Victor Ponta (PSD): Ii voi cere presedintelui Basescu demiterea lui Emil Boc. Ar fi singurul somer care ar folosi acestei tari

de A.N.     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 18:31 Actualitate | Politic

Presedintele Partidului Social Democrat, Victor Ponta, a declarat, marti, inainte de consultarile de la Palatul Cotroceni, ca ii va solicita presedintelui Traian Basescu demiterea premierului Emil Boc si a guvernului pe care il conduce, transmite Agerpres. "Ati vazut ce minciuni si aberatii a prezentat astazi in Parlament. Este o bataie de joc la adresa oamenilor - sa ne facem ca vorbim de Constitutie cu un guvern care distruge Romania", a spus liderul PSD, referindu-se la discursul tinut marti de seful Guvernului in fata Camerei Deputatilor.

Ponta a spus ca presedintele Basescu are posibilitatea de a-l demite pe Emil Boc, "asa cum domnia sa l-a si numit".

Liderul social-democrat a spus ca seful statului "poate sa-l trimita in somaj, si cred ca dl Boc ar fi singurul somer care ar folosi acestei tari".

Referitor la consultarile de la Palatul Cotroceni, liderul PSD a spus ca discutiile cu privire la modificarea Constitutiei vor putea demara doar in momentul in care in fruntea tarii va veni "un guvern competent, nu Emil Boc si ai lui".


Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

2672 vizualizari

  • +9 (17 voturi)    
    Micul Nastase (Marţi, 16 martie 2010, 18:40)

    gelu [anonim]

    are o sarcina : Sa faca taraboi .
    Psd+Pnl au probleme.Au inceput sa apara rapoarte ale Curtii de Conturi nefardate.Despre guvernarile lor.Nasol!
    • +8 (12 voturi)    
      micul Prostanescu se tzine de poante (Marţi, 16 martie 2010, 19:02)

      Doboritorul de Bizoni [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      proaste si nesarate ca el insusi. poante de procuror ratat.
    • +2 (6 voturi)    
      jura tu ponta... (Marţi, 16 martie 2010, 19:06)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui gelu

      daca maine isi da demisia boc tu ponta si tu crin maresti salariile si pensiile.io cred ca nu.sunteti decat niste papagali demagogi si ipocriti.politica de rahat.tot romanul cu ceva minte vede ca asta nu e posibil.dupa mintea voastra am ajunge mai rau ca in grecia
    • 0 (0 voturi)    
      mda (Miercuri, 17 martie 2010, 11:57)

      andrap [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Mic si rau dl Ponta! Si mai presus de toate, ABSURD! Dle Ponta, am senzatia ca deja nu va mai vedeti lungul nasului!
    • 0 (0 voturi)    
      Dle Ponta, (Miercuri, 17 martie 2010, 11:59)

      ionela [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Ce legatura are Guvernul cu datoria dvs de lider al unui partid, chipurile serios, de STANGA, de a asculta dorinta poporului care a votat DA la referendum????
    • 0 (0 voturi)    
      Dl Poanta nu presedintele demite premierul! Nici m (Miercuri, 17 martie 2010, 13:15)

      laura [anonim] i-a raspuns lui gelu

      V-ati dus la Cotroceni cu propuneri de astea irealizabile??? De fapt ati facut una din gafele care v-a adus notorietate: "masina lor de fraudare a functionat mai bine..."Remember?;)).Si ce va mai place sa intrati in clinciuri cu presedintele Basescu!Uitati cu desavarsire un lucru insa: Marinarul castiga intotdeauna!
    • 0 (0 voturi)    
      Cum? (Miercuri, 17 martie 2010, 13:16)

      sanda [anonim] i-a raspuns lui gelu

      Cum poate fi un somer de folos unei tari? dl Ponta rateaza din nou lovitura de penalty!
  • +6 (10 voturi)    
    Ponta (Marţi, 16 martie 2010, 18:42)

    dan2 [anonim]

    Aha! Acum nu mai sunt independentii, acum e guvernul...
  • -8 (14 voturi)    
    Schimbarea constitutiei (Marţi, 16 martie 2010, 18:44)

    Constantin [anonim]

