PDL, la un pas sa piarda batalia pentru Curtea Constitutionala. Dorneanu (PSD) si Melescanu (PNL) au trecut de comisii

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Miercuri, 2 iunie 2010, 16:34 Actualitate | Politic


PD-L se confrunta cu o problema majora la impunerea propriilor candidati pentru Curtea Constitutionala. Dupa ce la Camera Deputatilor, Mircea Stefan Minea, candidatul PD-L pentru un post de judecator la CCR, a obtinut mai putine voturi decat candidatul PSD, Valer Dorneanu,  democrat liberalii au pierdut teren miercuri si la Senat in favoarea PNL. Teodor Melescanu (PNL) a primit aviz favorabil si recomandare din partea comisiei juridice pentru postul de judecator la CCR in timp ce Iulia Motoc, propunerea PD-L, a fost doar validata ca si candidat. In disperare de cauza, senatorii PDL au boicotat sedinta pentru a evita numirea lui Melescanu.

Senatorii PSD si PNL au reusit sa-l impuna in comisia juridica drept favorit pe Teodor Melescanu pe postul de judecator la Curtea Constitutionala. In spatele usilor inchise, comisia juridica din Senat l-a recomandat cu 5 voturi pentru, 3 impotriva si o abtinere pe Melescanu, in timp ce propunerea PDL, Iulia Motoc a fost validata drept eligibila.

Potrivit presedintelui Comisiei Juridice, Toni Grebla, ambii candidati au fost validati ca eligibili, dar, potrivit legii de functionare a Curtii Constitutionale, comisia juridica are dreptul sa faca o recomandare catre plen. Astfel senatorii juristi au decis sa-l recomande pe Melescanu, dar asta in conditiile in care democrat-liberalii au boicotat sedinta Senatului pentru a evita dezbaterea raportului si posibila validarea a lui Melescanu in functia de judecator la CCR. Raportul intocmit de senatorii juristi are valoare de recomandare catre plen si urma sa fie dezbatut in sedinta de miercuri a Senatului.

La inceputul sedintei de plen, presedintele Senatului, Mircea Geoana, a anuntat ca, potrivit intelegerii din Biroul Permanent, primul punct pe ordinea de zi trebuie sa fie desemnarea unui judecator la CCR. In sedinta conducerii Senatului de marti s-a decis ca, dupa ce comisia juridica va elabora raportul, nominalizarea unui judecator la CCR sa fie discutata miercuri in sedinta de plen.

PDL, majoritate fragila in Senat

Liderul senatorilor PDL, Traian Igas, a intervenit  declarand ca, la  audierile celor doi candidati pentru postul de judecator la CCR la Comisia Juridica "toate procedurile si cutumele de pana acum au fost incalcate".

Geoana a supus la vot propunerea de includere pe ordinea de zi a desemnarii unui judecator la CCR, propunerea care a fost validata. Democrat liberalii au intervenit la tribuna denuntand ca votul electronic a fost viciat, invocand ca unora dintre colegi nu le-a functionat instalatia de vot. PDL a solicitat reluarea procedurii si au cerut pauza de consultari. Dupa o jumatate de ora, pauza sedinta a fost reluata.

Dupa ce PDL s-a consultat cu UDMR si independentii, a reusit sa-i convinga pe acestia sa respinga includerea pe ordinea de zi a raportului privind desemnarea judecatorului la CCR. La cel de-al doilea vot PDL a reusit sa amane dezbaterea cu  56 de voturi pentru  50 impotriva si 8 abtineri.

Democrat liberalii au fost foarte aproape sa piarda si postul de judecator la CCR pentru care Camera Deputatilor trebuie sa se faca nominalizarea. Tot in cursul zilei de miercuri trebuia reluata la Camera sedinta in care sa se transeze aceasta chestiunie insa si aici democrat liberalii au boicotat prin absenteism iar lucrarile au fost suspendate.

