Varujan Pambuccian propune scaderea cotei unice: Anul trecut au existat companii romanesti care s-au mutat la Ruse

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2010, 14:56 Actualitate | Politic

Liderul grupului parlamentar al minoritatilor nationale altele decat cea maghiara, Varujan Pambuccian, a propus o diminuare a cotei unice, joi, la intalnirea presedintelui Traian Basescu si liderii grupurilor care sustin arcul guvernamental.

El a declarat ca grupul minoritatilor a avansat doua propuneri menite sa sustina relansarea economica, in contextul diminuarii cheltuielilor.

"Noi am facut niste propuneri concrete, dar vreau sa mai verific o data calculele inainte de a spune cifre, in asa fel incat evaziunea sa devina nerentabila, locul de munca sa se ieftineasca si investitiile sa fie stimulate. In esenta, este vorba despre o scadere a cotei unice", a spus deputatul, citat de Agerpres.

Varujan Pambuccian a apreciat ca o astfel de masura ar fi sustenabila in contextul in care anul trecut au existat companii romanesti care s-au mutat la Ruse, preferand sa plateasca taxe si impozite Guvernului bulgar.

Pambuccian a mentionat ca cealalta propunere avansata a fost una mai veche, referitoare la identificarea unor solutii de atragere a banilor la buget si de mai buna valorificare a lor.

"Primul lucru pe care l-am propus si il propun de foarte multa vreme este sa intram intr-un sistem in care plata darilor catre stat, facuta de agentii economici, sa se realizeze in momentul incasarii banilor si nu in momentul facturarii, cum este acum. Lucrul acesta ar scoate din situatii extrem de dificile o gramada de agenti economici si, daca s-ar fi luat mai demult masura aceasta, s-ar fi reusit sa se salveze de la faliment o gramada de agenti economici", a spus el.

Deputatul a mentionat ca cele doua propuneri au fost primite ca doua sugestii ce merita sa fie luate in serios si ca au fost sustinute si de alti colegi.


Citeste mai multe despre   






















1700 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Cate ? (Joi, 20 mai 2010, 14:28)

    Duduk [anonim]

    Cate companii 2 sau 200 sau 2000?
  • 0 (0 voturi)    
    Varujan... (Joi, 20 mai 2010, 15:10)

    maria [anonim]

    Propune scaderea cotei unice, insa nu cred ca aceasta trebuie luata in calcul in momentul acesta, cand tara e in criza si trebuie facut rost de bani la buget!!! Masurile de austeritate propuse de premier sunt dure insa necesare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 20 mai 2010, 15:53)

    Aph [anonim]

    Pai poate ar trebui sa spuna si cate companii romanesti, ca daca s-au mutat 10 la Ruse nu mi se pare un mare castig. Mai ales ca poate s-au mutat din alte motive, cum ar fi costuri mai mici cu chiriile, mana de lucru, etc.

    Oricum, evaziune se va face si la cota unica de 5%, solutia e sa-i prinda si sa-i pedepseasca.
  • 0 (0 voturi)    
    o parere (Joi, 20 mai 2010, 16:06)

    pokemon [anonim]

    Eu sunt un pdlist ce nu sustine cota unica ci pe cea progresiva,deoarece n-are sens o cota unica(mai mult ptr bastani) de 16% atata timp cat in regiune sunt cote unice si mai mici(Bulgaria),deci pe langa faptul ca e inechitabila(profund)nu mai e nici cine stie ce mare avantaj vis-a-vis de alte state.P.s Sa mai spunem ca-n multe state E.U(guvernare de dreapta) si amenzile se dau diferentiat,in functie de venit...
    • 0 (0 voturi)    
      Cota unica (Joi, 20 mai 2010, 19:42)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui pokemon

      Nu e nici un avantaj? Adica trebuie sa mai luam ceva din salariile celor pe care-i numesti "bastani" (firava clasa de mijloc a Romaniei), ca sa varsam bani la buget, sa avem de unde plati ajutoare sociale si micii lui Vanghelie?
      Cat despre adevaratii "bastani", stai linistit, ei vor sti sa scape de taxe si impozite prin relocarea venitului, inginerii financiare etc.
      Amenzile sunt altceva, au rol corectiv - omul trebuie sa simta in buzunarul propriu consecinta faptelor sale, si acolo diferentierea in functie de venit are sens.
  • +1 (1 vot)    
    aiurit (Joi, 20 mai 2010, 18:21)

    paxman [anonim]

    Baiatul asta scoate propuneri zilnic si toate sunt care mai de care mai aberante. Cum aducem bani mai mult tarii daca scadem cota unica? Se vor intoarce aia din ruse?
    • +1 (1 vot)    
      gorghe (Joi, 20 mai 2010, 19:06)

      eugen [anonim] i-a raspuns lui paxman

      asta`i pambuccian nu vosganian!
    • 0 (0 voturi)    
      Banii "tarii" (Joi, 20 mai 2010, 19:47)

      aaragn [utilizator] i-a raspuns lui paxman

      Nu e nimic aberant in propunerea lui Pambuccian. Impozite mai mici inseamna un stimulent pt investitii, ceea ce e benefic in timp de criza.

      Nu mai ganditi in termeni de "bani mai multi tarii". Banii aia sunt cheltuiti aiurea de catre niste incompetenti. Ce ati vazut facut in 20 de ani din banii pe care i-ati dat "tarii"? Autostrazi? Spitale? Metrouri?
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine ar ramane in parlamentul virtual (Joi, 20 mai 2010, 18:50)

    el [anonim]

    stie el de la un priten ca s-au mutat in bg companii romanesti? poate nu i-au spus ca beietii inmatriculeaza masini si nu pt cota unica?
    nu prea cred ca stie dif intre taxa si impozit - dar suna bine!!!

    sa-l intrebe pe varu' celalalt - sa faca un calcul simplu cam ce inseamna diferenta de impozit pe profit (un lucru f greu d eobtinut de companiile romanesti!)
  • 0 (0 voturi)    
    Revenim la zeciuiala ? Cu fumaritul cum ramine ? (Vineri, 21 mai 2010, 13:16)

    pui de dac [anonim]

    Sper sa revenim la impozitul sub forma de zeciuiala care a functionat bine pe vremea cind valahii se bateau cu turcii. La urma urmei fumaritul sa-l ia si pentru tigari si sa mai dea din contopisti afara ca s-au umplut tirgurile de ei.
  • 0 (0 voturi)    
    spectacol (Vineri, 21 mai 2010, 16:20)

    mihalciuc [anonim]

    Aia ce s-au mutat la ruse oricum nu s-ar intoarce in tara ca nu prea avem cum sa rivalizam cu sistemul bulgare$c