Planul anticriza al PSD: Doua cote de impozitare, de 12% si 25%, TVA redus la alimentele de baza si CAS de 3%

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2010, 15:54 Actualitate | Politic

Doua cote de impozitare (de 12% si 25%, in functie de venituri), diferentierea TVA prin reducerea acestuia la alimentele de stricta necesitate si scaderea CAS la 3% - sunt cateva dintre masurile anticriza propuse Guvernului de PSD, ca alternativa la masurile de austeritate ale Executivului, potrivit Mediafax.

Presedintele Consiliului National al PSD, Adrian Nastase, a anuntat ca printre solutiile alternative propuse de social-democrati se numara impozitarea diferentiata, coroborata cu reduceri fiscale pentru investitii si exporturi, TVA diferentiata prin scadere la alimentele de stricta necesitate, mentinerea punctului de pensie la 45%, refuzul scaderii pensiilor, reducerea risipei din administratia publica, folosirea mai buna a fondurilor europene si atacarea frontala a evaziunii fiscale.

Social-democratii propun ca TVA sa scada la alimentele de baza, sa fie zero in cazul producerii energiei verzi, regenerabile si pentru alimentele ecologice si mai mare pentru unele produse de lux.

Adrian Nastase a mai adaugat ca, in opinia PSD, reforma sectorului bugetar ar trebui inceputa cu un audit al functiilor guvernamentale, in parteneriat cu Banca Mondiala. El a afirmat ca ar trebui reduse la jumatate numarul ministerelor si cel al agentiilor guvernamentale, precum si numarul secretarilor de stat si al consilierilor.

Presedintele Consiliului National al PSD a mai afirmat ca, in paralel cu reducerea cheltuielilor bugetare, se impun si masuri de stimulare a unor sectoare. El a propus in acest sens infiintarea Fondului National de Locuinte, sustinerea productiei de export, stimularea parcurilor stiintifice si tehnologice.

Alte propuneri ale PSD sunt dublarea redeventelor incasate de stat ca urmare a concesionarii resurselor naturale neregenerabile.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

5656 vizualizari

  • -9 (21 voturi)    
    Aparent o idee mult mai buna (Miercuri, 12 mai 2010, 15:06)

    Daniel [anonim]

    Decat planul astora.

    Reducerea pensiilor va arunca o multime de pensionare in pragul subzistentei iar pe multi altii i-ar condamna la moarte.
    • +10 (16 voturi)    
      Da da... (Miercuri, 12 mai 2010, 16:24)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      2 cote de impozitare...idee buna. Pe dracu. De la PSD oricum nu ma asteptam la altceva.In rest da..pare ok, insa cele 2 cote sunt prea importante ca sa nu le bagam in seama si sa dam un + per total....in concluzie minus.
      Am 2 curiozitati totusi....1. De cand doreste PSD-ul un stat mai mic, mai suplu?...S-au molipsit de la PNL? Sau e doar asa..gargara pt ochii pulimii? Si 2... Cum atacam frontal evaziunea? Chiar m-ar interesa ideile dlui Nastase in legatura cu subiectul asta....daca le are, evident.
      • -4 (8 voturi)    
        auzi bgd... (Miercuri, 12 mai 2010, 16:50)

        ratza antipatica [anonim] i-a raspuns lui bgd

        nici eu nu's de acord dar gargara de ochii pulimii fac si astia portocalii ai tai... sau tu unde te uiti?
        • +5 (5 voturi)    
          Crede/ma, (Miercuri, 12 mai 2010, 17:39)

          domino63 [anonim] i-a raspuns lui ratza antipatica

          bgd, nu este portocaliu.
          Am avut destule dispute cu el si pot sa/ti spun ca poate fi orice, numai portocaliu, nu!
          Cat despre Mickey Mouse al tau, poanta, o idee mai proasta nu cred ca putea avea.
          La capul lui tuguiat, nu putea iesi decat o idee ... Oblio.
          Mai bine ar spune, de ce a scos ilici milioane de pensionarei, de ce a luat nastase 10.000 de miliarde din fondul de pensii, de ce am platit utilitatile la 4,5 lei/dolar (cand el nu a depasit niciodata sub domnia lui dan ioan popescu, 3,5lei/dolar), de ce toate produsele sunt mai scumpe in economatele lui goagãl decat pe piata, ...?
          Sa te mai intreb?
          Ramai la stadiul de ratza si dã din labe.
          Hai, copacel, copacel.
          • 0 (2 voturi)    
            bgd nu e portocaliu... (Miercuri, 12 mai 2010, 19:51)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui domino63

            bgd nu e portocaliu e doar gica contra. Mie mi se pare un plan excelent.

