UPDATE Catalin Voicu a fost externat

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 26 martie 2010, 9:17 Actualitate | Politic

Catalin Voicu a parasit, vineri dimineata, Spitalul Universitar de Urgenta din Bucuresti, dupa ce a fost examinat, vineri, de o comisie medicala. Anuntul a fost facut de medicul Bogdan Popescu, purtatorul de cuvant al Spitalului Universitar de Urgenta din Capitala. El a precizat ca senatorul a fost externat in urma finalizarii investigatiilor medicale si a stabilirii schemei de tratament si ca nu crede ca acesta va avea nevoie sa se reintoarca in spital. Intrebat ce s-ar intampla in eventualitatea in care Voicu ar primi un mandat de arestare preventiva, Bogdan Popescu a afirmat ca "Nu pot sa prevad ce se va intampla. Ca orice bolnav de boala cardiovasculara din tara asta, are un risc".

"Nu cred ca se va intoarce la spital. Este stabil si are tratamentul necesar. Ca orice bolnav cu boala cardiovasculara, va urma un tratament", a afirmat Bogdan Popescu.

In urma cu doua zile, plenul Senatului a dat aviz pozitiv cererii DNA privind arestarea lui Catalin Voicu. In urma acestui vot, procurorii DNA au posibilitatea sa solicite judecatorilor Inaltei Curti de Casatie si Justitie emiterea unui mandat de arest preventiv pentru 29 de zile pe numele lui Catalin Voicu.


"De ce se vrea sa fiu introdus in sistemul penitenciar, unde stiti cu totii care sunt conditiile? Nu mai ai nici nume, esti doar un numar, in sistemul penitenciar sunt conditii de ev mediu. Conditiile din penitenciare decimeaza fiinta umana. Se deschide Cutia Pandorei si vor urma si altii dupa mine", afirma, in urma cu cateva zile, Catalin Voicu, referindu-se la conditiile din penitenciare.

Catalin Voicu s-a internat de urgenta in spital in noaptea de marti spre miercuri si s-a externat in cursul diminetii de miercuri, pe propria raspundere. El s-a deplasat apoi la Senat, unde urma sa fie supusa la vot cererea DNA de incuviintare a arestarii sale, insa i s-a facut din nou rau si a fost internat in spital in aceeasi zi.

Catalin Voicu este acuzat de trafic de influenta si fals in inscrisuri sub semnatura privata, iar DNA a cerut ministrului Justitiei, Catalin Predoiu, sa sesizeze Senatul in vederea incuviintarii arestarii sale. Potrivit Constitutiei, deputatii si senatorii pot fi urmariti si trimisi in judecata penala pentru fapte care nu au legatura cu voturile sau cu opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului, dar nu pot fi perchezitionati, retinuti sau arestati fara incuviintarea Camerei din care fac parte.

In stenogramele din dosarul DNA prin care se cere arestarea senatorului PSD Catalin Voicu, publicate de HotNews.ro, apar numele unor politicieni precum Gabriel Oprea, Ludovic Orban, Marian Vanghelie, Miron Mitrea, magistrati - Florin Costiniu, dar si de oameni de afaceri - Costel Casuneanu si Marius Locic. Subiectele discutiilor publicate vizeaza interventii pe langa magistrati ai Inaltei Curti de Casatie si Justitie, interventii la IGP si intentia senatorului Voicu de a fi devenit, in cazul in care Mircea Geoana ar fi castigat prezidentialele din 2009, ministru al Internelor, dorinta acestuia privind arestarea lui Neculai Ontanu si "intocmirea unor dosare" pe numele lui Gabriel Oprea.

