PSD va depune o motiune simpla impotriva ministrului Transporturilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 22 martie 2010, 14:22 Actualitate | Politic

Social-democratii au anuntat ca vor depune o motiune simpla impotriva ministrului Transporturilor, Radu Berceanu, potrivit Agerpres. Liderul PSD, Victor Ponta, anuntase inca de la inceputul acestei luni ca partidul sau ia in calcul initierea unei motiuni simple impotriva ministrului Transporturilor, pentru disponibilizarile de la CFR.

Victor Ponta l-a acuzat atunci pe Radu Berceanu de "incompetenta" si de "interese obscure", dupa anuntul privind disponibilizarea a 10.000 de angajati ai CFR.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

490 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Autostrazi (Luni, 22 martie 2010, 14:32)

    Task Damager [utilizator]

    Judecand dupa cati bani au fost cheltuiti versus cati kilometri de autostrada au fost dati in folosinta in acesti ani, omul asta nu numai ca trebuie demis, ci trebuie si cercetat putin...
    • 0 (0 voturi)    
      sa listam cheltuielile (Luni, 22 martie 2010, 16:15)

      meticulos [anonim] i-a raspuns lui Task Damager

      exproprieri (pana la 50% din valoare pe traseu mediu), studii, proiectare, organizare de santier, devierea utilitatilor, rezolvarea gropilor de gunoi sau a haldelor de steril, realizarea cailor de acces. Pana nu faci toate astea nu ai facut UN METRU de autostrada. In unele cazuri costurile de mai sus, care NU SE DECONTEAZA de UE pot depasi 75%. SI acum spune-mi cum e cu costul pe km de autostrada...
  • +1 (3 voturi)    
    incepe diversiunea PSD. (Luni, 22 martie 2010, 14:33)

    mircea [anonim]

    Pentru a salva onoarea PSD si a pune pe romani sa priveasca in alta parete,PSD incepe sa lanseze fumigene.Cazul Voicu,mie mi se pare destul de grav,dar Ponta oricat vrea sa faca pe modernul,garda veche de mafioti dicteaza linia politica.In loc sa rezolve cazul Voicu,si dupa aceia daca au dovezi,sa discute si sa sanctioneze si alte cazuri,vin cu diversiuni.Chiar asda de prosti ne considera PSD?
  • +1 (3 voturi)    
    Se ascute lupta politica (Luni, 22 martie 2010, 14:37)

    Constantin [anonim]

    Pe langa criza, guvernul trebuie sa lupte si cu opozitia care-i baga bete-n roate.
  • 0 (2 voturi)    
    Serios? (Luni, 22 martie 2010, 14:38)

    domino63 [anonim]

    Si daca noi, astia care ii consideram anacronici, impostori, marsavi, hoti, demagogi,... am depune o motiune de cenzura impotrtiva pesede? Si poate si peneleii lui peste fiert-crin!
    Cum ar fi atunci?!
    • 0 (0 voturi)    
      avem uninominal!! (Luni, 22 martie 2010, 16:17)

      simplist [anonim] i-a raspuns lui domino63

      avem si ceva alegeri partiale pana atunci! O trantim pe dna Minca, candidata PSD+PC+PNL, ne ocupam de locul vacant pe care o sa-l lase Voicu, etc. Pentru aste e votul.
  • 0 (2 voturi)    
    ??!! (Luni, 22 martie 2010, 14:47)

    ramen [anonim]

    Si ce de pe disponibilizari si nu pe faptul ca nu si-a facut treaba?!
    • +2 (2 voturi)    
      de ce !? (Luni, 22 martie 2010, 15:07)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui ramen

      Fiindca da bine la electoratul CFR.
      PSD este aparatorul somerilor de la CFR, care in treacat fie spus nu prea mai au de lucru si traiesc din subventiile de stat.
  • -1 (1 vot)    
    Astept... (Luni, 22 martie 2010, 15:14)

    Gigi [anonim]

    ...de la PNL o motiune pentru acelasi ministru insa pe tema "20 de ani cu regi ai asfaltului si fara asfalt" sau "daca in alte tari nu s-au inventat gropile in sosele de ce s-au inventat la noi".

    Locuiesc intr-o capitala europeana si mi-a crapat obrazul de rusine cand un coleg de serviciu mi-a aratat poze cu drumuri romanesti dintr-un ziar local. Inutil sa mai spun ca dupa aceasta iarna nu am reusit sa gasesc nici o groapa in asflat ...
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Luni, 22 martie 2010, 16:19)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      in Londra nu sunt gropi? noi le-am vazut la TV. Oare in capitala in care traiesti tu, trec camioane de 25 tone prin oras? dar alt trafic greu (inclusiv troleibuze? dar se intretin strazile si se repara chiar gropile mici? PS. Carosabilul din orase nu e in subordinea Mintserului Transporturilor ci a diferitelor primarii.
      • 0 (0 voturi)    
        Suntem foarte ... (Luni, 22 martie 2010, 17:16)

        Gigi [anonim] i-a raspuns lui curios

        ... buni (ca romani si mai ales politicienii) la aruncat vina in curtea altuia si din pacate astia ne-au spalat creierul.

        Ce ma intereseaza pe mine in subordinea cui se afla drumul x si y. Cand vin in tara pun benzina cu taxe. La fel ma asigur ca am rovigneta si ca am platit tot ce era necesar. Tot la fel ar trebui sa am si drumuri...asta ca sa nu ma simt jecmanit.

        De ce trec camioanele de 25 de tone prin oras? Pentru ca nu exista centuri cumva? Oi fi eu de vina ca nu s-au facut sosele de centura te pomenesti?

        Capitala in care locuiesc eu nu e Londra...e chiar mai apropiata decat ai crede si tind sa cred ca au fost "cautate" gropile alea din Londra special ca sa vedem noi poporul ca "si la altii ie la fel, uite!".
  • 0 (0 voturi)    
    Nicolaiciuc (Luni, 22 martie 2010, 15:40)

    gabriela [anonim]

    Electoratul CFR poate si castigat de guvernanti daca scoate la iveala implicarea personajelor in furturile de la CFR, sa recupereze acei bani sau macar o parte si sa modernizeze CFR-ul, asa cum trebuia de la inceput; faceti curatenie si acolo, acum e momentul ca cei ce sunt curati in CFR sa ii descopere pe cei ce si-au umplut buzunarele din banii statului, nu stiu ce mai asterapta, sa fie dati afara din lipsa de fonduri?Unde sunt acele fonduri?Nu-i mai acoperiti si dati o mana de ajutor .Deci Ponta sa depuna o motiune cum vrea el ( iar l-a sfatuit cineva "binevoitor"sa scurme in viespar) e bine sa se lamureasca ce se ascunde acolo si sa se puna odata capat jafului, indiferent daca s-a facut in alte guvernari sau in asta.