            Daca nea bgd si altii ca el ar fi gandit putin, ar fi observat ca, scaderea CAS la 3% inseamna o cota de impozitare superioara de 15,5% si una inferioara de 4.5%... (10.5% CAS actual - 3% CAS propus = 7.5%)

            Avantajele ar fi scaderea somajului - cresterea bazei de impozitare, reducerea muncii la negru, cresterea consumului.

            Ce sa faci cu "pulimea" care nu are timp sa gandeasca dar comenteaza imediat ca doar deh... vine de la PSD ideea si automat nu e buna.
            • +1 (1 vot)    
              Daca citeai ce am scris... (Miercuri, 12 mai 2010, 22:26)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui Xu

              Si nu te aprindeai de inainte....era o treaba. Asa faceti toti....daca unu e anti sau pro ceva...va aruncati inainte la comentarii fara sa incerci sa citesti comentariul si sa-l intelegi.
              Eu am criticat cele 2 cote de impozitare...nu reducerea CAS !!!!!
              Cu asta nu sunt eu de acord, pt ca nu mi se pare corect ca eu sa platesc mai mult d.p.d.v. procentual decat un muncitor, intelegi? Sau nu? Sa vina propuneri si de la PCR, daca mi se par corecte le sustin, daca nu, le critic... simplu.
              • +3 (3 voturi)    
                nu vreau sa platesc eu pentru toti cretinii (Joi, 13 mai 2010, 9:28)

                ely [anonim] i-a raspuns lui bgd

                Din ppunct de vedere economic nu stiu sa-mi dau cu parerea ca nu ma pricep. Dar stiu un lucru: nu vreau sa platesc eu mai mult impozit pr venit ca sa bea nesimtitii de la mine din fata blocului pe care ii gaseam in fiecare zi - vara - la baut bere ieftina si facut gratare, pentru nesimtitu' care i-a cerut unui prieten 50 de lei sai duca niste resturi de la o renovare - insemna un singur drum - spunand ca el nu se deranjaza pentru mai mult, pentru nesimtitii de la mine de la tara ca nu vin ei sa munceasca cu ziua ca e jenant dar vor sa fie totul ieftin si sa aiba somaj toata familia, NU VREU SA PLATESC EU PENTRU ASTIA. Daca vor sa-mi spuna ca sunt obligat sa dau lunar o suma catre o familie saraca sau ceva de genul si dau eu dar nu vreau impozit diferentiat sa plateasca ajutoare sociale pentru cei enumerati..... si e doar o lista scurta, in realitate sunt cu mult mai multi.
      • +3 (3 voturi)    
        pare ok? (Miercuri, 12 mai 2010, 17:39)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        ai calculat tu ce inseamna in realitate aceste modificari? ce impact au asupra bugetului incepand de luna viitoare? nu numai ca nu scad pensiile, dar eliminam si taxele pe consum..

        deci raportul pensionari/salariati este supraunitar si nastase propune cas de 3% si punct de pensie de 45%?
        practic ideea de contributivitate dispare complet... nu conteaza cine si cat a cotizat.. fraierul care munceste cinstit si are un salariu cat de cat decent trebuie sa tina in spate toti lenesii si ipocritii.
        • 0 (0 voturi)    
          pai daca se poate asa (Miercuri, 12 mai 2010, 18:13)

          Mihaela [anonim] i-a raspuns lui pehash

          de ce cand au fost la conducere am avut impozit global de 40%, iar salariile la bugetari erau de mizerie?
      • 0 (0 voturi)    
        La cat au crescut celelalte taxe (Joi, 13 mai 2010, 10:36)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui bgd

        de cand avem cota unica si inca se preconizeaza sa mai cresca (vezi afirmatia tipei de la casa de sanatate) aproape ca nu mai stii cum e mai bine.
    • +1 (1 vot)    
      dar cu ce traiau bietii pensionari (Miercuri, 12 mai 2010, 18:17)

      maolina [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      in 2008 cand li s-a marit pensia cu 50%? Iar cu cota de impozit de 12% cred ca va fii pentru salariul minim care oricum nu plateste nimic. Iar 25%pentru restul
  • -5 (9 voturi)    
    masuri PSD (Miercuri, 12 mai 2010, 15:08)

    marian [anonim]

    In principiu eu sunt de acord cu ele,dar puteti sa-mi spuneti D-nle Nasatse de ce nu v-ati dus sa le prezentati si la Presedintie (vreau sa se inteleaga ca nu sunt un votant al lui basescu)si sa incercati toate formatiunile politice de o parte, patronatele ,sindicatele si cei mai influenti oameni de afaceri sa scopateti o data tara din criza?

