Roberta Anastase propune ca parlamentarii sa nu mai poata cumula pensia cu indemnizatia

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 aprilie 2010, 14:45 Actualitate | Politic

Presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase, propune modificarea legii privind statutul parlamentarilor, astfel incat pensia sa nu mai poata fi acordata simultan cu indemnizatia de senator sau deputat, transmite Agerpres.

Propunerea legislativa vizeaza modificarea articolului 41, alineatul 5 din Legea 96/2006 si stipuleaza ca "indemnizatia lunara a deputatilor si senatorilor se cumuleaza cu alte venituri si se supune impozitului pe venit, conform legii, iar pensia calculata potrivit legii nu se acorda simultan cu indemnizatia de deputat sau senator".

"Pentru a putea clarifica si a intra in legalitate, dar in acelasi timp pentru a tine cont de latura morala am facut aceasta propunere legislativa si fac o invitatie tuturor colegilor deputati si senatori care doresc sa semneze aceasta lege sa o faca", a declarat, miercuri, Roberta Anastase.

Aceasta a amintit de hotararea Birourilor Permanente care au aprobat, pe 22 martie, un proiect de hotarare privind normele de aplicare a acestei legi, ce permitea parlamentarilor sa cumuleze pensia cu salariul.

"E cazul sa ne facem curatenia de primavara in Parlament, sa facem curatenia in legislatia care ne priveste pe noi si astfel sa eliminam eticheta de privilegiati. Cred ca acestia sunt pasii corecti, legali pe care ii putem face pentru a arata romanilor ca parlamentarii nu sunt undeva deasupra lor si deasupra legii", a completat Anastase.

Ea s-a declarat convinsa ca va avea sustinerea parlamentarilor democrat-liberali si ai UDMR si a anuntat ca va depune proiectul, vineri, la Biroul permanent. Totodata, presedinta Camerei Deputatilor a precizat ca miercuri va prezenta propunerea legislativa grupului parlamentar al PDL.


Citeste mai multe despre   






















1515 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Foarte bine! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:00)

    domino63 [anonim]

    Ar fi bine daca nu ar lua nici pensie nici indemnizatie!
    Abia atunci s/ar putea spune ca face ceva pentru cei care l/au ales!
  • +4 (6 voturi)    
    foarte bine gandit (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:02)

    barta [anonim]

    dar sa aibe finalitate nu ca referendumul
  • +3 (3 voturi)    
    Parlamentarii-cea mai nesimtita casta. (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:07)

    mircea [anonim]

    Nu am vazut nici cel mai nesimnificativ gest de solidaritate al parlamentarilor ,la criza financiara globala,criza care in Romania ar fi fost mult atenuata daca guvernul Tariceanu si parlamentarii nu ar fi fost destrabalati in modul de cheltuire al banului public.D-nii parlamentari ,nu stiu,nu vor ,si sfideaza bunul simt.Ori salariu de parlamentar,ori pensie.Daca sunt la pensie,sfideaza populatia Romaniei ocupand un loc in parlament,pentu-ca nu fac nimic pentru-ca nu-i duce minte si nici nu au interesul pentru bunul mers al Romaniei.Nu au ce cauta oameni peste 65 de ani in parlament,pentru-ca genetic oamenii batrani sunt egoisti si frana in dezvoltare,si imi asum raspunderea pentru ceia ce spun,si pot demonstra.Nesimtirea celor batrani nu are limite si-i invata rau si pe cei tineri.
    • 0 (4 voturi)    
      Corect,numai că trebuie adăugată (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:52)

      ixulescovici [anonim] i-a raspuns lui mircea

      şi actuala guvernare portocalie,că ei nu-s mai prejos decât cei ai lui Tăriceanu,ci dimpotrivă !!!
  • +1 (3 voturi)    
    Ipocrizie cat cuprinde! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:32)

    albescu [anonim]

    Chiar daca ai cea mai proasta parere despre parlamentari, nu poti sa abdici de la logica. Ei ne reprezinta, deci sunt ceea ce avem noi mai reprezentativ si ca atare noi am gresit cand i-am votat. Data viitoare trebuie sa fim mai seriosi. Pe de alta parte pensia este un drept pe care un om il obtine cotizand toata viata activa. Acela nu ti-l poate lua nimeni. Daca in timpul pensiei mai faci si alta activitate, foarte bine, trebuie insa platita. Ca parlamentarii nostri fac tampenii asta e o alta treaba. Nu ei sunt de vina ci noi ca i-am votat. Si daca unii dintre noi nu au votat, cu atat mai rau, nu au nici un drept sa comenteze activitatea parlamentarilor...
    • +1 (1 vot)    
      cumul cu pensia (Joi, 8 aprilie 2010, 13:51)

