Traian Basescu: Campania furibunda impotriva acordului cu FMI vizeaza crearea de dezordine. Sunt foarte multi care doresc sa revina la perioada anilor '90, cand s-au imbogatit din dezordine

de Redactia Stiri     HotNews.ro
Marţi, 11 mai 2010, 17:38 Actualitate | Politic

Solutia agreata cu FMI in scrisoarea de intentie este cea mai buna varianta pentru Romania, fiind singura modalitate de a evita intrarea intr-o spirala a imprumuturilor, a sustinut marti seara presedintele Traian Basescu, care a criticat "diletantii promotori ai dezinformarii romanilor", care "se reped sa-si anunte la televizor solutiile", fara a fi sustinute insa de cifre.

Intr-o declaratie sustinuta dupa reuniunea de la Parlament cu reprezentantii Executivului, sindicatelor si patronatelor, seful statului s-a declarat convins de faptul ca "aceasta furibunda campanie vizeaza crearea de dezordine": "Sunt foarte multi care doresc sa revina la perioada anilor '90, cand s-au imbogatit din dezordine".

Principalele declaratii ale presedintelui Traian Basescu:
  • Declaratia vine din nevoia de a clarifica motivele intalnirii de la Palatul Parlamentului dar si pozitiile mele cu privire la discutiile de azi
  • Romanii au nevoie si de adevar pana la urma, si nu numai de minciuna celor interesati doar de desolidarizarea romanilor in aceasta perioada, s-au imbogatit si au facut averi in perioade tulburi
  • Intalnirea a fost organizata la solicitarea tuturor centralelor sindicale, dupa intalnirea de duminica, de la Cotroceni. Atunci s-a solicitat o intalnire cu moderarea presedintelui
  • Probabil, din motive tehnice, sindicatele au rugat institutia prezidentiala sa adreseze invitatiile
  • Intalnirea a avut ca singur obiectiv dezbaterea proiectului de acord cu FMI
  • Am observat foarte multi care au spus de ce nu s-a discutat inainte. Ce sa se discute inainte? Eu am lansat in dezbatere proiectul de acord cu FMI, BM si UE imediat ce acesta a fost tradus. Inca de ieri am transmis pe email traducerea proiectului 
  • In ceea ce ma priveste, sustin fara rezerve ca solutia adoptata in proiectul de acord cu FMI este cea mai buna solutie pe care Romania o putea adopta in acest moment
Care sunt argumentele care au stat la baza acestei solutii?
  • In primul rand cifrele economice
  • Vad ca toata lumea da solutii, partidele se reped sa-si anunte la televizor solutiile, dar acestea nu sunt sustinute de cifre
  • Pe acesti diletanti ii consider niste promotori ai dezinformarii romanilor
  • Atunci cand o sa vad cifre, le voi considera solutii alternative. Pana atunci raman doar cele doua solutii: Cresterea fiscalitatii, in paralel cu reducerea salariilor cu 20%, sau cea adoptata de noi
  • Am sesizat azi o nuanta care a si generat reactia mea de a anunta pe toti participantii ca presedintia nu mai participa la un astfel de format. Era nuanta ca Guvernul si Presedintia au luat masuri impotriva romanilor. Resping categoric o astfel de abordare
  • Solutia pe care eu si Guvernul am propus-o romanilor e o solutie care reflecta ceea ce poate Romania acum si o alternativa la cresterea rapida a gradului de indatorare
  • Este si solutia de a recupera ceea ce s-a consumat fara acoperire in productie sau productivitate in 2007-2008
  • Noi toti am stiut atunci ca avem salarii mai mari decat cresterea de productie si productivitate, ca avem pensii mai mari decat fondul destinat platii pensiilor, atunci am avertizat ca vom ajunge la nesustenabilitate
  • Nu ma bucur ca am avut dreptate, dar nu avem alta solutie
  • Alternativa este continuarea spiralei imprumuturilor. Imprumuturile vor ajunge foarte repede sa sufoce orice sansa de dezvoltare a Romaniei
  • O spun respnsabil, pe un mediu european in care tot mai multe tari intra in dificultate, trebuie sa vedem si de ce intra in dificultate, si vedem ca intra in dificultate tarile cu datorii mari
  • Aceasta a fost motivatia pentru care, impreuna cu Guvernul, cu guvernatorul BNR si experti ai BNR, am stabilit ca solutia e diminuarea spiralei imprumuturilor pentru consum
  • Vor trebui sa se ia masuri in continuare de crestere a veniturilor prin reducerea evaziunii si marirea bazei de impozitare
  • Sunt multi care intreaba de ce nu s-a facut de anul trecut: se uita ca ultimul trimestru a fost unul de criza politica
  • Acum, acestea sunt masurile pe care le putem lua imediat pentru a preveni indatorarea tot mai mare a tarii
  • Am decis impreuna cu premierul si sustin punctul lui de vedere ca scrisoarea catre FMI sa nu fie adoptata de Guvern decat daca are avizul CES - Consiliul Economic si Social, unde se intalnesc guvern, patronate si sindicate
  • Daca de acolo ies solutii mai bune decat cea pe care Guvernul o propune acum, m-as bucura
  • Dar trebuie sa fie solutii prin care sa incercam sa ne apropiem de a cheltui atat cat producem
  • Cu cat ne desprindem de aceasta realitate, cu atat ne va fi mai greu in urmatorii doi trei ani
  • Putem sa ajungem in situatia de a fi salvati, cum e Grecia sau alte tari ale UE
Ce propun eu este sa nu ajungem acolo
  • Cu cat intarziem astfel de masuri, cu atat ele vor fi mai grele
  • Si acest nivel inca acceptabil de indatorare pe care il are Romania este un nivel care ne reduce libertatea de actiune
  • De aceea eu insist pentru masuri interne si nu pentru crearea premiselor de a imprumuta in continuare bani
  • O sa va dau un exemplu. Daca noi implementam programul convenit cu FMI, vom ramane cu un deficit de 6,8%
  • Vom avea acord cu FMI, si dincolo de aproximativ trei miliarde de euro pe care ii primim pana la sfarsitul anului ar mai trebui sa imprumutam de pe piata diferenta pana la 8,8 mld
  • Ar trebui sa mai imprumutam circa cinci miliarde de euro dar in conditii de acord cu FMI
  • Daca nu avem acord, am auzit si aceasta teorie, deficitul ar fi 11,7 miliarde, respectiv 9,1%
  • Ii rog pe oamenii veseli din politica, din presa, din lumea sindicala, de afaceri, sa spuna cum ar putea imprumuta Romania 11,7 mld euro pentru a-si acoperi deficitul fara acord cu Fondul
  • Eu va asigur ca nu am putea imprumuta prea mult si ar insemna sa incepem imediat sa nu mai platim salarii si pensii
  • Am avertizat din campanie ca avem nevoie de reforma, ca avem un stat care ne costa prea mult. Acum sustin cu toata taria ca trebuie sa facem acest lucru.
    Acum este cel mai mic cost pe care il putem suporta. Cu cat intarziem, cu atat costurile vor fi mai mari
  • Intrebarea mea ramane: Cum am putea imprumuta 11,7 mld euro pana la sfarsitul anului pentru a finanta nevoile de a plati pensii si salarii?
  • Repet, am convingerea ca aceasta furibunda campanie vizeaza crearea de dezordine. Sunt foarte multi care doresc sa revina la perioada anilor '90 cand s-au imbogatit din dezordine
  • Eu cer rigoare si abordarea solutiilor care pot face din Romania o tara cu sanse, care isi stabileste singura destinul, si nu o tara sufocata de datorii care sa fie salvata conditionat
  • Un acord cu Fondul nu poate fi decat in 2 variante: crestere de venituri sau reducere de cheltuieli
  • Fondul nu e armata salvarii, nu face cadouri
  • Propun romanilor ca impreuna sa iesim din dificultate, cu asumarea de sacrificii, de la presedinte pana la cel mai neinsemnat functionar. Nu ne scoate din dificultate nicio lozinca
  • Consider ca prin continutul scrisorii, bazata pe cifre, pe consultarea celor mai autorizate institutii din Romania, eu am facut o oferta corecta romanilor
  • O solutie alternativa, daca va fi adusa in discutie, poate sa fie. Eu nu imi insusesc decat solutia corecta
HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratia presedintelui.

Sindicalistii au solicitat, marti, renegocierea scrisorii catre FMI, iar presedintele Basescu a precizat ca "orice se poate renegocia, dar modificarile trebuie discutate in Consiliul Economic si Social".

"Sigur, oricand se poate relua negocierea (n.r.- asupra Memorandumului dintre Guvern si FMI), trebuie discutat in Consiliul Economic si Social, care este structura legala sa valideze acest acord. Orice se poate renegocia, dar vreau sa stiti ca este si o chestiune de timp si oricum trebuie sa raspundem cum reducem cheltuielile bugetare", a spus seful statului la finalul discutiilor. 


Citeste mai multe despre   






















10055 vizualizari

  • +29 (79 voturi)    
    TREZITI-VA (Marţi, 11 mai 2010, 18:39)

    IOLANDA [anonim]

    oameni buni,suntem intr-o situatie groaznica .Presedintele are dreptate ,stiu ca va fi foarte greu dar trebuie sa ne salvam tara .
    • -24 (78 voturi)    
      da...sa ne salvam de el... (Marţi, 11 mai 2010, 18:58)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

      cat tupeu a putut sa aiba...

      cica el a spus ca e criza, el stia....ALOOOOOO...consilierii de la cotroceni: mai dati-i inregistrarile din campanie cand mintea lumea cu zambetul ala pervers pe buze....

      macar sa recunoasca: am gresit, am fost un prost, nu ma pricep, am fost mintit, etc....orice....
      • +19 (33 voturi)    
        criza (Marţi, 11 mai 2010, 20:34)

        dan [anonim] i-a raspuns lui titirica

        Oameni ca dumneata nici nu trebuie salvatzi din criza.Sa te vedem cum ranesti prin gunoaie dupa ceva de mancare,ca stapanii tai pesedei si pedelei nu o sa-tzi arunce nici un os,dupa ce vor anula masurile guvernamentale.Ei au banii in Elvetzia si ii doare in fund de ce-o sa se intample cu prostii pe care ii scot acum in strada.Traiasca prostia !
      • +19 (31 voturi)    
        Si daca ar spune asta, ce ai mai zice? (Marţi, 11 mai 2010, 20:37)

        domino63 [anonim] i-a raspuns lui titirica

        Aha, recunoaste ca este prost! Deci, cum poate sa ne conduca?
        Si da/i si lupta, si lupta si da/i!
        Sa vezi antene si realitati cum vor face spume!
        Oricum, folosesc detergenti la greu!
        Omule, gandeste!
        E tot ceea ce spun de o groaza de timp!
        De ce nu ai sarit in sus cand nastase a furat 10.000 de mioliarde de la fosnul de pensii?
        De ce nu ai sarit cand ilici a condus tara asta 17 ani?
        De ce nu te/a fript cand nastase te/a pus sa/i numeri ouale?
        Cat de fraier poti fi?
        Chiar te manipuleaza astia cum vor? Tu nu poti gandi? Iti trebuie televizor?
        Spune/mi te rog, care este singura solutie propusa de pesedei+pecei+penelei? Una, omule, una singura?
        Daca nu stii, nu mai iesi pe net; esti penibil.
        Serios!
        • -7 (15 voturi)    
          solutie propusa de opozitie ? Opriti-va !!! (Marţi, 11 mai 2010, 22:15)

          xxx [anonim] i-a raspuns lui domino63

          Solutia: sa dea PDL-ul inapoi miliardele pe care le fura zi de zi prin contracte nesimtite. Tocmai am aflat ca isi face Boc in sat la el o sala de sport de sute mii de euro. Prin mii de contracte similare ati trecut banii in buzunarul vostru si ati distrus Romania. De asta nu mai exista azi bani.
          Opriti-va !
          • +7 (7 voturi)    
            e clar.. (Miercuri, 12 mai 2010, 3:44)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui xxx

            ca vrea sa joace basket.. a vazut reclama aia de la vodafone cu ghitza muresan.. :) viseaza si el sa dea un slam in satul parintilor..
            ai dreptate, ce le trebuie amaratilor alora de copii de la sate sali de sport!? la sapa cu ei daca vor sa faca miscare! daca n-au avut primar pesedist sa prinda o sala de sport pe guvernarea lui nastase.. ghinion!
            plus ca bani de pensii si salarii pt bugetari o sa ajunga la niste muncitori tineri care oricum ar putea sa stea si acasa.. ca somajul la privat creste oricum.. n-are rost sa ne mai deranjam.
          • +4 (4 voturi)    
            pentru xxx (Miercuri, 12 mai 2010, 15:06)

            adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui xxx

            Se fac sali de spot in mai multe sate! Te deranjeaza? Daca se fac e rau, daca nu se fac iar e rau. Cum gandesti? Vezi mai bine ce firma construieste, ce a mai facut acea firma , care e pretul, ce garantii ofera acea firama. Daca sunt probleme atunci sari in sus. Dar asa , semeni cu Prostanacul care sarea degeaba in sus!
            • +1 (1 vot)    
              Totusi... (Miercuri, 12 mai 2010, 15:54)

              bgd [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

              Cred ca in perioada asta ar trebui facute investitiile mai cu cap. Adica unde este intr-adevar nevoie, unde pot aduce un oarecare profit pe termen scurt si mediu.
              Sigur ca sunt necesare sali de sport, insa nu cred ca momentul e cel mai bun.
              • +1 (1 vot)    
                Salut bgd (Miercuri, 12 mai 2010, 20:29)

                adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui bgd

                Nu cred ca sala la care face referire nemultumitul de mai sus a inceput ieri. Cand a inceput nu eram in plina criza . Acum nici eu nu cred ca ar trebui investiti bani in sali de sport , Adica acum sa incepem. Dar daca acea sala e bine facuta si pretul este rezonabil si constructorul ofera garantii sub sanctiuni severe , pe mine chiar nu ma intereseaza cum il cheama pe patronul firmei constructoare. Sau in ce partid este. Doar daca era o oferta mai buna de la altul si s-a trucat licitatia pentruca patronul este PDL-ist. Atunci este o problema, si imi pasa.
      • +19 (33 voturi)    
        Cel mai bun politician roman al secolului! (Marţi, 11 mai 2010, 21:49)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui titirica

        Spune lucrurilor pe sleau, stie cu ce se mananca finantele, problemele economice si politice. Pentru Traian Basescu, PSD, PNL, Ponta, Antonescu, Calimente, Vantu, Patriciu si Voiculescu sunt hartie igienica.
        E singurul om de stat care mai poate salva Romania dupa furtul si desantarea guvernului petro-liberal si pesedist! Bravo Base, ciuruieste-i din nou!!!
        • -11 (25 voturi)    
          Hai.. bea o bere, sparge niste seminte... (Marţi, 11 mai 2010, 22:52)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          ...si da drumu la manele.
          Stii pe cine ciuruieste Base acum? Pe bugetari ii ciuruieste...bugetari care la urma urmei sunt si ei niste victime, bugetari care n-au nici o vina. Daca statul face angajari...nu te duci?
          Nu contest masurile...sa fim intelesi, ele erau necesare. Probabil trebuiau facute in alt mod...treptat si cu cap, insa decat deloc e bine si-asa... Trebuie reduse cheltuielile cu salariile.
          Spune lucrurilor pe sleau pt ca nu stie ce e aia diplomatie...a demonstrat-o cu varf si indesat pana acum; stie cu ce se mananca finantele si problemele economice cum stiu eu mecanica...mai tii minte cum ne ocolea criza? cum erau bani pt profesori?...Cat despre problemele politice, am vazut in iarna cum le gestioneaza el....ori cum vreau eu, ori deloc... Guvernul Boc III parca..nu? Sau IV?
          E un politician mediocru amice, insa un bun lider si foarte popular...iar singurul motiv pt care a castigat alegerile (la limita) e ca adversarii erau niste panarame. Sa castigi la limita in fata lui GEOANA(!!!) ar trebui sa-ti arate cam ce fel de politician e.
          Important e altceva la Basescu...are viziuni usor diferite fata de cele ale PDL-ului, viziuni ce impiedica intr-o oarecare masura PSD-izarea in totalitate a portocaliilor. Hotiile raman, incompetenta ramane...insa macar dispar pomenile sociale de la care portocaliii cu siguranta nu s-ar fi abtinut, dispare suprafiscalizarea de la care am observat ca nu s-ar fi dat in laturi . Asta ma multumeste pe mine la Basescu.
          • 0 (0 voturi)    
            Ei as! (Joi, 13 mai 2010, 12:00)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bgd

            Io m-as uita mai ales la rezultatele politicii externe a Romaniei dec and e Basescu presedinte. Pe urma as mai vorbi.

