Presedintele Basescu invita din nou PNL si PSD la consultari: Sper ca daca Antonescu accepta sa vina si Ponta 

de V.M., R.M.     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2010, 17:15 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: AGERPRES
Presedintele Traian Basescu a transmis PNL si PSD o noua invitatie la consultari pe tema modificarii Constitutiei, pentru marti, la ora 18.00. "Sper ca, daca PNL va veni, dl. Ponta va veni si el", a declarat seful statului, dupa ce consultarile de luni de la Cotroceni pe tema revizuirii Constitutiei au fost boicotate de delegatiile PNL, PSD si PC, nemultumite de participarea la discutii a grupului independentilor din Parlament. "Ponta si Antonescu au reactii de proaspat alesi si doresc sa-si fixeze pozitia in raport cu Guvernul, doar ca ei erau invitati la consultari de presedinte", a mai declarat seful statului.

Declaratiile presedintelui Traian Basescu:

- Astazi a avut loc prima consultare cu partidele politice de la alegerile prezidentiale. Am amanat aceasta intalnire pana dupa trecerea perioadei de alegeri din interiorul partidelor, pentru a nu interfera cu competitia interna sau pentru a da motive de dezbatere in interiorul partidului pe aceste subiecte.

- Subiectul pentru care am convocat partidele e legat pe fond de inceperea procesului de modernizare a Romaniei, care in primul rand trebuie sa aiba in vedere rezultatul referendumului din noiembrie 2009.

- Acesta a fost doar unul din punctele asupra caruia doream sa discut cu partidele, modernizarea nu poate implica doar revizuirea Constitutiei, ci un set intreg de legi care sa modernizeze institutii si sisteme.

- Am invitat toate partidele, plus grupul minoritatilor si grupul independentilor.

- Desi in aceasta formula am mai avut o intalnire pe 6 noiembrie, astazi a existat o reactie a dl. Antonescu care nu a dorit sa mai ramana la discutii din cauza prezentei grupului independentilor. Pe 6 noiembrie, cand obiectivul dansului era desemnarea dl. Iohannis, a ramas la discutii in sala.

- Dupa ce dl. Antonescu si-a manifestat nemultumirea si a anuntat ca paraseste consultarile acelasi lucru l-a facut si dl. Ponta iar consultarile au continuat doar cu PDL, UDMR, grupul minoritatilor si grupul independentilor.

- Voi continua sa invit independentii atat timp cat sunt recunoscuti de Parlament - sunt grup parlamentar constituit, au grup aprobat in Camera si Senat, ceea ce din punct de vedere constitutional ma obliga la consultarea lor. Excluderea consultarii unor parlamentari cred ca e antidemocratica.

- Pozitia dl. Antonescu si Victor Ponta - cred ca sunt reactii de inceput, sunt proaspat alesi si doresc sa-si fixeze statutul in raport cu guvernul, doar ca aici nu erau la Guvern, ci erau invitati de presedinte la consultari care vizeaza interesul national pe fond.

- Intelegandu-le nevoia de asezare intr-o anumita pozitie in raport cu presedintele, am sa le trimit o invitatie maine, la ora 18.00, doar lor. Sper ca, daca PNL va veni, va reactiona pozitiv si dl. Ponta si va veni si el.

Despre modernizarea statului

- In opinia mea, dupa intrarea in NATO si in UE, cel mai important obiectiv strategic este modernizarea statului roman. E un proces de care avem nevoie si eu apreciez ca trebuie sa adoptam un set de masuri:

Revizuirea Constitutiei

- Nu mai este niciun partid sau grupare independenta care sa nu recunoasca necesitatea modernizarii Constitutiei. Modalitatile sunt diferite, dar important e ca tot parlamentul e de acord cu acest lucru.
- E un proces de negociere care trebuie sa inceapa, daca va fi nevoie il voi media.
- Singurul lucru cu care nu pot fi de acord e ca suveranitatea poporului roman, ceea ce romanii au votat la referendum nu poate fi nici negociat, nici mediat.
- Optiunile romanilor nu pot face obiect de mediere din partea mea si nici subiect de negociere. In rest, toate optiunile partidelor vor trebui luate in considerare, astfel incat sa nu mai avem ca arbitru in relatiile inter-institutionale Curtea Constitutionala, cu Constitutia insasi. PNL si PSD vor fi invitati maine la Cotroceni, la consultari separate.

