Victor Ponta a cerut suspendarea senatorului Catalin Voicu din PSD. Daca stenogramele sunt adevarate, ma despart total de acest mod de a gandi si a face politica

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 martie 2010, 15:31 Actualitate | Politic

Presedintele PSD, Victor Ponta, a cerut organizatiei Bucuresti sa-l suspende din partid pe senatorul Catalin Voicu, pana cand justitia isi va spune cuvantul in dosarul in care este cercetat.

Anuntul proaspatului presedinte al social-democratilor, facut la Toplita, vine dupa ce HotNews.ro a publicat in exclusivitate transcripturi ale convorbirilor purtate de senatorul PSD cu mai multi oameni de afaceri si judecatori.

Potrivit statutului PSD, suspendarea unui membru este decisa de "organele de conducere ale organizatiei care a hotarat primirea in partid a celui ce urmeaza a fi sanctionat, cu votul majoritatii membrilor acestora si vor fi confirmate de organul ierarhic superior".

Catalin Voicu este membru al organizatiei PSD Bucuresti, condusa de Marian Vanghelie.

"Am discutat cu presedintele organizatiei Bucuresti ca Voicu sa fie suspendat pe perioada cercetarilor, pentru ca este si in interesul partidului, si in interesul lui Voicu'', a declarat Ponta, citat de Agerpres.

El a precizat ca ''in nici un caz PSD nu va mai bloca aducerea in fata justitiei a cazurilor penale''.

''Daca stenogramele sunt adevarate, eu ma despart total de acest mod de a gandi si a face politica'', a spus Ponta

Referindu-se la aparitia in presa a stenogramelor legate de senatorul Catalin Voicu, presedintele PSD crede ca ''scurgerile de informatii nu provin de la Senat''.

''Sigur ca presedintele Senatului, Mircea Geoana, va face investigatiile de rigoare. Cred ca CSM, care a mai anchetat si a mai dovedit scurgeri de informatii din dosare, trebuie sa ancheteze acest caz si sa ia masurile care se impun. Niciodata politicienii nu vor face curat in justitie, exista CSM care trebuie sa faca acest lucru'', a mai spus Victor Ponta.

In opinia sa, faptul ca ''in continuare procesele se judeca la televizor reprezinta un semnal foarte prost pentru justitia din Romania si denota modul in care politicul influenteaza justitia din tara noastra''.

Catalin Voicu este acuzat de procurorii DNA de trafic de influenta si fals in legatura cu acte de coruptie.

"In perioada iulie - septembrie 2009, Catalin Voicu, prevalandu-se de prerogativele ce deriva din calitatea sa de senator, a primit de la un om de afaceri, in doua transe, sumele de 250.000 RON (echivalentul a 60.000 euro) si 200.000 euro, in schimbul interventiei pe langa magistrati din cadrul Inaltei Curti de Casatie si Justitie, in vederea adoptarii unei solutii favorabile societatii comerciale la care omul de afaceri era asociat", afirma DNA, intr-un comunicat de presa.


Citeste mai multe despre   























6654 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    Hopaaaa !!!! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 15:34)

    giga [anonim]

    Se pare ca se impute treaba ! Da Doamne !
    • +32 (34 voturi)    
      da,pute rau ! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:18)

      antiPSD [anonim] i-a raspuns lui giga

      totusi,un lucru bun la psd -lasa justitia sa hotarasca !?
      ponta,ce-i cu voi ???
      pe cand NASTASE + VANGHELIE + HREBE + MAZARE + MITREA + ...MULTI ALTII ?
      atentie,ponta ,va desfiintati in ritmu asta !!!
      da Doamne si ILIESCU !
    • +16 (22 voturi)    
      Stai tu linistit (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:50)

      sspaga [anonim] i-a raspuns lui giga

      Asta e o intelegere tipica pt astfel de specimene PSD-iste, e ceva gen Oprescu cu asfaltatorii. Probabil i-a zis Ponta ca hai sa te demitem temporar ca sa vada oameni sange sa zica, ca odata cu venirea mea la conducerea partidului se face curatenie in partid, sunt nemilos cu oamenii corupti.... si noi o sa te ajutam prin toate "mijloacele" sa scapi basma curata si te primim in partid si tipam in gura mare ca e o dovada clara ca a fost doar un dosar politic asa cum au toti cei cu dosare din PSD. De ar da Domnul sa se trezeasca magistratii astia si sa-si de-a seama ca nu fenteaza doar legea scapandu-i pe astia ci fenteaza viitorul copiilor si nepotilor lor aducand tara intr-o situatie critica.
    • 0 (2 voturi)    
      Sa fim seriosi! (Duminică, 21 martie 2010, 7:05)

