Sever Voinescu (PDL): PSD se pregateste sa incinga strada in scopuri politice

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2010, 15:21 Actualitate | Politic

PSD se pregateste sa incinga strada in scopuri politice, a declarat, marti, deputatul Sever Voinescu (PDL), afirmand ca solutiile actualei crize din Romania "nu se gasesc in confruntari de strada". Voinescu a spus ca "PSD camufleaza membri de partid printre sindicalisti", lucru care denota "lipsa de responsabilitate". Sindicatele au anuntat pentru miercuri un miting de amploare in Piata Victoriei din Bucuresti, la care sunt asteptate sa participe cateva zeci de mii de persoane.

Iata cateva dintre declaratiile lui Sever Voinescu:
  • planul propus de Guvern pentru a face fata actualei situatii se afla intr-o ampla dezbatere publica
  • dezbaterea se poarta la nivelul institutiilor statului, precum si la nivelul societatii civile
  • PDL considera ca aceasta dezbatere este absolu fireasca
  • dupa cum este si normal, aceasta dezbatere are si o ampla componenta politica
  • in conformitate cu legile democratice, sindicatele au anuntat forme specifice de protest pentru zilele care urmeaza
  • aceste proteste insa trebuie dublate de o permanenta dispozitie spre dialog
  • dand dovada de maturitate, sindicatele au cerut partidelor politice sa nu se amestece in niciun fel in actiunile lor
  • constatam, din pacate, ca apelul sindicatelor este nesocotit de catre PSD
  • acest lucru ne ingrijoreaza, pentru ca istoria ne ofera lectii aspre
  • in ultimii 20 de ani, Romania a fost afectata grav de cel putin doua situatii in care nemultumirile sindicale au fost deturnate politic in detrimentul interesului national
  • ma refer la sirul de mineriade de la inceputul anilor '90 si la mineriada din 1999
  • de fiecare data, partidul domnului Ion Iliescu, indiferent de numele care il purta, a fost in spatele acestor actiuni
  • orice cetatean responsabil stie ca, in 2010, Romania nu-si mai poate permite asemenea derapaje
  • economia statului nu se revigoreaza prin actiuni de tip mineriada si bugetul statului nu se rationalizeaza prin actiuni violente de strada
  • in ultimele zile, liderii importanti ai PSD, in frunte cu presedintele Victor Ponta, au facut declaratii politice de natura sa instige la dezordini sociale
  • amintim ca, la greu, PSD a preferat sa abandoneze Guvernul, in scopul atingerii unui iluzoriu profit electoral
  • PSD a preferat sa lase tara fara Guvern, intr-un moment extrem de dificil, numai pentru ca acel Guvern condus de Emil Boc a decis sa puna ordine in sistemul de pensii, reducand excesele
  • profitand de actuala criza, PSD se pregateste sa incinga strada in scopuri politice
  • nu ne indoim ca sindicatele nu vor accepta ca protestul lor sa fie denaturat si folosit ca pretext in lupta politica
  • solutiile pentru actuala situatie nu se gasec in confruntari de strada, ci in discutii realiste, bazate pe cifre
  • PSD dispune de toate mijloacele democratice pentru a prezenta si promova punctele sale de vedere
  • camuflarea activistilor PSD in randurile sindicalistilor este o dovada de iresponsabilitate si lasitate
  • cerem PSD ca, in acest moment dificil, sa dea dovada de responsabilitate
  • PSD nu mai este partidul mineriadelor si ca nu mai are nimic cu stilul iliescian de acaparare si exercitare a puterii
  • PSD trebuie sa-si asume faptul ca, in ultimii 20 de ani, a detinut puterea 10 ani
  • ceea ce platim acum este nota de plata amara pentru vindecarea unei economii bolnave si a unui stat eronat alcatuit in tot acest timp
  • guvernarile psd-iste au partea lor de vina pentru actuala situatie
  • PSD da dovada de cinism
  • criza este potentata in cazul nostru de erorile comise de toata clasa politica in ultimii 20 de ani
  • 60 de mii de oameni, asteptati de sindicalisti in Piata Victoriei

Confederatiile sindicale sustin ca peste 60 de mii de oameni ar urma sa participe, miercuri, la mitingul din Piata Victoriei, protestand astfel fata de masurile de austeritate anuntate de Guvern.

