Ministrul Apararii, Gabriel Oprea: Demisionez daca scad pensiile si salariile in sistemul de securitate al tarii

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2010, 19:01 Actualitate | Politic

Gabriel Oprea
Foto: AGERPRES
Ministrul Apararii Nationale, Gabriel Oprea, a declarat, vineri, ca va demisiona din functie daca salariile sau pensiile celor care au lucrat in sistemul de securitate vor scadea, relateaza Agerpres. Potrivit acestuia, in situatii de criza economica, solutia in privinta pensiilor si salariilor este cel mult de a ingheta aceste venituri, si nicidecum de a le diminua.

"Ma bat pentru pensiile si salariile celor din sectorul de securitate, si aici ma refer la Aparare, Interne, SRI, SIE sau SPP. Daca isi vor pierde din pensii sau salarii, imi dau demisia pentru ca nu ma pot uita in ochii colegilor mei", a declarat Gabriel Oprea.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2478 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    Sectorul care... se bate si, desigur, reforma. (Vineri, 19 martie 2010, 19:09)

    Frobenius [anonim]

    Altul care vorbeste ziua despre ce sforaie noaptea.
    "Remaniatorul" il va "remania" curind.
  • +3 (9 voturi)    
    da da (Vineri, 19 martie 2010, 19:16)

    anticomunist [anonim]

    Pai esti un securist bai Oprea, si aperi toata haita de trantori si tortionari care au o pensie cat 20 de pensii obisnuite!
    • -3 (7 voturi)    
      ignoranta (Vineri, 19 martie 2010, 20:24)

      ioan [anonim] i-a raspuns lui anticomunist

      Mai sunt in tara aceasta oameni care sunt responsabili privind soarta statului.
      Exista multe situatii in care oamenii cu adevarat responsabili sunt etichetati ca securisti, comunisti etc.
      Eu cred ca lucrurile stau invers, cei care denigreaza, institutiile, care contribuie la realizarea statalitatii acestei natiuni, sunt adevaratii nostalgici pusi probabil in slujba dusmanilor aestei tari. Cine va plateste sa aruncati cu venin?! Ar fi intresant e stiut?
      • +1 (3 voturi)    
        Ioane ... chiar vrei sa stii cine ma plateste? (Sâmbătă, 20 martie 2010, 14:13)

        Marii cai albastri [utilizator] i-a raspuns lui ioan

        Domnu Ioan

        Daca aveti curiozitati din astea o sa va spun o poveste din anii 50.
        Intr-o noapte au venit la bunicul acasa doisprezece oameni care au inceput sa rascoleasca in casa fara sa spuna ce anume cauta. Nu au gasit nimic dar l-au luat pe bunicul cu o duba pana in gara la Bacau. De acolo am aflat ca il duc la Canal (de la un trecator care a cules un ghemotoc de hartie aruncat de el pe peron printre zabrelele bou-vagonului).
        Buneinteles ca nu s-a mai intors de acolo desi nu stim sa fi fost judecat si condamnat.

        Stim doar ca era un taran cu 4 clase si cu 5 hectare de teren, care, in perioada interbelica a fost si el odata ajutor de primar cind cistigasera liberalii alegerile.

        Ori nu cred ca e un motiv suficient sa omori un om numai pentru ca a fost ajutor de primar intr-un sat amarat din Moldova timp te 4 ani.

        Povestea asta mi-a spus-o bunica, eu am sa o tin minte toata viata si am sa o spun la copii mei.

        Si am sa am grija ca copii mei si copii copiilor mei sa va urasca toata viata pe voi securistii.

        Sa speram ca o sa vina vremea sa si platiti pentru asta.
        • 0 (0 voturi)    
          culpabailizare (Sâmbătă, 20 martie 2010, 21:54)

          ioan [anonim] i-a raspuns lui Marii cai albastri

          Va inteleg empatic povestea, insa nu stiu ce legatura au actualele institutii, omenii care lucreaza la ora actuala in cadrul acstora cu povestea dv. Este trist ce s-a intaplat in trecut, dar este vorba despre o alta generatie, ai carei greseli sunt cocolosite de o parte a clasei politice,
          Radacina raului, tebuie sa o cautati la clasa politica. probabil ati vazut ce s-a intamplat in parlament, cand s-a incercat condamnarea comunismului! S-a incercat sau s-a simulat nu stiu. cert este a itele raman incurcate, Iar dv. sa fiti siguri ca multi militari, indiferent de ministere au povesti asemanatoare in familiile lor. Dar nu ei decid, de multe ori sunt impiedicati sa faca anumite investigatii. Militaii se supun ordinelor si nu in ultimul rand au si ei familii pe care trebuie sa le intretina! Ordinele vin de la politic! Nu cred ca o eticheta generala foloseste cuiva!
      • 0 (0 voturi)    
        minusaci (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:24)