- Am reamintit ca in Parlament se afla cele doua coduri, care trebuie adoptate cat mai repede, avand in vedere ca nu se mai poate face intrarea in vigoare a noilor coduri din cauza intarzierii aprobarii codurilor de procedura.

- Am rugat partidele politice sa accelereze legea raspunderii fiscale, legea educatiei nationale, legile sigurantei nationale, transmise spre Parlament in 2006.

- Sunt aproape 4 ani si aceste legi nu au iesit din Parlament, ele sunt cu atat mai necesare cu cat noile evolutii de securitate nationala si regionala reclama modernizarea sistemelor de siguranta nationala.

- Am rugat partidele politice sa grabeasca ratificarea acordului pentru proiectul Nabucco. Romania este singura tara care nu a ratificat Memorandumul interguvernamental, ceea ce reprezinta un semnal destul de in neregula.

- Am rugat partidele politice sa accelereze procedura de aprobare a eliberarii garantiilor statului roman pentru investitia Ford de la Craiova. Stationarea indelungata a proiectului in Parlament risca sa intarzie lansarea noului proiect iar asta inseamna locuri de munca.

- Am rugat partidele politice sa-si aduca aminte ce spunea in campanie despre descentralizare.

- Legea pensiilor trebuie accelerata in procesul de adoptare in Parlament.

- Am rugat partidele politice sa analizeze posibilitatea de a diminua birocratia legata de accesarea fondurilor europene.

Concluzii

* Toate structurile, partide si grupuri parlamentare sunt de acord cu modificarea Constitutiei. Toti sunt de acord ca trebuie revizuita Constitutia, viziunile sunt diferite. Deocamdata efortul e sa reusesc sa discut cu toate partidele, de aceea imi propun sa-i invit pentru o noua discutie maine, la ora 18.00, pe aceeasi tematica, avand in vedere ca nu au putut sa-si exprime punctele de vedere si eu tin sa le cunosc.

* Am deschis si subiectul reorganizarii administrative a Romaniei, care poate face sau nu obiectul revizuirii Constitutiei. Exista si varianta eliminarii referirilor la organizare administrativa din Constitutie si rezolvarea problemei organizarii administrative prin lege organica.

* Actuala organizare administrativa a fost adoptata, daca nu ma insel, in 1968. Aceasta organizare a fost justificata pentru sistemul de dinainte de decembrie 1989, acum nu mai putem duce nici macar proiectele regionale. Reorganizarea administrativa e esentiala.

* Apelul pe care l-am facut la toate partidele a fost legat de depolitizarea prioritatilor nationale. Daca suntem de acord ca modernizarea statului e o prioritate, atunci legile care vizeaza modernizarea statului trebuiesc depolitizate.

* Dorinta mea e sa am o prezenta cat mai discreta in viata publica, daca nu sunt nevoit sa apar vointa romanilor. Daca voi constata ca partidele nu au predispozitie sa recunoasca suveranitatea poporului roman si sa-i transpuna in lege optiunea si vointa, ma vad nevoit sa apar deciziile exprimate prin vot liber de romani. Voi considera ca sunt obligat sa apar ceea ce romanii au votat in noiembrie 2009.

*Si am spus acest lucru partidelor, inainte de plecarea dl. Antonescu, urmat de dl. Ponta. I-am asigurat ca obiectivul meu in ceea ce priveste revizuirea Constitutiei nu vizeaza mandatul meu. Aceasta constitutie intra in vigoare dupa ce mandatul meu expira, din punct de vedere al atributiilor presedintelui nu am interese, pur si simplu am o experienta adunata intr-un mandat si as vrea ca aceasta experienta sa fie transpusa in Constitutie, pentru a evita blocajele viitoare si pentru a avea un stat functional.

