Mircea Geoana: O formula de guvernare cu PNL si cu premier PSD este buna

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 28 mai 2010, 16:02 Actualitate | Politic

Fostul presedinte al PSD Mircea Geoana a declarat ca social-democratii isi doresc o formula de guvernare cu un premier social-democrat, dar pentru acest lucru este nevoie de o coalitie care sa "asigure si sa garanteze" o guvernare PSD-PNL dupa 2012, transmite Mediafax. Geoana a spus ca raspunsul PSD la masurile anticriza pe care Guvernul le-a anuntat trebuie sa fie demisia Guvernului Emil Boc.

Iata cateva dintre declaratiile lui Mircea Geoana, facute in timpul unei conferinte de presa organizate la Segarcea (Dolj):
  • "Raspunsul politic al PSD trebuie sa fie unul singur: acest Guvern trebuie sa plece si trebuie inlocuit de o formula de guvernare si de un alt mod de guvernare in aceasta tara, bazat pe alianta deja constituita cu prilejul alegerilor prezidentiale trecute intre PSD si PNL. Acest lucru reprezinta alternativa naturala"
  • "PSD isi doreste sa castige clar alegerile viitoare, ca noi consideram ca o formula de guvernare cu prim-ministru social-democrat este o formula buna, da, evident ca PSD isi doreste si isi propune acest lucru. Dar asta nu inseamna ca nu intelegem necesitatea unei coalitii care sa asigure si sa garanteze o guvernare PSD-PNL dupa 2012".
  • "Cine nu intelege ca tot presedintele Basescu va numi viitorul Guvern si viitorul premier, inseamna ca riscam, daca nu avem o formula predictibila de colaborare cu PNL, sa intram intr-un joc in care Basescu sa faca iarasi ce vrea el, indiferent de rezultat. PSD poate castiga cu 40 la suta si te poti trezi cu o majoritate PDL-PNL, pe care Basescu poate s-o moseasca in orice secunda".
Fostul presedinte al PSD a sustinut ca numai o "relatie" politica alaturi de PNL poate garanta "o formula stabila si o guvernare eficienta".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1789 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Adevar graieste! (Vineri, 28 mai 2010, 15:16)

    ion [anonim]

    Asa-i Mircea. E buna.
    Dar pentru cine?
    De ce nu ne spui si asta.
  • +11 (13 voturi)    
    uraaaaa, uraaaaa, uraaaaa (Vineri, 28 mai 2010, 15:26)

    farty [utilizator]

    iar eu de ce l-am votat pe basescu? ca sa ne conduca iliescu, hrebenciuc, vanghele, catarama sau patriciu?

    never ever...
  • +8 (10 voturi)    
    Mircea, luni la ora 9:00 (Vineri, 28 mai 2010, 15:52)

    Victor [anonim]

    sa te prezinti la mine in Birou !
  • +6 (8 voturi)    
    prostonacule (Vineri, 28 mai 2010, 15:58)

    vasile martian [anonim]

    ce-ti mai fac fermele din SUA? vrei sa mai furi ceva din RO sa muti acolo? TIGANILOR!
  • +6 (6 voturi)    
    cine sa guverneze (Vineri, 28 mai 2010, 15:59)

    RADUCU [anonim]

    va propun sa urmam exemplul Islandei si , noi cetatenii de rand sa creiam un partid nou, din care sa nu faca parte niciun politician din ultimii 20 ani( sa-i lustram si pe ei la fel ca pe comunisti), si sunt sigur ca acest partid curat de politicienii vesnici(PSD, PNL,PDL,PC,UDMR) va obtine o majoritate de peste 50 %
    Ganditi-va la o astfel de initiativa, avem timp pana in 2012 sa ne organizam
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo Mirciulica (Vineri, 28 mai 2010, 16:01)

    Bocanila [anonim]

