Ludovic Orban: Sunt sincer revoltat ca numele meu apare in stenograme, nu am vorbit cu Catalin Voicu in seara accidentului

de R.P.     HotNews.ro
Marţi, 23 martie 2010, 8:33 Actualitate | Politic

Fostul ministru al Transporturilor Ludovic Orban s-a declarat "sincer revoltat" ca numele sau apare in stenogramele publicate de HotNews.ro, care fac parte din referatul ce insoteste cererea de arestare a senatorului PSD, Catalin Voicu.

"In speta Voicu nu cunosc dosarul, nu am citit in amanunt ceea ce este inclus acolo, sunt sincer revoltat ca numele meu apare in aceste stenograme, pentru ca n-are nicio relevanta pentru ceea ce inseamna cercetarea", a declarat liberalul, citat de Mediafax
  • "Daca asta s-a trimis, inclusiv vorbele domnului senator Voicu despre mine, x, y, z, care nu au nicio relevanta pentru incriminarea domnului Voicu...".
  • "Omul este cercetat pentru o presupusa infractiune, care probabil e dare si luare de mita, in cercetarea asta ce relevanta are invocarea domnului Nastase, a mea, ca o persoana care am beneficiat de ajutorul lui?".
  • "In primul rand vreau sa spun din capul locului ca n-am beneficiat de niciun fel de ajutor, iar cine are o umbra de bun simt putea sa-si dea seama ca eu eram ministru, iar domnul Voicu era parlamentar in Opozitie, nici nu-l cunosteam decat dintr-o singura intalnire protocoloara. Cum puteam sa cer eu unui parlamentar...?", a precizat Ludovic Orban, la Realitatea TV.
Intrebat daca a vorbit cu senatorul social-democrat despre accidentul in care a fost implicat pe 16 decembrie 2007, Ludovic Orban a declarat ca a atins subiectul "en passant", dar nu in seara accidentului.
  • "Nu am discutat cu domnul Voicu despre accident, nu i-am cerut nimic vreodata legat de accidentul respectiv, nu aveam ce sa-i cer domnului Voicu legat de accidentul respectiv, iar ceea ce spune domnia sa bineinteles face parte dintr-o exagerare. In perioada accidentului respectiv, daca as fi vrut sa vorbesc cu cineva, puteam sa vorbesc cu ministrul de Interne si nu am facut lucrul respectiv, puteam sa vorbesc cu oricine. (...) Dupa parerea mea, este un abuz si o incalcare a dreptului la proprie imagine al oamenilor care sunt pomeniti in flecarerile unui parlamentar, si care, bineinteles, flecarerile nu au niciun fel de legatura cu realitatea".
In decembrie anul trecut, presedintele Traian Basescu a declarat: "Ludovic Orban a venit la mine cand a avut accidentul. (...) Orban voia sa stie daca sistemul de supraveghere de la Cotroceni filma si trecerea de pietoni, atunci cand a avut accidentul; voia sa continue minciuna ca n-a lovit copilul".  