Amenintarile lui Ponta

Liderul PSD, Victor Ponta, l-a avertizat pe presedintele Camerei Deputatilor, democrat liberala Roberta Anastase, ca "va raspunde penal" daca nu va semna decizia forului pe care il conduce privind numirea social-democratului Valer Dorneanu intr-un post de judecator la Curtea Constitutionala.

"Roberta Anastase, incalcand inca o data Constitutia, legile tarii si regulamentul Camerei Deputatilor, refuza sa semneze aceasta hotarare doar pentru ca propunerea PDL Cluj (...) nu a primit numarul de voturi. (...) Daca va fi cazul ne vom adresa Parchetului, daca doamna Anastase va persista in aceasta decizie", a declarat Ponta, citat de Agerpres.

Ponta a declarat ca PSD se va bate cu toate instrumentele parlamentare, legale si chiar internationale pentru respectarea deciziei Camerei Deputatilor. Ponta i-a adresat Robertei Anastase "un ultim avertisment", acela ca, daca nu va respecta Constitutia, legile si regulamentul Camerei Deputatilor, PSD va apela la toate masurile legale pe care le are la dispozitie.

Prima infrangere majora

In urma cu o zi, democrat liberalii au inregistrat prima  infrangere a Camera Deputatilor ratand sa-si valideze candidatul pentru CCR. Cu ajutorul deputatilor UNPR si ai minoritatilor, social-democratii au reusit sa obtina mai multe voturi pentru candidatul lor Valer Dorneanu (161), in defavoarea candidatului PDL, Mircea Stefan Minea (123).

Chiar daca PSD a obtinut voturile deputatilor aflati la guvernare,  Dorneanu nu a intrunit numarul necesar de voturi pentru validarea pe post, avand nevoie de jumatate plus unu din numarul mandatelor, mai exact 168 de voturi.

Democrat liberalii si-au facut calcule mari pentru cele doua posturi vacante de la CCR care revin pentru nominalizare Parlamentului. Pana in prezent, CCR a fost dominata de judecatorii propusi de PSD, iar PDL incearca sa-si impuna oamenii pe ambele locuri pentru a rasturna actuala majoritate, care i-a intors mai multe legi si ordonante emise de guvernul Boc.

In contextul crizei si al masurilor impuse de guvernul Boc, supus presiunilor din toata partile, strategia PDL la nivel parlamentar pare in degringolada. Surse din interiorul PD-L recunosc ca lipsa negocierilor cu partenerii de Coalitie a dus la pierderea voturilor pentru candidatii la CCR. Aceleasi surse recunosc ca PSD si PNL s-au bazat pe faptul ca Dorneanu si Melescanu sunt apreciati si au popularitate in randul parlamentarilor, acestia aveand mai multe mandate de demnitari la activ.
  • Pe 7 iunie expira trei mandate de judecatori.  Nominalizarea pentru primul mandat de judecator revine Camerei Deputatilor, unde PDL doreste sa-l impuna pe Mircea Minea, fost pirotehnician si fost sef de catedra la Universitatea unde a predat premierul Emil Boc. PSD l-a propus pe fostul consilier prezidential al lui Ion Iliescu, Valer Dorneanu.
  • Pentru cel de-al doilea post de judecator la Curtea Constitutionala, nominalizarea revine Senatului. PNL l-a desemnat pe senatorul Teodor Melescanu iar PDL pe Iulia Antoanella Motoc, avocat si profesor universitar. Pentru cel de-al treilea mandat de la Curtea Constitutionala, nominalizarea revine presedintiei.
  • Cele trei posturi de judecatori la Curtea Constitutionala au o mare miza pentru actuala guvernare. Pana in prezent, CCR a fost dominata de judecatorii propusi de PSD, iar PDL incearca sa rastoarne actuala majoritate, care i-a intors mai multe legi si ordonante emise de guvernul Boc. Totodata, controlul PDL in CCR ar veni la momentul perfect pentru ca legile prin care Guvernul va impune reduceri de salarii si pensii vor ajunge si pe masa Curtii, urmatoarea transa de la FMI depinzand de acordul celor 9 judecatori.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3867 vizualizari

  • -14 (34 voturi)    
    Asa mai da ! (Miercuri, 2 iunie 2010, 15:45)

    Catalin [anonim]

    PDL vrea sa acapareze si Justitia...dar nu le merge ! Deja se vede ca actiunile lui Basescu i-au dus la sapa de lemn. 20 de parlamentari PDL-isti vor migra catre alte formatiuni.