    0 TVA si in agricultura (sau 3-5%) pentru ca furtul aici este de 1-2 miliarede de EUR/an.

    Astept un raspuns dn-le Nastase/Ponta
    • -2 (4 voturi)    
      @marian (Miercuri, 12 mai 2010, 16:25)

      cetatean [anonim] i-a raspuns lui marian

      besescu se uita pe net, inclusiv la comentarii (poate si scrie o parte din ele - poate cu propria mana), deci nu-i nevoie sa mearga PSD pana acolo,

      dar mai mariane, daca esti de acord cu masurile, du-te tu la d-l presedinte si prezinta-i-le.
      O sa-ti dea si un pahar de whisky pentru deranj. Risti totusi sa te faca apoi de rahat in fata "poporului" ca i-ai dat masuri proste, care nu dau rezultate nici macar atunci cand te prefaci pe bune ca vrei sa scoti tara din criza.
  • +6 (6 voturi)    
    nimic nou... (Miercuri, 12 mai 2010, 15:22)

    dodu [anonim]

    PSD a mai incercat asta: "diferentierea TVA prin reducerea acestuia la alimentele de stricta necesitate"... si atunci s-au dublat brutariile in cartier, nu si incasarile la buget! cat despre "Doua cote de impozitare (de 12% si 25%, in functie de venituri" - asta e o penalizare clara a performantei profesionale!
  • +7 (7 voturi)    
    PSD: 1+1=3 (Miercuri, 12 mai 2010, 15:35)

    Anda [anonim]

    Astia de la PSD vor scaderea CAS la 3% dar in acelasi timp mentinerea punctului de pensie la 45% si refuzul scaderii pensiilor. Deci scadem contributiile la fondul de pensii care anul trecut a avut un deficit de peste 1,5 miliade de euro, dar pensiile raman la fel? Oamenii astia au avut nota de trecere la matematica in clasa a treia?
    • -1 (1 vot)    
      hai anda (Miercuri, 12 mai 2010, 19:58)

      Xu [anonim] i-a raspuns lui Anda

      poti mai mult de atat. daca tot te iei de matematica lor poate ne spui cine mai cotizeaza in conditiile in care alti 300.000 bugetari vor fi dati afara, somajul creste in continuare, nu exista nicio initiativa de relansare economica pentru mediul privat.

      un CAS de 3% inseamna incurajarea muncii legale, nu la negru. un impozit de 12, respectiv 25% coraborat cu masura precedenta inseamna costuri mai reduse pentru angajatori si venituri egale cu cele de acum pentru angajatii cu salarii mari si salarii mai mari pentru cei cu salarii mici.
      • +1 (1 vot)    
        Bai Xu lescule (Joi, 13 mai 2010, 12:18)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui Xu

        Nu spun ca nu creste economia daca reducem impozitele, pentru ca ce propune PSD e reducere serioasa de impozite.
        Dar in conditiile date trebuie sa ne spuna si noua cum rezolva problema deficitului bugetar. Noi daca nu luam nici o masura, ajungem la deficit de 8-9%. Ce ne propun ei e sa scadem veniturile (cel putin pe termen scurt) si sa marim cheltuielile (45% punctul de pensie). Adica ne propun un deficit de peste 10%. Nu stiu cit, dar sigur peste 10%.
        Si daca rupem acordul cu FMI ne vom imprumuta (din cauza imaginii proaste) cu dobanzi peste 10% anual. Asta in cazul in care se mai gaseste cineva sa ne imprumute.
        Asha ca totul mi se pare doar demagogie ieftina facuta de opozitie. Scadem si taxele, marim si pensiile, multumim pe toata lumea.
  • +6 (10 voturi)    
    impozit (Miercuri, 12 mai 2010, 16:02)

    anonim [anonim]

    Domnule Nastase, cat credeti atunci ca ar tb sa mi se ia din salariu?25% daca castig peste 5000?Munciti cot la cot cu mine si stiti cat muncesc eu?De ce nu incercati sa dati din averea dvs 1 mil de euro sa scapam tara de criza?
    • -7 (7 voturi)    
      Ma lasi? (Miercuri, 12 mai 2010, 16:24)

      florific [anonim] i-a raspuns lui anonim

      Daca tu lucrezi la stat si ai salariu de 5000 atunci chiar nu muncesti nimik si inseamna ca tai frunze la caini si plimbi foaia printr-o cladire. Ca doar asta fac sefutii si directorasii astia de doi lei care isi pazesc doar scaunele...stiu pentru ca sunt in domeniu. Si apropo eu castig 640 lei GREI (care nu sunt asa de grei!) si muncesc de imi sar capacele..si tot sefu care castiga de 4 ori cat mine primeste laudele si isi insuseste meritele. asa ca sa stiti ca in ursul acela de care vorbea Base exista niste paraziti cu lefuri de lefuri.
      • +6 (6 voturi)    
        De unde presupui mai nene tu? (Miercuri, 12 mai 2010, 16:36)