Fragment din discutia dintre Catalin Voicu si senatorul PSD Alexandru Mazare, publicat de HotNews.ro:
  • Voicu: Ludovic, te-am ajutat in momente grele, cu accidentu' de masina
Mazare Alexandru: Deci, alta intrebare!
Voicu Catalin: Da.
Mazare Alexandru: Cum facem sa nu pierdem ministeru' asta la negocieri?
Voicu Catalin: Nici o problema, colegule! De exemplu, ministrii ii va...(neinteligibil)...Johannis. Deci, socru-sau....a....am discutat cu procuroru' sef de la Sibiu, pentru ca de la asta ...(neinteligibil) ...sustina, asta vreau sa ramana numai intre noi doi!
Mazare Alexandru: Nu, da, am inteles.
Voicu Catalin: Sa-i transmita clar: "Nu te bagi peste noi, te rog eu!" Colegule, ma uit la tine ca la fratele meu. Nu cumva discuti cu cineva chestiile astea!
Mazare Alexandru: Nu, nimic, daca nu...
Voicu Catalin: Eu am, am vorbit cu cei de la ....(neinteligibil) ....Il incaleca pe procuroru' sef de acolo, el l-a lansat in ...(neinteligibil) ...o sa ma-ntalneasca ...(neinteligibil) ...Doi! Sa vedem la liberali. Am fost la Orban in noaptea aia cand ....(neinteligibil)...L-am sunat pe urma. "Unde esti Ludovic? Iesi afara din...." Eram in sediu. A iesit si Varujan...I-am spus: "Nu vreau sa vorbesc cu tine, du-te inapoi!" I-am spus: "Ludovic, te-am ajutat in momente grele, cu accidentu' de masina. Te-am ajutat..." Era intr-o situatie...
Mazare Alexandru: El a dat peste fata aia atunci?
Voicu Catalin: ...(neinteligibil)...
Mazare Alexandru: Ce mare crima? ....(neinteligibil)
Voicu Catalin: A ramas varianta ca Nu, Nu o tinem. Nici n-o sa spuna.
Mazare Alexandru: Ihi, ihi.
Voicu Catalin: Altfel, daca te roaga sa afle si Geoana, noi spunem NU ...(neinteligibil)...
Mazare Alexandru: Era baut?
Voicu Catalin: Da.
Mazare Alexandru: Am inteles.
Voicu Catalin: ...(neinteligibil)...cunoaste....(neinteligibil)..."Uite, dom'ne!" Doi. I-am zis: "Ludovic, cand a fost sa ...(neinteligibil) ...un apartament pe Mosilor".  Ba, o sa-i spun, am veni la tine cu Casuneanu de mana la birou si te-am anuntat sa aveti grjia ca aveti o capcana intr-un apartament". El e putin naiv cu bautura. ...(neinteligibil) ....Trei! L-am trimis pe Vanghelie ...(neintebilibil) ....acolo, l-am trimis...


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2053 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    Orban asta e un las (Marţi, 23 martie 2010, 8:38)

    Constantin [anonim]

    Nu este in stare sa-si asume consecintele propriilor fapte.
    • +8 (10 voturi)    
      PNL urmeaza drumul disparitiei PRM (Marţi, 23 martie 2010, 9:24)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      numai cu trompete de partid, cu su(r)le de partid si cu trambite de partid ,cu tobosarul glorios Calin Antonescu ,un pafarist notoriu in orice domeniu -la alegere,inclusiv Istoria - nu poti sa rezisti unei crize ,unei situatii economice ,unei Romanii condusa de cleptocratie !
      • -6 (6 voturi)    
        PNL actioneaza bine politic (Marţi, 23 martie 2010, 10:05)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

        Romanii aprecieaza conducatorii autoritari. Cu cat Antonescu se va dovedi mai autoritar atat cu partidul lui cat si cu clasa politica cu atat cresc sansele PNL-ului la alegeri.

        In situatia politica actuala romanii ar vota preponderent o solutie politica de eradicare a politicenilor corupti, ceva de genul extremei drepte.
        • +5 (7 voturi)    
          Nu te contrazic, dar compara ! (Marţi, 23 martie 2010, 10:40)

          Eneas [anonim] i-a raspuns lui Constantin

          Autoritarismul lui Crin este picatura cu autoritarismul lui Vadim ! Doi *poeti* latrand la Luna -daca aveau solutii economice nu injurii ,daca ar fi oferit variante strategice ,solutii pentru coruptia imensa ,chiar din propriile partide, as fi zis ca dumneata !
          dar cand vorbesc, sunt ca doua tolbe goale , fara idei ,fara cunostinte minime economice ,doar barfa jenanata ,scuipaturi , fluieraturi si artificii verbale ,sarcasm , ironie ,nimic interesant de retinut !
          eu vreau autoritarismul unui Mugur Isarescu ,nu demagogia acestor nule politice !
          • +2 (2 voturi)    
            Oamenii nu sunt interesati de economie (Marţi, 23 martie 2010, 11:37)

            Constantin [anonim] i-a raspuns lui Eneas

            Articolele de la economic sunt cele mai slab comentate. Oamenii asteapta un lider politic care sa dea de pamant cu politicienii corupti. Si criza asta este un moment prielnic pentru asa ceva, deoarece astia coruptii au ramas fara combustibil politic.
  • +8 (12 voturi)    
    si marmota.. (Marţi, 23 martie 2010, 8:45)

    jos_iliescu [anonim]

    Orbane, n-ai vorbit cu Voicu in seara accidentului. Si nici marmota nu invelea ciocolata in staniol. Mai usor cu alcoolul, prietene!
    • -10 (10 voturi)    
      D-le,nu te mai uita la reclame... (Marţi, 23 martie 2010, 9:27)

      Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui jos_iliescu

      Ce D-zeu,sunteti obsedati acum si de marmote pe site-ul asta?!Credeam ca numai de PSD si PNL,mineriade,comunisti,salarii si pensii nesimtite,reformarea statului si a constitutiei...Sau de liniuta de la PD-L...Sau de cat de competent e Boc si cat de sublim e presedintele.Sau cei 2 sunt respectivele marmote si de aia va obsedeaza!
      • +7 (9 voturi)    
        iar tu.... (Marţi, 23 martie 2010, 10:08)

        AK-47 [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

        mai lasa Antenele si iRealitatea ca ti`au reciclat mintea de tot.

        Ce legatura au Basescu si Boc cu accidentul si vrajeala lui Orban ?

        Vorbesti de altii dar nu te uiti la ce scoti tu pe gura...
        • -6 (6 voturi)    
          Iar tu (Marţi, 23 martie 2010, 10:36)

          Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui AK-47

          uita-te linistit la B1TV si OTV,pt.ca eu unul n-am nimic impotriva.Fiecare cu optiunile lui.Ma zgarie insa pur si simplu la urechi chestia aia cu marmota...Apare obsesiv pe aici.Ce D-zeu,nu mai aveti imaginatie deloc?!Iar despre Orban-nu mai exista in conducerea PNL.Oare de ce?Poate s-au prins liberalii ca ceva nu e in regula cu el,nu crezi?Daca a gresit,sa plateasca,e vreo problema?Eu unul nu vad.
      • -1 (3 voturi)    
        Nu sunt obsedati, ci revoltati (Marţi, 23 martie 2010, 10:35)

        sspaga [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

        Dupa tine faptul ca au murit oameni nevinovati, ca niste trantori care erau cu ochii pe ceas si asteptau sfarsitul programul, cei care mai dadeau pe la munca au salarii (cu beneficii cu tot)si pensii mai mari decat cei din cele mai dezvoltate tari, faptul ca avem un sistem comunist si care incurajeaza consumul dar nu si productia sunt lucruri infime care trebuiesc trecute cu vederea, ca daca ai curajul sa pomenesti de ele esti obsedat? Sau este genul care striga "prindeti hotul"? Sper sa ii de-a peste nas si lui Berceanu si Videanu si toturor politicienilor corupti, indiferent de partid. PSd-ul este ciuma tarii, poate vreodata cand scoateti capul din micii si berea care va este data in campanie, o sa vedeti asta.
        • 0 (2 voturi)    
          ??? (Marţi, 23 martie 2010, 11:32)

          Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui sspaga

          1.Sunteti incoerent.Despre ce oameni morti e vorba aici?2.Pensii in Romania mai mari decat in tari dezvoltate???Nici alea "nesimtite" nu sunt asa!3.Sistem comunist care incurajeaza consumul dar nu productia???Pai comunistii romani incurajau productia pe stoc,fara rost si incurajau consumul de gheare de pui si de creveti vietnamezi!Poate te referi la comunistii care guverneaza azi Romania,adica PDL!4.Eu "este" genul care voteaza PNL-ori astia "e" nesimtiti si nu dau pungi,brichete,mici si bere la alegeri!Apropo,rusine Dinu Patriciu!!!
          • -1 (1 vot)    
            Nu este suficient ca.. (Marţi, 23 martie 2010, 12:48)

            mar [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

            "moderati" la iRealitatea seara de seara dl Razvan Dumitrescu si manipulati la greu informatia? Ca promovati o forma de jurnalism la limita deontologiei? Ce faceti, incercati sa ne educati si aici? Este pacat, noi suntem indisciplnati -nu putem fi manipulati cu un filmulet, o fraza scoasa din context, nu prea inghitim manipularea.
            Si inca ceva ce are competenta lui Boc sau cat de sublim este Presedintele, cu coruptia promovata si sustinuta de protejatii dvs. de la PSD timp de 20 de ani?
            Cum vedeti Romania la aceasta data daca Geoana era ales Presedinte si acolitii lui ajungeau in posturi cheie?
          • -1 (1 vot)    
            Cu nimic mai presus (Marţi, 23 martie 2010, 13:13)