        ioan [anonim] i-a raspuns lui ioan

        Cine va plateste pe cei care sunteti impotriva armatei, plitiei serviciilor de informatii, diplomatilor etc? Daca nu sunteti tradatori de tara in mod sigur aveti probleme cu legea. Aceste insttutii au menirea sa apere ordinea si siguranta tarii, si desigur nu sunt pe placul infractorilor.
        Nu a vazut pe imeni sa fie deranjat de functionarul arogant de la ghiseu, care far o mica spaa nu isca un deget, sau de politicianul mereu grabit si cu nasul pe sus! Va recomand sa cautati radcina raului in alta parte.
  • -1 (5 voturi)    
    Rugaminte (Vineri, 19 martie 2010, 19:22)

    george [anonim]

    Domnule Prim Ministru Boc, va rog frumos sa scadeti pensiile si salariile in sistemul de securitate in asa fel incat sa nu-l mai vedem pe incuiatul asta de Oprea in functia de ministru. Daca considerati ca e cazul, le puteti mari la loc ulterior. Multumesc anticipat!
    • 0 (0 voturi)    
      E omul lui Base se cunoaste... (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:56)

      lucky luck [utilizator] i-a raspuns lui george

      Securist, nemernic, incult, infiltrat, fara scupule, curva la fiecare de are ciolanul. Asta-i omul. Cum e stapanu, asa si sluga!
  • +4 (6 voturi)    
    Esti invitatul nostru.... (Vineri, 19 martie 2010, 19:31)

    Costello [anonim]

    ... sa-ti dai demisia, chiar si daca raman neschimbate pensiile militarilor. Ar fi un gest de onoare militara, daca ai avut-o vreodata!
    • +2 (2 voturi)    
      Onoare militara (Vineri, 19 martie 2010, 20:03)

      Onorabil [anonim] i-a raspuns lui Costello

      poate a avut ,pana sa stearga cu ea pe jos Basescu ! Acum este musai sa-si "poarte crucea"pana la capatul mandatului ,daca poate !
      PS : dar pe milioanele de pensionari NORMALI in ce au cotizat ,cu pensii mici , POTI SA -I PRIVESTI IN OCHI ?
  • -3 (9 voturi)    
    habar nu aveti cine e omul asta.... (Vineri, 19 martie 2010, 19:37)

    Mihai [anonim]

    sunteti niste prostovani care cititi stirea de-a gata fara sa va documentati intai despre acel eveniment.... Ei bine cred ca acest ministru e tot ce a avut vreodata mai bun armata romana. Cat despre adevarul care il spune vis-a-vis de demisia dumnealui, este destul de plauzibil avand in vedere ca a existat, un precedent, o situatie asemanatoare in care ministrul a dat dovada de onoare....
    Sper sa nu fie cazul desi, cu asemenea oameni la putere, cu asemenea inculti care nu merg decat pe nepotisme.... nu stiu daca va reusi singur sa tina piept tuturor nepotismelor....
    Il admir pe omul asta....si cred in ce spune.... Faptele lui vorbesc.....
    • +3 (5 voturi)    
      stim bine cine e (Vineri, 19 martie 2010, 20:12)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      e ”seful mafiei personale a lui Adrian Nastase” , Basescu dixit.
      Intre timp a devenit ”omul providential” pentru Basescu. Si tot intre timp Basescu a devenit ”de dreapta”!
      Nu poate fi dat jos decat daca vrea muschii lui, guvernul sta in voturile lor, ale ”independentilor”. Este noua ”solutie imorala”. Corb (Basescu) la corb (Oprea) nu-si scoate ochii!
    • +2 (4 voturi)    
      si eu il admir... (Vineri, 19 martie 2010, 20:21)

      titirica [utilizator] i-a raspuns lui Mihai

      as vrea sa lucrez si eu numai la stat si sa am vile si terenuri de milioane de euro... il admir intr-adevar
    • +3 (3 voturi)    
      omu asta-i cam tampit ! (Vineri, 19 martie 2010, 23:07)

      toma [anonim] i-a raspuns lui Mihai

      cum poate sa afirme asa ceva ?
      ar fi instare sa le dea pensii retro la NICOLSCHI , CIOLPAN si BORCEA ! noroc c-a crapat PLESITA ( si ala avea 55oo lei pensie ! )
      dar ca ei mai traiesc :RAUTU,CIMPOIESU,TITUS LEONIDA si altii,care n-au CRAPAT ! si iau pensii grase !
      ai auzit de numele astea,mai ministrule ( nu i se poate spune domn unui asemenea om ! ) ???
      sant MARI TORTIONARI COMUNISTI care au omorat si schingiuit in inchisorile comuniste !
      pe astia-i aperi ?
  • +1 (3 voturi)    
    curaj (Vineri, 19 martie 2010, 20:03)