    Sfarsitul e aproape ! Vom putea in sfarsit sa ne continuam si noi viata si sa scoatem tara asta din rahat, in ciuda manelistilor basisti care au votat impotriva "comunismului" uitand ca de fapt voteaza impotriva Romaniei.
    • +15 (23 voturi)    
      asa este, sigur (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:10)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      in 1999 proiectul legii lustratiei initiat de PNTCD a fost respins de dorneanu pe motiv ca este tardiv. dupa 11 ani de atunci, tot ei ne conduc, si tot ei vor decide daca vor ramane in politica sau nu. dar noi avem obsesia PDL... absolut incredibil!!!
      Acutala lege a lustratiei o sa ajunga la CCR asa cum a promis PSD.
      Ghici ciuperca ce-o sa se-ntample...? :)

      da, sfarsitul NOSTRU este aproape. cu oameni ca dorneanu la CCR vanghelie sau voicu prin guvern sa vezi ce bine o s-o ducem.

      care stinge lumina?
    • +7 (11 voturi)    
      Bravo tie, Cataline! (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:48)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Si uite cum este Basescu dictator intr/o tara condusa 17 ani de ilic!
      Bravo tie, frumoasa logica!
      Cat despre pedelei pot sa migreze unde vor, mai ales la pesede sa fie.
      Sa/ti pice tie la stomac, bine!
      Din cate stiu eu, Adi minune la in pesede, nu?
      Si atunci care este manelist?
      Vai de... latrinele la care te uiti!
      • +3 (3 voturi)    
        PD-L va avea 2 oameni la CCR saptamana viitoare! (Miercuri, 2 iunie 2010, 19:43)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui domino63

        Toate lucrurile se vor aranja pana saptamana viitoare, o sa vedeti. Motiunile vor cadea, PD-L si Traian Basescu vor avea majoritatea la CCR si toata lumea va intra in vacanta deindata ce Opozitia, mogulii si liderii de sindicat vor ramane fara obiectul muncii.
    • +8 (22 voturi)    
      inteligentule. (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:48)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Tu stii cine e melescanu?
      Tu nu te gandesti, ca poate intro zi, vei depinde si tu in mod direct (ca indirect depinzi oricum mereu) de o decizie a CCR?
      • -4 (12 voturi)    
        Inteligenta (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:06)

        Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

        Cu siguranta aceasta este la Catalin intr-o mai mare masura decat la tine.
      • -2 (8 voturi)    
        eu stiu (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:26)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        eu stiu cine este melescanu. de minea nu am auzit si nu stiu ce l-ar recomanda (in afara de aparatenenta la pdl)
    • +1 (1 vot)    
      daca se supara Tatamare (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:26)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      poate provoaca alegeri anticipate ca sa se sature toti de politica .sa ii vedem in campanie ce mai promit ei la pensionari ca le dau.Eu asa as face . Sa se sature de politica
    • +6 (6 voturi)    
      Legea lustratiei (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:30)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      La 29 septembrie 2005, dl. Mircea Raceanu, fost director in MAE, condamnat la moarte de securitate in 1989, a confirmat, in emisiunea "Zece Fix", de la Realitatea TV, ca oameni precum: "fostii ministri ai apararii Ioan Mircea Pascu si Gheorghe Tinca, Teodor Melescanu, fost ministru de externe, sau Dan Ghibernea, actualul ambasador la Londra" au fost cadre sau colaboratori ai Securitatii. Dl. Raceanu a documentat aceste afirmatii in cartea "Infern '89", publicata recent la Bucuresti. Din carte rezulta ca ar fi fost, de asemenea, ofiteri acoperiti si alte nume sonore din MAE, precum Misu Negritoiu si Traian Chebeleu
    • +4 (6 voturi)    
      mai sa fie, pai cu propunerea PSD-ului (Miercuri, 2 iunie 2010, 18:26)

