NUP pentru Mircea Geoana, dupa ce ANI a sesizat Parchetul pentru fals in declaratii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 12 mai 2010, 12:00 Actualitate | Politic

Parchetul instantei supreme a dispus neinceperea urmaririi penale fata de presedintele Senatului, Mircea Geoana, in urma sesizarii ANI, care il acuza pe fostul lider al PSD de fals in declaratii, anunta Mediafax, citand surse politice.

Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie a admis rezolutia privind neinceperea urmaririi penale in cazul senatorului Mircea Geoana in data de 4 mai, aceasta fiind transmisa cabinetului presedintelui Senatului miercuri, 12 mai, au precizat sursele citate.

La sfarsitul lunii ianuarie, Agentia Nationala de Integritate l-a reclamat la Parchetul instantei supreme pe presedintele Senatului, pentru fals in declaratii in legatura cu achizitionarea unui apartament si a doua locuri de parcare in valoare 733.000 de euro. Mircea Geoana a sustinut atunci ca actiunea ANI in cazul sau ar reprezenta o incercare vadita de defaimare a sa in ochii opiniei publice, fiind "o vendeta politica a celor care conduc astazi Romania si o incercare de a interveni si a influenta rezultatul alegerilor din PSD".

Mircea Geoana, presedinte al PSD la acea vreme, mai spunea ca acuzele ANI la adresa sa ar face parte dintr-un atac coordonat de la varful statului, respectiv de catre Traian Basescu.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2298 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    NUP dupa NUP pt toti psd-eii (Miercuri, 12 mai 2010, 12:12)

    urania [utilizator]

    Prostanacu stie el ceva! Uite asa toti psd-eii pusi de el si Ilici in functii platite cu salarii grase dau NUP dupa NUP chiar daca Geoana nu a ajuns presedinte! Dar daca ar fi fost acum presedintele tarii cum ar fi fost? Raspunsul e simplu: nu aveam criza economica, nu aveam someri, pensiile cresteau cu 50%, salariile bugetarilor la fel, autostrazile ar fi brazdat teritoriul Romaniei ca o panza de paianjen, turistii straini ar fi stat ca coada la agentiile de voiaj ca sa prinda un loc pe Litoral...si ma opres aici din exercitiul meu ipotetic de imaginatie! Nu-i asa ca am imaginatie?
    • +8 (8 voturi)    
      JUSTITIA ROMANEASCA (Miercuri, 12 mai 2010, 12:50)

      cris [anonim] i-a raspuns lui urania

      Daca omul da o declaratie pe proprie raspundere prin care stipuleaza informatiile sunt corecte si complete si se dovedeste contrariul ce e de facut.
      ANI face sesizare si o transmite la parchet.
      Judecatorul emite NUP desi legea incadreaza fapta ca fiind penala.
      In acest caz ar trebui incarcerati atat judecatorul cat si al doilea om in stat pentru ca desi cunosc legea o incalca.
      Ar trebui sa beneficieze si de circumstante agravante datorita pozitiei pe care o au.
      La fel si Felix motanul Voiculescu
      • +4 (4 voturi)    
        lege pt prostime (Miercuri, 12 mai 2010, 13:48)

        iorgu [anonim] i-a raspuns lui cris

        Corect.
        Daca doua personaje sus-puse, care ar trebui sa fie modele pentru societate, fac asa ceva atunci clar se trimit doua mesaje:
        - pt 'baietii destepti' - faceti orice. fara frica; e tara noastra
        - pt 'prostime' - legea e doar pentru voi, v-am aburit si-o vom face cat timp ne permiteti asta.
      • -2 (2 voturi)    
        la politica, fotbal si mai nou drept ... (Miercuri, 12 mai 2010, 13:54)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui cris

        ... se pricepe toata lumea. Habar n-am care e faza cu Geoana si declaratia lui de avere, insa afirmatia lui cris ca daca dai o declaratie pe proprie raspundere prin care zici ca informatiile sunt corecte si complete si se dovedeste contrariu inseamna automat ca ai comis infractiunea de fals in declaratii n-are nicio legatura cu realitatea. n-am sa ma apuc sa tin un curs de drept penal insa va atrag atentia ca legea nu se aplica dupa ureche si aia din public, gen cris care zice ca NUP-ul l-a dat un judecator, care trebuie incarcerat pentru asta. pentru informarea ta, la parchet muncesc niste insi de le zice procurori. judecatorii semneaza condica la instante.
    • -4 (4 voturi)    
      nu ai imaginatie deloc (Miercuri, 12 mai 2010, 13:00)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui urania

      pur si simplu dai copy/paste instructionulor primite de la partid fara sa le procesezi si comentezi pe langa subiect.
      geoana chiar nu avea casa respectiva. aia de al ani chiar au gresit.
      crezi ca daca ar fi putut sa-l agate nu l-ar fi trimis langa voicu?
    • -3 (3 voturi)    
      nici in caruta, nici in teleguta... (Miercuri, 12 mai 2010, 13:30)

      contele_de_saint_simon [utilizator] i-a raspuns lui urania

      Daca dl. Geoana era presedinte, nu ar fi fost bine pentru ca judecatorii numiti politic ar fi tiparit pe banda decizii de tip NUP.

