi, cum s-ar simti un angajat de la Finante caruia ii reduci venitul pentru ca apoi sa afle ca primarul X a angajat Y angajati?
  • -3 (7 voturi)    
    Cand spuneam unele din cele afirmate de Dl Basescu (Vineri, 3 septembrie 2010, 21:12)

    lili [anonim]

    Mi se spunea ca sunt postac PSD sau PNL si mi se invoca mereu guvernarea PSD si PNL si Dl Antonescu si Dl Iliescu si alte bazaconii aiuriste..... Ce spune Dl Basescu acum despre penibilul situatiilor unor ministere, ce parere au sustinatorii de PDL ???!!!! Cred ei in critica facuta de Dl Basescu sau nu ??!!! Cat priveste declaratiile Dlui Basescu, Dumnealui vede cum vrea situatia din Romania, criza fiind datorata chipurile politicilor populiste din anii 2004-2008, cand Dl Basescu era Presedintele Romaniei si ba se lauda cu cresterea pensiilor in 2007 ba il critica pe Tariceanu ca nu vrea sa creasca salariile profesorilor cu 50%(!!!!!) in 2008, sustinand sus si tare ca Romania are bani, cu toata opozitia lui Tariceanu ca masura nu este sustenabila !!! Norocul nostru si ghinionul Dlui Basescu este ca nu uitam acele momente si stim bine sa apreciem de-acum zicerile la fel de populiste ale Dlui Basescu..... Politica damboviteana are ea neregulile ei, dar romanii le-au cam prins deja.... Nici chiar Dl Basescu nu mai reuseste sa ne pacaleasca..... Asta inca nu vrea sa accepte Dl Basescu.....
  • -4 (6 voturi)    
    Basescu (Vineri, 3 septembrie 2010, 21:38)

    nety [anonim]

    Inversunarea cu care dl presedinte vrea cu orice pret sa faca rau cat mai multor romani ma face sa cred ce spune Vadim: omul e bolnav cu capul. A indraznit Vladescu sa dea stimulente finantistilor, l-a remaniat Basescu. Finantisti care fara stimulente si cu -25% ar lua net 580 lei, iau cu stimulente 1200 lei!!!!. Numai un individ nebun poate spune ca asta e mult pentru persoane puse sa controleze contribuabilii si sa aduca bani la buget. Dar lui ce-i pasa? Cat o fi luat pe flota, cat de la firmele familiei care fac tranzactii cu arme, cat din tranzactii proprii cu terenuri, cat de la ... samd. Scopul lui este sa se sufere cat mai multi romani. Unde mai pui ca stimulentele finantistilor sunt procent din sumele atrase suplimentar la buget de catre finantisti!!!!!!
  • -1 (9 voturi)    
    Rusine, Traian Basescu ! (Vineri, 3 septembrie 2010, 21:38)

    dinu paturiciu [anonim]

    este timpul potrivit pt facutul bagajelor . La carma celui mai inalt prag al puterii in tara, din 2004 pana astazi nu a impresionat decat prin promisiuni si VORBE , VORBE , VORBE. NU se mai poate trai inca 5 ani din GARGARA IEFTINA !
  • -2 (8 voturi)    
    Ne-am saturat de VORBE . GO HOME PLEASE ! (Vineri, 3 septembrie 2010, 22:06)

    Chiorul suprem [anonim]

    Este de neconceput ce se petrece la noi, o tara intreaga sta supusa si inerta din 2004 , ascultand elucubratiile unui om care nu a produs decat VORBE si INTRIGI pornind DIHONIA intre anumite categorii sociale. Am indurat destul, nu se mai suporta situatia actuala !
  • -1 (9 voturi)    
    SA plece TICALOSUL (Vineri, 3 septembrie 2010, 23:13)

    Cody [anonim]

    Ne-am saturat de acest ticalos din fruntea tarii , acest impostor care a manipulat si mintit acest popor ,pe care acum il uraste-nu mai are nevoie de votul nostru...ei,bine ,nici noi nu mai avem nevoie de el.M-am saturat sa aud de austeritate si de solidaritate atata timp ,cat, el, Zeus ,gireaza un guvern incompetent si corupt.El nu reprezinta altceva decat NASUL acestei MAFII care a ingenuncheat acest popor .SA PLECE acest ticalos ,tradator de tara si sa ia cu el si pe toti boculetii slugarnici, pe toti acolitii lui care ne praduiesc tara si ne fura demnitatea.
    • +1 (1 vot)    
      era totul perfect in 2004? (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 12:16)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Cody

      sau in 2008? curgea lapte si miere? cadeau carnati din cer? poate la voi la partid!
  • -1 (7 voturi)    
    rompan@yahoo.com (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 0:15)

