Blaga: Geoana a vrut sa-l puna pe Voicu secretar de stat la MAI, dar SRI s-a opus / Geoana: Blaga minte sau este dezinformat

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 25 martie 2010, 15:42 Actualitate | Politic

Ministrul Administratiei si Internelor Vasile Blaga dezvaluie intr-un interviu acordat cotidianului Gandul ca Mircea Geoana a incercat sa-l bage pe senatorul Catalin Voicu la Ministerul de Interne, dupa ce acesta din urma nu reusise sa obtina sprijinul PSD pentru a fi ministru.

Potrivit sursei citate, Blaga spune ca, dupa tentativa esuata de a-l nominaliza ca ministru, Geoana l-a propus pe Voicu pentru functia de secretar de stat la MAI, dar ca premierul Emil Boc s-a opus, dupa ce a primit de la SRI o informare care arata ca senatorul are niste probleme de dosar.
  • "Am aflat de la dl. prim-ministru (n.r. - ca Mircea Geoana l-a propus pe Voicu secretar de stat in MI)".
  • "De fiecare data cand cineva este numit intr-o functie de demnitar, se cer informatii din partea structurilor de informatii... Din datele pe care le am, da, (n.r - SRI) au prezentat date care-l faceau incompatibil cu functia de secretar de stat".
  • "Eu n-am stiut (n.r. - ca premierul a refuzat numirea), pentru ca sunt discutii intre sefii de partide, propuneri pentru functii de demnitate publica, secretari de stat... Nu stiam, dar dl. prim-ministru a confirmat asta".
Geoana ar fi incercat apoi sa-i obtina numirea lui Voicu ca prefect de Giurgiu, dar Boc s-a opus din nou, tot din aceleasi motive, a mai sustinut Blaga.

Mircea Geoana: Blaga minte sau este dezinformat

"Blaga minte sau este dezinformat", a reactionat Mircea Geoana la declaratiile ministrului de Interne. "Nu am facut o astfel de propunere premierului, este o minciuna. Catalin Voicu nu a figurat pe nicio lista cu propuneri trimisa de mine, sub semnatura mea, catre premierul Emil Boc", a subliniat fostul lider PSD.

"Ii cer dlui Blaga sa retracteze aceasta declaratie. Prin aceasta strategie, de fructificare politica a cazului Voicu, se incearca doar a se improsca cu noroi in mine si familia mea", a mai spus Geoana.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3757 vizualizari

  • -21 (33 voturi)    
    Idiotii... (Joi, 25 martie 2010, 16:17)

    Gigi [anonim]

    ...astia doi (Blaga si cu Geoana) nu fac decat sa demonstreze ca (macar) SRI-ul functioneaza bine.
    Si daca il propunea Geoana pe Voicu ce? Era sub urmarire penala? Avea vreo condamnare (macar in prima instanta)? Era senator al Romaniei...ales uninominal (nu asa ne-a zis Basescu ca uninominalul reformeaza clasa politica) ... si cam atat...
    • +23 (29 voturi)    
      Da, si Geoana e fata mare... (Joi, 25 martie 2010, 16:35)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      ... si nici la baieti nu a fost. Vrei sa creada cineva ca Geoana nu stia nimic de invartelile lui Voicu? Ca si daca nu stia, prostanac mai era...

      Abia astept sa iasa Blaga cu vre-o hartie prin care Geoana solicita numirea lui Voicu, la prostanac cat e Geoana probabil ca a si utiat ca a dat cu subsemnatul...
      • -5 (17 voturi)    
        interesant (Joi, 25 martie 2010, 17:20)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui ddanescu

        mai oameni buni...
        imi amintesc lozinca aia din Ferma animalelor
        "2 picioare bine, 4 picioare rau". la voi e "pdl bine, psd rau"
        cand o sa incetam sa judecam numai dupa partid?
        geoana este un mare dobitoc, dar poate chiar nu stia. exista aceasta posibilitate (ma indoiesc de ea, dar totusi exista)
        treaba cu abia astepti sa iasa blaga cu hartiile e aberanta. nu blaga trebuie sa iasa cu hartiile, ci politia, dna, procuratura etc.

        de asemenea zici ca nu are cum sa nu fi stiut geoana. atunci eu iti spun tie ca daca e asa, atunci nici base nu e posibil sa nu fi stiut de ritzi, solomon si care naiba au mai facut prostii si-s din pdl.
        poti sa-mi raspunzi la urmatoarea intrebare?

        cum de base nu avea cum sa stie de ritzi si geoana sigur stia de voicu?

        nu stiu cand o sa incepem sa fim impartiali, mai ales ca e binele nostru in joc.
        din punctul meu de vedere sunt toti o apa si-un pamant,
        • -7 (9 voturi)    
          Stai linistit... (Joi, 25 martie 2010, 18:06)

          Gigi [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          ...dubla masura functioneaza din plin.

