Intalnire online - Discutia de Luni. O emisiune HotNews.ro - RFI

Secretarul general al ANI, Horia Georgescu, a discutat online cu cititorii HotNews.ro: Decizia Curtii Constitutionale de a declara neconstitutionale doua capitole din legea de functionare a Agentiei Nationale de Integritate lasa institutia fara principalele atributii

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 18 aprilie 2010, 15:10 Actualitate | Politic

Decizia Curtii Constitutionale de a declara neconstitutionale doua capitole din legea de functionare a Agentiei Nationale de Integritate lasa institutia fara principalele atributii. Dar care a fost eficienta ANI pana acum si de ce e nevoie ca institutia sa functioneze mai departe? Ce se intampla cu dosarele trimise deja la Parchet? Ce mai poate face Guvernul pentru a salva ANI?

Secretarul general al Agentiei Nationale de Integritate, Horia Georgescu, a discutat online cu cititorii HotNews.ro. Cele mai bune intrebari vor fi preluate in emisiunea  Discutia de Luni, difuzata de HotNews.ro si RFI incepand cu orele 19.00 si realizata de Dan Tapalaga.   

Nota redactiei:
  • Pentru a pastra coerenta si relevanta discutiei, nu vom valida comentariile care nu se refera la temele anuntate, care nu contin intrebari sau care constau in atacuri la persoana.
  • Va rugam sa nu adresati mai mult de doua intrebari pentru a da posibilitatea invitatilor sa raspunda la cat mai multe probleme ridicate de cititori. Postarile lungi sau care contin mai mult de doua intrebari nu vor fi validate.
Precizare
Aceasta intalnire online a avut loc in cadrul proiectului „Implicare si simplificare. Instrumente online în sprijinul luptei anticoruptie”, finantat prin Pogramul PHARE al Uniunii Europene, implementat de Asociatia Actori Europeni, in parteneriat cu Asociatia Editorilor de Presa Online. In curand, va fi lansata, in cadrul proiectului, o platforma online dedicata instrumentelor in sprijinul luptei anticoruptie.


Citeste mai multe despre   















Comentarii alese de moderator

  • legea ANi (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:09)
    george [anonim]

    buna ziua,
    1- daca legea de functionare ANi este neconstitionala, de ce nu s-a luat aceasta decizie acum 3-4 ani? cum a putut functiona in afara constitutiei in tot acest timp?
    2- ce se poate face ca " faultarea"acestei legi inca de la infiintare, de catre PSD+PC+PNL, sa revina la formula initiala propusa de D-na Monica Macovei in concordanta cu cerintele CE?
    multumesc

  • Conflict de interese (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:24)
    JohnnyBGood [anonim]

    Domnule Horia Georgescu,

    Decizia CC referitoare la ANI deriva dintr-o situatie de conflict de interese.
    In timp am observat ca, din pacate, astfel de situatii sunt frecvent intalnite in Romania.
    Un singur alt exemplu: parlamentarii isi voteaza propriile salarii si bugete.

    Oare nu ar fi utila o lege prin care nici o entitate care apartine statului roman sa nu aibe dreptul de a adopta decizii in situatii de conflict de interese?

  • predescu si oltcitul... (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:57)
    popcorn monta [utilizator]

    e o rusine ce se intampla cu ccr.cum o sa reactionati dvs la reactia ratatilor din ccr?

  • Titlu (Duminică, 18 aprilie 2010, 21:43)
    ani, a nu [anonim]

    Buna ziua.

    Puteti sa-mi spuneti care este rostul acestei structuri atata vreme cat multa lume depune declaratii de avere false si nu li se intampla nimic?

    Multumesc.

  • Intrebari Legea ANI (Duminică, 18 aprilie 2010, 22:35)
    Liviu Iordache [anonim]

    1. Poate iesi o lege mai buna decit cea de acum, care nu stiu cit de neconstitutionala era, dar fara dinti sigur?
    2. Ar putea functiona ANI exclusiv pe fonduri europene, pentru a i se asigura un grad si mai mare de independenta, in conditiile in care, prin buget, Parlamentul poate face presiuni?









