Mircea Dolha (PSD), desemnat primar interimar al municipiului Baia Mare, in locul lui Cristian Anghel

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 martie 2010, 13:26 Actualitate | Politic

Consiliul Local Baia Mare, intrunit in sedinta extraordinara, l-a desemnat, joi seara, pe social-democratul Mircea Dolha primar interimar al municipiului, informeaza Radio Romania. Postul de edil ramasese vacant dupa ce fostul primar Cristian Anghel a fost condamnat la doi ani si sase luni de inchisoare cu executare, pentru abuz in serviciu.

In ceea ce il priveste pe Cristian Anghel, Tribunalul Maramures a admis miercuri cererea de amanare a executarii pedepsei cu inchisoarea de catre acesta. Practic, Cristian Anghel va fi eliberat pentru o luna de zile, cu respectarea anumitor conditii impuse in programul de supraveghere, si nu are voie sa paraseasca judetul in acest timp. Procurorii DNA pot face recurs in termen de 10 zile de la pronuntarea sentintei.
  • Cristian Anghel, doi ani si jumatate de inchisoare pentru abuz in serviciu
Cristian Anghel a fost arestat in noaptea de 17 martie, dupa ce instanta l-a condamnat la inchisoare pentru abuz in serviciu. Primarul baimarean a primit o pedeapsa de 2 ani si 6 luni de detentie, cu executare. Sentinta este definitiva si nu mai poate fi atacata.

Procurorii anticoruptie i-au imputat edilului un prejudiciu de aproximativ 400.000 euro dupa ce Consiliul Local Baia Mare a aprobat achizitionarea unui bloc la pretul de 544.500 euro de la o asociatie familiala. Aceasta din urma cumparase imobilul cu putin timp inainte de a se face tranzactia cu municipalitatea, cu numai 150.000 euro. Proprietarul initial al cladirii sustine ca, inainte de a o vinde asociatiei familiale, trimisese o oferta Primariei Baia Mare, dar nu a primit niciun raspuns.


Citeste mai multe despre   






















496 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Hotul de Anghel de ce a fost eliberat? (Vineri, 26 martie 2010, 13:36)

    Razvan_M [utilizator]

    Daca a fost dovedit ca fura, de ce mama naibii a fost trimis inapoi in Primarie? A mai ramas ceva nepazit acolo?
    Daca se pune problema sa predea gestiunea, nu-i o scuza valida: a fost dovedit ciorditor si mincinos, deci semnatura lui nu mai are nicio semnificatie pana dupa executarea sentintei. Gestiunea poate fi predata de inlocuitor, iar daca se dovedeste ca a mai facut si alte matrapazlacuri primarul-ciorditor, sa dea socoteala in continuare!
    • -3 (3 voturi)    
      esti vreun frustrat ? (Vineri, 26 martie 2010, 16:33)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      razvanele...ce sa intamplat ? mirosul florilor din pomi te a rasculat asa ? zau..desi pari a fi utilizator io cred ca esti ceva ..postac pesedist sau portocaliu..ok..justitia a spus ca e vinovat..asta e..insa turazvanele daca esti asa corect cum s eface ca nu spui cand treci pe rosu la semofar la primu politist ?...sau depasesti viteza legala...chiar daca nu e radar...esti looser
      • +2 (2 voturi)    
        PSD-ist nu este pentru ca (Vineri, 26 martie 2010, 19:31)

        Audit [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        in locul lui Anghel a fost pus un PSD-ist.
        Eu nu am nici o culoare politica si am aceeasi frustrare: de ce a fost eliberat? Un simplu control de fond al Curtii de Conturi (care oricum il recomand celui ce vine dupa acest infractor) era suficient. Nu o spun eu ci legea!
  • +2 (2 voturi)    
    Coalitia de stanga PNL-PSD (Vineri, 26 martie 2010, 19:29)

    Audit [utilizator]

    functioneaza.
  • 0 (0 voturi)    
    MAFIA DIN PRIMARIE (Vineri, 26 martie 2010, 22:44)

    EMILIA [anonim]

    defintie dex MÁFIE s.f. _ ♦ Grup de persoane legate între ele prin preocupări comune și care îsi apără reciproc interesele
  • 0 (0 voturi)    
    Coalitia Grivco (Sâmbătă, 27 martie 2010, 10:39)

    Gabi M [utilizator]

    Coalitia Grivco functioneaza si acum atat la centru cat si in provincie!Si asta de ce a fost eliberat?!Ca sa-si rezolve problemele de predare a gestiunii cat si cele familiale.Cati arestati normali,fara pile sunt eliberati pt. asa ceva?Un alt hot protejat.L-o fi ajutat tot Voicu?
  • 0 (0 voturi)    
    Dolha (Luni, 10 ianuarie 2011, 17:39)

    Petre [anonim]

    Dolha e un tanar ambitios si competent. Avem nevoie de astfel de oameni in administratia romaneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Mircea Dolha (Marţi, 18 ianuarie 2011, 18:06)

    Stef333 [anonim]

    Mircea Dolha este victima uneltirilor politice, principala activitate a politicienilor romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Incotro? (Miercuri, 19 ianuarie 2011, 9:39)

    gogu_intrebare [anonim]

    Incotro se indreapta tara asta cu asa lideri? Ce putem spune despre un legiuitor precum Vadim, care nu da o ceapa degerata pe lege?