            Io n-as zice despre indiferent cine care e un bun lider ca e un politician mediocru. Ale doua afirmatii se cam contrazic. Tre' sa te gandesti ca sa fii un bun lider implica si politica, si politica ideala nu e musai totdeauna aia facuta cu manusi.
        • 0 (0 voturi)    
          sunt foarte de acord..., dar: (Joi, 13 mai 2010, 16:25)

          lucidu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          intre 'cuvinte' si 'fapte' trebuie sa existe o legatura care deocamdata nu exista.... Faptele ar fi:
          -scoaterea in afara legi a partidelor care au nenorocit tara (A),
          -recuperarea tuturor veniturilor, a banilor depusi de 'baietii destepti' in bancile din strainatate (B),
          -nationalizarea celor care au facut averi ce nu se pot justifica (C) si , mai ales, -programul cu care s-au castigat alegerile in 2009 (modernizare, descentralizare, solidaritate) cu masuri si TERMENE clare si fixe !!!! Altfel, totul este o mare cacealma !
      • 0 (0 voturi)    
        Obrazul gros cu cheltuiala se tzine (Joi, 13 mai 2010, 9:20)

        semaca [anonim] i-a raspuns lui titirica

        Din pacate la romani castiga alegerile ala care minte mai "sincer" in campania electorala. E o vorba: boieria si prostia se platesc, clasa politica merita cu varf si indesat asta pentru ca democratia ar trebui sa ne dea sansa unor conducatori competenti si responsabili care sa-si asume deciziile. Sau macar sa aiba minimul de bun simtz sa poata recunoaste ca au gresit. Asta insa nu se va intampla vreodata pentru ca odata la cativa ani pleaca unii si vin altzii, un fel de alba-neagra din care ei nu au decat de castigat. Asa ca baietzii astia nu au de ce sa-si ceara scuze din moment ce lor le merge foarte bine. Dar s-ar putea sa-i coste la un moment dat.
    • -20 (64 voturi)    
      corect dar el e de vina pentru situatia asta. (Marţi, 11 mai 2010, 19:52)

      geo [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      el guverneaza dupa bunul plac de 6 ani.
      m-a pacalit in 2004,dar e mult mai rau decat Ilici.
      regret enorm ca am contribuit la aducerea incompetentilor astora din PDL si a lui Basescu la putere care nu fac decat ce a facut PSD inainte doar ca de 100 de ori mai rau ... macar ailalti faceau si cate ceva pentru tara.sa-ti fie rusine comunistule Basescu ai dus tara cu 70 de ani in urma.
      • +26 (48 voturi)    
        Rea vointa. (Marţi, 11 mai 2010, 20:17)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui geo

        Dupa bunul plac ? Dar toate scandalurile cu Tariceanu si suspendarea unde au fost ? Ce repede uita bizonul roman . MUUU!
        • -11 (19 voturi)    
          nea gamma (Marţi, 11 mai 2010, 21:26)

          Xu [anonim] i-a raspuns lui gamma

          las-o prietene mai moale. cat o mai dai cu placa asta? deschide putin ochii si vezi ce se intampla in jurul tau.

          am luat imprumut de la FMI si banii au tinut FIX cat trebuia sa treaca alegerile. De ce nu s-au luat aceste masuri anul trecut? Atunci nu era criza? Zicea nea base ca o sa avem crestere de 2.5% ca la el a trecut criza... acum vine el si ne spune ca totusi e criza si trebuie sa taiem cheltuielile.

          Dar ne-am obisnuit cu unul care sa ne spuna ce sa facem. Ce draq e aia democratie? Ne trebe unu asa mai chior, cu vocabular de mahala care sa spuna guvernului si parlamentului cum si ce sa faca. Pai da ma, aia e prosti si iel ie destept. "aia" sunt si ai de-l asculta..
    • -17 (59 voturi)    
      Sunteti bolnavi! (Marţi, 11 mai 2010, 20:21)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

      Voi,cei care incercati sa mai aduceti circumstante atenuante acestei caricaturi de presedinte sunteti cu adevarat bolnavi psihici!Cine mama dracu' ne-a adus aici,nu acest impostor incult si camarila lui care nu cu mult timp in urma spunea ca Romania nu are nevoie de bani de la FMI si ca nu e in criza?Cred ca soarta lui Ceausescu ar fi o pedeapsa prea mica pentru el si cei care si-au batut si isi bat joc in continuate de romani.
      • +7 (13 voturi)    
        ESTI PSIHIATRU ? (Marţi, 11 mai 2010, 20:52)

        IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui jaffu

        Te rog,asta este un comentariu complet deplasat .
        • +1 (1 vot)    
          Aiurea! (Joi, 13 mai 2010, 18:11)

          jaffu [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

          E cat se poate de real si cerebral,tu cred ca esti racita!
      • +3 (5 voturi)    
        Treziti-va ,presedintele are dreptate (Miercuri, 12 mai 2010, 16:44)

        Maria46 [utilizator] i-a raspuns lui jaffu

        Stimati comentatori de genul 'Geo", ma intreb unde ati fost cand camarila lui Iliescu a devalizat Bacorex, Banca Agricola(Reifeisen),au fost vandute Sidex, Petrom, BCR,, atunci de ce nu ati protestat?
        Sunt pensionara sotul meu este bugetar ,dar inteleg ca este singura masura aplicabila imediat. Sunt pentru masuri radicale ,imediate , amanarea adanceste prapastia.Am fost diagnosticata cu tumora ,alternativa era operatie imediat, sau biopsie si in functie de rezultat operatie sau tratament. Am optat pentru operatie imediat , la analiza s-a dovedit ca tomoarea era canceroasa .Orice amanare a masurii radicale ar fi putut devenii grava .Boala Romaniei a inceput acum de 20 ani , adancindu-se cu fiecare guvernare.Acum a devenit de nesuportat trebuie lute masuri urgente . Nu inteleg pensionarii care intr-o viata de munca nu au reusit sa realizeze ceva, sa puna ceva deoparte , indatorandu-se la banci la batranete .
        • +2 (2 voturi)    
          pentru Maria46 (Miercuri, 12 mai 2010, 20:32)

          adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Maria46

          Multa sanatate!
    • -8 (20 voturi)    
      sa ne salveze cine l-a votat pe Basescu! (Marţi, 11 mai 2010, 21:50)

      gelu [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      De de 6 (sase) ani e la putere, si-a facut ce guvern a vrut. cat o sa mai credeti minciunile lui si ale pdl-ului ? n-a facut decat sa salveze clientii politici ai pdl-ului! sa se faca publice absolut toate cheltuielile publice sa vada toata lumea pe ce se dau banii (pret, cantitate) sa vada toata lumea ca asta e ultima solutie! ce inseamna "confidential" pe bani publici?
    • -9 (15 voturi)    
      Trezeste-te tu portocalo! (Marţi, 11 mai 2010, 21:52)

      mirciulica [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      Basescu ne-a furat pana ne-a adus la sapa de lemn. Ceausescu a fost impuscat pt genocid si subminarea economiei nationale. Basescu si Boc merita aceeasi pedeapsa!

      Romania, trezeste-te!!!!
    • -7 (13 voturi)    
      Dumnezeu cu mila (Marţi, 11 mai 2010, 22:00)

      tepes [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

      Te-ai intrebat Iolanda ce vor face acei pensionari si bugetari cu salarii mici care au si rate?si sint citeva milioane pt.ei fiecare leu conteaza dar dupa ce le i-a din bani ce vor face,da tu un raspuns coerent nu populism ieftin.Din pacate presedintele nostru este desprins de realitate mai bine zis se indreapta spre faza incipienta de paranoia.
      • +12 (12 voturi)    
        romanu e roman! (Miercuri, 12 mai 2010, 1:36)

        lucian [anonim] i-a raspuns lui tepes

        Bai baieti, e greu, e foarte greu... probail ne vor trebui iarasi vreo 25 de ani sa scapam de datori..
        sau poate nu scapam anii ii avem.. dar a murit ceausescu. romanilor le trebuie o joarda in spate ca sa faca treaba.
        si inca ceva, cine l`a pus pe roman sa isi scoata bani din banca? din moment ce tu iei 1500 - 2000 de ron salar, asta in cazul bun, iti trebuie o masina de 15000. 20000 de euro. faci un leasing, dupa iti mai trebuie si o vila, ca o casuta decenta nu se poate, si uite asa, te trezesti in incapacitatea de a mai plati, pentru ca tu consumi, sau iti iei angajamentul sa platesti ceva ce tu nu poti sa produci. si intri in criza personala... probabil renunti la leasing, iti iei o masina decenta de 5000 de euro, poate iti cauti si un apaprtament, sau o casuta mai cocheta.. si asa revii la bunul simt, si la bunastare financiara, am 23 de ani, s asta e filosofia mea.. bunul simt in a cheltui!
        P.S. Retetele cator batrani ar putea fi achitate cu o singura nota de plata a 3 tineri ce-si beau cafelele in Dorobanti?
        hai V`am pupat!
        • +2 (4 voturi)    
          Mai pune vreo 75 de ani la aia 25 (Miercuri, 12 mai 2010, 11:02)

          Fane [anonim] i-a raspuns lui lucian

          Mai pune vreo 75 de ani la aia 25 si atunci...vom scapa...dar atunci vom fi 15 milioane din care 8-9 de tzigani. si 4 de pensionari sau batrani!
    • -6 (10 voturi)    
      stare (Marţi, 11 mai 2010, 22:10)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      Starea de normalitate presupunea ca tara sa nu trebuiasac sa fie salvata. Atunci Dl Presedinte si politicienii in general puteau fi felicitati. Dupa 20 de ani de jaf generalizat, chipurile cineva vrea sa salveze tara, dar pe spatele poporului.
      Desigur pentru falimentul tarii nu este vinovat nimeni!
      Situatia groaznica a produs-o eterna campanie electorala, incompetenta si lacomia clasei politice. De ce ar trebuii sa salvam noi deficitele?
      Noi furam de la stat cand nu avem ce manca?
      Rusine ne-ati mintit ca "vom traii bine!" si ati mai pus si un prim ministru care nu stie decat sa invrajbeasca categoriile sociale, pentru a distrage atentia de la lipsa de eficienta a guvernarii. Va place sa va inconjurati de yesmani domnule presedinte de aceea merg lucrurile prost.
    • -7 (9 voturi)    
      FURCILE, COASELE si MOLOTOAVELE pe corupti (Marţi, 11 mai 2010, 22:21)

      Fane [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      SA LUAM FURCILE, TOPOARELE SA-I ARDEM PE MEGACORUPTII CARE AU VANDUT ROMANIA PE NIMIC PLUS SPAGILE. Au fraudat statul prin toate gama de crime economice si financiare au vandut toate industriile, flotele, companiile energetice de petro si gaze cu resurse cu tot pe valoare profitului de pe urmatoarele 8-10 luni fara ca aia care au cumparat sa faca vreo investitie si concedieri, au vandut rafinarii pe 1 Dolar in conditia in care pretul petrolului mondial creste de 30 de ani iar ala a revandut-o pe 3 miliarde pt care nu apltit o centima. IAR BASESCU unul care ne imbia la astfel de "reforme" dezstruoase de 20 de ani acum vra ca tot noi sa platim, sa ne puna taxe si pe micile conturi din banci, sa vanda catrre gangsterii mondiali Termoelectrica si CFR Marfa sau catre EBA si Nevasta lui Berceanu de la REGIOTRANS...de ce nu sechestreaza patrimoniile alora care au fraudat toata romania
      • +3 (3 voturi)    
        ANI (Miercuri, 12 mai 2010, 17:35)

        Maria46 [utilizator] i-a raspuns lui Fane

        Stimate domn" Fane"de ce nu ati protestat cand CCR a desfiintat legea ce ne permitea noua tuturor sa vedem ce averi au acumulat alesii neamului ?
    • +4 (8 voturi)    
      Stim ca r\are dreptate presedintele (Marţi, 11 mai 2010, 22:22)

      smurfrnic [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      Oricine ar avea dreptate in situatia in care s-a ajun.
      Dar totusi (citez):

      ''Romanii au nevoie si de adevar pana la urma, si nu numai de minciuna celor interesati doar de desolidarizarea romanilor in aceasta perioada, s-au imbogatit si au facut averi in perioade tulburi''

      corect, apoi (sau inainte):
      "Sunt foarte multi care doresc sa revina la perioada anilor '90, cand s-au imbogatit din dezordine".

      Pai cei ce s-au imbogatiti din haosul legislativ de dupa 89:sunt cei interesati in desolidarizarea Romanilor (si a RRomilor - nu-i asa?)., ei cei ce au facut averi in acele 'perioade tulburi, unde sunt la capitolul solidaritate sociala?

      Ei sunt peste tot - pot fi gasiti in toate partidele si ministerele - La Piovra Romaniei (vorba mogulului de la Rompetrol cind se referea la transformarea bsuinesului propriu de la nivel de peshtisor - la nivel rechin - si apoi la nivel de caracatita...).

      Shave them balls :-). [cine a promovat consumul pe credit, nesustenabil bazat exclusivb pe importuri de produse finite si alimentar de baza - Carrefour & Cora unde gasesti cartofi din Olanda si Creapa din Italia???] si poi societatea va plati cu 50 % mai putin ptr criza <care este>

      In rest - succesuri depline...
    • -1 (3 voturi)    
      salvatul tarii (Miercuri, 12 mai 2010, 0:00)

      Hell [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      De la ce sa o salvam? CA de hoti nu o scapam cu masurile astea puerile. Nu neg ca nu sunt niste masuri reale dar din pacate din saracie nu poti sa scazi decat saracie. Diminuarea veniturilor si concedierile duc doar la reducerea puterii de cumparare, reducerea puterii de cumparare duce la reducerea incasarilor la buget pe langa asistenta care urmeaza a fi acordata viitorilor someri.... Deci unde este economia? Este o solutie de termen scurt si extrem de scurt pentru ca imediat urmeaza reversul adica scaderea puterii de cumparare (si asa vai de mama ei) si mai putini bani la buget. Decat sa taie saracia mai bine ar taia din numarul de parlamentari, ministri si tot felul de alti paraziti cu salarii mai nesimtite decat pensiile alea nesimtite de care se tot povesteste.... sau si mai simplu ar taia o investitie de 2,4 milioane de lei pentru o sala de sport in care in afara de sobolani nu ar face nimeni sport..... sau din ciclul Tara arde si baba se scarpina (as zice si unde dar......)
    • -1 (3 voturi)    
      DA, ARE DREPTATE... (Miercuri, 12 mai 2010, 0:50)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      Iata cum, de pilda, 'Comisia pentru Administratie publica, amenajarea teritoriului si echilibru ecologic' profita de dezordine si da foc verde distrugerii spatiilor verzi... ;)
      Zau, Iolanda... Credeti ca reducerea salariilor era masura cea mai eficienta de-a salva tara?!
      De ce nu se face curatenie printre salariatii platiti de stat care taie frunze la ciini?! De ce nu se desfiinteaza comisiile (ca cea numita mai sus) care isi bat joc fatis de cetateni?!
      Sincer, m-am saturat de discursul sau care nu raspunde la asemenea intrebari...
      • +4 (4 voturi)    
        AM SCRIS (Miercuri, 12 mai 2010, 7:08)

        IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui zertty

        ca si eu vreau tot curatenie la bugetari ,intradevar cunosc personal situatii unde sunt angajati 3 pe un post ,personalul a crescut fara motiv incepand cu 2006 .Ce as putea raspunde celor care ma injura in fel si chip ?E o tara libera ,racoriti-va injurand pe cei care spun adevarul,daca asta va face bine .Nu sunt portocalie,nu am nici cea mai mica legatura cu acest partid si cu nici un alt partid .
    • -1 (1 vot)    
      DA sa platim dar cu o conditie mai intai!!! (Miercuri, 12 mai 2010, 10:37)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      Ce frumos suna!!! Mai ca am si plange!!! as fi de acord cu o conditie: sa confiste/sechestreze/rechizioneze mai intai si mai intai patrimoniile marilor corupti, aia carre au vandut pe valoarea molozului sau a fierului vechi Romania cu industrii, companii energetice de petrol si gaze, rafinarii pe un dolar sau altfel, flote oricarear fi fost ei, care au devalizat bancile, care au vandut bancile si ne-au imput de datorii spunand ca noi crestem de fapt. care au contractat autostrazi la de 4 ori pretul din UE nu din Europa de Est, sa anuleze privatizarile frauduloase, sa recupereze pierderile, si calculat penalitati...e da atunci sa sufere si multimea caci tre sa deschida o data si o data ochii.
      In Grecia e razboi civi nu pt ca nu vor sa plateasca ci pt ca aia care au creat dezastru sunt exonerati si exceptati de la plata!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Ce urmeaza ? (Miercuri, 12 mai 2010, 11:52)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

      care sant politicile guvernului care vor redresa economia?De ce a spus FMI ca guvernul nu are strategii de viitor ?E adevart? E grav daca e adevarat.
  • -9 (47 voturi)    
    nu inele (Marţi, 11 mai 2010, 18:53)

    bellcross [anonim]

    Cum se poate andi cineva sa taie din pensiile unor oameni care au muncit 40 de ani?speranta de viata a romanilor e undeva la 70 de ani.

    Pt ce am muncit eu 40 de ani? pentru niste sare in ochi?? As fi intles inghetatea lor dar in nici un caz scaderea.

    De ce trebuie sa cumparam cele 21 de avioane acum?de ce trb sa dam 400 de milioane de euro pt un km de autostrada??

    Este o mare porcarie sa se taie din partea sociala a societatii dar fie.
    • +9 (9 voturi)    
      Da cind il votai pe Iliescu cu doua miini (Miercuri, 12 mai 2010, 0:34)

      someru [anonim] i-a raspuns lui bellcross

      nu te mai gindeai pentru ce ai muncit 40 de ani, nu? Cind sustineai minerii sa omoare tinerii tot asa ziceai, ca pentru asta ai muncit 40 da ani...
      Aia era sare in oki si toate minciunile si mitele electorale cu care v-au pacalit alde Iliescu si camarilla... V-ati educat copii sa nu aiba pretentii ca puneti minerii pa ei, sa nu isi doreasca vreodata mai mult decit ati obtinut voi prin milogeala la pomana electorala! Ala e praf in oki! Si daca il dati jos pe Basescu, bineinteles ca veti fi din nou fericiti ca se vor bate oportunistii pe voi sa va cumpere votul... ASTA E PRAF IN OKI! Pentru asta ai muncit 40 de ani? Probabil ca da, fiindca si in toti acesti ani ai primit tot praf in oki... Sau ai muncit pe bani putini ca sa ai la pensie multi?
      Sincer nu am nimic cu pensionarii si admit ca e o masura dura, dar argumentul asta ca ai muncit 40 de ani si acum meriti mai mult, ca e doar praf in oki, ma irita mai tare decit crezi... Nici eu nu vreau praf in oki! Dar asta o spun acum, nu astept sa ma victimizez la pensie...