2090 vizualizari

  • legea ANi (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:09)

    george [anonim]

    buna ziua,
    1- daca legea de functionare ANi este neconstitionala, de ce nu s-a luat aceasta decizie acum 3-4 ani? cum a putut functiona in afara constitutiei in tot acest timp?
    2- ce se poate face ca " faultarea"acestei legi inca de la infiintare, de catre PSD+PC+PNL, sa revina la formula initiala propusa de D-na Monica Macovei in concordanta cu cerintele CE?
    multumesc
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:07)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui george

      Din nefericire, nu exista un control de constitutionalitate in faza de elaborare si aprobare a actelor normative. In acest sens, ne intalnim cu situatii de acest gen si in cazul CNSAS, DNA, ANI. Este o problema care trebuie reglementata la nivel institutional si constitutional deoarece creaza disfunctii majore si produce consecinte juridice nefaste pentru institutii si, in plan extern, dand un semnal extrem de negativ.
  • Conflict de interese (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:24)

    JohnnyBGood [anonim]

    Domnule Horia Georgescu,

    Decizia CC referitoare la ANI deriva dintr-o situatie de conflict de interese.
    In timp am observat ca, din pacate, astfel de situatii sunt frecvent intalnite in Romania.
    Un singur alt exemplu: parlamentarii isi voteaza propriile salarii si bugete.

    Oare nu ar fi utila o lege prin care nici o entitate care apartine statului roman sa nu aibe dreptul de a adopta decizii in situatii de conflict de interese?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:08)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui JohnnyBGood

      Ar fi necesara o lege, mai ales care sa aiba efecte pe partea de prevenire in sensul in care sa reglementeze situatiile negative privind conflictul de interese sau incompatibilitatile inaintea producerii efectelor juridice.
  • predescu si oltcitul... (Duminică, 18 aprilie 2010, 20:57)

    popcorn monta [utilizator]

    e o rusine ce se intampla cu ccr.cum o sa reactionati dvs la reactia ratatilor din ccr?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:10)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui popcorn monta

      Asteptam cu foarte mare interes motivarea Curtii Constitutionale, deoarece, dupa cum am mai spus, judecarea exceptiei nu s-a aflat pe lista de sedinte si nici nu am fost citati in acest proces. Dupa stiinta noastra, judecarea acestei exceptii trebuia sa aiba loc pe data de 26 aprilie 2010. Sper ca procedura data de legea Curtii Constitutionale a fost respectata.
  • Titlu (Duminică, 18 aprilie 2010, 21:43)

    ani, a nu [anonim]

    Buna ziua.

    Puteti sa-mi spuneti care este rostul acestei structuri atata vreme cat multa lume depune declaratii de avere false si nu li se intampla nimic?

    Multumesc.
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:13)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui ani, a nu

      Rezultatele Agentiei Nationale de Integritate sunt consemnate in raportul Comisiei Europene si, in acest moment, sunt foarte multe dosare pe rolul instantelor sau al parchetelor unde au fost luate decizii definitive si au avut ca efect pierderea unor mandate la nivelul functiilor publice si de alesi locali, iar cele de pe rolul parchetelor se afla in procedura judiciara, aceasta procedura necesitand timp pentru solutionarea definitiva a cauzei din punct de vedere penal.
  • Intrebari Legea ANI (Duminică, 18 aprilie 2010, 22:35)

    Liviu Iordache [anonim]

    1. Poate iesi o lege mai buna decit cea de acum, care nu stiu cit de neconstitutionala era, dar fara dinti sigur?
    2. Ar putea functiona ANI exclusiv pe fonduri europene, pentru a i se asigura un grad si mai mare de independenta, in conditiile in care, prin buget, Parlamentul poate face presiuni?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:14)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      1. Este dezirabil ca in noua formula legislativa sa fie incluse o mare parte din varianta initiala a legii promovata de ministrul Monica Macovei.

