Mircea Geoana, despre incercarile PDL de a-l revoca de la sefia Senatului: Este Razboiul Stelelor, episodul II

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 14:45 Actualitate | Politic

"Persistenta colegilor in obsesia lor de a ma inlocui e o dovada de minima decenta politica. Este Razboiul Stelelor, episodul II", a afirmat, marti, Mircea Geoana, in ziua in care Biroul Permanent al Senatului a respins, pentru a doua oara, cererea PDL ca solicitarea privind revocarea presedintelui Senatului sa fie inclusa pe ordinea de zi.

In plus, Mircea Geoana sustine ca solicitarea de revocare pe care PDL a incercat marti sa o includa pe ordinea de zi a Senatului are un alt initiator si, partial, si alti semnatari decat cea de acum o saptamana, iar o astfel de cerere poate fi depusa doar o singura data in decursul unei sesiuni parlamentare:
  • "Regulamentul Senatului spune ca o cerere de revocare se face doar o data pe sesiune parlamentara. Cererea depusa astazi pentru revocarea mea este semnata si de alti senatori decat prima, deci din punctul meu de vedere vorbim despre o a doua cerere de revocare. Cererea de astazi are un alt initiator si, partial, alti semnatari. Fiind vorba despre o noua cerere de revocare, ii asteptam cu ea in sesiunea de toamna", a afirmat Mircea Geoana.
  • "Daca cei de la PDL continua cu aceasta cerere, isi vor asuma intreaga responsabilitate pentru blocarea activitatii Senatului. Sesizarea CCR cu privire la aceasta cerere de revocare e o varianta pe care o analizam. In 2005, s-a incercat schimbarea domnului Vacaroiu, intr-o situatie identica cu cea de astazi", a adaugat fostul lider PSD, care a incheiat spunand ca "Branza e pe bani si interesul misca fesul".


Citeste mai multe despre   























2320 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Care stele? (Marţi, 16 martie 2010, 14:54)

    yahoo [anonim]

    Se simte si vreun Fat-Frumos cu stea in frunte dl Geoana acum?sau stelele sunt cumva verzi?ori violet, ca tot il afecteaza pe el aceasta culoare!
  • +2 (6 voturi)    
    Ameninta cu CCR-ul? (Marţi, 16 martie 2010, 14:57)

    delia [anonim]

    de ce dl Geoana? va agatati cumva de toate posibilitatile pentru a tine de presedintia din Senat? mare grija sa nu se intaoarca bumerangul mai devreme decat credeti! si fara macar sa-si fie atins tinta catre care ati sperat!sunteti obisnuit cu asemenea patatii! Nica a lui Creanga ar fi invidios pe dvs pt incurcaturile in care v-ati bagat in ultima vreme!
  • +3 (11 voturi)    
    I'auzi! (Marţi, 16 martie 2010, 14:59)

    domino63 [anonim]

    Se blocheaza senatul si activitatea lui?!
    Prostanacule, tu ai blocat o tara si te/a durut in ouale lui nastase sau ale socrului lui poanta!
    Ai demnitate, paduche!
    Macar atat!
    Dar... n/ai sa vezi! Comunist cu demnitate!
  • 0 (6 voturi)    
    geonelu (Marţi, 16 martie 2010, 15:07)

    dictatoru [anonim]

    astia de la psd se plang ca daca pleaca geoana de la sefia senatului se instaureaza dictatura lui basescu dar de fapt au mintea scurta in perioada 2000-2004 presedinte iliescu prim ministru nastase senat vacaroiu camera dorneanu asa ca valea geonelu esti liber
    • -3 (3 voturi)    
      2000 (Marţi, 16 martie 2010, 15:24)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui dictatoru

      Sa inteleg ca vrei sa ne intoarcem in 2000. Nu mai e mult si dorinta iti va fi indeplinita din pacate.
      Vezi ca dupa astia 4 ani s-ar putea sa ne intoarcem in 1996, ceea ce e cam nasol. ;)
      • 0 (2 voturi)    
        nu exagera si tu... (Marţi, 16 martie 2010, 15:37)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        pentru o dictatura iti trebuie 4 elemente cheie...
        1. Serviciile secrete (le are)
        2. Armata (niet!)
        3. Media/propaganda (niet!)
        4. sprijinul populatiei (niet!)

        In cazul specific al Romaniei as mai aduga insa si sprijinul aliatilor pentru o asemnea masura (UE/NATO) care este imposibil de obtinut.
        Hai sa nu ne lasam manipulati chiar asa de mass-media. O avea el anumite tendinte, dar stie prea bine ca asa ceva nu se poate, si de altfel nici nu-si doreste asta!
        • +2 (2 voturi)    
          De ce raspunzi cu ''niet'' !?! (Marţi, 16 martie 2010, 16:19)

          romanasu' [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

          te cheama Alexandru Carubovsky ? cumva?
          • 0 (0 voturi)    
            nu... (Marţi, 16 martie 2010, 19:14)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui romanasu'

            dar...intr-o mare proportie, dictatorii epocii moderne vorbeau mai multa sau mai putina rusa!
  • -1 (1 vot)    
    In tara asta chiar nu se poate.... (Marţi, 16 martie 2010, 16:13)

    Rescatorul [anonim]

    sa arunci gunoiul la cos. Chiar am ajuns sa fim sfidati de toti prostanacii si tradatorii?
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Marţi, 16 martie 2010, 16:58)

      fpanait1 [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      ne sfideaza doar marinarii:)
  • 0 (0 voturi)    
    stiam (Marţi, 16 martie 2010, 16:50)

    ady [anonim]

    ca bolsevicii n-au rusine..
  • +1 (1 vot)    
    Nu Razboiul stelelor (Marţi, 16 martie 2010, 17:42)

    barbq [anonim]

    In cazul lui Geoana si al parlamentului mai repede ar fi "Planeta maimutelor" sau "Dumb and Dumber". Geoana poate juca cu succes in ambele.
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Marţi, 16 martie 2010, 19:23)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui barbq

      /slap over the head!

      acum stiu cine l-a jucat pe Jar Jar Binks!
  • 0 (0 voturi)    
    a cam secat (Marţi, 16 martie 2010, 20:45)

    micutzul yoda [anonim]

    calea lactee. nu mai curge lapte si miere...

    e nasol cand este de partea intunecata a fortzei...

    mai ales cand esti si alergic la violet.:-))

    victoria va fi a lui jedi base ! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate Prostanacul (Marţi, 16 martie 2010, 22:49)

    R2 [anonim]

    Ion Iliescu este stapanul imperiului iar Nastase este Darth Vader cainele lui credincios.Basescu este tipul ala mic si verde care ciudat vorbeste:)