      domino63 [anonim] i-a raspuns lui giga

      Micul poatã-toatã, se desparte doar declarativ de voicu. Daca ar fi pe bune, atunci ar trebui sa se desparta de marea majoritate a partidului incepand cu ilici - criminalul, cu nastase - multe... matusi, van-goagal, mazare - zarzare, hrebenciucul rozaliu, ...
      Ce Dumnezeu, chiar crezi ce spune spermatozoidul asta cu capul spart?
      N/ai sa vezi pesedist la puscarie. Uita/te la nastase cum se ascunde in fustele liberalo-pesediste.
      Astia nu au demnitate, nu au onoare, nu au curaj.
      Altfel nu ar fi pesedisti, comunisti...
  • +19 (21 voturi)    
    . (Sâmbătă, 20 martie 2010, 15:43)

    x01 [anonim]

    PAC PAC!!
  • +25 (27 voturi)    
    atentie ! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 15:47)

    me [anonim]

    a fost suspendat si nu s-a autosuspendat !!

    poate se supara nenea voicu si ia cu el la mitica vreo 3-4 colegi.. suspusi
    • -2 (2 voturi)    
      desigur (Duminică, 21 martie 2010, 10:43)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui me

      Primul coleg va fi Berceanu, si am auzit ca il va lua cu el si pe Videanu si are ceva de spus si de afacerile lui Cocos - cocoselul Elenei Udrea - , ca tot e asta prieten cu Casuneanu.
      • 0 (0 voturi)    
        daca poate sa-i trga si pe astia (Luni, 22 martie 2010, 15:50)

        luci [anonim] i-a raspuns lui gimini

        n-am nimic impotriva, dar de aici si pana la comentariul tau denota clar faptul ca esti de cea mai joasa speta, ca nu mai ai teren sigur sub picioare...., ca esti o zdreanta...
        oameni ca tine fac doar umbra pamantului, mie mi se rupe ca este psd-sit , pnl-ist sau pdl-ist, important ca justitia sa-si faca treaba, parodn cine o mai fi din justitie capabil sa-si faca treaba../
        vad ca pana acum cei implicati in stenograme, membri CSM, ofiteri de rang inalt din politie, oameni de afaceri, nimic, tac bine merci, nimeni nu-i ia la intrebari...
        costiniu ala ce zice, trebuie sa facem o revolutie sa-si dea demisia, nu se pune la dispozitia anchetatorilor, sau se pune din postura de magistrat? cine sa il judece din aceasta postura?
      • 0 (0 voturi)    
        daca poate sa-i trga si pe astia (Luni, 22 martie 2010, 15:50)

        luci [anonim] i-a raspuns lui gimini

        n-am nimic impotriva, dar de aici si pana la comentariul tau denota clar faptul ca esti de cea mai joasa speta, ca nu mai ai teren sigur sub picioare...., ca esti o zdreanta...
        oameni ca tine fac doar umbra pamantului, mie mi se rupe ca este psd-sit , pnl-ist sau pdl-ist, important ca justitia sa-si faca treaba, parodn cine o mai fi din justitie capabil sa-si faca treaba../
        vad ca pana acum cei implicati in stenograme, membri CSM, ofiteri de rang inalt din politie, oameni de afaceri, nimic, tac bine merci, nimeni nu-i ia la intrebari...
        costiniu ala ce zice, trebuie sa facem o revolutie sa-si dea demisia, nu se pune la dispozitia anchetatorilor, sau se pune din postura de magistrat? cine sa il judece din aceasta postura?
  • +25 (31 voturi)    
    Voi...cu mine la puscarie (Sâmbătă, 20 martie 2010, 15:50)

    Marius [anonim]

    Pai nea Voicule, nu ii iei si pe restul javrelor din PSD cu tine la racoare?

    La mai mare!
  • +11 (15 voturi)    
    greu (Sâmbătă, 20 martie 2010, 15:55)

    iulian [anonim]

    cred ca pana acu au vrut sa-l ajute sa scape de acuzatii...noroc ca au aparut convorbirile lui...
  • +18 (20 voturi)    
    Cadou de ziua lui? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:00)

    Rumburak [anonim]

    Hehe, pe 21 martie e ziua personajului si Ponta ii face asa cadou?
  • +15 (17 voturi)    
    Ponta (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:04)

    Marian [anonim]

    O miscare inteleapta domnule Ponta!
  • -6 (22 voturi)    
    Chiar ma voi..... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:09)

    Gigi [anonim]

    .... mira daca nu vor aparea niste portocalii pe aici care sa zica "pai sigur ca l-a suspendat ca doar era din tabara adversa Geoana-Vanghelie". Daca nu il suspenda ziceau "pai sigur, corb la corb nu isi scoate ochii - PSD partid de corupti". Cu siguranta orice ar fi facut Ponta si PSD-ul...nu e bine.