            sspaga [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

            Cu nimic mai presus ca ai votat cu PNL, nu dau deloc pungi? Mai gandeste-te si mai intreaba si tu lumea. Ma refer la comunistii ce ne-au guvernat din 89 pana acum si cei de dinainte care erau angajati pe acelasi sistem. Pe cine anume ai votat, pe Tariceanu care a concesionat un pamant care nici nu era al tarii, pe Orban lautarul alcoolic care calca cu masina lumea pe strada, pe Patriciu care a luat Rompetrol fara nici un ban(defapt cu banii pe care ii datora Libia Rompetrolului)pe Relu Fenechiu... Poate asculti si tu ce zic cei de afara sau Guvernatorul BNR despre dezastrul care l-a lasat PNL in cardasie cu PSD, cum a lasat visteria goala inainte de criza pentru a-si finanta propii membri de partid. Era vorba despre mortii de la mineriade, ca doar ai pomenit de mineriade. Se pare ca tu esti cel obsedat de Basescu si PDL, ca cel caruia i-ai raspuns nici macar nu a pomenit ceva de Basescu sau de careva din PDL. Probabil esti "membru" PNL de sari ca ars cand se ia cineva de slugile PSD-iste.
            • 0 (0 voturi)    
              @mar&sspaga (Marţi, 23 martie 2010, 20:22)

              Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui sspaga

              D-lor,n-are rost sa-mi pierd timpul cu dvs.Fiecare a invatat si s-a format intelectual dupa posibilitati.Din rahat nu poti face bici.Nici din narozi tipi inteligenti.Trist dar adevarat.Aveti PC-uri,aveti acces la Internet,dar nu e obligatoriu sa fiti si inteligenti.Va dati seama ce drama traiti?!
              • 0 (0 voturi)    
                Drama esti tu (Sâmbătă, 27 martie 2010, 14:41)

                sspaga [anonim] i-a raspuns lui Pantera Roz

                Drama mea e ca traiesc in aceeasi tara cu oameni care pentru ca stiu sa numere pana la 4 se cred inteligenti, nu e drama ca sunt angajat la o firma multinationala, sau ca pentru "lipsa" mea de inteligenta sunt platit cu 3000 de euro si nu stau ca un trantor sa astept salarii de la stat si fara sa-mi fac treaba, sau pentru ca am primit scrisoare de recunoastere a activitatii din partea firmei pentru "lipsa" mea de inteligenta. Chiar te rog sa nu-ti pierzi timpul cu noi, chiar ai lucruri mai bune de facut, precum sa te uiti la antene sau sa postezi aberatii. Spor la treaba!
  • +12 (14 voturi)    
    Revoltat de ce dl. Orban? (Marţi, 23 martie 2010, 8:47)

    corina [anonim]

    Ca ati baut si ati condus in stare de ebrietate sau ca ati acrosat o minora si ati fugit de la locul accidentului?
    Sunteti revoltat ca, dosarul dvs privind accidentul s-a inchis ptr.ca parintii minorei remunerati nu au depus plangere? Sau ca, ati ramas cu carnetul de conducere la dvs si cu punctele intregi?
    Sau sunteti revoltat de cum colegii dvs. mai ales cel de la finante a realizat o mare deturnare de fonduri din bani publici mai exact din fondul pentru dezvoltare?
  • +11 (13 voturi)    
    din minciuna in minciuna (Marţi, 23 martie 2010, 8:54)

    metronom [utilizator]

    orban a fost beat, a lovit fata pe trecerea de pietoni, iar cu ajutorul retelei n-a patit nimic! Si minte in continuare
  • +10 (12 voturi)    
    Cucu...bau (Marţi, 23 martie 2010, 8:54)

    miki [anonim]

    Bine,sa admitem, ca Voicu este un papagal caruia ii place sa vorbeasca mult dar,ce interes avea in discutia cu Mazare sa-i foloseasca numele?Voicu vorbeste despre oameni indatorati lui in ideea de a se ajunge la Iohanis care, va face propunerile de ministrii in cabinetul sau unde ,Catalin Voicu tinteste ministru de interne.Nu-l cred pe Orban,nu l-am crezut de la inceput ca nu a lovit fata si nu era baut.Este un tip perfid,u
    albinos deosebit de periculos.Revedeti rautatea cu care o astepta pe Udrea la audieri.Atunci cu accidentul
    trebuia Basescu sa ia masuri impotriva lui, nu sa-l lase sa bata cimpii.
  • +9 (11 voturi)    
    Adevarat grait-a Sica! (Marţi, 23 martie 2010, 9:21)