        Traficantu_De_Influentza [utilizator] i-a raspuns lui florific

        Ca e la stat? Si daca e la privat? Ce te faci? Si atunci deschizi gura? Poate omul e competent, poate a bagat bani de la el sa se specializeze. O fi vina ta ca ai salariul pe care il ai si te plangi sau o fi eterna vina a "sistemului" ? Clar a doua, pentru ca tu, ca si multi altii, esti fara de greseala. Doar ca nu esti lasat dom'le, nu esti lasat.
      • +6 (6 voturi)    
        atata poti .... (Miercuri, 12 mai 2010, 16:46)

        Vali [anonim] i-a raspuns lui florific

        Daca castigi doar 640 RON inseamna ca atata poti sau esti la inceputul carierei.....sau poate esti vreunul care s-a angajat de 6 luni si vrea din start 1000 euro....
        Mie mi-au luat 7 ani cu 4 schimburi de locuri de munca sa ajung la un salariu bunicel.....
        Dar repet...depinde si de om, competenta, cunostinte in domeniu.....etc....
        Asa ca nu mai vorbi fara sa ai detaliile necesare ptr a concluziona afirmatiile facute.
      • +2 (2 voturi)    
        penibil (Miercuri, 12 mai 2010, 17:50)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui florific

        640 ron? si muncesti de-ti sar capacele? seful tau merita toate laudele pe care le primeste daca te face sa muncesti ca sclavul... nici nu m-as obosi sa ma trezesc dimineata pentru banii astia. mai bine mananc mere paduretze..
        ursul de care vorbeste Base exista pentru ca este format din fraieri ca tine... tu ai putea sa muncesti fara un sef frecator de menta, dar el n-ar mai lua laude si salarii fara tine... deci? ce te tzine? cand ai aplicat ultima oara pentru un job la o firma privata? la cate interviuri ai fost? daca esti asa harnic cum te lauzi n-ar trebui sa fie prea greu...
      • 0 (2 voturi)    
        Pt toti comunistii!!!!!!! (Joi, 13 mai 2010, 0:15)

        Xulescu [anonim] i-a raspuns lui florific

        Bai Rosiilor eu cistig 2000-3000E/luna, da in roooomminia. Asta pt ca MUNCESC 300-350 ore pe luna departe de familie si civilizatie. Daca voi mariti impozitele firma la care lucrez pleca in Turcia sau Molvova sau oriunde impozitul e mai mic. Eu sau ramin fara job sau mai probabil trec pe contract de Bahamas sau Burundii si mai dai MUIE la statul vostru comunist si hot nereformat de 20 ani. Trezitiva si MUNCITI astai salvarea tarii si nu " DA nene si mie Sati traiasca familia". Jos milogii si lenesii puturosi, Mergeti dracu si munciti NU mai cersitii.
  • +6 (10 voturi)    
    Uite cine vorbeste (Miercuri, 12 mai 2010, 16:02)

    Gigi Maybachistu' Impozabil [anonim]

    Voi aţi aruncat resursele naturale neregenerabile pe 2 parale şi acum vreţi redevenţe duble?... a zburat puiul cu aţa, de mult! :)
  • +14 (16 voturi)    
    asa asa (Miercuri, 12 mai 2010, 16:06)

    ilidan [anonim]

    mama lor de burgheji, sa plateasca 25% din salariu impozit, de ce sa aiba bani? sa stea toti la strung, nu sa umble pe coclauri sa faca MBAuri si alte masterate... la ce le trebuie astea... poporul munceste, nu gandeste....

    lol@ atacarea frontala a evaziunii fiscale. cine cere asta???? nastase 4 case nepotul Tamarei?
  • +15 (17 voturi)    
    Si atunci... (Miercuri, 12 mai 2010, 16:06)

    PuYa [utilizator]

    ... or sa treaca toti salariile pe cartea de munca cu 1 leu mai putin decat ar trebui sa fie impozitati cu 25%, iar restul i-ar lua la negru. Apoi parlamentarii vor trece la alimente de baza eventual berea, ouale lui Nastase si cine-mai-stie-ce-mai-fabrica nu-stiu-ce-parlamentar...

    Legat de impozitul diferentiat: eu tot nu inteleg, de ce faptul ca ai experienta mai multa, ai invatat mai mult, ai responsabilitati mai mari trebuie privit ca un lux si esti taxat mai mult decat unul care are doar 4 clase si da cu matura pe strada? De ce trebuie sa fiu eu solidar cu el? Mie cine imi restituie banii cheltuiti in scoala? Daca imi fracturez piciorul, imi pun medicii alt gips, mai de calitate? De unde diferentierea asta ???
  • +6 (8 voturi)    
    Halal plan (Miercuri, 12 mai 2010, 16:10)

    roberto [anonim]

    Dupa 2 luni se intreaba de unde draku si cu ce o sa plateasca toate cheltuielile aferente bugetului.
  • +10 (12 voturi)    
    atat poate PSD-ul ... (Miercuri, 12 mai 2010, 16:15)

    Vali [anonim]