    Revenind la caz in sine...imi pastrez scepticismul pana nu vad o condamnare definitiva si irevocabila (eventual fara suspendare). Daca acestea nu se vor produce inseamna ca este inca un dosar "facatura" speculat la maxim pentru beneficii de imagine de actuala putere.

    Cineva se intreba...oare in aceste convorbiri nu apar si nume de PD-isti? Oare de ce nu avem "stenograme" de la cazul Gutau sau de la cazul Solomon? De ce in toate aceste stenograme apar doar nume de PSD-isti si PNL-isti? Pute de la o posta ...

    Si daca tot luam de bune toate "dezvaluirile" din aceste stenograme si suntem dispusi sa ardem pe rug persoanele al caror nume este pomenit de ce nu am lua in serios si consideratiile referitoare la presiunile puse de la" cel mai inalt nivel" ( si nu, dragi PDlici, cel mai inalt nivel nu inseamna Crin Antonescu - dictatorul ci al vostru Zeus) asupra judecatorilor si procurorilor?
    • +9 (19 voturi)    
      doare PSD,dar fii demn. (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:52)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Gigi

      La Gutau sau Solomon nu a fost nevoie de presa,pentru-ca nu au fost tentativa de musamalizare.Pai cu Voicu,cat scandal a facut PSD cand l-a sltat procuratura?Si acum cu amanarea discutarii cazului in senat,pana apare altceva si cazul sa fie uitat.Va credeti smecheri?
    • +10 (22 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:52)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      in primele 4 linii din mesajul tau iti dai arama pe fata ... du-te si priveste antenele si irealitatea!

      Pe hotnews.ro majoritatea sunt oameni inteligenti, pe care antenele si irealitatile n-au reusit sa-i manipuleze, le faci un proces de intentie, din 17 mesaje scrise pana acum, unul nu spune ce iti doresti tu sa spuna!
      • 0 (2 voturi)    
        Nupe (Sâmbătă, 20 martie 2010, 22:50)

        Ba nu [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

        Pe hotnews.ro si evz majoritatea is pedelici, asa cum la a3 si realitatea domina psd si pnl. simplu ca buna ziua
        • 0 (2 voturi)    
          nu, nu sunt pedelici (Duminică, 21 martie 2010, 13:55)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Ba nu

          sunt cu capul pe umeri, daca esti suficient de obiectiv vei observa cum aceeasi majoritate de comentatori critici la adresa pesedeului sunt la fel de critici si la adresa pedeleului, aici este smilblicul, nu sunt de un partizanat orb, ca altii ... ;)
      • -2 (4 voturi)    
        hm (Duminică, 21 martie 2010, 2:06)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

        inteligenta medie a postacilor pedelisti de pe acest site portocaliu este alarmant de scazuta (repetare obsesiva de sloganuri, eficace doar in cazul tintelor cu IQ redus); despre moralitatea ipochimenilor nu mai discut, chiar nu are rost.
        • +1 (3 voturi)    
          e clar (Duminică, 21 martie 2010, 14:14)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          fara insulte, sustinatorii pesdeilor nu pot, este dincolo de capacitatea lor intelectuala a le cere sa discute civilizat ... ce ziceam despre inteligenta?!!
      • -1 (3 voturi)    
        Pacat insa (Duminică, 21 martie 2010, 8:57)

        Pantera Roz [utilizator] i-a raspuns lui veninusrl

        ca oamenii inteligenti de pe aici sunt manipulati de B1TV si OTV.Ceea ce e mai grav.Si nu mai numara postarile pro sau contra. E irelevant.Crezi ca 100 de guvizi sunt mai inteligenti decat 10 delfini,numai pt. ca sunt 100?
        • +1 (3 voturi)    
          nu stiu (Duminică, 21 martie 2010, 13:59)

          veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Pantera Roz

          daca ai observat dar f multi dintre cei care posteaza si pe Hotnews.ro si pe EVZ, chiar daca nu sunt majoritari, sunt romani din strainatate care nu privesc nicio televiziune ro, sau ma rog f putine, dar in niciun caz B1TV sau OTV, cum explici "manipularea" acestora?!

          de altfel ne-manipularea lor a avut un rol destul de important la ultimile alegeri prezidentiale ;)
          • 0 (0 voturi)    
            Daca... (Luni, 22 martie 2010, 11:51)