"Piata Victoriei va fi neincapatoare miercuri. Am invitat alaturi de noi asociatii ale pensionarilor si cetateni din Bucuresti care sunt nemultumiti de masurile anuntate de Guvern pentru ca trebuie dat un semnal foarte clar guvernantilor, altfel perceptia publica va fi ca este o aprobare tacita a masurilor anuntate de Executiv", a declarat, luni, vicepresedintele BNS, Ovidiu Jurca.

La actiunea de protest vor fi prezente toate categoriile profesionale, inclusiv mineri - circa 1.500, CFR-isti, pensionari, studenti si alte categorii sociale nemultumite de masurile de austeritate anuntate de Guvern, precizeaza Agerpres. Protestul va incepe la ora 11:00 si se va incheia la 13:00, conform autorizatiei obtinute.

In urma negocierilor cu FMI, autoritatile romane au propus, ca masuri pentru incadrarea intr-un deficit bugetar de 6,8 la suta din PIB in 2010, reducerea fondului de salarii bugetare cu 25 la suta, a pensiilor cu 15 la suta si o scadere masiva a subventiilor, in loc de majorarea semnificativa a principalelor taxe, respectiv cota unica si TVA.

Masurile, anuntate pe 6 mai de presedintele Traian Basescu, au fost puternic contestate de sindicate.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

1452 vizualizari

  • 0 (16 voturi)    
    Las-o mah balta... (Marţi, 18 mai 2010, 14:33)

    Catalin [anonim]

    Daca stupizenia cu mineriadele mai merge si acum cand lumea moare de foame si Basescu/PDL taie salariile si pensiile ca rezultat al incompetentei, inseamna ca Romania nu mai are nici o sansa ! Nici una !
    • +2 (2 voturi)    
      ma repet (Marţi, 18 mai 2010, 19:49)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      am mai postat asta de cateva ori, ar putea citi si dl Voinescu Cotoi:


      “ ”Suntem in opozitie. Nu sustinem in nici un fel partidul aflat la putere. Il criticam la fiecare greseala. Chiar daca face bine, noi tot il criticam. Asta e sansa noastra. Nu semnam nici un protocol! Noi vom creste numai daca facem o opozitie ferma.“” Traian Basescu, ianuarie 2001
      • -1 (1 vot)    
        Iar începurati cu diversiunile,mah? (Marţi, 18 mai 2010, 21:32)

        kamikaze [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        Cica nu zunt bani,i-a uite numai cati postaci...
        • 0 (0 voturi)    
          cum adica postaci (Marţi, 18 mai 2010, 22:44)

          taranistu [utilizator] i-a raspuns lui kamikaze

          daca nu ma crezi, intra pe site-ul (inca public) www.pd.ro si cauta la ”istoric”. Treci peste faza cu Roman si Basescu in FSN bla-bla-bla, cum sa-l dam jos pe Ciorbea, bla-bla-bla si ajungi la faza care io nu fac altceva decat sa transcriu (pe limba ta copy/paste).
          PS: Daca m-ai cunoaste cred ca ti-ai cere scuze ca m-ai facut ”postac”.
        • 0 (0 voturi)    
          minerii (Miercuri, 19 mai 2010, 9:54)

          FLORIN [anonim] i-a raspuns lui kamikaze

          Bai, tre sa sti doar sa citesti. Iliescu a dorit minerii in Bucuresti, dar si ministrul transporturilor a ajutat ca ei sa ajunga aci.
          Pe atunci actualul presedinte era la transporturi. Fiind la fel de vinovat ca si Iliescu.
      • 0 (0 voturi)    
        Corect (Miercuri, 19 mai 2010, 9:49)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui taranistu

        Citatul din insusi prestedinte este absolut corect. Tampeniile debitate de domnul Voinescu nu isi au rostul. De tacea filozof ramanea. El insusi da dovada de cinism cu declaratii naucitoare. Inteleg ca am ajuns de cacat si nu mai sunt bani si oamenii sunt foarte nemultumiti. Nu tre sa le spune PSD sa fie nemultumiti.
        ROLUL OPOZITIEI ESTE SA CRITICE PUTEREA. NU E UN PENSION DE VIRGINE, CUM NU E NICI PUTEREA.

