PNL si PSD vor contesta la CCR masurile de austeritate daca motiunea de cenzura va fi respinsa

de Dumitrina Galantonu     HotNews.ro
Miercuri, 9 iunie 2010, 19:11 Actualitate | Politic


In situatia in care motiunea de cenzura initiata de Alianta PSD+PC nu va fi votata in Parlament, liberalii si social democratii vor contesta la Curtea Constitutionala a Romaniei cele doua legi privind masurile de austeritate pentru care Executivul si-a asumat raspunderea in fata Parlamentului.

Vicepresedintele PNL, Varujan Vosganian, a tinut sa precizeze ca liberalii nu vor sesiza CCR impreuna cu PSD.

"'In ceea ce priveste motivarea noastra la CCR, vom face o motivare proprie. Opinia noastra este ca in aceasta privinta PNL isi poate asuma sesizarea Curtii. Faptul ca nu am putut angaja o motiune de cenzura proprie s-a datorat lipsei numarului de semnaturi. Acest incovenient va fi depasit, insa, in momentul sesizarii la CCR", a conchis Vosganian.

La randul sau, liderul PSD Victor Ponta sustine ca legile asupra carora Guvernul si-a angajat raspunderea nu vor putea fi aplicate intrucat Curtea este blocata de Roberta Anastase, care refuza sa semneze numirea unui judecator.

"Doamna Anastase cred ca nu stie, necunoscand Constitutia si legile, ca atat timp cat Curtea Constitutionala nu va avea componenta completa, nu va putea judeca sesizarile vizavi de legi, inclusiv cele pe care isi angajeaza Guvernul raspunderea. Daca motiunea de cenzura nu trece - eu sper ca va trece - dar, daca nu trece, noi vom sesiza Curtea Constitutionala, care e blocata de doamna Roberta Anastase, prin nesemnarea numirii judecatorului si nu poate sa judece aceasta sesizare. Practic, legile nu intra in vigoare", a spus Ponta, citat de Mediafax.

In Parlament sunt dispute aprinse privind desemnarea judecatorilor la Curtea Constitutionala.

Candidatul propus de PSD pentru functia de judecator al Curtii Constitutionale din partea Camerei Deputatilor, Valer Dorneanu, a obtinut, in urma cu o saptamana, 161 de voturi favorabile, iar contracandidatul sau propus de PDL Stefan Minea a obtinut 123 de voturi. Presedinta Camerei Deputatilor Roberta Anastase a refuzat sa-l valideze pe Dorneanu, aratand ca acesta trebuia sa intruneasca 168 de voturi favorabile.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1843 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    fara (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:19)

    Bazil [anonim]

    iar apoi vor contesta pe rand la: imparatul Iulian, regele Cioaba, Stefan cel Mare, Gelu - Vlad si Menumorud, Traian si Decebal, Burebista, fratii Grachi
    • +18 (22 voturi)    
      pentru Bazil (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:55)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Bazil

      Asta daca nu vor avea succes la batranii bolsevici de la Curtea Constitutionala. Dar eu cred ca o rerzolva din prima. Curtea Constitutionala asteapta contestatia frecadu-si mainile. Abea asteapta sa dea Romania peste cap. Asta e misiunea lor.
      • +2 (2 voturi)    
        siguranța (Joi, 10 iunie 2010, 9:19)

        Előd [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

        Îl cred pe Boc când spune că ajungem să afectăm siguranța națională dacă nu facem ceva urgent.

        CSAT are doar rol consultativ?

        Sau chiar avem nevoie de un dictator luminat (poate nu Băsescu, dar momentan un căpitan de vas e mai bun decât un filozof, un istoric sau un profesor universitar) care să taie și să spânzure prin țară?
        • +1 (1 vot)    
          pentru Elod (Vineri, 11 iunie 2010, 9:25)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Előd

          Cam aceasta este directoia Romaniei. Vom ajungem sa cerem dictatura!
          Ai observat cum trateaza parlamentul vointa poporului exprimata la referendum? E clar ca parlamentul trebuie dizolvat! Nu ne mai reprezinta.
          Acesta este cel mai clar exemplu. Dar mai sunt nenumarate exemple de sfidatre, hotie, crima organizata oplosite in parlamet. Si institutiile de la varful justitiei trebuie dizolvate. Numai o dictatura rezolva aceste probleme.
  • +14 (18 voturi)    
    La CCR si la televizor (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:25)

    wtf [anonim]

    si cu asta "si-au facut" datoria
  • +15 (23 voturi)    
    Pai normal... (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:26)