    La vorbe goale este primul PSD-ul....
    Nu-s sanatosi la cap .... de ce sa introduca impozitul diferentiat??? Nu mi se pare corect ca un om care are potential mai mare si castiga mai mult sa fie impozitat cu mai mult ptr ca il duce capul si poate castiga mai mult.
    Daca unul e incompetent de ce sa-mi ia mie procent mai mare ca impozit. Atata poate...asta este.
    Cota unica este cea mai corecta. Cu cat castigi mai mult, cu atat platesti mai mult .... dar acelasi procent.
    Atat stie sa faca PSD-ul....sa ia de la cei care intr-adevar produc si sa dea la restul societatii....care pe urma sa-i voteze....in special pensionarii....ca le-a da domne...doar amageli
    O sa le dea si toate or sa se scumpeasca......la asta nu se gandesc....
    Niste incompetenti ...toti astia din PSD....
  • +5 (7 voturi)    
    sa dam in cap celor care muncesc!! (Miercuri, 12 mai 2010, 16:15)

    dan [anonim]

    Sunt unii care nu vor sa inteleaga ca trebuie sa REDUCEM CHELTUIELILE. Punct. Nu mai avem de unde cheltui!! Nu ne mai da nimeni bani degeaba. Vrei bani, trebuie sa produci.

    Iar marirea taxelor e o aberatie. In momentul de fata sunt la peste 60%:
    - 1850 fond de salariu - taxe la stat angajator =>
    - ~1500 salariu brut - taxe la stat angajat =>
    - 1000 lei salariu net - 19% TVA =>
    - produse de 810 lei

    La asta se adauga taxa pe benzina, taxa pe tigari, tafa pe importuri, impozit cladiri, taxa de fraier...


    Cine se mai inghesuie sa munceasca in conditiile astea? nu mai bine stai acasa cu 6-700ron de la stat decat sa muncesti pentru 8-900?
  • +6 (8 voturi)    
    noooo, eu am o propunere (Miercuri, 12 mai 2010, 16:23)

    kalu [anonim]

    mult mai buna. De ce sa platesc eu 25% impozit? Pai atunci propun si eu ceva: arestarea imediata a hotilor cu acte dovediti in tribunale si a caror vina s-a prescris dupa tergiversari inexplicabile. Confiscarea imediata a intregilor averi ale tuturor cetatenilor din tara asta care nu-i pot dovedi provenienta. Arestarea imediata pentru fraude/licitatii trucate gen 5-15-20 mil. EUR km de autostrada in RO de 10 ori mai mult decat in UE. Si lista poate continua la nesfarsit guvernanti de paie. Dv. la care categorie va incadrati "stimabili" reprezentanti PSD?
  • +3 (5 voturi)    
    sa traiesc Ilescu (Miercuri, 12 mai 2010, 16:26)

    rochiri [utilizator]

    Ca el nu a vandut tara in '90 de o ducem asa de bine.
    Ei au scos cei mai multi pensionari si acum mai fac si gat!
  • -7 (9 voturi)    
    singurele propuneri... (Miercuri, 12 mai 2010, 16:28)

    gimini [utilizator]

    ...de bun simt auzite in ultima vreme. Da' lasati bah, postacilor, ca prin votul vostru debil din 6 dec. plus furtisagul facut de PD la ambasade ati scapat tara de comunijti, ha ha ha!... (si ati dat de mama dracului, da' asta nu mai conteaza)
    • +2 (2 voturi)    
      sa muncesti cot la cot cu mine (Miercuri, 12 mai 2010, 17:20)

      dj [utilizator] i-a raspuns lui gimini

      in sectorul privat si apoi sa vorbesti
  • +4 (6 voturi)    
    pomana electorala a PSD-ului (Miercuri, 12 mai 2010, 16:28)

    Vali [anonim]

    Varianta aceasta este clar pomana electorala...vai doamne...s-a trezit PSD-ul cu solutii ... sociale...ca sa-si asigure voturile de la cei ce nu muncesc....
    Nu se gandesc ca marind taxele va creste evaziunea fiscala, salariul va fi luat mai bine de jumate in plic, contrabanda va creste, preturile vor creste, inflatia va creste, multinationalele se vor reorienta ...si incasarile la buget vor scadea....astia atata stiu ...cum nu sunt bani la buget...sa crestem taxele, sa plateasca tot cei care produc....si sa-i sustina pe cei neproductivi..
    La munca nu la intins mana .....
  • -2 (2 voturi)    
    Pacaleala (Miercuri, 12 mai 2010, 16:33)

    ioan [anonim]

    Incearca sa momeasca PNL sa-l atraga in alianta. Crin s-ar putea sa accepte deoarece are referinta de 3% pentru CAS, lucru pe care PNL l-a sustinut toteauna. Si apoi 25% pentru salareii mai mari pe timp de criza, nu este o nenorocire.
  • -5 (5 voturi)    
    Impozitul (Miercuri, 12 mai 2010, 16:36)

