Rodica Culcer revine in carti pentru functia de director al televiziunii publice. Miercuri se voteaza raportul care l-ar putea schimba pe Alexandru Sassu

de Luminita Parvu     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2010, 18:58 Actualitate | Politic

Rodica Culcer
Foto: AGERPRES
Surse parlamentare au declarat pentru Hotnews.ro ca PD-L are doua variante pentru sefia TVR: Rodica Culcer si Robert Turcescu, in locul lui Alexandru Sassu. Aceleasi surse sustin ca Rodica Culcer ar avea cele mai mari sanse sa fie nominalizata. Cei doi sustin ca nu au primit o oferta in acest sens. Dupa ce comisiile de cultura ale Parlamentului au dat aviz negativ raportului de activitate al SRTV pe 2008, documentul urmeaza sa fie discutat, miercuri, in plen, iar posibila lui respingere ar duce la inlocuirea lui Sassu ca presedinte-director general al institutiei.

Pentru ca raportul SRTV sa fie respins, reprezentantii puterii: PD-L, UDMR si independentii au nevoie de jumatate plus unul din numarul de mandate, mai exact 237 de voturi. In prezent, cele trei grupuri parlamentare au 239 de voturi, cu doar doua mai mult, fara a calcula voturile reprezentantilor minoritatilor, care au 18 mandate.

Sursele citate sustin ca la nivelul conducerii PD-L s-a discutat despre propunerile pentru sefia televiziunii publice, in carti fiind Rodica Culcer si Robert Turcescu. In ultima perioada, a fost vehiculat si numele lui Florin Calinescu. De la inceputul anului toti trei au fost vehiculati in presa centrala ca posibile nominalizari, insa la nivelul conducerii PD-L nu s-a luat nici o decizie in acest sens.

Potrivit surselor HotNews.ro conducerea PD-L ar fi discutat in week-end despre necesitatea transarii situatiei de la televiziunea publica si au stabilit ca Rodica Culcer si Robert Turcescu sa fie variantele care vor fi supuse la vot in Biroul Politic al partidului de saptamana viitoare. Sursele citate sustin ca Rodica Culcer este favorita pentru sefia TVR avand sustinerea mai multor democrat-liberali.  

Contactati de HotNews.ro cei doi jurnalistii neaga ca ar fi primit vreo oferta in acest sens din partea PD-L. 
  • Rodica Culcer: "Nu stiu, nu mi s-a propus nici in urma cu trei luni cand a aparut prima oara in presa, nici acum de curand. Doresc ca domnul Sassu sa fie inlocuit de la sefia televiziunii publice pentru ca sub mandatul sau au fost numeroase nereguli. Mai mult nu vreau sa comentez. Important este sa fie inlocuit".  
  • Robert Turcescu: "Nu am primit o propunere concreta in acest sens. Nu am discutat cu nimeni. Am vazut in presa centrala a aparut informatia ca nu doresc, ca am refuzat o oferta de acest gen. Nu am refuzat pe nimeni pentru ca nu s-a pus niciodata problema si nu am discutat cu absolut nimeni despre functia de presedinte-director".
In ceea ce priveste conducerea Societatii Romane de Radiodifuziune, mandatul actualului presedinte Maria Toghina expira la sfarsitul lunii martie. Potrivit surselor HotNews.ro si conform negocierilor din coalitia PD-L-UDMR, postul revine UDMR. Aceleasi surse sustin ca Toghina ar fi incercat sa-si faca lobby pentru a obtine un nou mandat insa reprezentantii UDMR ar fi refuzat.

Cu alte cuvinte, UDMR ar urma sa faca nominalizarea pentru functia de presedinte director la SRR.

Democrat liberalii doresc inlocuirea actualului presedinte al TVR inca din campania electorala. Pe 17 februarie comisiile de cultura ale Parlamentului au respins raportul de activitate al televiziunii publice, fapt care echivaleaza cu un vot de blam la adresa actualei conduceri. In schimb raportul de activitate al SRR a fost acceptat, chiar laudat.

Raportul de activitate al SRTv pe 2008 a fost prezentat  in aprilie 2009, indicand un deficit de 53,8 milioane lei in anul respectiv, descris drept "an de pregatire a revenirii televiziunii publice in prim planul interesului publicului romanesc". Pe de alta parte, radioul public anuntase in raportul pe 2008, un profit de 258 de mii de lei (65.000 euro).