      Daca dl. Geoana nu e presedinte, tot nu e bine: judecatorii dau NUP pentru ca au fost numiti de PSD.

      Habar nu am cat dureaza mandatul unui judecator de la ICCJ, dar stim cu totii ca PSD a guvernat pana in 2004, pana in urma cu 6 ani! Da, e drept, cu o mica revenire in 2009... Irelevanta, altminteri.

      Asadar, ceea ce este clar e urmatorul lucru: ca daca e vorba de PSD, un membru PSD etc., clar ceva e putred. Ma intreb daca PSD nu va guverna nici din 2012 incolo, tot el va fi de vina pentru situatia sa nu-i spun maro, ii spun portocalie din Romania?

      Daca vor exista astfel de voci, inseamna ca avem de-a face cu manifestari patologice de nebunie, schizofrenie... probabil, portocalie.
  • +6 (6 voturi)    
    Eu spun ca pentru toti pesedeii (Miercuri, 12 mai 2010, 12:15)

    domino63 [anonim]

    sa nu existe justitie!
    Decat atunci cand trebuie sa plateasca altii!
    Asa a zis ilici, asa sa ramana!
    Si cica Basescu e dictator!
    Daca era, vedeai pesedei morti, penelei spanzurati si pecei fugariti!
    Ha, ha, ha!
    Hai, fuguta la Cotroceni, da goagal mici si bere la gard!
  • 0 (6 voturi)    
    pai, (Miercuri, 12 mai 2010, 12:16)

    un roman nedumerit [anonim]

    Ori ANI face umbra pamantului de pomana(desi totusi pe banii nostri) ori Mr. Geoana e mai egal decat altii in fata legii!
    PS Surse de venit pt. buget, desi mi-e frica tare ca banii se vor duce tot in buzunarul "baietilor destepti":
    desfiintare ANI, CNSAS(stie cineva cati bani s-au dus pe apa Sambetei si ce foloase s-au tras?) si multe altele....
    • -1 (3 voturi)    
      ANI (Miercuri, 12 mai 2010, 12:31)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui un roman nedumerit

      Chiar asa !
      Ce rezultate are ANI si CNSAS ? Ce masuri s-au luat in urma muncii foarte bine platite din banii nostrii ? Sa faci dosare e foarte usor. Sa demonstrezi e mai greu.
      La ce mai functioneaza ?
    • +2 (2 voturi)    
      tu glumesti? (Miercuri, 12 mai 2010, 12:57)

      alex [anonim] i-a raspuns lui un roman nedumerit

      comentariul tau este rau intentionat, sau habar nu ai de mecanismul de functionare a institutiilor statului"

      ANI nu da solutii NUP, si nu judeca!!! ANI doar strange informatii despre posibile incalcari ale legii in ceea ce priveste acte de coruptie, si le inainteaza Parchetului, asa incat Justitia sa judece!!!!

      Chiar in titlu spune: "NUP pentru Mircea Geoana, dupa ce ANI a sesizat Parchetul pentru fals in declaratii "

      adica, desi ANI a sesizat Parchetul, instanta de judecata a zis NUP!
      Mai bine de atat nu poate fi explicat!
      • -1 (1 vot)    
        dar nici tu n-ai habar (Miercuri, 12 mai 2010, 14:02)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui alex

        vezi ca nici parchetul nu judeca si nici instanta de judecata nu da NUP. inainte sa comentezi pe altii ca habar n-au de mecanismum de functionare a institutiilor statului, ai grija sa stii despre ce vorbesti.
  • +2 (2 voturi)    
    sfantul Geoana. (Miercuri, 12 mai 2010, 12:50)

    mircea [anonim]

    PSD-gruparea Iliescu a infectat toate structurile statului,incat oamenii lor sunt protejati,orice ar face.Pentru punerea la punct a unor probleme,ar fi necesara ,in situatia actuala,o aplicare riguroasa a legii,dar nu are cine sa o faca pentru-ca sa vazut cum joaca UDMR(in sensul conservarii unor favoruri si protejarea hotilor) si parlamentarii istorici din PDL,care-si dau mana cu gruparea Iliescu din PSD in scopul blocarii oricarei initiative de schimbare a legislatiei,iar judecatorii pusi de ei jubileaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Mda... (Miercuri, 12 mai 2010, 16:20)

    Dorin [anonim]

    Era de asteptat. Surprinde pe cineva acest NUP? As fi tare curios sa aflu cum este justificat acest NUP de catre parchetul ICCJ. Loc care colcaie de gandaci ca Jipa si Costiniu....

    P.S. Intrebare de bun simt... Un individ (Geoana) care nu desfasoara activitati economice private (adica nu are firma), care a fost functionar la stat din 1990 pana astazi si a avut deci un salariu de bugetar, care nu a avut o matusa Tamara care sa-i fi spalat niste bani negri (spagi), cum oare este posibil sa-si cumpere un apartament si doua locuri de parcare platind suma "modica" de 733.000 de euro????? Si asta e doar ce stim noi.... Gandacii astia nu pot fi atinsi de fisc????? Averile nejustificate sunt, iata, in acest moment (avand in vedere si noua lege de functionare a ANI), oficial justificate si justificabile. Am ajuns rau.