Catalin Voicu cere sa fie audiat in plenul Senatului: Avizul Senatului pentru DNA e lovit de nulitate absoluta

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 28 martie 2010, 15:24 Actualitate | Politic

Catalin Voicu
Foto: Agerpres
Senatorul Catalin Voicu a adresat Biroului Permanent al Senatului o cerere pentru a fi audiat in plenul acestei camere parlamentare. El sustine ca decizia din 24 martie a Senatului, care a avizat DNA sa poata cere in instanta arestarea sa, este "lovita de nulitate absoluta", in conditiile in care el s-a aflat intr-o "imposibilitate obiectiva de a fi prezent in plenul Senatului in vederea ascultarii" sale in plen, conditie pe care o considera "obligatorie".

Potrivit Agerpres, cererea senatorului a fost inregistrata joi, 25 martie (la o zi dupa ce Senatul a avizat DNA sa poata cere instantei arestarea sa). De asemenea, joi, Catalin Voicu era internat la Spitalul Universitar de Urgenta din Bucuresti, unde fusese transportat miercuri, dupa ce i s-a facut rau la Senat, si a fost externat vineri dimineata. In documentul depus la Biroul Permanent, Voicu solicita sa ii fie "respectat dreptul constitutional, legal si regulamentar de a fi ascultat in plenul Senatului Romaniei in vederea incuviintarii cererii de arestare preventiva", in prima sedinta de plen.

Catalin Voicu mai arata in cererea sa ca hotararea Senatului "este lovita de nulitate absoluta, intrucat nu a fost indeplinita conditia prealabila si obligatorie a ascultarii" sale in sedinta de plen.

Presedintele Senatului, Mircea Geoana, a declarat, duminica, pentru Agerpres, ca cererea senatorului Catalin Voicu a fost inregistrata la cabinetul sau si ca o va inainta Biroului Permanent pentru a fi discutata.

  • Voicu se considera tinta unei vendete politice

Catalin Voicu aminteste ca s-a aflat intr-o situatie de "imposibilitate obiectiva de a fi prezent in plenul Senatului in vederea ascultarii", avand in vedere ca, in noaptea de dinaintea sedintei de plen a fost internat pentru probleme cardio-vasculare, iar in ziua de 24 martie i s-a facut iar rau si a fost din nou internat, chiar inaintea inceperii sedintei de plen. 

Catalin Voicu sustine ca audierea sa la Comisia juridica a fost facuta la cererea sa si ca nu poate fi echivalata cu ascultarea prealabila si obligatorie in plenul Senatului.

"Consider ca solicitarea mea este cu atat mai justificata in conditiile in care cererea de incuviintare a arestarii preventive a unui parlamentar constituie o premiera juridica si institutionala in Romania si in contextul in care exista indicii temeinice ca sunt tinta unei vendete politice din partea presedintelui Traian Basescu si ca am fost supus unui linsaj mediatic prin scurgeri de informatii dirijate de la DNA sau de la SRI, institutii aflate sub controlul sefului statului", mai scrie senatorul autosuspendat din PSD.

  • Liderul senatorilor PDL: Regulamentul a fost respectat, nu exista niciun motiv pentru intoarcerea dosarului Voicu in plen

Catalin Voicu este insa contrazis de liderul senatorilor democrat-liberali, care a declarat, pentru Agerpres, Traian Igas, ca nu exista niciun motiv si nicio incalcare a Regulamentului care sa permita intoarcerea dosarului Catalin Voicu in plenul Senatului:

"Dincolo de regretul pe care putem sa il avem fata de un om care sufera de o boala, are un dezechilibru in sanatate, cred ca Regulamentul a fost respectat. Din cate inteleg eu din Regulament, invinuitul trebuie sa se duca in fata comisiei de specialitate sa se apere, mai departe in plen nu regasesc nici obligativitatea, e drept nici interdictia de a i se da posibilitatea sa-si spuna pozitia".

Senatorul PDL a mai adaugat ca, in cazul in care Catalin Voicu ar fi dorit sa se adreseze cu orice pret plenului, ar fi putut sa transmita, in cursul zilei de miercuri, un document prin care sa demonstreze ca este bolnav. Traian Igas a precizat ca, miercuri, inaintea sedintei de plen in care s-a luat decizia incuviintarii arestarii, presedintele Senatului, Mircea Geoana, anunta posibilitatea amanarii acesteia in cazul in care Catalin Voicu va prezenta un document medical care sa ateste imposibilitatea participarii sale la sedinta.

  • Instanta ar trebui sa decida marti, la ora 11:00, daca Voicu va fi arestat

Catalin Voicu este acuzat de trafic de influenta si fals in inscrisuri sub semnatura privata.