    Dorin [anonim]

    Iar daca "Curtea" nu le va da un raspuns convenabil vor mai pune de o suspendare a lui Basescu. Pe nemernicii astia de la PNLSD nu-i poate baga nimeni la puscarie pentru impingerea premeditata a tarii in anarhie????
    Santajul si politica murdara a celor de la PNLSD este impotriva sigurantei nationale a Romaniei. Este limpede ca acesti indivizi fac jocurile marelui destabilizator de la est. Cine are interesul ca Romania sa devina o tara in incapacitate de plata si instabila din punct de vedere politic si economic???
  • +12 (18 voturi)    
    CIne e presedinte interimar la CCR: comunistul Pre (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:27)

    Mos Ion Roata [anonim]

    Era de asteptat sa se ajunga aici. La Curte , ca de obicei, o sa fie verdict impotriva guvernului. Adio acord cu FMI, leul se duce la vale, taxe marite. In termeni reali salariile vor scadea cu 50% fata de euro, nu cu 25 % cum propun acum>plus ca ROmania va intra in incapacitate de plata, deja suntem pe lista. Eu deja imi faca bagajele, nu mai vreau sa le platesc impozte la iimpostorii astia din Parlamentul Romaniei!
  • +15 (21 voturi)    
    Asta inseamna opozitie constructiva...nu? (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:29)

    bgd [utilizator]

    Cat mai aveti de gand sa votati PSD? Oare cati ani trebuie sa mai treaca pt a va da seama ca faceti o greseala MARE?
    Partidul acesta in actuala forma trebuie sa dispara, la fel si Crin Antonescu si simpatizantii sai. Doar atunci vor putea veni cu oameni capabili si potriviti sa-i inlocuiasca pe acesti incompetenti aflati acum la conducere.
    Suntem intr-un cerc vicios extrem de periculos...
    • -9 (11 voturi)    
      Nu votati alte partide!!! (Miercuri, 9 iunie 2010, 22:11)

      Asta inseamna puterea constructiva! [anonim] i-a raspuns lui bgd

      Popor roman! ...Cat mai aveti de gand sa fiti prosti?
      Nu mai votati cu celelalte partide ca e greseala MARE! si o sa va para RAU!
      Aceste partide si simpatizantii lor TREBUIE SA DISPARA!!!
      Daca vreti sa fiti considerati destepti si Sa traiti bine, atunci votati doar cu cine trebuie!
      Votati Modernizarea si portocalizarea Statului!
      Votati Reducerea Parlamentului!
      Votati Distrugerea Opozitiei!
  • +14 (20 voturi)    
    Motiunea lor! (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:31)

    Maria Diamandescu [anonim]

    Victor Ponta!!!! Deja are deviatii de comportament si limbaj! Din cauza lui si a lui Crin Antonescu, tin acum cu guvernul Boc!
    Nu pot sa nu ma gandesc ca au lasat tara fara guvern patru luni!!! Si n-au patit nimic! Doi obraznici, nesimtiti si plini de vanitate! 2 mahalagii, plini de ura! Pe asa ceva nu se va construi nimic in Roamania, in vecii vecilor!
    • -3 (3 voturi)    
      fara guvern (Miercuri, 9 iunie 2010, 22:28)

      patru luni [anonim] i-a raspuns lui Maria Diamandescu

      ...4 luni fara licitatii, cu bugetul nefurat, cu crestere PIB!
      ...4 luni in care Videanu si Udrea nu si-au construit nici o vila de neam prost.
      Doamne fereste sa ramanem sa traim de capul nostru, fara taxe, fara reduceri ilegale, fara guvernul Boc, fara presedintele Basescu!
      • +3 (3 voturi)    
        Gindire de bucatar (Joi, 10 iunie 2010, 10:39)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui patru luni

        Bai gigele, da' daca n u e guvern, cine ne mai imprumuta ca sa avem de unde plati salariile si pensiile la bugetari? pe de-o parte chiar mi-as dori sa pice guvernul si sa vina psd si cu pnl la putere sa vedem cum fac ei economie de 5 mld eur fara sa taie salarii si pensii.
  • +11 (17 voturi)    
    Trotineta si Tricicleta,liderii opozitiei ,pun de (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:34)

    Eneas [anonim]