            Gigi [anonim] i-a raspuns lui veninusrl

            ...tie ti se pare "nemanipulare" sa votezi un fost nomenclaturist pentru ca daca ii votezi pe ceilalti vin comunistii, rusii si Darth Vader ... mie mi se pare sau naivitate (in sensul ca nu au iesit inca din paradigma anilor '90 cand era clar cine reprezenta trecutul si cine viitorul ca si forte politice, cine voia democratie si economie de piata si cine le voia dar "mai incet") sau manipulare din partea celalata.
    • +1 (3 voturi)    
      poanta (Duminică, 21 martie 2010, 0:01)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      ''Daca stenogramele sunt adevarate, eu ma despart total de acest mod de a gandi si a face politica'' aceasta este poanta, cred ca o sa isi retraga cuvintele, ca nu a fost bine inteles, scos din context, doar are un TATIC bun , pe ilici!
    • +1 (1 vot)    
      nu va fi nici o condamnare (Duminică, 21 martie 2010, 10:49)

      gimini [utilizator] i-a raspuns lui Gigi

      In orice caz, nu una pentru "coruptie". Coruperea cui? Repet pentru toate maimutele securistoide, faptul ca ati bagat microfoane sub mesele din restaurant cum faceau baietii cu ochi albastri, de fapt fratii vostri mai mari, pe timpul lui Ceausescu, nu dovedeste absolut nimic. Pentru escrocherie, poate e posibil ca Voicu sa ia cateva palme peste ceafa lui groasa, dar numai cu conditia ca pacalitii - Locic, Casuneanu etc. - sa se planga la politie. Pana una alta vrem sa auzim lucruri serioase, de exemplu ce a mai facut Boc in lupta anti-criza. A, nimic?... Eiiii....
  • +12 (20 voturi)    
    Graba strica treaba :) (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:13)

    Iulian Diaconu [anonim]

    Nu va grabiti , sa nu fie o mica diversiune , daca il supenda din PSD nu inseamna ca o sa si voteze sa i se ridice imunitatea....
  • +3 (15 voturi)    
    Bravo PONTA (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:13)

    popipopescu [anonim]

    N am crezut ca Ponta are curaj sa i dea pe astia cu capul de pereti. Hrebenciuc, Vanghelie si Voicu vor avea tot mai putine de spus in PSD.
    • +7 (15 voturi)    
      aiurea (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:22)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui popipopescu

      chiar crezi ca va da de pereti cu Hrebe? E doar balet.
    • +4 (12 voturi)    
      nu te agiita prea tare (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:43)

      masteryodda [utilizator] i-a raspuns lui popipopescu

      este un foc de paie gen oprescu, asa ca stai linistit, nu are cum Ponta sa dea mafia afara pentru ca el respecta mafia(tov Ilici, Nastase) care l-a si ales pe post de robot in conducere psd si apoi au apasat butonul start
      • 0 (0 voturi)    
        mda (Duminică, 21 martie 2010, 9:46)

        alex [anonim] i-a raspuns lui masteryodda

        Viata asta nu e asa simpla. Robotii se pot transforma in conducatori, daca au suficient "sange".

        Si Putin a fost un "om de paie" pus acolo de "maestrul papusar" Berezovski. Si uita-te acum cum da Putin de toti peretii cu cel care l-a bagat in "marea politica".
  • +7 (11 voturi)    
    PSD-Voicu (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:13)

    doru [anonim]

    Ponta nu are decit o solutie daca vrea sa faca politica pe termen lung in Romania si sa mai si reformeze cit de cit partidul sa se delimiteze in fapt ,nu doar declarativ de "acest mod de a face politica",care inseamna promovarea coruptiei la toate nivelurile si in toate "puterile "de Stat.....sa vedem...
    Cazul Voicu ,prin gravitate si intindere,din executiv in justitie,via Parlament ,devine un test crucial pentru Ponta ,PSD,TOATA CLASA POLITICA ...
  • +10 (14 voturi)    
    brava! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:14)

    brainstorming [utilizator]

    Nu e foarte sigur dacă e vorba de o decizie a preşedintelui de partid al PSD sau de una dictata "primului" de procurorul Ponta. Oricum, e un inceput de bun augur atunci când vine vorba de curăţarea haznalei în care s-a transformat politica românească. La cât mai multe decizii similare!
  • +5 (13 voturi)    
    aflarea in presa. (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:14)

    mircea [anonim]

    Daca nu se afla in presa,la cat este de puturoasa treaba,o acopereau si nimeni nu patea nimic.Eu cred ca ce-l care a dat cazul la presa merita felicitat si nu infierat.Ponta,dovedeste in fiecare zi ca este comunist.Vrea in presa numai realizari marete,despre PSD.Daca face curatenie ,poate ca nu vor mai apare,numai ca lista lui Voicu e cam mare si de ce se intarzie in luarea unor masuri,lista creste.Interesul PSD ar fi sa grabeasca arestarea lui Voicu.Atunci se va afla cat este adevar si cat fabulatie.Intr-o situatie limita oamenii vor actiona.
  • +7 (13 voturi)    
    Se pare... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:17)

    stefan [anonim]