In stenogramele din dosarul DNA prin care se cere arestarea sa, publicate de HotNews.ro, apar numele unor politicieni precum Gabriel Oprea, Ludovic Orban, Marian Vanghelie, Miron Mitrea, magistrati - Florin Costiniu, dar si de oameni de afaceri - Costel Casuneanu si Marius Locic, pentru care Catalin Voicu ar fi intervenit pe langa magistrati ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie si la IGP. Din stenograme reiese si intentia senatorului Voicu de a fi devenit, in cazul in care Mircea Geoana ar fi castigat prezidentialele din 2009, ministru al Internelor, dorinta acestuia privind arestarea lui Neculai Ontanu si "intocmirea unor dosare" pe numele lui Gabriel Oprea.

Catalin Voicu ar fi intervenit folosindu-si influenta asupra magistratilor nu doar in cazurile Casuneanu, Mazare si Locic, dar si pentru Marian Oprisan, vicepresedintele PSD Dolj, Maria Schutz, judecati pentru coruptie, pentru sotia lui Miron Mitrea si in cazul accidentului lui Ludovic Orban.

Vineri, Directia Nationala Anticoruptie a depus la Inalta Curte de Casatie si Justitie cererea de arestare preventiva a senatorului Catalin Voicu. Solicitarea a venit la doua zile dupa ce DNA a obtinut avizul Senatului pentru a putea cere instantei arestarea lui Catalin Voicu. Instanta va decide marti, la ora 11:00, daca senatorul PSD va fi arestat preventiv.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

5950 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    tu trebuie sa te duci la puscarie!! (Duminică, 28 martie 2010, 15:28)

    cristi [anonim]

    cat dureaza sa il arestati pe borfasul asta??? daca era un om normal.. cred ca avea si sentinta data. DNA..hai odata!!
    • +16 (16 voturi)    
      Draga Hotnews (Duminică, 28 martie 2010, 21:36)

      Ovidiu [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Ar merita facute niste investigatii in directia aceasta:


      Cererea de arestare preventivă a lui Cătălin Voicu va fi judecată de controversata judecatoare Maria Despina Mihai, ajunsă în repetate rânduri în atenţia presei cu o serie de scandaluri judiciare. În decursul anilor, Maria Despina Mihai a înaintat considerabil pe treptele ierarhice ale carierei.

      Maria Despina Mihai a fost procuror până în anul 2003. În această perioadă, a fost implicată în mai multe dosare controversate, între care iese în evidenţă cazul subalternului său, procurorul Cristian Vlădăşcău, găsit în trafic la volanul unei maşini furate din Germania.

      Magistratul a cercetat, fără să soluţioneze, şi cazul procurorului Cristian Panait, care s-a sinucis în 2001. Despina Mihai era acuzată atunci de rudele procurorului că ar fi muşamalizat cauza morţii acestuia.

      Judecătoarea care se va ocupa de dosarul Voicu a fost adjunctul fostului procuror general al României, Tănase Joiţa, şi secretar general adjunct al Consiliului Superior al Magistraturii.

      După ce a devenit judecător la Curtea Supremă, ea a făcut parte dintr-un complet care l-a achitat definitiv în dosarul "Romsilva 1" pe deputatul PSD Ion Dumitru, fostul director general al companiei. Fostul soţ al acesteia a fost un marcant lider al FSN, fiind şi bun prieten cu Ion Iliescu.

      La începutul anului 2008, Nicolae Popa, fostul preşedinte al Înaltei Curţi de Justiţie, a intenţionat chiar să o propună pentru funcţia de vicepreşedinte al instanţei, dar decizia nu a fost luată. Despina Mihai este cunoscută şi pentru vehemenţa cu care s-a opus înfiinţării Parchetului National Anticorupţie ca structură autonomă.
      • +4 (4 voturi)    
        Investigatii (Luni, 29 martie 2010, 9:04)

        Jabenitza [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

        Ei,daca e asa cum scrie mai sus,atunci :noapte buna!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu tine doar de ei! (Luni, 29 martie 2010, 9:53)

      Catalin S. [anonim] i-a raspuns lui cristi

      Arestarea, sentinta este data de judecatori NU de procurorii DNA !!!
      Doar pe vremea comunismului sentintele erau deja enuntate de procuror(care statea la aceeasi masa cu judecatorul) si apoi doar confirmate de judecator.
      Asa cum e el gandit, prost ar spune unii, sistemul asta de justitie trebuie sa functioneze si sa fie imbunatatit in timp. Aminteste-ti ca si in America au fost diversi mafioti care au scapat de condamnari...
    • +4 (4 voturi)    
      obligatoriu cand este audiat sa fie soare (Luni, 29 martie 2010, 10:33)

      unul din popor [anonim] i-a raspuns lui cristi

      obligatoriu cand este audiat sa fie soare, ca daca ploua nu se pune, suntem de ras ca aceptam hahalere ca asta, sa intre in parlamentul Romaniei, de aceea isi pierde parlamentul autoritatea pe zi ce trece si da impresia ca aici se ascund toate scursurile Romaniei, iar alt amarat, care nu este in parlament si fura o gaina de foame, este bagat la puscarie in doi timpi si trei miscari.
  • +10 (10 voturi)    
    Cine dosarul scoate , de dosar va pieri (Duminică, 28 martie 2010, 15:30)