HotNews.ro a transmis LIVE TEXT declaratiile sefului statului.

Presedintele Traian Basescu a invitat luni, la Cotroceni, reprezentantii partidelor politice parlamentare pentru consultari pe marginea modificarii Constitutiei, insa delegatiile PNL, PSD si PC s-au retras de la discutiile cu seful statului, in semn de nemultumire fata de participarea grupului independentilor din Parlament.

"Cand presedintele a trimis invitatiile catre partidele parlamentare, nu se punea problema ca presedintele sa-si cheme sustinatorii", a declarat presedintele social-democratilor, Victor Ponta. "Prezenta asa-numitului grup de independenti este inacceptabila", a precizat si liderul liberal Crin Antonescu.


Citeste mai multe despre   























5351 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Sassu ...rusineee (Luni, 15 martie 2010, 18:04)

    agora [anonim]

    Televiziunea publica ce hram poarta??? RUSINE !
    • -14 (14 voturi)    
      bai ,da ce e tvr? (Luni, 15 martie 2010, 19:04)

      haplea82 [utilizator] i-a raspuns lui agora

      revenim ca pe vremea lu` ceausescu,cind tvr era obligata sa transmita cuvintarile lu` tovarasu`?ce a anuntat stare de necesitate nationala incit tvr sa fie obligata sa transmita in direct?in plus sigur in cazul tau nu stiu ce te intereseaza asa mult tvr pt ca daca ai fi dorit a urmari declaratia presedintelui pe acest post ai fi fost nevoit sa lucrezi cu telecomanda si sa schimbi de pe OTV ,programul inimii tale,pe tvr!dar asa otv a" tranzmis" in direct declaratia ,asa ca nu vad ce problema ai tu !
      • +9 (9 voturi)    
        postaci (Luni, 15 martie 2010, 19:33)

        dacicul [anonim] i-a raspuns lui haplea82

        bai haplea, postacu lu' peste, TVR este televiziunea publica, pe care o platim toti, din pacate, indiferent ca ne convine sau nu. de aceea trebuie transmise comunicatele PRESEDINTELUI tarii, care momentan este Base, indiferent ca imi place sau nu.
        te-ai lamurit? sau ai nevoie de o schema?
        daca era televiziune privata, comerciala, se aplica idiotenia pe care ai debitat-o
        • -4 (4 voturi)    
          nu (Luni, 15 martie 2010, 20:01)

          haplea82 [utilizator] i-a raspuns lui dacicul

          simti dureri mai tot timpul?
          si bai "desteapta lu peste" sa-mi mai arati si mie o televiziune nationala din vestul europei care sa prezinte asa cum doresti tu orice cuvintare a presedintelui in direct!pt ca bai nepostacule ,presedintele nu s-a adresat tarii ,ci a prezentat niste informatii asupra unei intilniri si a adresat o invitatie celor 2 partide pt o noua runda de negocieri!iar pt a fi informat asupra acestui lucru exista jurnalele de stiri "bai minte spalata"
          • +1 (1 vot)    
            postac (Luni, 15 martie 2010, 20:29)

            dacicul [anonim] i-a raspuns lui haplea82

            mda, cand mai cresti poate faci diferenta intre institutie publica si nationala. in cazul asta: televiziune. in plus arata-mi mie in vest televiziuni care au 3 tipuri de bugete:
            subventii, publicitate (ca si comercialele) si abonamente obligatorii.
            in fine se pare ca de schema ai nevoie, da nu iti fac, na .......... mori in ignoranta, votant rosu
            • -1 (1 vot)    
              ingnorantule.. (Luni, 15 martie 2010, 22:12)