Catalin Voicu ar fi intervenit folosindu-si influenta asupra magistratilor nu doar in cazurile Casuneanu, Mazare si Locic, dar si pentru Marian Oprisan, vicepresedintele PSD Dolj Maria Schutz, judecati pentru coruptie, pentru sotia lui Miron Mitrea si in cazul accidentului lui Ludovic Orban.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3171 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Un personaj jalnic (Vineri, 26 martie 2010, 9:29)

    Cip [anonim]

    Culmea ridicolului, acest om mai sufera si de depresie, anxietate ! Pentru lumea medicala e atipic!. Pentru lumea politicienilor nimic nu are limite.
    • +20 (22 voturi)    
      La tonajul casalotului ,exclus sa nu il gaseasca (Vineri, 26 martie 2010, 9:46)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Cip

      cu ceva fundamental,sa il scape de arestare !
      Personajul arata de parca in fiecare zi era la el *mardi gras* marea crapelnita -se rostogolea prin Senat ,nu mergea !
      sper ca daca il inteapa vreun doctor ,se dezumfla
    • +12 (12 voturi)    
      rău de justiţie (Vineri, 26 martie 2010, 11:30)

      gabhry_el [anonim] i-a raspuns lui Cip

      aşa se traduce "anxietatea depresivă" a mafiotului
      normal că-ţi creşte tensiunea cînd ştii ce ai fost şi ce-ai ajuns
      absolut fireşti reacţiile psiho-somatice ale banditului care se vede acum încolţit
    • +11 (15 voturi)    
      Lehamite (Vineri, 26 martie 2010, 11:33)

      un nenica [anonim] i-a raspuns lui Cip

      Ma apuca scarba cand vad PSD-ul ca sustine ca nu avea cunostinta de "actiunile particulare" ale lui Voicu. Vreau sa vad tot probatoriul. Vreau sa-i scuip in fata pe judecatorii care au dat achitare, suspendare sau pedepse minime interlopilor tigani care au lasat oameni fara case, care au vandut droguri copiilor, care au rapit tinere si le-au fortat sa se prostitueze, care au fortat oameni sa munceasca pentru ei. ASTA e ce a mijlocit Voicu. ASTA este mecanismul de teroare mentinut de politicieni pentru controlul poporului si pentru obtinerea de profit. Se hranesc din munca, din sanatatea, din libertatea si din carnea celor dragi noua. Macelari fara scrupule in costume, robe, uniforme albastre si halate albe.
    • +8 (8 voturi)    
      Sa-i dea Dumeneu sanatate si logoree (Vineri, 26 martie 2010, 12:22)

      trandafir [anonim] i-a raspuns lui Cip

      sa spuna tot ce stie....
  • +16 (18 voturi)    
    Cine plateste toate investigatiile, (Vineri, 26 martie 2010, 9:33)

    Audit [utilizator]

    internarea, etc. A avut trmitere de la medicul de famile? E la categoria urgente? De ce sta in rezerva VIP?
    A "aplicat" sistemul coplata?
    Nu oameni buni: beneficiaza de sistemul pe care il si intretinea: Pile, Cunostinte, Relatii.
    • +14 (18 voturi)    
      Interlopii intre cascaval si huzur (Vineri, 26 martie 2010, 10:02)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Audit

      Oare cat e cascavalul pentru fiecare doctor de la Spitalul Universitar care se ocupa de acest interlop.

      Ar trebui sa se publice lista cu doctorii care il trateaza pe acest infractor, speram cu totii, viitor detinut, insa speram degeaba.
  • +11 (13 voturi)    
    BOLNAVII INVESTATI SUFOCA ROMANIA (Vineri, 26 martie 2010, 9:35)

    cris [anonim]

    Bolnavii invesntati alaturi de justitie sufoca Romania.
    Bolnavii fara boala sufoca bugetul de pensii.
    Justitia sufoca economica prin protejarea actelor de coruptie la nivel inalt. Daca justitia si-ar face treaba politicienii nu ar mai avea curajul sa fure atat de mult
    • +8 (10 voturi)    
      Societate bolnava (Vineri, 26 martie 2010, 9:53)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui cris

      La nivel macro societatea noastra este bolnava.

      La nivel micro, in famile, relatiile sunt cat se poate de normale.

