Cotroceni: Partidele parlamentare, invitate la consultari privind modificarea Constitutiei 

de Sorana Mihailescu     HotNews.ro
Luni, 15 martie 2010, 6:47 Actualitate | Politic

Presedintele Traian Basescu se intalneste, luni, la Palatul Cotroceni, cu reprezentantii partidelor parlamentare si ai grupului de independenti pentru a discuta despre modificarea Legii fundamentale, precum si despre prioritatile legislative din acest an. Toti cei care au fost invitati de seful statului au declarat ca sunt de acord cu modificarea Constituiei, insa nu exista un punct comun referitor la modul in care se va realiza acest proces.

Mentinerea unui Parlament bicameral, sanctionarea migratorilor cu pierderea mandatului, intarirea controlului parlamentar asupa Guvernului, limitarea atributiilor presedintelui si votul obligatoriu sunt doar cateva din modificarile pe care opozitia PSD si PNL le propune pentru modificarea Constitutiei.

Pe de alta parte, PD-L se limiteaza la cerintele referendumului: Parlament unicameral si reducerea numarului parlamentarilor la 300.

Presedintele PNL, Crin Antonescu a declarat public ca partidul sau isi mentine principiile fundamentale privind Constitutia tarii, pronuntandu-se pentru o republica parlamentara si un legislativ bicameral, fiecare Camera cu atributii diferite.

Vicepresedintele UDMR, Kelemen Hunor a declarat pentru Hotnews.ro ca partidul sau nu va merge la consultarile de la Cotroceni pentru ca luni, 15 martie este Ziua Ungariei.


Citeste mai multe despre   






















1695 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Am urmarit ieri comentarii la tv (Luni, 15 martie 2010, 8:15)

    Audit [utilizator]

    pe aceasta tema; surprinzator este ca nu le pasa de referendum. Propun smechereste o a doua camera chipurile cu alte atributii, cu atributii regionale.
    Nu mai spun ca nici unuia nu-i trece prin cap ca alegerile din 2012 s-ar desfasura altfel decat cele de pana acum.
    Nu iau deloc poporul in seama.
    Nu imi dau seama ce se intampla. Noi chiar nu existam?
    • -1 (1 vot)    
      Normal ca nu le pasa (Luni, 15 martie 2010, 11:31)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui Audit

      Nici mie nu imi pasa. Ala a fost referendul. Ce dezbateri, o manipulare. Afise a presedintelui in exercitiu care ar trebuie sa expuna ambele subiecte cu avantaje si dezavantaje cu slogan gen "De ce le e frica nu scapa?".

      Pai si eu daca maine fac referendum daca varsta de pensionare sa fie 50 ani ar trece? Ce crezi ar fi bine sa il respectam?

      Ti se pare normal ca UE recomanda 2 camere, aprope toate tarile au 2 camere, noi sa mergem la una,

      Ti se pare normala declaratia lui Berceanu ca il incurca parlamentul ca se misca greu?

      Nu-i nimic fratilor faceti o camera, eventual putem sa il desfiintam ca oricum toate legile trec prin asumare si ordonante de urgenta..
      • 0 (0 voturi)    
        voi chiar credeti in 300 de spartani? (Luni, 15 martie 2010, 12:23)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Marius

        pai nici pdl nu vrea cu 300 de parlamentari pentru ca nu are de unde sa le dea locuri tradatorilor din legislatura asta. sau credeti ca tradatorii vor participa la alegerile parlamentare ca partid de sine statator si se vor multumi cu 3%? a propus-o boxescu ca sa castige alegerile ca saracii pun botul la "luatile banii la bogati" si acum ii lasa pe pnl si psd sa se impotriveasca ca sa pice aia rau dar nici pdl nu vrea. voi chiar credeti ca aia de acolo va vor binele? chiar credeti ca udrea e acolo pe salariul din care nu si-ar permite sa-si cumpere o poseta si pantofii de corespunzatori cu toate salariile pe care le-ar lua ca ministru? ha ha ha
  • +2 (2 voturi)    
    Pt. UDMR (Luni, 15 martie 2010, 9:40)

    Marius [anonim]

    Sa nu uitati ca traiti in Romania, trageti in piept aer romanesc , mancati paine in romania.

    Si aveti tupeul de mafioti ce sunte-ti sa nu mergeti cand va cheama presedintele ca e ziua Ungariei.

