Cererea lui Traian Basescu de a adopta OUG privind termenul de aviz la referendum, respinsa

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 30 martie 2010, 12:54 Actualitate | Politic

Comisia juridica a Senatului a respins, marti, solicitarea presedintelui Traian Basescu de adoptare a Ordonantei de Urgenta a Guvernului care instituia un termen in care Parlamentul sa avizeze cererea sefului statului de organizare a unui referendum national, informeaza Mediafax.

De altfel, OUG a fost respinsa anul trecut de Parlament, insa in 27 noiembrie presedintele Basescu a cerut reexaminarea legii de respingere.

In cererea de reexaminare, presedintele invoca prevederile Comisiei de la Venetia, potrivit carora este necesara fixarea unui termen in interiorul caruia Parlamentul sa se pronunte cu privire la initiativa sefului statului, in caz de nerespectare a acestuia textul putand fi supus votului populatiei fara avizul Legislativului.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

1906 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Si totusi ... (Marţi, 30 martie 2010, 13:05)

    Mircea [anonim]

    Aveam impresia ca Senatul a devenit mai corect. Acest demers al lui Base pare bun simt si incearca sa reduca din birocratie. Daca senatul nu isi gaseste timp sa dezbata o cerere, sa se faca apel la societatea civila. Care e problema in afara de faptul ca senatorii nu mai pot bloca initiative?
    • +3 (3 voturi)    
      din prostie (Marţi, 30 martie 2010, 13:46)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Mircea

      sunt atia melteni in randurile pretinsilor politicieni incat nu poti cere ai mult..eu personal nu il agreez pe Base, insa asa cum ai spus demersul este de bun simt, suplu si ieftin cand vine vorba d ebanu public. Alegerea senatorilor / deputatilor ar trebui la urmatorul legislativ sa fie ca la o licitatie..gata cu panglicariile..nu sunt facuti NICI unu pentru politica..deopotriva tineri d alde Ponta d alde batrani,,,,aici lista cu gunoi e mare de tot...Partea aceasta legislativa ar trebui facuta..sincer de Academia Romana..concurs examen..si am mai postat si de alte dati..fisa postului cu obiective..la sfrasit demandat isi ia bonus daca se indeplinesc obiectivele..daca nu ..o ia in bot..financiar vorbind
    • +4 (4 voturi)    
      Si eu sunt unul din societate, la fel si voi care (Marţi, 30 martie 2010, 13:59)

      unul din societate [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      cititi acest mesaj !

      Ce putem face noi cand intre propunere si popor sta mereu junghiul asta politic denumit senat?

      eu voi da dovada de responsabilitate si ma voi duce la fiecare referendum si voi vota cum cred ca e mai bine pentru tara, dar daca nu se organizeaza cum poate conta parerea mea?
      • -3 (3 voturi)    
        societatea isi voteaza reprezentantii... (Marţi, 30 martie 2010, 15:46)

        sandraAAA [utilizator] i-a raspuns lui unul din societate

        pai 1) un refrendum costa, probabil cat salarile profesorilor pe cateva luni...
        2) se presupune ca nu toata lumea trebuie sa se priceapa la legi, la politica etc...pt ca in mod normal ar trebui ca cel care voteaza sa fie fff bine informat si sa voteze in cunostinta de cauza...nu pt ca o lege e sutinuta de Base si e respinsa de PNL, fugim toti sa il sutinem pe Base.
        • +2 (2 voturi)    
          daca esti antenista (Marţi, 30 martie 2010, 16:53)

          un domn [anonim] i-a raspuns lui sandraAAA

          daca esti sandra antenista, cred..si cerd ca ce ai spus scris acolo..e din sufletu tau..ala frumos..siliconat
    • +1 (1 vot)    
      ti s-a parut... (Marţi, 30 martie 2010, 14:09)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Mircea

      si ti-ai raspuns si singur...

      cum adica sa nu mai poata SENATUL bloca o initiativa a societatii civile?!
      tu-ti dai seama ce propui?! o "ocolire" a senatului si rezolvarea a nspe "probleme" pe alte cai! Ori rezolvarea acestor "probleme" este impotriva intereselor parlamentare!
  • -4 (4 voturi)    
    Aceeasi.... (Marţi, 30 martie 2010, 14:02)

    Gigi [anonim]

    ...Comisie de la Venetia vorbeste despre necesitatea justei informari cu privire la avantajele si dezavantajele unei masuri despre care poporul este chemat sa se pronunte prin referendum. Despre modul obiectiv si echidistant in care trebuie prezentat contextul problemei de larg interes.

    In nici un caz "De ce le e frica de aia nu scapa" nu are nici o legatura cu aceste recomandari.

    Basescu insa nu a citit (sau a interpretat in modul dorit de el) decat ceea ce ii convine....ca de obicei.
  • +2 (2 voturi)    
    nu e totul pierdut (Marţi, 30 martie 2010, 16:23)

    io [anonim]

    recomandarea CJ nu e totuna cu votul in plen.
    dupa cum stim, dupa eliminarea "independentilor" din comisiile permanente, PSD+PNL au majoritate in aceste comisii.
    in cazul nostru, Grebla si Ghise, acesti Flinstones ai CJ, inlocuitori ai "regretatului" Nicolicea, fac legea ...
    legea, insotita de recomandarea CJ, urmeaza sa se voteze in plen.
    si acolo majoritatea e alta ...
  • 0 (0 voturi)    
    Mi-e indiferent (Marţi, 30 martie 2010, 18:11)

    ioan [anonim]

    Senatul poate fi blocat pana la terminarea mandatului. Nu ma mai intereseaza din moment ce o Comisie majoritara a opozitiei filtreaza tot ce nu-i convine. E ca in jocul de-a soarecele si pisica.
  • +4 (4 voturi)    
    O rugaminte pentru D.G. de la HotNews (Marţi, 30 martie 2010, 18:16)

    adrian88000 [utilizator]

    Va rog sa publicati numele si fotografiile celor din comisia juridica a Senatului care s-au opus adoptarii OUG! Acestia se pun de-a curmazisul dorintei poporului. Trebuie sa-i cunoastem. Sa le afisam pozele peste tot sub lozinca:
    "Scupati aici!".
  • +4 (4 voturi)    
    Dovada (Marţi, 30 martie 2010, 19:25)

    Ciprian [anonim]

    Iar se demonstreaza faptul ca Traian Basescu este consecvent cu promisiunile facute si incearca reformarea statului. In contrapartida, comisia juridica este doar varful de iceberg al intregii grupari reactionare care se opune din toate puterile unei viitoare modernizari a Romaniei. Pana la urma, presedintele va invinge...