    ...ca singura solutie de a misca ceva in materie de justitie este ca o parte din dosare sa fie "scapate" n presa.
    Altfel nimic nu se intimpla.
    DIn ce citesc pe net caracatita e mare si nu prea au incotro! Politicienii trebuie sa se replieze si sa faca pasul inapoi.
    Dar revenind la Ponta si ai lui: desi n-au nici un drept sa spuna ceva, pun presiune pe justitie cerind ancheta in CSM cine a dat dosarul!!!
    Poate nu e deontologic ce au facut procurorii, dar era singura solutie. Altfel se ingropa. Se discuta in biroul permanent, se mai cereau nu stiu ce probe....Ca e politic, ordin de la Cotroceni, ca numai Basescu e de vina!
    • +4 (8 voturi)    
      crezi tu ca procurorii ? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:37)

      Patrunjel [anonim] i-a raspuns lui stefan

      sa ne gandim cum a fost Remes facut scapat : i-a iesit filmul pe sticla . Remes a iesit din politica insa nu a intrat in puscarie . Ar putea sa fie un mecanism de genul asta , nu ?
      • +6 (8 voturi)    
        Nicaieri! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 17:30)

        stefan [anonim] i-a raspuns lui Patrunjel

        Politicienii nu prea fac puscarie!
        Avocatii sa traiasca! Plus chestiile cu procedura.
        Aici au scapat nu fiindca au fost declarati nevinovati, ci pe vicii de procedura!
        Important este sa dispara de prin politica. Si incet-incet si din afaceri.
        Dar priveste in jur. Ani de zile toata lumea s-a plins ca Iliescu are imunitate. EI bine, nu mai are?
        E tirit in procese? Fie in penal, dar mai ales in civil? Nu?
        De ce? Pai si organizatiile astea neguvernamentale tot cu bani de la guvern traiesc.
        Se agita Teodor Maries, dar din pacate fara prea mare succes!
        Asta e amploarea caracatitei romanesti...
      • 0 (0 voturi)    
        usurel (Duminică, 21 martie 2010, 2:08)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Patrunjel

        in cazul Remes, procesul a dovedit ca asa-zisele dovezi erau niste inscenari ieftine!
  • +17 (17 voturi)    
    Da' Vanghele ce zicea ? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:34)

    DIP [anonim]

    Ii facea lu' Voicu o manea ? Ponta , afara-i dadea ....PSD cui ramanea ?
    Acuma , lasind gluma deoparte , Voicu e Sistemul . S-a deschis din greseala usa si s-a vazut Voicu .
  • -13 (15 voturi)    
    Proces politic! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:45)

    Sidorin [anonim]

    Omul a spus ca e nevinovat iar ei l-au suspendat pe nedrept!
  • +2 (8 voturi)    
    @gigi (Sâmbătă, 20 martie 2010, 16:59)

    Tudor bugetar [anonim]

    Dragul meu nu e vorba sa faci aci ghiveci cu divagatiile tale. Ce importanta daca apare si gutau sau solomon sau cine vrei tu. Eu inteleg ca te dor ficatii tai de pnl+psd+pc si te roade stomacul dar stii care e subiectul ??? MAGARIILE PSD ! Punct. Ca or avea si pdl - la zdup cu ei (de fapt au si intrat cate unii). Dar nu devia din doctrina de partid. PSD mananca c...t, despre asta e vorba. Si pt ficatii tai, trateaza-te dar taci naibii.
  • +4 (8 voturi)    
    Bravo baiete! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 17:12)

    Petre [anonim]

    ''Daca stenogramele sunt adevarate, eu ma despart total de acest mod de a gandi si a face politica'', a spus Ponta.
    -Sa vedem cine urmeaza! Si mai ales daca noul sef PSD are cuvant de onoare!
  • +5 (9 voturi)    
    Interesant. (Sâmbătă, 20 martie 2010, 17:18)

    adrian88000 [utilizator]

    Deci i-a cerut lui Mrean sa-l suspende. Si daca Mrean nu vrea?
    Altceva. Nu imi place deloc ca Ponta este suparat ca s-au scurs informatii la presa. Asta arata ca este un sobolan comunist si nu un presedinte al unui partid pe care vrea sa-l curete de uscaturi. Daca ar fi fost onest, ar fi multumit lui HotNews pentruca l-a ajutat sa afle ce putregaiuri are in partid , pentruca altfel nu afla. Deci el nu vrea sa curete partidul el vrea ca noi sa nu stim ce mizerii sunt la el in partid. Rusine Ponta!!
    • +1 (9 voturi)    
      1-2-3 (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:43)

      castor [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      1-conform statutului,nu poate Ponta sa suspende,excluda,etc.un membru de partid.Cu astea se ocupa organizatia de sector din care face parte respectivul.Valabil si la PNL,pe Catarama nu l-a dat afara Antonescu ci aia de la sectorul 2.2-Mrean ar suspenda-o si pe maica-sa acum daca ii cere Ponta ,a pariat pe Geoana si a luat teapa.3-In rest,chiar mi-e SCARBA de grataragii astia din politica.Pana mai ieri,psd era no 1,au aparut INDEPENDENTII si s-a schimbat ordinea la varf.Dar nu mai stau sa le suflu in foale,le am pe ale mele.Ciao.
      • +2 (2 voturi)    
        Eroare (Duminică, 21 martie 2010, 13:22)

