Liviu Dragnea: Alegerile anticipate ar fi o solutie

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2010, 14:54 Actualitate | Politic

Perioada de criza nu poate constitui "un pretext pentru a nu se dori alegerile anticipate", considera secretarul general al Partidului Social Democrat, Liviu Dragnea.

Potrivit acestuia, "alegerile anticipate ar putea da sanse poporului roman de a-si croi un alt Parlament", deoarece structura actuala, "pervertita", nu este cea pe care au votat-o.

"Romanii nu se simt reprezentati in Parlament in conditiile in care a aparut o uniune politica alcatuita din cei plecati de la alte partide pentru a sprijini un guvern incompetent ce face rau cetatenilor", a precizat Liviu Dragnea, citat de Agerpres.

Secretarul general al PSD crede ca, in primul rand, oamenii doresc alegerile anticipate "pentru a rade aceasta structura incorecta si imorala".

"Este singura solutie si de aceea s-ar putea ca strada sa schimbe calendarul politic", a conchis Dragnea.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5219 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Lapte gros (Marţi, 18 mai 2010, 14:01)

    Constantin [anonim]

    Politicienii se comporta ca niste copii. Cum e unu' la pamant cum toti ceilalti sar pe el sa-l striveasca.Daca se nimereste ca cel de dedesubt sa fie mai voinic apoi sa vezi gramada nene.
    • +5 (5 voturi)    
      bv (Marţi, 18 mai 2010, 14:47)

      ana [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Buna observatie. Fix acelasi sentiment il am si eu. Opozitia nu stie cum sa mai creasca acum in ogchii opiniei publice, profitand de starea de dezordine care s-a creat.
      • 0 (0 voturi)    
        idioti (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:04)

        FLORIN [anonim] i-a raspuns lui ana

        Toata opozitia ar fi idioata daca nu ar face orice sa creasca in ochii opiniei publice in timp de criza. Vorbim de orice opozitie, in orice tara.
        Ca la noi, ei nu trebuie sa faca multe si cresc singur in ochii opiniei publice din cauza crasei incompetente a actualilor , asta e alta treaba.
  • +11 (11 voturi)    
    stiu numai sa profite (Marţi, 18 mai 2010, 14:09)

    Oana [anonim]

    In loc sa scoata tara din criza nu stiu cum sa faca sa ii sape pe ceilalti sa ajunga iarasi la putere...Asa se vede ca la nicicare nu le pasa de popor, doar ciolanul il viseaza...
    • +3 (3 voturi)    
      vai si amar (Marţi, 18 mai 2010, 14:52)

      andreea [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Pai da, ce sa faca si ei...crezi ca au vreo competenta sa propuna ceva concret si fezabil? Vai si amar cu astfel de politicieni
    • 0 (0 voturi)    
      Pragmatic (Sâmbătă, 22 mai 2010, 20:00)

      FLORIN [anonim] i-a raspuns lui Oana

      Gandind pragmatic nu pot cere opzitiei sa vina ea cu pareri. Asa cum ii stiu eu pe cei de la putere nici nu vor accepta, despre orice parere am vorbi.
      Asa ca hai sa lasam dracu caternica , in loc sa vina cu solutii.
      NU ESTE DATORIA OPOZITIEI SA VINA CU SOLUTII. IN MAREA MAJORITATE A CAZURILOR NU SE VOTEAZA SOLUTII. EI NU SE INTELEG ORICUM.
  • +5 (5 voturi)    
    tot la ciolan (Marţi, 18 mai 2010, 14:16)

    rochiri [utilizator]

    Tot la Ciolan de gandesti?
  • +10 (10 voturi)    
    Alegeri pentru privati (Marţi, 18 mai 2010, 14:28)

    Interesant [anonim]