      bc [anonim] i-a raspuns lui albescu

      precis esti parlamentar. inafara de cumul, parlamentarii au nenumarate firme cu care incalca legea. sunt primii care nu-si platesc darile la stat. de ce credeti ca anaf nu intra tare in cei ce nu-si platesc darile ? cei care ar fi controlati, ar da ex cu parlamentari datornici la stat. in statele cu democratie adevarata parlamentarii n-au voie sa aiba firme. minciunile din declaratiile de avere si de interes ale parlamentarilor romani nu se pedepsesc. alesii, isi acorda privilegii. asta e parlamentarismul roman. nu-i asa ca nu vor sa le piarda ?
  • 0 (0 voturi)    
    A citit cineva amendamentul 27 la constitutia SUA? (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:35)

    a [anonim]

    Le-a trebuit 202 ani sa-l aprobe. Dar la noi?
  • +3 (3 voturi)    
    Anastase si cumulul pensie-salariu pentru deputati (Miercuri, 7 aprilie 2010, 15:36)

    judex [anonim]

    Aceasta stire pare a fi la antipodul unei alte stiri care a fost prezentata in mass media acum cateva saptamani. Cred ca toate ziarele si televiziunile au atasat hotararea deputatilor de a-si acorda (in mod discriminatoriu) aceasta facilitate intr-o perioada de criza economica, de numele Anastase (se sugera ca sefa deputatilor, personal, a facilitat adoptarea propunerii, intr-un mod nedeslusit). Se cuvine deci ca stirea de astazi sa fie urmata de explicatii ulterioare,iar neconcordanta dintre ceea ce mass media a prezentat acum cateva saptamani si ceea ce se intampla acum sa fie lamurit. Intrebarea la care trebuie sa se raspunda este urmatoarea: i-a venit Robertei Anastase mintea de pe urma si si-a dat seama de greseala, sau a fost sefa deputatilor tapul ispasitor gasit de mass media pentru a camufla interesele unui grup de parlamentari hapsani ?
    • +2 (2 voturi)    
      Corect!!! (Joi, 8 aprilie 2010, 12:48)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui judex

      Si eu mi-am pus aceeasi intrebare,pt. ca am citit acum ceva timp opusul acestui articol!Pe cine si cand sa mai crezi?!Astia isi bat joc de noi,e clar!Te imbolnavesc cu penibilul ala de Voicu,dar nu-ti prezinta chestii mult mai grave!
  • +2 (2 voturi)    
    de parlamentari (Miercuri, 7 aprilie 2010, 17:51)

    privilegii [anonim]

    ori ei se fac ca nu au auzit de dictonul: intreaba-te ce poti face tu pentru tara, nu ce trebuie sa faca tara pentru tine. numai cei ce gandesc astfel se pot numi slujitori ai tarii si poporului din care fac parte.
  • 0 (2 voturi)    
    Cu riscul de a primi minusuri! (Miercuri, 7 aprilie 2010, 20:16)

    gheorghe [anonim]

    Mie nu mi se pare normal ca unei persoane alese intr-o anumita functie sa i se taie niste venituri obtinute anterior. Departe de mine gandul ca as simpatiza cu parlamentarii dar in acest caz nu pot fi de acord cu pierderea pensiei castigate intr-o activitate anterioara atat timp cat el a fost ales ( si prin votul dat de alegatori el a fost rugat sa-i reprezinte in parlament) El poate doar, asa pentru asi asigura simpatia alegatorilor in vederea unui eventual viitor vot, sa renunte de buna voie dar in nici un caz obligat sa renunte la un drept al sau.
    • 0 (2 voturi)    
      desi ai nevoie de minusuri (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:37)

      maria [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      ti-as da un minus (aka o cratima) sa completezi unde-ti lipsesc in text... Cat despre subiect, ar fi vorba de suspendarea pensiei pe perioada in care ia salariu de parlamentar si nu de anularea ei (asta in cazul in care alege salariul de parlamentar in defavoarea pensiei muncite o viata)
    • -1 (1 vot)    
      completare (Miercuri, 7 aprilie 2010, 23:41)

      maria [anonim] i-a raspuns lui gheorghe

      si nici nu l-am rugat eu pe distinsul parlamentar sa ma reprezinte: el s-a oferit s-o faca si ne-a cersit voturile si sper ca nu a vizat prin aceasta doar salariul de parlamentar