Cristian Preda: E complet fals ca vreau regim autoritar prin propunerile de modificare a Constitutiei

de D.G.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2010, 19:51 Actualitate | Politic

Europarlamentarul Cristian Preda sustine ca propunerile pe care le-a facut, vineri, pentru modificarea Constitutiei, cum ar fi cele legate de fapul ca  presedintele ar putea dizovla Parlamentul, au starnit teama ca ar dori un regim autoritar. In replica, Preda mentioneaza pe blog ca acest lucru este fals.

"Propunerile pe care le-am facut ieri au starnit multe pasiuni si mai ales teama ca mi-as dori un regim autoritar. E complet fals".

El precizeaza ca prerogativa sefului statului trebuie sa fie legata exclusiv de momentele de criza acuta in relatia dintre Guvern si Legislativ.

''Altfel spus, atunci si doar atunci cand o asemenea criza nu ar fi rezolvata printr-o motiune de cenzura sau prin demisia cabinetului, Presedintele ar avea puterea de a dizolva Camerele. Mecanismul dizolvarii ar fi extins astfel de la cazul crizei in formarea Guvernului (prevazut in textul actual) la orice alt moment de criza acuta in relatia dintre Guvern si Legislativ. Nu e vorba de dizolvare in orice moment (cum le place unora sa ma citeze), ci doar atunci cand toate celelalte mijloace au fost epuizate", scrie Preda.

El precizeaza ca prerogativa sefului statului trebuie sa fie legata exclusiv de momentele de criza acuta in relatia dintre Guvern si Legislativ.

Preda mai mentioneaza pe blog ca nu crede ca un asemenea mecanism va fi folosit foarte frecvent.

"De ce? Pentru ca introducerea motiunii de cenzura constructive va avea drept efect stabilizarea relatiei dintre Guvern si Legislativ. Cand un premier pierde increderea majoritatii, e inlocuit cu un altul, fara convulsii majore. In vederea obtinerii unui plus de stabilitate, am propus de asemenea formalizarea distinctiei opozitie-majoritate, prin obligarea fiecarui deputat de a-si defini pozitia fata de Guvern. S-ar evita astfel negocierile subterane pentru sustinere parlamentara", sustine Preda.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1377 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    Miorita laie,laie-bucalaie ,de 3 zile-ncoace gura (Sâmbătă, 13 martie 2010, 20:45)

    Eneas [anonim]

    nu iti mai tace
    Ba frate,dar chiar nimeni nu poate sa il faca sa taca pe stingherul asta?
    Stiam ca legalizarea prostitutiei e problema,nu legalizarea prostiei ...asta e la liber
  • +3 (7 voturi)    
    propuneri (Sâmbătă, 13 martie 2010, 20:48)

    Gabriel [anonim]

    Domnule Preda,partea proasta in tot ce spuneti,este ca nu puteti sa faceti proba bunei credinte.Partea cea mai proasta e ca in situatia in care T.Basescu se imortakizeaza la putere pana ce moartea ne va desparti,promisiunile Dvs.nu au nici o valoare.Si va fi prea tarziu pt.toti.Prin modificarea Contitutiei sa nu dati nastere la numerosi monstrii.Va cam place sa va jucati cu focul!
  • +3 (5 voturi)    
    Traducere (Sâmbătă, 13 martie 2010, 21:44)

    Miles [anonim]

    Altfel spus, daca parlamentarii nu sunt de acord cu politicile guvernamentale, insa esueaza in tentativa lor de a strange numarul de voturi necesar pentru ca motiunea de cenzura sa aiba succes, intervine presedintele si ii lichideaza.

    Inteleg ca presedintele sa intervina (e ales de cetateni). Nu inteleg de ce demite Legislativul si nu Guvernul. Pentru ca, totusi, primul e ales direct, in vreme ce ultimul nu. Poate pentru ca puterea parlamentara ar ramane intacta (ceea ce ii scoate din minti pe toti basescofonii)?

    Ca sa nu mai vorbim de faptul ca, in timp ce parlamentarii nu pot sa il demita pe presedinte dupa plac (e nevoie de referendum), presedintele nu mai face niciun referendum pentru a demite parlamentul.