    Da unde traiti voi, In Ungaria ?
    • +1 (1 vot)    
      la multi ani! (Luni, 15 martie 2010, 12:14)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Marius

      dar domnilor belea si humor dumneavoastra sunteti romani, nu maghiari. romani de etnie maghiara si nu maghiari. ca aveti buletin romanesc si nu pasaport maghiar.
      la multi ani!
  • 0 (0 voturi)    
    TARA ARDE SI BABA SE PIAPTANA!!! (Luni, 15 martie 2010, 9:41)

    Nicu [anonim]

    Chiar crede cineva ca conteaza daca parlamentul are una sau doua camere ca are 450 sau 299 reprezentanti? Pierdere de timp si de bani!

    Vreti sa revizuiti constitutia pentru a realiza o romanie prospera cu oameni liberi?

    Introduceti in Constitutie:

    1. Interzicerea BNR de a mari baza monetara. Cantitatea de bani trebuie sa fie fixa. Banul este fundatia economiei. Valoare nepredictibila si in continua scadere a banului este echivalent cu incercarea de a construi o casa cu fundatie din nisipuri miscatoare (asta este cauza numarul 1 pentru care nu am iesit din saracie in ultimi 20 de ani). Dobinda trebuie stabilita de piata prin cerere si oferta si nu de BNR.

    2. Interzicerea ori carei entitati birocratice de a se angaja in luarea unui credit in numele cetatenilor fara consimtamintul acestora. Obligativitatea statului roman, si a tuturor entitatilor statale de a avea bugete balansate. Daca un imprumut este necesar acesta poate fi facut nimai prin referendum si in conditiile in care plata acestuia se face prin taxa suplimentara platibila de cei care au votat. Obligativitatea statului de a nu absoarbe din PIB mai mult de 35%.

    3. Introducerea criteriului unic de ACHIZITII PUBLICE: PRETUL. Interzicerea de a impune conditii de precalificare si ori ce alt fel de evaluari de cit pe baza unica. COST. Firma cistigatoare va trebui sa ofere statului o garantie de buna executie. Daca prestatia este precara, statul executa garantia, firma pierde mut sau intra in faliment si gata. Sa lasam piata libera sa filtreze firmele competente de cele incompetente. Entitatile birocratice sa fie obligate sa incheie contracte cu pret fix, fara remasurare, etc etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Tara Arde 2 (Luni, 15 martie 2010, 9:41)

    Nicu [anonim]

    4. Crearea unei a PARTA PUTERE IN STAT care sa gestioneze in mod independent protectia consumatorilor si COMPETITIA. Firmele straine care fac competitie neloiala firmelor autohtone prin :
    - primire ajutoare financiare sau echivalente (inclusive taxare) de la statele de origine
    - norme generale, norme de protectia muncii si a mediului in statele de provenienta sub cele din romania care genereaza acestora costuri reduse si indirect competitie neloiala
    - firmele ce produc in state cu moneda forte ori au finantari din partea acestora prin “privelgiul exporbitant” al acestor monezi forte au dobinzi de finantare mici (subventionate indirect de stat) fapt ce genereaza competitie neloiala.
    - etc. / toti acesti factori de competitie neloiala trebuie estimate pentru fiecare produs, sau servici importate, si penalizat (daca e cazul) cu o suma in cuantum sufficient cit sa anuleze efectele competitiei neloiale. Firmele trebuie sa faca competitie prin management si startegie eficienta, prin control efficient al riscurilor, prin munca si nu prin diferite piirghi artifiiale, necompetitionale.

    5. DEFINIREA RASPUNDERII REPREZENTANTULUI UNINOMINAL:
    - Obligativitatea votului transparent si la vedere. Cum adica, repreznetantul care eu il votez sa aibe dreptul sa aleaga pe ascuns fara ca eu sa stiu ca el voteaza impotriva ideeilor cu care a candidat si pentru are eu am votat?
    - Ori ce candidat la uninominal sa declare in scris si legalizat la notar platforma sa politica (ce intentioneaza sa voteze si ce nu). Daca pe parcursul mandatului el voteaza altceva sau actioneaza in mod diferit fata de platforma politica pentru care oamenii l-au votat acesta sa isi piarda instantaneu functia de reprezentant si alegeri anticipate in respective circumcriptie sa fie declansate automat fara ca acesta sa aibe dreptul la o alta candidature pentru minim 10 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Tara arde 3 (Luni, 15 martie 2010, 9:42)

    Nicu [anonim]

    - Reprezentanti uninominali sa fie direct responsabili pentru legile votate. Daca se dovedeste in viitor ca un grup de reprezentanti au votat o lege ce a cauzat daune alegatorilior iar aceasta lege a fost votata cu rea vointa sau neglijenta (nu au citit legea, nu au inteles-o inainte de o vota) atunci acesti reprezentanti sa raspunda penal si material.

