Conservatorii solicita scoaterea UDMR de la Guvernare, dupa ce ministrul Sanatatii a aparut langa o pancarta pe care scria "Tinutul Secuiesc nu este in Romania!"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 16:22 Actualitate | Politic

Partidul Conservator ii solicita premierului Emil Boc scoaterea UDMR de la guvernare, pentru "atitudinea total neconstitutionala" a doi demnitari ai Guvernului, vicepremierul Marko Bela si ministrul Sanatatii Attila Cseke, a anuntat marti vicepresedintele PC, Bogdan Diaconu, citat de Mediafax.

Cererea vine dupa ce ministrul Sanatatii a fost prezent, luni, la un mars la care a fost afisata o pancarta pe care scria "Tinutul Secuiesc nu este in Romania!", la manifestarile de la Cluj dedicate zilei maghiarilor, in timp ce vicepremierul Marko Bela a trimis, joia trecuta, directorilor de scoli din Targu Mures un document in limba maghiara cu antetul Guvernului.


Vicepresedintele PC a precizat ca nu are "un sentiment negativ" fata de cetatenii de etnie maghiara, insa il nemultumeste faptul ca unii lideri ai UDMR se ocupa "de autonomie si alte lucruri" in loc sa se preocupe de problemele din Harghita sau Covasna.

Ministrul Sanatatii, Attila Cseke, a luat parte, luni, alaturi de alte 500 de persoane, la un mars prin centrul municipiului Cluj-Napoca, urmat de o slujba religioasa oficiata la Biserica Romano-Catolica "Sfantul Mihail", cu ocazia Zilei Maghiarilor de Pretutindeni.

Participantii la manifestari s-au adunat in fata Institutului Teologic Protestant din Cluj-Napoca, dupa care au plecat pe jos, incolonati pe sosea, insotiti de Politie si jandarmi. Ei purtau steaguri ale Ungariei, ale secuilor si ale Asociatiei "64 Comitate". Reprezentanti ai Batalionului Secuiesc au afisat un banner pe care scria "Tinutul Secuiesc nu e Romania".

In ceea ce il priveste pe Marko Bela, un director de grup scolar din Targu Mures i-a scris premierului Emil Boc pentru a reclama faptul ca vicepremierul a transmis, in numele Guvernului, o convocare directorilor maghiari in alta limba decat cea oficiala, adica in maghiara.

Presedintele UDMR, Marko Bela, a sustinut insa ca a fost vorba despre invitatii adresate profesorilor, respectiv directorilor de scoli sau directorilor adjuncti de scoli de nationalitate maghiara, invitatii care au fost formulate si trimise in ambele limbi.


  • Gheorghe Funar vrea scoaterea UDMR in afara legii

In acelasi timp, Gheorghe Funar, secretar general al PRM si fost primar al municipiului Cluj-Napoca, ii cere presedintelui Traian Basescu sa organizeze un referendum pe tema scoaterii UDMR in afara legii, precum si incetarea mandatelor publice ale tuturor membrilor acestei formatiuni.

"Presedintele Romaniei are sansa istorica de a anunta public si de a se angaja in realizarea a patru obiective asteptate de toti romani: organizarea unui referendum national pentru scoaterea in afara legii a UDMR si incetarea mandatului din Parlament, din Guvern, din toate institutiile publice centrale si locale a membrilor sau reprezentantilor UDMR, precum si stoparea finantarii din bugetul statului a tuturor ONG-urilor coordonate de UDMR si a publicatiilor in limba ungara din Romania", a declarat Gheorghe Funar marti, intr-o conferinta de presa, citat de Agerpres.

Gheorghe Funar mai cere abrogarea hotararilor de guvern prin care peste 1.000 de localitati din Ardeal au primit si denumiri maghiare, precum si eliminarea "privilegiilor acordate etnicilor unguri din Romania in ultimii 20 de ani, inclusiv a separatismului scolar pe criterii etnice": "Prin aceste patru actiuni va fi inlaturat pericolul unguresc asupra integritatii teritoriale a Romaniei", sustine secretarul general al PRM.

l


Citeste mai multe despre   






















2414 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    cine e PC? (Marţi, 16 martie 2010, 16:27)

    prudent [anonim]

    acel partid de 2%? plin de motani ?
    • +5 (11 voturi)    
      omule (Marţi, 16 martie 2010, 16:47)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui prudent

      faptul ca tu urasti pcul nu inseamna ca nu au dreptate niciodata
      de exemplu acum au dreptate. chiar daca numai partial. poate nu trebuie sa plateasca tot UDMRul pentru greselile unui ministru al lor, dar ministrul sanatatii ar trebui sa fie demis!!!
      • +3 (3 voturi)    
        Tradarea la romani (Marţi, 16 martie 2010, 17:28)

        Radu [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        Cred ca mai degraba ar trebui sa-i condamnam pe romanii nostri care, in disperarea dupa ciolan, le-au permis unora ca Marko Bel sa ajunga in situatia de a fi o cheie permanenta a guvernarii.