              haplea82 [utilizator] i-a raspuns lui dacicul

              de exemplu rai 1 2 3 se afla in aceasi postura ca si tvr in italia ,dw in germania,tv 5 in franta ,bai ignorantule si la nici una nu o sa vezi presedintele respectivei tari cuvintind in direct ori de cite ori face o conferinta de presa si fie vorba intre noi ,acolo existas Presedinti si PM adevarati!
              iar bai ignorantule ,82 nu reprezinta in nici un caz anul nasterii mele !
              cit despre urari ,ce poti sa te astepti de la un analfabet ,indiferent de culoare!
              fara gluma ,minti asa spalate ca ale voastre nu am mai vazut din 90-92 cind iliescu "aparea soarele rasarea" si tot asa tot ignorantul isi dadea cu presupusul
          • +1 (1 vot)    
            informatii de interes public (Luni, 15 martie 2010, 20:38)

            dacicul [anonim] i-a raspuns lui haplea82

            si by the way, bai ciutacu' forumului, consultarile in vederea modificarii constitutiei sunt informatii de interes public, iar tvr este obligata pirn lege sa le transmita, ca sa vada si taranii ca tine ( omeni de la tara, unde nu exista cablu) ce se intampla in tara, ca de-aia sunt obligati sa plateasca abonamentul.
            poate alocutiunea lui geaona, de la adamclisi, din campania electorala a fost de interes nu, de a transmis-o TVR 1 toata?
            nu ma intereseaza politica, dar mai judeca si tu, ca nu doare.........
          • +1 (1 vot)    
            care trebuie sa fie (Luni, 15 martie 2010, 20:50)

            dan63 [utilizator] i-a raspuns lui haplea82

            ECHIDISTANTA, ori tvr este total distanta cu Presedintele.
          • +1 (1 vot)    
            ori / ori (Luni, 15 martie 2010, 21:08)

            hot salsa [anonim] i-a raspuns lui haplea82

            ori nu pricepi, ori....
            omul tzi'a zis ca tvr este pe banii tutulor romanilor.
            memorandumul si modificara constitutziei a fost optziunea a 80% din cei ce platesc pe sassu si tevereul, fost (sanchi) liber.
            deci, mai draga haplica, fata mica, cei 80% din romani care doresc scnimbari, aia au dreptul platit sa afle ce si cum.

            intzelegi, sau ...te prefaci ?!
            daca e nevoie, izi pot traduce in limba'tzi materna, rusa si'tzi fac si grafice. :-))
  • +8 (12 voturi)    
    Dle Ponta! (Luni, 15 martie 2010, 18:04)

    M4rk [utilizator]

    Nu m-as fi suparat sa ma cheme chiar si pe mine la discutii despre Constitutie...
    Ma simt implicat.
    • -17 (21 voturi)    
      Base presedinte pe viata (Luni, 15 martie 2010, 18:34)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui M4rk

      Niste ticalosi PNL si PSD. Vor sa opreasca o viitoare dictatura prezidentiala. Oare cum isi permit.

      PDL de 100% si Basescu presedinte pe viata.
      • +14 (16 voturi)    
        dupa cum ti-ai ales nick-ul..asa si... (Luni, 15 martie 2010, 18:40)

        cristi [anonim] i-a raspuns lui patrunjel

        pnl si psd nu fac altceva decat sa apere interesele partidului. chiar esti asa orb incat sa nu vezi ca sunt anti tot ce inseamna reforma???
      • +13 (15 voturi)    
        Patrunjel cu mucii-n fasole !! (Luni, 15 martie 2010, 18:43)

        Surfer [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        Viitoarea Constitutie incepe sa produca efecta la viitorul mandat de presedinte, atunci cand Basescu nu va mai fi presedinte pt ca nu mai are voie conform contitutiei la un al treilea mandat.