          Ieri incerca unul sa ma convinga ca Antonescu ar trebui sa-si ceara scuze ca l-a sprijint pe Geoana care e in partid cu Voicu insa Basescu nu trebuie sa-si ceara scuze ca era de manutza cu Solomon in campanie si ca a pus-o pe Ridzi ministru.

          Nu sunt de acord cu ceea ce spui mai jos despre SRI. Atat timp cat nu aduce argumente politice impotriva celor care urmeaza sa fie numiti ... e bine. Exista diversi spioni, spioni dubli, interlopi nedovediti (inca) samd care ar fi bine sa nu ajunga intr-o pozitie. Pot face mult rau de acolo ...
        • +11 (15 voturi)    
          Da, e interesant (Joi, 25 martie 2010, 18:17)

          ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

          Nu judec dupa partid. Judec dupa ce spune si unul si altul.

          Daca Geoana nu stia de Voicu inseamna ca era picat din cer. Pur si simplu nu cred, ai avut vreodata contact cu PSD-ul?

          Base probabil ca stia despre Ridzi si Solomon si altii, si nu a spus nimic si s-a folosit de ei. Basescu e departe de a fii inger. Ingeri nu exista in politica.

          Diferenta este totusi ca Basescu il lasa pe Solomon si Ritzi si altii sa fie arestati si anchetati. Pe vremea lui Iliescu, Nastase si probabil a lui Geoana nu am vazut si nu s-ar fi vazut nici un mafiot judecat. Nimic, zero, nada. Toti erau albi ca lacrima si se fura ca in codru.

          Dupa cum ziceam, nu exista ingeri in politica. Exista doar politicieni care iti reprezinta intresele mai mult ca altii.
    • +10 (18 voturi)    
      gigi, esti simpatic de gunoi (Joi, 25 martie 2010, 17:03)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      te faci pe prostul sau chiar esti - nu conteaza - vad ca esti total dedicat subsolului plin cu sobolani de comentatori platizti sa se posteze cu ora de catre pesedea! vezi ca pesedeaua este moarta in cotetz - nimeni n-o mai crediteaza cu nimic, nici macar cu bani de medicamente.
      • -5 (13 voturi)    
        lasa ca (Joi, 25 martie 2010, 17:16)

        liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui Doboritorul de Bizoni

        nici tu nu esti departe...
        cel putin asta deduc eu din ce ai scris in comentariu.

        intr-un forum se discuta civilizat fara a se jigni oamenii care au alta parere decat tine
        • -3 (9 voturi)    
          ce tare e site-ul asta plin de pedelei (Joi, 25 martie 2010, 17:59)

          adrian [anonim] i-a raspuns lui liviu_

          unuia care nu face decat sa injure fara a avea opinie i se dau plusuri iar celui care ii atrage atentia pe un ton civilizat ca nu trebuie sa jignesti oamenii care au alta parere i se dau minus-uri
    • +7 (9 voturi)    
      Da mai, (Joi, 25 martie 2010, 17:52)

      doi si-un sfert [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      Asa ti-a zis Basescu, dar ti-a zis ceva de uninominalul pur in 2 tururi de scrutin nu de cacealmaua PSD-PNL in care cel de pe locul trei castiga iar cel de pe primul loc pierde... Sau ai memoria selectiva?
      • -2 (4 voturi)    
        Uninominalul proportional (Joi, 25 martie 2010, 22:06)

