AUDIO Ioan Oltean la RFI : Majorarea taxelor va diminua mult credibilitatea PDL

de RFI     RFI Romania
Joi, 6 mai 2010, 12:16 Actualitate | Politic

Vicepresedintele PDL, Ioan Oltean, a declarat ca majorarea TVA si a cotei unice de impozitare reprezinta o decizie care "ar diminua mult din credibilitatea partidului si a Guvernului". Deocamdata, Executivul incearca "doar sa stapaneasca criza si nu sa o elimine", a spus liderul democrat-liberal pentru RFI.



Intrebat despre posibilitatea remanierii Cabinetului Boc, Ioan Oltean declara ca nu este "foarte incantat si foarte multumit de prestatia Guvernului, in ansamblul lui".

Rep: Ce efecte ar avea majorarea taxelor asupra PDL?
I.O.: Cu certitudine, luarea unei asemenea decizii va diminua mult din credibilitatea si imaginea Partidului Democrat si a Guvernului. Eu inca sper, sper si sper ca asemenea masuri sa poata fi evitate. Daca insa se va ajunge in situatia in care inevitabilul va trebui sa se produca, partidul va trebui sa-si asume acest risc. Ceea ce este foarte important este ca orice masura va fi luata, sa prezinte garantia salvarii Romaniei din criza. Daca aceste masuri vor duce la o asemenea situatie, cu certitudine Partidul Democrat Liberal isi va putea recastiga simpatia si increderea electoratului. Daca nu, evident consecintele vor fi dramatice pentru noi la viitoarele alegeri.

Rep: Sunteti dezamagit de prestatia ministrului de Finante, Sebastian Vladescu ?
I.O.: N-as putea spune ca sunt dezamagit, pentru ca nu am toate informatiile necesare. Sigur, n-as putea spune ca sunt foarte incantat si foarte multumit de prestatia Guvernului, in ansamblul lui, dar sunt absolut convins ca premierul Boc a facut absolut tot ce este posibil pentru ca Romania sa se angajeze pe un drum normal.

Rep: Dar ce anume va deranjeaza la actualul Guvern ?
I.O.: Faptul ca n-au fost identificate pana acum absolut toate posibilitatile de a depasi criza. Este un element care nu poate sa-ti creeze o stare de bine. Toate acestea se sparg in capul Guvernului. Un Guvern este calificat ca fiind cu un coeficient pozitiv atunci cand lucrurile se aseaza in matca lor normala, cand viata de zi cu zi se simte ca este imbunatatita. Deocamdata, Guvernul incearca doar sa stapaneasca criza si nu sa o elimine.


Citeste mai multe despre   




















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

625 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    PDL? (Joi, 6 mai 2010, 11:22)

    bgd [utilizator]

    Puin imi pasa ce se va intampla cu PDL-ul.
    "Daca nu, evident consecintele vor fi dramatice pentru noi la viitoarele alegeri."
    Nu domnule Oltean, daca nu, consecintele vor fi dramatice pt populatie ! Intelegi? In primul rand populatia sufera...si dupa aia partidul, dar na...pt dvs partidul inseamna mai mult observ.
    • +1 (1 vot)    
      partidul e mai important decat tara! (Joi, 6 mai 2010, 14:18)

      vio [anonim] i-a raspuns lui bgd

      asa a fost inainte de 89, asa e si acum. Ca doar e vorba de cam aceiasi "membri".
      • 0 (0 voturi)    
        PD-L = PCR (Marţi, 11 mai 2010, 15:35)

        motul [anonim] i-a raspuns lui vio

        Inainte de 1989 , toate functiile in stat erau ocupate de PCR-isti, acum de PD-L -isti
        PCR sau PD-L , tot un drac ! Osingura deosebire , PD-L -istii fura mult, mult mai mult !
  • +2 (2 voturi)    
    Nea Oltene (Joi, 6 mai 2010, 12:30)

    gelu [anonim]

    itzi dau eu o idee sa depasesti criza.Statul sa faca el insusi proiectele pe care le liciteaza smecherii.De ce nu face statul toate lucrarile de intretinere drumuri?De ce trebuie licitate si sa mangleasca regii asfaltului toti banii si sa isi ia masina de 1 milion de dolari.masina de 1 milion de dolari cumparata din bani de la bugetul statului.pentru un fiu de rege al asfaltului .ca atat la dus capul sa isi depaseasca impotenta .sa ia masina de 1 milion de dolari.statul sa nu mai recurga la licitatii ca sa isi faca treaba.Sa isi faca treaba bine si nu cu furaciuni.sa se impuna la stat costuri maximale ptrr propiile lucrari si sefii de la drumuri care nu se supun sa fie dati afara in 5 minute nu cu procese.Da trebuie sa se vrea si sefii astia de la drumuri sa nu mai dea spagi la partid .Suna cunoscut?
    • 0 (0 voturi)    
      Gelule, fara licitatii nu se poate (Joi, 6 mai 2010, 12:38)