      De ce comportamentul nostru e atat de diferit in familie fata de cel in societate?
  • +8 (10 voturi)    
    Petitie (Vineri, 26 martie 2010, 10:03)

    Anna [anonim]

    Intre timp, judecatorii protesteaza fata de lipsa de reactie a CSM in ceea ce-i priveste pe judecatorii implicati in dosarul Voicu. CSM nu face nimic ca sa ii impiedice pe Jipa si Costiniu sa judece in continuare.

    Puteti sustine protestul judecatorilor aici:

    http://www.sar.org.ro/blog/?p=1490
  • +11 (13 voturi)    
    Care-i procedura?? (Vineri, 26 martie 2010, 10:05)

    Florian [anonim]

    Pentru un invinuit parchetul trebuie sa asigure supravegherea prin politist! Pentru un senator excroc trebuie conferinta de presa la externare din spital unde a huzurit si a putut sa-si "aranjeze ploile" nestingherit? S-a cerut acorul senatului pentru arestare existand pericolul influientarii martorilor dar l-au lasat liber in spital!! - de ce nu au pus in miscare mandat de arestare sub control merdical; nu se poate trata tensiunea in regimul penitanciar?
    Se pare ca magistratii de rang inalt au facut front comun cu medicii si vom vedea un simulacru de proces penal: Casuneanu are toate sansele s-si primesca banii pana la primul termen si Vocu sa scape cu amenda penala!
    • +4 (6 voturi)    
      legat de procedura (Vineri, 26 martie 2010, 11:18)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Florian

      in articol se aminteste de arestul preventiv de 29 de zile deci sa intelegem ca nu mai este vorba de invinuit ci de inculpat, fata de care s-a pus in miscare actiunea penala, de unde rezulta ca exista probe si indicii temeinice ca Voicu a savarsit fapta..insemnand ca sunt sanse foarte mari sa faca puscarie,cu executare. Totusi traim in Ro si stiti voi restul
  • +6 (10 voturi)    
    iesirea de rezerva (Vineri, 26 martie 2010, 10:06)

    sile [anonim]

    Astept ,cu nerabdare,sa vad cat de timpiti sau de corupti sunt medicii romani.
    Abia dupa aceea vom putea afirma ca,de fapt,tunelul de care vorbea Tapalaga,are de fapt o intrare si doua iesiri.
    La cea de a doua iesire stau de paza medicii corupti sau pur si simplu tampiti.
  • +5 (9 voturi)    
    Tagma cum laude (Vineri, 26 martie 2010, 10:24)

    Dr Alban [anonim]

    Culmea prostiei este ca acest personaj se justifica prin faptul ca nu facea trafic de influenta pe la judecatori , el facea trafic de influenta pe la doctori ceea ce nu ar fi condamnabil .
    Nici un doctor nu a sarit ca ars ca le-ar fi afectata imaginea si ca ei nu au nicio legatura cu personajul.
    Au sarit sa-l ajute si sa il scoata basma curata.
    Nu duc lipsa de materiale sa-l trateze ? Banuiesc ca l-au trimis sa isi cumpere aspirine la farmacia din colt.
    Le ajung salariile pentru munca prestata , sau maine ies in strada ca ei au salarii mici ?
  • +10 (12 voturi)    
    bah (Vineri, 26 martie 2010, 10:35)

    ady [anonim]

    sobolanul asta trebuie luat din pat si dus la spitalul puscariei cu tot cu magistratii implicati....luati si cativa doctori implicati in internari ilegale
  • +6 (6 voturi)    
    cu grija fata de om (Vineri, 26 martie 2010, 11:57)

    drHouse [anonim]

    imi plac unii doctori.
    au iesit si pe canalele de televizune, plini de compasiune fata de pacientul voicu.

    nu as fi comentat daca nu mi-as fi amintit de sutele - poate miile - de cazuri " Lazarescu".
    oameni bolnavi pe care unii doctori ii uita intr-o ambulanta, intr-un pat cu un alt sarman, sau ii dau pur si simplu afara din spital.