      2. ANI functioneaza in conditii bugetare decente, beneficiind de independenta operationala si avand suficiente resurse la acest moment pentru a putea sa-si indeplineasca rolul.
  • Intrebare intrebatoare (Luni, 19 aprilie 2010, 0:06)

    Maxim [anonim]

    1. Ce avere aveti dvs.? Cum ati acumulat-o, avand in vedere ca sunteti foarte tanar?
    2. Cine a inregistrat dicutia dintre seful dvs.si cei doi jurnalisti, B Chireac si Sorin Rosca Stanescu?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:17)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Maxim

      1. Parintii mei activeaza in domeniul privat de peste 15 ani. Am decis achizitionarea unor bunuri de la parintii mei din cauza unei situatii familiare complicate. In acest sens, am contractat credite si imprumuturi care sunt evidentiate in declaratia mea de avere de pe site-ul institutiei.

      2. Nu pot face speculatii in acest sens. Exista un dosar in lucru la Parchetul General, fiind singura entitate care se poate pronunta asupra intrebarii dvs.
  • ANI (Luni, 19 aprilie 2010, 1:55)

    costin- [utilizator]

    Ce institutii se aseamana cu ANI din celelelte state membre UE? Care este rata de eficienta a acelor institutii (daca exista) si ANI ?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:20)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui costin-

      Exista un studiu comparativ pe site-ul ANI, care releva la nivel global institutii similare cu competentele ANI. Agentia s-a nascut din necesitatea aparuta prin analiza GRECO (grupul statelor de lupta impotriva coruptiei) pentru combaterea coruptiei la nivel inalt, angajament luat de Romania prin strategia nationala anti-coruptie. Singurul lucru care diferentiaza ANI de alte organisme similare este ca grupeaza intr-o singura entitate verificarea intereselor, incompatibilitatilor si a declaratiilor de avere.
  • CC (Luni, 19 aprilie 2010, 2:04)

    costin- [utilizator]

    Care sunt motivele invocate in neconstitutionalitatea ANI. Daca insasi activitatea ANI este neconstitutionala, cum ne permitem sa o mai sustinem,(cu toate ca este necesara) scopul scuza mijloacele?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:22)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui costin-

      Nu avem inca motivarea Curtii Constitutionale, afland din presa despre decizia luata. Eu consider ca institutia merita sustinuta, avand in vedere ca intr-un timp scurt a obtinut rezultate pozitive, chiar daca este contestata de clasa politica, care in cele mai multe cazuri intra in investigatiile desfasurate de inspectori.
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:47)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui costin-

      ANI a obtinut in scurt timp rezultate pozitive remarcate si de Comisia Europeana in raportul pe justitie si a impus o disciplina clara in declararea averilor si a intereselor, avand rezultate definitive la instantele de judecata si la nivelul comisiilor de disciplina. In acest moment, la nivelul ANI si Ministerului Justitiei, nu exista nici un document oficial referitor la motivele invocata in decizia Curtii.
  • cei 7 samurai (Luni, 19 aprilie 2010, 8:41)

    ela [anonim]

    1. Exista o legatura intre cercetarile agentiei in privinta celor 7 judecatori si decizia luata de acestia de a "distruge" ANI ?
    2. Oare chiar nu se mai poate face nimic in privinta acestor (si altor) magistrati care incaseaza salarii imense dar nejustificate atata vreme cat statul Romania plateste de se usuca tot felul de daune din cauza acestor magistrati care dau decizii eronate ? De ce sa platim noi pentru greselile lor ?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:41)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui ela

      Nu pot comenta investigatiile aflate pe rolul inspectiei de integritate si, in acest sens, nu pot trage nici un fel de alte concluzii.
  • lista ar trebui completata (Luni, 19 aprilie 2010, 8:51)

    daniel [anonim]

    si cu sefii sindicatelor (mari). Unii sunt in conflict de interese (asociati in diverse firme - cu acelasi obiect de activitate ca si ramura unde sunt sefi de sindicate), iar altii sunt excesiv de bogati. Exista aceasta propunere pentru noua lege?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:40)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui daniel