    Horatiu [anonim]

    Nu se pune problema daca sunt corecte si nu sant nesimtite.Va rog domnilor ministrii din guvernul Boc sa va dati demisia pentru ca angajatii dumjneavostra sufera o mare nedreptate li se taie sporuri si privilegii si atunci cum mai sfidam legea unica a salarizarii.Ministrii,invatamantului ,sanatatii,industriilor,aerului ,etc s-ar putea coaliza in lupta impotriva bunului simt ,a hotiei pe fata.Noroc ca avem exemplul Greciei si ne trec fiori cand ne gandim ca s-r putea sa-i urmam daca nu renuntam la privlegii si la nesimtire.Ar trebui sa se faca un stat numai cu persoanele cu statut special si sa-si dea salarii cat cred ei ca merita.Noi cei care ne luptam cu preturile si ziua de maine care este mai grea, ne-am saturat sa-i hranim pe acesti nesatui.Ma asteptam ca domnul Oprea sa lupte pentru veteranii de razboi care au fost pe front si care o duc greu si numarul lor scade pe zi ce trece.Cred ca ne intoarcem la perioada cand dreptul seniorului era sa traiasca in lux ,iar multimea sa munceasca si sa-si plateasca darile.
  • +3 (3 voturi)    
    demisioneaza (Vineri, 19 martie 2010, 20:06)

    ephr [anonim]

    iaca ce probleme mari cu salarile ascultatorilor, nici nu poate tara asta fara ei
  • +1 (3 voturi)    
    2 in 1 (Vineri, 19 martie 2010, 20:10)

    Adix [anonim]

    S-ar intampla doua lucruri bune deodata. Doamne ajuta!!!
  • +2 (2 voturi)    
    pensiile lor (Vineri, 19 martie 2010, 20:28)

    mos teaca [anonim]

    esti invitatul poporului roman sa-ti prezinti demisia!ai grija ca marinarului ii place tradarea dar ii uraste pe tradatori si nu se va sfii sa se descotoroseasca de un fost izmenar din armata.
  • +1 (1 vot)    
    mare paguba (Vineri, 19 martie 2010, 20:57)

    kalu [anonim]

    "ministrule" :-)))))) balbaila !!! De ce oi fi ajuns tu ministru nulitate absoluta ce esti?
  • +1 (1 vot)    
    Care (Vineri, 19 martie 2010, 21:44)

    HESS [anonim]

    Securitate ,,domn,, ,,ministru,, Ca toti cocalarii au jefuit tara si astia de la noi si cei de afara.Pai unde ati fost. Caci sant claie peste gramada serviciile secrete.Care mai de care.Ceeace spuneti d-voastra suna exact ca si cum ar spune ,,ministrul injustitiei,,-- Daca se vor scadea salariile si pensiile falnicilor justitiari- injusti.,voi

    demisiona.Demisioneaza domle .Rezultatele voastre a DNA-ului, justitiei,politiei se vad. O tara jefuita,stoarsa,fara lege sau doar lege pt cei cu banisi pile.Dupa rezultate, mai mult de jumatate cei enuntiati de mine ar trebui concediati concediati .
  • +1 (1 vot)    
    Pleaca, general facut la apelul de seara (Sâmbătă, 20 martie 2010, 15:23)

    Ion [anonim]

    Cu fraze sforaitoare nu se poate inlocui lipsa de studii si de cariera militara adevarata, stimate general facut la apelul de seara. E o vorba olteneasca ce spune" Se burică şi ăsta!"
  • 0 (0 voturi)    
    inamicii (Sâmbătă, 20 martie 2010, 18:13)

    ioan [anonim]

    Nu trebuie sa demisionati domnule ministru. Trebuie doar sa nu sustineti in parlament o lege a UMILIRII PENSIONARILOR, din nstitutiile care au contribuit la mentinerea statalitati acestei natiuni. Si diplomatii intra in aceasta categorie. Ce semnal se da pentru diplomatii activi, care lucreaza in medi sensibile. Ce semnal se da mlitarilor activi, (indiferent e ministere) care este moralul lor, atunci cand nimeni nu le mai garanteaza un viitor?
    Ce fel de guvrn este acela care isi culpabilizeaza propriile institutii. Cum lucreaza cadrele de politie, cand sunt etichetate ca "bugetari de lux e catre populatie!?"
    Aceste categorii social nu au dreptul la imagine?
    Probabil suntem singura tara de pe glob care isi culpabilizeaza propriile institutii, care contribuie la siguranta si stabilitatea statului. Noua nu ne tebuie dusmani ii avem pe ai nostrii din interior.
  • 0 (0 voturi)    
    dreptate (Sâmbătă, 20 martie 2010, 19:40)

    radu [anonim]