    propun sa iertam pe pacientu' voicu ca oameni - am un tata cu probleme cardio - dar astept justitie si dreptate. "da" se aude?
  • +4 (4 voturi)    
    principiul dominoului (Vineri, 26 martie 2010, 12:00)

    catalin buletin [anonim]

    Se fac multe magarii la IML. Presa e cu ochii pe Voicu. Orice derapaj desconspira alta posibila iesire din tunelul judiciar. Sa speram ca in disperarea lui mai atrage atentia si asupra altor retele de descurcareti.
    A picat recent un chirurg de la Floreasca, cunoscut ca le facea la interlopi operatii fictive, masluia fise medicale ale victimelor accidentelor rutiere. Sunt multi din astia in toata tara care schimba radiografii si probe de alcoolemie, pun diagnostice aranjate si inventeaza minciuni in fisele medicale sau fac tratamente la misto, ca sa obtina despagubiri sau sa faca presiuni in instanta ori sa-i scoata cu basma curata pe soferii betivi.
    La mititica cu toti aranjorii!
  • +4 (4 voturi)    
    aha... (Vineri, 26 martie 2010, 12:08)

    helium [anonim]

    I-a spus cineva ca nu-i bine sa intinda coarda si a iesit sobolanu. A fost sfatuit sa-si pastreze zilele de spitalizare, ca o sa aiba nevoie de ele dupa ce se da verdictul.
    Mare mirare daca intra Nea. Voicu la bulau, imi e ca e infipt bine si are in spate muuuuulti altii mai grei.
    Nu cred ca va erupe puroiul, ramane in caz izolat judecat si ras-judecat cu final blajin. Cativa ani cu suspendare, piese de teatru pe la spital, acuze, lacrimi de crocodil, o compozitie grasa Made in Romania.
    Mai zice cineva ca n-avem produse sau brand-uri autohtone?
    • 0 (0 voturi)    
      trutzulescu al II lea (Vineri, 26 martie 2010, 12:49)

      un domn [anonim] i-a raspuns lui helium

      adevarat si corect spus...din pacate iti aduci aminte de Truztulescu ? omu cu tzigarile ? tot as ain ajuns de Paste era povestea..face parte din intoxicarea Poporului roman..in a arata colectia de sobolani..a Romaniei
  • +4 (4 voturi)    
    Daca (Vineri, 26 martie 2010, 12:17)

    AmyD [utilizator]

    animalul asta scapa nepedepsit s-a dus si ultima sansa de a trai civilizat in Romania. E flegma suprema pe care ne-o dau in fata autoritatile statului roman. E "incununarea" a doua decenii de coruptie, mizerie, haos, Iliescu, mineriade, Nastase, caltabosi, oua numarate, Vanghelie, si ma opresc aici chiar daca mai sunt atat de multe de care pot aminti. Va "multumim" domnilor politiceni, judecatori, medici ca ne-ati furat tara.
  • +2 (2 voturi)    
    mda (Vineri, 26 martie 2010, 12:22)

    eu [anonim]

    a stat cateva zile in concediu in spital.

    s-a bagat repede in spital in caz ca DNA-ul emitea mandat de arestare preventiva imediat dupa ce parlamentul aviza anchetarea si arestarea sa.

    ca daca il legau repede, si il bagau la parnaie, era greu pentru el sa gandeasca planul de actiune... nu putea vorbi cu multa lume, era ascultat..

    asa a stat pe banii statului in spital, s-a relaxat, a dat telefoane in stanga si in dreapta.. a luat legatura cu rechinii pe care i-a ajutat..

    si de azi a iesit din spital si are de umblat nenea voicu.. pe la toti cei care i-a ajutat.. pe la politai, procurori, judecatori, politicieni..

    incepe sa-si puna planul de actiune in aplicare, sa le zica la baieti sa-l fereasca de parnaie.. ca altfel ii trage si pe ei dupa el la mititica...
    • 0 (0 voturi)    
      Unde exista justitie sociala exista si democratie! (Vineri, 26 martie 2010, 13:51)