        Nu mai dezinforma bre deshteptule
        • -4 (4 voturi)    
          yeah, right (Luni, 15 martie 2010, 19:46)

          marius [anonim] i-a raspuns lui Surfer

          ideea este sa supravietuiasca pana atunci... in conditiile de azi, nu poate face asta decat daca distrage atentia de la altele. apeleaza la psihologie ieftina.
          prostimea e prostime ... o aburesti cu dintr-astea. da' ce te faci cu aia care inteleg manvera?!? zici despre ei ca sunt platiti de moguli, sunt comunisti sau nu vor sa duca la indeplinire vointa poporului.

          bleah ... mi-e scarba
  • -13 (19 voturi)    
    bla bla ca la economie e varza tov base (Luni, 15 martie 2010, 18:10)

    exmarinelul treaz [anonim]

    circ mUica circ... de creier nu poate fi vorba
    • +12 (12 voturi)    
      Mie nu mi se pare circ (Luni, 15 martie 2010, 18:57)

      ion [anonim] i-a raspuns lui exmarinelul treaz

      Frate, omul ala a spus ca parlamentul trebuie sa se grabeasca cu neste chestii care sunt cam importante:

      procedura de demarare a modificarii Constitutiei,
      cele doua coduri, legea raspunderii fiscale, legea educatiei nationale, legile sigurantei nationale, ratificarea acordului pentru proiectul Nabucco si procedura de aprobare a eliberarii garantiilor statului roman pentru investitia Ford de la Craiova

      Astea sunt circ? Sau poate ca ar fi bine sa le mai amanam inca 10 ani, pana trece criza, nu?

      Multe din legile astea chiar au legatura cu economia. Nu vor produce efect pe termen scurt, dar e ca in vorba aia chinezeasca:
      - Cand e cel mai bun moment sa plantezi un copac?
      - Acum 20 de ani!
      - Pai si daca am ratat momentul?
      - Atunci azi e cel mai bine.
    • +7 (7 voturi)    
      Intr-adevar... La tine da... (Luni, 15 martie 2010, 19:11)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui exmarinelul treaz

      Nici ca poate fi vorba de creier. E limpede ca n-ai. Putini ati fost foarte putini ati mai ramas... Iar asta e foarte bine pentru tara. Cu cat mai putini retarzi ca tine cu atat mai bine.
  • +13 (17 voturi)    
    Dle Antonescu! (Luni, 15 martie 2010, 18:17)

    M4rk [utilizator]

    De ce "inacceptabila"? Si ei sunt romani.
    Mai mult decat atat, daca nu ma insel, unii dintre ei au fost alesi, deci reprezinta un numar de alti romani...

    Ce-ar fi ca, atunci cand va mai vine sa va ciondaniti, sa va vina in minte 2 cuvinte: "interes national" ?
    • -7 (7 voturi)    
      "unii dintre ei au fost alesi" (Luni, 15 martie 2010, 19:28)

      marius [anonim] i-a raspuns lui M4rk

      LOL
      dai cu stangu'n dreptu'! "unii"? dar ceilalti?!?

      mai lasati duda prezidentiala cu "vointa romanilor". 30%, adica electoratul PDL reprezinta "vointa romanilor"?!? aia nici macar n-au stiut ce voteaza. au votat numai ca le-a zis marinaru'. i-a pacalit pdl-ul si marinarul cu "economia". daca o sa fie mai putini o sa fie si mai capabili? i strongly doubt...

      dupa 5 ani de domnie a lui basescu nu se vede decat scandalul si debandada. falsa lupta pentru niste idealuri mai mult decat tampite decat problemele reale ale momentului este modul prin care va tine in lesa. nu vedeti furtisagurile ordinare si incompetenta unui guvern demagog si stupid.

      acum pe cine mai dati vina? tot pe moguli? tot pe justitie? asta are in mana tot ce inseamna putere politica, judecatoresca, servicii secrete, economie si 'deconcentratele' lu' peshte. geoana si antonescu sunt de vina ca au dus astia statul in faliment?

      sunteti patetici!
      • +2 (2 voturi)    
        Scandal si debandada - 5 ani (Luni, 15 martie 2010, 22:25)

        circotasul [anonim] i-a raspuns lui marius

        Mai nea marius, ia spune la toata lumea cine a creat si intretinut scandalul si debandada in cei 5 ani de "domnie a lui basescu "??!!

        Oare a fost Dl. Presedinte Basescu sau mr. chucky si cu mr. geoala sustinuti de Antene, Realitatea chiar si TVR 1 care si ei au fost sustinuti in fundal de patriciu si voiculescu?