      mar [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      impreuna cu fratiorii de la PNL se mai reformeaza statul cand va zbura porcul.
      Corect cu "continuat viata" daca privi,m putin o parte din existenta lustrabilului Valer Dorneanu. Ia uit ce mandrete de CV are omul:
      "1967-1974 - succesiv, procuror la procuraturile locale ale sectoarelor 5 şi 6 din municipiul Bucureşti;
      1974-1980 - expert pe probleme de legislaţia muncii la Uniunea Generală a Sindicatelor din România;
      1980-1985 - procuror la Direcţia Recursuri Extraordinare Civile din Procuratura Generală;
      1985-1989 - consilier la Consiliul Legislativ;"
      Sursa: http://www.cdep.ro/pls/parlam/structura.mp?idm=198&leg=2004
      Curat murdar si mai ales mirositor, mai ales perioada 1980 -1985.
      Subscriu, sfarsitul sperantelor celor care au crezut in reformarmarea statului si disparitia fosilelor criptcomuniste.
    • +2 (6 voturi)    
      Comentariul anului, Cataline! (Miercuri, 2 iunie 2010, 18:34)

      Sarsaila [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      al doilea paragraf, cel putin, este fabulos!
      Imi fac poza cu el....
    • +2 (2 voturi)    
      Ha..ha.. (Miercuri, 2 iunie 2010, 23:43)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      dorneanu era seful de sedinta in parlament cand s-a votat rapid privatizarea Petrom, pe fuga, sa nu afle nimeni, cu o sala aproape goala si fara ca parlamentarii sa stie ce voteza iar melescanu statea de vorba cu nepoata noricai, fara sa ii pese ca fufa aia mica nu avea ce cauta acolo..nu mai vorbesc de ochii lui albastrii...(Toma Caragiu: eu nu mai scap toata viata de nenorocitii astia???) !!!
    • 0 (0 voturi)    
      Cataline Cataline! (Joi, 3 iunie 2010, 13:04)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Ori esti naiv si inghiti pe nerasuflate gogosile spuse de Ponta si Crinut, ori esti taliban de-ai lor! Prost nu esti din moment ce stii sa scrii si inca pe tastatura. Vrei sa scoti tara din rahat? Foarte laudabil numai ca nu cred ca o sa fiti in stare tu si ceilalti in care iti pui speranta din moment ce voi insiva ati bagat-o acolo pana-n gat! Astia macar incearca ceva! Stiu ca nu vor reusi ca prea multa otrava turnati in urechile celor multi si napastuiti. Ma rog la Dumnezeu sa cada acest guvern si sa vina unul condus de Crinut cel viteaz sau Ponta cel istet sa vad ce masuri vor lua ei pentru redresarea acestei tari. Sigur sunt ca vor ridica impozitele si TVA si vor anunta cu surle si fanfare ca lefurile si pensiile nu vor fi reduse. Ura ura va striga multimea care insa dupa sase luni va vedea ca mai mult pierde decat castiga. Sincer as vrea sa se intample asta chit ca voi fi si eu in aceiasi oala.
  • +11 (23 voturi)    
    se repeta schema (Miercuri, 2 iunie 2010, 15:51)

    mar [anonim]

    cu marele finantist si bancher Olteanu!!!
    Oare a fost promulgata legea lustratiei?? Are Melescanu experinta si pregatire relevanta in drept constitutional??
    Pe zi ce trece se dovedeste necesitatea unui parlament unicameral.
    Mare personaj, mare caracter... Cred ca are lipici pe haine.
  • +7 (11 voturi)    
    Sa iasa la pensie (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:12)

    Florin [anonim]

    Dar Melescanu asta, nu trebuia sa iasa la pensie ?
    A facut 65 de ani cam de multisor (s-a nascut in 1941)... Acum are 69 de ani.
    Pe noi ne forteaza sa iesim la 65, dar ei, daca se poate, sa stea acolo pana la 80 de ani, pana le cade placa dentara.
    Curtea Constiturionala asta seamana cu "Sfatul Batranilor" din vechime ?