Datorita tensiunilor din Senat pe tema revocarii lui Mircea Geoana, Birourile Permanente ale celor doua Camere nu s-au putut reuni pentru a stabili o sedinta comuna in care sa se dezbata rapoartele de activitate al SRTV si SRR.

La inceputul saptamanii Birourile Permanente ale Camerei Deputatilor si Senatului au decis ca rapoartele de activitate ale SRTV si SRR sa fie dezbatute in plenul reunit, miercuri 24 martie. Practic deputatii si senatorii vor decide miercuri daca Alexandru Sassu trebuie demis sau nu din functie.

Pe 18 februarie, Alexandru Sassu spunea, intr-un interviu pentru Mediafax in legatura cu sansele de a-si continua mandatul: "De Parlament tine (...) Depinde de foarte multe. Nu uitati ca, din 2007, cand am venit, PSD-ul - cel care chipurile m-a promovat - nu a fost niciodata la putere - sau mai precis a fost doar un interval scurt de timp, pe parcursul anului 2009."


Citeste mai multe despre   






















2423 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    Niciodata politic (Marţi, 23 martie 2010, 19:37)

    Mihai [anonim]

    Normal ca nu au primit nicio oferta din partea PDL ca doar in Romania institutiile statului functioneaza dupa principiile democratiei.
    Vrajeala, totul e politic asa cum a fost mereu si va fi in continuare, probabil vor fi de vina patriciu, voiculescu, mogulii aia rai.
  • +3 (17 voturi)    
    Numire politica (Marţi, 23 martie 2010, 19:46)

    Eugeniu [anonim]

    PDL a declarat ca doreste de-politizarea TVR. In acest caz ar trebui sa se renunte la numiri iar toate posturile din TVR sa se ocupe prin concurs pe piata libera.

    Inlocuirea lui Sassu de la TVR cu Culcer de la PDL nu schimba absolut nimic.
    • +1 (1 vot)    
      Zau Banicioiule (Miercuri, 24 martie 2010, 9:18)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui Eugeniu

      Cand numiti voi oameni politici e OK cand PDL numeste profesionisti e naspa. Ce treaba avea Sassu cu jurnalismul? Si l-ati pus acolo atat de bine ca nu mai scapam de el.
  • -1 (1 vot)    
    si la SRR? (Marţi, 23 martie 2010, 19:49)

    adelin [anonim]

    Care sunt si candidatii la SRR?
  • -4 (12 voturi)    
    Trebuie inlocuita politizarea cu securizarea (Marţi, 23 martie 2010, 19:53)

    mil [anonim]

    hai cu oficerii acoperiti...haida!
  • +1 (7 voturi)    
    TVR (Marţi, 23 martie 2010, 20:42)

    campean [anonim]

    Foarte bine,sa nu-l mai vad pe acest Sassu,care numai om de cultura nu se poate numi.Ar fi normal sa fie un concurs.Eu l-as vedea pe Cristian Tabara foarte potrivit pentru postul de director al TVR dar si ceilalti doi mi se par buni.Bine ca nu se gandeste nimeni la Florin Calinescu,vulgar si limitat.
  • -2 (10 voturi)    
    o tvr portocalie doriti? (Marţi, 23 martie 2010, 21:07)

    radu [anonim]

    Daca aceasta Culcer devine director la TVR ar trebui sa nu se mai plateasca abonamentul radio-tv! Doar comunistii in 47 au politizat Romania in halul in care doreste Basescu si camarila lui sa o faca!
  • +1 (5 voturi)    
    clar Culcer (Marţi, 23 martie 2010, 21:14)

    I [utilizator]

    .
  • -2 (10 voturi)    
    Cine sunt protagoniştii la presedenţia TVR (Marţi, 23 martie 2010, 21:29)

    Make [anonim]

    Robert Turcescu a absolvit Institutul de Informaţii al SRI. Despre Rodica Culcer se vorbeşte că este ofiţer acoperit. Cel puzţin Rodica Culcer este mai de încredere şi cunoaşte instituţia. N-am nici o încredere în Turcescu. Sasu este evreu. Tat-su a fost inginer la secţia proiectare a Institutului ICPIL-Pipera.
    • +1 (3 voturi)    
      mai sunt si altii (Miercuri, 24 martie 2010, 6:06)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui Make

      tvr-ul e plin de securisti ca maidanezii de purici!
  • +2 (8 voturi)    
    TVR (Marţi, 23 martie 2010, 21:39)

