PDL renunta temporar la suspendarea lui Mircea Geoana din functia de presedinte al Senatului

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2010, 11:12 Actualitate | Politic

PDL a renuntat temporar la decizia de revocare a presedintelui Senatului, solicitandu-i liderului social-democrat Mircea Geoana sa consulte Curtea Constitutionala cu privire la acest demers.

"PD-L doreste sa legiferam, sa avem o activitate intensa in Senat si sa nu ne ducem intr-o anumita zona. (...) Nu vrem sa se mai intample ca unii colegi care au vrut sa intervina pe procedura nu au primit cuvantul. Nu am incalcat Regulamentul si nici Constitutia. In aceasta situatie, va rog sa incercati sa deblocati situatia din Senat. Daca vreodata vreun grup parlamentar solicita introducerea unui punct pe ordinea de zi, cred ca este dreptul fiecaruia si nu trebuie sa incalcati acest drept'', a afirmat liderului grupului PDL din Senat, Traian Igas, citat de Agerpres.

El a precizat ca grupul PD-L ii ofera ''posibilitatea'' presedintelui Senatului sa sesizeze Curtea Constitutionala a Romaniei pentru un punct de vedere referitor la cererea democrat-liberalilor de revocare din functie a lui Mircea Geoana.

''Ati spus ca veti face toate demersurile catre CCR sa se pronunte vizavi de demersurile PD-L. Toate demersurile noastre sunt regulamentare si constitutionale. Cred ca CCR se poate pronunta pe orice decizie. Practic, toate demersurile raman, dar dam posibilitatea sa va adresati CCR'', a declarat Igas.

Mircea Geoana le-a cerut senatorilor sa nu revina la "subiectul delicat si inca deschis" al independentilor si sa se reia procesul legislativ, in conditiile in care mai multe legi vor fi aprobate tacit martea viitoare, daca nu sunt discutate de Camera Superioara.

"Rugamintea mea este sa incercam sa ne intoarcem la punctul zero si sa nu reluam o discutie care ne va lua foarte mult timp si ne va impiedica sa legiferam azi", a declarat el, dupa anuntul liderului grupului PDL din Senat, Traian Igas, privind renuntarea temporara la revocare.

In opinia sa, acest compromis "reprezinta o solutie care sa ne permita azi sa revenim urgent la legiferare".

"Va asigur pe toti de dorinta mea de a putea gasi o formula rezonabila la acest subiect", a adaugat Mircea Geoana.


Citeste mai multe despre   






















5567 vizualizari

  • +4 (10 voturi)    
    acum sa vezi (Miercuri, 17 martie 2010, 11:17)

    naiv [anonim]

    pretexte sa NU consulte CCR.
    • 0 (10 voturi)    
      vulpea daca nu ajunge la struguri ... (Miercuri, 17 martie 2010, 11:43)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui naiv

      sau ca sa nu probeze ridicolul de care erau in stare au zis ca renunta. "hai sa renunatm ca ne fac de ras aia de la curtea constitutionala si rad astia de noi iar"
      • +2 (6 voturi)    
        esti sigur ca renunta? (Miercuri, 17 martie 2010, 12:46)

        eeeuuuu [utilizator] i-a raspuns lui adrian

        mai degraba, cred ca s-au apucat sa rascoleasca iar in dosare, sa vada cati judecatori de la cc sunt santajabili si sa faca pe dracu-n patru sa le dea aviz favorabil. nu-i duc eu grija prostanacului, soarta lui e pecetluita. ma intreb insa cui o sa-i revina mult ravnitul... scaun? i'dependintilor? celor de la udmr? sau ia tarla portocalie totul? ei, ei, om trai si vom vedea!
        • 0 (2 voturi)    
          mda (Miercuri, 17 martie 2010, 13:18)

