Vasile Blaga: Numarul consilierilor locali ar putea fi redus cu un sfert

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 12 martie 2010, 20:39 Actualitate | Politic

Cu 25% mai putini consilieri locali. Ministrul Administratiei si Internelor, Vasile Blaga, a declarat, vineri, in Poiana Brasov, la o intalnire cu circa 130 de primari din intreaga tara, ca este posibil ca numarul consilierilor locali sa fie redus cu un sfert, iar primarul ar urma sa fie, in aceasta situatie, presedintele Consiliului Local in cadrul sedintelor de plen, potrivit Mediafax.

Propunerea ar putea fi inclusa in proiectul de modificare a Legii 215/200 privind administratia publica locala, ce urmeaza sa fie depus la parlament la sfarsitul trimestrului al treilea al acestui an.

In plus, Vasile Blaga mai spune ca viceprimarul nu ar trebui sa mai aiba si functia de consilier local, ci doar de viceprimar.

Vasile Blaga a participat vineri la intalnirea Asociatiei Oraselor din Romania, unde a discutat cu cei 130 de primari din tara prezenti la eveniment despre problemele cu care se confrunta acestia, precum si despre propunerile de modificare a Legii administratiei publice locale.

Majoritatea primarilor au fost de acord cu propunerea de reducere a numarului de consilieri locali, dar si ca functia de presedinte al Consiliului Local in cadrul sedintelor de plen sa fie exercitata de primarul localitatii respective.


Citeste mai multe despre   






















1709 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    Praf in ochi (Vineri, 12 martie 2010, 20:47)

    srelu [anonim]

    Cateva sute, poate mii de posturi... egal cu zero. Si cand colo, aparatul bugetar este supraincarcat cu sute de mii de posturi inutile. Acolo am vrea sa vedem reduceri.
    • +1 (1 vot)    
      uiti un detaliu (Vineri, 12 martie 2010, 21:21)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui srelu

      cateva mii + cateva sute+...+alte cateva mii = cateva sute de mii, adica nu zero, nici praf in ochi.

      iar daca vrei o estimare, se pot face rapid urmatoarele calcule:

      - comunele din ro au in medie 12 consilieri locali x 2685 comune = 32220 consilieri

      - orasele din ro au in medie 15 consilieri x 181 orase = 2715 consilieri

      - municipiile din ro au in medie 21 de consilieri x 82 municipii = 1722 consilieri

      se ajunge la un total de aprox 36500 consilieri locali la nivel national, din care, daca initiativa lui Blaga va deveni lege, ar mai ramane doar vreo 27000. nu mi se pare putin lucru sa reduci aparatul bugetar cu peste 9000 de posturi...

      reamintesc - aceste calcule sunt doar o estimare.
  • -2 (2 voturi)    
    Dl Blaga este pe dinafarà (Vineri, 12 martie 2010, 22:01)

    mikael [anonim]

    Clasa politicà din Ro nu este capabilà sà ne demonstreze teoretic cum trebuie sà se facà reforma administratiei ,si nu au nici cea mai vagà idee,intrebativà politicieni din Ro ,cum ar fi ca un primar sà fie si parlamentar ,cum ar fi sà iti alegi tu ca cetàtean pe seful politiei locale si toti sefii de directii,care formeazà executivul local,sau judetean,ati mai auzit de o descentralizare a puteri in cadrul autoritàtilor locale, và m-ai trebuie incà 20de ani sà invatati cu ce se mànincà administratia .
  • -1 (1 vot)    
    Iar o tema aruncata in public ca sa abata atentia (Vineri, 12 martie 2010, 22:45)

    Decebal [anonim]

    Eu cred ca se uita cine sunt consilierii locali. Acestia nu sunt salariati ai primariei, ci sunt "parlamentul local". Ei sunt de fapt baza partidelor care i-au trimis in consiliul local. Sunt activistii din campaniile electorale. In orase multi dintre ei sunt fie sponsori ai partidelor, fie rude ale sefilor locali ai partidului, sau fosti directori de deconcentrate sau pur si simplu fideli - care au fost recompensati cu aceste posturi pentru a putea sa-si recupereze investitia. Bugetul se aproba in Consiliul Local. Contractele sunt aprobate de consilierii locali. Deci nu cred ca vom vedea o reducere a numarului lor, si mai ales intr-o proportie asa de mare. Cine işi taie singur craca de sub picioare. Doar daca sunt deja pregatite pentru ei alte posturi mai grase.
    • +1 (1 vot)    
      Faceti din primari ,baroni locali... (Sâmbătă, 13 martie 2010, 12:55)