      Oricum nu cred ca va reusi Basescu pentru ca nimeni nu poate pune acest popor la munca, ar fi o minune, sincer! Doar nu sintem timpiti! Tentatia spagii electorale care ar putea urma dupa ce il dam jos este irezistibila, este singura cale pe care o cunoaste si o recunoaste acest popor! Altfel nu stim, unii fura si altii iau spaga sa taca. Totul legal si...electoral! Dupa care in citeva luni o luam de la cap... bucurii mici, nu dam doi bani pe noi, de unde sa avem realizari marete daca noi ne vindem pe doi mici si o sticla de ulei?... Toti romanii care au realizat ceva, au facut-o doar afara. Si sint destui. Aici nu ne intereseaza decit sa ii omorim capra vecinului... In orice alta tzara, daca vecinul are capra, imi iau si io una sau doua! Si in citriva ani sintem amindoi mari fermieri... aici in citiva ani sintem amindoi niste betivi distrusi care
      • -2 (6 voturi)    
        Base domnitor pt 10 ani si el ...si vedem dupa (Miercuri, 12 mai 2010, 11:05)

        dan [anonim] i-a raspuns lui someru

        Asa miroase ca si Base va domni cam cat Iliescu iar peste vreo 4 ani can vom trage linie lui Base simt ca da tot cu minus ...rau de tot precum si minusu lui Iliescu.
    • +1 (5 voturi)    
      Da cind il votai pe Iliescu cu doua miini (Miercuri, 12 mai 2010, 0:34)

      someru [anonim] i-a raspuns lui bellcross

      nu te mai gindeai pentru ce ai muncit 40 de ani, nu? Cind sustineai minerii sa omoare tinerii tot asa ziceai, ca pentru asta ai muncit 40 da ani...
      Aia era sare in oki si toate minciunile si mitele electorale cu care v-au pacalit alde Iliescu si camarilla... V-ati educat copii sa nu aiba pretentii ca puneti minerii pa ei, sa nu isi doreasca vreodata mai mult decit ati obtinut voi prin milogeala la pomana electorala! Ala e praf in oki! Si daca il dati jos pe Basescu, bineinteles ca veti fi din nou fericiti ca se vor bate oportunistii pe voi sa va cumpere votul... ASTA E PRAF IN OKI! Pentru asta ai muncit 40 de ani? Probabil ca da, fiindca si in toti acesti ani ai primit tot praf in oki... Sau ai muncit pe bani putini ca sa ai la pensie multi?
      Sincer nu am nimic cu pensionarii si admit ca e o masura dura, dar argumentul asta ca ai muncit 40 de ani si acum meriti mai mult, ca e doar praf in oki, ma irita mai tare decit crezi... Nici eu nu vreau praf in oki! Dar asta o spun acum, nu astept sa ma victimizez la pensie...

      Oricum nu cred ca va reusi Basescu pentru ca nimeni nu poate pune acest popor la munca, ar fi o minune, sincer! Doar nu sintem timpiti! Tentatia spagii electorale care ar putea urma dupa ce il dam jos este irezistibila, este singura cale pe care o cunoaste si o recunoaste acest popor! Altfel nu stim, unii fura si altii iau spaga sa taca. Totul legal si...electoral! Dupa care in citeva luni o luam de la cap... bucurii mici, nu dam doi bani pe noi, de unde sa avem realizari marete daca noi ne vindem pe doi mici si o sticla de ulei?... Toti romanii care au realizat ceva, au facut-o doar afara. Si sint destui. Aici nu ne intereseaza decit sa ii omorim capra vecinului... In orice alta tzara, daca vecinul are capra, imi iau si io una sau doua! Si in citriva ani sintem amindoi mari fermieri... aici in citiva ani sintem amindoi niste betivi distrusi care
    • +7 (7 voturi)    
      o mare porcarie.. (Miercuri, 12 mai 2010, 3:36)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui bellcross

      in Romania varsta medie de pensionare este de fapt 52 de ani la femei si 54 la barbati. in Romania speranta de viata la nastere este putin peste 70 de ani.. speranta de viata la 52-54 este aproape de 80 de ani. ca sa iasa o medie de 54.. la fiecare batranel de 70 de ani vin vreo 3 pensionari de 48 de ani. este irelevant in discutie cine i-a pensionat... adevarul este ca romanii de rand se complac in milogeala si lenevie.. dar sunt ipocriti cand trebuie sa renunte macar partial la pensii pe care oricum nu le meritau..
      • -2 (2 voturi)    
        foarte mare porcarie... (Miercuri, 12 mai 2010, 11:47)

        sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Sincer, la ce face statul acum, eu nu as avea mustrari de constiinta nici daca as iesi la 35 de ani la pensie. Pt ce c sa platesc impozite? Pt ca acum, cand sunt insarcinata sa aflu ca o sa imi cresc copillul din mila statului cu 600 lei pe luna? Pt ca atunci cand ma duc la doctor scot bani grei din buzunar pt o consultatie??? Pt ca imi rup masina pe soseaua care a fost reparata anul trecut? Pt ca ma gandesc cu groaza ce profesori o sa imi educe copilul? etc... Asa ca daca tu te simti asa de solidar cu acest stat, despre care mai esti si convins ca te va scoate din rahat, poti sa iti donezi salariu in contul PDL...
  • +22 (74 voturi)    
    Un discurs absolut corect (Marţi, 11 mai 2010, 18:54)

    Dorin [anonim]

    Bine construit si argumentat. Felicitari lui Basescu! Un politician care nu mai are nimic de pierdut si care spune lucrurilor pe nume. Fara sacrificii Romania NU SE POATE SALVA. Gargara "liberala" si/sau comunistoida a la Che Guevara NU ofera solutii! Ci doar stridenta si gesturi antinationale. Pe "lberalii" lui Antonescu sa-i intrebati de ce-au umflat sectorul bugetar in anii 2007-2008 angajand aproape 400.000 de persoane!!!!????
    • -15 (45 voturi)    
      Ratatilor! (Marţi, 11 mai 2010, 20:24)

      jaffu [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      Numai unul mai redus decat prevede legea putea scrie asemenea aberatii!Cu cat te platesc pedeleii din banii imprumutati de la FMI?
      • -9 (19 voturi)    
        relaxeaza-te (Marţi, 11 mai 2010, 21:28)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui jaffu

        aici nu ai cu cine sa vorbesti... ori sunt toti platiti, ori sunt spalati pe creier. sper in prima varianta totusi... altfel ne ducem din rau in mai rau.
      • +1 (1 vot)    
        il ajuti pe primar? (Miercuri, 12 mai 2010, 7:14)

        precis [anonim] i-a raspuns lui jaffu

        la Fundata sunt 60 de elevi si 20 de profesori. O fi de vina Basescu, pedelei, FMI, postacii? Tu cum rezolvi problema?
    • -11 (39 voturi)    
      daca-ti place discursu'... (Marţi, 11 mai 2010, 20:33)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Dorin

      ia-l cu tine, sa ti-l pui ca epitaf!
    • -3 (3 voturi)    
      pe saracie... (Miercuri, 12 mai 2010, 0:57)

      zerrty [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      De ce nu sacrifica sistemul birocratic care inghite o gramada de bani?! De ce sa sacrifice in primul rind populatia? Nu vi se pare crimial sa reduca TOATE salariile si pensiile?
      Ce e bine argumentat in discursul sau?! Parca are ochelari de cal! De ce nu vede gaurile negre unde se pierd cu adevarat banii statului?
      De ce nu VEDETI DVS ca acest discurs ese restrins la citeva idei?!
  • -17 (69 voturi)    
    minciuni si iar minciuni (Marţi, 11 mai 2010, 19:19)

    cristina [anonim]

    sa isi tina pentru el porcariile astea, nu sa le spuna unui pensionar care mai are un an sau doi de trait ...
    • +21 (55 voturi)    
      STII ? (Marţi, 11 mai 2010, 18:36)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Sensul cuvantului porcarie ?Ma indoiesc ,in afara de obraznicie nu esti in stare de nimic.Realitatea crunta este pentru tine porcarie ....ce as mai putea spune.....Probabil esti adepta patricianului care ar vrea sa nu ne platim datoriile la FMI ,de parca am fi un popor de hoti ...
      • -6 (46 voturi)    
        astea sunt praf in ochi nu masuri economice (Marţi, 11 mai 2010, 19:56)

        geo [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        masurile arata incompetenta si disperare.situatia e exclusiv vina PDL si a lui Traian Boc ....

        e economie de clasa a 7-a masurile lor vor incuraja evaziunea fiscala si vor defavoriza 90% din populatia aflata la limita saraciei...
        sa nu uit ... "sa traiti bine!" haaahaaaaaaaaaaahaaa
        • +22 (44 voturi)    
          Esti frustat cu viata? (Marţi, 11 mai 2010, 19:23)

          joao miguel [utilizator] i-a raspuns lui geo

          In primul rand nu-mi aduc aminte sa fi facut economie in clasa a VII-a, apoi sunt satul sa platesc din buzunarul meu un nesimtit de functionar public care nu produce nimic si sunt 3 in unu pe un singur loc de munca. Nu pricepi ca bugetul Romaniei nu mai suporta atatea cheltuieli publice?
          • -5 (15 voturi)    
            de acord cu tine, dar!!! (Marţi, 11 mai 2010, 21:33)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui joao miguel

            Nu sunt bugetar si imi doresc reducerea cheltuielilor in sistem. Totusi iti pun o intrebare simpla: De ce nu s-au luat aceste masuri acum un an?? De ce acest discurs plin de lacrimi acum?

            Problema este ca a profitat de banii FMI, a platit salariile si pensiile nesimtite, a platit oamenii pusi politic in sistemul bugetar si a castigat alegerile.

            Acum, ca s-a ajuns la fundul sacului vine si ne face o lectie de economie de anu I (daca clasa te deranjeaza) pe care putea sa o faca anul trecut. Atunci se apropiau alegerile insa si erau mai importante decat binele tarii pe care il apara acum..

            Uita-te ce cheltuieli erau anul trecut, cat sunt anul asta si ai sa vezi ca NU EXISTA NICIUN MOTIV.

            Halal tara, halal conationali.
            • +6 (6 voturi)    
              hihihi (Miercuri, 12 mai 2010, 0:45)

              Gorilica [anonim] i-a raspuns lui Xu

              Jura-te ca orice masura de genul asta ar fi fost repectata daca se lua anul trecut! Mai stai citeva luni si ai sa intelegi de ce nu s-a luat anul trecut....

              Nu va e jena de comportamentul asta victima sub care ascundeti rautatea si ura? Uita-te in oglinda si jura-te ca daca anul trecut se taia vreun salariu ziceai, da domle, trebuie, e criza! NU, si anul trecut ziceai la fel! Jos Basescu!
            • +3 (3 voturi)    
              sunt de acord (Miercuri, 12 mai 2010, 7:40)

              uimit [anonim] i-a raspuns lui Xu

              problema deficitului de pensii exista in FIECARE an! nu ajung contributiile pentru a plati pensiile. Problema exista si acum 3 ani si acum doi ani, va exista si la anul si inca vreo 10 ani (daca creste varsta de pensionare, daca nu mai sunt -multe- pensionari anticipate). Marirea efectivului de bugetari nu s-a facut in 2009 ( a spus-o si Tanasescu si Franks o recunoaste si PSD). Crezi ca daca-l aducem pe Sarkozy sau pe Obama cifrele se modifica?
        • +4 (4 voturi)    
          de maine (Miercuri, 12 mai 2010, 7:19)

          nedumerit [anonim] i-a raspuns lui geo

          dispare PDL, Basescu, FMI, ONU si ce mai vrei. Desfiintam presedintia, ministerele, parlamentul, patriarhia si altele. Raman tot 5,5 milioane de pensionari la 4 milioane de salariati. ANual nu ajung 1,7 miliarde de euro la fondul de pensii. La fiecare pensionar de 63 de ani exista unul de 43 de ani (cifre oficiale). Asta cum se rezova? nu cu hau-hau cu solutii! Mai angajam la stat vreo 500 000 de bugetari?
      • -3 (3 voturi)    
        vai Iolanda... (Miercuri, 12 mai 2010, 1:05)

        zertty [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        Dvs stiti cum traiesc majoritatea pensionarilor din Romania?! Cit is pensiile?! Ce fac cei care si-au luat imprumut la banca?
        Sincer, aveti un discurs ne-argumentat... Mai lasati-o balta cu genul asta de raspuns:"daca nu sunteti cu Basescu,sunteti adepta patricianului"....
        Ei bine, eu l-am sustinut pe Basescu... pina la aceasta decizie: a fost ca un dus rece... Cred ca m-am trezit de-a binelea... si, nu-s "patriciana": pe ceilati, pe cei din opozitie, ii inghit si mai putin...
        • +6 (6 voturi)    
          un dus rece (Miercuri, 12 mai 2010, 7:47)

          cinic [anonim] i-a raspuns lui zertty

          a fost discursul lui Isarescu. In esenta: 4 milioane de salariati nu pot sustine 6 miliane de pensionari. Sa faci un buget cu 39% venituri in 2007 si 2008 si sa cheltui pe masura, ca sa descoperi ca n-ai incasat decat 32%. Am primit destule dusuri reci, n-am vrut sa le vedem! Nu vrem sa ne amintim de disputa Basescu - Vosganian despre marirea pensiilor! In plus avem si mentalitatea de a vrea sa intorcem timpul inapoi, sa gasim vinovatul si sa-l pedepsim, ca si cum mazilirea ar rezolva problema. N-am iesit din egalitarismul fortat , n-am iesit din capra vecinului desi l-am impuscat pe Ceasca. Daca-l mazilim pe Boc, vor aparea bani de pensii ca prin minune? Vor veni din deficitul unor partide?
    • +27 (53 voturi)    
      Nu ma omor dupa Base (Marţi, 11 mai 2010, 19:43)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui cristina

      dar l-am votat. In aceasi ordine de idei, stii ce fac eu pe social democratia ta? Ma abtin sa nu vorbesc urat.
    • +15 (31 voturi)    
      E adevarat (Marţi, 11 mai 2010, 20:53)

      greu [anonim] i-a raspuns lui cristina

      Pensionarul mai are de suferit un an sau doi, noi o sa suferim o viata intreaga daca nu luam aceste masuri..Si eu am parinti la pensie si un frate bugetar dar suntem constienti.
  • -17 (53 voturi)    
    base (Marţi, 11 mai 2010, 19:22)

    TEO [anonim]

    L-am ales, l-am votat, acum sa traim mult si bine .
    • +30 (46 voturi)    
      ce nu va place? - criza sau reformele? (Marţi, 11 mai 2010, 19:50)

      ... [anonim] i-a raspuns lui TEO

      cum ar fi fost daca votam geoana (nastase) sau antonescu (patriciu)?
      reformele nepopulare nu le face nimeni din sadism. si nici ca sa fure. pentru a fura exista alte metode. iar daca suntem acum unde suntem este pentru ca din 1989 incoace s-a furat in draci. nu-si face nimeni iluzii ca regimul de astazi nu ar fi corupt sau ca basescu are intotdeauna pareri corecte si avizate; dimpotriva: vorbeste adesea aiurea si a trecut prin aproape toata politica de tranzitie, asa ca numai "curat" nu este. dar, chiar daca intelegem ca la pachet cu reformele am primit si ciocoii de rigoare (videanu, afaceristii care se invart in jurul puterii, berceanu), detectam totusi primul graunte de patriotism, niste intentii uneori onorabile si cateva condamnari sporadice ale hotiei. este un inceput. si macar am scapat de cosmarul nastase-patriciu-vantu-luca.
      cineva care se opune talharilor de mai sus nu are cum sa nu primeasca sustinerea celor jefuiti.
      • -7 (15 voturi)    
        aceiasi placa alti lautari (Marţi, 11 mai 2010, 21:36)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui ...

        Pana cand o s-o tot dati cu alianta grivco, sistemul ticalosit bla bla bla bla

        Dupa cum ziceam mai devreme, sper sa fiti platiti sa faceti asta si nu spalati pe creier.
        • +16 (20 voturi)    
          nu e nici o placa (Marţi, 11 mai 2010, 21:47)

          ... [anonim] i-a raspuns lui Xu

          habar n-am ce-i cu grivco, nu ma intereseaza politica sau discursurile presedintelui basescu, expresia "sistem ticalosit" mi se pare un simplu truism.
          pur si simplu stiu din surse directe cu ce s-au ocupat, de pilda, tovarasii luca si patriciu, si cam ce a presupus privatizarea petrom de catre adrian nastase. mi-e destul ca numele respectivilor sa-mi faca greata pe veci. iar, in conditiile astea, vi se pare normal ca aceleasi personaje sa controleze tot ce numim presa si opinie publica astazi in romania? - mie nu. daca basescu vrea sa le taie capul, are suportul meu. punct.
        • +3 (3 voturi)    
          Pina cind am dat-o si cu mogulii (Miercuri, 12 mai 2010, 0:58)

          Matze [anonim] i-a raspuns lui Xu

          care sprijina aliantza in frunte cu Geoana! Si? S-a dus ca un bou cu o seara inainte de confruntarea cu monstrul fioros direct la mogul acasa! Si ii sustineti in continuare si va faceti ca uitati ca v-ati ales candidatul cel mai prost posibil tocmai ca sa il speriati cu smiorcaiala, tocmai ca sa il santajati sa va mai dea! Ca d-aia l-ati votat! Sa va dea! Ti se pare ca sintem bine?
          Sa ne dea, sa ne dea, sa ne lase in pace sa furam, altfel nu stim sa existam... Sintem sclavi, milogi, aoleo!!!!.... Normal ca io sint spalat pe creier, cum dracu nu inteleg ca trebuie sa furam!
    • +6 (6 voturi)    
      bugetul tzarii! (Miercuri, 12 mai 2010, 7:52)

      precis [anonim] i-a raspuns lui TEO

      nu suporta 5,5 milioane de pensionari la 4,5 milioane de salariati, nu suporta 3,5 milioane de subventii de caldura, nu suporta 1,4 milioane de bugetari. N-a suportat niciodata. Politicienilor (de toate culorile) le-a fost frica sa o spuna, ca sa nu piarda voturi. Le-a fost si frica sa faca ceva. Crezi ca daca impusti doctorul care-ti spune ca ai cancer, te vindeci? era mai bine sa nu-ti spuna? sau daca schimbi doctorul apare leacul miraculos? NU NE PLACE MESAJUL, dar ce vina are mesagerul?
  • -9 (49 voturi)    
    aha (Marţi, 11 mai 2010, 19:23)

    liviu [anonim]

    cateva nitrebari:
    - d c s-a dublat fondul pentru administratia prezidentiala pt. anu asta daca tot e criza?
    - d c nu se sisteaza investitiile aberante (loganuri, si mai stiu eu ce)
    - d c costa autostrazile cat costa si d c nu face nimeni nimic cu evaziunea fioscala? oricum aici se pierd mult mai multi bani decat se recupereaza cu salariile
    - d c toate masurile inseamna nuamai jecmanit oamenii si nici una nu loveste guvernul sau nu inseamna INVESTITIE
    - cum are de gand sa scoata tara din criza daca el taie din venituri, dar economia nu produce nimic? sa nu uitam ca 2 mil economie din salarii nu inseamna un deficit scazut de la 11 la 9 mil, ci de la 11 la 10.5 sau 10... pentru ca banii dati se reintorceau in mare parte tot la ei.
  • +28 (66 voturi)    
    Foarte bun (Marţi, 11 mai 2010, 19:29)

    cristiian [utilizator]

    Cel mai bun discurs de un Presedinte roman de dupa '89!
    Felicitari!