    Hood [anonim]

    acest presedinte este dus rau cu pluta.cat de prost sa fii sa mai crezi un cuvant din ce spune
  • -2 (6 voturi)    
    Minciuni de hotz ordinar (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 3:41)

    Inchizitorul [anonim]

    Azi e randul vaporeanului:
    Marinarule infect, chiar nu te-ai saturat? Nu ai destui bani in cont si destule case pe Coasta de Azur? AAAA nu ai scapare, esti in ghearele securistilor? Pai nu stiai ca in mafie intri dar...nu iesi decat cu picioarele inainte?
    Macar nu mai indruga minciuni. Sunt destui romani care stiu ce inseamna pe bune sanatate, economie, industrie, agricultura, pensii, infrastructura. Romania nu e mai prejos fata de alte tari, are potential turistic, potential economic si aici ma refer la investitii straine care nu apar datorita birocratiei, shpagii...la varf si taxelor nenumarate si debile de multe ori. Are potential agricol urias dar iarasi, interese, interese.
    Trebuie putina treaba pe la infrastructura, putina treaba la servicii, de-debilizat sistemul de invatamant.

    La final intreb: Nu te mustra constiinta la cati oameni o sa omori datorita austeritatii tale? Nu-ti dai seama ce alimentatie o sa aiba romanii, ce frig o sa indure iarna, cati or sa moara prin spitale in conditii mizere?

    Si voi romani cat mai asteptati pana sa iesiti in strada? Dati hashul marinarului, manikinului si pudrei. E care pe care, nu vedeti? Ei sau voi.

    Gud Luck, poate o sa traiti bine candva ca de n-ar mai fi fost nu s-ar mai fi povestit.
    • +1 (1 vot)    
      ce-ar fi sa citesti (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 12:24)

      bula [anonim] i-a raspuns lui Inchizitorul

      cum se munceste in Germania? dupa care o sa vezi cam ce bube avem in RO! Si inteleg ca Ponta are in buzunar vreo 3 miliarde de euro ANUAL cat e deficitul la pensii. Inchizitorule, s-a golit sacul cu pomeni si nu se mai poate umple. Asa ca ce-ai avut de pomana pana acum, vei plati: si caldura si bilet de tren si de metrou si de tramvai si ilumionat public si sanatate si educatie si pensii. A facut Basescu 5,5 milioane de pensionari la 3,5 milioane de salariati? A facut Basescu 25% pensii FALSE de invaliditate, sau 24% dosare FALSE de ajutor social sau 50% concedii medicale FALSE? A inscris Basescu pe listele medicilor de familie 25 de milioane de pacienti? A declarat Basescu suprafata agricola cu 10% mai mult decat toata suprafata tarii? I-a pus Basescu pe 5000 de fermieri din jud.Iasi sa declare 136 000 de vaci fictive? Furam, sterpelim, chiulim, mintim si vrem "sa ni se dea". Vrem pomana dar ne e rusine sa o recunoastem. Sper sa nu contesti cifrele de mai sus, caci sunt OFICIALE.
      • 0 (0 voturi)    
        Nu te grabi (Duminică, 5 septembrie 2010, 4:37)

        Inchizitorul [anonim] i-a raspuns lui bula

        Stai linistit ca nu contest nimic, stiu ce e aia munca, mai serios ca-n Germania chiar, am si anticipat momentele astea de aceea ma pot mandri ca am parasit tara cu ceva timp in urma si nu din lipsa de bani. De ce? Pt ca nu vreau sa-mi irosesc viatza.

