Mircea Geoana, despre incercarile PDL de a-l revoca de la sefia Senatului: Este Razboiul Stelelor, episodul II

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2010, 14:45 Actualitate | Politic

"Persistenta colegilor in obsesia lor de a ma inlocui e o dovada de minima decenta politica. Este Razboiul Stelelor, episodul II", a afirmat, marti, Mircea Geoana, in ziua in care Biroul Permanent al Senatului a respins, pentru a doua oara, cererea PDL ca solicitarea privind revocarea presedintelui Senatului sa fie inclusa pe ordinea de zi.

In plus, Mircea Geoana sustine ca solicitarea de revocare pe care PDL a incercat marti sa o includa pe ordinea de zi a Senatului are un alt initiator si, partial, si alti semnatari decat cea de acum o saptamana, iar o astfel de cerere poate fi depusa doar o singura data in decursul unei sesiuni parlamentare:
  • "Regulamentul Senatului spune ca o cerere de revocare se face doar o data pe sesiune parlamentara. Cererea depusa astazi pentru revocarea mea este semnata si de alti senatori decat prima, deci din punctul meu de vedere vorbim despre o a doua cerere de revocare. Cererea de astazi are un alt initiator si, partial, alti semnatari. Fiind vorba despre o noua cerere de revocare, ii asteptam cu ea in sesiunea de toamna", a afirmat Mircea Geoana.
  • "Daca cei de la PDL continua cu aceasta cerere, isi vor asuma intreaga responsabilitate pentru blocarea activitatii Senatului. Sesizarea CCR cu privire la aceasta cerere de revocare e o varianta pe care o analizam. In 2005, s-a incercat schimbarea domnului Vacaroiu, intr-o situatie identica cu cea de astazi", a adaugat fostul lider PSD, care a incheiat spunand ca "Branza e pe bani si interesul misca fesul".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2320 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Care stele? (Marţi, 16 martie 2010, 14:54)

    yahoo [anonim]

    Se simte si vreun Fat-Frumos cu stea in frunte dl Geoana acum?sau stelele sunt cumva verzi?ori violet, ca tot il afecteaza pe el aceasta culoare!
  • +2 (6 voturi)    
    Ameninta cu CCR-ul? (Marţi, 16 martie 2010, 14:57)

    delia [anonim]

    de ce dl Geoana? va agatati cumva de toate posibilitatile pentru a tine de presedintia din Senat? mare grija sa nu se intaoarca bumerangul mai devreme decat credeti! si fara macar sa-si fie atins tinta catre care ati sperat!sunteti obisnuit cu asemenea patatii! Nica a lui Creanga ar fi invidios pe dvs pt incurcaturile in care v-ati bagat in ultima vreme!
  • +3 (11 voturi)    
    I'auzi! (Marţi, 16 martie 2010, 14:59)

    domino63 [anonim]

    Se blocheaza senatul si activitatea lui?!
    Prostanacule, tu ai blocat o tara si te/a durut in ouale lui nastase sau ale socrului lui poanta!
    Ai demnitate, paduche!
    Macar atat!
    Dar... n/ai sa vezi! Comunist cu demnitate!
  • 0 (6 voturi)    
    geonelu (Marţi, 16 martie 2010, 15:07)

    dictatoru [anonim]

    astia de la psd se plang ca daca pleaca geoana de la sefia senatului se instaureaza dictatura lui basescu dar de fapt au mintea scurta in perioada 2000-2004 presedinte iliescu prim ministru nastase senat vacaroiu camera dorneanu asa ca valea geonelu esti liber
    • -3 (3 voturi)    
      2000 (Marţi, 16 martie 2010, 15:24)

      Alexandru C [utilizator] i-a raspuns lui dictatoru

      Sa inteleg ca vrei sa ne intoarcem in 2000. Nu mai e mult si dorinta iti va fi indeplinita din pacate.
      Vezi ca dupa astia 4 ani s-ar putea sa ne intoarcem in 1996, ceea ce e cam nasol. ;)
      • 0 (2 voturi)    
        nu exagera si tu... (Marţi, 16 martie 2010, 15:37)

        Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui Alexandru C

        pentru o dictatura iti trebuie 4 elemente cheie...
        1. Serviciile secrete (le are)
        2. Armata (niet!)
        3. Media/propaganda (niet!)
        4. sprijinul populatiei (niet!)

        In cazul specific al Romaniei as mai aduga insa si sprijinul aliatilor pentru o asemnea masura (UE/NATO) care este imposibil de obtinut.
        Hai sa nu ne lasam manipulati chiar asa de mass-media. O avea el anumite tendinte, dar stie prea bine ca asa ceva nu se poate, si de altfel nici nu-si doreste asta!
        • +2 (2 voturi)    
          De ce raspunzi cu ''niet'' !?! (Marţi, 16 martie 2010, 16:19)

          romanasu' [anonim] i-a raspuns lui Laurentiu78

          te cheama Alexandru Carubovsky ? cumva?
          • 0 (0 voturi)    
            nu... (Marţi, 16 martie 2010, 19:14)

            Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui romanasu'

            dar...intr-o mare proportie, dictatorii epocii moderne vorbeau mai multa sau mai putina rusa!
  • -1 (1 vot)    
    In tara asta chiar nu se poate.... (Marţi, 16 martie 2010, 16:13)

    Rescatorul [anonim]

    sa arunci gunoiul la cos. Chiar am ajuns sa fim sfidati de toti prostanacii si tradatorii?
    • 0 (0 voturi)    
      nu (Marţi, 16 martie 2010, 16:58)

      fpanait1 [utilizator] i-a raspuns lui Rescatorul

      ne sfideaza doar marinarii:)
  • 0 (0 voturi)    
    stiam (Marţi, 16 martie 2010, 16:50)

    ady [anonim]

    ca bolsevicii n-au rusine..
  • +1 (1 vot)    
    Nu Razboiul stelelor (Marţi, 16 martie 2010, 17:42)

    barbq [anonim]

    In cazul lui Geoana si al parlamentului mai repede ar fi "Planeta maimutelor" sau "Dumb and Dumber". Geoana poate juca cu succes in ambele.
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Marţi, 16 martie 2010, 19:23)

      Laurentiu78 [utilizator] i-a raspuns lui barbq

      /slap over the head!

      acum stiu cine l-a jucat pe Jar Jar Binks!
  • 0 (0 voturi)    
    a cam secat (Marţi, 16 martie 2010, 20:45)

    micutzul yoda [anonim]

    calea lactee. nu mai curge lapte si miere...

    e nasol cand este de partea intunecata a fortzei...

    mai ales cand esti si alergic la violet.:-))

    victoria va fi a lui jedi base ! :-)
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate Prostanacul (Marţi, 16 martie 2010, 22:49)

    R2 [anonim]

    Ion Iliescu este stapanul imperiului iar Nastase este Darth Vader cainele lui credincios.Basescu este tipul ala mic si verde care ciudat vorbeste:)