    De Dorneanu nu mai zic nimic. E un pic mai tanar decat Melescanu (n.1944).
  • +12 (24 voturi)    
    scarbos (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:46)

    cipri_ [utilizator]

    Este scarbos ca un politician (cum e melescanu) este asa de aproape de a anjunge judecator la CCR, este. In primul rand sa le fie rusine la PNL si apoi la PSD. Eu il vad pe pelescanu pe la iRealitatea (si postul de acest gen), sa nu-mi spuna cineva ca Melescanu o fi unul dintre cei mai buni constitutionalisti din romania, si ca e in plu si impartial, asa cum trebuie sa fie un judecator.

    rusine PNL, ca propuneti si sustineti la asa functii mari in stat oameni nepotriviti.
    • -2 (10 voturi)    
      Bok, Bok (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:02)

      marinelu turmentat [utilizator] i-a raspuns lui cipri_

      Nu taica, cel mai bun constitutionalist din Romania, ever, este Micul Bok
    • -2 (4 voturi)    
      lb romana (Miercuri, 2 iunie 2010, 21:37)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui cipri_

      Eu cred ca ar trebui sa fie rusine "la tine" pentru asa o exprimare, a la EBA....
      Cel mai bun expert in drept constitutional este bineinteles dl Boc, cel care sustinea acum cativa ani superioritatea parlamentului bicameral in fata celui unicameral. Intre timp a batut putin vantul dinspre Cotroceni si a luat si lucrarea respectiva pe sus, d-l Boc nu o mai gaseste si este acum un mare adept al parlamentului unicameral in Romania.
      Deh, mare om, mare caracter....Si nu in ultimul rand cel mai mare prim ministru din istoria Romaniei...Nu cred ca a mai condus cine 4 guverne...
      • +3 (3 voturi)    
        gandeste. (Miercuri, 2 iunie 2010, 22:08)

        cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui gigi

        E adevarat ca fac greseli in exprimare, mai ales cand ma si grabesc. Dar asta nu prea iti ingreuneaza viata ta. In schimb un judecator la CCR care nu-i competent, are o influenta majora asupra prezentul si viitorul tau.

        PNL prin sustinerea a non-valori in posturi foarte importante, ne face noua viata mai grea.
        (Asa cum l-au pus si be B. Olteanu intro functii foarte mare la BNR).

        Nu te impliedica in chestii marunte, priveste si analizeaza problemele serioase. Sapere Aude.
  • +8 (14 voturi)    
    CVul Iuliei Motoc! (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:49)

    mihaela [anonim]

    http://www2.ohchr.org/english/bodies/hrc/membersCVs/Motoc.pdf
    • +8 (10 voturi)    
      comparativ cu (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:04)

      tibirk [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

      comparativ cu melescanu care s-a nascut politician platit gras:) http://ro.wikipedia.org/wiki/Teodor_Mele%C5%9Fcanu
    • +12 (18 voturi)    
      diferenta (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:18)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

      asta e differneta.
      Ca PDL sustine la functii mari si oameni calificati, iar pnl/psd incearca sa puna politiceni pe postul de judecator CCR.
      • -3 (7 voturi)    
        Cum sa nu ! (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:43)

        Catalin [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        "Pirotehnist" cum e acel Minea e functie calificata pentru Curtea Constitutionala :) Probabil a mai facut un Drept la particulara gen Udrea, si acum e gata sa-i lustruiasca pantofii lui Basescu.
        • +4 (4 voturi)    
          citeste mai bine cv-ul lui minea (Miercuri, 2 iunie 2010, 20:31)

          cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

          citeste cv-ul lui, si comparal cu melescanu... hai sa-ti arat unul:

          şeful Catedrei de Drept Public a Facultăţii de Drept, Universitatea „Babeş-Bolyai” Cluj-Napoca (cu începere din 1999);

          Si la fel este si cv-ul lui Motoc. Fa un efort si comparale cu ale melescanu, ca sa vezi cata competenta are melescanu in drept.