        Cristi [anonim] i-a raspuns lui castor

        Pe Catarama l-a dat afara Antonescu. Excluderea acestuia din PNL de catre organizatia din care Catarama facea parte nu a reprezentat decat executarea ordinelor lui Antonescu si Patriciu. Adica o mascarada cu spoiala de aparente democratice.
    • -2 (2 voturi)    
      ??? (Duminică, 21 martie 2010, 2:10)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ti se pare normal ca dosarele sa fie publicate in presa inainte de proces? pai asta e comunism, dobi-creti ce esti! intr-o tara civilizata, o faza ca asta duce la anularea procesului, probele nemaifiind luate in considerare! te duce mintea mai ceva ca pe o bibilica!
      • +1 (1 vot)    
        pentru srpc (Duminică, 21 martie 2010, 21:37)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Adica; "slugarnic, rau ,prost si calic".
  • -5 (15 voturi)    
    Dovada ca la mijloc e Basescu! (Sâmbătă, 20 martie 2010, 17:20)

    gen. patru stele Izmeana [anonim]

    E clar! Basescu a pus la cale totul, ca sa provoace suspendarealui Voicu din PSD, prin urmare va deveni parlamentar independent. Si uite asa, grupul lui Oprea a mai castigat un om de valoare, pentru a sustine PDL.
  • +7 (13 voturi)    
    hai mah (Sâmbătă, 20 martie 2010, 17:38)

    ady [anonim]

    inculpatul cu pricina a fost consilierul lui iliescu..promovat la grad de general la 36 ani si se zvonea ca la revolutie a tras in manifestanti
  • 0 (10 voturi)    
    un pas inainte (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:05)

    ionica [anonim]

    S-a facut in pas mare inainte, dar nu o sa insemne nimic daca nu i se ridica imunitatea pentru a putea fi trimis in judecata.
    Daca se va face şi acest pas, inseamna ca mai exista o urma de speranta pentru tara asta furata cu nerusinare de catre conducatorii ei de 20 ani incoace.
    Bravo hotnews pentru stenograme, ca daca nu apăreau la suprafată le "rezolva" " cat-pe-aci ministru de interne" in stilu-i deja cunoscut.
  • +9 (13 voturi)    
    ia sa vedem (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:23)

    MirceaA [utilizator]

    haide, domule Ponta, curaj gaina ca te tai. Dati de pereti si cu Hrebenciuc, ca era mama lui Voicu.
  • 0 (0 voturi)    
    e buna si suspendarea (Sâmbătă, 20 martie 2010, 20:37)

    buha [utilizator]

    astept insa excluderea, sau demisia.
  • 0 (0 voturi)    
    cam tarziu (Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:12)

    Petrovici [anonim]

    Zice Ponta ca se desparte in sfarsit de aceasta politica ce reiese din stenograme. Bine ar fi sa se desparta si ceilalti din organizatie, alde Ilici bolsevicul, Tamara Nastase, Miky Spaga, DIP, Hrebe, Evanghelistul, prostanacul, Mitrea, etc, etc.
    Cu o floare nu se face primavara.
    Mai bine mai tarziu decat niciodata. Am trai si noi mai fericiti.
  • 0 (0 voturi)    
    alde baietica asta (Sâmbătă, 20 martie 2010, 22:34)

    grigore [anonim]

    un fost procuror care nu s-a remarcat cu nimic in activitatea sa trecuta, pentru ca acum are de platit niste polite lui Vanghelie si lui Hrebenciuc, se da un pic mai viteaz decat ar fi fost in mod normal. Adica, se da echidistant, desi nu-i sade bine. Daca ar fi fost un om cinstit cu un simt de procuror a la Corrado Cattani, ar fi pus lacatul pe cladirea din Kisseleff si i-ar fi dat foc, ca sa purifice atmosfera de acolo. Apoi, unul cate unul, le-ar fi cerut colegilor sa se incoloneze si sa se indrepte tiptil catre Parchet. Mai mare rusinea: un fost procuror, sef peste mafia pesedista. Din ciclul paradoxurilor romanesti.
  • +1 (1 vot)    
    ''Daca stenogramele sunt adevarate, .... (Duminică, 21 martie 2010, 0:11)

    hbp [anonim]