        PS: Provin din familie saraca si n-am avut nimic de pomana pana acum crede-ma. Pe langa ingineria pe care o practic cu suscces in afara si sunt si apreciat mai pot practica daca e nevoie o duzina de alte meserii, chiar si munca necalificata.
  • +2 (2 voturi)    
    uf... (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 4:37)

    Rad [anonim]

    am avut oroarea sa citesc TOATE comentariile. Cu exceptia citorva, toate celelalte sunt de groaza. Cu asa oameni, asa viitor. Presedintele n-are nici o vina. Ce va puneti oameni buni sperante intr-un om? N-a murit Ceausescu impuscat de Ilici? Puneti-va sperante in munca voastra. Si daca va calca cineva pe bec, protestati ca va fura munca voastra cistigata cinstit. Luati-l de git si cu el la duba. daca judecatorii isi bat joc, protestati. O sa se teama de voi. Asa toti isi fura caciula. Daca toata lumea fura, ce rost are sa protestezi?
  • -1 (1 vot)    
    Un an? (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 9:03)

    Mike1410 [utilizator]

    Pai alegerile parlamentare vor avea loc peste doi ani, iar cele prezidentiale peste 4 ani, asa ca cred ca ne mai asteapta vreo 4 ani de austeritate, cat Basescu, acest antichrist modern, va mai stapani tara asta.
  • -1 (1 vot)    
    REMANIEREA GUVERNAMENTALA (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 15:55)

    COSTINIUC MARGARETA ROLANDA [anonim]

    am o curiozitate si-au platit demnitarii datoriile enorme pe care le au (de ex. t.v.a)si mi se pare incorect sa platim toti la fel. una este sa retii dintr-un venit de 10.000 de lei si alta din unul de 3.000. sau 1000...din cauza cui s-a creat golul acesta financiar? cine nu a vegheat la bunul mers ? eu? cu siguranta nu ! ci aceia ce vin sa doarma in parlament, sau nu vin decat din joi in pasti, pe bani multi, diurne, hoteluri si masini de lux. daca nu am dreptate, scuzele mele. nu sant dispusa sa platesc eu ceea ce au furat sau nu au platit altii. aceia trebuiesc nu doar remaniati, ci trasi la raspundere ! a verificat cineva pe ce bani si-au facut acele averi?simulacrul asta de remaniere vrea sa evite o motiune de cenzura care prevede caderea guvernului. remanierea s-a facut pe principiul "pleaca-ai nostri, vin ai nostri". prea aveti impresia ca santem toti tampiti si va asigur ca n u este deloc asa. ca ati saracit oamenii pana-ntratat incat sa se simta umili si neputinciosi, de acord, dar nu suntem tampiti !
    • +1 (1 vot)    
      LUI MARGARETA ROLANDA (Sâmbătă, 4 septembrie 2010, 23:59)

      carat [utilizator] i-a raspuns lui COSTINIUC MARGARETA ROLANDA

      Din pacate, se pare ca sunt multi tampiti, tampiti cu lustru ! Atata doar ca idiotenia nu doare iar tampitul se crede buricul pamantului si desteptul desteptilor ! Acum ce-i drept, oamenii destepti sunt o minoritate in orice colt al lumii. Diferenta intre tarile civilizate si cele *bananiere* (din categoria carora facem si noi parte, chiar daca la noi nu cresc banane, dar cresc pere malaiete ) consta in faptul ca majoritatea oamenilor din tarile bogate isi recunosc valorile si le urmeaza pe cand in celelalte (si mai cu seama in Romanica) valorile sunt desfiintate. Noi am recunoscut un om valoros ori dupa ce a murit (ex. Coposu), ori dupa ce a devenit celebru intr-o tara straina (ex. Cioran, Eliade, Brancusi, Coanda, Eugen Ionescu etc.). Dupa parerea romanilor, in Romania nu mai exista nici un om care sa merite a fi apreciat (exceptie mafiotii).
  • +1 (1 vot)    
    Doamnei ALINA NEAGU (A.N) (Duminică, 5 septembrie 2010, 11:10)

    carat [utilizator]

    Observ ca postarile celor ce au alta parere decat a dv.sunt cenzurate si doar pentru a avea cat de cat credibilitate lasati sa apara si cateva oarescum neutre. Aceasta se numeste deontologie profesionala !? Stiu ca si acest comentariu va fi cenzurat precum majoritatea celor trimise, nu numai la acest articol dar si la altele pe care le-ati scris. Nu sunteti singura care scrieti la Hotnews, dar sunteti printre foarte putinii autori care cenzureaza si asta se vede si doar citind postarile ce apar (pt. paralelism cititi si postarile facute la alte articole de pe Hotnews). Inteleg sa fie cenzurate pornografiile si limbajul suburban, dar un comentariu civilizat dar acid la adresa simpatizantilor dv. NU.