Motiunea PSD pe tema pensiilor militare a fost respinsa de Senat

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 3 mai 2010, 18:15 Actualitate | Politic

Motiunea simpla a social-democratilor numita "Guvernanti, opriti umilirea pensionarilor si militarilor romani!" a fost respinsa, luni, de plenul Senatului, anunta Agerpres. Au fost inregistrate 65 de voturi 'impotriva', 49 'pentru' si nicio abtinere.

Motiunea simpla a fost depusa miercuri la Senat de grupul senatorial PSD+PC. Initiatorii au cerut demisia ministrului Apararii, Gabriel Oprea, acuzat de "ambiguitate" si "inconsecventa" in problema pensiilor militarilor. Potrivit PSD, pensia publica pentru militari trebuie sa fie reglementata "conform practicilor europene".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

770 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    hai sa pierdem vremea (Luni, 3 mai 2010, 18:04)

    A Dandanache [utilizator]

    Cica stire. Nici Ponta nu se astepta sa treaca motiunea asta. Da alta treaba astia nu au in senat? De exemplu de dezbatut legea cu ANI. Aaaah, pentru aia nu au timp, nu o fi "conform practicilor europene". Ponat a aflat ca si referenumurile sint destul de raspindite "ca si practici europene"? Sau dupa el si aia e "practica europeana" sa te doara undeva de un referendum validat de 80%?
  • +2 (4 voturi)    
    tulburare (Luni, 3 mai 2010, 18:53)

    gabriel [anonim]

    mere in capul presei vandute. de fapt toti mint si pacalesc populatia : motiunea nu are nici o legatura cu pensiile militare ci cu procentul din salariul mediu brut, dar au bagat si militarii sa loveasca in Oprea.......asa ca halal media......deontoloaga....
  • +1 (3 voturi)    
    proportii (Luni, 3 mai 2010, 19:38)

    relu [anonim]

    Asa cum la salarii exista un raport intre cel mai mic si cel mai mare,asa si la pensii trebuie sa existe. Vaicrelile persoanelor cu statut special sunt demagocice,si rupte de realitate si spun multe despre caracterul lor mizerabil.
  • 0 (0 voturi)    
    anonim (Luni, 3 mai 2010, 23:32)

    paul sgr [anonim]

    43 de senatori fac parte din grupul PSD+PC, inclusiv Catalin Voicu care este arestat fara sa ii fie retrasa imunitatea. Arestarea se prezinta pe toate posturile tv ca fiind abuziva, avocatul apararii neavand acces la dosar decat cu 30min inainte de procesul clientului. Acesta nu stim daca a putut vota.

    22 de senatori fac parte din grupul PNL

    10 senatori fac parte din grupul independentilor.

    9 senatori fac parte din grupul UDMR. Dintre toate minoritatile din Romania, maghiara, ucraineana, moldoveana, sarba, sasa, numai UDMR are grup propriu in Senat.

    53 de senatori sunt in grupul senatorial PDL.

    Din punct de vedere al participarii se constata ca voturile de impart in felul urmator.
    Puterea executiva detine 38%
    opozitia PSD+PC + PNL 47%
    Pentru ca motiunea sa adune majoritatea simpla de voturi era necesar inca 4 voturi "pentru", adica 68 de voturi.

    Eu cred ca trecand legea pensiilor in varianta modificata, pensionarii ar fi putut folosi banii mai bine decat o face Executivul. Un argument "pentru" este ca odata mort veteranul (cu pensie babana) guvernul ii putea lua banii la modul serios. Acum trebuie sa astepte sa moara 3 dintre acestia ca sa adune acelasi ban. In curand o sa mor de foame nu doar ca nu mai am bani, ci si ptr ca pot inchide magazinele duminica.