    ION [anonim]

    Doamne fereste sa fie nominalizat papagalul de Turcescu. E aberant ca lingaul asta de la iREALITATEA lui Vintu sa fie in carti
    Rodica Culcer ar aduce normalitate la TVR (informatie corecta, bun simt, educatie, etc.)
  • -7 (7 voturi)    
    si predicat (Marţi, 23 martie 2010, 23:53)

    george dragomir [anonim]

    Doi papagali, ca sa zic asa...Culmea ironiei, e mai bun calinescu.Pe larg...turcescu habar nu are, culcer e din alta lume...la bbc , se lua de lungimea fustei..ca in aia consta cat de bun esti profesional. Singurul care are tangente cu manageriatul si are experienta in tvr este calinescu.Nici una din solutii nu e buna.TVR are nevoie de un manager!!!
  • +2 (4 voturi)    
    cel mai bun....... (Miercuri, 24 martie 2010, 0:12)

    capatu` satului [anonim]

    presedinte la TVR poate fi doar o persoana curata cat de cat, si care nu a intrat inca in jocurile puterii de la noi, jocuri numite: minciuna, furt, santaj, excrocherie.......
    in urma cu vreo 10 ani a dorit sa candideze persoana, a carui voce, a dat speranta acestei tari, in vremurile tulburi de dinainte de `89, fac trimitere la Neculai Constantin Munteanu si a sa emisiune Actualitatea Romaneasca de la Radio Europa Libera....
    la momentul candidaturii, tatuca ilici lenin iliescovici si tavarasi sai, au reusit sa il convinga sa se retraga, ca doar nu credeati ca Neculai Constantin Munteanu era un bun jurnalist....
    un bun jurnalist, in ochii puterii de la noi, este aceea persoana care manipuleaza cu usurinta masele inspre dezideratele puterii sau inspre o alta directie decat verificarea activitatii guvernantilor....
  • -5 (5 voturi)    
    Dar Pora? (Miercuri, 24 martie 2010, 1:03)

    vio [anonim]

    Ea nu candideaza? Nu primeste nimic?
    Saraca, si cat a prestat!
    • -3 (3 voturi)    
      poate o sa mai presteze (Miercuri, 24 martie 2010, 6:09)

      eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui vio

      ca instanbulu' e aproape si turcii nu se uita la moaca!
    • +3 (3 voturi)    
      si matale (Miercuri, 24 martie 2010, 7:28)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui vio

      la citi ai prestat in stil birchall? Fara numar, fara numar.....
  • -4 (4 voturi)    
    schimbare (Miercuri, 24 martie 2010, 7:07)

    bistrita [anonim]

    Si astfel din TVR se ajunge usor la PDL-TV.
  • +3 (3 voturi)    
    director tvr.. (Miercuri, 24 martie 2010, 8:40)

    anusca [anonim]

    imi place cum gandeste si d-na Pora si apreciez curajul domniei sale in confruntarile de la Realitatea tv si daca mai era invitata pe la antene.
    Este o persoana cu verticalitate si ar trebui multi jurnalisti sa urmeze modelul domniei sala.Cred ca si d-na Culcer este corecta ca si Robert Turcescu.Oricare din ei ar fi mult mai bun ptr.conducerea tvr.
    • -3 (3 voturi)    
      doamna... (Miercuri, 24 martie 2010, 9:03)

      catalin [anonim] i-a raspuns lui anusca

      am o intrebare: cine este doamna Pora?.. ce cunoaste doamna Pora despre management media?... HELLO!!! TVR are nevoie de un manager nu de ziaristi pe posturi de conducere... din start politizam activitatea tvr... ne plasam in functie de pozitionarile unor ziaristi fata de putere. Nu voi nega: din punctul meu de vedere dna Pora este un ziarist slab caci nu reuseste sa fie logica in afirmatii si argumentari... dar.. conducerea TVR trebuie asigurata de un manager
  • -4 (4 voturi)    
    politizarea depolitizarii (Miercuri, 24 martie 2010, 8:54)

    Stefania [anonim]

    este 2o de ani decind cancerul asta numit politica maninca tot. Bleaga, Videamu, Berceamu, Geoama, trezitiva...daca dati radioul pe mina ungurilor e de rau... la satele din Ardeal unde se asculta radio osa auzim numai muzica de la bozgori....Ne trezim ca peste 1o ani no sa mai fie 3 judete care ceara autonomie. Ci 1o judete pline de bozgori.. Nu ca sar inmultii astia prea mult dar pleaca romanii din tara..
  • -4 (4 voturi)    
    Presedinte si presedinte (Miercuri, 24 martie 2010, 9:00)

    catalin [anonim]