          sal [anonim] i-a raspuns lui eeeuuuu

          un articol de azi spune ca pdl negociaza cu pnl niste locuri de judecatori la cc... CE FACE MA? parca politica nu-si avea locul in justitie sau ne intoarcem la comunism? il trimit pe geoana la CC unde judecatorii pdl ii vor spune ca cererea pdl este constitutionala... la pariu ca se intampla asta
    • +2 (2 voturi)    
      O sa mearga ca pe roate!!! (Miercuri, 17 martie 2010, 12:58)

      liliana [anonim] i-a raspuns lui naiv

      Ieri paralizat, azi sa vedem cata de departe o sa merga? PDL a renuntat la cererea de revocare tocmai pt ca s-a vehiculat aceasta intentie de a paraliza activitatea senatului! sa vedem acum cata harnicie vor dovedi stimabilii politicieni!
    • +3 (3 voturi)    
      macar ati titrat corect! (Miercuri, 17 martie 2010, 13:00)

      dana [anonim] i-a raspuns lui naiv

      temporat.s-ar putea sa Geoana sa primeasca lovitura de gratie cu garda jos! obisnuieste el sa se culce pe o ureche, scapat crezandu-se de orice pericole
    • -1 (5 voturi)    
      sa o consulte pdl nu geoana ... lol (Miercuri, 17 martie 2010, 13:10)

      constitutionalul [anonim] i-a raspuns lui naiv

      de ce sa consulte geoana care este cel atacat??? sa o consulte pdl inainte sa treaca la actiune! mi se pare de bun simt ca cel care ataca sa se informeze legat de regula jocului!
  • -3 (5 voturi)    
    Extremele se atrag (Miercuri, 17 martie 2010, 11:26)

    Constantin [anonim]

    Aceasta actiune politica, suspendata temporar, confima regula asta cu extremele.

    Cine e prost atrage in jurul lui desteptii si cine e destept are magnet preponderent de prosti.

    Asa ca aveti grija cu cine votati data viitoare cu prostul sau cu desteptul.
  • -3 (9 voturi)    
    Ca la Ploiesti! (Miercuri, 17 martie 2010, 11:28)

    vio [anonim]

    Pana acum cateva zile, PDL clama pe toate canalele ca Geoana trebuie dat jos pentru ca e ilegala pozitia lui, e imorala si nici nu-si face treaba.
    Buuun, sa zicem ca aveau dreptate.

    Dar acum renunta! Prin urmare:
    1. sau ceea ce spuneau la inceput era fals si au realizat ca nu au nicio sansa, neavand o baza "adevarata"
    2. sau, ilegalitatea si imoralitatea nu mai inseamna nimic, deci PDL le accepta accepta.

    Si atunci, de ce-au mai starnit tor ca....ul?


    Aaaa, sa nu uit, marii juristi din PDL declarau ca doresc schimbarea lui Geoana si urmeaza sa caute metodele legale! Asta e cam cum era acum 40 de ani: Securitatea te aresteaza, dupa aceea incepe sa caute dovezile acuzatiilor.
    • 0 (2 voturi)    
      desteptule (Miercuri, 17 martie 2010, 13:01)

      luci [anonim] i-a raspuns lui vio

      asa ai inteles tu din articol? sau ai citit doar titlul?
      ce iarba ai fumat?
      • -1 (3 voturi)    
        asa e! (Miercuri, 17 martie 2010, 14:12)

        vio [anonim] i-a raspuns lui luci

        Sunt destept, nu e nevoie sa mi-o spui tu. Si oricum, incep propozitia cu majuscula, ceea ce tu nu stii sa faci!

        Cat despre iarba, altii o fumeaza doar pentru ca-i portocalie!