          (pe acesti doi nu i-ai vazut pe la iRealitatea facand campanie electorala, asa cum facea melescanu.)
      • -1 (3 voturi)    
        da, da (Miercuri, 2 iunie 2010, 21:43)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui cipri_

        Precum dna Udrea, dna Placinta, dl Pogea si dl Boc, nu ?
        A, am uitat de celebra dna Parvulescu, va amintiti de ea? A fost propusa in 2004 la Ministerul Integrarii, insa nu stia deosebirea dintre Consiliul European si Consiliul Europei...
        Halal oameni calificati....
    • +2 (2 voturi)    
      . (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:38)

      asd200 [utilizator] i-a raspuns lui mihaela

      wow, chiar nu pot sa inteleg cum ai luat minus.
      • +1 (1 vot)    
        explicatia. (Miercuri, 2 iunie 2010, 22:27)

        cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui asd200

        pai, cine e obiectiv, nu avea cum sa dea "minus" , pentru postarea unui link care arta biografia.

        Asta arata ca totusi se afla aici destule persoane "irationale", sau oameni de partid, platit sa dea minusuri.
  • +8 (10 voturi)    
    Legea lustratiei (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:54)

    Relu [anonim]

    nu functioneaza ????
    • +10 (12 voturi)    
      NU (Miercuri, 2 iunie 2010, 16:11)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Relu

      Dorneanu cand ajunge la CCR o sa-si dea cu parerea... frumos, nu? :)))
  • +6 (10 voturi)    
    curaj (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:01)

    cipri_ [utilizator]

    de cate ori a fost melescanu la iRealitatea/antene? De multe ori. Mereu a fost martor, cum iRealitatea manipula, si dadea informatii gresite. Si in plus era martor cum moderatorii de la iRealitatea nu erau corecti, si creau conditii, ca toti sa sara pe reprezentantul pdl, si nu-l lasau sa se apare, fiind intrerut chiar de catre moderatorul emisiuni.

    De cate ori, a ridicat melescanu cuvantul, sa zica "nu este corect ce se intampla aici" ?, a tacut, si a participat si el la aceasta nedreptate. De ce? simplu, fiindca este membru pnl. Si iRealitatea este de partea PNL/PSD.
  • +6 (6 voturi)    
    impartiali (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:04)

    stealth [anonim]

    Eu nu prea pricep. La CCR ar trebui sa fie oameni apolitici care doar sa aplice legea cum trebuie. Daca si acolo politicul se inghesuie atunci ce valoare mai are CCR,,,sa se bata doar in parlament ca au loc destul.
  • +5 (9 voturi)    
    air tu ma? (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:07)

    bogdan [anonim]

    Ponta nu stie decat sa faca amenintari? Chiar nu stie ce inseamna comportament adecvat??? I s-a urcat puterea la cap.
  • +10 (12 voturi)    
    Schimbarea garzii se amina (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:21)

    aura [anonim]

    E jale daca iar intra 3 dinozauri la CC. Inca 9 ani de aberatii juridice.
  • -5 (7 voturi)    
    Zilele dictaturii lui Basescu se apropie de final! (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:25)

    bogdan [anonim]

    Zilele dictaturii lui Basescu se apropie de final daca nici macar in parlament nu mai are sustinere, unde a cumparat pe toti parlamentarii care s-au vandut ca prostituatele, inclusiv pe Diaconescu si Oprea in care pe vremuri aveam incredere.
  • +2 (2 voturi)    
    nedumerit (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:30)

    calator [anonim]