        Mai si gandeste ca nu face rau. Din contra!
  • +12 (14 voturi)    
    rusine Antonescu si Ponta (Luni, 15 martie 2010, 18:34)

    Lucius [utilizator]

    Din pacate cred ca nu au nimic de spus si atitudinea asta prosteasca de NU doar ii arata ridicoli
    • +1 (1 vot)    
      rusine antonescu si ponta (Luni, 15 martie 2010, 22:04)

      hot salsa [anonim] i-a raspuns lui Lucius

      hai, domle, sa fim seriosi !
      de unde rusine la astia ?
      ei are bun simtz, nu rusine ! eeeeee !
  • -8 (10 voturi)    
    Nu multumesc... (Luni, 15 martie 2010, 18:41)

    Zak [anonim]

    - reorganizarea Romaniei si separarea oficiala a HaCo!
    - autonomia culturala pentru maghiari!
    - excluderea limbii romane din administratie si justitie etc.

    Pentru asa reforme puteai sa ramai la Constanta!
  • -4 (4 voturi)    
    La munca (Luni, 15 martie 2010, 18:43)

    constatatoru de serviciu [anonim]

    Ideea este ca trebuie sa fie la Cotroceni si in Parlament...
  • -6 (14 voturi)    
    basescu la puscarie (Luni, 15 martie 2010, 18:53)

    dani [anonim]

    ba ce ma enerveaza comunistu asta ordinar de basescu cum dracu sa discute cu el din moment ce basexu vrea sa dizolve senatul ca asa or votat niste boi .Ba toti care l-au votat pe basescu sa se duca dracu de idioti in frunte cu tiganii din diaspora.
    • +7 (7 voturi)    
      Ce-ai baietel? Te-a surmenat munca? (Luni, 15 martie 2010, 19:08)

      Dorin [anonim] i-a raspuns lui dani

      Esti turbat? Un control psihiatric si un tratament de specialitate ti-ar prinde foarte bine. Dar e greu de crezut ca o sa te faci bine vreodata. Pentru ca, asa cum te comporti, pare destul de limpede ca esti irecuperabil.
      "Comunist"???? Dar tu ce esti baietel? "Leberal"? "Social democrat"? Ce dreaq esti bai carnatule needucat si obraznic? Mie imi mirosi de la o posta a "leberal" de stanga. Unul cu nici macar patru clase primare la cv.
    • +4 (4 voturi)    
      interesant (Luni, 15 martie 2010, 19:15)

      srt [utilizator] i-a raspuns lui dani

      Cine nu voteaza ca tine e bou, daca optiunile politice ale presedintelui nu iti convin trebuie sa infunde puscaria iar toti cei care au plecat in afara sunt tigani.

      Ia zi, nu-i asa ca era mai bine pe vremea raposatului?

      Vezi ca gasesti sisteme asemenatoare in Coreea de Nord, China si vreo cateva state din Africa. Drum bun.
    • -4 (4 voturi)    
      subscriu (Luni, 15 martie 2010, 19:41)

      marius [anonim] i-a raspuns lui dani

      propun sa fie supusi legilor lor tampite numai cei care l-au votat
      • +1 (1 vot)    
        vezi comentariul (Luni, 15 martie 2010, 20:55)

        dan63 [utilizator] i-a raspuns lui marius

        pentru dani
    • +1 (1 vot)    
      la Socola sau Spitalul 9 ai incercat? (Luni, 15 martie 2010, 20:55)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui dani

      cred ca nu, ca nu te lasau sa mai pleci decat insotit
  • +10 (10 voturi)    
    independentii, excrocii si bolshevicii (Luni, 15 martie 2010, 19:00)

    oilman [anonim]

    Domnii Ponta si Antonescu ar trebui sa-si aminteasca unde au pitit membrii marcanti ai partidelor pe care le conduc carnetelele rosii de membrii PCR. Inclin sa cred ca logica lui Ponta nu ar permite PSD - unde mai toti au migrat fie direct din PCR sau au crescut sub fusta cite unei bolshevice din Primaverii - sa participe la consultarile cu Presedintele. Sau poate vorbea tovarasul Iliescu din spatele lui Ponta ?
    Dupa luni si luni de ragete disperate in timpul campaniei electorale, si 'proiect' de civilitate (hei, doar daca cistigam..) marele proiect antibasescu continue sa domine creerele (he, si buzunarele) contralate in majoritate de Patriciu.
  • +10 (10 voturi)    
    che guevaristii din PSD si castristii din PNL (Luni, 15 martie 2010, 19:01)

    Cristi [anonim]

    saboteaza reformarea statului roman. Gest profund antinantional.

