Crin Antonescu acuza "Guvernul Boc-Udrea" ca vrea sa desfiinteze cota unica. Ministerul Finantelor neaga informatia

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 3 mai 2010, 11:56 Actualitate | Politic

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat luni ca Guvernul intentioneaza sa modifice Codul Fiscal si sa "desfiinteze cota unica", urmarind, printre altele, sa majoreze la 25% impozitul pentru veniturile ce depasesc 4.000 de lei. El citeaza un document de lucru al Ministerului Finantelor si afirma ca PNL va initia o rezolutie pe aceasta tema, cu titlul "Aparam clasa mijlocie de tentativa de asasinat economic a Guvernului Boc-Udrea".

Surse din cadrul Ministerului Finantelor au infirmat insa declaratiile lui Antonescu, precizand, pentru HotNews.ro, ca deocamdata nu se are in vedere nicio majorare a principalelor taxe.

"Dl ministru Vladescu a declarat public in acest week-end ca nu va avea loc nicio majorare de taxe. Nu stiu care sunt sursele d-lui Crin Antonescu, dar nu cred ca i-au fost furnizate date reale", au subliniat sursele citate.

Crin Antonescu a sustinut ca executivul incearca sa majoreze impozitul pe profit la 25% si sa dubleze valoarea taxelor si impozitelor locale, in ciuda faptului ca astfel de initiative au fost "denuntate inclusiv de guvernatorul BNR, Mugur Isarescu".

"Aceste masuri reprezinta proba ultima a incompetentei si a lipsei crase de viziune a actualei guvernari. Prin desfiintarea cotei unice se aplica lovitura de gratie unei economii care de-abia mai respira", a spus liderul PNL.


Crin Antonescu a precizat ca liberalii vor initia o motiune de cenzura pe tema falimentului economic al Romaniei, concluzia sa fiind ca "acest guvern trebuie sa plece din Palatul Victoria cu eticheta 'Incompetenta economica'".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3376 vizualizari

  • +19 (29 voturi)    
    oricine se poate insela (Luni, 3 mai 2010, 11:09)

    cristian [anonim]

    Acum cateva luni striga sus si tare ca Romania va intra in incapacitate de plata.
    Chiar daca e un om cu multa carte ( a facut faculatea temeinic, in sapte ani) se mai inseala si dumnealui.
    • +9 (17 voturi)    
      Ar fi intrat (Luni, 3 mai 2010, 12:27)

      Rhadoo [utilizator] i-a raspuns lui cristian

      Fara imprumuturi in stanga si in dreapta, Romania intra in incapacitate de plata. Tu crezi ca toate lefurile bugetarilor au fost platite doar din buget?
      Pe mine ma doare mai tare de ce se va intampla daca nu vom putea plati imprumuturile... sa vezi atunci.
      • +1 (11 voturi)    
        poate da, poate nu! (Luni, 3 mai 2010, 11:47)

        minus [utilizator] i-a raspuns lui Rhadoo

        Lipsa transparentei deschide drumul speculatiilor de genul "Tu crezi ca toate lefurile bugetarilor au fost platite doar din buget?"
        Habar nu am, presupun ca pot fi platite de la buget... iar daca nu este asa atunci bugetul a fost aprobat "pe minus"? cu cat? si s-a respectat ce s-a aprobat? sau nu?- dupa cum vezi intrebari si speculatii....

        In plus eu vad ca TOATA CLASA POLITICA si BNR nu au niciun interes sa explice ce se intampla cu banii imprumutati.

        De ce?
        Sau ei au explicat si nu am fost eu "pe faza"?
        • +1 (3 voturi)    
          DOVADA!!! (Luni, 3 mai 2010, 12:46)

          Berbecu [anonim] i-a raspuns lui minus

          http://users.heeloo.ro/ioska/files/1272878220042917042_documente-de-lucru-mfp.pdf
        • -2 (10 voturi)    
          magistral! crin a fost magistral! (Luni, 3 mai 2010, 14:06)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui minus

          pdlicii pricum nu-l apreciau asa ca imaginea lui in fata lor nu s-a depreciat deloc.
          beneficiile sunt:
          1. om preocupat de clasa de mijloc
          2. pune presiune pe pdl sa nu schimbe cota. daca azi zic ca sunt doar speculatii politice nu pot veni maine sa spuna ca e adevarat.
          asa ca si-a indeplinit pe deplin scopul. atat cat poate face un opozant.
          • +3 (5 voturi)    
            :))) (Luni, 3 mai 2010, 14:39)

            cosmin [anonim] i-a raspuns lui adrian

            buna asta cu "om preocupat de clasa de mijloc".
            • +1 (5 voturi)    
              Buna dimineata Crin! (Luni, 3 mai 2010, 15:02)

              Marian [anonim] i-a raspuns lui cosmin

              Bine ai venit din vacanta! Cum a fost? Ai venit sa bati si campii romanesti?
              • +3 (3 voturi)    
                Nu bate campii (Luni, 3 mai 2010, 16:58)

                bgd [utilizator] i-a raspuns lui Marian

                Uite: http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_banci-7195758-seful-misiunii-fmi-jeffrey-franks-mod-sigur-taxele-nu-vor-creste-urmatoarele-luni-radu-berceanu-avem-destul-multe-probleme-veniturile.htm
          • +3 (5 voturi)    
            La cei doi neuroi mahmiuri ai tai, (Luni, 3 mai 2010, 15:22)

            domino63 [anonim] i-a raspuns lui adrian

            ochi-de-peste este magistral.
            Acum cateva luni se dadea de ceasul mortii ca, ie/te, cota asta unica trebuie inlocuita. Cu cota... patriciu, vantu, geoala, crin, iohannis, 1400 sau cu orice, numai ca pedeleii sa nu fie. Acu', a cotit/o!
            "Om preocupat de clasa de mijloc?"
            Esti bun de stand-up comedy! La 9!
            Tare faza!
            • -1 (3 voturi)    
              Ce va mai... (Luni, 3 mai 2010, 15:47)

              Gigi [anonim] i-a raspuns lui domino63

              ...place sa dezinformati. Pe langa faptul ca folosirea expresiei "ochi de peste" denota o inteligenta peste medie :) ia mai citeste tu o data documentul atasat (curaj ca nu e prea mare) si zi-ne si nou ce zice la randul doi de pe pagina a doua...