    Nu am experienta in domeniu si in afara de iesirile "pe sticla" ale candidatilor respectivi, nu stiu altceva despre domniile lor. Intrebarea mea este daca nu ar fi trebuit ca la CCR sa fie numiti judecatori -oameni care sunt impartiali in aplicarea legii- si nu parlamentari, recte politicieni?
  • +3 (5 voturi)    
    Intoarcerea la trecut ? (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:30)

    Rumburak [anonim]

    Numirea lui Melescanu (vechi comunist) si a lui Dorneanu (aghiotant si om de incredere al lui Ion Iliescu) la Curtea Constitutionala reprezinta un mare pericol in calea modernizarii Romaniei. O adevarata palma in fata urmasilor mortilor revolutiei si in fata celor care mai spera inca la o schimbare.
    • -4 (6 voturi)    
      "Modernizare" - ma faci sa rad ! (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:31)

      Catalin [anonim] i-a raspuns lui Rumburak

      Ce e aia "modernizare" ? Eliminarea Parlamentului, controlul total al Justitiei, Constitutie cu stat Prezidential, plus un incompetent in varf care sa comande tot si sa ne faca sa disparem ca natiune ?
  • +5 (7 voturi)    
    ma apuca spaima (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:37)

    oki [anonim]

    cand vad cum tot PSD-ul isi trimite oamenii la CCR. Toata zona Justitiei este infestata cu ei . Omul cu urechi ample (Mele) , este tot un pesedist in fond. Cred ca nu mai scapam de aceasta ciuma, in veci.Ptiu!
  • -3 (9 voturi)    
    Melescanu trebuia mutat - ca sa vina F-16 (Miercuri, 2 iunie 2010, 17:55)

    aviator [anonim]

    mutarea lui melescanu nu e un accident de vot - se vrea mutarea lui pentru ca probabil ii incomodeaza la comisia de aparare - incurca la trecerea contractului de 1.3 miliarde de dolari pentru F-16 vechi.

    de retinut ca, in ciuda crizei si a lipsei banilor, Boc nu a renuntat la afacerea F-16, el trimitand recent cererea catre parlament sa aprobe contractul.
    • -3 (3 voturi)    
      F-16... (Miercuri, 2 iunie 2010, 20:17)

      citizen kane [anonim] i-a raspuns lui aviator

      Hai, fii intelegator, dle. aviator, nu te poti pune cu marele licurici. Trebuie sa iasa si astia din criza, nu? Vezi si vizita recenta a sefului cia si altele...
  • +2 (2 voturi)    
    cind e de facut o porcarie, hop si melescanu (Miercuri, 2 iunie 2010, 20:06)

    scirba [anonim]

    mutra aia de soarece de desene animate a lu' melescanu, o asociez intotdeuna cu cele mai mari mizerii politice, alaturi de mutrele iliescu, nastase, ponta
  • +1 (1 vot)    
    asa vor iesi la iveala multe (Miercuri, 2 iunie 2010, 20:39)

    Mona [anonim]

    bravoooo, asa vor iesi la iveala muuuulte, scapati tara asta de hoti mai oameni buni. numai asa vom progresa
  • +4 (4 voturi)    
    Mda (Miercuri, 2 iunie 2010, 20:45)

    etre [anonim]

    Eu din toata povestea asta remarc un singur lucru.

    Ca orice ar fi , orice s-ar scrie, cineva vine sa zica ca Basescu este dictator. Acum , stiu ca probabil pe linie de partid in interiorul PSD si PNl s-a dat o directiva de promovare a aceste povesti , in genul cum orice psd/pnl-ist urlau la fiecare doua fraze, "pact pentru Romania , intrarea in normalitate" in perioada alegerilor.
    Ma intreb cati oare sunt raspandaci si cati preiau prostia. Va invit numai sa comparati ponderea presei ostila guvernarii in 2000-2004 si in 2009-prezent.
    Al naibi dictator, cum esueaza el sa puna in practica primul pass din manualul "Cum sa ajungi dictator in 3 pasi simpli", si anume aservirea sau exterminarea presei libere.
  • -1 (1 vot)    
    Cine este MOTOC ca nu am auzit in viata mea (Miercuri, 2 iunie 2010, 20:46)