    TVR-ul este un mijloc media asemeni unei jucarii pentru politicienii puterii indiferent de culoarea acestuia. Poate ca ar fi vremea ca managementul acestei institutii sa fie asigurat de cineva din afara, niste profesionisti in domeniul management media. M-as mira insa ca acest lucru sa fie posibil in viitorul imediat. Sassu asigura politizarea TVR in avantajul opozitiei (cel putin asa se considera) iar puterea actuala are nevoie de o voce mai puternica decat B1 si OTV (facem abstractie totusi de Taraf TV) in care sa spuna ce frumoasa e situatia in Romania. Cred ca spre binele domnilor Basescu si Boc este sa il pun sef la institutia media numita TVR pe cunoscutul trompetist al puterii de la B1.. Moraru.. asa vor avea parte de o limba foarte dulce si pufoasa
    • +1 (1 vot)    
      Voicule parca te-ai (Miercuri, 24 martie 2010, 9:24)

      Audit [utilizator] i-a raspuns lui catalin

      internat azi noapte!
      Mai incetati cu lectiile de bun simt ce putin o perioada.
  • 0 (0 voturi)    
    Ambele propuneri mi se par corecte (Miercuri, 24 martie 2010, 9:16)

    Audit [utilizator]

    si echidistane politic. In acelasi timp sunt si doi profesionisti.
  • -2 (2 voturi)    
    radio.. tv... (Miercuri, 24 martie 2010, 9:18)

    becheru [anonim]

    Buna observatia cu managerii... Institutiile astea doua au nevoie de manageri, oameni cu experienta si echilibrati psihic si politic... Daca iar incepem cu jurnalisti-slugi sau membri de partid cu temă, le distrugem de tot. Oricum, mult nu a mai rămas. Ce jalnică e slugărnicia dublată de incompetentă... Cât despre Radioul public la UDMR, astia chiar sunt dusi cu capul!
  • -3 (3 voturi)    
    BASESCU DICTATOR (Miercuri, 24 martie 2010, 9:24)

    CEAUSESCU [anonim]

    Va dati seama ce suparare mare are Basescu in suflet ?El are interesul maxim ca TVR sa mearga in continuare in varianta politica nicidecum in varianta castigatoare.RUSINE marinarule!!! Culcer(sau baboiu,cum o denumim noi cei din TVR)este OFITER SUB ACOPERIRE.Sassu este oricum mai bun si numai prin faptul ca ne lasa sa ne facem treaba si nu se baga peste noi.RUSINE dle presedinte!!! HALAL TARA!!!
    • +1 (1 vot)    
      va faceti treaba... ??? (Miercuri, 24 martie 2010, 11:10)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui CEAUSESCU

      si cum naiba pe sticla nu se observa asta ?!
      ce treaba faceti in afara de faptul ca tocati bani publici cu emisiuni de doi bani realizate de bitmani si almaseni.
      aaaaaaa, da v-ati facut treaba in campanie atunci cand ati inteles de la carmaciul vostru ca este esential sa-l obstructionati pe marinar.
    • 0 (0 voturi)    
      nicule (Miercuri, 31 martie 2010, 9:54)

      elena co2 [anonim] i-a raspuns lui CEAUSESCU

      da tevere info e tot al nostru ?!
      pai atunci dece'l da toata ziua pe joana ?!
      acu fo doua zile ma uitai sa vaz ce mai ie prin tzarishoara si fu numa joana pa o ora. joana prezida senatu.
      joana la meci, joana la adam klissi, joana in campanie, joana prezidand lucrarili senatului...
      pa vremea noastra nu ierea senatu si mergea lucrarili mai bine. ce aplauze mai primeai tu !
  • 0 (0 voturi)    
    Imi place... (Miercuri, 24 martie 2010, 13:19)

    Trojan.H [utilizator]

    Imi place Rodica Culcer si nu-mi place Turcescu.
  • 0 (0 voturi)    
    ce stie toata lumea despre Culcer (Joi, 25 martie 2010, 10:10)

    monica L [anonim]

    Culcer, hm... securitatea redivivus?