Elena Udrea va solicita desfiintarea Companiei Nationale de Investitii

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 25 mai 2010, 9:58 Actualitate | Politic

Ministrul Dezvoltarii Regionale si Turismului, Elena Udrea, a declarat marti ca va solicita in cadrul Biroului Permanent National al PDL desfiintarea Companiei Nationale de Investitii aflata in subordinea ministerului. Udrea a anuntat ca va cere, de asemenea, ca partidul se la impuna membrilor sai sa aleaga intre functiile publice si afacerile proprii.

"Am decis ca astazi in Biroul Permanent National sa solicit biroului sa ceara tuturor membrilor de partid sa opteze intre afaceri si functiile publice pe care le ocupa", a declarat ministrul.

Udrea a adaugat ca va solicita de asemenea "desfiintarea Companiei nationale de investitii pentru a elimina suspiciuni fata de cheltuirea banului public." Ministrul a justificat propunerile prin faptul ca politicienii trebuie sa arate solidarite cu populatia.

"Toti politicienii ar trebui sa renunte la contractele cu CNI, altfel voi desfiinta personal aceste contracte," a avertizat Udrea.

Ministrul a precizat ca CNI urma sa fie restructurata azi daca nu s-ar fi desfiintat, iar 50 dintre cei 150 de angajati ai institutiei vor fi disponibilizati.

Programele CNI  vizeaza constructia de sali de sport, consolidarea si reabilitarea salilor de sport construite inainte de anul 2000, construirea de bazine de inot si de patinoare artificiale precum si construirea si reabilitarea de asezaminte culturale.

Ministrul a declarat ca toate santierele aflate in lucru la acest moment, deschise dinainte de 2010, vor fi preluate de directia de investitii din cadrul ministerului. Udrea a precizat ca programele de constructie de bazine de inot si de patinoare in mediul rural au fost inchise, iar constructiile de sali de sport au fost limitate, in sensul ca niciuna nu a fost demarata in 2010. 

In ceea ce priveste reducerea cheltuielilor publice din cadrul Ministerului Dezvoltarii, Udrea a precizat ca a decis reducerea cheltuielilor cu parcul auto, carburanti, telefonie, urmand ca suma economisita sa fie directionata catre programele de reabilitarea drumurilor.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1794 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Cifre, cifre... nu vorbe.... (Marţi, 25 mai 2010, 10:06)

    lili [anonim]

    Cifre concrete, dna Udrea si v-am putea crede. Altfel, vorbe goale.... Si, cam pe cand toate astea ??!! Intr-o joi, pe 2 !!!????
  • +5 (5 voturi)    
    Corect, dar... (Marţi, 25 mai 2010, 12:01)

    Nicolae [anonim]

    Asa cum sugera cineva mai inainte, este important sa se treaca de la intentia declarata la fapte. Doamna Elena Udrea este omul care poate sa o faca.
    Nenorocirea este ca sunt destule institutii si societati la care statul este actionar majoritar care ar trebui sa fie restructurate sau chiar desfiintate. Pacat ca nu exista vointa pentru asa ceva.
    • -1 (1 vot)    
      Desfiintati ministerul cu totul (Marţi, 25 mai 2010, 13:36)

      barbidoc [anonim] i-a raspuns lui Nicolae

      Ministerul dezvoltarii regionale ...e suficient sa ne uitam in jur fiecare dintre noi ca sa ne dam seama ca ,,dezvoltarea regionala" e doar pe hartie. In viata de zi cu zi e subdezvoltare crunta si saracie. ... si turismului. Exista cumva turism sau agentii turistice de stat? Atunci care e obiectul activitatii ministerului condus cu onoare de doamna Udrea?
      Stiu: Paste la mare la 10 grade celsius, concerte si scene mai scumpe ca la Hollywood, izvoare termale in Bucuresti, ANL ca ramane ,,niste praf de ciment" si pentru vila mea, chiar daca sunt deja 80.000 de locuinte construite si nevandute, case la sate pentru... unii care au plecat de mult aiurea prin Europa, sali de sport pentru olimpiada comunala.... gasim noi cum sa jupuim niste bani, ce daca e criza...