        Eu totusi nu inteleg de ce tipa unii actiuni violente. Vor ei neaparat sa fie cu batai? Au vesti?
  • -6 (24 voturi)    
    DEMAGOGIE !!!! (Marţi, 18 mai 2010, 15:27)

    lili [anonim]

    demagogie, dle voinescu !!! v-a ajuns cutitul la os si exact ca ceausescu in '89 si dvs dati vina pe agenturili straine !! oamenii sunt disperati, dle voinesu !!! mor de foame, de frig, de medicamente, de somaj !!!! demisia si plecati sa vina altii care stiu sa conduca. ati dus tara in faliment. v-a trimis dl basescu, i-oti fi parut mai credibil in fata natiunii. dar de unde, romania nu mai are incredere in pdl, in boc, in basescu. plecati si lasati tara sa se redreseze, ati furat destul si v-ati facut plinul. rusine !!!!!
  • +7 (19 voturi)    
    sanchi (Marţi, 18 mai 2010, 15:28)

    Bogdan [anonim]

    PSD-ul tocmai a votat scutirea retroactiva de impozit si tva a fabricilor de bere....asta-i preocuparea partidului!
  • +8 (20 voturi)    
    Mineri? (Marţi, 18 mai 2010, 15:36)

    florin [anonim]

    Inteleg ca protestele sunt ca urmare a deciziei de micsorare a salariilor angajatilor bugetari. Ce cauta minerii la aceste proteste? Ei impotriva a ce protesteaza? Sunt cumva traditionala ,asa de manevra a psd-ului si a mult iubitului lor conducator, ilici?
    • +7 (9 voturi)    
      I-a chemat... (Marţi, 18 mai 2010, 15:41)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui florin

      ...Basescu sa inabuse protestul "intelectualilor" bugetari.
  • +7 (13 voturi)    
    Regia si Scenariul (Marţi, 18 mai 2010, 15:36)

    ioan [anonim]

    PSD cu Ion Iliescu semneaza regia, situatie unde se simte ca pestele in apa. Azi vazut ce vocalize a facut in ultimele cuvantari. Scenariul este vazut si de PNL pentru ca acest partid ar avea ceva obiectii.
  • -2 (10 voturi)    
    Voinescu=Iliescu (Marţi, 18 mai 2010, 15:46)

    Alex [anonim]

    PSDul e de vina, nu guvernul Boc.
    Trist... incepe sa semene a discurs de Ion Iliescu, care dadea pe opozitie.
  • 0 (8 voturi)    
    ponta, iti lipseste curajul !!! (Marţi, 18 mai 2010, 15:57)

    ana [anonim]

    odata cu alegerea lui ponta (sange proaspat), am crezut ca psd-ul va scapa de vechile metehne !!! dar si ponta, face aceleasi greseli, aceleasi lucruri mizerabile !! nu inteleg de ce nu-si cauta alta cale pe care sa mearga, probabil nu are stofa de lider autentic!! va ramane in istorie un ins care nu pune umarul sa scoata tara din impas, ci incearca sa destabilizeze (este mai simplu) !!!
    • +2 (4 voturi)    
      ponta? (Marţi, 18 mai 2010, 17:58)

      Xamples [utilizator] i-a raspuns lui ana

      ce sange proaspat? ce lider autentic?

      tu chiar nu vezi ca Ponta e doar o marioneta?
      Iliescu si Nastase conduc PSD-ul...

      keep thinking...
  • +3 (11 voturi)    
    PSD -" viitor de aur".... (Marţi, 18 mai 2010, 16:00)

    Rescatorul [anonim]

    "profesoriade", "mamaniade" (unele cu mustati si barba), "metroriade" si iar "mineriade". Ca sa fie tacamul complet, rog PSD sa ne mai aduca si niscai comandouri KGB si GRU.
  • +8 (10 voturi)    
    ? (Marţi, 18 mai 2010, 16:05)

    poweraxxel [anonim]

    primesc de pe net un mesaj: “stoiansilvia2002: Sa afle toata tara: “Pe 19 mai va fi cel mai mare protest de dupa 89 incoace… Ora 9 piata victoriei sunt asteptati peste 40000 de oameni. Romani veniti cu ce aveti pe acasa , sa dam hotii jos. Constanta , Timisoara , Iasi , Sibiu , Arad si-au anuntat prezenta: studenti , politisti , pensionari, revolutionari… Cine e cu noi sa dea mesajul mai departe. Ceausescu a iesit în balcon si a spus «va dau 100 de lei la salariu» si a fost împuscat. Acum ne iau 25 la suta din salariu, si noi sa tacem? Va asteptam pe 19 mai in piata victorei daca aveti curaj. DA MAI DEPARTE!!Sa afle toata tara Bookmark”