    Mai, pe geoana asta il puteti acuza de orice, dar nu puteti zice ca nu e perseverent. baiatu e dat afara pe usa si intra pe geam. Mai-mai ca-mi vine si mie sa topai de admiratie.
    • +1 (3 voturi)    
      prostanac (Vineri, 28 mai 2010, 19:04)

      brisca [anonim] i-a raspuns lui Bocanila

      mai Bocanila,durerea mare e ca i-a molipsit pe toti din psd si pnl,nimeni nu are curaj sa-l impiedice,de vreo 4 ani aceiasi caseta,aceiasi prostie........................................si nici spitale nu sunt destule,ca sa-i reparam...............
  • +4 (6 voturi)    
    Ceas ar fi. Lapte si miere (Vineri, 28 mai 2010, 16:02)

    bogdan [anonim]

    Cea mai tare chestie pentru Romania asta ar fi: PSD+PNL. Voicu la interne nu cred ca mai ajunge, da' gasiti voi pe altul. Ar creste economia, ar creste bugetul, s-ar mari punctul de pensie, salariile...

    Nuai ca e o mica mare problema. Pai draga mirceo, daca ieseai tu presedinte (si ai fi iesit daca stateai acasa si faceai rebusuri in loc sa te duci la Vintu), acu era un guvern PNL+PSD.

    Dar cum IQ-ul tau a decis ca tre sa mergi la Vintu, a iesit Basescu.

    Si in conditiile astea, nu pupi tu guvern PSD+PNL. Poate in 2012 daca cistigati alegerile. In rest, ia-ti gindul de la guvernare.

    Si mai e ceva mirciulica, tu ai habar ce inseamna sa guvernezi in 2010? Crezi ca daca ar fi un guvern PSD/PNL, masurile astea de austeritate ar putea fi evitate? Crezi ca ai vostri ar fura mai putin decit ai lor? Sau crezi in programul lui Ponta de iesire din criza in care muti 8% de la sanatate la impozit si cresc incasarile la buget? Asha ca mai bine stati voi in opozitie si poate reveniti in 2012 sa mariti iar salariile si pensiile impreuna cu PNL.
    P.S. Nu cred sa existe in politica romaneasca unul mai prost ca tine.
  • +10 (14 voturi)    
    mda (Vineri, 28 mai 2010, 16:07)

    george [anonim]

    Amuzant, Geoana zice una Ponta zice alta si la sfarsit nu intelegem nimic. E clar ca incearca, prin orice mijloace posibile sa ajunga la guvernare, iar asta implica o lovitura de stat intr-o tara si asa vai de capul ei.
  • +6 (16 voturi)    
    Si primarul Sibiului? (Vineri, 28 mai 2010, 16:11)

    LAL [anonim]

    De ce nu apare si primarul Sibiului Herr Klaus in schema?

    De ce premier PSD?

    Asta niciodata!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      stie el ceva don joana (Duminică, 30 mai 2010, 15:15)

      panfil flearu [anonim] i-a raspuns lui LAL

      s'o fi cerut primarele in pesedea.
      mai stii ?
      ca incurcate sunt cararile politichiei de dumbovitza,. (chiar daca e vorba de sibiu ! )
  • +2 (4 voturi)    
    hum, hum, hum (Vineri, 28 mai 2010, 16:21)

    Aliodor [anonim]

    lumina mea crestea, crestea si pe Mirciulica-l lovea !
  • +7 (9 voturi)    
    Mda (Vineri, 28 mai 2010, 16:21)

    ion [anonim]

    La cat de dornici sunt sa ajunga la putere, cred ca pe Geoana nu l-ar interesa nici daca o maimuta ar fi prim ministru.

    Totusi nu inteleg cum doua ideologii total diferite se pot intelege si alia asa cum au facut PSD si PNL. Chiar asa de mult ii doare ca nu sunt la putere (lasati-ma cu binele Romaniai, aia nu intereseaza pe nici un partid)
    • 0 (0 voturi)    
      Pai, n-ai inteles...? (Vineri, 28 mai 2010, 22:25)

      vali_bob@usa.com [anonim] i-a raspuns lui ion

      ...Pai, n-ai inteles ce a zis prostanacu'?...
      ..Alianta PSD + PNL "reprezinta alternativa naturala"!
      ...Nu e clar, cine e masculul si cine e femela ???...
  • +9 (11 voturi)    
    mda (Vineri, 28 mai 2010, 16:22)

    mamalustefancelmare [utilizator]

    vrabia tot malai viseaza....
  • +3 (5 voturi)    
    penibil.. (Vineri, 28 mai 2010, 16:23)

    cristi [anonim]

    incepe sa imi placa din ce in ce mai mult de pdl si pnl.....
  • +10 (12 voturi)    
    haha (Vineri, 28 mai 2010, 16:24)

    demostene [anonim]

    am si eu o intrebare: cine i-a cerut parerea?!
  • +9 (11 voturi)    
    stati la cotitura (Vineri, 28 mai 2010, 16:24)

    dani [anonim]