    Romania are nevoie de acest tip de atitudine.
    • -14 (36 voturi)    
      Tare ca piatra (Marţi, 11 mai 2010, 18:42)

      Claude [anonim] i-a raspuns lui cristiian

      Ce tare esti Cristian. Nu cumva esti bugetar ca pensionar nu pari a fi. Bag seama ca tie iti place sa traiesti in tara asta si esti mandru de conducatorul tau iubit, care a inghetat salariile cu tot cu salarii de merit - adica sa ia tot aia de anul trecut, care a promis in campanie ca nu se va atinge de salarii si de pensii.... Ne meritam soarta, sau va meritati soarta, voi care l-ati votat pe un pui congelat sau 1 milion de lei vechi (bani stransi de el la pusculita). Astia suntem noi romanii, oameni corecti si buni la toate, cititori de discursuri. RADE UN CHIOR DE-O TARA INTREAGA.
      • +4 (4 voturi)    
        nu stiam, iarta-ma (Miercuri, 12 mai 2010, 7:55)

        ignorant [anonim] i-a raspuns lui Claude

        ca Basescu e presedinte si in Grecia si in Portugalia si in Spania. S-au dat pui congelati in Grecia? Inteleg de asemenea ca Geoana rezolva toate problemele si da pensii si salarii din deficitul (ascuns) al PSD de 8 mil. de euro.
    • -13 (29 voturi)    
      glumesti? (Marţi, 11 mai 2010, 19:35)

      gion [anonim] i-a raspuns lui cristiian

      esti nepot'su? traiesti in canada?
      e o gluma? hai zi, ca's curios!
      • -9 (19 voturi)    
        nu-l chema cristian (Marţi, 11 mai 2010, 20:40)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui gion

        il chema bogdan, i se mai spune si sida si se tine cu eba! ar putea sa-l injure pe tac-su... socru?
    • +13 (27 voturi)    
      bv (Marţi, 11 mai 2010, 19:51)

      dinu [anonim] i-a raspuns lui cristiian

      De acord, cu tine. Si eu respect curajul si calmul acestui om.
      • -9 (19 voturi)    
        i-as respecta si eu curaju'... (Marţi, 11 mai 2010, 20:41)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui dinu

        da' sa dea dovada de el in fata unui pluton de executie!
    • -9 (23 voturi)    
      cate contracte ai de la stat ? (Marţi, 11 mai 2010, 19:53)

      geo [anonim] i-a raspuns lui cristiian

      cred si eu ca aservitilor PDL le merge bine ca doar se dau contracte pe banda rulanta ...
    • +15 (29 voturi)    
      100% de acord (Marţi, 11 mai 2010, 20:30)

      swolf [utilizator] i-a raspuns lui cristiian

      Absolut corect, cel mai bun discurs si cel mai bun Presedinte!
  • -4 (32 voturi)    
    cine are alte propuneri e diletant... lol (Marţi, 11 mai 2010, 19:33)

    sam [anonim]

    asta nu stiu de care romani vorbeste... nu ma simt...

    sa solidarizeze el cu videanu si cu udrea si cu tot neamul lor!
  • +1 (31 voturi)    
    solidaritate, dar numai la rau... (Marţi, 11 mai 2010, 19:37)

    ion ion [anonim]

    "Propun romanilor ca impreuna sa iesim din dificultate, cu asumarea de sacrificii de la presedinte pana la cel mai neinsemnat functionar."

    Pai asta-i problema! Romanii sint invitati sa faca doar sacrificii; de la beneficii sint indepartati cu mare pricepere si cu deplin consens intre politicieni. Da' atita vreme cit suporta, sa fie sanatosi...
    Si de ce sa ne mai ascundem dupa degete - probabil 95% din romani, daca ar putea, ar fura cel putin la fel de mult ca cei pe care ii blameaza acum.
    Welcome to Romania, locul unde s-au intilnit hotii cu prostii!
  • +20 (34 voturi)    
    din pacate (Marţi, 11 mai 2010, 19:38)

    ana [anonim]

    Desi ne afecteaza pe toti eu continui sa cred ca este o masura necesara, fara de care nu am putea sa depasim perioada asta de criza.
  • -6 (26 voturi)    
    basescu (Marţi, 11 mai 2010, 19:39)

    mihai [anonim]

    fireste nici altii nu-s mai breji...
    dar tu mai traienica...cum mai promulgai tu salariile profesorilor...cum mai dadeai din gura prin 2007 cu pensionarii
    mare smecher esti...
    identifici corect problemele, cu o diferenta-cand ai tu interesul...ori chestia asta te va tine departe de cuza, bratieni, kogalniceanu...
    vom trece pe spatele nostru si aceasta criza, dar vei ramane in neantul istoriei prin dorinta de a te pastra curat ca lacrima...
    te-am votat ca nu era altcineva nu ca dau vreo valoare pe tine, esti o canalie inteligenta, needucata, brutala....sper pentru generatiile viitoare sa putem forma o alta clasa politica, din tinerii care stiu ce insemana ecuatia munca-tara-demnitate-corectitudine
    • +17 (27 voturi)    
      ESTI FOARTE DEPARTE DE ADEVAR (Marţi, 11 mai 2010, 19:47)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Da ,Basescu a promulgat salariile profesorilor pt ca nici nu putea face altceva ,el poate trimite o singura data legea la parlament din motive puternice ,acum nu avea motive .Aminteste-ti ca i-a atras atentia tradiceanului sa nu mareasca pensiile ,dar a fost tratat batjocoritor .Si in campania electorala a indraznit sa le spuna adevarul profilor .Si-a cerut scuze ,ce politician a mai facut acest lucru ?Legea profilor a promulgat-o numai dupa ce a aflat cum impartea tradiceanu banii clientelei politice.Stiu ca Basescu poate fi detestat pentru ca este brutal de sincer,oamenii ipocriti considera ca toti ceilalti sunt ca ei si sunt dominati de invidie .As vrea sa vorbim peste 30 ani ,daca mai traiesc,vei vedea,sper ca esti tanar,ca Basescu va ramane in istoria Romaniei asa cum a ramas Ataturk in istoria si memoria turcilor .
      • -3 (5 voturi)    
        Memoria scurta (Marţi, 11 mai 2010, 22:25)

        D. [utilizator] i-a raspuns lui IOLANDA

        sau nu. Poate ai uitat (sau nu), base a fost cel care a urlat in gura mare ca sunt bani pentru majorarea salariilor profesorilor cu 50%, ca Guvernul nu vrea sa faca aceasta majorare. SINGURUL CARE A ATRAS ATENTIA ASUPRA INSUFICIENTEI FONDURILOR A FOST TARICEANU. Ia niste lecitina si nu mai arunca minciuni pe site-ul asta!
        • +5 (5 voturi)    
          cum era? (Miercuri, 12 mai 2010, 7:58)

          memoria lunga [anonim] i-a raspuns lui D.

          configuratia parlamentului in 2008? aia care a votat 100% marirea de salarii? nu cumva PSD+PNL+PC erau majoritari? Incerci sa spui ca PNL nu i-a dat ascultare lui Tariceanu? sau ca Tariceanu a incercat sa salveze imaginea partidului?
          • -3 (3 voturi)    
            Nici tu nu mai tii minte (Miercuri, 12 mai 2010, 8:57)

            e [anonim] i-a raspuns lui memoria lunga

            ...ca legea a fost propusa si votata in unanimitate de PDL. Ce cifre a vazut Basescu atunci cand a promulgat legea cu larghete? Ce cifre a vazut acum vreo juma' de an cand ne-a explicat cu zambetul pe buze ca am iesit din criza? Da' pe Bercea Mondialu', apropiat de el si familia lui, l-a verificat la cifra impozitului catre stat?
            Mi-e greata de manelistul asta ajuns presedinte, care o face pe fecioara neprihanita si salvatoare de patrie, in lupta cu coruptia, uitand ca el a fost mereu partas la impartirea ciolanului: de pe cand era la Anvers inainte de revolutie (nuu...cum sa fi fost el comunist?....te pomenesti ca era dizident si statea acolo fortat), apoi ministru in partidul lui Iliescu (pe care l-a parasit doar ca nu mai era loc pentru ambitiile lui), apoi presedinte 6 ani (!) - partidul lui nefiind in guvern extrem de putin. Cine a pus in functie toate guvernele din ultimii 6 ani? Inclusiv acum blamatul guvern Tariceanu? Pai daca niciunul nu a fost bun, cine e de vina?
            Comparatie cu Ataturk, my ass! Al doiilea Ceausescu ce are?
            Ma simt profund dezgustata ca un astfel de grobian cica ma reprezinta, promovand manelismul si prostul gust. M-am simtit profund jignita cand a declarat cu usurinta ca scoala romaneasca produce doar tampiti. Ok, inteleg ca in familia lui a gasit exemplul perfect pentru aceasta teorie (pana si in Parlamentul European EBA e numita "Slow White"), si ca vazand toti pupicuristii lui mai mai ca as incepe sa-i dau dreptate, insa, din fericire pentru mine, am si contraexemple.... Dar nu stiu daca mai stam mult pe aici....
      • -1 (1 vot)    
        Varza (Miercuri, 12 mai 2010, 11:49)

        iolandel [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

        Doamn, iolanda, cum poti tu sa compari coada vacii cu stampila primariei? basescu va ramane in istorie ca unul care a perpetuat hotia si bataia de joc la adresa poporului roman. Ataturk a fost creatorul Turciei moderne, iar basescu distrugatorul si falimentatorul (scuzati acest cuvant care nu exista in dex, dar pentru bashescu a trebuit inventat) Romaniei.
  • +19 (31 voturi)    
    rational (Marţi, 11 mai 2010, 19:40)

    andrei [anonim]

    Stiu ca o sa-mi sara toata lumea in cap, dar haideti sa fim realisti si sa gandim lucrurile rational. Un nou imprumut nu ar salva situatia ci doar ne-ar infunda si mai rau in situatia asta de criza.
  • +30 (46 voturi)    
    Solidaritate! (Marţi, 11 mai 2010, 19:41)

    adrian88000 [utilizator]

    Va aducet aminte de criza care a lovit multi ani in urma Coreea de Sud? Mai tineti minte ce au facut atunci coreeni? Alergau la Banca Nationala sa isi dea toate bijuteriile din aur din casa ca sa salveze tara. Vedeti acum unde este Coreea de Sud? Putem fi si noi SOLIDARI? Mai putin decat coreeni, doar mai putin..
    Putem sa stam linistiti 7 luni? Sa nu ne tinem de greva generala in timp de criza? Daca nu se demonstraeza ca ar fi o solutie mai buna ( cu cifre) putem sa rabdam 7 luni? Sa fim solidari?
    • +10 (24 voturi)    
      Evident (Marţi, 11 mai 2010, 20:01)

      vvvladut [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ...ca nu.

      Sa vezi acum ce scuipati virtuali iti iei.
    • -13 (21 voturi)    
      du-te si tu (Marţi, 11 mai 2010, 20:44)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      da bijuteriile, amaneteaza loganu', plateste si asteapta de la mine sa-ti fac un monulent... in alta viata!
    • -2 (6 voturi)    
      Pot sa nu mai fure din banul public? (Marţi, 11 mai 2010, 22:09)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      Pot sa nu mai construiasca autostrazi de zeci de ori mai scumpe decat oriunde in lume?
      Pot sa nu mai atribuie contractele doar clientilor PDL?
      Pot sa nu mai distruga tot ce mai este?
      Pot sa nu mai vanda ceea ce mai are statul?
      Pot sa nu se mai angajeje/promoveze/premieze intre ei?
      • +2 (2 voturi)    
        o iei ca la Anateme? (Miercuri, 12 mai 2010, 8:02)

        naiv [anonim] i-a raspuns lui Creator

        1. ce autostrazi s-au construit? Vinci NU se face, Bechtel e semnata din 2004. 2. Cand in 2009 s-au platit facturile din 2008 erau contracte PDL? 3. ce vanzari? Petrom, Sterling, Sidex? 4. restul e OK. PS. daca in 2010 nu se fac cheltuieli publice -pana acum 100 mil. euro- tot ne lipsesc 1,7 miliarde de euro la pensii.
        • -1 (1 vot)    
          Excelent ...da hai sa incepem cu astia (Miercuri, 12 mai 2010, 12:56)

          Vali [anonim] i-a raspuns lui naiv

          Bravo Naiv...extraordinar ca le ai numit!! dar de ce sa nu incepem cu afacerile astea daca tot vrea Base credibilitate!!! Sa anuleze privatizarile fruduloase ilegale, sa confiste averile alea facute prin coruptie, frauda, evaziune. calculate pierderile si daunele, bagati in parnai pe viata criminalii economici. Asa sa cada totul doar pe amarati...e usor de facut ..dar pana la urma ajungem tot la dezastrul total un fel de Nicaragua, Mexic, Guatemala.
          Sa impuna consiliilor de adminsitratie performanta nu antiperformanta in care membrii sa aibe grija doar de indemnizatiile de membru...care trebuiesc abrogate si impuse participari prin actiuni iar in caz de profit sa isi imparta profiturile dupa planuri de eficientizare inmplementate sistematic, controlat perioadic la 3 luni asa cum fac in toate companiile de stat sau nu in vestul Europei
  • -10 (28 voturi)    
    Cat de retardat... (Marţi, 11 mai 2010, 19:41)

    Catalin [anonim]

    Deci pentru el, totul inseamna "cum putem imprumuta". Nu incercam sa stimulam economia, sa imbunatatim colectarea la buget, sa eradicam evaziunea fiscala ?

    Pai ce reforma e asta frate ? Sutem cimpanzei si nu mai putem sa facem un management corect ? Totul se reduce la "de unde imprumutam" ?

