Raluca Turcan va sesiza Curtea de Conturi si DNA in legatura cu situatia de la TVR

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 16 mai 2010, 18:09 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PDL Raluca Turcan anunta, intr-o postare pe blog, ca va sesiza Curtea de Conturi si DNA cu privire la situatia din TVR. Ea afirma ca in institutie se atribuie contracte fara licitatie, spargandu-se in sume mai mici achizitii de multe sute de mii de euro.

"Mircea Geoana, cel care invoca o asa-numita politizare mascata a TVR cu ajutorul ONG-urilor, vadeste o lectura cu totul ciudata a noului proiect de lege. Probabil ca asta e mentalitatea lui; la urma-urmei, el a facut deja pasi mari in anexarea TVR la PSD pe vremea cand se straduia sa devina presedintele Romaniei. Pare ca pentru PSD ar fi mai bine ca legea sa ramana neschimbata. Cine stie, poate ca spera intr-o iluzorie revenire la putere si vrea sa mentina TVR drept o goarna de partid, iar implicarea ONG-urilor le-ar spulbera planurile", scrie Turcan.

Ea apreciaza ca, din pacate, la TVR se intampla acum "lucruri grave".

"Se atribuie contracte fara licitatie, spargandu-se in sume mai mici achizitii de multe sute de mii de euro pentru care era nevoie de aprobarea Consiliului de Administratie. Se foloseste pretextul ca acum nu mai exista Consiliu de Administratie, dar realitatea ramane aceea ca banii publici sunt dati direct - posibil unei clientele ramasa agatata de TVR. De aceea voi sesiza Curtea de Conturi si DNA, pentru a impiedica orice tentativa a lui Alexandru Sassu de a-si bate joc de banul public", scrie Turcan.

De asemenea, ea considera ca este nevoie ca Alexandru Sassu sa fie indepartat "rapid si complet din TVR".

"Sustin in continuare principiul depolitizarii conducerilor SRTV si SRR, insa gravitatea situatiei din TVR necesita fie numirea unui director interimar (cu mandat determinat, pana iese noua lege), fie numirea rapida a unui Consiliu de Administratie pe vechea lege. Intre timp, procesul elaborarii noii legi poate sa continue si sa se concretizeze la o data pe care o vom agrea in Parlament. Daca opozitia doreste - «cu buna credinta» - un ragaz pentru discutii cat mai aprofundate, cat mai temeinice, sunt absolut de acord, cu conditia ca intre timp jefuirea banului public sa fie oprita", scrie Turcan.


Citeste mai multe despre   






















1628 vizualizari

  • -10 (10 voturi)    
    Ahaa! (Duminică, 16 mai 2010, 18:28)

    Tzurca [anonim]

    Deci a ramas o institutie in care banii publici nu se scurg prin firme portocalii? A-haaa! La razboi cu ea, doamna!!! La razboiu' ....
    • +3 (3 voturi)    
      Stiam eu ca, (Duminică, 16 mai 2010, 18:05)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui Tzurca

      antenele si realitatile falimentare si datoare la fisc, dauneaza grav sanatatii.
      Esti in stare sa gandesti cu cedea ce ti/a dat Dumenzeu sau ai cap doar ca sa nu te ploua in gat?
      TVR este sub control pesede.
      Sassu iti spune ceva?
      Emanuel Valeriu iti spune ceva?
      Razvan Theodorescu iti spune ceva?
      Cata echidistanta a amanifestat TVR in alegeri?
      Sefu' te rog, nu ne insulta inteligenta. Daca tu nu vezi, nu auzi, nu respiri decat prin antene si realitati, nu inseamna ca iti suntem asemeni!
      Hai, acum sari cu etno si otv!
      Gandeste/te la ceea ce inseamna stereotipie!
      (Ai dictionar?)
      • -1 (1 vot)    
        tvr (Luni, 17 mai 2010, 9:30)

        take [anonim] i-a raspuns lui domino63

        "Sassu iti spune ceva?" Da,imi spune ,este unul dintre cei trei care l-au secondat pe base cand l-a dat jos pe Roman de la conducerea pd ,si pe care base,dupa trei sapatamani i-a indepartat.Asta drept multumire,cum de altfel a facut cu toti cei ce l-au sptijinit in diverse ocazii.
    • -1 (3 voturi)    
      Stimabililor... (Duminică, 16 mai 2010, 19:40)

