UPDATE PDL si UNPR au semnat un protocol de sustinere guvernamentala si parlamentara. Cristian Preda: Un protocol semnat cu un partid de dezertori

de D.G., I.B.     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2010, 19:01 Actualitate | Politic

Liderii PDL si UNPR au semnat, marti, un protocol de colaborare politica ce vizeaza sustinerea guvernamentala si parlamentara reciproca. Documentul a fost semnat la sediul central al PDL.

Protocolul prevede infiintarea unui comitet de conducere format din cate sapte reprezentanti ai celor doua partide, se arata in comunicatul trimis pe adresa redactiei HotNews.ro.

Europarlamentarul PDL, Cristian Preda, a criticat pe blogul sau acordul incheiat spunand ca "PDL crede ca va consolida sprijinul dat guvernului printr-un protocol cu un partid format din dezertori". Amestecul de anarhie, duplicitate si incoerenta e irespirabil, mai scrie acesta.


Textul comunicatului:

Parteneriatul politic dintre PDL şi UNPR a fost întărit astăzi, 18 mai, prin semnarea, de către cele două partide, a unui Protocol de colaborare care are ca obiectiv major realizarea programului de guvernare şi, implicit, reforma statului. Durata Protocolului cuprinde actualul mandat legislativ.

În protocolul semnat de preşedinţii celor două partide, Emil Boc şi Gabriel Oprea, de prim-vicepreşedintele PDL Adriean Videanu, de secretarul general al Partidului Democrat Liberal, Vasile Blaga şi de preşedintele executiv al UNPR, Marian Sârbu se precizează că cele două formaţiuni se angajează să susţină Guvernul şi actuala majoritate parlamentară.

La nivel naţional s-a creat Consiliul de Conducere al Parteneriatului PDL-UNPR alcătuit din câte şapte lideri ai celor două partide. Consiliul se reuneşte în şedinţă ordinară în fiecare lună şi în şedinţă extraordinară, de câte ori este nevoie.


Departamentul de Comunicare al
Partidului Democrat Liberal


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1727 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    din pacate,nem (Marţi, 18 mai 2010, 19:18)

    kamikazeeeeeeeeeee [anonim]

    Ptr ca pdl si unpr nu pot constitui o majoritate(sau poate una f fragila,la limita)care din cate stiu si acum e la limita.Oricum vechea tovarasie psd+pc si pnl speculeaza orice si e greu ptr orice partid politic sa se riste în aceste conditii.p.s Din cate stiu "monstruasa coalitie"are aproape de 50% si deci de abia îi asteapta la cotitura(ca udmrul n-are mama,n-are tata dpdv politic)...
  • +3 (9 voturi)    
    Uuuupppsss (Marţi, 18 mai 2010, 20:02)

    ha ha [anonim]

    Se pare ca UDMR e pe cale sa zboare de la guvernare, sha la la la laaaaaa
  • +1 (5 voturi)    
    Cine se aseamana se aduna ... (Marţi, 18 mai 2010, 22:21)

    Moromete [anonim]

    La semnarea acestui "protocol" intre parti s-a simtit un damf de ciolan de urlau cainii comunitari ; La receptia de dupa cerneala s-a servit Ciolan afumat de FMI asezonat cu guias UDMR; Atmosfera a fost intretinuta de ansamblul artistic "Pensionarii fara Pensii" care a interpretat melodia ViPusca si Cureaua Lata ce pensii aveam odata ! Ca si plan de colaboarare se i-a in calcul cine va pune gheata si cine patinele in viitoarele patinoare ! Sloganul aliantei este : Sa indurati bine !
  • +1 (3 voturi)    
    Protocol de sustinere (Marţi, 18 mai 2010, 22:35)

    Mihai [anonim]

    ...a prabusirii Romaniei si a fura ce a mai ramas de furat.
  • -1 (3 voturi)    
    Alianta necesara (Marţi, 18 mai 2010, 23:03)

    cetatean [anonim]

    Cred ca este evident pentru orice roman ca aceasta alianta este necesara, ce tot comenteaza dn. Cristian Preda!! Isi doreste psd-ul la guvernare? Sa plece la un alt partid cu un aer mai respirabil pentru dansul, nu cred ca-l tine cineva cu forta sa se sufoce.
  • 0 (2 voturi)    
    Anarhie, duplicitate, incoerenta (Marţi, 18 mai 2010, 23:27)