    Sunt furati milioane de pensionari care au lucrat in conditii grele si din bugetul lor se dau pensii de lux unor categorii care nu s-au sacrificat pe altarul comunismului.Ma asteptam ca sa se lupte pentru pensiile veteranilor de razboi care au fost pe front si nu in birouri.Cum se simt pensionarii in varsta cu pensii de mizerie,lucratorii din grupele intai si doi de munca,carora li se promite dar nu lise da motivandu-se ca nu sunt bani.Va place cum marea masa saraca a pensionarilor va invidiaza si va injura cum furati bugetul ?
  • 0 (0 voturi)    
    cititi (Sâmbătă, 20 martie 2010, 20:46)

    omu [anonim]

    Bravo D-le ministru al M ApN, asta da atitudine. asa trebuie sa fie tratate lucrurile. Armata este tara, patria, si ce e mai de pret, fiiti ofiter asa cum dealtfel sunteti de profesie, ca om politic astazi sunteti sus miine jos, dar ca ofiter intodeauna veti fi mindru ca ati servit patria.
    TRAIASCA ARMATA ROMANA, TRAIASCA ROMANIA SI NEAMUL NOSTRU ROMANESC
  • 0 (0 voturi)    
    este un om corupt (Luni, 22 martie 2010, 21:30)

    adi [anonim]

    asteptam demisia
  • 0 (0 voturi)    
    Cinste d-lui GENERAL (Vineri, 26 martie 2010, 23:14)

    Echipa [anonim]

    Echipa de taximetristi independenti din Bucuresti, Calarasi si alte orase, cam 50 de soferi in Bucuresti si vreo 30 in celelalte orase, toti cu studii superioare, multi pensionari si fosti ofiteri MApN, dorim sa transmitem din partea a foarte multi pasageri ai nostri multe salutari domnului Ministru al apararii, domnul general Gabriel Oprea si deasemenea d-lui Comandant Florentin Pandele! Dl general Gabriel Oprea este un mare patriot, ce se bate pt tinerii Romaniei , avind o contributie foarte mare
    in managementul formarii in institutiile militare de invatamint superior a unora dintre cei mai buni ofiteri si ofiteri-ingineri de elita din Europa ! Profesionalismul lor fiind recunoscut atit in UE cit si in NATO ! Cinste familiilor acestor copii care i-au educat cu spiritul de sacrificiu pt a Servi Patria ! Cinste acestor copii minunati ce au ales viata cazona, performanta, excelenta si disciplina din dragoste de tara si neam ! Frumos ii formeaza pe acesti tineri institutiile militare de invatamant superior si inaltul management al d-lui general Gabriel Oprea ! Adevarati Aparatori ai Patriei vor deveni ofiterii si ofiterii-ingineri de elita , cinste lor pentru dedicarea intregii lor fiinte, pentru a Servi Patria !Dl general se bate pt acesti tineri patrioti, ultrainstruiti si superprofesionisti ce se formeaza in institutiile militare de invatamant superior, ca pt fii dinsului ! Considera aceasta ca pe o mare datorie patriotica ! Un mare fiu al neamului romanesc ! Inaltul management al d-lui general Gabriel Oprea, a facut ca inalta performanta, excelenta, profesionalismul si patriotismul sa fie lege in institutiile militare de invatamint superior ! De aceea la admitere sint cite 20 de tineri pe un loc, ei si parintii lor pretuind foarte mult aceste institutii!( stim pt ca doar noi le caram famiile candidatilor cu taxiurile ! ) In viitoarea campanie
    electorala bazati-va pe noi ! Pt dvs d-le general ne vom bate precum leii ! Noi nu sintem microbisti, dar tinem la dl
  • 0 (0 voturi)    
    Mare Patriot (Vineri, 26 martie 2010, 23:28)

    Noi [anonim]