    Asta a uitat ce a spus dupa anuntarea rezultatelor de la alegerile prezidentiale? Chestia cu "masina lor de furat a functionat mai bine"? Da bai, asta e politica din care faci parte! Si mai esti si presh la partidul ala! Ala, care-i are ca membri pe Ilici Iliescu, pe Nastase 4 case, pe Mariean Goagal-Almanahe si multi altii asemenea! Nu ca in partea cealalta nu sunt, dar parca i-ati adunat pe prea multi doar in partea voastra!
  • +1 (1 vot)    
    bine de stiut (Duminică, 21 martie 2010, 0:59)

    moshu [anonim]

    deci daca nu se publicau stenogramele, Dl. Ponta ar fi continuat cu "acest mod de a gandi si a face politica"? Cred ca Dl. Ponta va reveni asupra acestei afirmatii cand isi va da seama ca a dat cu bata (sau cu logica) in balta...
  • +1 (1 vot)    
    Ponta e la fel ca Voicu (Duminică, 21 martie 2010, 3:27)

    Adrian [anonim]

    Cautati in arhiva Hotnews si o sa vedeti articole din trecut referitoare la activitatea Procurorului Ponta V. Papusa lui Nastase.
  • +1 (1 vot)    
    Ponta (Duminică, 21 martie 2010, 3:34)

    Dan D. [utilizator]

    Ponta, aia nu e politica mah, aia e abuz de relatiile si pozitia politica!
  • +1 (1 vot)    
    daca (Duminică, 21 martie 2010, 7:11)

    riri [anonim]

    "daca stenogramele sunt adevarate....." Inocentul Ponta, nu mai stie ce sa creada. El nu-si cunoaste oamenii, de-abia a ajuns printre ei. Ca sunt adevarate si ca implica multe nume mari cel putin din PSD, se vede din eforturile lor de a inabusi aparitia lor si comentariile televizate referitoare la "retea". Bietul Hurezeanu, ce-am crezut ca este si ce s-a dovedit a fi.
  • -1 (1 vot)    
    semne bune ?? (Duminică, 21 martie 2010, 7:18)

    sile [anonim]

    Bravo Victore.
    Tine-o tot asa !!!
  • +1 (1 vot)    
    Unde e Vanghelie ? (Duminică, 21 martie 2010, 7:47)

    oilman [anonim]

    Interesanta declaratia lui Ponta. Cel mai mult se refera la scurgerile in presa. Si mai interesant esta ca de la alegerile PSD nimeni nu s-a atins de Vanghelie - care a declarat singur de mai multe ori ca are 'cite ceva' despre fiecare. Banuiesc Ponta si sefii sai (Iliescu, Nastase) ocupa ceva spatiu in listele lui Vanghelie. Deci declaratia lui Ponta despre alt mod de a face business n-are nici o valoare - poate doar sa-si mai salveze ceva capital politic
  • +1 (1 vot)    
    Ponta (Duminică, 21 martie 2010, 8:22)

    Gheorghe Buhac [anonim]

    Ce inseamna suspendare ? - Dle Ponta .
    Se duce la *lucru * si nu i se pune prezent ?
    Faceti o sedinta de partid publica in care baietii lui Vanghelie vor lua *atitudine* ?
    Sau ce spui dumneata este asa pentru presa ca sa o ametim si sa zica : Uite ca Ponta a rupt-o cu trecutul .
    Te tii de POANTE domnule .
    Nu te mai crede nimeni.
    Cu stima
    Gheorghe Buhac
  • +1 (1 vot)    
    este vizibil... (Duminică, 21 martie 2010, 8:52)

    bogdan [anonim]

    ...se dezmint de nemernicul asta astazi si maine o sa-l scoata din arest pe motive medicale ...ii plesneste grasanului inima de atata grasime si nu o sa poata suporta detentia....niste mafioti nenorociti...Vanghelie!!!! ma contrazici????
  • +2 (2 voturi)    
    Apel disperat, ultra-urgent (Duminică, 21 martie 2010, 9:32)

    hotnewsfil [utilizator]

    Inalt-Prea-Onorati conducatori ai PSD (sforarii din spate, nu papusile la vedere),
    dati imediat sarcina sefilor de sindicat, celor pe care tocmai i-ati pus in miscare, sa isi completeze lista de revedicari cu cel mai important punct al momentului : eliberarea imediata a inocentului ingeras Catalinut Voiculet si lasarea lui sa se joace in liniste, cat o vrea, pe unde o vrea si cum o vrea, cu acte in regula (un NUP mare cat roata carului, sa il vada si chiorii), sa nu fie agitat copilasul ca nu cumva sa faca pe el, de frica si sa scape din el, Doamne fereste, arma de aparare a sconcsului concentrata 1000 % in acest ingers al Domniilor Voastre, Partid al Siluirii Democratiei.
    Punetideasupra intrarii in sediul central al PSD o inscriptie care sail invite pe trecator, pe care sa fie scris : 'Hrebenciuc-Vanghelie- Catalin Voicu, garantati de Domnul Iliescu'.
    Ar fi emotionant sa fie alaturata, pe firmamentul PSD, si pozele celor 'Patru Crai de la Rasarit' (mentorul si cei trei elevi lui, premiantii clasei).
  • 0 (0 voturi)    
    De cine se mai desparte si invers? (Duminică, 21 martie 2010, 10:06)