    Apuca Lipsa [anonim]

    Hai baieti , dosarele pe masa . Jucati " la mai mare " . Sa vedem , sa vedem : cine are dosarul cel mai viril ? Pina acum politicienii nostri s-au batut cu arme de recuzita , ar cam fi momentul sa vedem arme adevarate si niste singe . Sa functioneze " principiul dominoului " . Pentru mine , cetatean , cativa politicieni la puscarie ar insemna un bun inceput . Sa nu uitam ce-a zis Kisinger : POLITICIENII CORIPTI STRICA IMAGINEA CELORLALTI 10% .
  • +12 (12 voturi)    
    Hopa !!! (Duminică, 28 martie 2010, 15:36)

    xian [utilizator]

    l-a lovit nulitatea tocmai cand urca pe scarile Parlamentului. !!! Luatti aminte frati romani cam cum lucreaza caracatita, super expertizata de avocatii prea multei democratii si dece nu chiar si legile, in halul in care au fost copiate dupa occident ,la excrocii mafioti romani sunt portite de scapare ,prin tergiversare
  • +13 (13 voturi)    
    nulitate (Duminică, 28 martie 2010, 15:38)

    VASILE [anonim]

    Lovit de nulitate absoluta este chiar acest catalin voicu,care a ajuns senator doar ca sa fie protejat pentru golaniile pe care urma sa le produca.sau.................. ,scuze, le-a produs deja!!!!!
  • 0 (18 voturi)    
    Pacat (Duminică, 28 martie 2010, 15:43)

    HESS [anonim]

    Ca nu poate invia CEAUSESCU pt un an macar.
    Ce curat ar face. Acesti sobolani ai economiei romanesti merita un lucru GLONTUL.Mai au si tupeu.
  • +18 (18 voturi)    
    asha deci... (Duminică, 28 martie 2010, 15:56)

    jorj [anonim]

    asta e una din "esplicatiile" imbolnavirii subite si la momentul oportun a tovarasului voicu....Se comporta exact ca o o cutra comunista.....ba ameninta pe colegii senatori ca ii trage dupa el la pushcherie, ba le promite ca va fi moramant cu privire la ce stie, ba se prevaleaza de chichite avocatesti ce mai, tot arsenalul si pun pariu ca mai are citeva pregatite. Se pare ca funia a ajuns la par pt. musiu....probabil e doar o coada de topor acest voicu si a sosit momentul sa fie ingropata...
    • +2 (2 voturi)    
      funia a ajuns la par pt. (Luni, 29 martie 2010, 10:15)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui jorj

      musiu voicu, in contrapartida cu bombonel.
      va dam un rechinas (de fapt ar fi trebuit un purcelus) si-l lasati pe nepotul tamara in pace.
  • +10 (10 voturi)    
    ..nu stiu altii cum sunt... (Duminică, 28 martie 2010, 15:56)

    nicolae [anonim]

    Probabil ca nu are dreptate. Posibil sa si aiba. Ce pot sa sustin - si nu ma refer la cazul senatorului Voicu - este ca respectarea regulamentelor camerelor Parlamentului a devenit facultativa. La ambele camere. In conditiile in care muritorilor de rand li se cere sa respecte legi si regulamente. (Daca se considera ca am adus vreo ofensa autoritatii, sunt gata sa demonstrez cu cel putin un caz o incalcare multipla a regulamentelor - cel putin a celor care sunt facute publice).
  • +17 (17 voturi)    
    Caragiale depasit de realitate (Duminică, 28 martie 2010, 15:59)

    misescu [utilizator]

    medicul acela (care a parafat diagnosticul acestui puscariabil) oare se simite bine? doarme bine? eu sper ca nu.
    • +1 (1 vot)    
      perfect (Luni, 29 martie 2010, 12:14)

      Lucian* [utilizator] i-a raspuns lui misescu

      doarme perfect!
      Mai ales cand isi cumpara patul cu banii respectivi sau ca a scapat nelovit de "prietenii" lui Voicu.
      Tu chiar crezi ca mai exista constiinta care sa te opreasca din anumite chestii?
      In mod sigur nu in politica!
  • +17 (17 voturi)    
    Era de asteptat! (Duminică, 28 martie 2010, 16:09)

    Audit [utilizator]

    Marti l-a programat la Senat prietenul Geoana. Tot marti trebuie sa fie si la ICCJ (speram ca nu la Costiniu) unde se va depune o exceptie de constitutionalitate. Se va amana decizia ICCJ pana va decide Curtea Constitutionala. Curtea poate decide si in 6 luni!
    Vi se pare cunoscut? Daca inca nu aflati ca o va taia din tara. Si uite asa scapa psd-ul cu fata curata. Scarpinandu-se cu mana DNA-ului!!! De ce? Pentru ca putea sa emita imediat ordin de retinere si obliga judecatorii sa isi dea cu parerea in 24 ore.
    CE FRAIERI SUNTEM!!
    CHIAR SUNTEM MULTI SI PROSTI. NU NUMAI CA NE CRED!!
  • +14 (14 voturi)    
    Ii e frica rau de puscarie! (Duminică, 28 martie 2010, 16:18)

