Grupul interministerial contra evaziunii fiscale a fost convocat sambata de premierul Emil Boc

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 14 mai 2010, 21:45 Actualitate | Politic

Prim-ministrul Emil Boc a convocat, pentru sambata, de la ora 14.00, la Guvern, Grupul interministerial pentru combaterea evaziunii fiscale, informeaza un comunicat al Guvernului.

In contextul negocierilor cu Fondul Monetar International, ministrul Finantelor, Sebastian Vladescu, si cel al Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, au primit sarcini pentru a lua masuri pentru combaterea evaziunii fiscale.

In ultimele zile, partidele de opozitie au indicat ca alternativa la varianta propusa de presedintele Basescu, de reducere a cheltuilelilor bugetare, pe cea privind combaterea evaziunii fiscale.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1357 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    vor avea o zi grea... (Vineri, 14 mai 2010, 21:56)

    dom [anonim]

    ... asa ca ar trebui sa trimita pe cineva sa cumpere niste flori fara chitanta de la o tiganca de la colt si niste tigari fara timbru, d'alea mai ieftine, de la piata...
    • +1 (1 vot)    
      ...o sa-i intrebe pe fratii lor ...bashtanii...! (Vineri, 14 mai 2010, 22:25)

      bm [anonim] i-a raspuns lui dom

      ...de unde au bani pentru palate...!
    • +1 (1 vot)    
      .... (Vineri, 14 mai 2010, 22:28)

      ileana [anonim] i-a raspuns lui dom

      Sa-si mai duca si masina la o spalatorie...sa mai parcheze si prin centru si sa-i ceara coloratului care-i indica locul, bonul de parcare!
      ..."Grupul interministerial"....
  • +2 (2 voturi)    
    Banii, opriti banii (Vineri, 14 mai 2010, 22:32)

    Stiloul Negru [anonim]

    Si cate alte locuri unde se pot face diminuari de cheltuieli si economii sunt in Romania...Presa aproape le-a invetariat pe toate in ultimele zile...
    pensii speciale, alocatii peste alocatii, sporuri de vitamine, administratie centrala si locala supradimensionata, aparate de partide, excursii in strainatate, licitatii dubioase, miliarde pe drumuri inexistente, lefuri pe degeaba in primarii, consilii locale si alte deconcentrate, pensionari inainte de termen si pe caz de boala inexistenta, economie la negru si gri, stimulente pentru angajatii ministerelor, etc...etc...etc...etc...
    Cum vor reusi sa le dea de capat guvernantii este absolut imposibil de vazut.Pe buna dreptate cei de la FMI s-au ingrozit cand si-au dat seama ca trebuie sa ne dea bani pe care n-o sa-i mai vada decat la sfantu-asteapta prin sistemul nostru comunist de "rostogolire" si "compensare" a datoriilor.Toate astea ar trebui sa dispara...
  • -1 (1 vot)    
    amin (Vineri, 14 mai 2010, 22:45)

    castor [anonim]

    "Grupul"...a fost CONVOCAT de catre PREMIERUL Emil Boc...Cine mai baga in seama piticania asta?Nici catelul din curte.Toata lumea stia ca e presul lui Basescu,dar de cand cu chestia anuntarii masurilor de reducere la salarii si pensii,facuta de Basescu,Boc,PRIMUL MINISTRU,fiind de neabordat vreo 3 zile ulterior,a cazut si ultima bruma de AUTORITATE a micutului Boccolino.Eu nu discut ca masurile sunt bune sau nu,vorbesc doar de credibilitatea,competenta,autoritatea PRIMULUI MINISTRU AL ROMANIEI,emil boc.Punct,altul,cu asta ne scufundam definitiv.
    • -1 (1 vot)    
      castoriuca fara mintiuca (Sâmbătă, 15 mai 2010, 2:54)

      emilia [anonim] i-a raspuns lui castor

      Vai de asemenea oameni ca tine! Refulezi si tu pe unde poti. Pe bloguri, ca pe altundeva nu te-o baga nimeni in seama! Baiete, esti si nesimtit, si slab la minte. Tu esti ,intr-adevar, "cel mai credibil" din tara asta. M-ai convins cu "analiza" ta "fina". Din pacate sunt foarte multi care iti seamana... inclusiv in mass-media. "Prosti, dar multi".
      • 0 (0 voturi)    
        merci (Sâmbătă, 15 mai 2010, 11:05)