        Pantera Roz [anonim] i-a raspuns lui doi si-un sfert

        Sistemul de vot "uninominal" aplicat la noi incearca sa rezolve o alta aberatie:este posibil ca un partid sa ia toate locurile din Parlament avind la nivel national 51 % iar alt partid cu 49 % sa ramina in afara parlamentului.Prin urmare,acolo unde nici un candidat n-a luat peste 50%,se trtece la un algoritm national si se respecta ponderea partidelor iar pe total tara se echilibreaza situatia conform numarului total de voturi avut e fiecare partid in parte.Este mai corect si sa nu ne luam dupa inselatorul:am fost pe locul I-da dar poate cu 2o-3o-4o %,nu peste 50 de procente.E adevarat ca locul s-ar putea sa revin altui candidat cu mai putine voturi dar se face dreptate la nivel national.Problema e ca indiferent de pe e loc intra in Parlament tot cu nulitati ne alegem si mai mult decit atit,posibilitatea de a-i trage la raspundre ramine pur teoretica.Mai avem mult de munca si in primul rind asupra noastra insine si nu se intrevad solutii pentru imbunatatirea situatiei intr-un interval de timp cit de cit rezonabil
        • +4 (4 voturi)    
          intox! (Vineri, 26 martie 2010, 9:12)

          curios [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

          In Anglia, mama uninominalului, au avut laburistii TOATE locurile din parlament? Aberezi de unul singur sau te-au instruit prost la partid?? In Brasov, dl.Ghise intrat in Senat cu 3500 voturi intr-un colegiu de 100 000 persoane, pe cine reprezinta? Pe Crin! Dar dna Tusa de la Braila cu 2800 de voturi pe cine reprezinta? Ca ceilalalti 21 000 de votanti au fost impotriva ei. Ea canta la unison cu Crin, indiferent de ceeea ce doreste colegiul dsei.
    • +2 (2 voturi)    
      te contrazici singur (Vineri, 26 martie 2010, 10:24)

      haralamb [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      Daca SRI functioneaza, atunci e clar ca stiau cine e si cu ce ocupa Voicu.
      Trebuie sa recunosc ca e amuzant sa-i vezi pe postacii astia, cum se straduiesc sa aplice metodele clasice ale propagandei - in cazul de fata amesteca albul cu negru ca sa para totul gri. E o munca grea, pentru ca ca dl Geoana si-a pierdut credibilitatea definitiv!!
    • +1 (1 vot)    
      Cred ca Geoana... (Vineri, 26 martie 2010, 11:46)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      ...e mandru ca-ti e prieten.

      Bravo!
  • +21 (25 voturi)    
    acum se face ca nu il mai cunoaste (Joi, 25 martie 2010, 16:23)

    slider [utilizator]

    domnul geoana isi cam tradeaza prietenul de familie!
  • +19 (23 voturi)    
    Nu ti-e rusine ??!! (Joi, 25 martie 2010, 16:23)

    jooo [utilizator]

    Baiatul asta nici usturoi n-a mancat si nici gura nu-i pute!!!
    Iar tu ditamai "bulldog-ul" vrei sa-i "improsti cu noroi famiglia" Dar cand a recunoscut atacatul energetic ceva ??? Omul asta minte si in somn!! n-a fost la vantu...n-a fost la restaurant---nu s-a vazut cu vanGelie.....el a fost doar presedintele psd-pnl pt o noapte...in rest e curat ca lacrima!
    • +8 (12 voturi)    
      ha ha ha ha (Joi, 25 martie 2010, 16:33)

      catalina [anonim] i-a raspuns lui jooo

      bine l-a mai caracterizat tatucu comunist ca
      prostancu
      :))))
  • +10 (14 voturi)    
    Hai cu dovada! (Joi, 25 martie 2010, 16:40)

    Sarsaila [anonim]

    Astept sa apara dovada scrisa sau un video, ceva si sa-l vedem pe domnu Geoana cum o da iar la-ntors.... Jur ca mi-ar parea asa rau sa dispara prostanacu din peisaj! N-ar mai avea nici un haz, pe bune...
  • +9 (13 voturi)    
    cine-l mai crede pe Geoana??? (Joi, 25 martie 2010, 16:47)

    Vali [anonim]

    Geoana a ajuns un personaj fara nici un fel de credibilitate. Ma intreb ce naiba cauta ca presedinte al senatului???
    Mincinosul mincinosilor ce sa mai.....azi maine o sa conteste si ca s-a nascut ...lol
  • +4 (8 voturi)    
    Base e de vina!!! (Joi, 25 martie 2010, 16:57)

    andrei [anonim]