    Liviu Iordache [anonim]

    Pe citi o fi nenorocit asta de ii este asa frica de puscarie? Lipsa lui de demnitate, lamentabila, aproape ca egaleaza absenta oricarui simt moral al acestui personaj jalnic. O otreapa! Cit priveste tertipurile astea, ele vin foarte bine, la tanc, pentru a avea dovada caderii in care a ajuns clasa politica. Iata, Geoana, produsul unei taieturi in sticla de bere in preajma televiziunii, al revolutiei, adica, incepe sa faca jocul!
    • -3 (3 voturi)    
      Ha ha ha... (Luni, 29 martie 2010, 10:08)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Liviu Iordache

      ...da era sa-l nenoroceasca pe Umbrarescu in favoarea lui Casuneanu....mor de grija lor...
  • +12 (12 voturi)    
    vaya (Duminică, 28 martie 2010, 16:24)

    xxx [anonim]

    Cine dracu mai e si bulibasa asta?
  • +23 (23 voturi)    
    Acest vagabond (Duminică, 28 martie 2010, 16:25)

    CezarN [utilizator]

    Acest vagabond este plin de tupeu. Si asta pentru ca spune ca este persecutat politic in conditiile in care activitatea sa politica a fost si este ZERO!

    Daca ar fi facu politica, pramatia ar fi trebuit sa apere si sustina doctrina social-democrata in opozitie cu cea liberala, de exemplu, sau sa se preocupe de conducerea statului prin punerea in practica, in coditiile respectarii legii, a unor precepte social-democrate, de promovarea unor legi prin sustinerea lor in Parlament, etc.

    Dar ce a facut, in schimb, fripturistul nostru? Fcaea trafic de influenta, statea pe telefoane cu judecatorii pentru a-si scapa de rigorile legii clientela interlopa. Iar cei care nu puteau fi astfel scapati erau facuti bolnavi inchipuiti, cum el insusi incearca sa se dea acuma, prin conexiunile sale cu mafia medicala. Iar in timpul sau liber se ocupa sa-si "fidelizeze" apropiatii facandu-le dosare si santajandu-i.

    Existenta acestei retele(Voicu) este, dupa parerea mea, si un atavism comunistoid, este un narav al sefilor unui partid de a-si controla oamenii prin intermendiul dosarelor si a santajului. In cazul concret Voicu, cei din conducerea PSD au incurajat membrii din conducerea PSD sa apeleze la serviciile retelei Voicu pentru a le descurca in mod ilegal problemele cu justitia tocmai pentru a le sti vulnerabilitatile, pentru a le face dosarul si, la o adica, pentru a-i santaja si a-i manipula mai usor. Doua motive(al doilea fiind santajul) il fac pe om mult mai fidel decat un singur motiv, se lauda senatorul Voicu prin stenograme. Cum mai toti sefii de partid se trag din aceeasi mama(Securitatea) si acelasi tata(Partidul Comunist), este usor de banuit ca fiecare mare partid(PSD, PDL, PNL, UDMR) isi are propria sa retea "Descurca si Santajeaza". Iar toate aceste retele mafiote se intalnesc bine-merci la Inalta Curte de Casatie si [in]Justitie, groparul dosarelor de coruptie la nivel inalt din TOATE partidele.
  • +19 (19 voturi)    
    un voicu buimac (Duminică, 28 martie 2010, 16:26)

    castor [anonim]

    Unde-o fi siguranta aia dinainte,ca e intangibil,motaiala aia cu ochii intredeschisi,in fotoliul de la Senat?Pana la votul din comisia parlamentara,nici nu se gandea ca va fi lasat din brate,probabil stie multe despre multi.A fost o lovitura de maciuca,eu chiar cred ca s-a imbolnavit pe bune.Acum se agata cu ghearele de tot ce poate,azi de asta cu nulitatea hotararii Senatului,maine cu starea de sanatate,poimaine...Si tot nu-l lasa unii din brate,vezi desemnarea judecatoarei aleia vopsite care o sa judece cererea de arestare.Dar nici macar aia nu cred ca mai are curaj sa respinga arestarea,s-a ajuns prea departe.Bye Voicu,si nu-ti uita prietenii,toarna sanatos,sa ai cu cine sa te joci INAUNTRU.
  • +17 (17 voturi)    
    Furam si tipam ! (Duminică, 28 martie 2010, 16:43)

    Costin [anonim]

    Vendeta politica... bineinteles... Furam, facem tot felul de vagabonteli ordinare si dupa aia tipam ca suntem persecutati politic! Hoti ordinari si fara nici un fel de scrupule!
    Basescu e de vina! Eu sunt un om cinstit!
  • +15 (15 voturi)    
    c.voicu (Duminică, 28 martie 2010, 16:57)

    mary [anonim]