    ..o turnatorie, la CCR ,doar or putea ingropa de tot Romania!faptul ca absolut toate tarile europene isi iau masuri de reducere a cheltuielilor bugetare ,nu ii pun pe ganduri ,stiut fiind ca au creierul neted,neobosit!
    daca am vrut in 1989 o societate orientata catre profit si nu o nord coree,orientata catre comunism ,se pare ca deranjeaza clica comunistoida PSD-PC-PNL!
    • +12 (18 voturi)    
      Ce vrea sa spuna Ponta: (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:47)

      ictin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Nu avem majoritate sa impiedicam aceste masuri,
      Nu avem sustinere populara cu toata influenta pe care o avem la sindicate, NU avem motive de neconstitutionalitate pentru a bloca aceste masuri, dar noi suntem smecheri si tot putem sa o facem daca CC nu e al PCR.
      • +8 (8 voturi)    
        Asta cica, (Miercuri, 9 iunie 2010, 21:58)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui ictin

        va reforma pesedeul!
        Sa fim seriosi?
        Asta care are legaturi numai cu... oua!
        Capul in forma de ou, socru cu un ou, bombonel avid de numarat oua!
        pesedeul asat e closca?
        Cat despre penele... si astia au legaturi cu ouale.
        Doar au pene!
        Saraci cu duhul!
  • +11 (17 voturi)    
    Ponta este bolnav mental! (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:39)

    Victor [anonim]

    Atata prostie si incapatanare nu am vazut pana acum!
    Ce vrea Ponta(Antonescu?Cred ca nici el nu stie!
    Incredibil cu ce metode saboteaza propria tara!
    Nu i-a spus inca nimeni ca fiecare zi de prostia a la Ponta costa milioane?
  • +10 (14 voturi)    
    sacalii nu mai au rabdare (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:48)

    mar [anonim]

    au inceput sa atace in forta, daca au vazut ca li se incurca planurile cu propunerile au trecut la planul B -suspendarea!! Stau si ma gandesc cine-i strange de "partile moi" pe acesti tradatori platiti din buget de austeritate???
    Este incredeibil cum ataca, parca sunt hiene.. Pentru ei Romania si problemele reale ale romanilor sunt egale cu zero. De criza, deficit bugetar, masuri concrete de relansare economica si alte probleme reale ptr. care au fost alesi si sunt platiti vand ca nu-i mai intereseaza/nu fost in preocuparea lor. Ei au un singur scop, jos guvenul, jos Basescu, jos Anastase si in ultima instanta jos Romania si cetatenii ei.
  • +10 (16 voturi)    
    bravo (Miercuri, 9 iunie 2010, 19:51)

    papiciulo [anonim]

    si urmeaza falimentul.Dar ce le pasa lor?Important e sa-l dea jos pe Boc si eventual si pe Basescu.Ce conteaza dupa aia ca o sa ne intoarcem cu 30 de ani in urma?
  • -7 (9 voturi)    
    ....v-am zis eu...! (Miercuri, 9 iunie 2010, 20:06)

    bm [anonim]

    ...ca va da base ue la toti ...!
    • +3 (3 voturi)    
      Pana una-alta, (Miercuri, 9 iunie 2010, 23:21)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui bm

      vad ca singurul nesatul, esti tu!
      Sa/ti fie de bine!
  • +12 (12 voturi)    
    inconstienti... (Miercuri, 9 iunie 2010, 20:15)

    sile [anonim]

    Santaje ordinare practicate fara scrupule de o gasca de impotenti care au dus de rapa economia Romaniei iar acum vor s-o ingroape complet doar pentru ca nu le ies lor jocurile murdare.
  • +11 (15 voturi)    
    TRADARE TRADARE dar sa stim si noi!!!!! (Miercuri, 9 iunie 2010, 20:16)

    MIKE [anonim]

    Domnilor stati linistiti opozitia se pregateste de o mare tradare.
    La TV cer ca parlamentarii puterii sa voteze pentru motiune dar de fapt nici ei nu-si doresc sa cada guvernul in acest moment pentru ca ar trebui sa vina la putere si sunt nevoiti sa ia masuri de restructurare a aparatului bugetar daca nu si scaderea salariilor bugetarilor.
    Practic ei se bucura ca PDL isi da singur la oase luand cele mai nepopulare masurii.
    La inceput asa asa am crezut su eu ca opozitia va da jos guvernul dar de fapt intreaga clasa politica isi doreste ca aceste masuri sa fie puse in aplicare.
    Toata clasa politica este foarte putin afectata de masurile de austeritate dar PSD si PNL vor sa puncteze pt viitoarele alegeri parlamentare.
    Apelul lui Ponta ca cei care nu voteaza motiunea vor fi expulzati din partid spune ca deja jocurile sunt facute ca motiunea sa fie respinsa si responsabilitatea sa cada pe PDL si Curtea Constitutiuonala.
    Deja si tonul emisiunilor de la A3 si Realitatea s-a schimbat, facem emisiuni ca suntem cu pensionari si bugetarii dar ar fi bine ca motiunea sa fie respinsa
  • +11 (13 voturi)    
    oare e chiar asa de greu (Miercuri, 9 iunie 2010, 20:20)