    Domnul Dragnea nu face de cateva zile decat sa-l confime prin declaratii pe Basescu.Sa ne arate clar tuturor ca PSD-ul doreste cucerirea puterii prin violente daca la alegeri nu a reusit.Intrebarea care se pune este cati din mediul privat au absentat la alegerile din 2008 . Si cati din acestia se vor prezenta acum la alegeri aniticipate. Si cu cine vor vota ei ?
  • +5 (5 voturi)    
    care strada, 5 milioane de oameni ????? (Marţi, 18 mai 2010, 14:48)

    unul din popor [anonim]

    ba, nici acum nu ati realizat ca ati pierdut alegerile!!!!, voi va umpleti buzunarele pe seama prostilor !!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    tragic (Marţi, 18 mai 2010, 14:48)

    andrei [anonim]

    Parca e un scenariu tragico-comic asa. Cum sa propuenti asa ceva intr-o astfel de perioada. Domnule, cand tara se duce de rapa, in loc sa muncim cot la cot sa gasim solutii viabile, ne impungem unul pe altul. Mizerabil!
  • +4 (4 voturi)    
    hilar (Marţi, 18 mai 2010, 14:49)

    mara [anonim]

    Ma amuza copios modul in care diversi anonimi incearca in ultima vreme sa se faca vizibili prin tot felul de bazaconii si atacuri la adresa puterii.
  • +3 (3 voturi)    
    aiurea (Marţi, 18 mai 2010, 14:51)

    dinu [anonim]

    Mai bine ati pune mana sa faceti ceva sa ajutati la crearea unui plan viabil de iesire din criza in loc sa sa stati sa carcotiti ca o baba plictisita si iritata.
  • +14 (14 voturi)    
    De ce ? (Marţi, 18 mai 2010, 14:56)

    Marian [anonim]

    Aduc cumva si bani sau cheltuie altii si pierdem timpul ? Ce declaratie de amator.
    • +13 (15 voturi)    
      Pentru ca... (Marţi, 18 mai 2010, 14:05)

      Hopeless [anonim] i-a raspuns lui Marian

      .... PSD-ul stie cel mai bine cum sa fure in situatii de criza...Daca nu ma insel PSD-ul este singurul partid care a guvernat singur , fara coalitii incomode si fara a putea fi controlati sau temperati de eventuali parteneri de guvernare. Cum altfel se explica faptul ca PSD-ul ramane cel mai mare partid mafiot dupa PCR?!?!
  • +4 (4 voturi)    
    Vrabia... (Marţi, 18 mai 2010, 14:59)

    FYO [anonim]

    Vrabia malai viseaza...zice o vorba din batrani.
  • +15 (15 voturi)    
    Liviu Dragnea este dus cu pluta (Marţi, 18 mai 2010, 15:00)

    shuly [utilizator]

    Bravo maestre asa vrei tu sa reduci cheltuielile si sa ajuti statul cu alegeri anticipate.Se vede aici ce oameni cu viziune si capacitate de management are PSD.Sunteti pref mai baieti ,sunteti rupti de realitate ca deh voi oricum va luati salariile.
    Imi pare rau pentru cei care ies in strada la indemnul acestui tip de oameni fara bun simt si fara limita.
    • +10 (10 voturi)    
      100% (Marţi, 18 mai 2010, 15:06)

      marcel [anonim] i-a raspuns lui shuly

      Aveam ceva indoieli asupra capacitatii acestor politicieni de a gestiona criza dar acum sunt sigur ca sunt 100% nebuni!!!
  • +14 (14 voturi)    
    Strada cu putin ajutor din partea PSD, nu? (Marţi, 18 mai 2010, 15:03)

    CCC [anonim]

    E foarte interesant ce joc politic are PSD acum. Este foarte interesant si ce joc politic au sindicatele in ziua de azi. In fond fiecare isi protejeaza averea, nu? Pacat de fraierii din strada :((!
    • +7 (7 voturi)    
      pai PSDu controleaza sindicatele (Marţi, 18 mai 2010, 15:21)

      ksm [anonim] i-a raspuns lui CCC

      :)
  • +7 (7 voturi)    
    "de acord" (Marţi, 18 mai 2010, 15:05)

    ciprian [anonim]