    Ca sa nu mai vorbim de faptul ca parlamentarii sunt constransi de numarul de voturi pentru a reusi sa adreseze o motiune de cenzura, in timp ce presedintele nu depinde de nimeni pentru a-i iesi pasenta. Cam asta e diferenta dintre a da putere unui grup de 400 de insi si a da puterea unuia singur (rep. parlamentara vs. rep. prezidentiala). Politologul Preda o stie, dar afilierea politica e mai importanta.
    Sa traiti bine.
    • +2 (2 voturi)    
      corect zis (Duminică, 14 martie 2010, 1:29)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui Miles

      dar, cum spuneai si tu, sunt chestiuni a caror expunere ii isterizeaza pe slugoii lui Basescu; ei ii dau inainte cu mogulii, cu parlamentarii care sug sangele boborului si, cand tu prezinti ceva simplu si clar, turbeaza! pai, sa turbeze tot mai des, pana dispar cu starostele lor in frunte!
    • -2 (2 voturi)    
      Toticei de deasupra mea vorbiti cu patima! (Duminică, 14 martie 2010, 8:50)

      gheorghe [anonim] i-a raspuns lui Miles

      Omul are dreptate. Parlamentarii trebuie sa stie ca au si obligatii fata de cei ce i-au ales si nu sa le dea cu tifla imediat dupa ce au primit votul pentru ca, nu-i asa, ei sunt batuti in cuie. Daca activitatea Parmamentului la un moment dat este subordonata unor interese de grup si nu interesului general atunci musai trebuie sa plece. Si Presedintele tarii (oricare ar fi acesta) trebuie sa aiba acest drept. Ca in Franta!
  • +1 (1 vot)    
    Vaaai, dom, profesor ! (Sâmbătă, 13 martie 2010, 23:18)

    julica benditu [anonim]

    Se cheama ca sunteti intelectual adica o constiinta critica contra puterii. Ati citit cartea ''Tradarea intelectualilor" de Julien Benda si ati inteles-o ?
  • 0 (0 voturi)    
    ce ar fi sa decida poporul si nu voi? (Sâmbătă, 13 martie 2010, 23:21)

    dici [anonim]

    hai sa facem un sondaj obligatoriu cu mai multe alternative si gata. in primul rind sa scapam de clasa politica. locul doi, infractorii, cei care lucreaza impotriva romanismului sa aiba 24 de ore sa paraseasca tara apoi, ori realizeaza ce sint ori la canal. 3...va las pe voi..
    • 0 (0 voturi)    
      Ajuta Doamne Romania (Duminică, 14 martie 2010, 17:20)

      danandreialdea [anonim] i-a raspuns lui dici

      Doamne ideile astea erau la moda in anii '50.
      Asa a scapat Romania de toti intelectualii si oamenii de valoare din acele vremuri.
      Astazi avem rezultatul muncii tovarasesti de atunci: oameni ca tine.
      Vai de capul ei de tara!
  • +2 (2 voturi)    
    scurt pe doi (Sâmbătă, 13 martie 2010, 23:28)

    taranistu [utilizator]

    intrebare pt dl Preda:
    care institutie este fundamentala pentru democratie: Presedintia sau Parlamentul. In functie de raspuns decurge totul.
  • 0 (2 voturi)    
    nu (Duminică, 14 martie 2010, 12:08)

    touretul [utilizator]

    nu e logic ca presedintele sa poata sa dizolve un organism ales de popor. aceasta e dictatura.
  • +1 (1 vot)    
    Suflet zbuciumat, (Duminică, 14 martie 2010, 12:20)

    Pantera Roz [utilizator]

    acest domn Preda C...Cam inutil si aiurea,dar zbuciumat...Fiecare cu pasarelele lui.
  • +2 (2 voturi)    
    Domnule.... (Duminică, 14 martie 2010, 13:26)

    Gigi [anonim]

    ...Preda, hai sa fim seriosi si sa recunoastem ca sunteti un "nimeni pe Pamant" si ca ne cam doare undeva daca vreti dvs. regim autoritar sau nu. Problema e ca altcineva vrea un regim autoritar...stim noi cine si dvs. ii "dati apa la moara".