Un deputat PD-L propune o lege impotriva clonarii

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2010, 15:18 Actualitate | Politic

Deputatul democrat-liberal Marius Dugulescu propune un proiect legislativ pentru interzicerea clonarii si a aplicatiilor biomedicinii care incalca demnitatea omului, informeaza Agerpres. Dugulescu a anuntat miercuri ca, in cadrul Comisiei pentru Drepturile Omului, a fost infiintata o subcomisie pentru Demnitate Umana, prima initiativa a acestei structuri nou-create fiind proiectul de act normativ amintit.

Deputatul spune ca propunerea legislativa este intemeiata pe 'respectarea drepturilor omului' si doreste sa coreleze legislatia nationala cu cea europeana in domeniul biomedicinii. De asemenea, proiectul isi propune 'acoperirea vidului de legislatie in ceea ce priveste interzicerea clonarii atat in scop reproductiv cat si in scop terapeutic'.

Deputatul Dugulescu a explicat ca documentele oficiale in materie - respectiv Conventia privind drepturile omului si biomedicina, precum si Conventia europeana pentru protectia drepturilor omului si a demnitatii fiintei umane fata de aplicatiile biologiei si medicinei - au fost ratificate si de Romania prin legea 17/2001, dar acestea nu contin prevederi care sa interzica clonarea, ci se refera doar la interzicerea crearii de embrioni umani in scopuri de cercetare, precum si la interzicerea interventiei in genomul uman.

Aceasta initiativa legislativa raspunde in opinia lui Dugulescu si imperativelor ce decurg din Declaratia asupra clonarii adoptata de ONU la 16 martie 2005, care face apel la toate guvernele statelor membre sa interzica toate formele de clonare umana, inclusiv tehnicile folosite in cercetarea asupra celulelor stem umane, intrucat acestea ar fi 'incompatibile cu demnitatea umana si protectia vietii umane'.

Germania, Franta si Canada sunt printre cele 23 de state care au interzis clonarea umana, iar Austria, Norvegia si Elvetia au adoptat o pozitie ferma de refuz al oricaror cercetari asupra embrionului uman. De asemenea, in Danemarca este interzisa clonarea, dar sunt autorizate cercetarile asupra embrionului uman a carui varsta este mai mica de 14 zile, o legislatie similara existand si in Suedia.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

752 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    100 de boci clonati :idealul tarii (Miercuri, 17 martie 2010, 16:06)

    gg [anonim]

    eu sunt pentru clonare numai pentru acest ideal acum realizabil, bocii vor fi pusi in toate structurile
    • +1 (1 vot)    
      iar superficiali (Joi, 18 martie 2010, 10:40)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui gg

      Problema este "nterzicerea clonarii atat in scop reproductiv cat si in scop terapeutic".

      Cand medicu o sa-ti spuna ca era posibil sa-ti facem un rinichi sau niste maduva (vezi cei suferinzi de leucemie) dar pentru ca un idiot din parlament a zis ca nu se poate... tu o sa mori.

      Dar este mai interesant sa vorbim ca prostii despre probleme superficiale gen Boc, Poc si porcari din astea. decat lipsa unui sistem de donare, unui pachet legislativ pentru un sistem medical mai bun.... dar nah... mai bine interzicem ca nu e moral si ne jucam a dumnezeu. Asa ziceau si in secolul 15 biserica catolica cand vroiau unii sa faca o disectie...
  • +5 (5 voturi)    
    Baptistul... (Miercuri, 17 martie 2010, 16:31)

    brucanianul [anonim]

    Pai alte confesiuni religioase cum ar fi baptisti sau alte balmajeli ale pocaintei NU accepta acest mod...Bietul Dugulescu crede ca este in America??In RO nici macar transplanturile de organe nu pot fi facute din cauza unor anumite reticente ortodoxe...Si cind te gindesti ca prelevarea de organe cite vieti ar salva...Timisoreanul Dugulescu de la AGAPE de ce nu a plecat in America ??Cu a sa credinta baptista sau ce o fi a constatat ca e mai bine in cloaca din RO,pentru a atrage alti adepti cu brosuri de gen ,,Treziti-va!"??Cine e din Timisoara stie...
    • -2 (2 voturi)    
      /// (Miercuri, 17 martie 2010, 17:59)

      Brucanierul 4 clase [anonim] i-a raspuns lui brucanianul

      ///
      Habar nu ai cu ce se mananca biotehnologia si care sunt implicatiile de ordin patologic in aceste practici. Dar tu vorbesti de parca ai terminat doctoratul in teologie si apologetica. /// Si mai vrei sa te mai si clonezi, mai bine tragi pamant pe tine!
  • -1 (1 vot)    
    ii groasa , fratilor ! (Miercuri, 17 martie 2010, 16:58)

    toma [anonim]

    banuiesc ca o clonare costa destul de mult si nu-si poate permite oricine !
    exista riscul sa ne umplem de becali,vangheli,zavorani,columbeni,adimini,gutesti,mazareni,etc !
    cam nasol !
  • +4 (4 voturi)    
    Lege (Miercuri, 17 martie 2010, 17:40)

    ady624 [utilizator]

    Aș dori o lege împotriva prostiei. Și sunt gata să mă declar în afara legii :D numai să existe legea! Și să se aplice crunt...

    Adrian
  • +3 (3 voturi)    
    Frati din PDL (Miercuri, 17 martie 2010, 18:07)

    radu miriam [anonim]

    Mai fratilor lasati prostiile si incepeti intai cu demnitatea umana prin asigurarea conditiilor de trai decent si participare la decizia politica. Dupa aia, dati o lege impotriva clonarii voastre.
  • +2 (2 voturi)    
    Doar campanie de imagine (Miercuri, 17 martie 2010, 21:15)

    a.d. [utilizator]

    N-avem bani de bisturiuri, dar avem lege impotriva clonarii...
  • 0 (0 voturi)    
    Secta PD-L (Sâmbătă, 20 martie 2010, 0:12)

    Roald [anonim]

    Clone exista de cand e lumea, gemenii monozigoti asta sunt, clone naturale. Si, dimpotriva, a nu face cercetari in acest domeniu, al imbunatatirii si repararii la nivel genetic, este foarte periculos pentru rasa umana, in conditiile in care aceasta degenereaza, mutatatiile nefavorabile acumulandu-se in fondul genetic, tocmai datorita progreselor medicinei, care permite supravietuirea si reproducerea celor ce le poarta..Daca selectia naturala nu mai functioneaza ce ar trebui sa alegem, dupa parerea stimabilului pastor din secta PD-L? Sa avem tot mai multi handicapati in viitor, sa-i lasam sa moara pe cei din prezent, desi ii putem ajuta? Ar fi mai crestineste si mai uman decat a preveni astfel de drame?