    Ca de obicei
    • +5 (9 voturi)    
      cu siguranta... (Joi, 25 martie 2010, 17:09)

      minareta [anonim] i-a raspuns lui andrei

      ...Blaga nu vorbeste fara el, daca nu are informatii certe, nu deschide gura sa acuze pe cineva.Prostanel-geonel latra din nou fara sa fi judecat inainte..bine ,cel putin, ca nu-i in stare sa muste..
  • +6 (10 voturi)    
    iar avem un sut in glezne (Joi, 25 martie 2010, 17:06)

    cristi [anonim]

    stangu in dreptu mai gioana?:))) nu te mai saturi... lasand gluma ..tu nu ai de gand sa iti iei talpasita?
  • +8 (12 voturi)    
    Imi pare rau sa afirm dar d-l Mircea Geoana (Joi, 25 martie 2010, 17:09)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    este un om de nimic:
    un mincinos,
    un caractaer labil,
    o jucarie deoarece nu are cu ce gandi !!!
  • -8 (10 voturi)    
    interesant... (Joi, 25 martie 2010, 17:14)

    liviu_ [utilizator]

    pe labga acuzele de copii de gradinita, din care personal deduc ca nici geoana, nici blaga nu sunt buni de nimic, nu pot sa nu remarc doua lucruri:
    1 - de unde stia blaga pe cine are de gand sa puna geoana? spioneaza psdul, minte sau geoana e atat de prost incat se afla orice are de gand?
    2 - de unde si pana unde SRIul se baga in numirea secretarilor de stat? parca sriu e independent politic...
  • +6 (8 voturi)    
    Geoana si tinichelele de coada. (Joi, 25 martie 2010, 18:11)

    mircea [anonim]

    Geoana nu stie cand sa taca si cand sa vorbeasca.La cate tinchele are de coada isi mai atarna si el una.Este cel mai tampit presedinte de senat din 1989 incoace.Vede ca se strange latul,dar Geoana nu se da plecat.Abia astept sa vad lista celor care trebuiau gratiati daca iesea Geoana presedinte.Astia,in PSD sunt in stare sa faca praf partidul,decat sa se dea ei plecati de pe functii.La cat de mult pute PSD,cred ca ar trebui desfiintat si facut un alt partid de stanga,fara lichelele comunisto-securiste.
  • +2 (4 voturi)    
    gioana (Joi, 25 martie 2010, 20:01)

    defend [anonim]

    da gioana..totii mint si totii sunt dezinformatii..numa tu si PSD-isti spuneti adevarul!
  • +4 (6 voturi)    
    Geoana = Pinnochio (Joi, 25 martie 2010, 22:04)

    George [anonim]

    Dupa ce a vazut o tara intreaga ce ni se pregatea din partea mafiotilor din psd, in cazul in care prostanacul se alegea pres, acum tot geoana vine si spune ca nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase.
    Reteaua Voicu este un exemplu sinistru de cum se poate abuza de demnitatile publice in folosul gastilor de interese. In sfarsit, justitia va avea ocazia sa-l priponeasca pe aghiotantul lui vanghelie, acolo unde ii este locul.
  • 0 (0 voturi)    
    intr cei doi (Vineri, 26 martie 2010, 8:09)

    mov [anonim]

    joana are renume mult mai solid de mincinos.
    sa avem incredere in statistica, tovarasi ! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Atentie la ce spune Gioana: (Vineri, 26 martie 2010, 8:27)

    Razvan_M [utilizator]

    "Catalin Voicu nu a figurat pe nicio <strong>lista cu propuneri trimisa de mine, sub semnatura mea, catre premierul Emil Boc</strong>"

    Hmmm. Omul asta umbla cu cioara vopsita....
  • -2 (2 voturi)    
    Jos barbarii de tirani (Vineri, 26 martie 2010, 9:45)

    ion [anonim]

    Blaga draga, noi bihorenii stim ca esti un gunoi. Tu si toata gasca ta.
  • 0 (0 voturi)    
    Blaga a dezinformat :) (Vineri, 26 martie 2010, 13:50)

    geo [anonim]

    fapt confirmat practic de piticul Boc.