      Justitie [anonim] i-a raspuns lui eu

      Intr-o tara civilizata si democratica asa ceva nu se intampla! In asemenea situatii justitia isi face datoria imediat fara discutii multe adica ARESTAREA! Adica dupa logica dvs. pericol public esti numai in momentul in care omori pe cineva...frumoasa scuza ati gasit! unde ati facut scoala domnilor? Vedeti ce se intampla in asemenea cazuri inGermania, Franta, Elvetia etc. Sa vedem daca acolo ar avea curajul sa faca ceea ce fac aici in Romania! Unde exista justitie sociala exista si democratie!
  • +3 (3 voturi)    
    Alta smecherie (Vineri, 26 martie 2010, 12:25)

    gogu [anonim]

    Pai daca sobolanul Voicu este bolnav de inima de ce bea cafele ca disperatu????????????
    Vedeti imaginile prezentate de al audieri
    Am impresia si certitudinea ca cea ce ascris tapalaga este doar virful aisbergului .O intrare si nenumarate iesiri t+1
    Doar din o"greseala"procedurala" sobo Voicu va ajunge la mititica.
    Politia e cu el, procuratura face ceva dar nu mare lucru, judecatorii sint el, senatori au avut un moment de ratacire,"astenia de primavara bat-o vina", medicii sint cu el ................Oare ce urmeaza sau cine?????..
  • -2 (2 voturi)    
    totusi, dreptatea unde este? (Vineri, 26 martie 2010, 12:26)

    Dedalus [anonim]

    De unde stiti stimati comentatori, ca personajul asta nu este decat un laudaros ridicul?

    Si de ce ar trebui arestat? Cum ar putea sa incurce ancheta? Prezinta vreun pericol public?

    Nici asta nu e dreptate, nu va suparati. Daca au probe atunci sa fie administrate si inceputa urmarirea pernala, apoi sa fie deferit justitiei.

    Ce se intimpla acum nu e mai putin oribil decat ce i se retine lui in sarcina....
  • +3 (3 voturi)    
    Întrebare stupidă (Vineri, 26 martie 2010, 13:00)

    mamacerghida [utilizator]

    Dacă din cauza șobolanilor ăstora, a gunoaielor din parlament și administrație îmi crește tensiunea și nu mai pot plăti impozite statului corupt până în măduvă, ce pățesc?!
  • +2 (2 voturi)    
    Hotii nu trebuiesc plansi de mila (Vineri, 26 martie 2010, 13:01)

    Un roman satul [anonim]

    Stimate domnule Voicu nu am niciun fel de intelegere vis a vis de starea dvs....nimeni nu va indemnat sa faceti ce ati facut...sunteti cu totii avizi dupa putere si bani nemunciti! aceasta se cheama HOTIE! V-ati pus intrebarea in calitate de senator cati oameni sufera in Romania de boli cardiovasculare? v-ati pus intrebarea cati au bani sa-si cumpere medicamente sau sa consulte un medic? stiti cati oameni traiesc in mizerie in Romania? v-ati uitat in jurul dvs. dl. senator cum se traieste in Romania? Ce lucru bun ati facut pentru acesti oameni care v-au votat? Dl. ministru spune ca nu sunt bani...bani sunt daca doriti sa-i gasiti! incepeti un control al averilor dur si intrebatii pe toti provenienta banilor si daca pot justifica prin acte ceea ce au, daca si-au platit impozitele si veti vedea ca veti gasi bani nu numai pt. sistemul sanitar, profesori si pensionari....ne-ati adus in pragul saraciei! am platit 35 de ani asigurarile medicale si acum sunt bolnav si pensia aceasta nu-mi permite sa ma tratez iar acesti domni se plang de conditiile dure din puscarii...pai asa trebuie sa fie deoarece numai asa veti intelege ca nu este bine sa furi si sa abuzezi de ce nu iti apartine
  • +2 (2 voturi)    
    Prima non nocere (Vineri, 26 martie 2010, 13:21)