    atreus [anonim]

    sa faceti o constitutie simpla si clara care sa nu mai aiba nevoie de curti constitutionale?!?! In fond insasi notiunea de curte constitutionala indica o slabiciune in sistem. Odata constitutia facuta in asa fel incat sa fie interpretata intr-un singur fel asemenea probleme nu ar trebui sa mai apara. (furios)
    • -2 (2 voturi)    
      Constitutie (Miercuri, 9 iunie 2010, 22:44)

      besescu si elena @internet [anonim] i-a raspuns lui atreus

      Constitutie simpla, de maxim juma' de pagina.
      Cu litere mari!

      Sa fie usor de citit chiar si cu ceva whisky la bord.

      Si inca ceva: sa fie scrisa de Gutza ca sa moara toata clasa politica de ciuda!
      Sa traiti bineee!
  • +8 (10 voturi)    
    Ce mascarada, (Miercuri, 9 iunie 2010, 20:28)

    Damian C. [anonim]

    ce adunatura de maidanezi!! poantonescu & pnlsd...
  • +6 (8 voturi)    
    Rusine (Miercuri, 9 iunie 2010, 20:51)

    Vlad.Adrian [anonim]

    Acestor doua partide opozante efectiv le este foame de putere, ceea ce nu este deloc bione pentru nimeni. Focus on pentru iesirea din recesiune! Pro-PDL!
    • -2 (2 voturi)    
      Pro-PDL (Miercuri, 9 iunie 2010, 22:49)

      Eba [anonim] i-a raspuns lui Vlad.Adrian

      Solutia Romaniei e numai PDL imbuibat de putere!
      Jos flamanzii si partidele din opozitie!
  • +6 (6 voturi)    
    Grecia si Romania (Miercuri, 9 iunie 2010, 21:10)

    Leon [anonim]

    Observati ca in Grecia niste bugetari puturosi au iesit in strada, insa nu am auzit ca partidele de opozitie sa incerce sa profite de situatie pentru a prelua puterea. PNL si PSD nu au egal in Europa.
    • +1 (1 vot)    
      Democratia in Grecia (Miercuri, 9 iunie 2010, 23:04)

      Ebbuza ueparlamentara [anonim] i-a raspuns lui Leon

      Puturosii si nesimtiti din Grecia vor sa ne invete pe noi democratie?
      In UE civilizata nici un partid nu vrea sa preia puterea.
      PNL si PSD si toti bugetarii ar trebuie sa ia exemplu de la PDlisti si sa se inchine in fata lui Boc.
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta (Miercuri, 9 iunie 2010, 21:49)

    Dan [anonim]

    Pot sa-l fac bou pe Ponta pe site?
    Nu scrie nicaieri in nici o lege ca daca nu s-au ales noii judecatori nu pot delibera.
    Ba legea e destul de clara ca pana vin noii judecatori cei vechi isi indeplinesc atributiunile la fel ca inainte.
  • +3 (3 voturi)    
    De ce PNL si PSD? (Miercuri, 9 iunie 2010, 22:47)

    mircea [anonim]

    Trebuie judecati separat,pentru-ca la PNL Antonescu si o grupa de derbedei au confiscat partidul si l-au deturnat pe o directie gresita si sunt necesare masuri dure de eliminare a acestor derbedei si aducerea PNL pe directia corecta.La PSD nu ai ce le face.Trebuie lasati sa moara si sa renasca ca partid social-democrat fara loazele comuniste.Altfel nu au nici-o sansa si sunt foarte nocivi pentru Romania.
  • +3 (3 voturi)    
    PE (Miercuri, 9 iunie 2010, 22:54)

    oilman [anonim]

    Interesant cit de putin au discutat azi televiziunile despre suportul pe care Guvernul il are de la seful Parlamentului european. Pe TVRI mai mult l-au aratat pe Orban, era zimbitor si dupa parerea mea usor beat, impreuna cu niste demonstranti cu baseball caps pe care scria FSLI. Orban lua pulsul si plingea impreuna cu demonstrantii...
    Ma intreb ce cred liderii sindicali ca ar fi optiunile altui guvern si ce se intimpla daca aminam masurile de austeritate si prin Noiembrie nu mai sint bani nici pentru 30% din salarii - atunci cu cine mai demonstreaza ?
    Repet, suportul polonezului pentru Guvern a fost evident.
  • -1 (1 vot)    
    Singura solutie este un nou guvern (Miercuri, 9 iunie 2010, 22:55)