    De acord cu alegerile anticipate. Sa se faca pe CHELTUIALA OAMENILOR POLITICI si conform REZULTATULUI DE LA REFERUNDUM
  • +8 (8 voturi)    
    Sunt de acord dar... (Marţi, 18 mai 2010, 15:05)

    Sandu [anonim]

    Dar sa le plateasca el ca noi nu mai avem bani de alegeri
  • +12 (12 voturi)    
    Mi se pare mie sau (Marţi, 18 mai 2010, 15:05)

    Audit [utilizator]

    Dragnea instiga la lovitura de stat: "s-ar putea ca strada sa schimbe calendarul politic"?
    A cere alegeri anticipate, caderea guvernului, etc. este intr-adevar apanajul opozitiei. A cere ACUM aceste lucruri este INCONSTIENTA, rea credinta, as putea merge pana la a spune lipsa de patriotism!
    Costurile in bani ar echivala cu plata bugetarilor + pensionarilor pe o luna iar cele in timp inseamna pierderea miliarde de euro!
  • +7 (7 voturi)    
    Auzi mai Dragneo? (Marţi, 18 mai 2010, 15:07)

    Traficantu_De_Influentza [utilizator]

    Ia mai mergi tu la pascut oile. Eu zic ca sunteti toti la fel mai nene. Si portocalii, si galbenii, si astia rosii si ungurii, toti ce sa mai. Vezi ca tu te cam substitui poporului in declaratiile astea. Nu mai manca tu rahat in numele a milioane de romani.
  • +11 (11 voturi)    
    Daca asa vrea bunicuta. (Marţi, 18 mai 2010, 15:07)

    mircea [anonim]

    Pe Dragnea,cand vine vara incepe sa-l doara capul.Daca nu este obisnuit sa gandeasca,cand apar probleme,mintea io ia razna.Ca si acum.Bunicuta aseara a vrut alegeri anticipate,ca asa are ea pofta.Nu conteaza ca este criza.Dao incolo de criza.Aceia este la capitalisti.Asa ca nepotelul Dragnea, ascultator cum este,cere alegeri anticipate ca sa faca pofta "bunicutei".Cum cine plateste?Prostul de roman care le-a dat votul.
  • +11 (11 voturi)    
    lozinca psd (Marţi, 18 mai 2010, 15:10)

    sile [anonim]

    1 Mai prost ca asta n-am vazut....
  • +9 (11 voturi)    
    Ce pregatesc domnii? (Marţi, 18 mai 2010, 15:13)

    AlinN [anonim]

    Hasoti iese cu aberatii.
    Tariceanu iese cu aberatii.
    Dragnea iese cu aberatii.
    Iliescu iese cu aberatii.
    Maine se pregateste mitingul lui Peste, la care banuiesc, nici nu vor veni oameni, vor fi adusi.
    Probabil se va merge pe cartea violentei, n-ar fi deplasat sa presupun ca la sfatul domnului Iliescu, domn care a mai facut el la fel si pe timpul mineriadelor si in timpul revolutiei.
    Ce sa te astepti de la domnul Iliescu si ai lui?
  • +9 (9 voturi)    
    asta ... (Marţi, 18 mai 2010, 15:24)

    mar [anonim]

    are probleme la masarda, sambata instiga la "miscari pasnice in strada" astazi vrea anticipate! Oare este constient de aberatiile pe care le sustine? Plateste el si gasca de la PSD cheltuielile ? Sau are surse de banii la CJ Teleorman de care marea masa nu stie?Si daca nu iese PSD-ul ce va face?
    Am senzatia ca nici la coverca ( regionalism de la Teleorman pentru coliba) sa pazeasca pepenii nu este in stare!
    Da cu o propunere de relansare a judetului nu vine, din cate stiu Teleormanul are o rata a somajului de peste 13%. De la SPA Vantu li se trage, cred ca are efect pe termen lung.
  • +7 (7 voturi)    
    curat murdar (Marţi, 18 mai 2010, 15:28)

    marius [anonim]

    s-a gasit lupul moralist sa ne arate calea cea dreapta.de ce nu ne spune despre saracia lucie din judetul pe care il pastoreste de niste ani buni ca un adevarat fanariot.sa ma scuze fanariotii pt.ca ei au fost copii de mingi pe langa clasa politica ce a condus romania in ultimii 20 de ani.
  • +3 (3 voturi)    
    inteleg (Marţi, 18 mai 2010, 15:53)

    ion [anonim]