    Daca vrea sa schimbe Constitutia Basescu o poate face foarte simplu si transparent: da guvernul opozitiei si opozitia, la randul ei, voteaza pentru Unicameral.
    • +4 (8 voturi)    
      Esti copil ? Opozitia asta e contra la orice... (Marţi, 16 martie 2010, 18:59)

      romanasu' [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      sau stii mai multe ? oi fi si tu de pe acolea'?
    • +2 (6 voturi)    
      ??? (Marţi, 16 martie 2010, 19:08)

      asdf [anonim] i-a raspuns lui Constantin

      Esti naiv Constantin(18:44). In primul rand nu e guvernul lui Basescu ca sa il dea cui vrea el, noi, poporul, am votat guvernul.
      Unde ai mai auzit tu de asa ceva in politica? Troc ca la piata. Eu iau asta tu imi dai aia si amandoi fericiti? Nu exista asa ceva. Guvernul reprezinta majoritatea aleasa si singurul impedimenet pentru a face Unicameral este acel 70% din Parlament ce trebuie atins pentru a modifica Constitutia. Populatia a votat pentru Unicameral deci si partidele ar trebuie sa gaseasca FOARTE repede acel 70% si sa schimbe Constituia pentru ca noi nu uitam cine a fost impotriva vointei noastre(unicameral si 300 parlamentari) si iar o sa stea PSD si PNL cu buza umflata ca nui mai voteaza nimeni.
      • +1 (3 voturi)    
        Toata viata asta e un troc (Marţi, 16 martie 2010, 20:35)

        Constantin [anonim] i-a raspuns lui asdf

        intre bine si rau. De ce crezi ca politica e altfel? Este exact ca la piata, cine stie sa negocieze are de castigat.

        Naivi sunt cei care cred ca daca ei sunt corecti si ceilalti se vor simti datori sa fie la fel de corecti.
  • +6 (10 voturi)    
    ponta (Marţi, 16 martie 2010, 18:51)

    dan [anonim]

    In afara de obraznicia caracteristica,nimic nou.
  • +5 (9 voturi)    
    Poantele tembele ale lui Ponta (Marţi, 16 martie 2010, 18:53)

    Dorin [anonim]

    Pai ce legatura au discutiile legate de revizuirea Constitutiei cu guvernul Boc. Daca tovarasul Ponta are mari frustrari despre masculinitatea sa precara il rog sa consulte un sexolog si, eventual, un psihiatru, nu pe presedintele Basescu. Chiar asa... Ce naiba cauta Ponta langa Dragnea, un alt traseist politic? Sau asta nu e "tradator" pentru ca a venit la PSD?
  • +4 (8 voturi)    
    lol (Marţi, 16 martie 2010, 19:01)

    Red.Scarlet [utilizator]

    Aiaiai. De capu meu, asta ii lovit mai tare la cap decat Geoana.

    Ne-ar trebui Politia pentru Prostie, imediat ar fi arestat bezmeticu asta.
  • +1 (5 voturi)    
    Dictatura ? (Marţi, 16 martie 2010, 19:08)

    Alex [anonim]

    Asta e chiar mai prost decat Geoana . Ei care au acuzat de dictatura pe Basescu , de incalcarea Constitutiei , acum il someaza sa-l demita pe Boc , ceva pe care presedintele nu poate sa faca , decat daca ar fi...dictator. Asta da logica .
  • +1 (5 voturi)    
    Procurorul Ponta ? (Marţi, 16 martie 2010, 19:10)

    carcotasha [anonim]

    Nu stie ca presedintele nu poate demite prim-ministrul?
    Sau n-a citit constitutia ? Cum poate sustine asemenea aberatii? Vai de "pregatirea" lui juridica ..parca a fost doctorandul lui Nastase ..
  • +1 (5 voturi)    
    asta nu-i prost, ci obraznic (Marţi, 16 martie 2010, 19:14)

    Razvan_M [utilizator]

    Si-a depasit nivelul intelectual de pe cand mima controlurile ca sef al corpului de control al lui Nastase. Acum se tine de poante in Parlament, pe banii nostri.

    Oare de ce toata gloata asta comunista nu stie decat sa tina piciorul in usa si sa se opuna la orice? Poate pentru ca n-au nimic in cap? Poate pentru ca au fost la cursuri de strategie politica unde au invatat ca asta-i cea mai simpla modalitate de a ajunge la putere?
    Asemenea prostanaci ar trebui sa afle ca pana la urma si stategia asta-i cu doua taisuri in realitate: contrezi cat contrezi, da' se cam satura lumea de Gica-contra.
  • 0 (4 voturi)    
    coboriti cu picioarele pe pamint d-le PONTA (Marţi, 16 martie 2010, 19:16)

    nicustrom [anonim]

    Victoras coboara cu piciorele pe pamint alfel vei fi cuprins si tu de tot felul de lumini si luminite fi cu capul pe umeri fi barbat nu fi curva .
  • +1 (5 voturi)    
    Seriozitate absentă total (Marţi, 16 martie 2010, 19:53)

    m3th0dman [utilizator]

    El chiar vorbeşte serios ce vorbeşte?