    Vad ca panditi la cotitura, dar cand ati fost la putere ce ati facut? Romania e in starea asta din cauza voastra; De ce nu ati facut nimic sau mai curand de ce ati adancit-o in mocirla mai mult in vremea cand ati guvernat. Cum va vine numai in gand sa faceti o coalitie care e impotriva naturii PSD-PNL, ele nu au nimic comun ca ideologie politica. Stati mai bine in banca voastra ca ati facut destul Romaniei.
    Cat despre PNL, e intr-adevar o c................ politica, mi-e greata, niste oportunisti cu crin in frunte.
    Fereasca Dumnezeu de asa coalitie conducatoare
  • +9 (11 voturi)    
    Boc et co. (Vineri, 28 mai 2010, 16:26)

    Martens [anonim]

    Rau cu rau, dar mai rau fara rau. Daca ajunge psd la guvernare, am incurcat-o: vor mari impozitul pe venit si tva-ul. In plus, nu cred ca au capacitatea sa faca mai multi purici decat alde boc.
  • +8 (10 voturi)    
    un prostanac ramine un prostanac (Vineri, 28 mai 2010, 16:26)

    unul [anonim]

    am vazut cam cit il duce capul pe puiul de secu ca de n-avea tac-su grade asta nici pepeni nu-i in stare sa cultive.
    du-te la verii tai in rusia si ia-l si pe mumia ilici ca zua ne-am saturat de voi, ca cine dracu a creat haosul daca nu voi cu furtul generalizat.
  • +9 (11 voturi)    
    Planurile cincinale ale lui Geoana (Vineri, 28 mai 2010, 16:28)

    aura [anonim]

    Dar o formula PSD+PNL care sa contina si niste solutii la criza economica n-ar trebui sa aiba prioritate?

    Neuronul stingher al lui Geoana - Tzop! tzop! Geoana e iar in plop.
  • +10 (12 voturi)    
    o idee buna ! (Vineri, 28 mai 2010, 16:29)

    costel [anonim]

    Da,o guvernare PSD-PNL mi se pare si mie o idee interesanta.Si in guvernul asta eu sa fiu ministru al finantelor iar geoana femeia de serviciu !
    Alo,domnu geoana,daca tot cereti ,,jos guvernu" nu ar fi bine sa veniti inainte de asta si cu o varianta clara de guvernare:cu ce oameni,cu ce programe ,ceva acolo sa pareti cat de cat serios ?
    Ca de aberatiile voastre sant satul !
  • +10 (12 voturi)    
    prostanacul (Vineri, 28 mai 2010, 16:31)

    unul [anonim]

    mare gogoman e asta. nu-si dezminte apelativul dat de tatucu iliescu.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu mai sunt locuri la spitalul 9? (Vineri, 28 mai 2010, 16:43)

    mircea [anonim]

    Lui Geoana nu ia spus nimeni ca este criza?El vrea la guvernare.Vorbeste de parca ar fi castigat alegerile prezidentiale si ca presedinte numeste primministrul.Vezi Antonescule ca tea pacalit si pune primministru de la PSD.A uitat de Johannis.Cum a marit recent cheltuielile cu cazarea a senatorilor,Geoana sigur nu e sanatos la cap.Vorbeste si nu stie ca nu mai are nici macar sansa sa mai incerce odata.Conform declaratiilor lui Voicu,Geoana da de dracu cat de curand si nu o sa-i sara nimeni in ajutor.
  • +6 (8 voturi)    
    nimeni... (Vineri, 28 mai 2010, 16:45)

    airamerica [utilizator]