    1. PNL?
    Partid liberal ? Mi se pare o pierdere de timp sa mai discutam despre PNL ca fiind un partid de dreapta, liberal si national.
    2. PSD?
    Partid social democrat? Mi se pare o alta pierdere de timp sa mai discutam si despre PSD ca fiind un partid de stanga. Necontinand si sintagma de "national" (care, fie vorba intre noi, ar fi fost un abuz) PSD nu poate (dar nici nu este) fi considerat un partid national.
    Prin urmare despre ce partide vorbim? Despre doua partide (pentru ca PC nu exista) profund antinationale. Toate actiunile politice (mai corect zis politicianiste) ale acestor partide confirma justetea aprecierilor mele negative despre cele doua partide. Punct.

    P.S. Cine sunt acesti doi indivizi mediocri si frustrati (Ponta si Antonescu) ca sa impuna presedintelui pe cine sa invite si pe cine nu la consultari??????
  • +7 (7 voturi)    
    daca nu ne reprezentati, plecati! (Luni, 15 martie 2010, 19:28)

    300 sunt de ajuns! [anonim]

    ponta se dovedeste a fi si el un smecheras. evita problema de fond pentru ca acum aceasta nu e doar propunerea presedintelui, ci vointa clar exprimata prin referendum a romanilor. dar, ce mai conteaza? psd-ul a fost mereu departe de interesele oamenilor. si e clar ca va ramane asa.
  • +5 (5 voturi)    
    hmm (Luni, 15 martie 2010, 19:32)

    nahir [utilizator]

    cine altcineva sa fie "garantul" democratiei decat grupul psd+pnl+pc?
    p-astia daca i-ar durea macar in c*r de soarta noastra a tuturor, sau macar a celor ce le-au tinut partea si i-au votat, s-ar fi dus la cotroceni si si-ar fi spus pct. de vedere.
    asa, nu lasa in continuare impresia decat ca ei sunt intr-o continua lupta impotriva lui basescu si ca restul e doar impresie artistica, praf in ochii chiar si ai celor ce i-au sustinut. inca!!!.
  • +5 (5 voturi)    
    Consultarile... (Luni, 15 martie 2010, 19:35)

    Pandele [anonim]

    Pur si simplu neprezentarea celor doua partide la consultarile convocate de presedinte sunt , in sine, nu numai neobrazare si sfidare a rezultatului referendumului, ci o incercare de intimidare a noastra a tuturor! Se incearca oare in acest fel uzurparea puterii in stat? Mi se pare un lucru ff grav, care nu poate duce la nimic bun pt viitorul imediat al Romaniei. Astia tot nuinteleg ca nu vor castiga alegerile chiar daca vor fi anticipate? Cel putin in Ardeal procentele PDL vor fi in acest caz supramajoritare!! PNL si PSD isi mai pot spune partide democratice? Cred ca nu. Nu e bine deloc ce se intampla iar cei care se joaca cu foculvor plati cu varf si indesat. Ce facem cu Romania domnilor? O inchinam lui Antonescu si Ponta ca asa vor muschii lor?
  • +2 (2 voturi)    
    Oamenii vor apa curenta, canalizare, strazi, spita (Luni, 15 martie 2010, 19:37)

    hotnewsfil [utilizator]