      Parlamentul a decis, saptamana trecuta, respingerea unei propuneri legislative care extindea competenta Agentiei Nationale de Integritate si la liderii de sindicat, precum si a organelor de conducere a sindicatelor, desi aceasta propunere a avut aviz pozitiv de la Comisia Juridica a Senatului. Mai departe, judecati singur acest aspect si nu ignorati faptul ca printre parlamentari sunt si actuali si fosti membri ai sindicatelor.
  • CCR (Luni, 19 aprilie 2010, 10:20)

    bedexe [utilizator]

    Stiti cumva de ce nu se valideaza legile dpdv constitutional inainte de adoptare ?
    Sa nu se mai ajunga in astfel de situatii in care la un moment dat o lege dupa care au fost sanctionati multi sa fie declarata de CCR ca neconforma.
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:39)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui bedexe

      Ar fi o solutie fericita sa avem un mecanism legal pentru verificarea de constitutionalitate inainte de promovare. Nu exista nici un mecanism in acest moment care sa reglementeze aceasta situatie, din pacate.
  • NU cedati. (Luni, 19 aprilie 2010, 10:56)

    roxana [anonim]

    In conditiile in care nu mai exista nimic lipsit de coruptie in tara asta va rog nu cedati, nu renuntati.
    1. Cati dintre judecatorii CCR sunt anchetati de dvs si sub ce acuzatii? (stim cu totii ca aveti cu ce sa-i prindeti)
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:37)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui roxana

      Nu pot comenta investigatiile aflate pe rolul ANI. Va asigur ca inspectorii de integritate nu vor ceda si nici nu sunt descurajati de nici un fel de presiune care se face direct sau indirect.
  • Constitutionalitate (Luni, 19 aprilie 2010, 11:13)

    Negulescu Matei [anonim]

    Sunt de acord ca cei care isi atribuie lucruri care nu li se cuvin trebuie detectati si pedepsiti. Dar este Neconstitutional se se fac prezumtia vinovatiei, care ar da dreptul la violarea dreptului la intimitate, stipulat in constitutie, cerand declaratii de avere, cand un om normal poate primi bani si averi de oriunde, si este treaba lui, sau in curand vom da impozit pe cadouri primite? Daca organele abilitate nu sunt capabile de a detecta furtul, atunci de ce se trece cu vederea peste un drept stipulat in constitutie?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:34)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Negulescu Matei

      Declaratiile de avere fac referire la persoanele care activeaza in plan public si sunt platiti din bani publici, iar prezumtia de dobandire licita a averii este stipulata in Constitutie. Agentia verifica parti din averea care nu poate fi justificata, actionand in plan administrativ.
  • cercul vicios (Luni, 19 aprilie 2010, 11:15)

    un trecator [anonim]

    Legea de infiintare si functionare a agentiei este "corectata" si amendata si in final validata de Parlament. Parlamentarii insa formeaza o mare parte din "tintele" pe care le supravegheaza ANI. Este, din punctul meu de vedere, evident ca parlamentarii vor dori mereu o lege a ANI slaba si vulnerabila si o agentie care sa functioneze pe masura legii.

    Dupa parerea dumneavoastra cum putem iesi din acest cerc vicios astfel incat agentia sa fie solid ancorata si aparata de Constitutie, puternica , transparenta si eficace?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:32)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui un trecator

      Clasa politica ar trebui sa dea dovada de responsabilitate in sustinerea institutiilor anticoruptie, pentru ca Romania are angajamente de respectat, si poate risca sanctiuni daca nu le da curs. Nu cred in buna-credinta a acelorasi parlamentari care au votat in unanimitate legea Agentiei Nationale de Integritate in 2007 si care acum se intrec sa o decredibilizeze si sa-i duca rezultatele in derizoriu.
  • ANI cu doua fete (Luni, 19 aprilie 2010, 12:35)

    saab [anonim]