    Sandu [anonim]

    Un guvern in primul rand credibil , un exemplu de propunere este aici http://guvernbun.wordpress.com
  • -1 (1 vot)    
    Solutia , un alt guvern (Miercuri, 9 iunie 2010, 23:09)

    Daniela [anonim]

    Un guvern credibil gasiti pe situl web guvernbun . wordpress . com
  • +4 (4 voturi)    
    rabunare (Miercuri, 9 iunie 2010, 23:29)

    niculescu [anonim]

    Genocid social ati facut voi cei din PSD. Iliescu. Nastase. Baronii locali. Voi ati furat tot ce era de furat. Voi ne-ati batut indirect prin pumnii minerilor. Voi ne-ati bagat mana in buzunar pana canu nu mai aveam un banut. Voi ati epuizat banii tarii. Iar voi cei din PNL tot timpul v-ati gasit in umbra si ati stat acolo ca niste sobolani. Ati fost tari in gura si iuti de mana.
  • +4 (4 voturi)    
    Da' noi (Joi, 10 iunie 2010, 1:51)

    Gigell [anonim]

    unde putem sa va contestam, putorilor de politruci ?
  • +1 (1 vot)    
    inca o mostra, (Joi, 10 iunie 2010, 9:06)

    nahir [utilizator]

    din ciclul "noi ne facem ca muncim"
  • +1 (1 vot)    
    Cucu....bau (Joi, 10 iunie 2010, 10:24)

    miki [anonim]

    Seara de seara,Oana Stancu ne filfiie niste contracte de lucrari publice,Ursu la fel,Grecu si Gadea la fel.
    Stau si ma intreb ce probleme au acele contracte,nu sunt de calitate,au un pret prea mare,nu au utilitate sau sufera ca au cistigator un PDl-ist?Daca era cistigat de un PSD sauPNL nu mai erau probleme?Daca tot sunt buni la investigatii toti acesti domni si doamne de ce nu sesizeaza Parchetul?Sau sunt facaturi pentru fraieri?Toti acesti "guristi"de mai sus,pe drepturi de autor-unde nu platesc pensii,somaj si altele,se dau de ceasul mortii de dragul pensionarilor.Sa va spun eu ce crede "boborul"stimabililor.El zice,pensionarul,ca a luat nemeritat si cam mult in guvernarea de risipa Tariceanu si acum este normal, trebuie sa dea inapoi si ca nu are ce face decit sa taca.El ,pagubitul,este constient si de acord.Pe cind si voi,napircilor?
    raspunde trimite
  • +1 (1 vot)    
    sa conteste la CCR si numirea lui Bogdan (Joi, 10 iunie 2010, 14:05)

    el [anonim]

    Olteanu ca vice la BNR dnii CrinA si VictorP!
    nu cred ca e f tarziu - pt ca nu prea-l vad sa iasa ...din birou!
  • 0 (0 voturi)    
    PSD, onoarea si regula (Joi, 10 iunie 2010, 15:37)

    Flavius [anonim]

    PSD-ul are o traditie in interpretarea regulilor care nu ar trebui sa functioneze niciodata pentru ei ci pentru altii:
    - a conestat alegerea lui Base la CC motivand ca diferenta a fost prea mica in favoarea lui Base si deci PSD-ul ar fi normal sa dea presedintele;
    - acum contesca ca 161 este oricum mai aproape de 168 decat 121 si deci Dorneanu ar trebui numit la CC (adica un politician) chair daca nu se respecta regula majoritatii;
    - ne-a batit capul 2 ani ca Geoana este presedintele ideal. Acum l-au aruncat si ei peste bord si il injura pe la toate colturile;
    -Sarbu era cel mai bun ministru al muncii pana cand a parasit PSD-ul. Totul la PSD are aboradrea tipica a PRM-ului (a partidului unic) iar Romania Mare a devenit acum Realitatea TV.
  • 0 (0 voturi)    
    daca nu castigi din prima.. (Joi, 10 iunie 2010, 19:01)

    moi [anonim]

    insista, insista, insista..pana cand concurenta renunta din sila si te numeste castigator.
    asa au castigat toti marii oameni ai lumii..pierzand continuu si ofticandu-se ca la gradinita.
    tot asa, psd, tot asa!