              http://media.hotnews.ro/media_server1/document-2009-11-25-6560794-0-acordul-psd-pnl.pdf
              • -1 (1 vot)    
                Te pomenesti ca esti liberal? (Luni, 3 mai 2010, 17:25)

                domino63 [anonim] i-a raspuns lui Gigi

                Nu cumva ai rosu in gat?
                Nu am facut altceva decat sa folosesc ceea ce a spus "ochi-de-peste-fiert" (ia zi, acu' cat de inteligent is?) in campanie!
                Omul asta are opinii mai schimbatoare decat jetul lui patriciu! Stau si ma intreb cat de bine se sinte cand este contra vantu-lui?
                Si apoi, crezi ca este frumos sa te "introduci" intr/un dialog al altor persoane decat a ta?
                Aici ce nota dai inteligentei tale?
                Hai, fã/te ca esti baiat dãshtept shi dãjghetzat!
    • +12 (32 voturi)    
      In lipsa de idei, PNL ciordeste hartii din cos (Luni, 3 mai 2010, 12:30)

      Hadrian [anonim] i-a raspuns lui cristian

      Cam asta e viziunea propusa de PNL - ne-am obisnuit cu ea.

      Asa se intampla cand ajung "teologii" ca Antonescu in frunte: toata ziua claxon. Cuplat la motor.
      • -6 (16 voturi)    
        d-aia are Boc succes in Romania (Luni, 3 mai 2010, 13:23)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Hadrian

        pentru ca sunt oameni ca tine care nu vad "competentele" d-nei Udrea, EBA, Berceanu Videnu etc. pentru ca sunt prea ocupati sa caute coarne PNL-ului sau PSD-ului. Prietene, a trecut campania electorala, de multi ani de zile ne conduc niste "baieti", ei se imbogatesc, iar noi o ducem din ce in ce mai rau ! Incompetenta lor nu o mai pune deja nimeni la indoiala, nici de ce au fost pusi acolo nu mai e un secret, dar pe tine tot de PNL te doare... Chiar ma intreb uneori, daca n-ai avea vreun interes direct de pe urma guvernarii asteia, daca nu castigi nimic, cum se cheama ca esti? Masochist?
        • +5 (9 voturi)    
          PNL (Luni, 3 mai 2010, 13:46)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          "Prietene", daca PNL si-ar fi facut treaba serios cat a fost la guvernare, nu ar fi ajuns acum in opozitie. Iar faptul ca a pierdut vreo 10 competitii electorale in ultimii 5 ani (alegeri locale, referendumuri, parlamentare, europarlamentare, prezidentiale) ar trebui sa-i faca pe unii oameni sa vada lucrurile ceva mai obiectiv.
          Oare nu cumva manualul ala de stiinte politice dupa care se ghideaza liderii politici ai PNL, inclusiv Crin Antonescu, este prost? Nu-i trece nimanui prin cap ca poate Crin Antonescu este prost... sfatuit (ca sa citez din chiar liderii PNL)? Este cineva vinovat ca singurii lideri ai opozitiei din ziua de azi sunt 2 pacalici: Crin Antonescu si Victor Ponta? Si ca astia nu reprezinta in niciun fel interesele majoritatii populatiei, ci doar pe cele ale unei minoritati cleptomane?
        • -1 (7 voturi)    
          Chiar asha o fi? (Luni, 3 mai 2010, 14:24)

          bogdan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

          Bine ca sunt oameni ca tine care "vad" competentele guvernului... Acuma intre noi fie vorba, cu ce te doare competenta la EBA care e europarlamentar, probabil nici tu nu stii. Cit despre campanie, ultima s-a terminat nu de multi ani ci de 5 luni ... Iar penultima de un am jumate. Deci "multi ani" aia ai tai or fi de la ciocnit paharele.
          Iar fraza asta "Incompetenta lor nu o mai pune deja nimeni la indoiala, nici de ce au fost pusi acolo nu mai e un secret" e demna de orice manual de propaganda comunista. In lipsa argumentelor, totul "se stie", "nu mai e un secret" etc. Pe linga lingaii care cistiga bani dupa cum bate vintul politic, mai sunt si citeva milioane care sunt decontectati de la robinetul bugetar, si care cistiga la fel indiferent cine-i la putere. Si aici ma refer la cei din privat care nu lucreza pentru firme conectate la buget. Si oamenii astia compara guvernele intre ele si vad care-i mai prost. Si deocamdata guvernarea PNL (+PSD) din 2007-2008, e de departe sub cea din 2009-2010 ca performante.
          • +2 (8 voturi)    
            esti fantastic :)) (Luni, 3 mai 2010, 15:01)

            Bogdan [anonim] i-a raspuns lui bogdan

            Cum poti sa compari guvernarea PNL cu cea PDL (+PSD) ??? Unde ai trait?:P
            Si imi spui mie ca folosesc fraze comuniste??? Ha ha ha! De ce? Ca Udrea nu stie ce-i aia turism si dezvoltare si a ajuns dintr-o pitipoanca haioasa ditamai ministrul, ca Boc a ajuns dintr-un primar bun un premier fara cunostinte de economie si e penibil, ca Berceanu n-are treaba cu transporturile, ca in afara de ministrul educatiei care e din sistem toti sunt niste pacalici care nu stiu ce cauta pe-acolo? Vrei argumente?? Pai nu esti roman, n-ai trait aici? Ce argumente vrei sa-ti dau cand spun ca guvernul asta e praf?!?! Vrei sa vorbim de performantele ecnomice?? Si ma doare si EBA ca a pus-o ta-su europarlamentar cand sunt atatia tineri talentati care sunt dati la o parte de rudele puternicilor zilei! Da, e bine ca sunt oameni ca mine care vad si aomeni ca tine care inchid ochii si nu stiu ce mai asteapta....Ca nimic bun nu se intrevede
            • -1 (5 voturi)    
              Depinde de unde privesti (Luni, 3 mai 2010, 15:22)

              bogdan [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

              1. daca toate cunostintele tale economice se rezuma la buzunar, intr-adevar, 2007-2008 a fost o perioada prospera. daca ne uitam putin mai atent, vor vedea ca in perioada aia s-au marit cheltuielile bugetare pina peste limita unui buget care crestea an de an cu 7-8%. De aia in 2008, an cu crestere economica de 8% au avut deficit de 5%.
              2. daca udrea nu stie ce-i aia turism, Chiuariu stia ce-i aia justitie? prima lui masura a fost sa desfiinteze DNA, si doar presiunile Ce s-au oprit. Sau Adomnitei a fost bun ministru al invatamantului? Ca Boc e penibil de unde ai dedus? Ca berceanu nu se pricepe la transporturi cum argumentezi?
              3. Bunul simt si cei 7 ani de acasa m-au invatat ca atunci cind vreau sa critic pe cineva spun de ce cred eu ca solutia lui e rea si ce solutie mai buna am eu la problema respectiva. Nu stau pe margine si sparg seminte si spun platitudini "Guvernul e prost", "Boc e penibil" "Berceanu nu se pricepe la transporturi" (desi in 2009 s-au terminat mai multi km de autostrada decit in 2007-2008, Videanu e praf la economie... Argumente prietene, nu vorbe goale!!!
              • +4 (4 voturi)    
                Iti dau... (Luni, 3 mai 2010, 15:36)