    Ciupi [anonim]

    E bine ca se desparte de un individ atat de vulgar, insa, de Adrian Nastase, care nu e mai breaz in ale hotiilor cand se desparte? Etc, etc...
  • 0 (0 voturi)    
    aloo tovarasi... (Duminică, 21 martie 2010, 10:54)

    Virginul [anonim]

    Mai e deschisa usa aia de intrat in parttid, doar cu bouletinul si avans 00.00% ?!
    Atentie ca aceiasi usa poate fi foilosita de fraieri pentru intrare si excroci pentru iesire !
  • +1 (1 vot)    
    dca te delimitezi de toti, atunci....te voi vota! (Duminică, 21 martie 2010, 10:54)

    gabi [anonim]

    ...si de Nastase si de Iliescu, Hrebe..Oare poti?
    Ce fata de porcusor are si Catalin Voicu asta...parca este predestinat la mocirla..
  • +1 (1 vot)    
    nu se poate asa ceva (Duminică, 21 martie 2010, 11:02)

    rilu [anonim]

    asta fac politicienii? trafic de influenta?? de neimaginat
  • +2 (2 voturi)    
    Abureala.... (Duminică, 21 martie 2010, 13:18)

    Cristi [anonim]

    Daca se supara Voicu trage dupa el intregul PSD. Cu tot cu Ponta. Voicu asta era interfata PSD (alaturi de Dumitru Iliescu, Hrebenciuc si Vanghelie) cu aranjamentele in justitie, politie, servicii secrete si alte structuri ale statului. Voicu este o mare problema pentru PSD. Una imensa as zice. Ponta va capata ceva credit cand isi va lua mana de pe Adrian Nastase, Viorel Hrebenciuc, Ion Iliescu si alte personaje mizerabile din PSD. Insa nu va putea face niciodata asta pentru ca ar insemna sa-si renege "parintii" care l-au pus sef la PSD si sa-si distruga astfel viitorul politic. Pe care, fie vorba intre noi, defapt nici nu-l are. Ponta face parte din sistemul putred al PSD si nu are cum sa schimbe nimic. Dar nu numai ca nu poate, nici nu vrea. Pentru ca acest sitem la adus la putere si acest sistem il mentine acolo unde se afla. Prin urmare, declaratiile lui Ponta mi se par irelevante si fara valoare.
  • 0 (0 voturi)    
    haha (Duminică, 21 martie 2010, 17:29)

    andrei [anonim]

    bai oameni buni acestea sunt manevre politice, chiar nu ati citit din caragiale, chiar credeti ca vor fi condamnati? INca suntem naivi daca noi credem ca cei aflati la putere isi or inchide colegii. Mie jena de clasa politica din romania si nu imi mai pun sperantele in ei de multa vreme. Prea multa vorbaraie, prea multe manevre speculative de ambele parti. Toti sunt o apa si un pamant. Eu plec...voi ramaneti cu ai vostri.
  • 0 (0 voturi)    
    dar ceilalti? (Luni, 22 martie 2010, 15:55)

    luci [anonim]

    vad ca pana acum cei implicati in stenograme, membri CSM, ofiteri de rang inalt din politie, oameni de afaceri, nimic, tac bine merci, nimeni nu-i ia la intrebari...
    costiniu ala ce zice, trebuie sa facem o revolutie sa-si dea demisia, nu se pune la dispozitia anchetatorilor, sau se pune din postura de magistrat? cine sa il judece din aceasta postura?
    numai voicu este vinovat, el nu este la fel/ cei care au dat mita nu sunt la fel de vinovati? de ce nu sunt toti arestati, de ce CSM nu ia atitudine impotriva celor mentionati in stenograme?
    sau le este frica ca se intinde prea tare caracatita? inseamna ca nu este nici o sansa sa se distruga acesti nenorociti, sa-i trimitem la lada de gunoi a istoriei...
    acum se vede si cat de aservita este media romaneasca, antenele deja incercand sa spuna ca se incearca abatyerea atentiei de la salarii, pensii, somaj, ca este facatura...
    sa vedeti voi daca acum nu se intetesc si actiunile sindicale, ca doar si aia care le conduc au nste figuri unii, mai ceva ca voicu...