Sulfina Barbu: Presedintele Basescu a cerut aplicarea masurilor de austeritate 'de sus in jos'

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 16:18 Actualitate | Politic

Deputatul PDL Sulfina Barbu a declarat, marti, ca discutiile cu presedintele Traian Basescu s-au centrat pe aplicarea masurilor de austeritate "de sus pana jos" in toate ministerele si companiile, si nu doar populatiei, mentionand obligativitatea ca "ministrii sa ia masuri concrete", relateaza Agerpres.

"Am discutat (n.r. cu seful statului) masurile de austeritate, situatia cheltuielilor bugetare si faptul ca trebuie ca aceste masuri de austeritate sa se aplice de sus pana jos, la toate ministerele, toate companiile, si nu doar catre populatie. Este absolut obligatoriu ca toti ministrii sa iasa cu masuri concrete!", a precizat presedintele organizatiei de femei a PDL, Suflina Barbu, dupa intalnirea parlamentarilor democrat-liberali cu Traian Basescu.

Deputatul PDL a aratat ca Guvernul doreste sa trimita Parlamentului pachetul de masuri de austeritate in cursul acestei saptamani. "Pana luni sa vina cu pachetul in Parlament, pentru ca si aici sunt procedurile parlamentare care dureaza", a adaugat Sulfina Barbu.

Referitor la propunerile formulate de organizatia de femei a PDL, Sulfina Barbu a aratat ca alocatia pentru copii nu va fi afectata de reducerile stabilite de Executiv. "Nu pot sa va spun in acest moment daca vom avea indemnizatia numai pana la un plafon exceptie. Guvernul face eforturi astfel incat sa fie pastrate cat mai mult indemnizatiile pentru mame, dar nu stim daca vor reusi", a adaugat ea.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

931 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    la treaba (Marţi, 25 mai 2010, 16:48)

    marioara [anonim]

    suntem total de acord cu propuneriile presedintelui basescu si trebuie sa se aplice tuturor parlamentariilor si salariatiilor guvernului in functie de contributia la locul de munca..
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 26 mai 2010, 11:56)

      ap [anonim] i-a raspuns lui marioara

      Trebuie aprobata scrisoarea de intentie pentru ca trebuie sa incepem sa facem cat mai repde ceva pentru tara asta. Pentru ca mai bine avem un de sacrificiu decat sa intram in faliment si sa nu ne mai scoata nimeni de acolo.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 26 mai 2010, 11:56)

      blade [anonim] i-a raspuns lui marioara

      Ideea e ca sunt unii care chiar primesc bani nefacanad nimic, dar sunt si oameni care se spetesc muncind pe un salariu de nimic. Dar acum atentia trebuie indreptata catre ceea ce s-a transmis. Si anume ca in afara de marirea TVAului (care nu este de dorit) nu mai avem nicio varianta care sa stea in picioare. Asadar...ori sacrificii ori faliment…
  • -1 (1 vot)    
    asta balmajea si boc (Marţi, 25 mai 2010, 17:07)

    panfil flecaru [anonim]

    la inscaunarea guvernului curent.
    ce i'a oprit ?
    le'a luat base un val dupa ochi ?
    hai sa fim seriosi.
  • 0 (4 voturi)    
    Dna Barbu... (Marţi, 25 mai 2010, 17:08)

    lili [anonim]

    Daca taceai, filozof ramaneai(adica, mare filozoafa...).... Taci din gura, in afara de Basescu si mai nou Dna Udrea ca antemergator al Presedintelui Basescu, toti vorbitorii de la PDL dati din gura degeaba , fara sa transmiteti nimic.. Taceti, Doamna draga, din gura, va sta mai bine cand nu spuneti nimic....Vorbe, vorbe goale.....
  • +1 (1 vot)    
    deeee (Marţi, 25 mai 2010, 17:10)

    agora [anonim]

    ..".de sus in jos" ......poi 'cei de jos "au masurile de austeritate ...impuse deja de ani buni ; le au deja in sange ;in ADN; le transmit genetic ....
  • +2 (2 voturi)    
    da (Marţi, 25 mai 2010, 17:50)

    popescu [anonim]

    E normal ca pensionarii, sindicatele sa-si manifeste nemultumirea in legatura cu aceste masuri dure. Mi s-ar parea absurd ca lumea sa taca sau sa aplaude. Dar ingrijoratoare este atitudinea unor lideri politici, mai ales de la PSD, care instiga la dezordini sociale.
  • 0 (0 voturi)    
    De sus in jos, in ce masura? (Marţi, 25 mai 2010, 18:05)

    fulgerika [utilizator]

    Daca iti este frig la picioare, dai jos caciula din cap?
    Sau daca iti intra un cui in talpa, bati si unul in cap in semn de solidaritate?

    Vreau sa spun ca sunt de acord, cu chestia asta de sus in jos, dar in masura in care este posibil.
    Exemplu: daca ai doua caciuli pe cap, iei una si o pui in piciorul stang. Sau poate la dreptul?
  • +1 (1 vot)    
    nimeni nu renunta de bunavoie (Marţi, 25 mai 2010, 19:00)

    valexandru [anonim]

    Pune presiune Base!
  • +1 (1 vot)    
    Singura solutie este (Marţi, 25 mai 2010, 21:16)

    neninios [anonim]

    Confiscarea averilor ilicite.