    Din cauza mintilor astea inguste ne ducem de rapa...
    • -4 (8 voturi)    
      Excelent argumentat (Marţi, 11 mai 2010, 21:31)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      in acelasi timp, in continuarea nesimtirii prezidentiale a celui pe care l-am votat de trei ori, sindicalistii spun ca "sa nu se taie 25% de la toata lumea ci din fondul de salarii". I-am dat sms lui Boc pe telefonul la care raspundea cind era primar si i-am atras atentia ca asta inseamna ca vor fi dati afara cei fara pile, nu cei incompetenti, atit de multi si atit de analfabeti.
      • +1 (1 vot)    
        am inteles gresit? (Miercuri, 12 mai 2010, 8:05)

        buibu [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

        sau SINDICATELE au sase luni sa se hotarasca cum vor reduce efectivele? In sase saptamani trebuie gasita solutia pt.FMI care se uita la marile capitole de cheltuieli. Se inhama sindicatele la asta?
    • +4 (4 voturi)    
      premiul Nobel pe economie (Miercuri, 12 mai 2010, 8:10)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      pt. cei ce gasesc solutii geniale. Se implementeaza in trei zile, au efect peste 4 zile, produc numai fericire in jur. In afara de Radu Soviani care are toate solutiile DUPA, mai stii pe cineva? Il cauta Obama si Sarkozy si Zapatero si altii si l-ar plati mai bine decat RO. Nu traim de azi de ieri peste mijloace si nu neplace ca ni se spune. Iar in privinta evaziunii fiscale eu am facut un calcul: 10 milioane de romani cumpara de 10 lei pe zi fara bon fiscal. 3,5 miliarde pe an, 720 mil. lipsa la TVA si 200 mil lipsa la impozite. Cine favorizeaza evaziunea fiscala?
      • 0 (0 voturi)    
        stoparea evaziunii, punctual: (Joi, 13 mai 2010, 16:37)

        evaziune [anonim] i-a raspuns lui curios

        sa fie promulgata o lege care sa permita ca din totalul cumparaturilor / luna, la cap. alimente, medicamente, educatie - probate cu bon fiscalizat etc., un quatum de 5-10% din aceste cheltuieli sa fie inapoiate celui care este angajat la stat sau la privati.
  • -5 (25 voturi)    
    Experimente,incompetenta (Marţi, 11 mai 2010, 19:41)

    Nicolae [anonim]

    Masuri trebuiau luate de la incepuul crizei si nu acum dupa indatorarea tarii .
    Nu impozit forfetar care a ucis in fasa initiativa privata romaneasca (peste 130000 de intreprinderi) si nu masuri de contractie economica ,cinice cu pensionarii.
    QED
  • +17 (29 voturi)    
    inflamare op (Marţi, 11 mai 2010, 19:42)

    andreea [anonim]

    De acord cu Base ca este inflamata opinia publica in vederea desolidarizarii. Atat media cat si partidele politice contribuie la mobilizarea maselor in fata unei astfel de decizii.
  • -15 (29 voturi)    
    sugestie (Marţi, 11 mai 2010, 19:43)

    lulu [anonim]

    Domnu' prezident, ati uitat sa ne reduceti si ajutorul de inmormantare. Pai, se poate?
    • -1 (3 voturi)    
      Pai nu mai este de la 1 ianuarie (Marţi, 11 mai 2010, 22:11)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui lulu

      De aia nu l-a anuntat redus :)
  • +16 (28 voturi)    
    calm (Marţi, 11 mai 2010, 19:43)

    adrian [anonim]

    Stim cu totii ca o situatia de criza va necesita intotdeauna solutii radicale. Trebuie sa depasim starea de furie si anxietate si sa acceptam ca este unica solutie care ne-ar putea aduce din nou pe linia de plutire.
  • +23 (35 voturi)    
    da (Marţi, 11 mai 2010, 19:44)

    doru [anonim]

    Eu lucrez intr-o multinationala si anul asta mi-a scazut salariul cu o treime. Bugetarii nu sunt singuri care resimt efectele acestei perioade economice nefaste.
    • -7 (11 voturi)    
      Daca cistigi 3000 de euro, minus o treime (Marţi, 11 mai 2010, 21:32)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui doru

      e suportabil cit de cit.
  • +26 (42 voturi)    
    din pacate.. (Marţi, 11 mai 2010, 19:45)

    mar [anonim]

    sunt foarte putini care pricep ca Romania s-a "dus la vale" din 2000 -2002. In momentul in care mare parte din industrie a fost taiata si valorificata ca fier vechi, cand nu am mai avut export serios si am devenit piata de desfacere am inceput declinul. In loc de reforme structurale si politici de sprijinire si dezvoltarea a IMM-rilor si a agriculturii am dezvoltat birocratia si pseudoasistenta sociala, fara nici o ratiune. Cine era la putere atunci?Parca PSD-ul!!
    Vad ca si aici au aparut persoane care "cadlniteaza", care nu vor sa inteleaga ca imprumutul cu buletinul ptr. plasme nu a insemnat crestere economica. Cine era la putere, parca PNL-ul!!!
    In 2007 si 2008 "toata lumea buna" se afla la cumparaturi, erau pline magazinele.
    In 2009 ianuarie mediul privat a inghetat dar nu avea nimeni nici un gret, mai ales functionarimea. Unde sunt banii din marile privatizari, acumularea??
    Acum am ajuns la scadenta, mai departe vom vedea cum gandesc majoritatea romanilor si ce vor. Oricum suntem cu glontul la tampla, a trecut pe langa noi in decembrie 2009 si acum avem reculul.
    • -14 (26 voturi)    
      rad cu lacrimi...pana in 2008 am avut crestere (Marţi, 11 mai 2010, 19:58)

      geo [anonim] i-a raspuns lui mar

      majora incepand cu 2002 dupa haosul PD-ist din 1996-2000 PSD oricat nu mi-ar placea mie de ei au facut ceea ce trebuia ... au dus tara spre economie sanatoasa de vina sunt cei 6 ani de guvernare Basesciana...
      • +17 (27 voturi)    
        atentie stimabile.. (Marţi, 11 mai 2010, 20:11)

        mar [anonim] i-a raspuns lui geo

        Guvernarea nu a fost Basesciana pentru simplu motiv ca am avut "cel mai tare premier" Tariceanu&Patriciu, iar ca ministru la finante unul care avea pian in cabinet.
        Iar daca ai avea o bruma de cunostinte de macroeconomie si ai sti sa te uiti pe o statistica... cresterea aia de care vorbesti este un deficit si o spraincalzire a economiei. E complicata economia reala. Ai nota 2, mai citeste ca sa treci clasa.
      • +8 (8 voturi)    
        Tagma jefuitorilor=PSD la care s-a adaugat CDR (Marţi, 11 mai 2010, 21:33)

        Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui geo

        daca va aduceti aminte...
        • +2 (2 voturi)    
          problema e azi! (Miercuri, 12 mai 2010, 8:15)

          memorie lunga [anonim] i-a raspuns lui Grammaticus

          ca Decebal nu l-a invins pe Traian, ca Mihai Viteazul nu a supravietuit lui Basta, ca Petru Groza a facut, toate acestea sunt ISTORIE. Ce facem de acum inainte? ca tot 4,5 mil salariati si 5,5 mil. de pensionari avem! E vreo solutie geniala, a inventat Radu Soviani ceva?
    • -7 (17 voturi)    
      bravo : ceilalti sunt de vina :) (Marţi, 11 mai 2010, 20:18)

      geo [anonim] i-a raspuns lui mar

      mereu ceilalti :))
      cat credeti mai specie de incompetenti PDL-isti ca o sa mai tina ?
      • +19 (23 voturi)    
        bag seama (Marţi, 11 mai 2010, 20:39)

        mar [anonim] i-a raspuns lui geo

        ca sunteti "bagati in priza", daca nu atacati pe toate fronturile va rationalizeaza buscuitii aia expirati din campanie.
        Cu unii ca voi putem sa incepem din nou lectiile intesive de rusa.
        Usurel cu pianul pe scari / nu cel la care canta marele finantist Vosganian, ca nu toti romanii pot fi prostiti cu irealitatea si antenel.
        Sii cand in SUA bancile picau pe capete iar Europa intrase in recesiune, in Romania sefilor tai "duduia" economia. Dupa cum observam era o "duduie" rujata si vopsita, dar sub stratul de chit se ascundea cangrena.
        • -2 (2 voturi)    
          :) (Marţi, 11 mai 2010, 21:09)

          Ovidiutzu [anonim] i-a raspuns lui mar

          Stimabile campania a trecut de mult noi am ramas cu tot cu problemele tarii ghinion curat de noi nu scapati ca nu eram platiti
  • +5 (23 voturi)    
    fortat (Marţi, 11 mai 2010, 19:46)

    corina [anonim]

    Pana una alta nu avem incotro si suntem obligati sa luam o decizie. Reducerea salariilor si cresterea TVA-ului nu cred ca este o varianta buna pentru nimeni. E zic sa asteptam o luna sa vedem cum stau lucrurile. Poate revin pe fagasul normal.
  • +24 (32 voturi)    
    media (Marţi, 11 mai 2010, 19:48)

    adriana [anonim]

    Asa ma enerveaza sa vad halul in care este inflamata opinia publica. Media ar trebui sa prezinte oamenilor necesitatea unei astfel de solutii nu sa ii intoxice si sa ii alarmeze.
    • -12 (18 voturi)    
      da sa se publice doar ce vor portocalii (Marţi, 11 mai 2010, 19:59)

      geo [anonim] i-a raspuns lui adriana

      sa nu mai alarmeze lumea atat ...
  • -7 (19 voturi)    
    sesizare (Marţi, 11 mai 2010, 19:48)

    gabriel [anonim]

    Atrag atentia asupra situatiei extrem de grave in care se afla Romania. Solicit interzicerea unor drepturi si libertati cetatenesti, desfiintarea partidelor politice, introducerea unui sistem autoritar pe o perioada de 5 ani, introducerea pedepsei cu moartea pentru orice fel de furt si coruptie, reducerea salariilor bugetare si pensiilor, incurajarea investitiilor cu limitarea la minim a cotei de profit, verificarea tuturor averilor de peste 200.000 Eur , confiscarea celor ilicite si arestarea faptasilor.
    Din nefericire constat ca ne situam peste nivelul de amentare nationala rezonabil, spiritul si coeziunea civica precum si loialitatea populatiei fata de tara sunt nule, deasemenea aflandu-ne intr0un evident caz de proasta guvernare de 20 de ani.
  • +13 (17 voturi)    
    alternative viabile? (Marţi, 11 mai 2010, 19:50)

    diana [anonim]

    Degeaba vin cu alternative daca nu sunt viabile si ancorate in realitate. Nu fac decat sa spele creierele oamenilor si sa ii intoarca impotriva unei masuri dureroasa dar necesara.
    • 0 (0 voturi)    
      ?! (Miercuri, 12 mai 2010, 1:24)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui diana

      Nu sunt in Romania, nu stiu ce timpenii propune opozitia... Ceea ce ma revolta este ca nu se pune punctul pe "i": de ce nu se ataca raul de la radacina?
      Unde se pierd banii de la buget?! Nu cumva birocratia ii inghite cu nemiluita?! Nu cumva comisii peste comisii care nu-si fac datoria inghit banii? Daca este criza, eu imi pun intrebarea normala: de ce alesii nostrii nu sring cureaua?! Aud de tot felul de cheltuieli aiurea de-ale parlamentarilor... Chiar de-ale minstrilor: bani aruncati aiurea in turism pe litoral, aud de proiecte aiurea...
      Explica-mi, Diana, de ce aceata masura este necesara, daca se pot identifica clar gaurile negre care "sug" banii statului?! Multumesc anticipat.
  • -9 (21 voturi)    
    Vai de noi (Marţi, 11 mai 2010, 19:53)

    Gabriel [anonim]

    Omul asta e nebun de-a binelea. Si-a pierdut complet busola, delireaza. E un pericol ambulant care vorbeste fara sa aiba habar ce spune. Jalnic am ajuns sa ascultam elucubratiile unui corigent notoriu, un om neinstruit ajuns dintr-o imensa eroare presedinte.
    • +7 (15 voturi)    
      mai copile (Marţi, 11 mai 2010, 20:10)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      chiar, ce pregatire ai? chiar n-ai treaba ?
      • -2 (10 voturi)    
        studii suficiente sa ... (Marţi, 11 mai 2010, 20:24)

        SlowBoz [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

        macar a invatat la scoala ca un nume incepe intotdeauna cu o majuscula...spre deosebire de matale.
  • +13 (19 voturi)    
    sacrificiu colectiv (Marţi, 11 mai 2010, 19:53)

    alex [anonim]

    Trebuie sa ne asumam toti aceasta decizie si sa intelegem ca este nevoie de un sacrificiu colectiv. Cu putina solidaritate si cooperare, lucrurile ar putea reveni la normal in scurt timp.
    • -10 (16 voturi)    
      incompetenta si reavointa (Marţi, 11 mai 2010, 20:13)

      geo [anonim] i-a raspuns lui alex

      PD-ul si Basescu au depasit PSD la anii de guvernare din 1989.masurile anuntate nu fac decat rau populatiei,masuri de reforma nu exista.
      in acest timp firmele aservite PDL-ului duduie din afaceri cu statul.
      sa va vedem la marirea taxelor din toamna ...
    • 0 (0 voturi)    
      Si eu zic la fel... (Miercuri, 12 mai 2010, 0:41)

      siska [anonim] i-a raspuns lui alex

      Dar nu inteleg cum e cu ''colectivu' '' . Inteleg si accept ca trebuie redus mult din personalul bugetar; accept si inteleg ca trebuie reduse pensiile si salariile; accept si inteleg ca trebuie facuta reforma . Dar NU ACCEPT SI NU INTELEG stilul ''la gramada'' pe care in mod jalnic incearca sa ni-l explice acum guvernantii si presedintele ! Sint bugetari cu 1000-1500 lei salariu si bugetari cu salarii de peste 6000 de lei plus sporuri ; exista pensionari cu 300-400 de lei pensie dupa 30-40 de ani de munca si securisti-pensionari cu pensii de peste 3000 de lei +scutiri la tren, la intretinere, la medicamente, etc. ! Ca sa nu mai vorbesc de falsi revolutionari, falsi pensionari, falsi privati cu capital de stat, etc.! ASTA NU POT SI NU VREAU SA INTELEG !!! Si pariez ca situatia nu se va rezolva si vom face un alt imprumut de la FMI si atunci sint curios ce sacrificiu ne vor mai cere; NIMENI NU REALIZEAZA ACUM ca odata cu scaderile de salariu vor scadea si cantitatea de produse cumparate, iar vinzatorul, in purul sens romanesc, nu va ieftini produsele, ca pe timp de criza, ci va creste pretul ca sa-si recupereze pierderile ! Si atunci sa vedeti economie infloritoare !! Mai ales daca o sa se constate ca totusi va fi necesara si cresterea TVA-ului !!
  • -6 (12 voturi)    
    Caznd scapam de caricatura asta de presedinte? (Marţi, 11 mai 2010, 20:01)

    Ka Terinca [anonim]

    Care e bursa pariurilor?
    Eu zic ca in 2011 scapam de el.
    De Boc ..... in numai 3 luni.
  • -4 (16 voturi)    
    un caz ... drepturile dobandite -Romania lui Base (Marţi, 11 mai 2010, 20:03)

    geo [anonim]

    femeie 90 de ani pensie de 350 de ron cu cotizare completa.drept dobandit si garantat de lege,redus de lacheul lui Basescu,Boc in 2 randuri acum se reduce cu 15 % :)
    pensie nesimtita!
  • +18 (32 voturi)    
    Sustin reformarea statului (Marţi, 11 mai 2010, 20:03)

    Joao [anonim]

    Discursul lui Basescu m-a facut sa inteleg ca Romania se afla in cea mai dificila perioada a istoriei sale. Respectul meu pentru sindicatele din Romania care au participat la intrunirile din ultimele zile pentru a se gasi solutii la criza, dar partidelor din opozitie le spun sa se duca dracului cu tot cu doctrina lor, cand in aceste momente lasa Romania de izbeliste (Avem un precedent cu PSD cand au iesit de la guvernare in timpul crizei). Clasa politica din Romania da dovada inca odata de demagogie si ipocrizie cronica. Acestor domni le spun ca politica pumnului strans nu rezolva nimic ci doar prin negociere se rezolva toate problemele arzatoare iar aici ma refer si la functionarii publici care cu siguranta nu vor rezolva nimic daca urla din gura de sarpe si aplica metoda "sticlei Molotov"( Vezi Ungaria, Letonia, Grecia)
    Sunt dispus sa fac sacrificii doar sa vad ca tara asta va face odata si pentru totdeauna reforma statului. Respectul meu pt. coreeni, care acum cativa ani in urma pt. a evita o criza de proportii in Coreea de Sud si-au donat bijuteriile din aur.
    Sunt alaturi de Basescu in aceata lupta pt. reformarea statului( cu toate ca nu-l agreez prea mult) si impotriva celor din opozitie care alearga dupa voturi si in aceste zile de cumpana.
    In rest cea ce vad la Realitatea Tv, Antena 3 care-i platesc pe asa zisi pensionari si functionari publici "batuti de soarta" imi provoaca scarba.
    • -6 (16 voturi)    
      du-te cu el (Marţi, 11 mai 2010, 19:41)

      du-te cu el [anonim] i-a raspuns lui Joao

      du-te cu basescu in lume..la bine numai ei,..la greu au nevoie de noi...ce-ar fi sa nu mai fure...
    • +9 (15 voturi)    
      FELICITARI (Marţi, 11 mai 2010, 19:52)

      IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Joao

      Chiar daca discursul a fost dictat de PDL.Personal sper din tot sufletul ca nu sunteti postac de partid ,sper ca suntem multi cei care gandim ca dvs.
    • -8 (16 voturi)    
      rad cu lacrimi (Marţi, 11 mai 2010, 20:09)

      vladut [anonim] i-a raspuns lui Joao

      :) vezi sa treci pe la sectie sa-ti iei salariul suplimentar
      • +8 (14 voturi)    
        Cu oameni ca tine, ajungem departe (Marţi, 11 mai 2010, 19:41)

        joao miguel [utilizator] i-a raspuns lui vladut

        "Fiule" lucrez la o companie Multinationala, deci nu am nevoie de indrumarile tale neghioabe.Nu sunt platit de stat asa cum sugerezi subtil ca tu ai primi salariul de la "sectia de stat" . Ai nota 1 cu indulgenta la economie.
        • -7 (11 voturi)    
          Nu-ti mai da aere (Marţi, 11 mai 2010, 21:38)

          Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui joao miguel

          ca D-zeu stie ce faci acolo. Poate esti unul din marii tineri brokeri gen cel de la BRD care a pierdut 4 miliarde de euro anul trecut.
          • +10 (12 voturi)    
            Si eu... (Marţi, 11 mai 2010, 21:51)

            swolf [utilizator] i-a raspuns lui Grammaticus

            Tot la o multinationala lucrez, nu sunt tocmai tanar, am peste 600 de oameni in subordine si sunt 100% de acord cu discursul Presedintelui si cu comentariul lui Joao.
  • +11 (13 voturi)    
    pe jumatate adevarat (Marţi, 11 mai 2010, 20:09)

    georgel007 [anonim]

    daca tot cauta solutii viabile dl. presedinte ii dau eu cateva:
    -concedierea incepand de la 1 iulie a 250,000 de bugetari (adica toti cei angajati conform FMI intre 2006 si 2008);
    -executarea tuturor restantelor la bugetul de stat in principal cele provenite din amenzi de orice fel si impozite neachitate;
    -re-evaluarea de catre comisii private a tuturor celor pensionati pe caz de boala si a celor care sunt considerati handicapati (unii sunt orbi dar circula pe sosele);
    -privatizarea tuturor vilelor, hotelelor, bufetelor, etc aflate inca in administrarea statului roman; statul roman nu e sanatoriu pentru bugetari;
    -limitarea tuturor pensiilor pentru cei care au lucrat la stat la un nivel maxim egal cu salariul presedintelui.
    daca s-ar lua aceste masuri sunt sigur ca nu ar mai trebui umblat la celelalte pensii si nici la indemnizatia pentru mamele aflate in concediul de maternitate.
    • +7 (7 voturi)    
      Idei bune dar nu are cine sa le implementeze (Marţi, 11 mai 2010, 21:40)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui georgel007

      este inadmisbil ce au aratat la TVR oameni care au carnet de conducere si indemizatie de handicap de vedere!!! SI NU SINT TRASI LA RASPUNDERE ASA CUM PROSTITUATUL LIBERAL CARE SE UITA LA FILME PORNO NU I-A GENERAT NICI O REACTIE LUI CRIN fiindca si el face asta!
  • +15 (17 voturi)    
    o alegere buna (Marţi, 11 mai 2010, 20:14)

