Solutie pentru reducerea cheltuielilor la Guvern: Masina si telefon mobil doar pentru demnitari de la 1 iunie

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 20 mai 2010, 14:26 Actualitate | Politic

Secretarul general al Guvernului a dispus reducerea cu 27% a parcului auto si cu 60% a numarului de telefoane mobile utilizate in aparatul de lucru guvernamental. Astfel doar demnitarii vor mai avea la dispozitie un telefon si o masina de serviciu, informeaza Mediafax.

Sistarea facilitatilor a fost dispusa de catre secretarul general al Guvernului, printr-un ordin transmis tuturor directiilor din Palatul Victoria, in vederea reducerii cheltuielilor, au declarat surse oficiale, citate de Mediafax.

Secretarul general al Guvernului, Daniela Andreescu, a precizat ca pana la 1 iunie vor fi renegociate toate contractele cu furnizorii de telefonie mobila, pentru reducerea cheltuielilor.

Ea a aratat ca a dispus reducerea cu 60% a numarului de telefoane mobile din cadrul aparatului guvernamental, urmand sa mai fie acoperite cheltuielile doar pentru cate un telefon utilizat de catre demnitari si pentru alte cateva aparate folosite insa doar la nivel de directie.

In privinta parcului auto al Guvernului, acesta va fi restrans cu 27%, astfel ca doar demnitarii vor mai avea la dispozitie o masina de serviciu, restul autoturismelor fiind folosite de asemenea numai la nivel de directie.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

3022 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    da da (Joi, 20 mai 2010, 13:59)

    marioara [anonim]

    sunt masuri normale care le pot lua doar niste oameni responsabili si cu constiinta care vor contribui si ele la scoaterea Romaniei din criza, cu conditia sa strangem cureaua cu totii si nu cum zicea CIORBEA si el vindea totul.....probabil daca o strangea atunci era mult mai usor acum guvernului BOC
  • +5 (5 voturi)    
    Demn sau demnitar? (Joi, 20 mai 2010, 14:11)

    traian [anonim]

    De remarcat ca in materialul de mai sus se spune ca doar demnitarii vor mai avea de acum inainte la dispozitie un telefon.Sa intelegem de aici ca restul lefegiilor din aparatul guvernamental vor ramane cu mai multe telefoane?
    Si inca ceva.De ce au nevoie toti demnitarii de soferi?Stiu ca permisele de conducere se obtin din ce in ce mai greu dar nu cred ca functiile de demnitate publica se castiga mai greu decat un biet permis!Sau ma insel?Ca solutie pentru disponibilizarea armatei de soferi de la guvern propun ca de conducatori auto sa beneficieze de acum inainte doar demnitarii care au probleme cu alcoolul si nu pot sa se lase!Poate doar asa am numara exact numarul si numele demnitarilor din partidul lui Bachus care trebuie dusi acasa de pe la protocoale si alte chermeze.
    • -1 (1 vot)    
      de ce are nevoie un demnitar de sofer? (Joi, 20 mai 2010, 16:23)

      andi [anonim] i-a raspuns lui traian

      posibile raspunsuri:
      - pentru ca, in timp ce este in masina, ar putea fi sunat de ministrul X, ambasadorul Y, managerul Z, jurnalistul A, ong-ul B, biroul / directia C, subalternul D etc
      - pentru ca, dupa ce merge 400km pt a participa la o intalnire la care se iau decizii importante (de exemplu la o intalnire cu sindicatele din Valea Jiului sau la o intalnire cu partea bulgara pt consfatuiri in privinta unui nou pod peste Dunare), ar fi de preferat pentru noi toti sa fie odihnit
      - pentru ca romanii cu masini bune manifesta un dispret suveran fata de cei cu masini proaste - cum ar fi ca ministrul industriilor sa aiba o intarziere de 5 ore la o intalnire cu un investitor din cauza soferilor romani care il blocheaza prin intersectii?
      • +1 (1 vot)    
        Science fiction!? (Joi, 20 mai 2010, 23:06)

        traian [anonim] i-a raspuns lui andi

        Cred ca exgerezi,amice!In primul rand te anunt ca s-a inventat de mult dispozitivul acela hands free...In al doilea rand ,trebuie sa sti ca exista si tari europene in care demnitarii de rang inalt se coboara atat de jos incat vin la guvern cu bicicleta,cu metroul sau cu autobuzul.Si numa refer la Albania sau Bulgaria.Culmea este ca nici ei,demnitarii in cauza si nici cetatenii de pe acolo nu considera ca statutul de membru in guvern sau de functionar de rang inalt genereaza automat dreptul de a avea un sofer cu aere de smecher de Dambovita sau o masina de serviciu.Pe la noi,cei coborati de numai 20 de ani din copacul acela in care asa zisa clasa muncitoare se cocotase pe craca cu blugi si paine la ratie,prezenta unui ministru in autobuz sau in metrou e inca stire de prima pagine,de prime time!
        PS Cat despre podul peste Dunare sau intalnirile cu investitori importanti...Sa fim seriosi,astea sunt povesti de indrugat nevestelor credule sau copiilor de la cresa de cartier!
  • +4 (4 voturi)    
    Definiti "demnitar" (Joi, 20 mai 2010, 14:31)

    a-z [anonim]