                Gigi [anonim] i-a raspuns lui bogdan

                ... eu un argument credibil pentru Berceanu si Videanu ... gradul de absorbtie al fondurilor europene...asta in timp ce Videanu vrea sa faca o "absorbtie" pe persoana fizica si cere derogari de la UE.

                Si da ... e un guvern de incompetenti ... trebuiau apasate niste parghii pe la inceputul lui 2009 ... acum e din ce in ce mai greu. Eu de exemplu as fi marit de pe atunci TVA-ul cu 1-2%, cota unica la fel cu 1-2%,, as fi scazut salariile publice si pensile cu 5% (cu restructurarea la sange a aparatului public) as fi redus taxele pe munca (CAS - pentru mentinerea angajatilor) iar excedentul l-as fi bagat in infrastructura. Impreuna cu o absorbtie imbunatatia a fondurilor europene nu aveam crestere economica mai mica de -4% iar anul asta eram pe + cu siguranta (vezi Polonia ca si best practice).
  • -12 (24 voturi)    
    ar fi o masura binevenita (Luni, 3 mai 2010, 11:11)

    meteorasky [utilizator]

    In orice tara civilizata impozitul e diferentiat in functie de venit. Cota unica de impozitare nu-i avantajeaza decat pe cei cu un venit foarte mare, a fost o masura introdusa de sacali pentru sacali.
    Intr-o tara ca Marea Britanie, de exemplu, daca ai peste 30000 lire/an platesti 40% impozit.
    Bush spunea ca nici USA nu-si permite o cota unica de impozitare, cu atat mai mult una ca a noastra.
    Dar suntem condusi de niste smecherasi care nu stiu decat sa isi ajusteze legile dupa propriile interese.
    • +4 (4 voturi)    
      Problema e ca noi nu suntem tara civilizata. (Luni, 3 mai 2010, 14:31)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui meteorasky

      Daca ne amintim, prin 2002-2003, salariul mediu era de ~100 EUR/luna. Si el a crescut tocmai datorita faptului ca au venit firme straine sa produca la noi. Si alea au venit pentru ca am miscorat impozitele, nu pentru ca suntem noi mai frumosi si mai harnici ca altii. In momentul asta a mari impozitele echivaleaza cu scaderea investitiilor. Cresterea impozitelor se face in perioada de crestere economica, nu in recesiune.
      Si daca tot vorbim de competentele celor care au introdus cota unica, uita-te cum s-a dublat PIB-ul intre 2004 si 2008, si abia apoi critica. Cota unica a fost cea mai inspirata masura politica a ultimului deceniu. Daca iti amintesti, si Nastase vroia s-o adopte, da' nu l-a lasat tatuca Iliescu
      • -2 (2 voturi)    
        da-da am vazut cum mercedes... (Luni, 3 mai 2010, 18:18)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui bogdan

        ... a facut o comparatie romania ungaria, si ales ungaria, tara fara cota unica cu impozitare progresiva si cu costuri mai mari in ce priveste fosta de munca...
        Volkswagen, Audi si multi altii la fel...
        De ce, pentru ca maghiarii si-au construit si isi construiesc autostrazi in ritm alert, cu taxe percepute progresiv, nu cota unica...
    • +2 (2 voturi)    
      Amice, esti rosu (Luni, 3 mai 2010, 16:54)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui meteorasky

      Deci stimabile, la cota unica de 16% (sau orice alta cifra), cine castiga mai mult plateste mai mult :). E matematic, da?
      Castig 2000Ron, dau 16% din ei la stat. Castig 20000RON, dau de 10 ori mai mult la stat (si ala care castiga oficial 1 mil E/an da la stat 160kE, da?). Dar nu, nu-i de ajuns... (apropo, pe langa impozit mai platesc multe alte taxe proportional cu salariul, stii asta nu?. Sa zic doar CAS, CASS, ajutor de somaj), hai sa platim de 50 ori mai mult, sa avem din ce da pomeni/ajutoare sociale la cei care "sunt napastuiti". Tu te-ai uitat cine ia ajutoare sociale? Ca toti au masini saracii? Un salariu de 2000E in Romania nu e spectaculos de mare, cei din banci/IT sunt prin zona asta (sa nu mai zic magistrati, politisti, profesori universitari). Deci aia ar fi loviti primii de aceste masuri. Si sa ne gandim cine a putut sa ia credit in ultimii 3-4 ani? Eu cred ca majoritatea din cele 2 domenii. Acum daca le scadem veniturile cu ~25%, oare si-ar mai permite ratele?

      Plus ca, aia care chiar au bani cu lopata, nu-i iau oficial (fotbalisti, cantareti, etc) asa ca si la 16% tot nu colectezi tot ce ar trebui.