    Silviu [anonim]

    Alegerea fcauta de presedinte mi se pare cea mai buna. Eu lucrez in privat si nu as fi vrut sa vad ca iar au asteptari din partea noastra dupa ce noua ni s-au micsorat primii salariile
  • +14 (16 voturi)    
    ... (Marţi, 11 mai 2010, 20:15)

    Iulia [anonim]

    Nu avem ce sa facem trebuie sa respectam decizia luata, care este cea mai buna pt a evita falimentul
  • +15 (17 voturi)    
    Sa respectam masurile luate (Marţi, 11 mai 2010, 20:16)

    Stefan [anonim]

    Ne asteapta vremuri grele dar pt ca se poate si mai rau de atata eu zic sa respectam masurile luate
  • +13 (15 voturi)    
    . (Marţi, 11 mai 2010, 20:18)

    Alexa [anonim]

    Mie imi convine sa se taie din cheltuielile bugetare si sa snu se mai faca presiune pe sectorul privat, de aunde au fost cele mai multe concedieri
  • +14 (18 voturi)    
    Raul cel mai mmic (Marţi, 11 mai 2010, 20:19)

    Laura [anonim]

    Dintre doua rele ce puteasa sa aleaga Basescu? Pe aia mai putin rea si asta a si facut
    • -2 (2 voturi)    
      M (Miercuri, 12 mai 2010, 1:33)

      zertty [anonim] i-a raspuns lui Laura

      Silviu, Iulia, Alexa, Laura, Stefan,Rodica...
      :)
      Sunteti una si aceeasi persoana...
      Deci, e adevarata chestia asta cu postacii platiti...
      Cit va platesc? Asa de curiozitate...
      Sau o faceti gratuit din patriotism?
  • +13 (19 voturi)    
    Patriciu (Marţi, 11 mai 2010, 20:19)

    rodica [anonim]

    Probabil dnul Patriciu si cele 2 partide din opozitie vor sa ne vindem rusilor,ca nu intimplator mergeau in excursii la Moscova. Ne intoarcem de unde am plecat.
    • -1 (1 vot)    
      si? (Marţi, 11 mai 2010, 22:40)

      D. [utilizator] i-a raspuns lui rodica

      Si cu ce ma incalzeste daca base falimenteaza tara si ma vinde americanilor (a se citi evreilor)?
  • +12 (14 voturi)    
    / (Marţi, 11 mai 2010, 20:20)

    Cristi [anonim]

    Trebui sa evitam falimentul asadar trebui sa respectam reducerea cheltuielilor de la buget.
  • +9 (15 voturi)    
    Sa scapam de datorii (Marţi, 11 mai 2010, 20:21)

    Oana [anonim]

    Daca ne scarificam un pic acum o sa ne putem achita datoriile...
    • -6 (10 voturi)    
      Eu nu doresc sa ma sacrific pentru Eba si Udrea (Marţi, 11 mai 2010, 21:42)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Oana

      succesuri la Strasbourg si oameni cu doctorat si lucrari publicate IN STRAINATATE 25% mai putin! Rusine!
  • +14 (22 voturi)    
    din pacate basescu are dreptate (Marţi, 11 mai 2010, 20:21)

    ioana stefan [anonim]

    oameni buni, incetati cu aberatiile. Presedintele a pus punctul pe i. ori ne oprim din visare, ori ne ducem la gaia. unde e domnule tericeanu economia care duduia????? minciunile altora, lacomia bancilor dar mai ales snobismul romanesc ne-au adus aici. copiii la scoala au tel mobil de 20 mil, avem salarii de zeci si tue de milioane, dar producem ZERO !!!! nu producem nimic si am cheltuit pe credit, iar aucm cand bancile au tabarat pe noi sa ne ia si chilotii, cersim la stat. statul face ce poate, dar nu e un sac fara fund. a duduit Tericeanu, acum murim de foame. si da, trebuie inteles ce spune presedintele, anume sa fim solidari. strangem din dinti sa nu ajungem si mai rau.
    • -7 (15 voturi)    
      ???? (Marţi, 11 mai 2010, 19:57)

      Ovidiutzu [anonim] i-a raspuns lui ioana stefan

      Ai fost pe la un magazin etnobotanic de vise recent???? Tu crezi ca eu o sa string cureaua ptr ce au furat altzii????!!!! Ba pe a ......
  • -9 (15 voturi)    
    dictatura! (Marţi, 11 mai 2010, 20:22)

    diktatoria [anonim]

    hai pa, mai lasa-ne cu fitilele tale,cine te mai crede dupa ce ati cheltuit toti banii de la centura voastra de siguranta?!?Iar acum mancati poporul de viu ca va plateasca matrapazlacurile!Apropo,atatia pupangii undeva ca aici n-am mai vazut... probabil ca traiti bine?!Asta-i situatia!Halal tara de rahat,de mafioti,golani,smecheri si lasi!Voi munciti,nu ganditi!
  • +13 (17 voturi)    
    Se poate si mai rau (Marţi, 11 mai 2010, 20:24)

    Vlad [anonim]

    Nu mai putem remedia aceasta situatie trebui doar sa respectam decizia luata de catre presedinte. Se poate si mai rau, trebui sa fim atenti la asta
  • +8 (14 voturi)    
    E bine (Marţi, 11 mai 2010, 20:26)

    Ramona [anonim]

    Trebuie sa ne achitam de acest imprumut drept urmare trebui sa taiem din cheltuielile bugetare
    • -6 (14 voturi)    
      GRESIT (Marţi, 11 mai 2010, 19:51)

      Ovidiutzu [anonim] i-a raspuns lui Ramona

      GRESIT GRESIT GRESIT Trebuie sa cresca economia ptr ca veniturile sunt procente o regula economica de bun simtz spune sa te orientezi spre cresterea veniturilor ptr ca scaderea cheltuililor te v-a baga in faliment vei reduce pina cind nu vei mai avea de unde
      • +8 (10 voturi)    
        IMPOSIBIL (Marţi, 11 mai 2010, 20:39)

        IOLANDA [anonim] i-a raspuns lui Ovidiutzu

        Nu ,nimeni nu poate face asa ceva in perioada de criza mondiala.Si dupa iliescu ,constantinescu,tradicenescu....si dureaza mult pana obtii crestere ec.Plata datoriei ne ofera o sansa,nici eu nu sunt de acord cu scaderea de a valma a salariilor ,as prefera reforma adevarata la buget ,dar ce spui tu e utopie ..
        • -2 (2 voturi)    
          utopie (Marţi, 11 mai 2010, 21:11)

          Ovidiutzu [anonim] i-a raspuns lui IOLANDA

          Ptr altzii nu e utopie,(vezi Polonia, China si alte tari ) si tin sa te anuntz ca la multi criza a trecut, doar la incapabilii basescieni ea creste
  • -7 (7 voturi)    
    acu cateva luni (Marţi, 11 mai 2010, 20:26)

    smen [anonim]

    betivanu spunea ca nu e nici o criza,economia duduie si noi suntem foarte bine,sa vii dupa doar cateva luni sa spui ca suntem intr-o situatie disperata si sa incepi sa tai de nebun salarii si pensii se bumeste boala mintala,sper sai omoare populatia cu pietre
  • +8 (14 voturi)    
    . (Marţi, 11 mai 2010, 20:29)

    George [anonim]

    Avem de platit datorii iar alta solutie de a o face nu exista. Basescu a ales varianta buna dintre cele doua
  • +10 (14 voturi)    
    , (Marţi, 11 mai 2010, 20:30)

    Alina [anonim]

    Nu se mai putea pune baza pe sectorul privat aici s-au facut concedieri in masa si tot de aici au fost prima data scazute salariile.
  • +11 (17 voturi)    
    Nu faliment (Marţi, 11 mai 2010, 20:30)

    Mihai [anonim]

    Daca vrem sa evitam falimentul asta este solutia
  • +12 (14 voturi)    
    Trebuie sa ne conformam (Marţi, 11 mai 2010, 20:31)

    Adi [anonim]

    Voi nu intelegeti ca asta este raul cel mai mic pe acre am putut sa-l alegem. Asta e trebui sa ne conformam.
  • -4 (14 voturi)    
    asa-i, asa-i! (Marţi, 11 mai 2010, 20:31)

    eeeuuuu [utilizator]

    atunci se imbagateau inafara legii, iar tu vrei ca astia, ai tai sa se imbogateasca in lege! dar tot prin potlogarii! vrei sa platesti datoriile pe care le-ai facurt pentru a-ti satura bisnitarii clientelari? cara-te sa cersesti la altii!
  • +11 (17 voturi)    
    Nu e solutie mai usoara (Marţi, 11 mai 2010, 20:35)

    Mioara [anonim]

    Romania nu trece printr-o perioada buna, ins atrebui sa intelegem ca alta solutie mai usoara nu e
  • +13 (17 voturi)    
    . (Marţi, 11 mai 2010, 20:35)

    Magda [anonim]

    Eu sunt de acord cu reducerea cheltuielilor bugetare. Privatul a dus greul pana acum
  • +9 (17 voturi)    
    ; (Marţi, 11 mai 2010, 20:35)

    Olivia [anonim]

    E important sa acceptam decizia presedintelui. Altfel tara asta se va duce de rapa din alte motive decat cele financiare
  • +6 (14 voturi)    
    Alta solutie nu e (Marţi, 11 mai 2010, 20:36)

    Bogdan [anonim]

    Dintre doua rele asta e cea mai buna alegere a celor de la conducere
  • +6 (12 voturi)    
    . (Marţi, 11 mai 2010, 20:36)

    Marius [anonim]

    Trebuie sa strangem cureaua pt ca vin vremuri grele dar daca nu ne agitam imprumutul vor veni vremuri si mai grele
  • +16 (22 voturi)    
    Ati putea reflecta mai bine la imbecialism (Marţi, 11 mai 2010, 20:38)

    joao miguel [utilizator]

    Nu vad un cuvant in comentariul meu despre pensionari, de unde l-ati scos?
    Titlul/Subiectul dumneavoastra mi se pare incorect nu credeti? ( ca..ca). Nu sunt portocaliu asa cum sugerati, sunt realist; sunt o persoana care a fost obligat sa-si faca un tel in alta tara sub guvernarea Nastase& Ilici. Dar m-am intors si nu voi permite nimanui sa-si bata joc de Romania stimat/a domn/doamna. Datorita" perseverentei" de care dati dovada era sa ne ducem dracului in Decembrie 2009. Mi-ar placea sa lucrez la stat unde unu lucreaza si patru se uita la el.
    • -6 (10 voturi)    
      Pleaca de unde ai venit (Marţi, 11 mai 2010, 21:52)

      marinelu turmentat [utilizator] i-a raspuns lui joao miguel

      Foarte bine taica, nu inteleg de ce te-ai intors. Data viitoare sa nu mai vii la vot nici tu, nici familia ta si cine o mai fi pe acolo. Lasa-ne pe noi in plata domnului cu mogulii si cu comunistii, ca ne-om descurca pana la urma. De fiecare data cand vreti sa ne scoateti din belea voi astia de la PDL iese fix un rahat nascut din chinuri.
      • +7 (9 voturi)    
        Eu prefer... (Marţi, 11 mai 2010, 23:28)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui marinelu turmentat

        Ca joao sa ramana in tara si tu sa pleci. Ce parere ai?
        • +5 (7 voturi)    
          nu poate (Miercuri, 12 mai 2010, 2:17)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui swolf

          sa plece din tara ca afara daca nu munceste moare de foame. asa in romanica mai un contract mic cu statul, mai o ciupeala aici, mai o magarie colo, scoate un ban sa manance si gura lui.
  • -3 (11 voturi)    
    cateva idei.. (Marţi, 11 mai 2010, 20:42)

    jaston [utilizator]

    Propuneri:
    1) reducerea angajatilor din Ministerul Apararii cu 20-30 %
    2) rationalizarea numarului de unitati militare de pe intreg teritoriul tarii ... 20-30%
    3) aducerea in tara a contingentelor din Irak si Afganistan...
    Cine cauta (cu adevarat) solutii...le gaseste!
    • +4 (16 voturi)    
      si (Marţi, 11 mai 2010, 21:08)

      gabriel [anonim] i-a raspuns lui jaston

      sa iesim si din UE, din NATO, sa ne lipim la MAICA RUSIE....tu esti geoala sau crinule ?
      • 0 (2 voturi)    
        argumente (Marţi, 11 mai 2010, 22:25)

        jaston [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

        1)sunt foarte multe tari care si-au retras armatele si inca sunt in ue si nato...
        2)daca suntem in ue si nato nu inseamna ca suntem sclavii lor...avem drepturi, avem opinii, avem responsabilitati...sunt pentru ue si nato..
        3)nu sunt nici crin, nici geoala
        4) daca tu ai alte idei bune de reducere a cheltuielilor .. esti invitatul meu
        5)armata nu PRODUCE NIMIC, ci CONSUMA.
        o reducere a cheltuielilor in acest sector, eu cred ca este binevenita
        • +3 (5 voturi)    
          cred (Marţi, 11 mai 2010, 21:55)

          gabriel [anonim] i-a raspuns lui jaston

          cred ca ai mari probleme......esti atat de pornit impotriva armatei de parca ai fi un infractor deranjat de politie...ma rog, nici nu ma gandesc sa-ti explic, probabil ca si drapelui si imnul te cam deranjeaza........citeste macar care sunt primele doua capitole pe care le-am inchis provizoriu in negocierile din 2000, poate ai sa intelegi...ceva cu PESA, PESC, PESAC, de astea....
      • +1 (1 vot)    
        we all love (Marţi, 11 mai 2010, 22:34)

        hail to the thief [utilizator] i-a raspuns lui gabriel

        Alo G Bush tu esti acolo?
        we all love maica rusie:)
    • +3 (3 voturi)    
      Nu e vorba de adus trupele care fac ONOARE TARII (Marţi, 11 mai 2010, 21:46)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui jaston

      ci e vorba de dat jos prostituatele politice din care se compun majoritatea partidelor. Daca in Romania ar fi avut cu adevarat succes revolutia nu ne-am gasi in aceasta situatie. Dar securitatea a fost prea puternica.
  • -7 (17 voturi)    
    Tare, nu? (Marţi, 11 mai 2010, 20:50)

    Gigi [anonim]

    Au revenit postacii...Mioara, Magda, Olivia, Bogdan si Marius....pacat ca la sfarsit nu a bagat si un "Traienel".

    Ma gandeam cat ma uitam la asta...ba poate a inviat Benny Hill....s-o fi reincarnat. Comicarie de presedinte mai mare decat asta nu am vazut.

    Din categoria celor care vor sa se revina in anii 90 pentru a se imbogati din dezordine enumeram:
    1. Pensionarii
    2. Invatatoarele
    3. Agricultorii
    4. Studentii
    etc

    Basescu...esti penibil! Hai pleaca pe mare ca nu esti in stare de nimic....
    • -2 (8 voturi)    
      Da, asa s-au imbogatit, dar nici Basescu nu (Marţi, 11 mai 2010, 21:47)

      Grammaticus [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      propune solutii si n-are decenta MINIMA DE A FI SOBRU! Ride ca prostul!
    • 0 (2 voturi)    
      I-ai uitat pe handicapati si veterani de razboi (Marţi, 11 mai 2010, 22:16)

      Creator [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      A si tinerele mame.Chiar si proaspetii prunci.
  • -1 (1 vot)    
    Grup de sustinere al reformelor bugetare (Marţi, 11 mai 2010, 20:54)

    Mircea Sarghi [anonim]

    http://www.facebook.com/?ref=logo#!/group.php?gid=114838508552424
  • -1 (11 voturi)    
    IT (Marţi, 11 mai 2010, 20:56)

    hail to the thief [utilizator]

    bine ca IT-ul tot nu plateste impozite- iau astia de la gura pensionarilor si lasa batrinii lesinati de foame si fara medicamente si pe aia tineri din IT ii protejeaza ca pe bebelusi
    rusine- sa le fie rusine si la IT sa spuna asa ceva- sa le crape obrazul de rusine si sa intre in pamint ca nu solidarizeaza cu restul tarii
    • +1 (1 vot)    
      habar n-ai ce spui (Marţi, 11 mai 2010, 23:27)

      e [anonim] i-a raspuns lui hail to the thief

      Asta te roade? Lipsa de impozit intr-un domeniu de varf care PRODUCE?! Dar subventiile in industria neprofitabila a mineritului (adica bani pe fereastra) nu deranjeaza pe nimeni, nu?
      Ai idee cat a castigat statul roman prin prezenta in Romania a companiilor mari de IT, venite aici (si) din cauza scutirii de impozit? Cheltuieli mici pentru firmele de IT=profit mare=impozit pe profit mare => statul castiga. Si cate locuri de munca s-au creat astfel? E posibil ca in cativa ani statul sa constate ca a pierdut mai multi bani renuntand la aceasta scutire decat ar fi pierdut prin neimpozarea salariilor. Noi investitori in domeniu vor veni mai greu (vor exista piete mai ieftine) - tocmai se anunta o mare corporatie de pe piata americana, dar la revedere, drum bun - o parte dintre IT-isti vor pleca (deci nici nu vor mai plati impozitul ala), pentru compensarea pierderii salariale a celor ce vor sa plece si sunt foarte buni, firmele vor trebui sa faca reduceri din alte parti => someri (ghici cine plateste ajutorul de somaj)... si tot asa. De manelisti nu te deranjeaza ca nu solidarizeaza decat cu Base la o bauta (si nu-i intreaba nimeni de impozit)... Am sentimentul acut ca statul ar castiga de vreo 1000 de ori mai mult din impozitarea cu 90% a averilor nejustificabile (incluzand tiganii posesori de palate si masini de lux, dar nu numai), decat din impozitarea programatorilor... (care, de altfel, nici nu-s asa de multi - pun pariu ca sunt mai multi evazionisti in tara asta)
  • 0 (0 voturi)    
    pai daca stie, sa le confiste averile, domeniile (Marţi, 11 mai 2010, 20:56)

    presedintele [anonim]