    Domnule Georgescu,

    Am depus personal mai multe sesizari la ANI cu aprope un an in urma, impotriva unor functionari publici. Persoanle respective fie nu aveau deloc declaratii de avere si de interse, fie omiteau in mod intentionat sa-si declare diverse bunuri, case, venituri si conturi bancare.
    Ei bine, se pare ca inspectorii ANI nu au facut nimic, dar absolut nimic. Nici o trimitere la parchet pentru fals in declaratii, nici un act constatator, nici macar o amenda pentru lipsa declaratiilor. Inspectorii ANI tac precum pestii. Am facut cerere pentru un raspuns oficial din partea ANI cu privire la sesizarile deupse, si iarasi nimic. Nici macar nu am aflat daca sesizarile au fost clasate cumva. Persoanele reclamate isi vad mai departe de treaba si continua sa sfideze legile. Totoate sesizarile mele erau semnate si datate si respectau cerintele legii.
    In schimb citesc in presa ca ANI se autosesizeaza pentru anumite persoane cum ar fi Vanghelie, Vadim, Negoita, Geoana si asa mai departe. Nu ca ar fi ceva rau in asta, insa:

    1. de ce in cazul lor ANI poate sa gaseasca neregulile si sa actioneze repede, iar in alte cazuri sesizate de cetatenii obisnuiti Agentia pastreaza tacerea si nu face nimic ? e vorba de criterii politice? sunt unii mai prioritari decat altii? sau este nevoie sa scrie presa despre cineva ca sa actionati?

    2. ce se va intampla cu dosarele deja incepute, avand in vedere ca o parte din legea 144/2007 e declarata neconstitutionala? vor fi scoase de pe rol sau vor merge mai departe? de ce nu publicati o analiza amanuntita cu ce consecinte va avea hotararea Curtii Constitutionale asupra activitatii ANI?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:30)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui saab

      Referitor la verificarile aflate pe rolul inspectiei de integritate, nu pot sa comentez aspecte operative. Va rog sa trimiteti pe adresa de mail integritate@gmail.com data la care ati facut sesizarile si veti primi un raspuns in cel mai scurt timp posibil. In cazurile in care Agentia pare ca actioneaza repede, beneficiaza de transmiterea rapida a documentelor solicitate. Nu exista nici o prioritizare, nici o verificare in cheie politica. In acest sens, exemplu stau o serie de oameni politici din tot spectrul politic, pentru care ANI a sesizat Parchetul sau instanta de judecata. Nu putem publica o analiza amanuntita in acest moment, pentru ca nu avem motivarea Curtii Constitutionale, dar pot sa va spun ca dosare aflate in procedura la Parchet sau la instanta vor fi suspendate sau clasate.
  • reformarea statului? (Luni, 19 aprilie 2010, 13:13)

    Nora [anonim]

    Curtea Constitutionala este "mobilata" cu personaje cel putin bizare. Exista posibilitatea juridica de a fi schimbati prin vointa populara, spre exemplu?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:26)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui Nora

      Nu, nu exista aceasta posibilitate. Numirea judecatorilor este facuta de o serie de actori institutionali si nu exista nici o alta procedura.
  • intrebare (Luni, 19 aprilie 2010, 13:32)

    amelia [anonim]

    Decizia CC este un ABUZ. In mod sigur exista parghii (legislative, etc) pentru a rasturna decizia CC.

    As vrea sa stiu ce masuri veti lua pentru a pastra atributiile ANI asa cum sunt? In ce masura ati discutat cu Guvernul si cu Parlamentul pentru continuarea functionarii ANI?
    • raspuns (Luni, 19 aprilie 2010, 13:43)

      Horia Georgescu [hotnews.ro] i-a raspuns lui amelia

      La nivelul Guvernului, prin ministerul justitiei s-a format un grup de lucru care s-a intrunit pentru prima oara vineri si care asteapta decizia Curtii Consitutionale pentru a reglementa aceasta situatie cat mai rapid posibil, pentru indeplinirea obligatiilor asumate de Romania.
  • cum va explicati (Luni, 19 aprilie 2010, 13:56)

    capone [anonim]

    cum va explicati ca faptul ca aprecierea publicului fata de ani (oameni obisnuiti, ziaristi, soc civila) este in contradictie cu parereile parlamentarilor