    Daca nu sunt reguli clare, toti vor deveni demnitari! Grangurii cei mari nu se supun unor reguli pentru plebe!
    • +6 (6 voturi)    
      tot bugetarul (Joi, 20 mai 2010, 14:58)

      Mihaela [anonim] i-a raspuns lui a-z

      e demnitar.La mine la spital s-au dat telefoane cu abonament platit sefilor de sectie, ca de', nu sunt bani in sanatate
  • +5 (5 voturi)    
    hmmm (Joi, 20 mai 2010, 14:40)

    mishoo [anonim]

    si ce se intampla cu automobilele? nu am auzit sa fie ceva pus la vanzare
  • +2 (2 voturi)    
    Economie la tot ce se poate!!! (Joi, 20 mai 2010, 15:01)

    maya [anonim]

    Reducerea cheltuieliilor la bugetului la Guvern, trebuie facut din toate punctele de vedere. Mi se pare o idee buna sistarea telefoanelor pentru si a masinilor pentru a face economii!!! Trebuie sa luam exemplu si sa facem si noi la fel!!!
  • +4 (4 voturi)    
    atentie la ordinul de marime (Joi, 20 mai 2010, 15:09)

    snowflake [utilizator]

    Da, aceasta este o sulutie pentru reducerea cheltuielilor dar nu rezolva problema. Ordinul de marime este de 2 sau 3 ori mai mic decat valoarea deficitului.
    In concluzie:
    Trebuie adoptata acum? DA pentru a demonstra solidaritate.
    Rezolva problema? Nici pe departe.
  • 0 (4 voturi)    
    SAu nimic? (Joi, 20 mai 2010, 15:11)

    vio [anonim]

    Intrucat nu i-a obligat nimeni sa fie demnitari, sa fie lasati fara masia si telefon de servici.

    Sunt sigur ca au si masina si telefon, personale, pe care le-ar folosi mult mai chibzuit.
  • 0 (2 voturi)    
    da da (Joi, 20 mai 2010, 16:09)

    renes [anonim]

    da da
    mai taie...ca e doar pe foaie....
    dupa reducerea asta anuntata o sa creasca costurile (chiar la numarul redus)

    ..............cunoastem..............
  • 0 (0 voturi)    
    de acord (Joi, 20 mai 2010, 17:01)

    Grigore [anonim]

    Planul de reducere a cheltuielilor aparatului de stat trebuie sa continue, inclusiv cu reducerea cheltuielilor de administrare.
  • 0 (0 voturi)    
    incepem sa mergem spre normalitate (Joi, 20 mai 2010, 19:43)

    oana [anonim]

    Acum incepe si Romania sa devina o tara civilizata in care guvernul slujeste interesele poporului! Bravo!
  • 0 (0 voturi)    
    poate ca presedintele nu stie (Vineri, 21 mai 2010, 10:14)

    daniel [anonim]

    ca senatul a achizitionat de curand 70(saptezeci) de autoturisme de un lux exorbitant Kia Magentis.
    Chiar aveau nevoie de ele?
    Sau Loganul nu era bun, in aceasta perioada de criza?
    Eu cred ca toti politicienii stiu, inclusiv Basescu ,dar mai vor sa apuce ceva acum, inainte de furtuna.
    Sa isi acopere urmele lipicioase, si sa se retraga apoi in vizuina din Elvetia cu jumatate din PIB-ul Romaniei.
  • 0 (0 voturi)    
    Crasa nesimtire!!! (Vineri, 21 mai 2010, 19:18)

    monica L [anonim]

    Pai nu numai ca asemenea dispozitii administrative trebuiau sa fie regula de la bun inceput, dar, in cazul in care n-ar fi fost asa, oficializarea crizei in 2009 ar fi impus impunerea lor in regim de urgenta. Iar guvernocul incompetent si impotent ce face? Se trezeste acum, la spartul tirgului sa reduca cheltuieli ce nu ar fi trebuit sa existe NICIODATA? Numai asta si ar fi motiv de DEMITERE! Base, tu ce faci?
  • 0 (0 voturi)    
    BRAVOOOO (Sâmbătă, 22 mai 2010, 22:55)

    Oana [anonim]

    Acum incep sa fie aplicate dreptatea si corectitudinea