    Cred ca nu au fost intamplatoare, nici prima internare, nici a doua. acum cand invoca nulitatea avizului, pe motiv ca nu a putut sa ia cuvantul in plen.La comisie a vorbit despre parintii lui bolnavi si distrusi, despre copii lui mici si neajutorati. N-a tinut. Pasul urmator puseul de tensiune. Nu sunt medic , dar din cate stiu, la puseu de tensiune ai ameteli atat de mari, incat nu prea te duci pe propriile picioare in Salvare. Sigur are tensiune, la cate kilograme are, dar toata telenovela cu spital, rau pe scari, pare un pic regizata. Apoi cum se face ca era intodeauna si televiziunea acolo ?
    Mi se pare mie, sau nu prea vrea sa ajunga in justitie ?
    • +2 (4 voturi)    
      Care... (Luni, 29 martie 2010, 10:11)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui mary

      ...parinti bolnavi si distrusi? Am inteles ca maica'sa e mare afacerista cu firme etc. Am sunat-o aseara pe bunica...are 73....i-am zis ca are o pensie nesimtita si am trimis-o sa faca business....sa nu mai stea degeaba toata ziua, cu medicamente si frectii din astea. Sa faca afaceri mari prin tara...
  • +11 (11 voturi)    
    Pai acum nu-i mai creste tensiunea? (Duminică, 28 martie 2010, 17:10)

    joao [anonim]

    Mafiotul asta cu mustata isi bate joc de principiul "bun simt" si de institutile statului. La inceput nu cerea clementa iar acum prin toate mijloacele incearca sa fie ascultat in plen( Tampitule nu plenul iti v-a dovedi vinovatia sau nevinovatia ci Justitia (asa schiopa cum este) din Romania.
    Sa dea Domnul sa fi inchis pt. a fi un exemplu pt ceilalti cretini din parlament care se cred buricul pamantului.Sa ai un Paste Fericit Domnule Voicu dar dupa gratii.
  • +15 (15 voturi)    
    As dori sa stiu cetatenii carui judet (Duminică, 28 martie 2010, 17:10)

    Ovidiu [anonim]

    l-au trimis pe interlopul asta in Parlament...

    Astia chiar nu se dau plecati decat cu glontul de la ciolan?

    Ciudat ca isi permite aceste arogante in fata unui popor care i-a mai aratat unui cizmar in ziua de Craciun ca nu e atat de iubit fiu al poporului.
    • +14 (14 voturi)    
      sectorul 5 (Duminică, 28 martie 2010, 19:32)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      iti raspund eu: a fost trimis in Parlament de cetatenii sectorului 5, acolo unde primar este Vanghelie "care este"; mda, cam asta e nivelul de educatie in sectorul 5 al capitalei
    • +6 (6 voturi)    
      sectorul 5 (Duminică, 28 martie 2010, 19:32)

      The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      iti raspund eu: a fost trimis in Parlament de cetatenii sectorului 5, acolo unde primar este Vanghelie "care este"; mda, cam asta e nivelul de educatie in sectorul 5 al capitalei
    • +10 (10 voturi)    
      se zice ca e dputat de sector 5... (Duminică, 28 martie 2010, 19:49)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      no coment
      • +3 (3 voturi)    
        e (Luni, 29 martie 2010, 10:22)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui popcorn monta

        senator.
        ma rog, sa speram ca o sa vorbim cat de curand la timpul trecut, despre fonctiile lui musiu voicu.
        pe cand si "care este"?
    • +13 (13 voturi)    
      judet? (Duminică, 28 martie 2010, 20:43)

      obosita [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      judetul nu e judet este sectorul 5 din Bucuresti unde cin' sa fie primar? pretenarul Vanghelie!
    • +4 (4 voturi)    
      e garantat Vanghelie!! (Luni, 29 martie 2010, 9:14)

      cinic [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      mai vrei si alte explicatii? sau vrei sa stii pe cine a mai garantat Vanghelie? ar fi interesant!
    • -3 (3 voturi)    
      Eu propun... (Luni, 29 martie 2010, 10:13)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Ovidiu

      ...sa le luam cetatenia si sa-i excludem din UE pe nesimtitii astia care voteaza uninominal cu PSD-ul.

      Eu am alta problema...o fi iesit din turul I sau prin redistribuire?
  • +12 (14 voturi)    
    cunoastem cantecul (Duminică, 28 martie 2010, 17:14)

    deja vu [anonim]

    acelasi refren: viciul de procedura
  • +11 (11 voturi)    
    Trage de timp. (Duminică, 28 martie 2010, 17:44)

    mircea [anonim]

    Catalin Voicu a realizat ca nu mai este de joaca si acum incearca sa castige timp pentru a vedea ce sfori poate trage.Sunt curios cum se va rezolva cazul.Ar fi bine ca presa sa fie cu ochii pe el pentru-ca nu ar fi de mirare sa se incerce o musamalizare.
  • +10 (10 voturi)    
    Oare, a inceput ... (Duminică, 28 martie 2010, 17:47)