    Monica [anonim]

    Poate sa-mi spuna cineva cine este Motoc?
    Nu am auzit decat bla bla bla si nimic altceva.
    • +3 (3 voturi)    
      dar (Miercuri, 2 iunie 2010, 22:17)

      cipri_ [utilizator] i-a raspuns lui Monica

      dar de ....
      Iliescu ai auzit? Ponta? Vanghele?
      Stan (de la antene), Ursu (de la iRealitatea)...

      cred ca ai auzit.... poate ar trebui unul dintre ei sa ajunga judecator la CCR, ca sa fie unul de care ai auzit si tu pana acuma :-)
    • +1 (1 vot)    
      cauta (Miercuri, 2 iunie 2010, 22:21)

      misescu [utilizator] i-a raspuns lui Monica

      pe google
  • 0 (2 voturi)    
    urasc politica (Joi, 3 iunie 2010, 7:54)

    geo12 [utilizator]

    De ce se lupta toti sa-si numeasca propriul judecator la CCR ? Adica ne zic pe fata ca justitia e aservita politic ? Si noi ce facem... ne certam pe forumuri care e mai destept si mai corect dintre ei ? mentalitate de sclavi.
  • +2 (4 voturi)    
    dezastru (Joi, 3 iunie 2010, 8:23)

    rocitizen [utilizator]

    daca PSD si PNL vor reusi sa-si puna oamenii la CCR e dezastru. Pentru chestii de genul asta ar trebui sa iasa oamenii in strada sa protesteze...dar asta n-o sa se intample niciodata pentru ca ... asa-i romanul..."munceste" nu gandeste. Romanii s-au obisnuit sa reactioneze pe baza de mita electorala pe mariri/scaderi de salarii fara sa inteleaga mecanismele din spatele acestor lucruri. Vine un hotz si mareste salarul si pensia romanului din banii luati din privatizarea BCR de exemplu, si romanul e fericit, il voteaza fara sa clipeasca...si fara sa gandeasca ce se va intampla dupa ce se termina banii din privatizare...el vede numa ca unul i-a dat si altul i-a luat. Daca nu poti sa constientizezi ca era mai bine ca in loc sa creasca salariile si pensiile, sa investeasca banii aia in constructia de autostrazi care sa atraga investitori care sa creeze locuri de munca si sa plateasca impozite la stat din care impozite statul sa-si permita sa faca alte investitii de acest gen si sa dezvolte economia ca pe urma avand o economie sanatoasa sa poti creste si salariile si pensiile...ce poti sa mai zici?
    • -1 (3 voturi)    
      cetatene (Joi, 3 iunie 2010, 9:10)

      geo12 [utilizator] i-a raspuns lui rocitizen

      de ce ar fi dezastru daca PSD si PNL si-ar pune oamenii la CCR si daca i-ar pune PDL, nu ? ar fi mai bine daca Base ar avea si justitia in mana pe langa un guvern lingusitor, o majoritate aservita in Parlament, niste servicii de informatii mereu la dispozitia sa ?
  • -1 (1 vot)    
    Lupta strinsa (Joi, 3 iunie 2010, 11:33)

    dave [anonim]

    Intradevar lupa este strinsa in parlament pentru ca PSD recurgele la toate tacticile murdare pe care le-a deprins foarte bine in acesti 20 de ani de cind este mereu in parlament. E greu sa reusesti sa iti impui un om undeva atunci cind te bati cu mafia si comunistii din PSD.
  • -1 (1 vot)    
    .. (Joi, 3 iunie 2010, 15:52)

    Felicia [anonim]

    E nevoie de restructurarea administratiei publice, nu putem sa ne mai pacalim ca merge si asa, nu o sa ne duca decat la faliment. Ceea ce se intampla acum in Romania nu este din cazua celor 4 luni , 3 sapt. si 2 zile de guvernare a Guvernului Boc , ci a celor multi ani in care ne-a guvernat PSD si PNL , pe rand si impreuna. ??