    Echipa de taximetristi independenti din Bucuresti, Calarasi si alte orase, cam 50 de soferi in Bucuresti si vreo 30 in celelalte orase, toti cu studii superioare, multi pensionari si fosti ofiteri MApN, dorim sa transmitem din partea a foarte multi pasageri ai nostri multe salutari domnului Ministru al apararii, domnul general Gabriel Oprea si deasemenea d-lui Comandant Florentin Pandele! Dl general Gabriel Oprea este un mare patriot, ce se bate pt tinerii Romaniei , avind o contributie foarte mare
    in managementul formarii in institutiile militare de invatamint superior a unora dintre cei mai buni ofiteri si ofiteri-ingineri de elita din Europa ! Profesionalismul lor fiind recunoscut atit in UE cit si in NATO ! Cinste familiilor acestor copii care i-au educat cu spiritul de sacrificiu pt a Servi Patria ! Cinste acestor copii minunati ce au ales viata cazona, performanta, excelenta si disciplina din dragoste de tara si neam ! Frumos ii formeaza pe acesti tineri institutiile militare de invatamant superior si inaltul management al d-lui general Gabriel Oprea ! Adevarati Aparatori ai Patriei vor deveni ofiterii si ofiterii-ingineri de elita , cinste lor pentru dedicarea intregii lor fiinte, pentru a Servi Patria !Dl general se bate pt acesti tineri patrioti, ultrainstruiti si superprofesionisti ce se formeaza in institutiile militare de invatamant superior, ca pt fii dinsului ! Considera aceasta ca pe o mare datorie patriotica ! Un mare fiu al neamului romanesc ! Inaltul management al d-lui general Gabriel Oprea, a facut ca inalta performanta, excelenta, profesionalismul si patriotismul sa fie lege in institutiile militare de invatamint superior ! De aceea la admitere sint cite 20 de tineri pe un loc, ei si parintii lor pretuind foarte mult aceste institutii!( stim pt ca doar noi le caram famiile candidatilor cu taxiurile ! ) In viitoarea campanie
    electorala bazati-va pe noi ! Pt dvs d-le general ne vom bate precum leii ! Noi nu sintem microbisti, dar tinem la dl
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia??! (Joi, 15 aprilie 2010, 13:07)

    Col.(r) Niculae Viorel [anonim]

    Dl.gral.Oprea. NU trebuie sa va dati demisia, TREBUIE ca independentii din Parlament sa NU VOTEZE legea. Restul este galgara !!!
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare pt.gral.Oprea (Joi, 15 aprilie 2010, 13:10)

    mircea [anonim]

    "Senatorii au respins însă amendamentele primite de la Comisiile juridice şi pentru apărare care propuneau formule de calcul care să permită menţinerea pensiilor actuale ale categoriilor speciale de pensionari-militari, magistraţi sau poliţişti.
    SA VA AUD COMENTARIUL dle.gral.Oprea!!!
  • 0 (0 voturi)    
    ministrului Oprea chiar ii pasa (Miercuri, 21 aprilie 2010, 12:13)

    santinela_in_post [anonim]

    in timp ce sindicatele si organizatiile nonguvernamentale au ales sa protesteze sub diferite forme pentru sustinerea drepturilor lor, o categorie numeroasa de profesionisti din institutia militara isi indeplinea datoria, asumandu-si riscuri pentru realizarea obiectivelor de securitate nationala, servind patria. Printre ei ma aflam si eu.
    In timp ce unii ieseau in piete, sau pe ecranele TV, cu portavoci nastrusnice pentru a spune si sustine durerea lor, aproximativ 31.000 de soldati si gradati voluntari traiau intr-o incertitudine privind stabilitatea viitorului lor profesional. Printre ei ma aflam si eu.
    Unii au avut exemplul manifestatiilor pe modelul anilor 90. Noi ne-am asumat exercitiul rabdarii si al asteptarii, sperand ca cei care ne conduc vor gasi solutii si pentru noi. Printre ei, sunt si eu.
    Poate ca unii stiu sa ceara mai bine, sa fie mai zgomotosi. E dreptul lor si e dreptatea lor. Noi am ales modestia si argumentele intemeiate pe realitate. Poate ca unii, la 39 de ani isi puneau problema cum sa-si schimbe masinile sau in ce paradisuri sa isi petreaca vacantele. Eu, la 39 de ani ma bucur ca un copil ca pot sa mai lucrez, sa mai activez, cum spunem noi, militarii, inca 6 ani in lumea pe care am descoperit-o de mic: ARMATA. I-am oferit totul cu daruire, iar acum simt ca munca mea trebuie sa fi insemnat CEVA. Cu acesti sase ani in plus, cred ca voi putea sa-mi sustin baiatul meu de 15 ani sa termine un liceu bun, iar apoi sa inceapa o facultate.
    Va place sau nu, ministrul Oprea este cam primul dintre ministrii pe care i-a avut armata in ultima vreme caruia chiar ii pasa.