      In caz ca nu stiati, in acest weekend un mare operator turistic a reusit performanta sa aduca pe litoralul romanesc... 2 (DOI) turisti germani. O mamaie de origine romana si nepoata ei. Un ministru japonez si-ar fi facut harakiri cu o asemenea realizare.
  • -1 (1 vot)    
    vorbe si musamalizare (Marţi, 25 mai 2010, 12:18)

    vio [anonim]

    Tocmai a iesit in presa ca sefa de la CNI e prietena Elenei si ca impartea contreacte la "prietenii" cotizanti la PD.

    Daca s-ar desfinta repede, ar scapa de DNA si de presiunea presei.

    Asta e explicatia, ca doar n-a apucat-o pe Elena peste noapte dorul de economii!
  • -1 (1 vot)    
    ce tare :)) (Marţi, 25 mai 2010, 13:49)

    bozo [anonim]

    'Udrea a precizat ca programele de constructie de bazine de inot si de patinoare in mediul rural au fost inchise...'

    Super, Romania ajunsese la un asemenea stadiu de dezvoltare incat se preocupa de detaliile construirii de bazine de inot si patinoare in mediul rural, la orase totul era zeiss. Pacat cu criza asta nenorocita ca sunt convins ca in 3 ani toate satele si comunele aveau bazin olimpic si patinoare gata sa gazduiasca competitii majore inter-satesti.

    Toate orasele patriei au de multa vreme bazine si patinoare de un excelent nivel, acume momentul sa le oferim celor de la tara conditii similare.
    Parca vad cum tatii, mamele, verii, fratii si prietenii celor de la puterea locala si centrala se vor duce seara dupa coasa ca sa dea cateva ture de bazin sau sa dea un hochei scurt. :))
  • +1 (1 vot)    
    bravo pt initiativa (Marţi, 25 mai 2010, 15:04)

    anastasia [anonim]

    femeia a luat atitudine. primul ministru care o taiat din bugetu' de la ministeru lui si acum vrea sa mai faca putina curatenie si prin randul altor oameni politici. bravo ei, macar ea are curajul sa ia atitudine si sa fie responsabila.
  • 0 (0 voturi)    
    Ardeti si dosarele...macar :) (Marţi, 25 mai 2010, 15:06)

    mil [anonim]

    Tolontan va urmareste...parjoliti salile de sport, otraviti bazinele de innot.

    Lasand gluma la o parte...in tepe nu trageti nene pe nimeni?
  • 0 (0 voturi)    
    tare de tot (Marţi, 25 mai 2010, 15:52)

    marioara [anonim]

    ma bucur ca dna udrea are curajul sa spuna lucrurilor pe nume si sa se termine cu tot felul de companii aspiratoare de bani publici , si toate investitiile sa fie coordonate din cadrul ministerului
  • 0 (0 voturi)    
    cand Dna Udrea ??!!! (Marţi, 25 mai 2010, 17:16)

    lili [anonim]

    Intr-o joi, pe 2 ???!!!! Vorbe, vorbe goale..... dar pana cum, de ce nu facurati toate astea, Dna Udrea ??!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Foarte bine... (Marţi, 25 mai 2010, 18:29)

    alex [anonim]

    Foarte buna propunere, sa se desfiinteze Compania si sa se distruga toate dovezile contractelor paguboase, sa nu mai stim nimic. Banii s-au dus in buzunarele cui trebuie iar pensionarii sa dea alti bani ca doar au fost "prosti" si au mancat muraturile de la d-na Udrea. Dar nu mai bine sa desfiinteze toate ministerele si sa distruga toate actele, ce ne mai trebuie.