      Apropo, cand ai fost ultima data in spital? Ai facut un calcul sa vezi cam cati bani dai la sanatate intr-un an? Simti ca ti se ofera ceva comparabil cu suma aia? Sau faptul ca acuma trebuie sa mai si platesti cand mergi la doctor/spital?
      Dar la somaj, chiar daca cotizezi cu galeata, stii cat ai avea ajutorul de somaj, in caz ca ai ajunge in situatia aia?
      Statul ne jecmaneste prin multiple taxe, nu avea tu grija. Faptul ca nu sunt folosite cum trebuie este alta poveste. Acuma, in loc sa taie la sange din cheltuielile publice (bugetari, pensii, achizitii cu cantec) s-au gandit sa mai adune tot de la aia care duc tot greul.
      • 0 (0 voturi)    
        Si Reagan, Thatcher, Bush atunci... (Luni, 3 mai 2010, 22:53)

        ionel [anonim] i-a raspuns lui Mihai

        tot rosii sunt, pentru ca nimeni dintre ei nu a propus sau introdus cota unica.
  • +7 (29 voturi)    
    Sa procopsit PNL. (Luni, 3 mai 2010, 11:21)

    mircea [anonim]

    Prin alegerea lui Antonescu ca presedinte,PNL sa procopsit cu cel mai tembel conducator.Are un limbaj de parca ar fi din Coreea de Nord,Cuba,etc si infiereaza capitalismul.Antonescu ori e beat,ori e drogat,pentru-ca daca asa gandeste PNL,dupa cum vorbeste Antonescu,atunci PNL are o problema serioasa de identitate ideologica.
  • +10 (16 voturi)    
    surse... (Luni, 3 mai 2010, 12:09)

    rogue [anonim]

    Asta e buna! "Nu stiu care sunt sursele d-lui Crin Antonescu" ... Pai Olteanu, Bogdan Olteanu... ;)
  • +3 (19 voturi)    
    informatia circula de acum 1 saptamana (Luni, 3 mai 2010, 12:12)

    whatever [anonim]

    informatia circula de acum 1 saptamana pe holurile ministerului. 25% impozit ( va afecta toate salariile peste 4000 ron + impozitul pe profit al firmelor )

    si umbla vorba ca si tva creste cu 1 procent
    • +9 (17 voturi)    
      majorare impozite (Luni, 3 mai 2010, 12:32)

      Chaky [anonim] i-a raspuns lui whatever

      Informatia e lansata de ai nostri;si ca sa fie si mai
      tare am zis impozit majorat ( 25% ,nu ? ) sa fie aplicat si companiilor,nu cumva sa iasa din
      criza tzara pentru ca sa fortzam alegeri si sa
      revenim noi la putere PNL + PSD
      • 0 (10 voturi)    
        taxa pe fast-food? case de marcat in piete? etc (Luni, 3 mai 2010, 13:31)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Chaky

        O, daaaaaa! Micutule portocaliu, ai descoperit adevarul :P De fapt acest guvern, e mult spus, aceasta adunare de tolomaci, de fapt e subminata de PNL-isti. Li se pun in gura diverse tampenii care creaza haos in tara, cum a fost taxa pe fast-food, eliminarea drepturilor de autor, numarul de 100.000 de bugetari dati afara, case de marcat in piete si mai sunt multe exemple de "decizii" pe care guvernul le-a aruncat pe piata si cand au constata cat sunt de penibili, au renuntat repede aruncand vina unul pe altul. Dar acum stiu cine e de vina!! Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu! Sau Antonescu! Sau Vantu! Cine vrei tu micutule portocaliu
        • 0 (4 voturi)    
          Case de marcat in piete ?!?!?! (Luni, 3 mai 2010, 15:50)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          Pffffffff....da vrei sa elimine evaziunea din piete...doamne fereste. Pai da spagi cine mai primeste dupa aia?
          Ai dreptate...sa-ti fie rusine...Antonescu !
        • +3 (3 voturi)    
          opa,motane garfi si pe hotnews.... (Luni, 3 mai 2010, 16:57)

          Rammy [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

          ....faci propaganda?''Sa-ti fie rusine Dinu Patriciu''.(forumistu de pe evz)
    • +6 (14 voturi)    
      Pai normal... (Luni, 3 mai 2010, 12:52)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui whatever

      De ce crezi ca tot apar articole pe HotNews in care toata lumea "neaga" marirea TVA-ului. Acum 2 saptamani practic ne-au intoxicat cu astfel de articole.Probabil sapt asta sau viitoare vor aparea articole in care "nu se exclude marirea TVA-ului" si uite-asa ne pregatesc, pt ca n-au curaj sa dea afara bugetari....na...pierd voturi (ce altceva i-ar fi oprit ca pana acum sa fi facut acele restructurari absolut necesare?). Incet incet vor ramane doar ei , bugetarii si asistatii lor sociali in tara asta.
  • +7 (23 voturi)    
    Intrebare? (Luni, 3 mai 2010, 12:14)

    mihai [anonim]

    Rolul opozitiei este oare numai sa atace puterea cu orice pret?
    Il admiram oarecum pe acest Antonescu, dar vad ca a devenit ca stresat, stresant, frustrat si extrem de enrvant e acum...
    Numai simplul fapt ca este in Parlament il obliga sa lucreze pentru cei ce l-au votat....chiar daca nu a ajuns la putere, poate initia si el legi....
    • -3 (7 voturi)    
      Dar care e rolul opozitiei si al presei? (Luni, 3 mai 2010, 12:53)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Opozitia si presa trebuie sa fie caini de paza, "opozitia constructiva" exista doar in comunism stimabile.
      • +3 (5 voturi)    
        ai dreptate (Luni, 3 mai 2010, 14:12)

        dodu [anonim] i-a raspuns lui Anonim

        Marea Britanie e in plin comunism.... noi suntem singurii capitalisti! Noroc cu Basescu...
    • +5 (19 voturi)    
      Cand nu ai solutii (Luni, 3 mai 2010, 12:57)

      mih [anonim] i-a raspuns lui mihai

      si nu iti asumi raspunderi, ai timp berechet sa ataci. Unii, cam la atat se limiteaza, pt ca la atata se pricep...
    • -2 (6 voturi)    
      Raspuns! (Luni, 3 mai 2010, 13:40)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui mihai

      Pai cam asta e si ideea. Ca altfel ar fi la putere! :P (laudatorii sunt destui)
      Nu prea te pricepi la politica, asa-i? Antonescu ar putea inita legi bineinteles, si ar face-o absolut degeaba, pentru ca nu ar putea sa treaca nicio lege de-a lui, pentru ca majoritatea e impotriva lui si isi trece legile cu care sa se laude, nu pe cele ale adversarilor politici!
      Cat priveste reactia lui Antonescu la ce ni se pregateste e binevenita, arata ca se preocupa de ce se intampla in jur si intelege anumite lucruri. Spre deosebire de tine, din pacate, care ti se pare anormal ca opozitia sa atace puterea...Pai daca nici opozitia, atunci cine?:))
  • -17 (21 voturi)    
    Of,of,mai,mai (Luni, 3 mai 2010, 12:14)

    Miki [anonim]