        Trebuie sa asistam la un asemenea circ mediac generat de o mana de oameni din UDMR si mai multe maini (moarte) din restul parlamentului doar pentru orgolii personale si care nu au nimic de-a face cu votul sau vointa celor care traiesc in Romania?
      • +1 (5 voturi)    
        nu, nu au dreptate (Marţi, 16 martie 2010, 17:29)

        pc nu au cum sa aiba dreptate :D [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        marsul de 15 martie are loc in fiecare an. chiar traseul este acelasi in fiecare an.
        faptul ca ministerul sanatatii a participat la acest mars, ca etnic ungur, nu are cum sa fie condamnat.
        iar daca alti participanti la mars au purtat steaguri cu revendicari absurde, asta este treaba lor, si eventual se poate discuta legalitatea actelor lor.
        nu vad de ce ministrul sanatatii ar fi vinovat pentru ce s-a petrecut langa el, atata timp cat marsul a fost perfect legal.
      • +1 (1 vot)    
        de acord (Marţi, 16 martie 2010, 17:30)

        vlad [anonim] i-a raspuns lui liviu_

        ca poate au din cand in cand dreptate. Dar parca tot ne vine sa radem de ei constant. S-a format un reflex.
    • 0 (4 voturi)    
      Bine ca esti tu roman... (Marţi, 16 martie 2010, 16:52)

      x_man [anonim] i-a raspuns lui prudent

      ...destept
    • +1 (3 voturi)    
      Meow (Marţi, 16 martie 2010, 16:53)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui prudent

      Meow! Ce lău ai fost, lăule!

      Adlian (sîc!)
    • +2 (2 voturi)    
      . (Marţi, 16 martie 2010, 17:04)

      xxx [anonim] i-a raspuns lui prudent

      Exact asta ma intrebam si eu, cred ca e noua forta politica din Romania, care la alegerile din 2012 va castiga detasat alegerile. Si apoi m-am trezit si era dimineata :))
      • 0 (0 voturi)    
        Să zici mersi (Marţi, 16 martie 2010, 20:38)

        ady624 [utilizator] i-a raspuns lui xxx

        Să zici mersi că te-ai trezit. Alții n-o fac niciodată... din păcate :D

        Adrian
    • 0 (4 voturi)    
      conservatorii (Marţi, 16 martie 2010, 17:24)

      mozzy [anonim] i-a raspuns lui prudent

      partidul antena 1 2 si 3 imi este complet antipatic, insa remarca lor este perfect legitima: cum un membru al guvernului isi permite sa apara intr-o ipostaza anticonstitutionala si impotriva statului pentru care lucreaza si de care este platit fara a suporta vreo consecinta?Caci sa nu uitam, Romania este stat national unitar, nu federatie, asadar pancarta pe care scria "Tinutul Secuiesc nu este in Romania!" este parerea unui grup de indivizi si ofensatoare pentru restul cetatenilor tarii.
  • -3 (9 voturi)    
    Prostie (Marţi, 16 martie 2010, 16:45)

    papillon [anonim]

    Ar fi cea mai mare prostie pe care ar putea sa o faca cei de la guvernare. Tocmai existenta minoritatii maghiare in Parlament si la guvernare a inchis gura opiniei publice internationale.Ba mai mai mult ,acest fapt da Romania ca exemplu pozitiv in ceea ce priveste rezolvarea chestiunii minoritatilor.
    • 0 (0 voturi)    
      de acord (Marţi, 16 martie 2010, 19:57)

      Ion I [anonim] i-a raspuns lui papillon

      subscriu si nu inteleg "desteptii" care au votat negativ;

      dar, daca acel domn ar fi simpatizant sau ar incuraja aceste inscrieri, i-as acorda cel PUTIN o mustrare fiindca este reprezentant in Guvernul / Parlamentul ROMANIEI, care contie acea zona denumita Tinitul Secuiesc.
  • +1 (5 voturi)    
    :) (Marţi, 16 martie 2010, 16:49)

    ion voicu [anonim]

    da, sint niste securisti care poarta in mod ilegal titulatura unui partid istoric pentru a se costuma mai bine in lupi imbracati in piele de oaie si raspinditi prin turma.
  • 0 (2 voturi)    
    Sa ne fie teama? (Marţi, 16 martie 2010, 16:53)

    drona [utilizator]