      Tzurca [anonim] i-a raspuns lui Tzurca

      Inteleg sa iau numai minusuri, e logic. Insa mi-a cam trecut de Basescu de cand cu nebunia asta de - 25%, -15%, TVA si ce-or mai nascoci. De prea multe ori s-au contrazis, au zis una si au facut alta. De ce nu au luat masuri acum un an? Sau acum un an si jumatate? De ce nu si-au sustinut "pusca si cureaua lata" Bocii pana la capat? Pentru ca sunt prea ocupati de jaf... n-au timp decat sa gargariseasca lozinci la TV. Nu ca Ciutacii ar avea vreo logica alta decat Jos Basescu. Ma, cineva in tara asta sa mai tina de fraie exista? Nu de alta, da e jale mare daca luam pampersii copiilor si pensia batranilor ca sa justificam jaguarul in care se plimba Berceanu, ala care nu a facut nici o schita de autostrada de cand e ministru, daramite vreun metru. hai, mai dati minusuri... L-am votat pe Basescu oameni buni si l-a pus tot pe.... ARDELEANUL de Boc.
      • +2 (2 voturi)    
        ba nu intelegi nimic (Luni, 17 mai 2010, 1:06)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Tzurca

        umbli cu pretextul asta ca sa mai apari cu tristele tale idei pe forum!
  • +2 (2 voturi)    
    fata lui duvaz consiliera lui sassu (Duminică, 16 mai 2010, 18:48)

    ssa [anonim]

    fata lui duvaz e consiliera lui sassu.interesant cum a ajuns ?!
  • +3 (5 voturi)    
    DNA (Duminică, 16 mai 2010, 19:31)

    serban [anonim]

    Initiativa d-nei Turcan este f. buna si laudabila in ce priveste TVR.
    Asteptam totusi ca d-na deputat sa se implice cu adevarat si in ce priveste sesizarea DNA Bucuresti si a autoritatilor competente, privind ilegalitatile comise de primarul Maricuta Daniel al com. Selimbar, jud. Sibiu impreuna cu secretara primariei, Scumpu (fosta Necsuleu) Elena.
    Ca deputat de Sibiu d-na Turcan a fost sesizata despre ilegalitati privind improprietarirea in fals cu terenuri de zeci de milioane de Euro a unor cetateni(de catre primaria Selimbar), dar a tratat cu minim interes situatiile semnalate.
    Despre aceste situatii cunoaste si dl. senator Ariton Ion, fost prefect de Sibiu, dar.........atit
    Poate o ancheta HOTNEWS ar sensibiliza DNA Bucuresti (la DNA Alba-Iulia dosarele privind cauze asemanatoare sunt ingropate)
  • -1 (1 vot)    
    Ha! (Duminică, 16 mai 2010, 19:42)

    Tzurca [anonim]

    Curtea de Conturi e PSD iar DNA nu a finalizat absolut nimic din ce a inceput. Propaganda. E frumos a face denunturi cand nimic nu ai a spune....
  • -3 (3 voturi)    
    CIOLANIADA REPRIZA A-II-A (Duminică, 16 mai 2010, 19:49)

    FMIL BOC [anonim]

    Eu o propun pe Monica Ridzi in fruntea TVR " rapid si complet ", oricum ar face tot nu o ajunge justitia; Nici domana Placinta nu ar fi rea, am avea un patinoar din plastic in curtea TVR la numai 150000 euro/mp asa sa poata patina pensionarii cand ai prinde foamea;
    Pana nu demult Alex Sasu facea parte din Basescianus Dream (a se citi cosmar ptr romani) PD-L + PSD ; Nu te lasa Raluca, fa ceva ca mult nu mai este din ciolan !!!
  • -3 (3 voturi)    
    De ce? (Duminică, 16 mai 2010, 19:56)

    marianus [anonim]