    Florian [anonim]

    Sica "Orbit"spune adevarul! Nu a vorbit cu Voicu in seara accidentului ... ci in dupa-amiaza zilei respective! De fapt si presedintele Traian Basecu a relatat ca impricinatul s-a interesat daca existau sau nu camere video perimetrale Cotrocenilor care ar fi putut inregistra respectiva trecere de pietoni. Asa ca Sica sa o lase mai moale. Chai si acum spune ca nu a vorbit nici cu Ministrul de interne de atunci David - Troaca, desi exista inregistrari la Tv si relatari ale acestuia despre discutiile purtate in acele zile fierbinti. Reluarea pe posturi a declaratiilor sefilor politiei capitalei si, in special, ale d-lui Ciocan ar fi antologia umorului!
    Asteptati sa vedeti cum crin antonescu o sa-l "lucreze la urgenta" - si fara motiune sau lista!
  • +7 (9 voturi)    
    Sa fie "sincer revoltat" de (Marţi, 23 martie 2010, 9:37)

    Audit [utilizator]

    faptul ca era beat la vlan, de faptul ca a lovit un copil pe trecerea de pietoni, de faptul ca a musamalizat accientul, etc. nu ca apare numele sau in stenograme. Nu mai zic ca recunoaste ca a vorbit "en passant" cu Voicu despre accident.
    Este pe aceeasi tipologie cu Voicu. In plus mai e si misogin.
  • +6 (8 voturi)    
    sincer revoltat (Marţi, 23 martie 2010, 9:42)

    M. [anonim]

    Mai corect ar fi doar "revoltat", fara "sincer"...
    • 0 (2 voturi)    
      Pentru M (Marţi, 23 martie 2010, 12:51)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui M.

      A spus sincer ,pentruca pentru el sinceritatea este ceva strain de caracterul lui.De obicei nu este sincer. Voia sa accentueze ca de data asta, ca o exceptie , este sincer. Oare chiar este??
  • +4 (6 voturi)    
    Nu minti Orbane ! (Marţi, 23 martie 2010, 10:16)

    Cornel [anonim]

    Sunt convins ca minti. Era pe timpul cand PNL-ul vostru cica"de dreapta", era in alianta la guvernare cu PSD aripa Iliescu-Hrebenciuc-Nastase.
    Inca odata : Nu minti Orbane, lasa-l numai pe Antonescu sa minta. Azi am auzit ca o sustineti fara rezerve pe Ghervasiuc la parlament. Asa a apus Scufita Rosie ce-si zice Antonescu alias Patriciu. Sa va fie rusine de asazisi "liberali"
  • +3 (5 voturi)    
    amice, esti timpit! (Marţi, 23 martie 2010, 10:18)

    io [anonim]

    desprins din Caragiale acest Orban ...
    tataie, Voicu are mai multe capete de acuzare.
    unul e mita, altul e traficul de influenta.
    si, la cel din urma, informatia ca te-a scos pe tine basma curata e foarte, foarte relevanta.
    la fel de relevanta ca si cea referitoare la nevasta lui Mitrea, notarita de "succesuri" ...
    si nu mare mi-ar fi mirarea sa dai si tu iesplicatiuni pe la parchet in dosarul asta.
  • -1 (3 voturi)    
    poate ca are dreptate (Marţi, 23 martie 2010, 11:01)

    lungu bogdan [anonim]

    poate ca are dreptate, nu a vorbit in seara accidentului ci a doua zi.
  • +1 (3 voturi)    
    Orban revoltat. (Marţi, 23 martie 2010, 13:29)

    mircea [anonim]

    L.Orban se incadreaza in tipicul politicianului penelisto-pesedist,care crede ca are drepturi si lumea nu trebuie sa stie ce face si ce drege.Cand se afla cate ceva este revoltat.Cred ca ar trebui sa aflam totul,pentru a scapa de revoltatii astia.
  • 0 (0 voturi)    
    fratilor, grea viata mai aveti! (Miercuri, 24 martie 2010, 13:21)

    vero [anonim]

    Nu mi-am inchipuit in ce iad traiti, voi, astia "mari". Nasol. Aveti vreo secunda din viata voastra vreun pic de liniste? Nu cred.