    Cea mai mare parte a romanilor votanti aleg oameni, nu doctrine politice, pentru a face parte din parlament. Candidatul care isi parcurge colegiul ce i-a fost repartizat de partid nu le vorbeste alegatorilor potentiali despre doctrina partidului din care face parte, ci le promite ca, daca va fi ales, alegatorii vor avea ( in schimbul voturilor) drumuri, alimentari cu apa, canalizare, scoala, dispensar bine dotat, gaz metan, biserica, etc. De fapt, numai aceste lucruri il intereseaza pe alegator, nu doctrinele politice. Doctrinele nu se mananca, nu tin de cald, nu te vindeca de boli, nu-ti aduc apa in casa, nu te scapa de closetul din fundul gradinii, facut din cateva scanduri printre care se vede de la mare distanta daca stabilimentul este sau nu “ocupat”. Daca a reusit sa intre in parlament, fostul candidat da socoteala alegatorilor sai nu despre doctrina politica a partidului din care face parte, ci despre infaptuirea promisiunilor din campania electorala. Daca, suparat pe conducerea partidului din care face parte (din diferite motive), parlamentarul isi paraseste respectivul partid, daca este dat afara din partid, daca iese pentru a fi independent sau pentru a intra intr-un alt partid din parlament, un parlamentar aflat in una dintre aceste situatii este tinut dator, de alegatorii sai, numai pentru infaptuirea acelorasi promisiuni din campanie, singurele care ii intereseaza. Alegatorii nu stiu si nici nu vor sa stie ca alesul lor a devenit independent sau daca a intrat in alt partid. Chiar atunci cand afla despre schimbarea statutului alesului lor in parlament, acestia accepta schimbarea fiindca alesul le explica faptul ca numai prin aceasta schimbare va putea sa fie in relatii apropiate cu cei de la putere, cei care au finantele tarii pe mana, fara de care promisiunile din campanie ar ramane in vant. Mincinosii nu mai sunt realesi.
  • -6 (6 voturi)    
    impuscati-va (Luni, 15 martie 2010, 19:39)

    ccp [anonim]

    eu zic altceva....cam jumatate din romania sa ia pistole portocalii si jumatate rosii...si apoi va impuscati intre voi...poate raman dracu singur in romania!!!URAAAAAA..voi fi in sfirsit bogat
    • +1 (1 vot)    
      Clar (Luni, 15 martie 2010, 21:50)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui ccp

      Nu mai raman pistoale albastre cu galben. Aia-i si parerea mea =))
  • -5 (5 voturi)    
    catre postacii pdl (Luni, 15 martie 2010, 19:51)

    marius [anonim]

    cat credeti ca va mai tine?!?
    "daca nu ne reprezentati, plecati!"
    mai, arici cu pedale, voi sunteti 30% din cei 50% care au votat in noiembrie. adica vreo 15% din electorat. adica suntei nimeni! cu ce tupeu vorbiti voi despre reprezentare?!?
    de ce 300 si nu 400 sau 200?!? asa a zis sefu'?!?
    • +1 (1 vot)    
      :)) (Luni, 15 martie 2010, 20:39)

      I [utilizator] i-a raspuns lui marius

      interesanta logica ta. Uite inca ceva cu care sa-ti antrenezi mintea: daca pdl, care e cel mai mare partid parlamentar, e nimic, ghici ce sunt ceilalti! zero!
    • +1 (1 vot)    
      cei care au votat (Luni, 15 martie 2010, 20:58)

      dan63 [utilizator] i-a raspuns lui marius

      au dreptul sa isi exprime aici comentariile, restul nu conteaza
    • +1 (1 vot)    
      Tusca? (Luni, 15 martie 2010, 21:50)

      Luk [utilizator] i-a raspuns lui marius

      voi sunteti chiar mai putin decat nimeni, ok?
      Lasa discursul de iepuras care curata armele...
  • -1 (3 voturi)    
    activisti si securisti (Luni, 15 martie 2010, 19:52)

    mamasitatarusu1211377215 [utilizator]

    A devenit obositor.Cit timp isi mai permit urmasii PCR sa faca ce vor ei in tara asta?Chiar cred ca pot sa intinda nervii oamenilor la nesfirsit?