    De ce spalacita blonda nu sesiseaza curtea de conturi la ministerul doamnei Udrea, la Ministerul lui Berceanu pentru contractul semnat fara penalizari si declinat de firma castigatoare, la ministerul lui Videanu, finante si toti slugoii portocalii.
    Sau iar incepem ca ceilalti au furat iar noi suntem fete virgine!
    • +2 (2 voturi)    
      de unde ai scos atata mizerie? (Luni, 17 mai 2010, 1:09)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui marianus

      din ultimele patru litere ale frumosului tau nickname - chestie cu care se pare ca si gandesti?!? ca o minte sanatoasa se ridica peste asta!
  • -2 (2 voturi)    
    strugurii acri (Duminică, 16 mai 2010, 20:11)

    ion [anonim]

    arunca cu rahat in incercarea de a se instala la conducerea TVR pentru a dirija banii dupa propriile interese.
    achizitiile sunt postate pe site-ul TVR
  • -2 (2 voturi)    
    A...daca nu furati voi nu e bine! (Duminică, 16 mai 2010, 20:21)

    TED [anonim]

    O exponenta de seama a gastii de hoti si mafioti penali numita PDL....La fel ca si ceilalti colegi ...
    hoata...mafiota...cu interese meschime...
    Dar...surpriza...nu poate lua ea banii de la TVR sau prietenii ei mafioti...
    Nemernicilor cat mai trebuie sa va suportam....
    GASCA DE HOTI...vine si timpul vostru....
  • +3 (5 voturi)    
    Pentu ca sunteti fraieri (Duminică, 16 mai 2010, 20:46)

    cornel [anonim]

    Un guvern asa de slab nu am vazut. Daca il mentin pe Sasu atata timp ?!
    Cica vor depolitizare, dar cat timp mai dureaza ?
    PDL e sigurul care, pe motivul depolitizarii, a lasat TV R pe mana PSD ,PNL si PC.continuu.Astia fac un misto crunt de PDL.
    Desi nu prea ma uit la TVR, in cateva randuri am vazut ca nu il transmitea deloc pe seful statului (fe ex) in direct(cum faceau Realitatea si Antena), in schimb SE GRABEAU sa il de pe Ponta, IN DIRECT(!!!!), de la un spici anti. Sau , la ore de varf(seara si dimineata) ii dadeau pe cei mai inraiti obisnuiti ai Realitatea si A3. Ex : Rosca St, Chireac ,Nistor(sef sindicat PNL Spiru Haret), etc,etc..Datorita prostiei, mai au alt post TV, la fel de imbaxit ca celelalte doua., impotriva lor ( cel National !!) Si mai vrea Boc sa faca reforma.. fara pic de comunicare media !Fraieri.
    • +1 (1 vot)    
      Subscriu (Duminică, 16 mai 2010, 22:35)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui cornel

      Subscriu
  • -2 (2 voturi)    
    Ahaa se intoarce! (Duminică, 16 mai 2010, 21:11)

    acronim [anonim]

    Adica problema cu banii este cine-i incaseaza, nu cine-i fura!? Super tare. Mai ai frati p-acasa, bai tzurca? Daca da, e clar, nu mai avem nicio sansa, Romania se cheama Lobotomia. Pupati-ai sassu-n bot...
  • -2 (2 voturi)    
    Da pentru minciunile din campanie (Duminică, 16 mai 2010, 21:17)

    Cioaca [anonim]

    oita turcana pe cine sa sesizam,pe stoica,pe videanu,pe baconschi pe branza sau pe opris?
  • +2 (2 voturi)    
    tvr (Duminică, 16 mai 2010, 23:02)

    dan [anonim]

    Inca de la infintzare,in anii 50,tvr a fost conceputa ca un instrument de manipulare comunista a populatziei,si trbuie sa recunoastem ca,pana in ziua de azi,isi indeplineste,cu o perseverentza demna de o cauza mai buna,acest rol.De la mintingurile cu ceausescu la Piata Universitatii,a incercat sa mentzina pe romani in marasmul intelectual si moral comunist ,fiind astfel un pilon al reactziunii in Romania.Cele peste 3 mii de nulitatzi, imbuibate pe bani publici ,incearca zilnic sa ne otraveasca viatza si probabil,in unele cazuri reusesc.TOTZI angajatzii tvr,de la portar la director,trebuie datzi afara si construita o adevarata TV publica !