    Asa sunt eu sarac, dar si fara magazin. Fara magazine ce mai conteaza daca n-ai bani, nu Bo'kuuu!e
  • +1 (1 vot)    
    problema falsa! (Marţi, 4 mai 2010, 0:21)

    Lucian* [anonim]

    Pt cine crede ca or sa fie diferente fantastice din care or sa curga rauri de bani din chestia asta, atunci se inseala amarnic. Este tot o actiune populara de aruncat perdele de fum si scos elefanti roz la plimbare.
    Ce nu se spune este ca de fapt la unii chiar le convine legea asta daca ar fi aplicata dupa cerinta UE si FMI. Mai precis cerinta a fost sa fie un singur calcul si sa nu existe discrepante intre militarii care merg in retragere la aceeasi varsta dar in ani diferiti.
    O alta chesteie care nu se spune este ca toti militarii contribuie cu 5.5% la fondul de pensii si MApN contribuie in numele lor cu diferenta pana se egalizeaza cu ceilalti. Deci recalculati pensiile acum pt ca va trebui sa le dati exact ca si pt ceilalti si o sa fie mumu diferenta.
    Asa zisele pensii nesimtite sunt pt niste oameni ce au avut niste functii cu adevarat babane (generali, sefi de stat major, etc.) si indiferent de ce vor zice unii si altii, marea majoritate a pensiilor sunt de dimensiuni cu mult mai mici decat cele vehiculae de raspandaci si alarmisti.
    Nici un subofiter nu ia peste 20 mil asa cum se spune. In realitate acestia iau sub 15 mil lei vechi.
    Vi se pare mult? Va recomand cateva aplicatii militare, niste manipulari de proiectile, niste limitari ale drepturilor ivile si mai discutam.
    Nu are rost sa veniti sa comentati ca ce munca usoara au si ce salarii mari iau in comparatie cu altii care se rup in zece ca sa adune pe jumatate.
    Ce sa-i faci? Unii mai si invata la vremea lor si culeg roadlemai tarziu.
    Un militar de cariera intre 18-21/24 si unii pana la 28 de ani baga carte si exercitii. Cel care planga ca nu castiga la fel, probabil la varsta aceea alerga dupa toate fetel si se distra cu burta la soare.
    Sa fim serioasi oameni buni! Cei care sunt ingineri, nu or sa bage la cazma ca simplii muncitori si nu cred ca vor sa fie comparati cu acestia si la fel vorbim si de economisti, si de profesori, avocati sau medici si invatatori (astia chiar au salarii mici!).
  • 0 (0 voturi)    
    motiunea de cenzura (Marţi, 4 mai 2010, 8:59)

    Musceleanu [anonim]

    Din nou,pentru a cata oara? militarii sunt tarati in mocirla circului ieftin al "CLASEI POLITICE"( ??????). Folosindu-se de mercenarii de 2 bani din sindicatul rosu al politrucilor militari PSD il acuza pe "marele general (mic)" din fruntea armatei de uzurparea acesteia. La tribuna senatului s-au succedat toata floarea cea vestita a filorilor si turnatorilor de meserie care (oare cu ce ii are la mana reteaua Hrebenciuc- Mitica Iliescu - Vocicu- Dogaru - Pricina _ Monac) au facut o propaganda desantata acestui sindicat anarhist propagator a unor idei revrsarde demne de inceputurile bolsevismului. Ca militar de cariera cu 40 de ani de serviciu nu pot intelege cum camarazi ai mei se pot lasa tarati in jocuri periculoase cu mari deservicii la adresa profesiei noastre. Pana aseara eram mandru de camarazii mei , dar dupa emisiunea de la Realitatea TV in care "marele conducator al sindicatului rosu" perora "MOATRE FMI" incep sa mi se confirme parerile despre multele pete negre ale Armatei din decembrie 1989 si dupa. Politrucii scoliti de Ilie Ceausescu au fost si, din pacate, continua sa fie la originea multor acuze aduse, pe nedrept. militarilor. Aparitiile deranjant de dese pe la toate posturile TV ale acestui individ Dogaru au o singura explicatie - "ziaristii impartiali" sunt foarte usor de santajat, le este frica de masinaria infernala din spatele acestuia. P.S. Am o mica recomandare pentru "marele conducator" - MAI SPALATE DOMNULE !!!
  • 0 (0 voturi)    
    pensii taiate (Vineri, 21 mai 2010, 19:37)

    paul sgr [anonim]

    Va cer scuze ca am spus ceva urat si am fost rau. Am vrut sa zic doar ca pensionariilor nu merita sa li se taie pensiile, cu atat mai mult daca sunt si pensionari (cadre militare) din ministerul apararii sau veterani. Acestia au pensii mai mari si nu trebuie sa sufere din cauza ca unii conducatori acum le-o micsoreaza.