    Da ,asa trebuie.Pastrat principiul contributivitatii.Ai salar mare ,contribuie cu impozit in consecinta ca,la drepturi esti primul.Acelasi principiu este si la impozit pe teren, constructii,auto etc.Cota unica a fost doar gaselnita din 2004 a aliantei portocalii pentru cei multi si fraieri.Ei nu au mare lucru de cistigat din cota unica,la salarii de 1500 ron plateau mai nimic si cu impozit diferentiat.Castana este la salarii marii,unde au avut de cistigat cei cu salarii de peste 2500 ron.
    Ce sa faci,nu poti avea pretentii de la biet profesoras de tara gen Crin Antonescu.
    • +12 (26 voturi)    
      repetentule (Luni, 3 mai 2010, 12:25)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Miki

      16% din 1.000 lei = 160 lei
      16% din 10.000 lei - 1.600 lei

      cota unica face ceea ce spui tu, adica cu cat castigi mai mult, cu atat platesti mai mult.

      dupa noua "gaselnita" comunistoido-portocalie

      16% din 3999 lei = 639.84 lei impozit
      25% din 4001 lei = 1000.25 lei impozit

      o diferenta de venit de 2 lei, va genera o diferenta de impozit de 360 de lei

      asta va conduce la innegrirea economiei, prin tertipuri contabile, si in niciun caz nu va stimula munca si castigurile cinstite

      singurul scop e intretinerea Republicii Mafiote Romane

      sa traiti bine!
      • +4 (10 voturi)    
        gresit stimabile (Luni, 3 mai 2010, 12:55)

        Calin [anonim] i-a raspuns lui Dan

        cota de 25% se aplica pentru ce depaseste 4.000 RON, deci pentru 1 RON....
      • -4 (6 voturi)    
        cine zice ala e! (Luni, 3 mai 2010, 13:13)

        Mihaela [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Daca imi amintesc de la impozitul global al PSD-ului, se va impozota cu 25% DOAR CE TRECE DE 4000, sub 4000 va fii 16.Deci 3999- 639 lei, 4001- 639+ 0.25 ronAsta daca nu cumva s-a trecut la intoxicarea lui Crin cu tot felul de hartii fabricate. Acuma, chiar toate maririle de taxe si impozite sa fie scrise pe aceeasi foaie de hartie? Nu e cat stupid?
      • +2 (4 voturi)    
        Lipsa de logica (Luni, 3 mai 2010, 13:32)

        Arcasu' [anonim] i-a raspuns lui Dan

        "cota unica face ceea ce spui tu, adica cu cat castigi mai mult, cu atat platesti mai mult."????

        Serios, chiar vrei o schema sa-ti explic propria argumentatie? Ne explici si noua cum 16% e mai mare decat 25%??!?!?!

        Ma mai mir si de multimea plusurilor ... Grea aritmetica asta...
        • +2 (2 voturi)    
          Chiar.... (Luni, 3 mai 2010, 14:34)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui Arcasu'

          ...daca a gresit modalitatea de calcul pentru impozit progresiv si eu i-as fi dat "+" pentru explicatia de la cota unica. 1600 ron > 160 ron.

          Vrei o varianta extrema? Impozit plafonat in suma absoluta (exemplu 300 ron indiferent de venit). De ce? Pai daca am venit mai mare beneficiez cumva de mai multa asistenta medicala (am dreptul la mai multe paturi, doctori, asistente cand ma imbolnavesc), strazi sau parcuri decat cel cu venit mai mic? Daca am venit mai mare (si taxe corespunzatoare)i se "aloca" copilului meu la scoala un profesor mai performant si primeste mai multe ore de educatie?
      • -1 (1 vot)    
        De beneficiat trebuie sa benef.salariile mici (Luni, 3 mai 2010, 14:22)

        Victor [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Daca s-ar schimba aceasta cota unica si se va aplica o impozitatre treptata,nu cel cu venitul mic va avea de pierdut.
        Un ex.din Germania(scriu si eu la ce ma pricep cel mai bine).
        Un salariu pana la 8000 anual(s-au schimbat ele intre timp)nu se impoziteaza,peste 8001 trece la treptat de la sume miniscule pana ca.1200000+
        (dupa tabelul de impozitare oficiala),ptr.care platesti un impozit de peste 34000 Euro.
        Acest impozit diferentiat este favorabil unui cu salariu mic,dar nu unui care depaseste un anumit nivel.In Ro.unul cu salariu de 100 lei plateste 16 lei impozit,unul cu 10000=1600.
        Este totusi o diferenta de simtit ptr cel cu 100 si una de nesimtita ptr. cel cu 10000.
        Teoretic este bun,dar intrebarea este cum se aplica in practica.
    • +1 (17 voturi)    
      PDL-ist? (Luni, 3 mai 2010, 12:35)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Miki

      Mi se pare mie sau esti putin cam comunist? Adica ar trebui sa fim toti undeva pe la 1000-1500 RON salariu? Eu lucrez la privat de cand ma stiu si cred ca platesc destul la stat. Daca firma la care lucrez considera ca merit un salariu mai mare nu inteleg de ce trebuie sa vina statul sa-mi ia mai mult. Cat despre contributitivate poate nu sti dar impozitul este procentual asa ca la salariu mare platesti si impozit mare. Dupa tine si guvern ar trebui sa fim toti saraci nu cumva sa existe clasa de mijloc ca astia mai si gandesc inainte de a vota, nu?
      Daca chiar vor sa puna bir sa puna nene pe veniturile cu adevarat mari nu pe cele de cateva mii de lei pe luna.
  • +4 (8 voturi)    
    de ce iti este frica nu scopi Romanul bunului simt (Luni, 3 mai 2010, 12:16)

    nicustrom [anonim]

    Stimate domn nu mai crea asemenea diversiuni sau daca ai surse demne de crezare dale pe postul unde ai vorbit despre majorarea impozitului .Esti un om studiat ,dar iti lipseste cu desavirsire acesta calitate ,dute si pupate cu d-l Geona . Imi pun intrebarea ce s-ar fi intimplat daca ar fi ajuns presedinte Geoana si domnia ta premier cum te descurcai cu situatie existenta pe plan mondial . Daca te lauzi ca ai solutii ptr. iesirea din criza atunci ajuta-ne pe cei care v-am votat pe voi P.N.L. Te rog da dovada de "ROMAN CU ADEVARAT"
    • 0 (6 voturi)    
      Si tuai votat tu cu PNL-ul Pinochio ? (Luni, 3 mai 2010, 12:57)

      Anonim [anonim] i-a raspuns lui nicustrom

      Ma, nu minti ma, ca-ti creste nasu' si nu mai poti sa-ti faci munca si-ti iau astia epoletii.