    Twistah [anonim]

    Conform http://en.wikipedia.org/wiki/Tax_rates_around_the_world doar 16 state au taxa pe venit unica, restul este variabila (probabil progresiva).
    Contributia fiecaruia la colectivitate trebuie sa fie in concordanta cu posibilitatile fiecaruia. Daca un salariat cu 1000 RON salariu contribuie cu 160 RON la buget (adica 16%) asta nu inseamna ca un salariat cu 100.000 RON nu poate contribui cu 30.000 RON la acelasi buget (adica 30%). Nu este nimic anormal sa contribuie mai mult daca are un venit mai mare.
    Atit asigurarile medicale, somaj, pensie sint obligatorii in Romania. Daca statul obliga salariatul sa plateasca, atunci sa aiba grija sa isi respecte contractul facut adica sa asigure si asistenta medicala si pensia fiecaruia
    • +4 (4 voturi)    
      Daca muncesti mai mult si platesti mai putin? (Miercuri, 12 mai 2010, 15:51)

      Marynu [anonim] i-a raspuns lui Twistah

      Dar de ce ala care castiga 100.000 lei sa nu poata sa plateasca 10.000 Ron? (10% impozit)? Si in felul asta faci omul sa munceasca mai mult.
      De ce nu bagi taxele pentru asigurari de sanatate sa se opreasca la un anumit nivel ca nu pot sa cred ca ala care castiga 100,000 RON se imbolnaveste de 100 de ori mai mult ca unul care castiga 1000 ron.
      • +1 (1 vot)    
        Asigurari de sanatate (Miercuri, 12 mai 2010, 17:49)

        Twistah [anonim] i-a raspuns lui Marynu

        Cu taxele de asigurari chiar asa ar trebui: de ce sa platesc un procent din salariu? Ar trebui diferentiate: daca nu vreau nu-mi fac, daca vreau sa ma trateze doar medicul de familie gratis imi fac o asigurare ieftina iar daca vreau asigurare care sa-mi acopere de exemplu o spitalizare imi fac una mai scumpa
    • +2 (2 voturi)    
      gresit (Miercuri, 12 mai 2010, 16:04)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Twistah

      Un salariat cu 1000 ron brut plateste doar 94 de lei impozit, datorita deducerii personale de 250 de lei. Adica 9.4%
      Un salariat cu 10000 ron brut plateste insa 1334 lei, adica 13.3%.
      Vezi vreo diferenta de procente?

      PS: nu sariti cu gura pe mine, 16% nu se aplica la brut, ci la brut minus contributii (somaj, CAS, sanatate).
    • +3 (3 voturi)    
      Pai plateste oricum mai mult (Miercuri, 12 mai 2010, 16:50)

      Adrian C. [utilizator] i-a raspuns lui Twistah

      Cel cu salariul de 100.000 RON plateste oricum mai mult, chiar cu cota unica de 16%, si anume plateste 16.000 RON fata de cel cu salariu de 1000 RON care plateste 160 RON.
    • +2 (2 voturi)    
      matematica (Miercuri, 12 mai 2010, 16:56)

      160 vs 30000 [anonim] i-a raspuns lui Twistah

      sa zicem ca unul castiga 1000 ron iar celalat 10.000

      deci unul plateste 160, iar celalalt 1600 ...asta ti se pare corect? ...cand statul ofera aceleasi servicii la amandoi?

      mai curios: de ce ala cu 10.000 trebe sa platesca 3000? trebuie pedepsit din cauza ca este platit la nivelul mediu din europa, inclusiv grecia?

      de ce trebuie sa muncim toti pe nimic? (in afara de evazionistii interlopi sau mafiotii cu legaturi in politica?)
    • +3 (3 voturi)    
      corectie (Miercuri, 12 mai 2010, 17:05)

      dorian [anonim] i-a raspuns lui Twistah

      Daca tu vrei sa lucrezi pentru stat mai multe zile din viata, nu te tine nimeni. Eu zic sa muncesti pentru un impozit de 100%, ca la ce-ti trebuie bani. Mai bine doneaza-i toti statului, ca stie el sa-i "sifoneze". Eu vreau cota unica, ca sunt tanar si am ce face cu banii pe care-i muncesc.
      • -2 (2 voturi)    
        Un raspuns inteligent (Miercuri, 12 mai 2010, 17:45)

        Twistah [anonim] i-a raspuns lui dorian

        Cind o sa intelegi de ce sint impozite pe lumea asta (ca nu e o inventie romaneasca) poate o sa realizezi ca e o contributie a tuturor pentru lucrari publice. Daca tu ai cistiga 1.000.000 RON pe luna poate chiar ai vrea sa platesti impozit de 50% pentru a se face ceva pentru comunitate.