    Cetateanul de pe Zebra [anonim]

    Oare , a inceput demascarea retelei care planuia lovitura de stat , sub masca democratiei originale romanesti, de care facea vorbire presedintele Traian Basescu prin luna octombrie a anului 2009 ?. Parca prea se leaga unele evenimente care s-au succedat de atunci incoace. Imi amintesc de insistenta presedintelui in a nu mai permite cu usurinta o noua suspendare , parca imi amintesc de insistenta cu care presedintele amintea implicarea in asa-zisa lupta politica a lui Ion Iliescu , a lui Dumitru Iliescu , Victor Hrebenciuc ( acesta pe post de castravete in ghiveci ) si Catalin Voicu . Se pare ca se sparge frontul acolo unde apararea este cea mai slaba sau acolo unde inamicul nu se asteapta.
    • 0 (4 voturi)    
      Chiar daca Base nu stie (Luni, 29 martie 2010, 8:49)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Cetateanul de pe Zebra

      si in spatele lui sunt "aliniati" oameni de calibrul lui Voicu.
  • +9 (9 voturi)    
    Va reusi? (Duminică, 28 martie 2010, 17:48)

    Sinoda [utilizator]

    Oare o decizie a planului senatului poate fi anulata de o decizie a biroului permanent?
    Din cate stiu in biroul permanent au majoritate psd +pnl+udmr, prieteni de baza ai grasului( nu ca ceilalti sunt mielusei.......)
    Oare curtea constitutionala are dreptul de a pronunta asupra aceste spete?
    • +2 (2 voturi)    
      daca... (Luni, 29 martie 2010, 10:29)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Sinoda

      ...ar fi fost viciu de procedura, geonel care a gestionat sedinta in care voicu a fost trimis dupa seminte la puscarie, ar fi primul vinovat.
      azi dimineata, pana si irealitatea tv dadea un comentariu al lui toni grebla, total in defavoarea soriciului.
      geonelu, deasemenea, spunea ca o sa se discute cererea lui voicu, in biroul permanent, dar marti, adica in ziua in care vor veni pestii la mal pt. maretul (inca) senator.
  • +13 (13 voturi)    
    justitie pentru toti (Duminică, 28 martie 2010, 17:57)

    senatoru [anonim]

    comentariile sunt de prisos NESIMTIRE DOMNULE OARE"SENATOR'"
  • +14 (14 voturi)    
    Mai sa fie (Duminică, 28 martie 2010, 18:01)

    Razvan007 [utilizator]

    De abia astept sa te vad dupa gratii.
  • +11 (13 voturi)    
    istoria se repeta (Duminică, 28 martie 2010, 18:05)

    Dan Costea [anonim]

    "Vorbesc numai in fata Marii Adunari Nationale si a reprezentantilor Clasei Muncitoare"
  • +6 (8 voturi)    
    nasu... (Duminică, 28 martie 2010, 18:32)

    Nicky [anonim]

    Nsule suntem alaturi de tine....sa nu iti fie frica de lege, sa-ti de dusmani....
    Dar nu cred ca tu ai citit Nasul (sau altceva!), asa ca stric pixelii degeaba
  • +8 (8 voturi)    
    eu (Duminică, 28 martie 2010, 20:07)

    veninusrl [utilizator]

    m-am saturat cu mult pana peste cap de regulamente nerespectate, de proceduri incalcate, de judecatori coupti...
    care stie cat costa sa angajam o echipa de rusi? e mai scurt si fara atat circ, mama lor de hoti, tagma de jefuitori ce si-au ales sediu-n parlament...
    • +4 (4 voturi)    
      Cata dreptate ai! (Luni, 29 martie 2010, 8:51)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

      Si noi ne ducem o data la 4 ani si le dam girul nostru acestor ordinari!
  • +6 (6 voturi)    
    un nesimtit escroc de Romania (Duminică, 28 martie 2010, 21:30)

    gabi [anonim]

    Chiar crezi ca esti smecher sa scapi? Vei infunda puscaria si vei suporta toate mizeriile care le-ai facut! Mai bine ai avea putin bun-simt sa suporti consecintele cu barbatie! Rusine !
  • +1 (1 vot)    
    omg (Luni, 29 martie 2010, 0:00)

    helium [anonim]

    Tara asta e la pamant, justitia inseamna numai ura politica si rafuiala intre partide, cand unu din ele e la putere incearca sa-si exercite puterea condamnand pe buna dreptate sau nu(in acest caz pe buna dreptate) un oponent.

    So, daca justitia incearca sa-si faca datoria in sfera politicului, ce facem cu mii si mii de cazuri in care se inchid ochii.

    Bun, intra marlanu asta la bulau insa altii sunt in libertate. Unu nu-i de ajuns, trebuie o reforma, trebuia o redirectionare a justitiei in slujba cetateanului corect.