    Din moment ce se refera la taiere de 25 %, presupun ca se refera tot la cei grasi!!! Poate ar trebui sa iesim si noi in strada, cei slabi, cu oualele si rosiile aferente, sa ne razbunam pe grasi si sa aratam ca si cei slabi pot castiga … Dar am uitat, este miercuri … Noi, slabii, suntem la munca …
  • +2 (12 voturi)    
    Altii sunt vinovati... (Marţi, 18 mai 2010, 16:11)

    Mihai [anonim]

    Asa, pasati pisica moarta in curtea altuia, nu voi guvernati? Are unul dreptate cand spune ca trebuie ca pdl si basescu sa dea vina pe altii, niciodata ei sa fie vinovati.
    Nu basescu spunea razand la tvr ca am iesit din criza iar rezultatul guvernarii a fost mai mult o iluzie si tot razand ca vor taia pensiile.
    De ce voua nu vi se reduc salariile, cheluielile imense si inutile pe care le efectuati?
    • -1 (5 voturi)    
      uita-te pe harta (Marţi, 18 mai 2010, 16:19)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      vezi ca e pe aici o harta cu masurile din toata Europa. Doar nu crezi ca noi suntem cei mai puternici de pe continent.
      • +2 (2 voturi)    
        Aia se misca (Marţi, 18 mai 2010, 17:58)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

        Nu, nu suntem cei mai puternici de pe continent, dimpotriva, cei mai slabi. Diferenta dintre ei si noi e ca ei se straduie sa faca ceva in schimb noi luam numai masuri "imaginare". Vezi si tu masurile luate in Europa si vezi care s-au luat la noi, vei ramane surprins
  • 0 (4 voturi)    
    manipulare (Marţi, 18 mai 2010, 17:19)

    ion [anonim]

    O manifestare calarita de politicieni!
    • -1 (3 voturi)    
      Asta stiu, asta fac (Marţi, 18 mai 2010, 17:32)

      Frobenius [anonim] i-a raspuns lui ion

      Continua sa minta si sa-si trateze cetatenii cu dispret. Si PDL, si PSD, si PNL, si proaspetii "independenti". Nu este nici o diferenta.
      Din aceasta cauza ar cam merita (toti) cite o bordura (noua, de Bucuresti). Numai ca nu asa se rezolva problemele. Este preferabila o tratare individuala. Cite unul sau... uninominal, cum ar spune "alegatorii" pasionati.
  • -1 (5 voturi)    
    Incitatii (Marţi, 18 mai 2010, 17:56)

    stefan [anonim]

    Am impresia ca v-a cam luat cu tremurat, domnule Voinescu .

    Degeaba o dati cotita, cu atitudinea voastra ( Basescu si PDL-ul) nu ati facut decat un mare serviciu opozitiei, va place sau nu va place.

    Oamernii nu mai au nevoie sa fie incitati, ati avut voi grija sa ii incitati pana la limita suportabilitatii.
  • +1 (1 vot)    
    Vai de capul nostru !!! (Marţi, 18 mai 2010, 18:22)

    silvia [anonim]

    Daca asta intelege PDL din ceea ce se intampla acum in Romania, adica din disperarea acestor oameni ajunsi la capatul rabdarii nu ma mai mir ca Romania a ajuns in prag de FALIMENT. Nu, Dle Voinescu, nu este vorba de nimeni si de nimic in afara de DEZASTRUL in care la fel ca toate partidele din Romania care au guvernat, si PDL-ul Dvs care acum conduce a dus tara in prag de FALIMENT, la saracie, la somaj si oamenii nu mai rezista, s-au saturat de minciuni. I-ati mintit destul, gata s-a terminat cu minciuna. Sunt bani, dar ei se duc la clientela politica PDL-ista, ati ruinat tara si acum nu stiti cum s-o scoateti la mal. DEMISIA !!!!
  • -1 (1 vot)    
    ... (Marţi, 18 mai 2010, 19:23)

    d [anonim]

    "Mamele sunt „mămici“, pensionarii „bătrâneii batjocoriţi ai ţării“, profesorii „bieţii dascăli“ şi handicapaţii, falşi sau reali, „nefericiţii care îşi vor pierde mijloacele de subzistenţă“. În schimb, vocile celor care cred că un „drept câştigat“ de la stat nu e pe vecie, care îi ţin în cârcă pe cei 57% bugetari din administraţie, cei care au reuşit fără a fi agăţaţi de pulpana bugetului de stat sunt complet ignoraţi, pe ei nu-i întreabă nimeni." Andreea Pora