      Cand va vad cati ati votat cu Crin ma intreb cum de n-a obtinut 120% din primul tur.
    • +2 (6 voturi)    
      diversiuni? ce cuvinte stii tovarase! (Luni, 3 mai 2010, 13:44)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui nicustrom

      Scopul tau e sa ataci dusmanii presedintelui. Ca logica nu gasesc la tine nici un strop...Spui lucruri, dar nu spui nimic...De fapt ce reprosezi lui Crin Antonescu??? Nici tu nu stii...Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca ajungea "prostanacul" la putere, nici mie nu-mi place, dar vad ce se intampla ca Basescu la putere, si nu-mi place. Am dat dovada de "ROMAN CU ADEVARAT"?(exprimarea semianalfabeta iti apartine)
      • -1 (3 voturi)    
        stim cum era cu prostanacu'la putere! (Luni, 3 mai 2010, 16:06)

        dedeiu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Ne lamureste chiar domnul Ion Iliescu despre aceasta chestiune la nivel de partid:

        http://www.hotnews.ro/stiri-politic-7194583-ion-iliescu-despre-audierea-lui-geoana-dna-narav-puterii-dar-toate-astea-platesc.htm
  • +1 (11 voturi)    
    curat clasa de mijloc, coane crine, (Luni, 3 mai 2010, 12:36)

    capatu` satului [anonim]

    ne`au ciuruit...
    totusi, de unde incepe si unde se termina pana la urma clasa de mijloc ?
    io ma gandeam ca undeva pe la venitu` mediu pe economie + 4 - 500 de lei; in rest n`ai cum sa fi in clasa de mijloc;
    binenteles se cunosc si persoane care au luat pt. juma` de norma vreo 7.000 (eba); sau administratori, directori, etc. cu venituri peste 10.000 de lei/luna ce se considera in clasa de mijloc;
    parlamentaru` de rand ia si el cu mult peste 4.000 de lei - s-au poate venitu` parlamentarului face clasa de mijloc;
    este si asta una din ciclul: vorbim mult si lucram putin...
    oricum domu` crin este cel mai harnic parlamentar, de departe cele mai multe absente din palament - el isi conserva energia pt. conducerea luminoasa de la carma pnl...
  • 0 (2 voturi)    
    Deduceri actuale (Luni, 3 mai 2010, 12:43)

    Adi_salaristul [anonim]

    Cota unica a fost introdusa cind salariul minim era 250, si a fost corelat cu marjele de deducere , incepea sa iti taie din deducere la 4 salarii minime si nu mai aveai nici o deducre la 12 salarii minime. Acum salariul minim este 600 asta ar insemna sa inceapa sa iti taie din deducere pe la 2400 si sa nu mai ai deducere deloc la 7200. Sa nu mai spunem ca deducerea la noi e 250 ca acum multi, multi ani in urma ...daca era 600 cum era , faceti un calcul....
  • +2 (8 voturi)    
    sunt disperati (Luni, 3 mai 2010, 12:49)

    pop [anonim]

    Sunt disperati, e vai de capul lor. Nu pot da bugetari afara ca toti sunt pe pile acolo si atunci sug tot ce pot de pe privat. Eu am stat in dubiu pana acum daca sa-mi mut afacerea pe un offshore sau nu. Daca se va face 25% impozitul deschid offshoreul si adio Boc, nu mai pupi nimic de la mine. Decat sa dau oameni afara prefer varianta asta ...
    • +3 (5 voturi)    
      Ha... (Luni, 3 mai 2010, 13:13)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui pop

      Pai in Bulgaria platesti cam jumatate....ce astepti?
  • +3 (15 voturi)    
    In stilul asta PNL nu intra in parlament in 2012 (Luni, 3 mai 2010, 12:53)

    bogdan [anonim]

    Pai Coane Crinule, n-ai gasit ceva care deja s-a intimplat. Si de care sa te legi cind critici guvernul? Vii cu zvonuri de astea gen Vadim-Tudor. Ai auzit tu ca exista un document. Pai lasa documentul ala sa apara si abia apoi critica. Pina atunci poti critica ceea ce deja a facut guvernul prost, si ai avea slava domnului ce critica. Da' argumentat, cu solutia alternativa a PNL, nu cu tonul asta de continua bascalie. Da' na, ca sa vii cu solutii argumentate trebuie sa mai si muncesti. Oricum, in stilul asta de bascalie de dragul bascalilei, fara pic de continut, vei reusi sa duci PNL-ul in afara parlamentului. Invata macar de la Ponta, si ala face bascalie, dar mai si spune cite ceva interesant.
  • +1 (9 voturi)    
    Eu cred.... (Luni, 3 mai 2010, 13:04)

    Gigi [anonim]

    ...ca "proiectul" asta pleaca de la premiza ca un salariu de peste 4000 Ron (nu se precizeaza exact insa cred ca e suma bruta) este "nesimtit". Deci 1000 Euro = nesimtire (nu spun ca la 4000 Ron brut raman 2200 net deci jumatate in conditiile de impozitarea actuale). Si cand ma gandesc ca am cunostiinte care au votat cu Basescu ca vin "comunistii din PSD" si baga cota diferentiata. :))))
  • +1 (3 voturi)    
    Fiscalitatea nu e doar impozit pe venit (Luni, 3 mai 2010, 13:06)

    Buni [anonim]

    Sunt de acord cu orice fel de impozitare a profitului (venitului), cu conditia sa se pastreze pe cel putin 10 ani de acum inainte si sa se aplice tuturor conform legii, iar statul, prin "organele" (ca sa ma exprim elegant) de control sa verifice dupa modelul bulgar, in loc de maruntisuri la firme care lucreaza cat de cat corect, provenienta diferitelor proprietati (masini, case, terenuri, chiar si medalii "olimpice" de aur atarnate la gatul unor indivizi mai colorati), care depasesc in mod evident capacitatea de cumparare a proprietarilor declarata oficial catre statul roman.
    Oricum, ca proprietar de firma, ma supara mai tare ca trebuie sa platesc impozit minim obligatoriu, deoarece statul ma considera implicit infractor, iar ca angajator trebuie sa platesc statului inca 80% din ceea ce dau angajatilor in mana in fiecare luna.
    Practic, daca e sa calculez proftul in conditiile actuale, acesta e atat de mic, incat chiar si cu 25% nu as avea mare lucru de platit statului din acest punct de vedere.
    Problema acestui guvern si atuturor guvernelor de dinaintea lui este aceea ca au pus intreaga povara pe doar pe umerii celor care au muncit corect si i-au incurajat pe smecheri, dandu-le tot felul de inlesniri de plata, lasand la "liber" institutia falimentului, ingaduind acordarea cu larghete a pensiilor de boala si a ajutoarelor sociale, nesocotind principiul contributivitatii in sistemul de pensii de stat.
    Nu ma intereseaza cu cat se mareste sau cum se aplica impozitul pe venit, atata vreme cat se respecta regulile jocului. Insa nu mai sunt de acord sa platesc pentru nemunca si smecheria altora.
  • +3 (11 voturi)    
    Din ce in ce mai penibil (Luni, 3 mai 2010, 13:07)