    "Sunt foarte multi care doresc sa revina la perioada anilor '90, cand s-au imbogatit din dezordine".
    20 de ani Furt.
    • +1 (1 vot)    
      constitutia Iorgovan-Iliescu (Miercuri, 12 mai 2010, 8:30)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui presedintele

      averea se prezuma licita (singura tzara din LUME). Asa ca nu Patricu, Voiculescu s.a trebuie sa faca dovada dobandirii licite, ci fiscul trebuie sa dovedeasca ca e ilicit. In alte tzari fiscul iti cere sa dovedesti provenienta si trebuie sa produci documente, la noi e invers. Cum sa documenteze fiscul o shpaga luata de dl.X? Acum intelegi de ce nu vor unii sa modifice constitutia? Sanchi, ca sa nu se realeaga Basescu!
  • -7 (13 voturi)    
    solutie (Marţi, 11 mai 2010, 20:56)

    cecinia [anonim]

    marinaru se razbuna pe cei care nu l-au votat, majoritatea bugetari, pensionari si asistati social! In plus, a ales varianta taierii veniturilor pt ca banii colectati vor fi gestionati de prietenii lui din pdl. Monstru absolut si individ fara morala si educatie.
    • 0 (0 voturi)    
      si Fundata? (Miercuri, 12 mai 2010, 8:33)

      naiv [anonim] i-a raspuns lui cecinia

      primarul are 60 de elevi si 20 de profesori. Se razbuna si el? Dar in comuna din Ilfov (e PSD) unde sunt 2500 locuitori si 46 de functionari publici? cine se razbuna? Incerci sa spui ca cei scrisi de tine voteaza PSD? ai dreptate! sa ni se dea (nu conteaza de unde)!
  • -1 (3 voturi)    
    doua cuvinte (Marţi, 11 mai 2010, 21:12)

    Georgel [anonim]

    Mars ma !

    dupa ce ati furat pina la loc comanda acum faceti economii pe spinarea noastra

    Si dupa ce ne luati banii nici nu spuneti ce faceti cu ei, ca de, cheltuielile nu trebuie neaparat scazute

    Si mai face si gargara la tv ca este impotriva statului asistat.

    mai papagalule daca dai egal indemnizatia mamelor, indiferent ca una a platit contributia calculata la 500RON si una la 10 000RON nu inseamna ca incurajezi doar oamenii de conditie modesta sa aibe copii ? o mama care are un venit de 10 000 sigur vrea sa ofere mai mult copilui ei decit 900RON, si uite asa exact cei care pot sa le ofere copiilor mai mult nu o vor mai face si se umple tara asta de prosti ... de fapt cred ca asta e ideea, prostii sint mai usor de controlat si aburit

    ce mama naibii, IT-istii valea, ne incurcati, medicii buni mergeti si lucrati in alta parte, noi avem nevoie doar de spagari, profesorii buni recalificarea pt ca din salariul de profesor nu mai poti trai, tara noastra viitor de aur are
  • -3 (7 voturi)    
    presedintele ranjitor (Marţi, 11 mai 2010, 21:20)

    dana [anonim]

    Ultima faza in care a intrat acest paranoic consta intr-o figura mult prea ranjitoare in aparitiile publice, in conditiile in care situatia in care a adus tara este una exploziva, dureroasa, iar oamenii incep sa moara pe capete, cu zile, mai ales pensionarii.
    Si-a inceput declaratia de presa ranjind si a repetat in cateva randuri fenomenul. Cred ca trebuie solicitat un control psihiatric si trimis omul acasa. Unul care rade de suferinta celor pe care se presupune ca-i reprezinta din cea mai inalta functie a statului roman nu mai are ce sa caute intr-un palat, ci intr-un sanatoriu. Caz patologic, clasic, de om care a pierdut contactul cu realitatea.
  • -1 (7 voturi)    
    austeritate (Marţi, 11 mai 2010, 21:27)

    mikey [anonim]

    ......ascultati si propunerea mea:

    Daca:
    1. fata cea mare isi vinde casa contra ap in Bucuresti cu 3 camere 64 m2
    2. fata cea mica isi doneaza Range Roverul
    3.se doneaza unei case de copii vila din "Mihaileanu"

    eu inginerul la privat xyz, imi donez salariul pe 3 luni...cam 3000 EURO+ inca 4.000 EURO ca sa scot tara dein necaz!


    P.S A se observa ca am facut referire numai la bunurile controversate ale celor de mai sus.
  • 0 (6 voturi)    
    citat (Marţi, 11 mai 2010, 21:42)

    Traian [anonim]

    Primesc pe mail o scriere de Dl Florin Constantiniu. Nu stiu cine e dar scrie cam asa :

    " Vorbim de clasa politica si de societatea romaneasca. Cea dintai a intrunit trei superlative: cea mai incompetenta, cea mai lacoma si cea mai aroganta din istoria Romaniei. Lipsita de expertiza, avida de capatuiala si sigura de impunitate, ea s-a aruncat asupra Romaniei cu un singur gand: sa se imbogateasca.

    A jefuit cum nici hulitii fanarioti n-au facut-o. Responsabilitatea ei fata de situatia catastrofala a Romaniei este imensa.

    Astazi, constatam ca industria este lichidata, agricultura e la pamant, sistemul de sanatate in colaps, invatamantul in criza, individualitatea Romaniei pe plan international disparuta.

    Criza economica nu a facut decat sa agraveze relele care au precedat-o.

    Incompetenti, guvernantii nu au stiut sa atenueze socul crizei ce ne-a lovit.

    Daca Romania profunda se zbate in dificultati si deznadejde, clasa politica prospera.

    Case peste case (oameni politici cu patru, cinci, sase locuinte; te intrebi ce vor fi facand in ele), vile in tara si strainatate, masini de lux etc. s-au strans in proprietatea clasei politice.

    Stiam ca avutia este rezultatul unei activitati economice. Acum, vedem ca politica este mijlocul cel mai sigur de imbogatire. "

    SA TRAITI BINE !
  • -2 (10 voturi)    
    Dl presedinte nu intelege nimic.... (Marţi, 11 mai 2010, 21:44)

    lili [anonim]

    Incotro se indreapta Romania in aceste zile, nimeni nu stie si asta mi se pare cel mai grav, Dar, la fel de grav mi se pare faptul ca Dl Presedinte nu intelege nimic din ceea ce-i doare pe oamenii din Romania, adica poporul roman care l-a ales in aceasta functie. TRIST, cel putin.
  • 0 (0 voturi)    
    OK (Marţi, 11 mai 2010, 21:48)

    vali [anonim]

    Trebuie sa ne ajutam tara, indiferent ce optiuni politice avem. In plus, daca Presedintele va sprijini demascarea mismasurilor facute de partide, inclusiv de PDL in ultimii 2 ani, va fi si mai bine pentru toti. Cred ca a venit timpul sa mai lasam bascalia si lupta politica si ne mai gandim si la munca, educatie si evolutie spirituala.
  • +5 (9 voturi)    
    Propunere (Marţi, 11 mai 2010, 21:50)

    Mihaitza [anonim]

    Eu inteleg ca imensa structura statala se prabuseste ca urmare a greutatii necontrolate acumulata.

    Dar de aici sa plateasca o tara intreaga ce au facut barosanii in 20 de ani e cale lunga !

    Solidaritatea sociala e praf in ochi !

    trebuie sa se aplice reduceri gradate, acolo unde trebuie, la barosani 90% si nu la pesnionari si bugetari care duc acasa 10-12 milioane.

    Rusine !
    • 0 (0 voturi)    
      'solid-a-rigitate' nesabuita (Miercuri, 12 mai 2010, 21:10)

      asa a fost mereu [anonim] i-a raspuns lui Mihaitza

      romanii sunt, de cand ma stiu, am 75 de ani, la fel ca acum; lasi, fug de raspundere, cu capul plecat si amana, amana mereu 'ceva'...; dece nu sunt pusi in lanturi.. dar si cu pixul in mana pt a scrie tot ce au furat.... astia care se amuza cu video-clipuri porno in sedinta Parlamentului...? De fapt m-am cam saturat sa tot comentez si nu se leaga nimic.... vai de capul nostru ce ne astepata - deznationalizarea: Transilvania la Unguri, Moldova la Ukraina, Muntenia... poate se implica si vecinii din sud asa cum au facut-o in 1912..., vai noua, chiar asa, la o adica pe cine putem conta...? Nici codrii nu mai avem unde a ne ascunde....
      • 0 (0 voturi)    
        solidaritate (Joi, 13 mai 2010, 16:47)

        ady [anonim] i-a raspuns lui asa a fost mereu

        azi am vazut o masina, de la o firma privata, care avea, la spate, un baner potrivit si sugestiv :
        "desteapta-te romane; traiasca carpa vecinului" ... mi-o placut si voi face si eu unul, la fel.., da!
  • -1 (3 voturi)    
    Mana pe topoare, coase, bate de baseball! (Marţi, 11 mai 2010, 22:04)

    Torkill [anonim]

    Sa punem mana pe ce apucam si sa dam in pedeleii si in Basescu. Astia au dus tara de rapa, ne baga pe toti in groapa de vii. Revolutia antiBashinescu trebuie sa inceapa. Sa curga sange, sa ne aparam drepturile!
    Corcitii de la putere fura ca nesimtitii in frunte cu Basescu si cu clientela de partid iar noua ni se cer sacrificii!Sa va sacrificati voi, bah Idiotzi pedisto-basescieni!
    Base, sictir la mata!
  • -2 (2 voturi)    
    Curbele de sacrificiu perpetue (Marţi, 11 mai 2010, 22:08)

    Alta conducere [anonim]

    Traian Basescu nu mai are nimic de pierdut in momentul de fata.Este la al doilea mandat si ultimul, a incercat sa reformeze statul romanesc dar a fost depasit de situatie.Acum a venit timpul sa platim, cineva trebuie sa-si asume raspunderea, si o alta conducere urmeaza in loc.Ce se va intampla apoi?O vom lua de la capat. Adica alt imprumut de la FMI, alte transe de platit, alta curba de sacrificiu, alta conducere...
  • -2 (4 voturi)    
    (Miercuri, 24 martie 2010, 13:01) scriam.... (Marţi, 11 mai 2010, 22:08)

    Vigilante [anonim]

    ... urmatoarele pe HotNews:

    "Va spun pentru ultima oara: Nu va lasati pacalitzi de Basescu la infinit. Este pe scena politica de 20 de ani si, oare prin ce minune!?, a "evoluat" pe aceasta scena de circari pana a ramas singurul sforar. Un specimen ca asta care se foloseste de 'prieteni' pentru ca apoi sa le infiga cutzitul in spate nu merita creditul vostru.: Pe Roman
    l-a "facut", pe Dinescu, care l-a ajutat sa castige la primarie, l-a umilit, pe Stolojan l-a santajat sa se retraga in favoarea lui; dupa ce s-a folosit de Gutau si de Solomon ca sa castige alegerile, ia aruncat in inchisoare. Pe taranisti i-a desfiintzat, flota
    s-a "evaporat" sub ministeriatul lui, pe PNL-isti vrea sa-i desfiinteze, a creat un partid al tradatorilor provenit din coasta PSD. Acest personaj este malefic. Este lipsit de scrupule si nu merita increderea oamenilor cinstiti din Romania.
    Eu vad lucrurile cu multa detasare si nu cu patima pentru ca nu depind in nici un fel de statul roman supus acestui scandalagiu pe care nu-l baga in seama nici un conducator din Europa. ( Cred ca ati vazut ca la o intrunire a conducatorilor europeni se plimba ca un zabauc in jurul acestor conducatori pentru ca nimeni nu-i acorda nici o atentie). Sunt de acord sa fie arestati toti politicienii, magistratii si afaceristii care au secatuit tara romaneasca, chiar daca nu-mi sta in fire sa ma bucur de raul altora.
    Problema Romaniei este :cum scapati de acest Basescu care conduce tara de 6 ani ca presedinte si care s-a aflat "la putere" inca din perioada ceausista cand pana si Iliescu era marginalizat de Ceausescu. Este chiar asa de greu de rememorat "facinanta evolutie" a lui Basescu, intr-o tara in care toti oamenii cinstiti si care nu au avut legaturi cu Securitatea, traiesc mai rau ca inainte?
    P.S.
    Daca mai vreti, o sa caut postari mai vechi prin care incercam sa arat ce va paste daca continuati sa-i acordati credit acestui mafiot numit Basescu Traian.
  • -1 (1 vot)    
    Avioane F16? (Marţi, 11 mai 2010, 22:11)

    Relu [anonim]

    O intrebare sincera catre Presedinte si Guvern: daca tot vorbim de buget de austeritate, nu putem renunta la avioanele F16 pana mai trece criza? De ce atata graba sa cumparam anul asta? Desigur, suntem parte a unor acorduri cu NATO si USA, dar orice acord este negociabil, nu?
  • +1 (1 vot)    
    Valori umane (Marţi, 11 mai 2010, 22:19)

    Vali [anonim]

    Tarisoarei noastre ii trebuie un regim de dreapta cam vreo 100 de ani si are toate sansele sa devina foarte puternica. Sunt convins! Ne ajung zecile de ani de bla-bla si impotenta politica.

    Muncitorul si taranul sa fie pusi acolo unde le este locul, iar medicul, profesorul, inginerul si artistul sa ajunga din nou sa fie respectati la adevarata lor valoare. Comunismul si neo-comunismul de dupa 90 au condus la rasturnarea ordinii valorilor umane. Asa nu se mai poate.
  • -1 (7 voturi)    
    Sa traiti bine! (Marţi, 11 mai 2010, 22:27)

    Gigi Fisiune [anonim]

    Haha! Tuturor celor ce l-au votat pe presedintele si prim-ministrul basescu, inca o data:

    Sa traiti bine!!

    Ha!
    • 0 (0 voturi)    
      mai incearca (Miercuri, 12 mai 2010, 0:43)

      Dragos [anonim] i-a raspuns lui Gigi Fisiune

      mai incearca in alta viata sa iti dai cu parerea despre politica. in asta ai esuat! da oare numai unu - doi sunt de vina pentru situatia actuala dupa parerea unora? chiar atat de limitat sa gandeasca?
  • +3 (3 voturi)    
    vreau o minune (Marţi, 11 mai 2010, 22:28)

    mami [anonim]

    Nu impozit pe parinti si pe copii , d-le Basescu, si pe nici un salariu sub cel mediu pe economie! TOT RESTUL,DA + IMPOZIT PE AVERE .MARE IMPOZIT PE AVERE . Pentru ca sunt averi dobandite prin furt de la stat sau prin pomana de la stat, uneori chiar prin spaga data firmelor private ("mediului de afaceri , nu-i asa ?"). Starpiti odata acest "tipic romanesc"! Luati-o de la capat! NU MENAJATI BUGETARII !! Va place sau nu Patriciu , propunerea lui e corecta : 600.000 de bugetari ,afara!! Incepeti cu criteriul rudeniei!Fara exceptii, buni sau rai , afara cu mama,tata,bona si eu ! Continuati cu varstnicii care mai au 2 ani pana la pensionare si care vor beneficia 2 ani de ajutor de somaj apoi vor intra in pensie. Iar pe cei care raman avertizati-i ca la trei reclamatii din partea cetatenilor, ZBOARA!!! Primeniti atitudini , aduceti respect pentru cetatean !
  • -1 (5 voturi)    
    in strada (Marţi, 11 mai 2010, 22:29)

    intrus [anonim]

    Dragi romani..ALOO….ALOOO.!! Stimati tovarasi,mi s-a permis sa va vorbesc din lumea de dincol0, pentru ultima data, post – mortem .Pentru noua generatie din ultimii 20 de ani ,care nu ma cunosc ,eu sunt Secretarul General al Partidului Comunist Roman Tovarasul Nicolae Ceausescu.

    Dragi tovarasi si pretini , iata ca dupa 20 de ani de cand am fost asasinat de catre fortele oculte ale masoneriei si a unor grupari mondiale malefice,de la Epoca de Aur pe care am construit-o cu ajutorul clasei muncitoare,constat cu mare regret si durere in suflet, ca Romania se afla in starea de AGONIE de dinaintea MORTII.