    6. Garantarea constitutionala a OMULUI LIBER prin protectia impotriva DICTATURII MAJORITATII.
    Asumand ca in Romania sunt 3 categorii de cetateni egali la numar de culoare Rosie, Galbena si Albastra. Trebuie sa fie INTERZS ca prin vot comun cetaneti Rosii si cetateni Galbeni sa poata vota reprezentanti sau referendumuri ce genereaza obligativitati discriminatoare doar grupei de cetateni minoritari Albastri precum, de genul cetateni albastri sunt avantajati, fac mai putina insolatie ca atare ei trebuie sa plateasca o taxa noua de 300 lei pe cap pe an. Iar noi astai dezavantajati de doar 100. Daca se voteaza o taxa sau o obligativitatea aceasta sa fie absolut egala si egal aplicabila tuturor cetatenilor. Similar pentru discriminarea pozitiva, adica rosu si galben voteaza o taxa de 100 de lei pentru toti dar de beneficiant nu beneficiaza de cit cetatenii Rosii si Galbeni nu si cei albastri.
    • 0 (0 voturi)    
      Domnule (Luni, 15 martie 2010, 10:21)

      Adix [anonim] i-a raspuns lui Nicu

      Bravo!!!! Jos palaria!!! Din pacate omul liber a ajuns o utopie.
  • +2 (2 voturi)    
    vrem respect pt romani (Luni, 15 martie 2010, 9:52)

    goto [anonim]

    Majoritatii parlamentarilor chiar nu le pasa de ce vor romanii. Nu stiu decat ce e mai bine pt partidul lor, pt afacerile lor private, ce li se impune de conducerea partidului, cum ar avea de castigat in lupta pt putere. Toti uita ca au fost pusi in parlament de catre romanii obisnuiti ca sa reprezinte vointa cetateanului, nu vointa sefului de partid. Poate ar fi mai bine ca toti parlamentarii sa fie obligati sa isi de demisiile din partid atunci cand intra in parlament, pt ca sa nu le mai fie impus nimic de catre partid :).
    Imi aduc aminte ca ce s-a votat ca Basescu sa fie repus in functie (cand a fost suspendat mandatul trecut), cei de la PSD si PNL au iesit la tv si i-au facut (pe fata) prosti pe romani pentru ca nu au votat asa cum au vrut ei (e adevarat ac PNL-ul a fos mai diplomat, dar rezultatul a fost acelasi).Acum cu referendumul pt schimbarea constitutiei la fel. Nu le va pasa niciodata de romani ci doar de interesele lor; chiar nu v-ati dat seama de asta?!
    Si cei din UDMR uita ca sunt cetateni romani si ca principala datorie ar trebuii sa fie catre Romania, nu catre Ungaria. Ar putea sa "sacrifice" cativa delegati care in loc sa petreaca nu stiu pe unde, sa participe la consultri 2-3 ore. Poate ar trebuii introdus in Constitutie obligativitatea prezentei cel putin a reprezentantilor grupurilor parlamentare la toate consultarile propuse de presedinte.
    Si o alta propunere pt constitutie: punerea in practica a rezultatului unui referendum sa inceapa la cel mult 2 luni de zile de la validarea referendumului si procesul sa nu dureze mult de 6 luni.
  • +1 (1 vot)    
    dle Marko... (Luni, 15 martie 2010, 10:59)

    egroeg [anonim]

    o fi ziua ungurilor de pretutindeni dar dvs conduceti destinele Roamaniei si romanilor.Dovediti ca nu aveti respect nici pentru Romania,nici pentru romani,ca sa nu spun ca,macar din respect pentru PRESEDINTELE ROMANIEI,ar fi trebuit sa trimiteti 1-2 delegati.Cat v-ar fi luat? o ora,doua?sa va fie rusine!