    Este greu de platit 8 mlioane de euro datorie in opozitie.
    Nimeni nu poate astepta prea mult cu plata un partid in disolutie!
  • +1 (1 vot)    
    ref." Alegerile anticipate ar fi o solutie " (Marţi, 18 mai 2010, 15:53)

    Bombonica [anonim]

    ...normal ca ar fi o solutie cocosel si poate ca am sa fiu si io norocoasa sa ajung pe langa un ministru de interne dar deocamdata numa ce-am ajuns in Las Palmas,ma bronzez topless...acu sunt/postez de pe laptop din Santa Catalina,beau o cerveza San Miguel si mai asteaptati si voi cu anticipatilii alea,lasa-ti intai pa mineri vreo luna-doua sa faca cartilii, ca vrea si io sa scuip cu stampila in patratu cu pesedeu dar abia am ajuns in Canare si tare bine-mi e !!!
  • +2 (2 voturi)    
    un psd JALNIC !!! (Marţi, 18 mai 2010, 16:13)

    ana [anonim]

    liviu dragnea este un fripturist fara scrupule si principii, intruchiparea omului de boi bani !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Era de asteptat (Marţi, 18 mai 2010, 16:53)

    coty [anonim]

    Citesc aceasta declaratie intre amuzament si groaza.Stiu e o senzatie bizara.Ma uit cum pensionarii si altii isi pierd o parte importanta din venituri si astia se gadesc doar cum sa ii foloseasca pt a obtine puterea.E incredibil.Oricum cu opozitia m-am convins : nici PNL si nici pSD nu reprezinta o alternativa pt tara asta nenorocita.E vina noastra ca nu avem clasa politica.E vina noastra ca mai suntem prostiti sa mergem sa votam .Succes Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Evrika! Dragnea rezolva criza (Marţi, 18 mai 2010, 17:31)

    aura [anonim]

    Din 2004 numai in campanii electorale o tinem. "Petrecerea" asta nesfarsita ne-a costat foarte scump. Criza economica din Romania e mai severa si din cauza proceselor electorale care au facut guvernantii sa arunce miliarde de euro pe mita electorala.
  • 0 (0 voturi)    
    Anticipate imposibile. (Marţi, 18 mai 2010, 17:47)

    Patrascu [anonim]

    Consideram ca Dl. Dragnea mai are un pic de bun simt fata de noi, cei multi, dar si de inteligenta. Cine credeti ca va mai voteaza, Dle. Dragnea?Ati avut puterea atatia ani si ati vandut pe nimic, munca noastra, a unei generatii: Dvs. si cei ca Dvs. au acumulat, iar noi am devenit cersetorii celor care ne-au furat munca, iar acum mai aveti curajul si
    obraznicia sa ne mai cereti votul? Sa intelegem ca este vorba de cinism,incultura politica sau de calcarea in picioare a interesului national,oricum lozinca
    perimata ptr. intreaga clasa politica.
  • 0 (0 voturi)    
    pe cine? (Marţi, 18 mai 2010, 18:32)

    ioan [anonim]

    Nerusinatilor, pe cine sa vatam? Nu intelgeti ca intreaga clasa politica este compromisa! Nu intelegeti ca nu mai dorim mutrele voastre acre ascunzand zambete mefistofelice!
    Vom merge la vot cand vor venii tinerii scoliti pe bani multi si marginalizati de clientela nesimtirii generale. Ar trebuii sa va ascundeti sa nu auzim de voi..
    TICALOSILOR!