      gabriel stoichita [utilizator] i-a raspuns lui Decebal

      un consilier local , are o indemnizatie de sedinta , la un oras mic , de 80 euro... se tin 6,7,maxim 8 sedinte pe an ... rezulta un venit de aproximativ 6oo euro pe an.. La nivelul intregii tari ar rezulta o economie de aproximativ 6-7 milioane euro pe an ! Iar primarul , presedinte de sedinta !! Frumos ! Dupa ce ca si asa are puteri exagerate intr-o localitate , subordonandu-si invatamantul ,cultura , sanatatea , administratia , bugetul ,etc. , mai dati-i si consiliul local sub comanda cu un nr restrans de consilieri , sa-i poata mitui mai usor ... halal domnule ministru Blaga , ce descentralizare faceti , dati toata puterea in mana primarilor , nu va ganditi ca unii nu au studii ,iar despre electoratul care-i alege ce sa mai vorbim , mai ales la tara , ati vazut cine voteaza ?!!? zaharul , uleiul si ajutorul social... In loc sa faceti din Curtea de Conturi un al doilea DNA al tarii , ca astia cand vin in controale se tin numai de chefuri organizate de primari , v-ati gandit ca mai bine reduceti bugetul si consiliile locale.... Sunteti destept ....
  • 0 (0 voturi)    
    reducerea numarului de consilieri locali (Sâmbătă, 13 martie 2010, 9:27)

    un citiitor [anonim]

    Consilieri locali, dupa cate stiu sunt alesi, si sunt persoane care au numai aceasta functie, fiind angajat al primariei dar sunt sunt reprezentati ai unitatilor deconcentrate.
    Aceasta combinatie este OK, fiindca multe propuneri vin si din afara primariei. Reducerea lor, ar trebui sa fie nu la numarul acestora cat mai mult asupra indemnizatiei care li se acorda.
    De fapt, problema este "partea financiara".

    Cei care doresc sa faca ceva, nu se uita numai la retributia primita pe sedintele de consiliu.
    Cei care doresc numai "sumele atribuite" pot fi liberi.

    Daca guvernul se uita la ceva, ar trebui sa priveasca si sa face analize corecte privind cheltuieli cu acesti consilieri locali.
  • +1 (1 vot)    
    reducerea numarului de consilieri (Sâmbătă, 13 martie 2010, 12:17)

    gura rea [anonim]

    Eu cred ca reducerea ar trebuii sa fie de 50% sau 75%.
    Si nu glumesc.Cine vrea sa traiasca din politica sa stie ca daca minte si nu face ce trebuie pentru comunitate ramane fara Job.
    In U.S -Oklahoma -intr-un orasel de 20.000 de locuitori numarul consilierilor locali este de 6.Si fiecare raspunde de un domeniu.Ca asta e jobul lor ,pentru ca sunt alesi si platiti de comunitate.
    de asemeni trebuie schimbata din temelii Legea functionarului public ,oricate impotriviri ar exista din partea anumitor partide sau din partea sindicatelor.
    Nu este posibil ca un primar sa nu poata concedia un functionar care nu-si face datoria ,daca nu primeste avizul camerei functionarilor publici ,aviz care nu vine niciodata.
    in administratia publica romaneasca functioneaza sistemul angajarii pe viata.De aceea este asa de mare inertia la schimbare a acestei categorii de functionari.Mergetii prin primariile din sate sau micile orase si strigati prezenta pe la ora 13.00 si sa vedeti cine raspunde la apel!Pai decat asa armata bugetivora si ineficienta mai bine putini si angajati cu norma intreaga.de 5-6 consilieri bine retribuiti,.Si daca nu sunt buni la viitoarele alegeri altii la rand.Si tot asa si la consiliile judetene.
    In acestv fel se vor diminua si cheltuielile din campaniile electorale si nu se vor mai duce in buzunarele diverselor ziare de 3 lei si a televiziunilor portavoce sume imense de bani,vor scade si cheltuielile cu spaga,etc etc.
    Deci Dle Ministru continuati propunerea intr-o forma mai drastica .Nu strica,chiar va face BINE.
    • +1 (1 vot)    
      COMPARATI ROMANIA CU SUA ?? (Duminică, 14 martie 2010, 17:36)

      gabriel stoichita [utilizator] i-a raspuns lui gura rea

      ce dracu tot comparati Romania cu USA , domnilor si administratia lor cu administratia noastra ? pai ei au coruptia noastra ? daca ai ancheta la sange toate primariile noastre , jumatate din primari ar infunda puscaria ... pai noi avem democratie de 230 de ani , cum au ei ? avem transparenta decizionala ? avem legi doar , atat , nu le respecta nimeni... Primaria orasului Nehoiu nu are site , daca vrei sa vezi declaratia de avere a primarului , nu ai unde , nu o gasesti nicaieri ...i-am cerut scris in conformitate cu legea informatiilor de interes public niste date , statistici... nu se oboseste nici sa raspunda , pur si simplu nu vrea... si daca il dai in judecata , are prieteni care judeca ,cazul.... si asta nu e un caz izolat ci generalizat in Romania... si voi vreti sa reduceti nr de consilieri locali... reduceti-le indemnizatia , sau taiati-le-o de tot , dar nu dati puterea decizionala in mana catorva oameni...