    Lucian [anonim]

    Pentru ca nu-l mai baga nimeni in seama arunca si el cate o petarda, sa-si aduca aminte lumea ca exista. A inceput mai nou cu comploturi vadimiste, cum ca a auzi el "din surse sigure" nus'ce aiureli. Rau ai mai ajuns, Antoneasco!
  • +1 (5 voturi)    
    16% (Luni, 3 mai 2010, 13:19)

    fredy [anonim]

    mai avem cota unica de 16%? nu prea cred poate avem cele mai mari si multe impozite directe si indirecte din europa
  • 0 (8 voturi)    
    crinuta ne asasineaza (Luni, 3 mai 2010, 13:24)

    gogu [anonim]

    asistam la tentativa de asasinat a bunului simt, a ratiunii din partea crinutei si a acolitilor lui din pnl si psd. Nu este zi in care gargaragii din pnl si psd sa nu latre a paguba. I-a cuprins foamea si acum latra, latra si iar latra... Pur si simplu nu mai suport sa-i aud!
  • -1 (5 voturi)    
    cota unica defavorizeaza saracii. (Luni, 3 mai 2010, 13:28)

    kota uniqa [anonim]

    in america, o famillie sotz/sotzie, fara copii, la venit de sub 18 mii de verzi, nu plateste impozite. sau daca i se retzine la cecul de salariu, la sfarsitul anului i se returneaza. ba la cei cu venituri f. mici mai primes si cate un cec dela fisc.
    pentru fiecare minor dni familie, inca o deductzie de aproape 4 mii de dolari din venitul impozitabil.
    plus ca in ultimii ani au fost tax breaks pana la venituri de pana la 50-60 mii dolari pe an.
    republicanii, partidul celor bogatzi, cum reclama demokakatzii, n'a facut nicio miscare in legea impozitelor, ci numai a dat tax breaks aproape in fiecare an, pentru cei cu venituri mici.
    exista tax breaks/reduceri sau scutiri de impozite si pentru firme noi si cele cu venituri mici.
    tzara exploatarii feroce, la un pas de prapastie :-))
    • +1 (3 voturi)    
      Tu crezi... (Luni, 3 mai 2010, 13:57)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui kota uniqa

      ...ca "modelul american" se aplica si la noi. Ia uita-te putin numai la sumele pe care le citezi ... 18 mii dolari, 4 mii dolari, 50-60 mii de dolari etc.

      Stii cat e salariul mediu pe economie in RO?

      In rest de acord si cu cineva de mai sus...cota unica nu e o solutie pe termen lung dat fiind ca nici o tara dezvoltata nu are asa ceva. La noi insa e necesara pentru dezvoltarea clasei de mijloc. In plina criza e insa de-a dreptul sinucigasa o asemenea schimbare....
  • +4 (10 voturi)    
    de cand PNL... (Luni, 3 mai 2010, 13:28)

    Rescatorul [anonim]

    a intrat in cardasie cu PSD/PC si PRM tacticile au inceput sa semene. Se vede ca traiesc in simbioza bolsevico-kgb-ista cu totii.
    • +1 (5 voturi)    
      Domnule... (Luni, 3 mai 2010, 14:03)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Rescatorul

      ... ce afirmi dumneata non-stop e un cliseu jenant (pentru dumneata) .

      Si vezi ca Basescu a zis ca alegerile din PSD au fost democratice si ca PD-ul se bolsevizeaza.

      Trezeste-te la realitate! Comunismul a cazut acum 20 de ani....chiar in momentul asta avem o criza economica si sociala pe cap cu care guvernul (citez aproximativ tot din "anticomunistul" fost nomenclaturist Basescu) nici macar nu si-a propus sa se lupte.

      Oricum inteleg de ce plateste Basescu atati securisti in vreo sapte servicii secrete...ca sa lupte cu adversarii iluzorii, KGB-isti din alte partide,....are o logica ceea ce zici...pana iei un diazepam sau ceva si logica se pierde.
  • 0 (6 voturi)    
    impozit progresiv (Luni, 3 mai 2010, 13:33)

    dan2 [anonim]

    Multe tari aplica impozitul progresiv pentru a descuraja veniturile foarte mari in dauna investitiilor. Eu propun 0% impozit pe venituri brute pana la 1500 lei, 16% pe diferenta ce depaseste 1500 lei, 25% pe ce depaseste 4000, 50% pe ce depaseste 7500 lei si 80% pe ce depaseste 10000 lei. Ceva similar si la firme. Sa fie scos din venitul impozabil tot ce se investeste - se cumpara casa, autoturism, se fac reabilitari termice, se instaleaza panouri solare, etc. De fapt, cota unica este cea care a dus la salariile "nesimtite" si nu protejeaza clasa de mijloc. Hai sa nu ne certam intre noi! Sa certam guvernul pentru ca nu ia masuri impotriva evaziunii fiscale.
    • +1 (3 voturi)    
      Ha ha ha... (Luni, 3 mai 2010, 14:13)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui dan2

      ....10000 lei = 2500 euro. Rade UE de noi... auzi 2500 Euro este un venit foarte mare care trebuie descurajat....:))

      Intrebare 10000 lei brut sau net?
      • +1 (3 voturi)    
        DESCURAJAT !!!!!! (Luni, 3 mai 2010, 15:35)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