      DanBruma [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Gelule, ma baiatule. Stii tu vreo firma de stat pe undeva prin lumea asta care face autostrazi?
      • 0 (0 voturi)    
        inainte cum se putea mai baiatule (Joi, 6 mai 2010, 12:36)

        ancient rome [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

        Cum sa se liciteze bai baiatule totul. Pai in Comunism cum exista? Cine a construit Bucuresti - Pitesti? Metroul? Canalul? si lista continua.....Parerea mea e ca romanii nu pot fi condusi decat sub Comunism. Alta sansa pentru ei nu exista. Romanii nu stiu ce e ala capitalism. Si nici nu stiu sa se administreze singuri. Pentru ca sigur se gaseste cate unul d-asta care liciteaza cu firme fantoma care inghit bani triplu sau de 10 ori mai mult decat e necesar, si fura bani de la buget pe cale "legala". Deja procedurile astea au ajuns cunoscute oricarui roman. Din pacate. Nimic nu e nou sub soare. Din 90 incoace inca suntem furati pe fata, fara nici o jena. Mai avem ceva romanesc? Au vandut tot. Noi nu suntem capabili nici sa ne administram compania nationala de telefonie (acum romtelecom), au vandut-o la greci, ca ei sunt mai desptepti decat noi, nu? dar sa mai construim si autostrazi... Lasa-ne cu texte d-astea ca nu se poate nimic fara licitatie.. problema se pune altfel. De ce nu sunt trasi la raspundere cei care fac asemenea magarii... pentru ca regii aia ai asfaltului pe langa faptul ca iti toarna un asfalt de proasta calitate care tine poate nici un an de zile, mai inghit pe langa asta o groaza de bani de la buget.
      • 0 (0 voturi)    
        Vezi tu,aici este buba. (Joi, 6 mai 2010, 12:58)

        gelu [anonim] i-a raspuns lui DanBruma

        Ce este o companie care face autostrazi?O companie care face autostrazi ! Adica proiectanti,ingineri,maistri,muncitori.Excavatoare si buldozere,basculante si compresoare.Ei fac autostrazi.Cine este actionarul majoritar ?Asta te deranjaza?Cine incaseaza profitul?Cine controleaza costurile?Pai daca carierele sant ale statului nu este mai ieftin ca statul sa isi dea lui insusi piatra.De ce sa o ia de la smekeri.Ca muncitorii tot banul ala il iau .Smekeri iau banul si pleca cu el in Elvetia .Daca e de stat nu mai pleaca .are sa mai plateasca o pensie.Casunene tu esti?
    • 0 (0 voturi)    
      Corect (Joi, 6 mai 2010, 12:42)

      mirela [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Decat sa stea in somaj cu 6oo de lei mai dai 600 lei si angajezi oamenii la intretinere drumuri .Asa regii asfaltului nu mai incaseaza profitul nu mai duc banii in elvetia sau austria nu isi mai cumpara case la Monaco si nu isi mai cumpara masini de 1.000.000 de euro.Banii astfel economisiti la nivel national impreuna cu alte masuri ar reduce dezastru.
  • 0 (0 voturi)    
    Daca credea cineva (Joi, 6 mai 2010, 12:36)

    relu [anonim]

    ca sefii de prin partide sau parlamentarii au o inteligenta peste media atunci ne-am inselat.Omul asta este total aiurea .Si am mai vazut zilele astea oameni politici si parlamentari exhiband o prostie primitiva infioratoare. Vai de noi oameni buni,vai de noi .
  • +1 (1 vot)    
    "daca... (Joi, 6 mai 2010, 12:48)

    ksm [anonim]

    ...cota unica creste, eu si PDL trebuie sa plecam acasa" - Traian Basescu, 2008
    • 0 (0 voturi)