    Putere? Doar putere? Reformarea justitiei se face cu mult mai mult lux de amanunte.
    • 0 (0 voturi)    
      e un inceput (Luni, 29 martie 2010, 10:37)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui helium

      desi, daca s-ar fi dat startul cu bombonel, poate ca acest toval de nesimtire s-ar fi oprit (oare?).
  • +4 (4 voturi)    
    duios voicu trecea (Luni, 29 martie 2010, 0:03)

    ampersand [anonim]

    La votul trecut a fost şuntat de două voturi. Celor doi rebeli li se vor flutura ceva fiţuici compromiţătoare despre ei. Ăştia se vor gîndi mai bine. Voicu va fi audiat în Senat. Apoi, se va repeta votul. Cei doi îşi vor da seama că la precedentul vot au votat greşit, aşa că vor vota corect. voicu nu va mai fi dat pe mâna DNA. rezultatul votului va fi prezentat de voicu drept un triumf al democraţiei şi-al justiţiei. va urma un scandal despre pensii.
  • +5 (5 voturi)    
    interesant (Luni, 29 martie 2010, 4:49)

    gigi [anonim]

    "Sistemul" incearca sa il scape. Sunt curios cu cine s-a intalnit el cat a stat la hotel. Este o infruntare interesanta intre binele si raul din justitia romana. Un bun indicator al progresului justitiei romanesti.
  • +5 (5 voturi)    
    Brusc i se face rau (Luni, 29 martie 2010, 6:02)

    Aron Deleanu [anonim]

    urcind treptele Senatului pentru a fi audiat din nou.Ce bucuros este Patriciu ca el este sanatos!.Se duce la Judecatorie ori de cite ori este chemat.Si Nastase la fel....
  • +5 (5 voturi)    
    nulitatea absoluta si mafia (Luni, 29 martie 2010, 6:16)

    oilman [anonim]

    surpriza - Voicu se declara fata mare violata printr-o vendetta politica de adversarii gelosi pe succesul sau. Evident ca violatorul de servici este Traian Basescu.
    Mambrii parlamentului Romaniei nu au fost alesi direct si mai important nu represinta sub nici o forma pe cei de care (nu) au fost votati. In aceste conditii imunitatea parlamentarilor e o prostie si trebuie invalidata. Cum reteaua (sau retelele) mafiote care controleaza mai toate cele 3 brate ale puterii sint in total control, ramin foarte putine sanse sa vedem pe oricare din marii borfasi dupa gratii. Politicienii care vin in 'papuci' - si probabil in izmene - la apelurile lui Voicu vor avea grija ca reteaua sa nu se destrame.
  • +4 (4 voturi)    
    Asteptam reactia nulitatii absolute (Luni, 29 martie 2010, 8:43)

    ion [anonim]

    Sa vedem daca nulitatea absoluta, adica Prostanacul, va lovi verdictul plenului senatului, cum isi doreste Voicu.
  • +3 (3 voturi)    
    Tara bananiera????? (Luni, 29 martie 2010, 9:14)

    Laur [anonim]

    Sunt curios ce intorstatura va lua povestea acestui broscoi(sa fie si ceva esenta de rom pe acolo????), care exceleaza prin prostie si nesimtire...si, in cazul in care va fi facut scapat, parerea mea este ca lumea trebuie sa iasa in strada. Poate doar asa, sub presiunea strazii si de ce nu, a opiniei publice, justitia corupta din Romania va trebui sa faca ceva. Desi, parerea mea, un glont e mult mai ieftin decit sa-l pastrezi in inchisoare.
  • +2 (2 voturi)    
    Doar trei zile? (Luni, 29 martie 2010, 10:06)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cazul "Voicu" va fi, si acesta, o minune romaneasca 'de trei zile'?
    Va reusi opozitia sa abata atentia justitiei, a jurnalistilor si a opiniei publice, din curtea ei si sa o deplaseze, diversionist, in curtea puterii?
    Acum se va vedea cum isi fac "datoria", cum isi joaca rolul magistratii numiti de Iliescu in inaltele Curti si Consilii, indatorati acestuia pana peste cap.
    Ca de obicei, ultima reduta va fi "exceptia de noconstitutionalitate, arma implacabila a altor "indatorati".Totul se va desfasura pe fondul sonor obsesiv :"e o facatura politica de-a lui Basescu, ca sa abata atentia poporului de la nenorocirea in care guvernul Boc a inglodat tara.
    De ce nu se institue imediat bunul obicei din America de a se judeca intr-o singura sedinta cazurile simple care abunda cu sutele de mii? Judecatorii acestor cazuri ar trebui sa fie numiti dintre pensionarii cu mare experienta, ce s-au remarcat prin onestitate, care sa fie platiti exceptional.
    De ce nu se institue imediat comisiile de impacare? Vorbim, vorbim si nu facem nimic.
    Noi, romanii, suntem prea lenesi, prea lasa-ma-sa-te-las, ca sa facem o treaba repede si bine, sa o ducem pana la capat, sa clatrficam definitiv lucrurile.
    Daca chiar se intentioneaza ca petarda Voicu sa treaca granita celor trei zile, ar trebui ca acst caz sa fie incredintat celor mai buni procurori si judecatori, sprijiniti de cei mai buni profesionisti din politie si din SRI, politicienii ar trebui sa isi puna lacat la gura iar ziaristii sa si-o deschida pana la cer, sa nu le scape nimic, sa isi faca exemplar datoria de a informa populatia, de a largi frontul care sa ii inspainante pe mafioti.
    Daca procesul Voicu nu se va rezolva in trei luni (cu toate firele lui), inseamna ca nu suntem in stare sa facem o schimbare majora in viata noastra, sa ne desprindem de pe ultimul loc pe care ne afla, ca ramanem ceea ce suntem, niste gargaragii.
    Putem spune ca acest caz " Voicu" este un punct de rascruce al fiintei tarii.
    "Acum ori niciodata!
  • -2 (2 voturi)    
    Ma distreaza... (Luni, 29 martie 2010, 10:30)