    Frobenius [anonim]

    Acel Cristian Preda si-a dat demisia din partid sau a continuat exercitiile de tinut respiratia?
  • -1 (1 vot)    
    in tema (Marţi, 18 mai 2010, 23:34)

    porky [anonim]

    tipului astuia Cristian ... i se potriveste foarte bine vorba cine spune ala este-UDMR practic este o prostituata politica ,se duce cu cine da -PDL are nevoiede voturi-aplicarea curbei de sacrificiu va scade popuéaritatea dar in timp PDL l e bine plasat e la inceput daca reuseste sa reduca presiunile asupra bugetului pina la reluarea avintului economic (icind?) spre sfisitul mandatului va recastiga - membri UNPR sunt totusi alesi prin uninominal -trebuie vazut citzi din ei totusi nu au iesit prin redistribuire daca vorbim de moralitate
    • 0 (0 voturi)    
      ce mm drq (Marţi, 18 mai 2010, 23:36)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui porky

      ai vrut sa spui?
  • -1 (1 vot)    
    dezertori? (Miercuri, 19 mai 2010, 0:11)

    MirceaA [utilizator]

    sau oameni care nu mai vor dictatura de partid?
  • 0 (0 voturi)    
    exageram (Miercuri, 19 mai 2010, 2:22)

    dudu [anonim]

    domnu Preda cam exagereaza cu fundamentalismele astea ideologice. nu cu "independentii" ne-am facut pana acum treaba in parlament? nu cu ei am pus guvern? nu cu ei trecem legi? pai si atunci? ce, daca si-au facut partid nu mai sunt buni?
  • 0 (0 voturi)    
    O NESIMTIRE CRASA!!! (Miercuri, 19 mai 2010, 10:18)

    Marius [anonim]

    Solutia mea pentru a iesi din criza: concediu fara plata o saptamana pe luna pentru economistul sef al BNR + toti POLITICIENII din Romania!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Solidaritate!!! (Miercuri, 19 mai 2010, 15:31)

    maya [anonim]

    UDMR a fost intodeauna un partener responsabil de guvernare...Astazi 18.05 s-a semnat cu UDMR un protocol de colaborare!!! Asa si trebuie procedat in aceasta perioada de criza trebuie sa dovedim ca dam nota de intalegere si solidaritate!!!
    • 0 (0 voturi)    
      maya (Marţi, 25 mai 2010, 20:05)

      stefanescu [anonim] i-a raspuns lui maya

      nimeni nu semneaza un protocol fara avantaje.udmr pentru dezideratul lor de autonomie teritoriala si culturala pri o politica a pasilor marunti iar independenti o sa primeasca ceva posturi in deconcentrate si de ce nu in viitorul guvern dupa remaniere.esti naiva.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite cine vorbeste...Preda (Duminică, 23 mai 2010, 17:15)

    Ana [anonim]

    Nu stiu cum se gaseste sa vorbeasca tocmai Preda sa vorbeasca, cand el este mercenarul de serviciu al PD-L! Tot apare in ultima perioada sa faca diferite comentarii nonconformiste, dar se vede de la o posta ca nu are caderea morala sa vorbeasca! Oameni ca Diaconescu, Sirbu, Oprea au tinut PSD-ul pe picioare, s-au zbatut sa scape de influenta lui Hrebengiuc si au reusit! Bravo lor! Tineti-o tot asa, cu oameni demni si curajosi cu voi Romania poate ajunge departe!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Maya (Duminică, 23 mai 2010, 18:12)

    Ionut [anonim]

    O fi UDMR un partener serios, dar cu ce pret se face alianta? Cu autonomia tinutului secuiesc? Nu e corect, pentru Romania e mai sanatoasa alianta PDL - UNPR, si la UNPR sunt oameni responsabili si pragmatici, iar din alianta lor Romania nu are de pierdut! Nu mi-e frica cu Diaconescu, Oprea, Sirbu, pe cand cu Marko Bela, Laszlo Borbely sau Tokes nu m-as baga in hora!
    • 0 (0 voturi)    
      ptr.Ionut (Marţi, 25 mai 2010, 20:07)

      stefanescu [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      ai perfecta dreptate in privinta udmr-ului