    In timp,aceste preziceri,semnale de alarma,vise,cosmare,cum doriti sa le ziceti,se vor dovedi a fi reale,desprinse din scenarii bine gandite,cu efect pe termen lung si periculoase,asa cum ele,partial,s-au instaurat..Sa ne ajute Dumnezeu,al nostru si al ungurilor,sa nu ne plangem sotii,copii,nemurile si vecinii.Asa sa ne ajute Dumnezeu! P.S. Nu sunt patetic,totusi,imi este teama.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e in Romania sau Nu e Romania? (Marţi, 16 martie 2010, 16:55)

    Anonima :) [anonim]

    Nu e in Romania sau Nu e Romania? Imi pare ca e o diferenta asa ca fiti consecventi va rog
  • +4 (6 voturi)    
    Aici va dau dreptate...numa' ca-i mai complicat.. (Marţi, 16 martie 2010, 16:58)

    romanasu' [anonim]

    As vrea sa va amintiti cum s-a rugat Basescu de LIberali sa intre la guvernare !

    Si daca cu ungurii trebuie sa se apre de interesele meschine de partid ale PSD&Co iti dai seama ca nu va actiona sau reactiona cum i-ar cere madria de roman, si va face orice e rational!

    Dar daca PNL avea si el oameni calumea... nu hoti ca Crin si Tariceanu... era altfel...


    Asa ca mai oftam, mai injuram si tre sa stam cuminti, oricum manifestarile sunt numai deservicii pentru gloata hunilor maghiari, iar toleranta va aduce chiar respect Romaniei !

    In rest e o problema de timp pana la disparitia UDMR, aveti incredere in viitorul tarii noastre !!!
  • +1 (5 voturi)    
    bun simt (Marţi, 16 martie 2010, 17:08)

    mitica [anonim]

    Oare nu-ti poti sarbatori o zi importanta pentru etnia ta, decat provocand si iritand majoritatea .Asta inseamna sa te bucuri calcand bunul simt in picioare.Asa stii sa multumesti ca ti s a dat sansa sa participi la guvernarea tarii, chiar daca ai un procent mic.Cum sa mai prezinti incredere colegilor tai de guvernare, cand tu cobori in strada ca sa-ti ceri drepturile ?Nu ai posibilitatea s-o faci civilizat in parlament,sau vrei sa acumulezi voturi de la o multime extremista.Cine seamana vant culege furtuna ,spune o vorba din batrani.Oare nu s-a invatat nimic din trecutul istoric?Nu putem trai linistiti in Ardeal toate etniile, fara sa ne uram unii pe altii ?Ce castiga omul simplu care este manipulat ?Politicienii da ,viseaza la functii bine platite si la privilegii .Ma intreb cum de politicienii nu sunt saraci,cum reusesc sa-si faca averi impresionante ,fara sa le pese de cei multi ?
    • +3 (3 voturi)    
      exagerari (Marţi, 16 martie 2010, 17:35)

      hm [anonim] i-a raspuns lui mitica

      ce v-a iritat mai mult? - faptul ca a avut loc un mars la cluj - are loc in fiecare an - sau ca acest lucru a fost repetat si ras-interpretat in presa?
      da, cerintele de autonomie sunt absurde si penibile. dar reprezinta niste aiureli ale unor grupuri izolate, in timp ce media ne-a sufocat cu stirile despre respectivul mars in ultimele zile. a facut, cum s-ar spune, din tantar armasar. iar daca si romanul si ungurul din cel mai indepartat coltisor al tarii o sa stie ca "celalalt" a atentat la sentimentele lui, cu siguranta putem numi asta "informare" :D sau, mai degraba, nu stim exact cine a semanat vantul...
  • -2 (4 voturi)    
    basescu si liberalii (Marţi, 16 martie 2010, 17:24)

    mihai [anonim]

    basescu s-a rugat de liberali sa vina la guvernare? gresut! basescu caura niste fraieri pe care sa arunce vina pt. toate nereusitele pdl. liberalii ar fi fost mana cu care pedelistii ar fi scos castanele din foc. Basescu nu a lucrat niciodata pe picior de egalitate cu cineva, nu e capabil de un parteneriat, el e marele comandant! Vai de tine, tara romaneasca !
  • 0 (2 voturi)    
    Ce e de facut (Marţi, 16 martie 2010, 17:36)