    Neutron [anonim]

    Observ comentarii intransigente la adresa unei bresle pe cat de hulite, pe atat de apreciate in situatia unui necaz. Nu spun ca nu sunt si medici care nu isi merita titlul de pe diploma. Insa orice medic cu sufletul curat stie ca trebuie sa acorde ajutor oricarui om, indiferent de ce hram poarta. Nu trebuie sa amestece datoria lui ca medic cu politica, justitia sau cu parerea opiniei publice.
    O rugaminte as avea: nu mai generalizati. Ce vina are medicul ala dintr-un cabinet din varful muntelui care are grija de cativa batrani? Ce vina are medicul de la Salvare care isi mananca noptile si zilele pe drumuri de tara fie vara, fie iarna? Ce vina are medicul dintr-o camera de garda injurat si scuipat de toti betivii si drogatii ( suporta, strange din dinti si isi face meseria )? Ce treaba au ei cu de-alde Voicu? Spuneti: "cutare a facut, cutare a dres", nu "toti fac, toti dreg".
    • 0 (0 voturi)    
      Generalizare humanum est (Vineri, 26 martie 2010, 13:37)

      Dr Alban [anonim] i-a raspuns lui Neutron

      Medicul ala din varful muntelui le mananca gainile la batranii aia , iar cel de pe salvare te lasa in strada sau se duce sa urineze cand tu astepti sa te duca la spital.
  • 0 (0 voturi)    
    fiat justitia! Canci... (Vineri, 26 martie 2010, 13:53)

    Dedalus [anonim]

    Ciudat cum toata lumea il condamna, pe baza a ceea ce s-a dat la televizor...

    Mie dialogurile alea mi s-au parut de laudaros, nicidecum ca ar demonstra ceva.

    Dar ma ingrozesc de ura pe care o citesc in toate cele 24 de comentarii de mai sus...

    De fapt, oamenii vor sange, nu conteaza al cui este si daca este vinovat. Din cateva transcrieri incomplete difuzate pe TV, o haita de lupi se repede la Voicu... Aceeasi haita probabil care sta sluj in fata sefului atunci cand ca "sarcina de servici" ii fac fetei lui lucrarea de diploma, aceeasi haita de lupi care lasa oamenii accidentati pe strada pe motiv ca "ce-i treaba mea", aceeasi oameni care asista la furturil imense spunand ca "nu avem ce face"...

    Bine ca sariti cu toti pe Voicu, nu se poate apara, e senator (adica - prin definitie dupa unii- vinovat...) samd.

    Nu vreau sa apar pe nimeni, dar nu e nici o justitie in saritura publica la jugulara .. asta e linsaj, adica o rusine.
  • 0 (0 voturi)    
    urmeaza (Vineri, 26 martie 2010, 17:15)

    next [anonim]

    sa fie internat, acuma.
  • 0 (0 voturi)    
    istoria (Vineri, 26 martie 2010, 18:31)

    barghieru [utilizator]

    are un ciclu de repetare a evenimentelor sociopolitice(la fiecare aproxim.60 ani).Facind o analiza, s-ar putea presupune o descendenta a lui Voicu de la "famozul" Motzoc.Ramine de vazut cine o sa-si asume rolul lui Lapusneanu.Dar cred ca la ziua de azi ar fi prea putin sa se solicite doar "capul lui Voicu-Motzoc".
  • 0 (0 voturi)    
    hmm (Vineri, 26 martie 2010, 20:14)

    Pistache [utilizator]

    Eu chiar cred ca domnul Voicu sufera cu inima. Bag mana in foc ca acele crize sunt reale - este pur si simplu socat ca i se poate intampla asa ceva, si tocmai unde: in Romania. Vreau sa fie tratat cat mai bine cu putinta pentru a-si ispasi intreaga pedeapsa