    Aflu cu lacrimi in ochi ,ca dupa eforturile mele de a tine departe de poporul roman,pe toti imperialistii,mafiotii economici,tradatorii de tara,capitalistii lacomi si avizi dupa putere,acestia sunt ce-i care va conduc,acestia pentru care voi ma-ti impuscat, v-au adus pe voi dragi romani la limita dintre viata si moarte.Am scapat tara de datorii datorita voua .Datorii pe care le-am facut in interesul de a va construi case si apartamente,starzi ,sosele,metrou,orase, fabrici si uzine,terenuri agricole ,ferme si toate de care va mai amintiti…Caci au ramas doar amintiri ;amintiri de suferinta cu munca si sudoare caci toate au fost desarte , de toate ati fost furati.! Ati rabdat de foame ,este adevarat ,dar astea au fost eforturi nelimitate pentru care voi sa traiti mai bine si pentru care eu eram pe cale de a infaptui un socialism mai bun ca orice forma de guvernamant din lume.Capitalismul se simtea amenintat ,eram singura tara din lume fara datorii externe si iata ca atunci forte obscure,tradatori ai neamului romanesc,masoni si alte grupari oculte ,activisti ai Noii Ordini Mondiale,au recurs la asasinarea mea pentru a va fura voua munca voastra si toate bunurile tarii ,dezbinandu-va intre voi,inrobindu-va,si luandu-va orice putere de a va mai rascula pe viitor impotriva lor.Nu v-au luat doar tara, v-au furat personalitatea, demnitatea,onestitatea,curajul,unitatea de neam
  • -1 (3 voturi)    
    Evolutii (Marţi, 11 mai 2010, 22:54)

    gigi kent [anonim]

    Inainte de a-mi da cu pararea despre Basescu o sa enumar, cronologic, cateva din ideile din "putul gandirii" dumisale:
    1. nu avem nevoi de un imprumut de la FMI
    2. Imprumutul este doar o centura de siguranta
    3. Fara imprumutul de la FMI nu avea cu ce plati pensiile si salariile
    4. Este posibil ca Romania sa aiba nevoie de un nou imprumut de la FMI
    Intai a pus tunurile pe profesori, apoi pe privati=moguli. Acum in vizor bugetarii, de-a valma, si pensionarii.
    Sunt curios ce urmeaza sa ne mai spuna carmaciul, daca nu cumva putul gandirii a secat.
  • -1 (3 voturi)    
    anticipate nu se poate? (Marţi, 11 mai 2010, 23:12)

    dienutza [anonim]

    nu s-ar putea sa votam ca acum vreo 3 ani si de data asta chiar sa scapam de cretinii astia.....mi s-a luat...o sa murim ca niste caini de foame, iar ei se vor scalda cu aroganta in banii bugetului pe care ii risipesc in nestire. am votat cu Base la inceput....credeam ca e sincer si spune lucrurilor pe nume! imi dau seama insa ca e doar un mincinos mai bun decta ceilalti.
  • +1 (1 vot)    
    clasa politica doar cu o viziune...sa fure (Marţi, 11 mai 2010, 23:31)

    anonim [anonim]

    solutia aleasa este un solutia cea mai buna cred.
    dar ce facem cu situatia de genul:

    http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7259982-rachitele-satul-natal-lui-emil-boc-avea-sala-sport-2-4-milioane-lei.htm

    de ce nu se incearca si o reducere la capitolul spagi si contracte aberante cu statul? intrebarea e retorica pentru ca nu exista un control nepartinitor. as mai da un exemplu si cu patinoarul acoperit din Brasov, a costat 11 mil de euro desi el a fost aprobat initial pe un contract de 4 mil, plus cate si mai cate (pe vreme de criza construit).

    sunt de acord cu un comision cel putin pentru faptul ca iti asumi o responsabilitate dar nici cu un comision care depaseste de 3 -4 ori pretul respectivului bun contractat pentru stat.

    de ce nu s-a angajat guvernul la semnarea acordului cu FMI sa elimine astfel de "costuri"?

    pacat ca se incearca acoperirea deficitului pe spinarea tuturor, dar mai ales pe spinarea categoriilor defavorizate. si mai ales pacat ca banii care se strang din taxe, si acum dupa atatia ani, tot prost investiti sunt si mai ales furati.
  • -3 (3 voturi)    
    traducerea mesajului prezid. si al postiritarii -1 (Miercuri, 12 mai 2010, 0:29)

    crap [anonim]

    actul I, scena I-III 'sfatul parintesc'
    "fratilor, a venit momentul in care trebuie sa va informez, din nefericire, ca nu se mai poate fura prea mult, ca am cam ajuns la fundul sacului si ca enough e enough! pohta nesatula a legiunilor de lacuste parlamentare si ministeriale de dupa revolutie a defrisat tara, a lasat'o'n dunga! adormitu'n targ, chiraitul vesel de spalat pe creier, banii aruncati pe vacante si alte pohte necurate sunt pe duca.. desi ati incercat sa mascati anumite abuzuri cu tot felul de darnicii fara sens ptr popor, creand senzatia ca traim bine, si, ma rog, din populismul atat de necesar atragerii electoratului, s-a dovedit un bumerang, ptr ca am ajuns la capatul pungii!!.. nu chiar, dar sa iei ultimul tzechin ar bate prea tare la ochi, ar fi fatal ptr alegerile viitoare! trebuie sa facem treaba, trebuie sa gasim o solutie, altfel dupa d'vstra potopul! iar lacustele opozitiei vor stii sa va puna la zid asa cum nu le-ati facut voi lor, ca erati tineri si aveati nevoie de mediul ala obscen ca sa cresteti, sa va formati, sa stiti cum sa luati puterea! basta, va spun, si nu ma refer la gheorghe!"
  • -2 (2 voturi)    
    traducerea mesajului prezid. si al postiritarii -2 (Miercuri, 12 mai 2010, 0:39)

    crap [anonim]

    actul II, scena I (si ultima deocamdata) 'iritarea'

    "vehementa opozitiei reactionare ameninta integritatea, stabilitatea, si nu ofera solutii normale. faceti ciocul mic, ptr ca toti sunteti de vina, ati furat ca porcii pana n-ati mai putut! vile, palate, masini de lux, conturi in elvetia si businessuri clocite transpartinic psd-pnl-pdl-udmr-rm.. nu mai agitati apele de pomana ca nu suntem mocofanii vostri, ci glorioasa generatie de conducatori care vom impune ordine in tara asta; timpul marilor jafuri s-a terminat, iesirea in strada e inutila, dauneaza democratiei tinere, atat de tanara si de naiva ca a ajuns in sant siluita si cu pierdere de memorie pe termen lung"

    (n.a.) "continuarea ar trebui sa fie identica cu scrisoarea a treia, incepand cu 'ce mai vaiet, ce mai zbucium..' acum trebuie sa vad pe cine gasesc in rolul lui mircea.."
  • -1 (1 vot)    
    Nu vad nicaieri... (Miercuri, 12 mai 2010, 0:54)

    siska [anonim]

    ... vreun angajament pt. recuperarea datoriilor catre buget; nu vad nicaieri mariri de impozite pe casele si averile imense ale unora care platesc impozite si taxe ca si un bugetar sau proprietar de apartament la bloc; nu vad impozit suplimentar pe a doua, a treia, a patra masina (sau casa), barca, ski-jet-uri, etc. Si atunci vin si intreb si eu ca prostu' : pai de fapt unde e solidarietatea ? Si facem pariu ca vor fi concediati bugetarii cu salarii mici, fara ''functii importante'', raminind cei cu salarii mari,chiar si reduse cu 25% ? Si, domnilor din guvern, apropo, ce se mai aude de voicu si averile lui, de avocatii aia corupti ,si altii ?
  • +6 (6 voturi)    
    hey (Miercuri, 12 mai 2010, 1:08)

    cv [anonim]

    nu va infierbintati!Nu se referea la toti bugetarii, ci la cei care taie frunze la ciini... Din pacate, sistemul birocratic romanesc este leaganul ideal a acestui soi de jigodii.
  • 0 (2 voturi)    
    DA (Miercuri, 12 mai 2010, 6:00)

    Lucianmotzul [anonim]

    Voi astia (niste nulitati si HOTI ) care a-ti luat puterea dupa revolutie (si asta a fost de fapt furata) voi nu conduceti ROMANIA pt ca nu este a voastra si nu tineti la tara si popor ,doar FURATI <FURATI <FURATI si iar FURATI TOT ce se poate ,SA vina REGELE asta este tara lui ,ROMANIA dintotdeauna a avut REGI ,si VOIVOZI care au iubit tara , dela DEcebal ,la STEFAN cel MARE ,Brincoveanu ,la FERDINANT ,CAROL i ,am avut doar REGI si Voivozi ,asti sint tradatori de neam si tara.
  • +3 (3 voturi)    
    mai exact (Miercuri, 12 mai 2010, 7:35)

    aritmos [anonim]

    in RO (dintotdeauna) si in Europa sistemul de pensii este PAYG. Contributiile de azi platesc pensionarii de azi. Cei care contribuiau acum 20 de ani plateau pe cei ce erau in plata atunci. Iar azi contributia a 4,5 mil. salariati nu ajunge pt. 5,5 mil de pensionari. Indiferent de numele presedintelui, premierului si de culoarea politica. E un fapt, confirmat de Franks, de Isarescu, de M.Tanasescu. Lipsesc anual 1,7 miliarde de euro la fondul de pensii. Daca creste punctul de pensii la 45% deficitul anual e si mai mare.
  • -2 (2 voturi)    
    flash back (Miercuri, 12 mai 2010, 8:33)

    gheo [anonim]

    cand il aud pe basescu cu 'dezordinea' parca il aud pe iliescu cu 'dezordinea' cand invita minerii la bucuresti...
    da' stai, am uitat cine era secretar de stat la transporturi...
  • -1 (1 vot)    
    ZEUS a vorbit: (Miercuri, 12 mai 2010, 10:03)

    Dani [anonim]

    "Eu nu imi insusesc decat solutia corecta"

    Tipic.
    Daca iese bine, e bun, e a lui.
    Daca iese rau e de vina Patriciu, Ilescu, minerii, mogulii cei rai ...

    Succesuri Rromania :)

    Oricum ma cenzurati si lasati doar libile de lemn sa posteze, alea platite de madame Udrea.
    Cititi majoritatea comentariilor de deasupra mea: doar semnatarul e altul, stilul acelasi. LEMN.
  • +1 (1 vot)    
    Ordonanta de urgenta (Miercuri, 12 mai 2010, 10:06)

    guvernul boc [anonim]

    OUG 666/2010 privind trecerea strazii pentru anumite categorii de cetateni
    Art. 1
    Se acorda dreptul de a trece strada pe culoarea rosie a semaforului pentru urmatoarele categorii de cetateni: pensionari, bugetari si someri.
    Art. 2
    Daca rezultatele obtinute in urma ordonantei 666/2010, Art. 1, nu sunt cele asteptate, traversarea strazii pe culoarea rosie a semaforului va deveni obligatorie.
  • -1 (1 vot)    
    ne-am saturat de voi (Miercuri, 12 mai 2010, 11:38)

    emanuel [anonim]

    Nimeni nu vrea sa se mai intoarca la anii '90, chestia cu intoarcerea la anii'90, dezordine, imbogatire, e doar gargara de doi lei, in tara asta s-a furat pe rupte. Una dintre hotii a fost Flota, de care Basescu nu este strain. Eu nu am vazut niciun bogatas sau politician incarcerat pentru hotii si nici nu voi vedea in tara asta. Ni se cere solidaritate, dar pentru ce?ei sunt solidari cu noi, la saracia noastra? Nu am vazut pe nimeni sa imparta, din bogatia lor obtinuta prin furt, cu un sarac. A fost cineva invitat sa se infrupte din bucatele lor de pe mese? Nu, nimeni din cei parveniti nu a impartit cu un sarac. La huzureala doar ei, cei alesi, la saracie, prostimea. Daca nu sunteti in stare sa conduceti o tara, PLECATI acasa, tara se descurca si fara voi.
  • +1 (1 vot)    
    Ref: Comentariile la acest subiect (Miercuri, 12 mai 2010, 12:40)

    Morozan [anonim]

    Este tris sa citesti multe comentariile aberante ale unor bipezi care nu au de fapt nimic in cap. Habar nu au unde este acum Romania, nici macar pe departe nu intuiesc, dar injura si dau solutii. Unde sint 100 romani se gasesc cu siguranta 200 idei si solutii. Cu o precizare din 100 cel putin 5 sint hotzi, 10 mincinosi., si alti citiva nu fac absolut nimic. Este cineva jignit de afirmatie?
    Romania este aproape de marginea prapastieie.
    Cineva scria pe internet "un popor de oi alege un guvern de lupi". Asa am ales dupa ´90 in vremea lui Iliescu .Parola "nu ne vindem tara" a prins la gloata tembelizata de Ceuasescu. AU FURAT-O EI,. Sau nu stiti ???
    • 0 (0 voturi)    
      ceva e si mai trist (Miercuri, 12 mai 2010, 18:13)

      crap [anonim] i-a raspuns lui Morozan

      ca nu ai inteles ca asta inseamna normalitate intr-o democratie! sfasierea asta continua intre personalitati si convingeri diferite e ceea ce mentine in forma democratiile tari. nu poti cere uniformitate in pareri si comportament, asta e o aberatie. ar fi avut sens ce spui doar daca am fi avut vreo guvernare care sa fi aratat ca are cap, si incearca sa elimine abuzurile. cum nu s-a intamplat insa, singura solutie e sa cresti presiunea si sa speri ca la un moment dat, macar de teama daca nu din bun simt, vor incepe si ei sa schimbe lucrurile in bine mai repede.. ptr ca altfel, la ritmul care'l avem si aberatiile care le comit mai tot timpul, teama mi-e ca o sa ajungem ghena europei. in ue, da' pe post de ghena...
  • 0 (0 voturi)    
    criza trebuie combatuta astfel: (Miercuri, 12 mai 2010, 14:36)

    nedumeritu [anonim]

    ....... de maine Statul devalorizeaza moneda nationala cu 100%'.
    Chiar tare as dori sa ascult argumente 'pro' sau 'contra'
  • +1 (1 vot)    
    e greu (Miercuri, 12 mai 2010, 15:26)

    ana [anonim]

    Desi ne este greu sa acceptam stim cu totii ca unica solutie viabila este reducerea cheltuielilor iar asta nu se poate face decat prin diminuarea pierderilor cu aparatul de stat.
  • +1 (1 vot)    
    da (Miercuri, 12 mai 2010, 15:28)

    andrei [anonim]

    S-a gandit cineva ca noi acum platim de fapt din cauza cheltuielilor iresponsabile facute pe timpul guvernarilor trecute. Cand economia mergea struna se cheltuia in draci fara acoperire si fara responsabiliatte.
  • +1 (1 vot)    
    rabdare (Miercuri, 12 mai 2010, 15:31)

    andreea [anonim]

    O situatie de criza nu poate fi solutionata decat printr-o masura radicala. Eu am speranta ca dupa aceste sacrificii pe care trebuie sa le facem cu TOTII, lucrurile vor reveni la normal.
  • +1 (1 vot)    
    parere (Miercuri, 12 mai 2010, 15:33)

    marian [anonim]

    Suntem tara cu cei mai multi bugetari iar asta se reflecta in pierderile pe care le avem cu aparatul de stat. C toate ca nu vrem sa acceptam reducerea salariilor este probabil singura solutie viabila.
  • -1 (1 vot)    
    presa (Miercuri, 12 mai 2010, 15:34)

    laura [anonim]

    Presa inflameaza opinia publica si asta nu poate decat sa aiba consecinte negative Nu vom ajunge niciunde fara un consens.
  • +1 (1 vot)    
    interesul public? (Miercuri, 12 mai 2010, 15:37)

    bubu [anonim]

    Opinia publica este mult prea inflamta si alarmata ca sa mai poata gandi lucrurile rational. Presa greseste mult si a uitat ca dincolo de interese economice ar trebui sa deserveasca si interesul public.
  • 0 (2 voturi)    
    anul trecut (Miercuri, 12 mai 2010, 15:39)

    alexandru [anonim]

    Anul trecut cand patronatele intentionau sa scada salariile bugetarilor presa tindea sa aprope o astfel de masura. Acum de ce nu incearca sa mobilizeze oamenii in loc sa ii inversuneze impotriva sistemului?
    • -1 (1 vot)    
      nu exista sistem (Miercuri, 12 mai 2010, 16:07)

      ariela [anonim] i-a raspuns lui alexandru

      as da si tot venitul dar nu acestui simulacru de guvern.nu inversuneaza nimeni pe nimeni.suntem oameni, avem demnitate si nu vrem sa fim jigniti si calcati in picioare de niste retardati.de ce nu au barbatia sa plece? le este frica de ce s-ar gasi in urma lor. nu ma simt reprezentata de aceste caricaturi. imi este rusine ca acestia sunt considerati elita societatii.
  • 0 (2 voturi)    
    de acord (Miercuri, 12 mai 2010, 15:42)

    maria [anonim]

    Morozan, de acord cu tine. Toata valva asta creata nu ajuta cu nimic, dimpotriva complica foarte mult lucrurile. Nu avem nevoie de pareri si carcoteli, avem nevoie de solutii viabile sustinute de cifre.
  • +1 (1 vot)    
    Alta Romanie (Miercuri, 12 mai 2010, 22:15)

    Flori [anonim]

    Nu stiu cati isi mia aduc aminte insa economia romaniei duduia la un moment dat si atunci se faceau cheltuieli fara caoperire...e iata si ocnsecintele acelor vremuri
  • 0 (0 voturi)    
    Ipocrizie (Miercuri, 12 mai 2010, 22:17)

    Beatrice [anonim]

    Presa e tare ipocrita. Cand patronajele vroiau reducerea Cheltuielilor bugetare sustinea aceasta masura acum nu mai e de acord cu ea
  • 0 (0 voturi)    
    Asa e (Miercuri, 12 mai 2010, 22:18)

    Stefan [anonim]

    Se stie ca presa scrie dupa cum bate vantu.
  • +1 (1 vot)    
    Mda (Miercuri, 12 mai 2010, 22:18)

    Corina [anonim]

    Daca vrem sa scapam de criza asta e singura solutie viabila
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 12 mai 2010, 22:18)

    Andreea [anonim]

    Cei del a guvernarile precedente nu au stiu sa gestioneze bine banii si acum noi platim iar eu au vile in lume
  • 0 (0 voturi)    
    nu e totuna! (Joi, 13 mai 2010, 0:00)

    liv [anonim]

    Romanii sunt solidari in situatii critice- dar ei numai au incredere in clasa politica, una e sa te dai solidar cand ti se ia 5 mil la un venit de 50 milioane si alta cand ti se ia 2 mil cand ai 6 mil sau 10 mil.