        Dar cum tara noastra e atipica, normalitatea e inversa la noi: vrem salarii mari dar sa nu muncim, vrem educatie dar sa nu platim profesori, vrem spitale ultramoderne dar daca se poate gratis, vrem autostrazi dar fara sa platim impozit
        • +1 (1 vot)    
          mai inteligentule... (Miercuri, 12 mai 2010, 17:24)

          hiperinteligent [anonim] i-a raspuns lui Twistah

          "ai vrea sa platesti impozit de 50% pentru a se face ceva pentru comunitate." :)))

          la cine sa platesti?
          pentru servicii ar trebui sa platesti pe udrea,
          daca vrei borduri sau marmura pt bisericile porcocalii, atunci platesti comisionul impus de videanu
          daca vrei parcari, drumuri ajungi la mana prietenilor lui berceanu
          ...totul fara licitatii, fara piata libera, concurenta, etc
  • +2 (2 voturi)    
    dublu din dublu? (Miercuri, 12 mai 2010, 16:44)

    DubluEgalite [anonim]

    deci daca muncesti si castigi dublu,
    nu-i destul sa platesti impozit proportional (dublu),
    ci trebuie sa contribui de 4 ori mai mult?
    De ce? E gresit sa muncesti? E gresit sa produci valoare?

    Dar daca, totusi, esti fraier si contribui de 4 ori mai mult, statul ofera de patru ori mai multe servicii?
  • +4 (4 voturi)    
    Partidul Sinecurilor si Dijmuielilor (Miercuri, 12 mai 2010, 16:45)

    CezarN [anonim]

    1. Stimularea parcurilor tehnologice
    Se bate cap in cap cu impozitul mai mare (25%) pus pe munca inalt calificata. Daca vreti cercetatori si ingineri mai multi in Romania stimulati-i fiscal sa vina sau sa ramana in aici. Nu le dati in cap cu supraimpozitarea.

    2. Reducerea la jumatate a ministerelor.
    Noi am avut un astfel de guvern sui-generis. Si inca de curand, anume imediat dupa ce s-a retras PSD de la guvernare. Si nu as vrea sa-mi amintesc cum tuna PSD si PNL impotriva ministrilor care administrau mai multe sectoare, cum ca nu poate face fata un singur om la o asemenea paleta variata de probleme.

    3 Dublarea redeventelor la petrol
    Pai, cine a dat Petromul si petrolul pe degeaba? Nu guvernul Nastase? Cine a mosit privatizarea pe un pret de nimic a celei mai importante resurse a tarii? Cine a inghetat redeventele prin lege pana in 2014, nu guvernul Nastase?

    4. Atacarea frontala a evaziunii fiscale
    Aici intra si spagile de la punctul 3? Se refera acest punct si la Adrian Nastase? Desigur ca nu, caci el se incadreaza la atacarea dorsala a evaziunii fiscale.
  • +4 (4 voturi)    
    Aberatii marca PSD (Miercuri, 12 mai 2010, 16:50)

    ion [anonim]

    Bine ca nu sunteti la putere. Caricaturilor.

    Va faceti ca ploua. FMI a cerut reducerea cheltuielilor bugetare cu ceva mai mult de 3 miliarde de euro.

    De unde scoateti voi 3 miliarde de euro? Cu a doua cota de impozitare? Voi aveti idee ca sunt 1,6 milioane de oameni care au salariul minim pe economie? Ca aia cu salarii de peste 2000 de euro sunt un procent infim? Ca daca bagati cota 25% la salarii de peste 1000 de euro de exemplu, aproape toate salariile vor scadea sub 1000 de euro? Restul se va da la negru.

    In rest aberatii: CAS la 3%??? punctul de pensie la 45%? Adica scaderi de venituri uriase si cresteri de cheltuieli la fel. Adica deficitul creste, nu scade. In loc de 8% din PIB ajungem lejer la 12% din PIB. Pa acord cu FMI, ramane sa ne imprumutam din piata bancara la dobanzi uriase. Ne batem joc de tara pentru urmatorii 30 de ani.

    Astea sunt gogosi marca PSD. Prost e ala de pune botul
  • 0 (0 voturi)    
    mda. suna bine (Miercuri, 12 mai 2010, 17:47)

    fanafan [anonim]

    pentru 2012.
  • +1 (1 vot)    
    imbecilitate (Miercuri, 12 mai 2010, 18:50)

    goe [anonim]

    Deci PSD in sfarsit are un plan! Planul nici nu reduce cheltuielile nici nu mareste incasarile la buget. Dar PSD are un plan! Cred ca asta era programul Iohannis. Faliment garantat.
  • 0 (0 voturi)    
    deci... (Miercuri, 12 mai 2010, 21:05)

    Bogdan [anonim]

    nu a mai ramas nici un economist in partidul asta....mie mi-ar fi rusine sa numesc "asta" plan...
  • +2 (2 voturi)    
    cota unica (Miercuri, 12 mai 2010, 23:24)

    marius [anonim]