        Asa ca in afara de 2 atacuri la persoana, ce mai contine postul tau? Vreun contrargument, vreo idee noua, vreun unghi nou de intelegere a problemei?
        Vax! Voi postacii portocalii sunteti toti la fel: atac la persoana, mistocareala basesciana si trimitere la Patriciu, Voiculescu, moguli si tonomate.
  • -1 (3 voturi)    
    poate se apuca si de treaba (Miercuri, 17 martie 2010, 11:30)

    observator [anonim]

    Umila mea parere este ca rolul parlamentului nu este de a da circ ( includeti aici: da-te jos - ba nu vreau, respectati regulamentele - nu, ca noi suntem mai presus de ele, hai sa punem de-o comisie sa-i mai sicanam putin etc, etc. )
  • -2 (6 voturi)    
    geoana (Miercuri, 17 martie 2010, 11:40)

    cosmin [anonim]

    Probabil ca renunta temporar la suspendarea lui Prosty pt ca l-au convins sa isi dea demisia din PSD si sa se inscrie in PDL. Cu tot cu dragostea mea ... pardon a lui .... Mihaela
  • 0 (2 voturi)    
    Vai.. (Miercuri, 17 martie 2010, 11:42)

    Florina [anonim]

    Dar ma lasati cu telenovela asta?
  • +1 (3 voturi)    
    momentan (Miercuri, 17 martie 2010, 12:42)

    angi [anonim]

    Daca el are impresia ca lucrurile vor lua sfarsit aici se inseala amarnic, oare chiar nu isi da seama cat de penibil e si ca nu ar trebui sa mai faca astfel de lucruri care ii fura si ultima bucata de demnitate care o mai are. Daca ar tine cu adevarat la tara si nu la functia pe care o are ar renunta ...
  • +3 (5 voturi)    
    Sper sa nu fie pentru mult timp (Miercuri, 17 martie 2010, 12:43)

    lili [anonim]

    Am mai zis asta si o sa ma mai repet , Geoana este genul de om care nu are c cauta acolo, nu-si mai gaseste locul, este singurul om care pana in acest moment nu as mai astepta nici o clipa pentru a-l da afara, ne-a demonstarat de atatea ori de ec este in stare sa faca asa ca acest gen de oameni nu ar trebui sa mai faca parte din parlament.
  • +2 (4 voturi)    
    ..... (Miercuri, 17 martie 2010, 12:43)

    alma [anonim]

    Si ce va mira???, nu a fost niciodata in stare sa duca o batalie dreapta , dar e simplu...de cate ori s-au gandit la romani cand a luat anumite decizii? niciodata ...drept urmare nu o va face nici acum, orgoliul si functia e mai presus de orice....
  • +2 (4 voturi)    
    Momentan.... (Miercuri, 17 martie 2010, 12:43)

    miky [anonim]

    E normal si nu ar trebui sa va mire atat de mult incercarea PDL-ului de al scoate pe Geoana de la conducerea senatului, acest om este in acest moment in pragul disperarii si trage cu dintii de functia pe care o mai are ... sa-i fie rusine , daca s-ar gandi mai mult la romani si nu la el probabil ca ar merge mai bine lucrurile in aceasta tara.
  • +2 (4 voturi)    
    Romania curata (Miercuri, 17 martie 2010, 13:04)

    my [anonim]

    Cred ca trebuie sa incercam sa vedem cruda realitate. Cine uraste atat de mult acest popor? Aseara la B1 am aflat o parte din raspuns, dar tot nu inteleg de ce tradatorii de tara( Ilici Iliescu, Militaru, Brucan şi toţi cei din conducerile partidelor PSD si PNL) au vrut distrugerea tarii. Cine trebuie sa raspunda de ce invatamantul, justiţia, sanatatea, calitatea morala a societatii au ajuns la acest nivel? De fapt ele parca nici nu mai exista. Cine vrea sa ne distruga viitorul ca natiune si ca popor? Rusii, Soros, masonii, tradatorii? Eu cred ca le-am aratam ca inca mai existam ca popor, dar lupta este foarte grea. O mare parte din noi sunt usor de manevrat, nu mai stiu cine sunt, nu mai au putere, dar lupta inca nu este pierduta. Si am aratat asta la alegeri. Nu le place presedintele nostru pentru ca acesta crede in popor, crede in puterea noastra de a ne regenera si a ajunge cel putin la nivelul pe care il aveam la revolutie( sau ce o fi fost atunci-eliminarea lui Ceausescu), face lucruri care ei nu le doresc si de aceea il urasc pe el ca si pe noi. Cei care mai cred in Romania, in viitorul ei si al copiilor nostri, cei care traim aici pe pamantul nostru sfant si cei de afara, cei care inca mai carcotesc dar simt dragoste pentru patria lor, ridicativa sufleteste si moral si haideti sa recladim o Romanie mai buna.
    • -1 (3 voturi)    
      ...lasa-ma sa ghicesc (Miercuri, 17 martie 2010, 14:11)