        Extraordinar. Voi va dati seama ce fel de oameni traiesc pe lumea asta?
        Dane draga...in loc sa incurajam performanta si competitivitatea....sa incurajam lenea si prostia, nu?
        Adica daca am invatat 20 ani ca sa ma simt eu pregatit si apoi mi-am deschis o afacere pe care o conduc bine si castig bine...sa fiu lovit la picioare nu? Sa fiu la nivelul tau...nu? Uite dane...nu suntem la acelasi nivel, din fericire, nici financiar si nici intelectual.
        Sa mi se scuze aroganta, dar concetateanul de mai sus e pur si simplu debil.
    • +3 (3 voturi)    
      hahahaha (Luni, 3 mai 2010, 14:56)

      Codrea [utilizator] i-a raspuns lui dan2

      Adica eu, care muncesc 7 zile din 7, 12-13 ore pe zi si castig peste 10000lei sa fiu aliniat cu aia care o freaca toata ziua la munca si dupa 8 ore sparg usa sa plece acasa? Glumesti, prietene...
      Nu e de ajuns ca platesc taxe la net de 1,82 ori mai mult si sustin 3-4 salarii de frecatori de menta fara a beneficia de nicio facilitate in plus? Nuuuu, dupa tine, trebuie sa fiu aliniat, sa nu parasesc incinta!
      Daca impozitul progresiv se va vota/implementa, rezultatul direct va fi munca la negru si cresterea evaziunii fiscale. Iar daca pana acum am fost un infocat sustinator al muncii legale, daca se va realiza acest lucru voi deveni adeptul muncii la negru.
      Nu mai sunt dispus sa platesc ca prostul indiferenta, neseriozitatea, lenea si prostia.
  • -1 (5 voturi)    
    normal (Luni, 3 mai 2010, 13:53)

    suca [anonim]

    crinul stie ce face. nu conteaza ca este minciuna. se arunca tot felul de minciuni pt ca stiu foarte bine ca acest guvern n-are expunere in media.
    Antenele, realitatea sau tvr-ul, televiziunile care au 90% din media din Romania dau declaratiile lor dar nu si pe ale guvernului. Asfel incat la om ramane ce-a spun crin sau geonel. Ce spune guvernul nu se aude.

    Asta-i tactica de gherila pe care au instituit-o psd+pnl. stie si crin ca nu se schimba cota unica. adversarii cei mai infocat ai cotei unice sunt psd fostii si actualii parteneri ai pnl-ului cu care vroiau sa ajunga la guvernare.

    d-aia in fiecare zi tipa ori geonel ori crinutu. pt ca stiu ca ei controleaza mass-media si nu ajunge la tugulan decat ce vor ei.
  • +2 (6 voturi)    
    Papagal sau petarda? (Luni, 3 mai 2010, 13:57)

    Razvan_M [utilizator]

    Individul asta chiar face misto de toata lumea? De ce mama naibii ii citati toate tampeniile pe care le spune?
    Cand vin postaci pe forumuri si debiteaza tot felul de tampenii conform documentatiei primite de la conducerea partidului, mai e cum mai e. Dar cand vine ditai presedintele si senator al celui de-al treilea partid parlamentar si spune public o prostie pe saptamana devine enervant. Si vad ca exista oameni care pun botul la ineptiile acestui individ dubios...
  • +2 (6 voturi)    
    chiulangiu si repetent (Luni, 3 mai 2010, 14:17)

    Liviu [anonim]

    Acest limbric din politica damboviteana da si el cu parerea asupra unor probleme economice la care se pricepe ca pisica la calendar.
  • +1 (3 voturi)    
    motiune pe baza de zvon????? (Luni, 3 mai 2010, 15:52)

    A Dandanache [utilizator]

    Antonescu s-a prostit complet. Adica a auzit el un zvon ca guvernul ar intentiona, si nici una nici doua, si baga o motiune de cenzura? Carevasazica sa demitem guvernul ca umbla un zvon. Pai asa oricine ar putea propune sa fie arestat Antonescu deoarece umbla un zvon ca va fi racolat in viitor ca si agent rus sau nord-coreean sau al qaeda. Se aude acolo la SRI, i-a umflati-l preventiv pe Antonescu pe baza acestui zvon. Asta a ajuns sa fie gica-contra la zvonuri. Nu se lasa pina nu ajunge un zero-barat in lae politicii. Noapte buna PNL.
  • 0 (2 voturi)    
    Mda... (Luni, 3 mai 2010, 19:08)

    Dorin [anonim]

    Trompeta asta ruginita a lui Paturiciu suna cam strident. Chucky nu stie ca asta e guvernul Boc? Ori si Udrea e cumva prim ministru dar nu stiam noi. Misoginii astia leberali de stanga ar fi bine sa urmeze un tratament psihiatric iar mai apoi sa mearga la sexolog ca sa-si rezolve si problemele de impotenta. Leberalii astia jalnici au probeleme atat mentale cat si sexuale. Pur si simplu nu-mi explic altfel logoreea indivizilor astora ce se pretind "liberali" si care o implica pe Udrea in mai toate discursurile lor imbecile. Retorica asta neserioasa si retarda nu-i mai convinge decat, cel mult, pe Gigei. Se stiu ei care.
  • 0 (2 voturi)    
    Pai... (Luni, 3 mai 2010, 19:12)

    George [anonim]

    Documentul intern al MF este un ... document intern. Tovarasul Chucky practica securismul? Se pare ca da. Ca si stapanul lui Patriciu, pe vremuri. Dar nu numai.
  • +1 (1 vot)    
    sa fie arestati guvernantii in noaptea asta! (Luni, 3 mai 2010, 22:11)

    OBSERVATOR [anonim]

    Grecii au o logica implacabila; idiotii care au bagat tara in criza sa o scoata, pe cheltuiala lor! Asta trebuie sa fie si la noi solutia drept pentru care propun arestarea in bloc a politicienilor portocalii si punerea acestora la munca fara plata pentru tot restul vietii. Nu vor fi iertate nici familiiile acestora pan ala rudele d egradul 2-3. Trebuie dat un exemplu care sa aiba rasunet peste ani astfel incat guvernarea sa nu mai fie perceputa doar ca o reteta de imbogatire sigura ci in primul rand ca o actiune de maxima responsabilitate. Cu portocalii sa mai fie intemnitati si ziaristii gen pora, tuciurescu si in general toti pupincuristii portocasliilor.
    • 0 (0 voturi)    
      nice ... (Marţi, 4 mai 2010, 14:08)

      base [anonim] i-a raspuns lui OBSERVATOR

      si cine sa aplice arestarile astea? si dupa ce le aplica tu ce crezi ca o sa se intample? ... tu gandesti la fel de simplist ca si ei.