        castor [anonim] i-a raspuns lui emilia

        Daca la 3 dimineata n-ai alta treaba decat sa-mi raspunzi mie,chiar ma simt flatat.Nu "refulez" ci compatimesc pe unde pot.Pana la urma e o tragedie ce se intampla cu Boc,premierul- sluga.E si el un suflet,totusi.In rest,cu credibilitatea lui,ramane cum am stabilit.O zi buna.
    • 0 (0 voturi)    
      daca le stii pe toate (Sâmbătă, 15 mai 2010, 7:37)

      bula [anonim] i-a raspuns lui castor

      lamureste-ma si pe mine. Intra marfa "stramba" in tzara. Daca nimeni nu o cumpara la negru, unde e evaziunea fiscala? 10 mil. de ro,ani cumpara de 10 lei pe zi marfa fara acte. Uite 3,65 miliarde pe anu, un minus de 7200 milioane la TVA si 200 la impozitul pe profit. Am zis eu ceva de numele premierului, de numele partidului de la guvern, de numele presedintelui??? Imi dai un raspuns politicos sau citesti de pe foitza de la partid?
      • 0 (0 voturi)    
        ??? (Sâmbătă, 15 mai 2010, 11:54)

        castor [anonim] i-a raspuns lui bula

        Ti-as raspunde cat se poate de politicos,fara foita de la partid,nu e cazul,dar nu stiu la ce te referi,eu n-am zis nimic de evaziune fiscala.Poate ai vrut sa intrebi pe altul.
  • +1 (5 voturi)    
    Am o pensieeeee.... (Vineri, 14 mai 2010, 22:49)

    EneSCUlata [anonim]

    de 600 lei. Asta dupa 35 de ani de munca in Romania. Daca-mi ia boc 15% raman cu 500 lei. Mai dau pe medicamente compensate 100 lei, raman cu fix "sula". Mai vii tu bocule la p*la mea sa te votez. O sa-ti dau multa,multa MUMU si tie si la partidul tau de cacanari.
    • +1 (1 vot)    
      Eh, (Vineri, 14 mai 2010, 22:13)

      Zenobia [anonim] i-a raspuns lui EneSCUlata

      In primul rand nu te mai lauda cu MUMU, daca n-ai cu ce! In al doilea rand, dupa cum vorbesti ai fost muncitor necalificat! Cat naiba ai vrea sa ai pensie?
      • 0 (0 voturi)    
        Da! (Vineri, 14 mai 2010, 23:25)

        Bog [anonim] i-a raspuns lui Zenobia

        Chiar asa! Sa fie trimis in strada! Sa cerseasca pentru pensie. Cata nerusinare, sa ceara un venit din care sa poata sa-si asigure minimul necesar pentru un trai decent!
    • 0 (0 voturi)    
      om bun (Vineri, 14 mai 2010, 23:25)

      trm [anonim] i-a raspuns lui EneSCUlata

      tu de unde ai aparut? din gheena ziarelor sportive sau din ligheanul tabloidelor?
    • 0 (0 voturi)    
      hahahahah (Vineri, 14 mai 2010, 23:26)

      BOC [anonim] i-a raspuns lui EneSCUlata

      pretene eu zic sa te bucuri ptr drepturile pe care le-ai avut, deoarece in curand nu vei mai putea nici sa vorbesti despre ele.....asa ca mars la munca sclavule......
    • 0 (0 voturi)    
      Re (Vineri, 14 mai 2010, 23:33)

      achilleus22 [utilizator] i-a raspuns lui EneSCUlata

      ma bucur ca in Romania putem sa ne laudam cu pensionari ca domnia voastra. Banuiesc ca pentru studiile universitare pe care le aveti precum si pentru limbajul viu colorat ar trebui sa aveti o pensie mai mare. Asa e ce „nesimtiti” ca nu va dau o pensie mai mare. Pacat insa ca pensia dumneavoastra nu e la acelasi nivel cu numele cu care postati. Va felicit!