    Ca nimeni nu suporta guvernul Boc (am vazut undeva pe net un sondaj din care iesea ca gradul de incredere e de vreo 3 %...cu o marja de eroare de 3-4 %) e una, dar sa veniti voi la guvernare..... eh, asta e altceva! Mai bine 100 de boc si de videanu si berceanu si udrea si toate scursurile din PDL decat voi!
  • +7 (9 voturi)    
    Adio PNL (Vineri, 28 mai 2010, 16:50)

    Lucian [anonim]

    Asa, luati-va de mana cu Geoana si livrati-le pedelistilor electoratul vostru, ca asa e frumos!
  • +3 (5 voturi)    
    Wake-up, prostanacule! (Vineri, 28 mai 2010, 17:13)

    domino63 [anonim]

    Vezi ca nu este duminica, ... dhragostea ...
    Trezeste/te, nu mai vorbi discutii!
    Ce iar vrei premier pesedist?
    Mai are patriciu ceva de amanat si va arde buza!
  • +3 (5 voturi)    
    Fck cu schimbul!? (Vineri, 28 mai 2010, 17:14)

    ku kux klan [anonim]

    Ce "cuplu politic minunat" fac cu schimbul, 2006-2008 a avut pnl-ul premierul(cu 15%)cu sustinerea psd-ului da atunci erau in concubinaj,acum vrea psd-ul conducerea cu sustinerea lui Patriciu:)
  • +1 (3 voturi)    
    Railor, (Vineri, 28 mai 2010, 18:15)

    mike [anonim]

    De ce va suparati pe el ? Ce-a spus nu provine de la neuronul lui stingher. L-au trimis "aproape" prima doamna si tante costea, asa ca fiti si voi mai indulgenti.
  • +1 (3 voturi)    
    sigur (Vineri, 28 mai 2010, 18:39)

    Catalin [anonim]

    Mult le-a mai luat sa ajunga la aceasta propunere. Si asta pentru ca fiecare partid din opozitie vrea cu tot sufletul sa ajunga la guvernare. O fi atat de bine acolo? Nu cred, dar ei spera.
  • +1 (1 vot)    
    sunt confuz (Vineri, 28 mai 2010, 19:47)

    niculescu [anonim]

    Pai ponta spunea ca nu au de gand sa faca o alianta ca apoi baiatul cu flacara violet sa zica ca ar merge un guvern cu pnl si colac peste pupaza sa vina si antonescu si sa pupe in dos tot psd-ul poate poate o iesi ceva.
  • -1 (1 vot)    
    D-le, (Vineri, 28 mai 2010, 19:53)

    Pantera Roz [utilizator]

    unde am nimerit?!La plenara PDL?!Credeam ca sunt pe un site de stiri.Schimbati numele site-ului,ca derutati cititorii.Si mai dati si cate un minus,ca bate la ochi,naibii.
    • +1 (1 vot)    
      pantera roz si plenara..:) (Sâmbătă, 29 mai 2010, 2:41)

      eroul sovietic [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

      da nea pantera comentariul la articol care este?!Ps Rozul e ca rosu sau sunteti undercover?
  • 0 (0 voturi)    
    nu au nicio sansa (Vineri, 28 mai 2010, 20:37)

    andrei [anonim]

    baieti ati pierdut trenu care duce la conducerea romaniei. Poporul s-a desteptat si nu mai vrea hoti la puterea tarii!
  • 0 (0 voturi)    
    Geoana (Sâmbătă, 29 mai 2010, 9:33)

    elis [anonim]

    mai intai sa castigati alegerile.Cred ca au uitat ca pt.alegerile parlamentare cu asa zisul vot uninominal au dezertat toti prin tara unde au putut manipula oamenii ca sa i aleaga.In situatia in care este tara si faptul ca au contribuit toti la asta nu stiu cine v a mai iesi la vot decat daca vine din import cineva care sa ne vanda iluzii iar.
  • 0 (0 voturi)    
    - (Duminică, 30 mai 2010, 11:38)

    Vlad.Adrian [anonim]

    Prostanacul este un comunist infect care nu-si mai gaseste linistea dupa cele petrecute.. Ti-a ajuns cat ai jefuit tara asta, ajunge.
  • 0 (0 voturi)    
    guvern prost (Duminică, 30 mai 2010, 18:47)

    Mihnea [anonim]

    Un guvern de genul ar insemna clar grecizarea tarii si intrarea intr-un faliment cronic.