    Dacă da, este desul de dureros deoarece este preşedintele principalului partid de opoziţie. Băsescu nu l-a demis pe Tăriceanu cu care nu se înţelegea şi se aşteaptă să-l demită pe Boc?

    În plus nu a adus (sau nu a fost prezentat aici) nici un argument clar pentru care ar trebui demis primul-ministru.

    Mie îmi place de Boc, deoarece el nu a dat niciodată o declaraţie de asta, fără sens.
  • +1 (5 voturi)    
    Micul Futilescu (Marţi, 16 martie 2010, 20:17)

    Spartakus [anonim]

    Articolul 107 din Constitutie spune clar: Preşedintele României nu îl poate revoca pe primul-ministru.
    Micul Futilescu a facut Facultatea de Drept? Asa vorbeste un jurist? Mi se pare mai curand ca a terminat Agronomia la seral, si in mai multi ani decat a reusit Ipocrin sa termine facultatea. Individul este total pe dinafara, habar nu are de legile pe care teoretic ar trebui sa le viseze.
  • +1 (3 voturi)    
    :) (Marţi, 16 martie 2010, 20:38)

    ion voicu [anonim]

    eu as vrea sa-i dedic lui ponta un cintec pe care sigur il cunoaste:
    "utecistii de azi
    comunistii de miine
    peste-ai patriei brazi
    comunistii de azi"

    ai nostrii ca brazii, nu-i asa victoras?
  • +1 (3 voturi)    
    Ponta (Marţi, 16 martie 2010, 20:39)

    calin [anonim]

    Mai dar asta micu e din ce in ce mai viteaz si obraznic. Incepe sa-mi placa de el ca asa in prostia lui ma mai face sa rad putin :).
  • +1 (5 voturi)    
    Ponta e un bou (Marţi, 16 martie 2010, 20:46)

    gerula al hatru [anonim]

    Parlamentul demite premierul prin motiune de cenzura daca obtine voturile necesare,nu presedintele.
  • +2 (4 voturi)    
    Circul continua.... (Marţi, 16 martie 2010, 21:00)

    minus [utilizator]

    si noi nu am luat bilete! si daca suntem blatisti, cum putem sa ne cerem afara?

    D-l Ponta se tine de poante. Chiar daca acestea nu sunt chiar proaste, mai trebuie sa faca si treaba ca sa ne convinga.
    Deocamdata sunteti departe domnule Ponta, foarte departe de a ne convinge.... mai incercati, poate jucati si la 6/49, castigati si apoi ne lasati....
  • 0 (2 voturi)    
    inseamna ca (Marţi, 16 martie 2010, 22:20)

    observer [anonim]

    ilici ponta si dinu antonescu sunt someri...

    d'aia dau ei din coate asa de abidir :-))
  • +1 (1 vot)    
    ASA SI (Marţi, 16 martie 2010, 22:48)

    tirtau [utilizator]

    pai bine ,bine si ?
    CRETINUL zice ,striga,injura ,acuza ,jigneste ,si ?
    il doare in p... ca el are voie ......noi facem ceva ,hai sa-l intrebam noi cetatenii ,vine cineva ?ne intalnim si mergem 100 de oameni sa vedem ce dracu vor astia (PNL SI PDL)CA DOAR NOI LE PLATIM DISTRACTIA
  • +1 (1 vot)    
    ponta-i psd-ist model (Miercuri, 17 martie 2010, 3:56)

    moi [anonim]

    eu cred ca psd-u are memorie mai scurta ca votantii lui.
    dupa cate tin minte, premieru nu poate fi decat investit de presedinte, nu si dat jos (de-aia a rezistat tariceanu atat). ei au dat legea pt nastase, nu? deci tot ei daca e sa-l dea jos o fac. si de ce ACUM? cand abia incepe sa mai rezolve din problemele tarii? stiu ca astia sunt absolut impotriva la orice progres in tara asta, da chiar asa? ce dobitoci ordinari.