    Un Alt OM [anonim]

    Organizatia aia trebuie dusa cu tam-tam la Curtea Constitutionala!
    Trebuie vazut daca si ceilalti unguri canta de pe aceeasi partitura.
  • -1 (5 voturi)    
    FELICITARI !!!! (Marţi, 16 martie 2010, 17:42)

    cetateanu [anonim]

    Felicitari P.C. !!!!
    Felicitari domnule Gheorghe Funar , ma plec in fatza dumneavoastra!
  • -1 (1 vot)    
    Hai sa dam...mina cu.. mina? (Marţi, 16 martie 2010, 19:04)

    Balcan Romanu [anonim]

    Asa a lasat Doamne Doamne-unguri si romani in Ardeal.Loc ar fi dar ifosele Imperiale...Ungurasii astia sunt harnici,cinstiti (cit pot si ei),patrioti-mai mult spre ungaria,in general niste oameni pe care ii doresti ca prieteni si vecini dar au prea multe fumuri in cap.Unu singur daca mai ramine in viata (n-avem noi norocul ala) si ar fi stabilit pe Marte,noapte de noapte ar visa la Ardeal si la rolu lui civilizator in centrul Europei.Noroc ca tot Doamne Doamne se ocupa si numarul lor scade continuu iar intre natiunile Europei nu-i prea inghite nimeni cind incep sa-si rasuceasca mustetile.Toata lumea le bea vinul si le f..... femeile si ei se cred buricul pamintului.Asta e.
  • +1 (3 voturi)    
    despre tot (Marţi, 16 martie 2010, 19:09)

    m [anonim]

    frectie la piciorul de lemn din partea pc-ului si al lui funar gyorgy, ma mir cum de nu au sarit si restul de politicieni sovini la scandal pentru culoare sosetelor purtate si insemnele de pe izmenele maghiarilor participati la eveniment. ma dezgusta de la an la an abordarile astea din presa si reactia previzibila si monotona a unor oameni la aceste articole. imi dau seama ca sunt multi pe aici care asa cum nu au auzit de sapun si dus nu au auzit nici de cultura, civilizatie.

    a fi tolerant nu e un lux, nu e deziderat utopic, e o necesitate. imi dau seama ca unora le lipseste aceasta educatie si au mintea plina de modele pe care lumea normala le-ar considera dejectii tocmai de aceea ma simt dator sa le atrag atentia ca aceasta atitudine nu va duce la scoatere udmr-ului de nicaieri doar la eliminarea acestor indivizi din societatea civilizata, unde chiar si Romania va ajunge intr-o zi.

    ca-i maghiar, musulman, homosexual sau motociclist cu plete are aceleasi drepturi. si acest lucru ar trebui inteles tocmai mai bine intr-o tara in care drepturile cetatenilor au fost ingradite atat de mult in perioada comunismului. pe atunci nu aveai voie nici in casa ta sa vb ce vrei si cu cine vrei...

    sa inteleg ca cei care urla la luna pe aici isi doresc aceleasi chestii in continuare? sunt constient ca unii chiar isi doresc asta din rautate, dar as dori sa adresez o intrebare tutoror celor care simt ca au minte sa gandeasca singuri. v-ati gandit vreodata de unde provine si unde duce aceasta atitudine de intoleranta?

    pana una alta va dau un indiciu: azi le inchidem gura maghiarilor care isi cer drepturile, maine profesorilor care isi cer salariile, poimaine pensionarilor si incetul cu incetul toti romanilor. daca ne scapa cineva la zid si impuscat.

    intr'o societate care nu tolereaza diferenta nimeni nu e tolerat.
  • 0 (2 voturi)    
    ce- ala pc? (Marţi, 16 martie 2010, 19:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    partid conservator? Ce conserva profesorul de turnatorie voiciorescu? Cind udmr vota impreuna cu ei si consatenii lor pdsr si pnl de ce nu s-a indignat tovarasul ''profesor'' voiciorescu? Dar cind tot impreuna cu udmr il propuneau premier marioneta pe primarul gol de competenta ciolanis de la sibiu, atunci de ce nu se indignau?
  • -1 (1 vot)    
    sa va spun eu (Miercuri, 17 martie 2010, 9:44)

    covasneanu [anonim]

    cand o sa traiti in Covasna o sa vedeti cum e.
    Pana atunci va spun ca Basescu ne-a vandut UDMR-lui de mult.