      yours [anonim] i-a raspuns lui my

      ... Baselu' ne vrea binele... Corect!? :|... Cred ca ar fi bine sa iti scoti capul de unde l-ai bagat... altfel o sa inceapa sa puta...
    • -1 (1 vot)    
      senat (Miercuri, 17 martie 2010, 19:23)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui my

      Care popor d-le?nu-l vad si nu prea-l vede cineva.poate poporul ala care intr-o statistica, s-a aratat,ca in 3 saptamani a facut 35 de crime,dintre care 3o la sat,ceea ce dovedeste si ca banditismul s-a nascut la sat.Asta cred ca are ''ochi albastrii"si despre viitorul cpiilor lui vorbeste,ca de aia manipulaza laudindu-l pe cel care a mintit ca-si da demmisia in 5 minute(a mintit integul "popor"vorba lui,d"a nu conteaza la patrioti).Astia cu dragoste de patrie ii urasc cel mai mult pe oameni,si nu le pasa ca un milion de oameni din ''popor"sint in somaj.Inca presedintele patriot lauda patronii care dau afara oameni,d"a nu-si da demisia,ca a adus"patria''in aceasta stare,ca pe el si pe camarila lui il intereseaza numai dictatura.Cum sa si-o dea,daca viitorul copiilor lor,al patriotilor, e asigurat?!
  • +2 (2 voturi)    
    Regulamente parlamentare mai stricte (Miercuri, 17 martie 2010, 16:01)

    codru [anonim]

    In fata acestui spectacol parlamentar sinistru, pe bani grei ai contribuabilor,suntem,cred,indreptatiti sa cerem alesilor nostri sa negocieze reguli mai stricte de desfasurare a sedintelor,restrangand puterile actuale discretionare ale presedintelui Senatului, care -dupa bunul plac - se retrage adhoc in biroul sau si suspenda sedinta tocmai cand se implineste timpul alocat plenului.Asemenea procedee perfide trebuie sanctionate si pecuniar,caci nemunca stiu ca nu se remunereaza.Presedintelui Senatului nu i-ar strica o sanctionare personalizata de la CEDO in urma monitorizarii CE..Poate asa se mai trezeste el si, poate, companionii sai,care se tot imputineaza.Dar stiu ca, in final, nota de plata tot noi o achitam.Pe toleranta noastra conteaza acest politician zis rafinat,cu uzajul Occidentului.
  • -1 (1 vot)    
    asa se face politica in tara asta (Miercuri, 17 martie 2010, 16:27)

    moi [anonim]

    trebuie sa admir pd-l-u asta.
    unde dau ei, creste.
    uite cum se ajunge la compromisuri frumoase :eu te las in pace, tu ma lasi in pace -nu se ami iau ei de independenti iar geoana nu mai e amenintat cu drujba.

    probabil unul mai cu cap din pd-l(cred ca ala ar fi base ca restu-s cam tampiti, poate cu exceptia lui boc) a realizat ca nu e asa vital locul lui geoana si s-a impus cum trebuie in fata javrelor psd-iste si le0a inchis gura o vreme.
  • -1 (1 vot)    
    V-ati dat seama (Miercuri, 17 martie 2010, 17:11)

    Pantera Roz [utilizator]

    ca si voi sunteti temporar pe la guvernare si ati lasat-o moale....Penibililor...