    Gigi [anonim]

    ...faptul ca toata lumea e foarte "agitata" pe aceasta tema. Ca nu va pati nimic individul ... e aproape o certitudine. Ca s-ar putea sa nu fie vinovat de mare lucru (cel mult de faptul ca incerca sa se dea mare printre colegi doar doar l-or face ministru) iar e foarte probabil. Ca l-a "rezolvat" pe Casuneanu care (deocamdata) a ramas ca in vorba aia "si n.f....si cu banii luati". Ca dupa ce l-au rezolvat "mediatic" lacheii DNA ai lui Basescu nu au fost si nu vor fi in stare sa faca mai mult in fata unui judecator iar este o evidenta.

    Ma astept sa apara Basescu la teveu si sa ne zica ca gata....odata cu Voicu a fost anihilata mafia din Romania, sa ne ridice astia monitorizarea de pe justitie si lumea sa nu mai zica ca suntem tara corupta ca face rau la imagine. Si mai ales...Rusine Dinu Patriciu! Rusine Ion Iliescu! Rusine Hrebenciuc! Rusine Vanghelie!

    Am ajuns sa sper ca acest individ sa scape din justitie poate poate ne dam seama in al 12-lea ceas ca suntem un popor de idioti si de looseri ... daca nu isi bate joc mafia de noi isi bat joc institutiile statului (recte DNA) care fac justitie in mass-media. Si peste toate se aude un hahait penibil si cinic de la Cotroceni...

    In timpul asta noi ramanem o tara bananiera in UE, cu cel mai ridicat grad de coruptie, cu medici care parasesc tara dupa ce s-au saturat de respectul cu care sunt tratati de stat, cu monitorizare pe justitie, cu economie de kko, cu invatamant de toata jena, cu infrastructura de tara africana. Trist...
  • +2 (2 voturi)    
    Avem incredre in DNA (Luni, 29 martie 2010, 10:36)

    Costel [anonim]

    La inchisoare cu borfasul asta! Incet, incet ajungem la 300 de parlamenatari!!!
  • 0 (0 voturi)    
    DNA esti un nimic !!! (Luni, 29 martie 2010, 11:50)

    ZaiR [anonim]

    Da cat mai dureaza pana cand ajunge asta dupa gratii.
    Cata lume are la mana, de nu-l salta nimeni???
  • 0 (0 voturi)    
    Varianta pesimista.... (Luni, 29 martie 2010, 12:13)

    Ragnos [anonim]

    Ceea ce este amuzant este faptul ca aceasta judecatoare Maria Despina Mihai poate respinge fara probleme mandatul de arestare preventiva pe numele lui Voicu fara a se putea lua vreo masura caci vedeti dumneavoastra ….judecatorii sunt inamovibili :D….si cum in 20 de ani nici un judecator nu a fost tras la raspundere pentru vreo decizie eronata….curtea e luminata…
    Cineva spunea mai jos ca…mafiotul Voicu isi bate joc de principiul "bun simt" si de institutile statului…pai este politician, deci partea cu bunul simt pica din start….iar institutiile statului…conducatorii acestora sunt numiti politic (cel mai probabil duduie de „ competenta „)…asa ca sansele ca respectivele institutii sa isi dea cu stangu’ in dreptu’ sunt mari….
    In ritmul asta tot ce va lua Voicu va fi o pedepsa cu suspendare...asta daca nu o sterge din tara...printre berbecuti.... ca doar au mai fost precedente...
    • 0 (0 voturi)    
      Problema e... (Luni, 29 martie 2010, 13:02)

      Gigi [anonim] i-a raspuns lui Ragnos

      ...ca unii inteleg prin "bun simt" renuntarea la prezumptia de nevinovatie. Mi se pare normal ca un individ acuzat de ceva sa incerce sa scape folosind orice parghii legale are la dispozitie ... doar nu va asteptati acum sa se duca in fata judecatorilor sa zica "sunt vinovat vreau la parnaie 20 de ani?" Cand vad atata naivitate in jurul meu...inteleg de ce a ajuns tara asta unde a ajuns.