    Nu am sa inteleg niciodata aceasta pretentie conform careia cei care produc plus valoare mai mare, trebuie sa plateasca mult mai mult. Au spus multi altii inaintea mea, atunci cand baza de aplicare difera, chiar si in cazul aceluiasi procent (16%), impozitul rezultat este foarte diferit., oricum.
    Nu inteleg cum vine asta "pai, io castig 2000 de ron, trebuie sa platesc impozit mic, iar tu, care castigi 5000 de ron, trebuie sa platesti progresiv mai mult! Bine, dar la 16%, platesc oricum mai mult. NU, trebuie sa platesti si mai mult, CA AI DE UNDE SA DAI."

    Oamenii sunt diferiti. Nu exista 2 la fel. Unii sunt mai inalti, altii mai mici, unii mai frumosi, altii mai urati, unii mai inteligenti, altii mai putin. Societatea ne invata ca suntem la fel, dar in realitate, nu suntem. Nu inteleg de ce un individ care isi doreste mai mult de la viata, invata mai mult, depune eforturi suplimentare si in final obtine mai mult, trebuie sa fie obligat sa dea mai mult decat altii, care poate s-au multumit cu o postura calduta. Cand e vorba de suportul statului, cel care plateste un impozit mai mare, beneficiaza de vreo facilitate? E tratat altfel la spital? Merge pe alte drumuri, mai bune? E tratat mai politicos la administratia financiara? Nici vorba.

    Cine hotaraste ca un venit de 8000 de ron e "prea mare"? In raport cu ce? Omul care castiga atat este poate manager, are 300 de oameni in subordine, raspunde de soarta lor si de profitabilitatea ariei sale. Pentru asta, pentru ca poate face asa ceva, hai sa ii luam 40% din venit! In schimb, luni Gigi Surub, care e matriter de 35 de ani ca atata poate, sa ii luam impozit 2 lei. Asta este echitate? Da, dar intr-o societate marxista. Numai ca noi functionam intr-o economie libera, unde fiecare este liber sa faca ce doreste cu viata lui. Nu vad pentru ce motiv cei mai buni trebuie penalizati mai tare. Iar pozitionarea "lasa, ca ai de unde sa scazi", este o mizerie. Fiecare ar trebui sa vorbeasca pe valoarea lui, nu a altuia.
  • +1 (1 vot)    
    Astia-s chiar timpiti???? (Joi, 13 mai 2010, 12:08)

    bogdan [anonim]

    Pai daca scadem CAS de la 11% la 3% si crestem impozitul de la 16% la 25% (la toata lumea), obtinem aproximativ acelasi impozit. Adica luam de la sanatate si dam la buget, care la rindul lui va acoperi deficitul de la sanatate.
    Acuma, daca la o mare parte facem impozitul 12%, rezulta o scadere de 10% la fiscalitate. Mai reducem si TVA la alimentele de baza.
    Intrebarea mea este: Avind in vedere ca acum colectam 31% din PIB si cheltuim 40% din PIB, cum crede domnu nastase ca scazind impozitele vor creste veniturile pe termen scurt?????
    Restul bla-bla-urilor le inteleg, opozitia tre sa fie cit mai populista, ca doar nu da de la ea din buzunar, da' timpenie mai mare decit reforma prin mutarea a 8% din taxe de la CAS la impozit mi se pare infioratoare. Atita a putut emana un fost prim-ministru? Parca-i reforma invatamantului in varianta Abramburica, cind reforma invatamantului consta in cite clase sa fie la gimnaziu si cite la liceu.....
  • 0 (0 voturi)    
    Masuri pentru a iesi din criza (Joi, 13 mai 2010, 21:57)

    Claudius [anonim]

    Masuri pentru a iesi din criza:

    - demisia Presedintelui, Parlamentului si Guvernului
    - confiscarea TUTUROR averilor demnitarilor
    - alegerea unui Parlament unicameral si unui Guvern formate doar din specialisti din toate domeniile
    - reducerea cu 40-50% a salariilor din Parlament, Guvern si Presedintie
    - obligarea tuturor demnitarilor sa aiba maxim o Dacie ca masina de serviciu
    - cazarea parlamentarilor doar in hoteluri de 2** si 3*** (in camere duble) din Bucuresti
    - reducerea administratiei publice cu 50% din angajati
    ... si multe multe alte masuri de austeritate!!!
  • 0 (0 voturi)    
    progresiv sau unic? (Vineri, 14 mai 2010, 10:26)

    brutus [anonim]

    Luati si o alta parere cu privire la impozit, daca aveti rabdare sa cititi un articol de specialitate:

    http://ecol.ro/content/butaforia-optimului-fiscal-impozit-progresiv-vs-cota-unica